ZONDAGMORGEN Belastingprogramma van de middenstand ZATERDAG 9 MEI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 DE VERGOEDING VAN DE RAMPSCHADE Geen onderscheid tussen oorlogsgetroffenen en watersnoodslachtoffers Volgende week zal het ontwerp Rampschadewet bij de Kamer wor den ingediend, aldus heeft de Minis- ter van Financiën, de heer Van de Kieft gistermiddag medegedeeld tij dens een interview, dat hy ons toe stond op de Zanddijk bij Kruiningen, na een tocht door Zeeland. De minister heeft, zoals bekend, in Goes en Zierikzee besprekingen ge voerd. De toon der besprekingen, zo verklaarde de minister was plezierig en de vragen die men stelde, rede lik. Geen integrale schadevergoeding. Minister Van de Kieft zoido, dat van integrale schadevergoeding geen sprake kan zijn, omdat de regering geen onderscheid wil maken tussen de door de oorlog getroffenen en de slachtoffers van de watersnood. Hij legde er de nadruk op, dat de ver goedingen behoorlijk geregeld zullen worden op basis van de wet op de materiële oorlogsschade. Zeer be langrijk is, dat de regering het be ginsel der draagkracht in het in te dienen wetsontwerp heeft laten ver vallen. Als basis voor de vergoedin gen door het rijk zal de vervangings waarde worden aangenomen. Daar bij zullen voor de uiteindelijke vast stelling der vergoedingen afschrij vingspercentages worden opgenomen. i Het huisraad. Een huisraadschaderegeling waar bij differentiatie tot uitdrukking komt is niet uit te denken. De ge troffenen behoeven zich echter niet bezorgd te maken over de vergoeding van- de huisraadschade, dus over de vraag of de andore 50 pet. nog komt Blijken straks de middelen van het rampenfonds niet voldoende voor een volledige vergoeding, dan zal het Rijk voor aanvulling zorgen. De bedrijfs- raadschade en de vergoeding bespre kend verklaarde de minister, dat de zogenaamde immateriële schade thans niet in aanmerking komt. Dit bete kent dus dat b.v. fruittelers, die na jaren nog geen of een geringe oogst /uilen hebben, niet op vergoeding be hoeven te rekenen. In dit verband werd de minister ook gevraagd wat hij dacht over de suggestie, die dr. Groeneveld Meijer, directeur-generaal van de midden stand, destijds in Zierikzee zou heb ben gedaan, namelijk dat 80 pet der bedrijfsschade zou worden vergoed, berekend naar de inkomsten van 1952. „Het spijt me", zei de minister, „ik ben daarvoor niet verantwoorde lijk". Minister Van de Kioft wilde zich evenmin uitladen over de kwestie 77ste lijst slachtoffers watersnood DEN BOMMEL. Hokke. Jan, geb. 28.8. 188S; Hokke- van der Welle, Jannetje, geb. 11-4- 1886; Ottevanger-de Boed, Willëmtje Adrlana, geb. 19-2-1895. NIEUWE TONGE. Pieterse, Anthonius Johannus. geb. 23-8-1943. OOSTERLAND Koopman, Laurens Marinus, geb. 9-12-1911. STRIJEN. Aanvulling op de 4e verliestlUst, d.d 7.2.1953. Thans geborgen: Verrijp, Teunis, geb. 2-10-1896. HET NATIONALE RAMPENFONDS Sinds Donderdag is bij het Natio nale Rampenfonds een bedrag van tweehonderd duizend gulden ontvan gen. In totaal is tot nu toe 111.1 millioen binnengekomen. HYPOTHEKEN en toot alle andere laken op het gebied ran on* roerendo goederen Bouw- tn Makelatrsbotfrijf v.d. Drift Oud» Vost 29 Loldon Tolwt. 