RANG ma Naar een nieuwe ontwikkeling in Nederland Moordenaars van de boswachter hoorden weer 20 jaar tegen zich eisen *t)e ttets/ut/wurtf. vantbmsfetana. _Jh VRIJDAG 8 MEI 1953 DL LEIDSE COURANT UtKDE BLAD PAGINA 1 Een gasnet van Zuid-Holland tot Friesland en Groningen? Onze steeds groeiende bevolking en de voortgaande industrialisatie zijn de oorzaak dat ons gasverbruik steeds sterker is gestegen. Deze enor me stijging is een punt dat de nodige aandacht van onze regering heeft. Vergeleken met voor de oorlog in ons gasverbruik bijna verdubbeld! Dit betekent niets meer of minder dan dat wij ca. 8 millioen ton steenkolen tekort kwamen, die wij moesten in voeren, wilden wij het benodigde gas produceren! Volgens de regering kunnen wij niet verwachten dat wij meer steen kolen zullen produceren. Het ver schil in onze eigen productie van steenkolen en het verbruik van gas zal dus steeds meer stijgen. De gra fiek in bijgaand kaartje geeft U een «luidelijk inzicht in de enorme stij- J'ng van ons gasverbruik. Hoe belangrijk de positie van het gas voor ons is, kunnen wij illustre ren met het feit dat liefst 2/3 van al onze huizen op het ga^ is aangesloten. Dit percentage is bijna het hoogste van geheel Europa!! Alleen Engeland overtreft ons. Hoe staat het met onze gas voorziening? Tot voor kort beschikte ons land naast de div. plaatselijke centrales in de steden, slechts over 3 grote gas- centrales die het gas over een grote afstand konden leveren. Deze centra les zijn de Staatsmijnen, de Hoog ovens en de centrale in Zeeland, welk laatste bedrijf slechts op bescheiden schaal gas levert. Practisch geheel Brabant en Zuid- Limburg worden door onze Staats mijnen van gas voorzien. Door on dergrondse leidingen perst mer. dit gas over tientallen kilometers naar de plaats van bestemming. In som mige gevallen bedraagt de afstand zelfs ruim 170 km.! Ongeveer de helft van het gas van de Staatsmijnen wordt rechtstreeks aan de industriën geleverd. Bij Heerlen is het net op het Duitse gasnet gekoppeld, waar door wij dus gas uit het Roergebied ontvangen. Ook de Achterhoek ver krijgt voor een groot deel het gas uit Duitsland. (Zie kaax-tje). De Hoogovens bij IJmuiden zijn ook een plaats gaan innemen in de centralisatie van onze gasproductie. Thans produceert dit bedrijf c.a 92 millioen m3 gas. In 1960 zal dit vol gens schattingen ca. 200 millioen m3 bedragen. De mogelijkheden van het aardgas. Voor onze noordelijke provincies is het aardgas vol beloften. Op de kaart staat het aardgasnet voor Noord- en Oost-Nederland zoals dit voor een deel reeds gelegd is of in uitvoering zal komen. Daarnaast ge ven wij een overzicht van de ont worpen leidingen voor het aardgas zoals men deze in overweging heeft. Het directoraat-generaal van de Energievoorziening heeft aan Leeu warden, Zwolle Apeldoorn, Deventer en Zutphen aangeboden zoveel aard- gas te leveren dat deze plaatsen hier mee in hun gasbehoefte zullen kun nen voorzien. De voorgestelde con- tracten zouden voor 20 jaar gelden en een garantie bevatten dat een jaarlijkse stijging in het gasverbruik van 5% door de aardgaslevering kan worden opgevangen. Waarschijnlijk zal ook Arnhem van het aardgas kunnen profiteren. Er bestaan n.L ontwerpen tot het aanleggen van een aardgasleiding van Apeldoorn naar Arnhem. De regering acht een dergö' lijke verbinding zeer wenselijk. Het aardgasnet is geschikt voor 'n- afgifte van ca. 400.000 kubieke meter gas per dag. Het directoraat van de energievoorziening tracht een distri butiemaatschappij voor aardgas van alle belanghebbenden op te richten. Met al de moeilijkheden betreffen de eeix distributie