Wederom critiek op P/IYT* en het beheersinstituut VIER ZUSJES TEGELIJK DE BRUID DONDERDAG 7 MEI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 EERSTE KAMER P. v. d. A. blijft tegen belastingverlaging De Eerste Kamer heelt gisteren allereerst enkele wetsontwerpen van eenvoudige aard aangenomen, o.a. twee waarbij het Nederlandschap aan in totaal 42 personen werd ver leend. Bij behandeling van het wetsont werp dat een regeling inhoudt tot het aannemen door de algemene re kenkamer van- ontvangsten en uitga ven van het Nederlands Beheersinsti tuut tot en met 1949 bracht de heer REYERS (C.H.U.) enige bedenkin gen te berde tegen 's ministers uiteen zettingen en conclusies in de memo rie van toelichting en in de memorie van antwoord. Hij uitte kritiek op 'de administra tie van het beheersinstituut. Er is bijkans 5 jaar beheer gevoerd zonder wettelijk voorschrift. Hy was van mening, dat naar de ergste gevallen een onpartijdig onderzoek zou moe ten worden ingesteld. Volgens spr. dient het beheersin stituut zo spoedig mogelijk te ver dwijnen omdat het strijdig is met ons volkskarakter en met de rechtsstaat. Recht aan benadeelden. De minister van Justitie erkende in zijn antwoord dat er wat het be heersinstituut betreft, in het verieuen een aantal dingen zijn geweest, die niet goed waren. Waren de vermo gens echter niet onder beheer gesteld, dan was de chaos zeker veel groter geweest. Spr. is van mening, dat men thans een streep onder de affaire van het beheersinstituut moet zetten. Uiter aard moet aan benadeelden recht worden gedaan. Als er redelijkheid is. is de regering zeker bereid een schadevergoeding te geven. Wat betreft de vraag over de op heffing van het beheersinstituut meent spr. voorlopig, dat de reeds eerder aangeduide termijn van af loop der werkzaamheden (1955) re delijk is. In tweede termijn zeide de heer REYERS (C.H.U.) dat hij zijn stem aan het wetsontwerp zal onthouden, als de bezwaren uit de eerste vier jaren niet onderzocht worden. Het wetsontwerp werd hierna z. h.s. en met de aantekening, dat de heer Reyers tegen was, aangenomen. De Kamer kan- zich voorts ver enigen met een wetsontwerp tot wij ziging van de lager onderwijswet 1920, waarbij een wettelijke basis van een gewijzigde verlofregeling voor de onderwijzers en aan de re geling van het smartegeld wordt ge geven. Voorts ging de Kamer accoord met een wetsontwerp tot wijziging van de motorrijtuigenbelastingwet, waarbij het verboden wordt op de rijbaan parkeergelden te heffen. Na een korte schorsing van de ver gadering kreeg de minister van Ver keer en Waterstaat het woord voor de beantwoording van de sprekers die de vorige week de begroting van het Zuiderzeefonds onder de lQupe hadden genomen. Hij zeide, dat het in de bedoeling van de min. van Binnenlandse Zaken ligt, voor Oostelijk Flevoland een be stuursvorm te creëeren. In de studiecommissies voor sane ring van het oude land zullen verte genwoordigers van het bedrijfsleven worden opgenomen. Er zijn wel plannen voor tuinbouw bedrijven in de N.O.P., maar een po sitief antwoord kan de minister hier op nog niet geven. Versnelling van het tempo der landaanwinning is ook het doel van de regering. De heer HOOGLAND (Arb.) vroeg nogmaals de aandacht van de minis ter voor diegenen die getroffen zyn door de aardappelmoeheid. Misschien zouden zij een plaats kunnen krijgen in de N.O.P. De heer ROEBROEK (K.V.P.) vroeg welke minister gaat over de uitgifte van gronden. Z.i. zou dat dc minister van Verkeer en Waterstaat moeten zijn. De minister antwoordde de heer Roebroek, dat hoogstvaaarschynlijk een bepaald aantal getroffen garde niers in de N.O.P. zal worden ge plaatst. De uitgifte van de gronden ge schiedt door de minister van Finan ciën, die daar echter de minister van Verkeer en Waterstaat in moet ken nen. De begroting van het Zuiderzee fonds werd hierna z.h.s. aan^nomen De minister van Verkeer en Water staat kreeg hierna wederom het woord over de begroting