20613 (Advertentie) naren, wier landerijen onder water staan en die nu geen pacht ontvan gen. Positief liet hij zich uit »ver de afwikkeling der vergoeding van de rampschadc. De regering is voorne mens te zorgen dat deze ir. twee jaar afloopt Hy voegde er aan toe dat hij voornemens is de helft der schade- uitkeringen te verwerken in een aan de Staten-Generaal voor te leggen gewijzigde begroting van" 1953, en de andere helft te plaatsen op de lijst begroting voor het volgend jaar. De in de maak zijnde wet op de schadevergoeding voor de publiek rechtelijke lichamen, gemeenten en waterschappen, gaat zeer ver cn ook de schadebeperkende maatregelen (aanleg van nooddijkeï b.v.) komen voor vergoeding in aanmerking. Tenslotte vertelde de minister dat de adopties in sommige gevallen voor de uitkeringen aan gemeenten finan ciële consequenties kunnen meebren gen. Geschenken zullen namelijk in rekening worden gebracht, wanneer zij tezamen met de rijksvergoedingen de integrale schadevergoeding te bo ven zouden gaan. Do gemeenten mogen dus van adoptie niet „beter" worden. ZILVEREN PRIESTERFEEST DOM. P. C. VAN STRALEN Op 2 Juni a.s. hoopt dom. Petrus Canislus van Stralen, O.S.B., de dag te herdenken waarop hy vóór 25 jaar geleden de H Priesterwijding ont ving. Na zijn studies op de seminaria Hageveld en Warmond voltooid te bobben, werd hij na zyn priesterwij ding benoemd tot kapelaan van de St. Joseph-pnrochie te Noordwijker- hout, alwaar hy vier jaar werkzaam was. Van Noord wij kerhout werd hy overgeplaatst naar de St. Theresla- parochie te Rotterdam. Na twee jaar zielzorg aldaar, vertrok hij op 28 November 1934 naar de Nederlandse Benedictijnen te Trinidad B.W.I., al waar hij nu als Benedictijner missio naris werkzaam is. Het adres van de jubilaris is: Rev. Dom. P. Canisi»s van Stralen, O.S.B. Mount St. Benedicts Abbey, Tuna- puna. Trinidad B.W.I. DE 5 MILLIOENSTE OP SCHIPHOL De heer J. Adriani uit Amsterdam was gisteren de 5 millioenste bezoe ker van Schiphol na de bevrydipg. De heer en mevrouw Adriani wa ren gisteren 8 jaar getrouwd en be sloten ter viering van de heugelijke feestdag een bezoek aan Schiphol te brengen om in het restaurant te gaan lunchen. Het echtpaar kreeg vele geschen ken: o.a. een retourvlucht Amster damParijs. Koningin Juliana eerde stichter Roode Kruis en zijn organisatie ..In de toekomst zal men zich met grotere nitiatieven dan de onze en met uitïehreideie plannen verzetten tegen de vernietiging van alles wat harmonised er goed is. Het Pa>ode Kruis zal hierin voorgaan. ,In de toekomst zal men aan vele dingen andere waarden toekennen, met uitzondering van de essentiële „Door alle tijden en in alle omstandigheden" Ter gelegenheid van de „Dag van het Roode Kruis", waarop het feit herdacht wordt, dat Henri Dunant, de stichter der organisatie, 125 jaar geleden werd geboren, heeft radio Wfl3rden Het Roode Kruis zal altijd I klaar staan om deze te dienen. Het zal altijd de wonden der mensheid willen helen „Dat de stichter zich bewust is geweest van deze levende en in da den omgezette kracht betekent dat deze man door het stiahten van het Roode Kruis 't hoogste gevoel, waar toe het mensebik hart in staat is, heeft verwerkeijkt". Genève Vrijdag een speciaal pro gramma gegeven. Hierin werden van tevoren opgenomen redevoeringen van H-M. Koningin Juliana, de Franse schrijver Francois Mauriae eu de Duitse arts-predikant-musi- ens Albert Schweitzer, uitgezonden. Koningin Juliana zeide: „Het Roo de Kruis heeft door alle tijden bij het vervullen van zijn roeping niet alleen zijn activiteit gehandhaafd, maar deze ook bevestigd. „Onder alle verschillende politieke omstandighe ten waarvoor hel Roo. de Kruis zich leeds zag geplaatst, heeft het nooit aan critiek bloof ge staan, doch hpt is daarentegen er kend als een natuurlyk element om in nood en ei eude hulp te brengen. ven™Z£ £w^V0Xn,V' Deze datum was onlangs genoemd bewlJ!rt *1)". ver- door de Minister var. Sociale Zaken werkelijk' zij zich in het oractiscne w„n._jl..u j. Het Rijksarbeidsbureau Hervorming op 1 Juli Naar het A.N.P. verneemt zal de reorganisatie van het rijksarbeidsbu reau vrijwel zeker 1 Juli aanstaande zijn beslag krijgen. werkelijk' zij zich