van het aardgas is wel komen vast te staan dat de aard gasreserves waarover wij beschikken, belangrijk gx-oter zijn dan aanvanke lijk werd vei-ondex^steld. Hoe belang rijk het aardgas wel is blijkt duide lijk uit het feit dat men net gas niet aleen voor het huishouden kan ge bruiken, het bezit liefst tweemaal zoveel stookwaarde als .gewoon" gas, maar ook voor de industrie. Zelfs heeft men plannen om ook be paalde chemische producten uit het aardgas te winnen. Volgens de rege ring is de thans ter beschikking staande hoeveelheid aardgas zo groot, dat iedere toename van het aardgas buiten de noord-oostelijke provincies zal moeten worden gebruikt. Volgens de minister beschikt de stad Groningen over een goede gas fabriek met een ruime capaciteit, zo dat de stad Groningen voorlopig met de huiciige situatie zal moeten vol staan. Dit neemt echter niet weg dat de stad Groningen ook een ontwor pen aardgasleiding te zien geeft. Een dergelijke leiding blijft tof de moge lijkheden behoren. Het contract over het aardgas be paald dat iedere gemeente in Fries land, Groningen, Drente, Overijsel alsmede een aantal gemeenten in Gelderland het aardgas kunnen be trekken, met uitzondering van de stad Groningen. Een andere bron van afstandsgas voor onze openbare voorziening is het z.g. kraakgas, dat vrijkomt bij de raffinage van olieproducten. Een combinatie van een zestal gemeenten in Zuid-Holland heeft reeds een con tract met de Bataafse Petroleum Mij. afgesloten voor de levering van 25.000 ton kraaggas per jaar vanuit de raf finaderij te Pernis bij Rotterdam. Ten behoeve van dit gas is een trans portleiding aangelegd die 5 van de WtPfBLAWpy GASVOOnilENINC. 6 deelnemende gemeenten met el kaar verbindt Het licht zelfs in de mogelijkheid dit net te koppelen aan het aardgas net. De minister beveelt deze moge lijkheid zelfs ernstig aan. Als dit ge beurt krijgt Nederland dus een aan eengesloten net van het Westen tot het Noorden. Nog in dit jaar zullen Den Haag, Delft cn Leiden kraakgas uit Pernis ontvangen. 76ste lijst slachtoffers watersnood KORTGENE. - Timmerman, Susanna Wilhelmina, geb. 19.7.1943, OUDE TONGE. Breeman, Elizabeth, geb. 22.11.1897; Bruinse, Hendrik Cornelis, geb. 20.5. 1045; Fris, Cornelus, geb. 22.9.1876. SEROOSKERKE. Lcgemate-Oossc, Cornelia, geb. 22.4.1887. ONGEVALLENVERZEKERING VAN DE VRIJWILLIGE BRANDWEER. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, houdende ongeval lenverzekering van de vrijwillige brandweer. Gedurende de bezettingsperiode heeft zich de behoefte doen gevoelen om, voor zover dit nog niet geschied was, de personen, die vrijwillig of krachtens aanwijzingdeel uitmaak ten van dc gmeentelijke brandwe ren, op tc nemen in de ongevallenver zekering, neerge'egd in dc ongeval lenwet 1921, ten einde hen, zoveel mogelijk, te vrijwaren van geldelijke gevolgen van ongevallen, die hun in de uitoefening van hun functie mochten overkomen. Zulks heeft ge leid tot het besluit van de secretaris sen-generaal van de departementen van Sociale Zaken en van Binnen landse Zaken betreffende ongeval lenverzekering van de brandweer van 13 Juni 1941. Het besluit zal uiterlijk op 15 Fe bruari 1954 vervallen, waarmede een wettelijke regeling op dit punt zal komen te ontbreken. De regering is tot de conclusie ge komen, dat net besluit van 13 Juni 1941 vervangen behoort te worden door een wettelijke regeling, die daarmede in hoofdtrekken overeen komt, doch aangepast dient tc wor den aan hef sedert 1941 gestegen loonpeil. WIE LOSTE HET DODELIJKE SCHOT? Bezwarende getuigenissen van celgenoten tegen een van hen Op 17 Juni 1948 betrapte de 58- jarlgc