id het practiscne leven. Het Roorte Kruis heeft dit door zijn doe'treffendheid overal en onder alle omstandigheden, aan getoond. Dank zij een zich steeds vernieuwende activiteit heeft de or- ganiatie zich levend weten te hou den, ondanks de veranderde omstan digheden en denkwijzen. „Denkt aan wat het Roode Kruis en Volksgezondheid, nadat de reor ganisatie voor de tweede maal was uitgesteld met het oog op de door de ambtenaren-organisatie geuitte be zwaren, voornamelijk betreffende de personeelsverschuivingen. Giste ren zyn de directeuren benoemd van de 84 te vormen gewestelijke ar beidsbureau*. Over de bezetting van de nevenbureaus, en over de belan- heeft kunnen doen bij de catastro- i gen van de ambtenaren die een an- pbe. welke onlangs ons land heeft j dere functie zullen krijgen dan zij getroHen, je groots'e <*amr) uit onze thans vervullen, zal nog nader over- gesoniedenis. De organisatie staat leg worden gepleegd tussen de over al tyd kiear in iedeie nood. J heid en de ambtcnarenorganisaties. „Wat de toekoms' ons ook moge I De reorganisatieplannen van het brengen, het Roode Kruis zal zich j rijksarbeidsbureau zyn voornamelijk richten naar zijn taak en zich ver- gericht op de interne organisaties, der ontplooien. Het zal het bewijs Thans ressorteren onder het depar- leveren dat de naastenliefde, die tementale hoofdbureau in Den Haag hulp biedt bij alle rampen, ziekten. 24 gewestelijke arbeidsbureaux en ellende in de dood een deel is van 135 bijkantoren. Gebleken is dat het het wetke.'o'K leven. NIEUWE NEDERLANDSE GEZANT IN BELGRADO. Naar wij vernemen Is binnenkort de benoeming te verwachten tot Ne derlands gezant te Belgrado van mr. H. A. Helb, thans ambassaderaad te Bonn. Onze tegenwoordige gezant in Belgrado, ir C. W. Dozy, zal de dienst met pensioen verlaten. Mr. Helb zal te Bonn worden op gevolgd door de heer C. Vreede, thans ambassaderaad to Washington. contact tussen het hoofdbureau en de 24 gewestelijke arbeidsbureaux te stroef verliep. Om aan deze en nog andere moeilijkheden tegemoet te komen zullen districtsarbeidsbu- reaux worden ingericht, welker werkgebied samenvalt met de pro vincie. Onder deze elf districts-ar- beidsbureaux ressorteren 84 gewes telijke arbeidsbureaux en 75 neven- bureau. Aanvankelijk was bepaald dat de reorganisatie per 1 Maart j.l. zou worden doorgevoerd. Later werd besloten op 1 Mei a.s. de reoiganisa- tieplannen in werking te doen tre den. Ook deze datum werd later ver schoven. Mr. Roolvink bedankt Mr- Roolvink heeft aan het partij bestuur van de K.V.P. de medede ling gedaan dat hij, als gevolg van het beslnit van de Partijraad, ontslag neemt als lid van de Tweede Kamer. Hij voegt er aan toe, daarmede niets te kort te willen doen aan de opvatting, dat de genomen beslissing geen steun vindt in het reglement, welke opvatting volgens mr. Rool vink ook door verschillende leden in de partijraadsvergadering is verde digd. Het reglement is democratischer dan de Partijraad in meerderheid heeft gedacht, aldus mr. Roolvink. Voor benoeming tot lid der Twee de Kamer in de vacature, ontstaan doordat mr. Roolvink thans ontslag heeft genomen komt ln aanmerking pater prof. mr. L. J. C. Beaufort, die zitting heeft in de Eerste Kamer. Naar ons wordt meegedeeld, zal hij een benoeming niet aanvaarden, "oor benoeipdverklaring komt dan in aanmerking mej. dr J. C. H. H. de Vink te Utrecht. BLOEMEN UIT SACHSELN rN de huiskamer staat op tafel een kloof af te dalen en er al onze zor- ruiker Alpen-bloemen, welke we gen onze grote zorgen toe te eergisteren geplukt hebben op een weide nabij Sachseln in het Zwit serse kanton Unterwalden-ob-dem Wald. Die ruiker hebben we net als de profeet Habakuk met het schaaltje gekookte groenten deed door de lucht vervoerd van de stei gerende bergen naar het vlakke va derland. Het is trein en vliegtuig te zamen een afstand van vier uur, welke die bloemen scheidt van de moederplant, waarvan we ze ge plukt hebben en blijkbaar hebben zij geen heimwee. Zij zyn fris en monter en verspreiden hun geur in de Hollandse huiskamer. De enige, die heimwee heeft, is de plukker. Het is voor onszelven onnaspeurlijk, welke drift ons drie jaar geleden dreef eensklaps naar Sachseln te reizend daar in de diepte van de berg- Verlaging van vereveningsbelasting gevraagd De drie middenstandshonden, samenwerkend in de Commissie van Over leg van de middenstandsvakcentralen, hebben aan de ministers van finan ciën en economische zaken en aan de staats-secretaris van economische zaken een urgentieprogram gezonden inzake de belastingen voor het mid den- en kleinbedrijf. Dit program is gegroeid uit de moeilijkheden, die op het middcnstandsbedri.1l als geheel drukken, teneinde de weg naar betere bestaansvoorwaarden te banen. MIDDENSTAND BETAALT TE VEEL De aanbevelingen beogen dus de financiële structuur der ondernemin gen te verbeteren door verruiming van de mogelijkheden van interne financiering. Nevendien laat men zyn licht schijnen op de voortzetting van de bedrijfsuitoefening na over lijden van een ondernemer door we duwe of kinderen, mede met betrek king tot de liquidatie- of over drachtswinst. Ten aanzien van het aanwenden van interne winst ter verbetering van de financiële structuur wordt gesteld, dat belastbare winst bepaald dient te worden volgens normale bedrijfseconomische opvattingen. Daartoe moet, aldus het pro gram, gebroken worden met het systeem van afschrijving op basis van de historische kostprijs indien deze lager is, dan de momentele vervangingswaarde Van een roe rend of onroerend goed. Herwaar dering van bedoelde bedrijfsmid delen (zonder te belasten vermo gensvermeerdering) zou 'moeten worden toegestaan, of wel vorming van een „vervangingsreserve" ten laste van de bedrijfswinst. Het program dringt voorts aan op ruimere opvatting van het voor schrift, dat voorraden vOigens goed koopmansgebruik gewaardeerd mo gen worden, alsook ten aanzien van reserveringen ten laste van de winst. Voorts vraagt men verlenging van de termijn van verliescompensatie van vier op zeven jaar. Nevendien De salarissen van ambtenaren Naar wij vernemen zou tussen de regering en de organisaties van over heidspersoneel nog steeds geen over eenstemming zijD bereikt inzake de salarisverhoging voor de zogenaamde middengroepen, ten aanzien waar van van de zijde der regering voor stellen zijn ingediend. De organisaties zouden de redelijk heid erkennen van een salariscorrec tie voor de middelbare en hogere ambtenaren, die in salarisverhogin gen in 1945 belangrijk zijn achterge bleven bij de anderen, doch zij zou den tevens van oordeel zijn dat nu verbeteringen mogelijk zijn, ook an dere oneffenheden behoren te wor den weggenomen. In het bijzonder heeft dit waarschijnlijk betrekking op de beloning der vaklieden. wenst men onderscheid by het hef fen van belastingen tussen winstde- len, die in het bedrijf blijven en die, welke er aan worden onttrokken. Het blijvende deel zou althans voor de helft niet belast behoren te wor den. Ook acht men afschaffing van de extra-inkomstenbelasting op de bedrijfswinsten noodzakelijk. Tot de gewenste wijzigingen in de belastingdruk bij voortzetting door naaste erven van een bedryf behoort volgens het program het onbelast blijven van onbelaste winsten (stille reserves), totdat de onderneming verkocht of geliquideerd wordt. De Goodwill van een overleden onder nemer mag evenmin belast worden, zo wenst dit