boswachter A. v. tL Schaft op de Loosdrechtse hei-e een 44-jarige koopman en een 33-jarige loswerk- inan, beiden uit Bussum, toen zij een tentenkamp wilden verlaten, waar zij diefstallen hadden gepleegd. De dieven lieten eerst verslagen hun naam opschrijven, doch plotseling greep een van hen de boswachter beet en wierp hem op de grond. De tweede mishandelde de man daarna met een baksteen, zodat hij bewuste loos bleef liggen. Daarop zijn de bei de onverlaten weggefietst, doch een hunner zo luidt thans het verhaal was zijn pet vergeten en fietste terug. Toen hij weer op de plek van do mlidaad aankwam, nam hij de re volver uit het foudraal van de ver slagen boswachter cn schoot de po litieman dood. Het heeft geruime tijd geduurd, voordat de recherche deze twee mis dadigers opgespoord had en tot deze opsporing had bijgedragen de eerder gepleegde mishandeling van een jonge vrouw te Laren, die het twee tal betrapte op inbraak. Deze zaak heeft eerst gediend voor het Amsterdamse gerechtshof, waar beiden wegens moord op dc bos wachter veroordeeld werden tot 20 jaren gevangenisstraf. In hoger be roep gaande bij de Hoge Raad, heeft deze het vonnis van het Amsterdam se gerechtshof vernietigd en de zaak verwezen naar het Arnhemse ge rechtshof, waar deze zaak gisteren in behandeling kwam. Verklaring van een celgenoot De beide verdachten hebben elkaar bij de vorige behandeling de schuld gegeven. De verdachten bevestigden gisteren cp de vraag van de president .van bet hof, dat zij by hun vorige ver klaringen bleven. Zij erkenden de diefstallen te hebben gepleegd, doch ontkenden het dodelijke schot te hebben gelost. Een letterzetter heeft met de ver dachte koopman in een cel gezeten. De koopman was zeer nexrveus en er ontstond een vertrouwelijke ver standhouding. In een onderhoud met da aalmoezenier ontkende verdachte dat hij het dodelijke schot had ge lost Later gaf hij tegenover de let terzetter toe: „Ik ben de moordenaar van de boswachter". Terwijl de bos wachter bezig was geweest de naam van de loswerkman op te schrijven, had de koopman hem aangevallen. „Jongens laat me gaan", had de bos wachter geroepen. De mannen wa ren weggegaan en de koopman was toen terugekeerd, had het pistool van de neergeslagen boswachter uit het foudraal gehaald en het nekschot gelost. Getuige had, na in vrijheid te zijn gesteld, een brief geschreven aan de procureur-generaal over dc door de koopman afgelegde verklaringen. De letterzetter had gemeend, deze be kentenis bekend te moeten maken, daar hij het onrechtvaardig vond, dat de loswerkman zou worden gestraft voor een moord die hij niet had ge pleegd. Tweede beschuldiging Een volgende getuige heeft ook met de koopman in een cel gezeten. Hij had hem gevraagd naar de broer van de verdachte loswerkman te gaan in Bussum en deze tegen be taling aan te bieden een verklaring af to leggen, dat zijn broer hem zou hebben bekend de moord tc hebben gepleegd. Hij vertelde daarop een verhaal, dat de ware toedracht zou zijn. Dit verhaal kwam oo hetzelfde neer als dat van tegen de letterzet ter. Ook nu zei de koopman ter zit ting dat hij nergens van wist. „Het is allemaal fantasie". Na dit getuigenverhoor werd de koopman afzonderlijk gehoord. Aller eerst werd de inbraak op 16 Octo ber 1946 te Laren behandeld, waar bij zij werden betrapt door een jon ge vrouw. Beiden hebben toen, vol gens de dagvaarding, de vrouw ern stig mishandeld. „Waarom deden jullie dat?" vroeg de president. .,Om weg te komen" was het ant woord. Wie de vrouw de hand voor de mond heeft gehouden weet verdach te niet. De vrouw was er ernstig aan toe. Hersenschudding en ernstige