program. In dit verband acht men gelijk stelling met de landbouw met be trekking tot liquidatie of over" drachtswinst, behaald op onroeren de bedrijfsmiddelen, gewenst. Ge noemde winsten op roerende be drijfsmiddelen zouden tot een be drag van 5000 gulden onbelast moe ten blijven. Voor het overige beveelt het pro gram aan om tot spoedige vrijstel ling van omzetbelasting voor de de tailhandel te geraken, premies voor zelfstandig gesloten verzekeringen voor ziektegelduitkering alsook voor ongevallenverzekeringen volledig af- trekbaar te maken, de verevenings heffing zoveel mogelijk te verlagen vanwege het discriminerende karak ter er van voor arbeidsintensieve bedrijven en tenslotte het afschaffen van de belastingregeling met betrek king tot het privé-gebruik van per sonenauto's door ondernemers en werknemers. DE WONINGBOUW IN ZUID-HOLLAND. Het Tweéde Kamerlid de heer Van der Weijden heeft aan de Minis ter van Wederopbouw en Volkshuis vesting de volgende vragen gesteld: 1. Is het de minister bekend, dat door het voorschrift, waarbij voor elke maand in elke provincie slechts een bepaald aantal woningen mag worden gebouwd, o.a. in de provin cie Zuid-Holland, uitgezonderd de steden Den Haag en Rotterdam, slechts 290 per maand, de provinciale diensten van de wederopbouw, als ook Gedeputeerde Staten, voor vrij wel onoplosbare opgaven komen te staan? 2. Is de minister niet van oordeel, dat door bovenbedoelde bepaling zeer vele gemeenten, welke haai le ningen voor de woningbouw ai maan den beschikbaar hebben gehouden, groot gevaar lopen haar richtcontin- gent of een deel hiervan te zien ver lopen? 3. Is het de minister bekend dat in tal van gemeenten aannemers en ar beiders hierdoor met werkloosheid hebben te kampen, dat de gunstige tijd voor aanbesteding en bouw voor bijgaat en dat hierdoor ook de aan- gen onze grote zorgen vertrouwen aan het kluizenaars- huisje, dat eens door Klaus von der Flüe werd bewoond. In dat ruwe houten kluizenaarshutje is een kijk gat, waardoor de begenadigde Klaus uitzag op het altaar in het kapelle tje, dat tegen zyn s<.ber verblyf werd gebouwd. Wanneer je tegen het val len van de avond in de kapel zit, komt door de open deur slechts het ruisen van de Melchaa-beek en de versterkende geur van de bloemen, zoals er nu in onze huiskamer pry- ken. Onwillekeurig draai je je dan om, of J3ruder Klaus" nog voor het kijkgat staat en vraag je je af, wat hy die ieder hart doorgrondde van je denkt. Het is bijna een psy chologische wet, dat mensen, die zacht zyn voor zichzelven streng zijn voor anderen, en omgekeerd, dat de genen, die het zichzelf niet gemak kelijk maken, meegaand zijn voor hun medemensen. Klaus von der Flüe, zo ongehoord streng en veel eisend voor zichzelve, was daar in zijn kloof of ,Ranft", de raadgever voor duizenden, die van helde en verre tot hem kwamen met hun zor gen en zwarigheden. Dat is hij ge bleven tot de dag van heden Maar deze stoere boerenman, die de een zaamheid had gezocht om een leven te leiden, dat meer engelacht'g dan menselijk was, ontvluchtte wel eens het gedrang, dat ziin rust verstoor de. Daarom gaan we altijd in de avond naar FlüeJi in de Ranft Dan zyn de peugrimscharen, van iedere dag opnieuw, vertrokken Dan tref fen we hem zeker thuis Dan luiste ren wy naar het ruisen van de Mel- chaa en leggen zwiigend onze zor gen bloot Er volgt altijd raad, een soms wonderRjke. maar altiid dui delijk aangegeven raad van de man. die eens radeloos is geweest toen hy geroeoen werd een zware keuze te doen. Wii weten helemaal niet meer. wat ons destijds ertoe bewogen heeft zijn advies en voorspraak in te roe pen wii weten alleen maar. dat we nooit zonder raad of baat zyn ge bleven. als we een kwestie, waarin we geen uitweg za^cn aan de hei lige Klaus "on der Ftüe te" heoor- delin» voorlegden Dit schrijven wii bii wijze van journalistiek „ex voto". uit dankbaarheid, oeinzend over het wonderlijke oad, dat ons voerde naar Sachseln, waarvan we aanvankelijk niet eens wisten, waar het ergens in Zw'tserland lag en dat ons nu door Bruder Klaus en vele poede vrienden en kennissen zo vertrouwd is geworden als het eigen huis en he' ei"en land. On de tafel in de huiskamer prij ken bloemen uit Sachseln en we kij ken er even vriendeliik naar ais toen we op het hoogaltaar in de San Marco te Venetië rod* en gele tui nen zagen als herinnering aan een Holland* huis. dat met rode en gele „tulipani" was omgeven. MARIUS. neemsom in of tegen de wintertijd weer hoger zal moeten zijn? 4. Is de minister bereid te overwe gen, of de bepaling van een gelijk aantal woningen te bouwen in elke maand opgeheven of -gewijzigd kan worden en, zo neen, mede te delen hoe de genoemde moeilijkheden van de gemeenten, diu gevaar lopen haar richtcontingent te zien verlopen, voorkomen moeten worden. WONINGNOOD VAN ZIGEUNER FAMILIE. Een Zigeuner-familie van zes per sonen leefde in een afgekeurde woon wagen, zodat voor een verblyf in het woonwagenkamp te Maastricht geen vergunning werd verleend. De wagen stond vier weken clandes tien op een terrein bij Limmel. Aan gezien de familie geei. gehoor gaf aan een poiite-ojxiracht om te ver trekken, kreeg zij een boete van 25 gulden. Vervolgens werd de wagen gepar keerd bij een stortplaats te Caberg. Nadat aan ner ualde sommaties van de politie geen gevolg was gegeven, volgde een twee le bekeuring. De kantonrechter za! eerstdaags vonnis wijzen. Na een verblijf van acht maanden by deze stortplaats verliet de wagen het gebied van de gemeen te Maastricht cn trok naar Tegelen. Hier huist de zigeunei familie nu op de heide. Vlammende Schoonheid Naar het Amerikaans door TEMPLE BAILEY. (Nadruk verboden.) 32) Zij wist, dat het haar niet waar dig was, maar zij was menselijk- En Tony, die naast haar zat, hielp haar nog: Midget is woedend, zei hjj ten slotte. Maar zy verdient het. Ik had niet moeten komen. Onzin. Maar je moet niet den ken, dat Midget jou veel slechter behandelt dan de anderen. Zij vindt het heerlijk om ongemanierd te zijn. Zij zegt, dat het een kenteken is van aristocratisch bloed, dat bijna alle oude aristocraten onuitstaanbaar en ongemanierd waren en dat het bur ger! yk is om tegen iedereen vrien delijk te zyn. Na de lunch nam Tony Virginia mee naar boven op een zeer hoge berg om haar met zyn rijkdommen te bekoren. Hij toonde haar het gro te huis, de prachtige tuin, het park, dc akkers en het vee in de model boerderij er om heen. Dit alles zal mij toebehoren, zei hU- Toen zij weer ln het huis waren teruggekeerd, zaten zy een tijdje in de schilderijengalerij in de linker vleugel. Dat is vader, zei Tony, wijzend naar een geschilderd portret van een knappe man van middelbare leef tijd ln rycostuum. Wat lyk jij sprekend op hem, Tony. Vind je? Ja, dat zegt iedereen. Maar wat karakter betreft, lyken we niet op elkaar Hij is een despoot, en ik niet. Daarom kan ik zo goed met Midget opschieten. Ik geef haar de vrije teugel, het kan me gewoonlijk niet veel schelen, wat zij doet Maar van jou hou ik, Virginia, en daarom kan het mij wel schelen wat jy doet Je moet mijn vrouw worden. Virginia gaf daar geen antwoord op. Zy keek nog naar het portret Zal ik je vader ook zien, dezer dagen? Hij zou vanavond voor het bal komen Maar je kunt nooit op heirr aan, hij heeft het land aan zulke dingen en blijft gewoonlijk weg. Dus dit huis is eigenlijk geen thuis? vroeg Virginia peinzend. Wij zouden er een thuis van kunnen