wondon. Hierop werd do loswerkman hoord. Dczq zeide, dat de koopman de vrouw heeft aangevallen. Beschuldigde blijft ontkennen Wat betreft het misdrijf tegen dc boswachter, zeide de koopman, dat de boswachter hun een pistool voor hield. Hij schreef hun (valse) na men op wegens gepleegde diefstal in het tentenkamp. Eerst deden de mannen onderdanig. Later trok de koopman ook een pistool. De los werkman heeft de boswachter toen met een steen neergeslagen, koopman sprong op hem cn sloeg zo hard met de vuist, dat dc boswachter bleef liggen. De mannen fietsten weg, maar dc koopman kwam terug om zijn pet te halen. Hij zeide, niet te hebben geschoten, dat had de los werkman al gedaan. Px-esident: „Heb je het gezien of niet?" Verdachte: „Niet duidelijk gezien" President: „En je stond er met je neus bovenop". Do president liet hem een foto van het slachtoffer zien: ,Kijk eens wat jullie hebben gedaan". Verdachte: „Ja mijnheer het is vex-schrikkelijk, dat weet ik wel, maar ik heb niet geschoten". De rechter: „Niemand heeft zo ge draaid in die zaak, als jij". President: „Als jij nu werkelijk geschoten hebt, is het dan niet ge meen tegenover de loswerkman?" Verdachte gaf de president groot gelijk. „Ja mijnheer zo is het, maar ik heb niet geschoten". De loswerkman verklaarde nog dat de koopman was begonnen te stom pen. De loswerkman had toen met een halve baksteen geslagen. Toen Vol sprankelend zonlicht. Verrassend fijne smaken. U herkent RANG aan de vrolijke kleurentinteling en aan de naam RANG. die op het beschermend omhulsel (Advertentie). de boswachter bewusteloos log ging hij weg. Do koopman is teruggegaan en schoot de boswachter dood. Toen hem gevraagd werd: „Waarom heb je dat gedaan?" was het antwoord: „Dan kan hij geen signalement meer opgeven". Twintig jaar geëist De procureur-generaal verwees naar de verklaringen van de beide vroegere celgenoten, van de koop man en naar de vroeger afgelegde verklaring van deze verdachte. Ge zien deze verklaringen staat volgens spreker wel vast dat de koopman de boswachter heeft vermoord. Als het hof zou aannemen, dat de koopman liet dodelijke schot heeft gelost, is de loswerkman echter mede aansprake lijk. Gezien de buitengewone ernst van deze feiten, en de gruwelijke wijze waarop deze mensen zijn op getreden, ook ten aanzien van de jonge vrouw bij de inbraak in de villa te Laren, eiste de procureur- generaal bevestiging van het arrest van het Amsterdamse Hof, zijnde twintig jaar gevangenisstraf met af trek. Verdediger» pleitten Mr. Mettrop, die de verdachte koopman verdedigde, achtte het in strijd met dc geest van strafvorde ring, nf to gaan op de verklaringen van celgenoten. Maar zijn deze wel voldoende betrouwbaar om daaruit opzettelijke doodslag te conclude ren? Pleiter achtte het onaanneme lijk dat verdachte, die zelf een pis tool bij zich had, dat van de bos wachter uit do holster heeft geno men. Tenslotte vroeg mr. Metttrop de uiterste clementie. Mr. Blaisse pleitte voor dc ver dachte loswerkman. Hy meende, dat er wettelijk weinig ten aanzien van zijn cliënt vaststaat in het geval van de geweldpleging jegens de jonge vrouw. Wel staat vast de geweldple ging jegens de boswachter, maar on getwijfeld heeft hij niet geschoten Deze verdachte is geen sterke figuur, eerder een meeloper dan een leider. Hij zat in het schuitje en moest mee doen, toen de koopman om hulp vroeg bij het gevecht met de bos wachter. Het ging oorspronkelijk om zaken van betrekkelijk weinig waar de. Eigenlek is de loswcrkrnan een gewone landloper. Hij is volgens pleiter niet aansprakelijk voor de dood van de boswachter. Met twin tig jaar gevangenisstraf is het wette lijk maximum voor hetgeen hij heeft gedaan naar pleiters inzicht verre overschreden. Uitspraak over veertien dagen. DRIE MAANDEN GEêlST TEGEN P.T.T.