maken. Virginia, antwoordde bij gretig. Ik krijg Derekdale als ik trouw, dat heeft vader altijd ge zegd. Hij en moeder houden dan het huis in de stad en dat op Long Is land. Derekdale zou dan van mij en van jou zijn Hij nam haar handen in de zijne. Mcar ik verlang er niet naar, Tony. Toch wel, maar je weet het zelf niet Ik zal het je we] leren Inzien. Je denkt toch niet. dat ik van je zal gaan houden, omdat je me een groot huis kunt geven, terwijl ik niets meer verlang dan een dak boven mijn hoofd cn een vuurtje en een qoesic ervoor? Hy lachte. Maar je zult ook naar een man verlangen, die van je houdt Dan moet het de ware zijn, Tony. Waarom denk je toch. dat ik niet de ware zou zijn? Vertel me dat eens. O, zy trok haar handen los uit de zijne. Ik geloof, dat je over een tijd'e precies zo zult worden als je vader. Wat bedoel je? Een despoot. Je zult nrij willen regeren. Hoe weet je dat? Uit allerlei kleine dingen, die je nu al hebt Z(j zweeg even en ging toen door. Maar het is niet daarom, dat ik niet met je wil trouwen. Ik hou niet van je. Maar dat zul je wel leren. Ik vrees van niet Hij was geduldig. In ieder geval heb ik nu drie dagen, Virginia, en ik zal er zoveel van maken als ik kan, weer greep hy haar handen en keek haar diep in de ogen. Je zult de meesteres van Derekdale worden, onthoud dat, lief- Toen liet hij haar los en zij ston den op. Toen zij de galerij wilden verla ten. kwam Marty van Duyne hen tegemoet. Je moeder moet je hebben, zei ze tegen Tony. Zij heeft je overal gezocht Het spijt me wel. Ik heb Vir ginia- het huis laten zien. HU liep door met Virginia. Marty volgde hen niet Zij stond midden in de kamer stil en keek hen na. Tony had het heel erg te pakken en Jane scheen niet in staat hem tegen te houden. Marty vroeg zich af wat zij kon doen om Jano tc helpen. Zij liep verder de galerij door en bleef voor een schilderij stil staan. Zy droeg een grijze crêpe-de-chine japon, door geen enkele andere kleur onderbroken. Maar zij droeg zilve ren gespen op haar grijze schoentjes en een zilveren band in haar zilve rig haar. De winterzon scheen pal op haar door het matglas in het pla fond, zodat zy scheen te schitteren en te glanzen. ZU deed Rickey, die juist binnen kwam. denken aan een zilveren berk in de lente. Hij zei haar dat, cn voegde er aan toe: U bent een zilveren toverfee en ik zal u in één van mijn boeken la ten optreden. En als ik dat nu eens niet zou willen hebben? vroeg zij, glimlachend. Dan doe ik het toch. Toen ik u voor het eerst zag, in Annapólis. wist ik dadelijk, dat ik u als een hoofdfiguur zou gebruiken. Ik heb nog nooit iemand gezien, die is zoals u. U hebt iets bovenaards iets van een bosnimf of een berggeest. Zoals die toverfee uit het verdronken dorp. Was zij niet wreed? Zij was mooi Is schoonheid alleen dan ge noeg? Denk aan de vroegere Floren tijnse vrouwen. Zy hadden geen ge weten, maar hoe hielden de mannen van haar! Denk je dan, dat ik geen ge weten heb? Hoe kan ik dat weten, nu al? Zyn overmoed trok haar aan. Hij was nog maar zo'n kind, en toch ont leedde hy haar onbarmhartig in haar gezicht Zij ging op de fluwelen bank zitten en noodde hem naast haar te komen zitten. Vertel me van je boek, zei ze. Zy nam hem van terzijde op, ter wijl hij zUn denkbeelden in vurige taal uiteenzette. Hij was beslist mooi met zyn rossige krulhaar en de lange donkere wimpers en wenkbrauwen. En zijn Ideeën waren heus kostelijk. In mijn boek zult u van nie mand houden, vertelde hy haar. U zult alleen de mannen van u laten houden. Ik geloof wel, dat u zonder wroeging harten kunt breken. Maar eens zal er toch één komen die uw hart zal breken. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1953 | | pagina 8