-BESTELLER. De officier van justitie bij dc Am sterdamse rechtbank heeft drie maan den gevangenisstraf geëist tegen de P.T.T.-bestelier W. K. uit Blaricum, wien ten laste was gelegd diefstal c.q. poging loc oplichting. K. zou op het postkantoor te La ren een brief van een derde hebben gefrankeerd mot gebruikte postzegels, cleze opnieuw hebben gestempeld en zich zodoende dc ter tramkering ont vangen negentig cent wederrechtelijk hebben toegeëigend. De verdachte ontkende deze feiten. De verdediger is van mening, dat on voldoende bewijs is gclevcra om tot veroordeling te kunnen besluiten. Hij vroeg uitspraak. Uitspraak op 21 Mei u.s. VROUW EN - ELECTRICITEITS - VERENIGING. In restaurant Brinkmann tc Haar lem is de jaarvergadering gehouden van de Nederlandse Vrouwen Elcc- tricitoitsvcrcniging onder leiding van de waarnemend voorzitster, mevr. A. van Bienema-Prop uit Amers foort. Mevrouw van Blencma schet ste de moeilijkheden ontstaan door het duurder worden van clectrische apparatcn cn de verhoging der tarie ven. Er dient voorlichting verstrekt tc worden over doelmatig gebruik van stroom. Uit het verslag van dc secretaresse, mejuffrouw dr B. J. Bellaar-Spruljt uit Utrecht, bleek, dat het aantal le den ongeveer vierduizend bedraagt. Dc dames brachten na afloop van de vergadering een bezoek aan de Flora te Heemstede. Vlammende Schoonheid Naar het Amerxkaans door TEMPLE BAILEY. (Nadruk verboden.) 31) XIII. EEN ZEER HOGE BERG Kerstmis viel dat jaar op een Za terdag. Het grote bal zou worden ge houden op Vrijdag en Virginia en haar broer zouden Tony met de auto naar Derekdale worden gebracht. Michael zou pas voor het diner ko men. Want Michael ging ook naar De rekdale. Mevrouw Bleecker bad hem geinviteerd op aandringen van Mar ty van Duyne. Hij had de uitnodi ging aangenomen, niet om Marty, maar om Virginia. Het zal ons drie hele dagen samengeven- had hij gezegd. Drie dagen! Met een jubelend hart werkte Virginia aan de voorbe reidselen, Zij pakte haar nieuwe kle- koffers, die zy zich hadden aange schaft en verbande alle nare ge dachten aan de grote uitgaven, die zij hadden gedaan. Donderdagsmorgens kwam Mary Lee Logan aanzetten en vond Vir ginia alleen thuis. Waar is Rickey? was haar eei*ste vraag. Uit om nog een paar boodschap pen te doen. Hij zou op tijd voor de lunch thuis zijn. Mag ik blijven? Ik wou hem goedendag zeggen. Natuurlijk. Mary Lee zat moedeloos bij de haard en keek naar Virginia. Ik heb een voorgevoel, dat na Kerstmis alles anders .zal zijn, Vir ginia. Kom, we zijn Donderdag im mers alweer thuis, troostte Virginia haar, een paar lichte zijden kousen in een zakje van haar reistas stop- nend. Maar dan zal het niet meer zijn, zoals het nu is, hield Mary Lee vol. Het i$ die zilveren Toverfee, waar ik bang voor ben, Ginny. Virginia stond on uit haar gebuk te houding en keek haar aan. Zij is niet half zo aardig, als jij bent. Mary Lee, en Rickey is ver ren en die van Rickey in de keurige standig genoeg, om dat te weten. Rickey is niet verstandig. En ik weet, dat hij verdriet zal krijgen. Mary Leo was de laatste tijd heel erg veranderd. Zij was niet rrreer het dikke, vrolyke meisje, dat zij op de veiling was geweest. Zij was ma gerder geworden cn stiller, vrouwe lijker. Zij had nu inderdaad wel iets van het tragische Chinese meisje uit het liedje. Het effect werd nog ver hoogd, doordat zij helemaal xn het zwart was een smaakvol zwart mantelpak met een witte bloem in haar knoopsgat, een klein zwart hoedje en een zilvervos. Toon Rickey binnenkwam en baar zag, gaf hU aan zijn bewondering lucht door een lang gerekte fluit toon. Je ziet er prachtig uit, Mary Lee. Zij draaide rond op haar zwarte, hooggehakte pumps, Als je eens wist, hoeveel het me heeft gekost om er geen zilveren gespen op te nemen. Maar lk wist, dat ze je zo beter zouden bevallen. Zij lunchten met hun drietjes en toen het haar tijd werd onr te gaan, zei Mary Lee tegen Rickey: Je moet niet verliefd worden op Marty van Duyne. Hij werd rood. Wat een nonsens! Het is geen nonsens. Maar ik had het misschien niet moeten zeg gen Het Is net, als wanneer ,jo aan kleine kinderen zegt, dat ze geen bonen in hun neus mogen stoppen. Je brengt ze zelf op het idee om het eens te proberen. Marty van Duyne zal mij niet eens opmerken. Dat is juist de reden, waarom jij verliefd op haar zult worden. Zij is de verre ster, waar jullie dichters naar reiken. Ik ben maar de rijpe vrucht, die aan je voeten neervalt. Zij lachte alsof het maar een gek heid was, maar Virginia wist, dat haar lach haar pijn moest verber gen. Het deed haar leed voor Mary Lee, die ze in die maanden had lief- gekregen. Vrijdags vóórdat Tony kw.am, ver sierden Virginia en Roger de hall met hulst en dennegroen, opdat de bewoners van het oude huig ook een beetje feeststemming zouden voelen. Wy zullen de bronzen ridder een kroon van mlsletoe geven, Ro ger. O, maar zullen dë mensen hem dan niet kussen, als ze de trap op gaan? Ik hoop van niet. Ik denk, dat hij het niet erg prettig zal vinden om gekust te wor den. Zeker niet door zoveel mensen. Dc bronzen ridder kreeg zijn kroon van mistletoe en de trapleuning werd omwonden met dennegroen. Het was prachtig in dc ogen van dc kleine Roger, en telkens als er iemand binnenkwam en bleef staan kijken naar dc versiering, zei hij met oen beleefd stemmetje: U moet de bronzen ridder niet kussen, want er komen er veel te veel. Toen Tony later met de auto voor kwam, kuste Virginia het kind goe dendag. Ik wist niet, dat u wegging, zei hij teleurgesteld. Ze tilde hem op en troostte hem. Ik kom weer gauw terug hoor en imedcr heeft een Kerstboompje voor je, En je mag je kous bij dc kachel hangen vanavond. Daarna trok Tony haar mee naar de auto. Zij zat naast hem voorin, Rickey achterin bij de koffers. Lieve hemel, zei Tony, ik ben blij, dat ik je uit dat huis hebt ge haald. Je hoort niet bij zulke men sen. Toen zij in Derekdale aankwa men, was mevrouw Bleecker er niet, om hen te verwelkomen. Een be diende wees haar een kamar, die helemaal in lila en ivoorklour was gehouden. Dc grote openslaande ra men gaven uitzicht op de terrastuin en het besneeuwde park. Er was een kamenier om Virginia behulpzaam te zijn bij het uitpakken en verkle den, maar Virginia weeg haar dien sten af, Ik ben altijd gewend geweest om voor mij zelf te zorgen, ver klaarde zfi glimlachend en 't mais- jo glimlachte terug tegen haar. Vier bedienden in livrei serveer den bij de lunch. Over dc hele tafel lag een goudkleurigo satijnen loper cn onder ieder bord een dito kleed je. Er wüs van allerlei rijks cn heer lijks om tc oten, als in con sprookj van een koningsmaal, dacht Virgtni Mevrouw Bleecker, die een hor droeg on qcn sportcostuum, baG r, vóór de lunch begroet on haar o één of twee van de andere dam voorgesteld. Daarna had zij haar al soluut genegeerd. Virginia's wang or brandden. Een ogenblik verwenste zij zichzelf, dat zij gakoman war Toen liet zij zich als wraak Tony's opvallende attenties onder het oog van zijn moeder wegvallen. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1953 | | pagina 9