van het staatsbedrijf der P.T.T. Hij toonde zich voorstander van ruimere voor lichting aan de Kamers over de staatsbedrijven. De moord in de Bilt Politie arresteerde verloofde van meisje Het staat nu wel vast, dat het 16- jarigc meisje uit De Bilt, wier lijk Maandag uit de Fortgracht van Rhijnauwen is opgehaald, door wur ging om het leven is gekomen. Als verdachte is haar 20-jarige verloof de uit Utrecht aangehouden. Het meisje is Zandagmiddag met hem gaan wandelen naar Rhynauwen. Alleen thuisgekomen, vertelde de jon gen ruzie met zijn meisje te hebben gehad. Hij is in zeer overspannen toestand naar de Utrechtse neurolo gische kliniek overgebracht. De huurprijs van 8.050.voor het buiten „Voorlinde" te Wassenaar, waar P.T.T.-personeel wordt opge leid, achtte spr. verantwoord. Dat de P.T.T. te veel subsidie geeft achtte de minister ten dele ook een bezwaar. Hij heeft thans vastgesteld, dat niet meer de directeur-generaal van de P.T.T. beslist over de subsi dies, maar hy zelf. Het wetsontwerp tot vaststelling van de P.T.T.-begroting werd z.h.s. aangenomen. De Kamer nam hierna in behande ling het wetsontwerp tot afschaffing van het omzetbelastingtarief van der tig ten honderd (de superweeldebe lasting). heer VAN TILBURG (Arb.) achtte een belastingverlaging voor het bedrijfsleven niet gewenst. De heer TEULING (K.V.P.) daar entegen juichte het wetsontwerp toe, ongeacht het complex van fiscale maatregelen waarin het wordt ge plaatst. Het wetsontwerp werd hierna z.h. s. aangenomen. Grondwet-wijziging De Eerste Kamer heeft een mi nisteriële nota bereikt over het wij zigen van de Grondwet, speciaal de buitenlandse betrekkingen betref fend. Het vastgestelde nieuwe grond wetsartikel houdt o.m. in, dat een overeenkomst met een buitenlandse mogendheid geen goedkeuring van de Staten-Generaal behoeft, wanneer zij slechts betreft de uitvoering van een reeds goedgekeurde overeen komst, tenzij de Staten-Generaal bij de goedkeuring van laatstbe doelde overeenkomst een voorbehoud terzake hebben gemaakt. In het voorlopig verslag der Eer-« ste Kamer is raar aanleiding daar van gevraagd, welke procedure moet worden gevolgd, als de Tweede Ka mer dit voorbehoud niet wil ma ken en de Eerste Kamer die het recht van amendement mist, een tegenge stelde mening is toegedaan. In hun memorie van antwoord hebben de minister daarop geant woord, dat de Eerste Kamer in dat geval het wetsontwerp tot het aan gaan van een overeenkomst zal moeten verwerpen. Het staat dan aan de Kroon te overwegen, of een nieuw wetsontwerp, dat wel het des betreffende voorbehoud bevat, zal worden ingediend. Minister Mansholt over Amerika's handelstactiek Dumping ongewenst De Nederlandse minister van land bouw, Sicco Mansholt, heeft tijdens een persconferentie in Washington verklaard: „Naar ir.ijn mening zou het rampspoedig zijn om de Ame rikaanse overschotten aan lanbouw- producten op de wereldmarkt te brengen. De markten zijn zeer klein en zeer gevoelig. Dumping tegen la ge prijzen zou niet slechts grote schade aan andere exporteurs, zoals wijzelf berokkenen maar ook aan de Verenigde Staten zelf. Het zou een grote instabiliteit veroorzaken". Hij zei over dit onderwerp met de Ame rikaanse minister van landbouw, Ezra Benson, gesproken te hebben. De Amerikaanse regering is gedwon gen boter, kaas, tarwe, mais, katoen en andere landbouwproducten ter waarde van millioer en dollars in te kopen op grond van het subsidië ringsprogramma der regering. Thans wordt naar methoden gezocht om van deze reusachtige voorraden af te komen. Minister Mansholt zei, dat de Ne derlandse importen van Amerikaan se landbouwproducten de Nederland se exporten naar de Verenigde Sta ten op het ogenblik met 200 mil- lioen dollar overtreffen en waar schuwde: De beste manier om uw markt te verliezen is, ons niet de kans te geven iets aan u te verko pen". Toen hem gevraagd werd of hij garanties gexregen had, dat de Amerikaanse overschotten aan land bouwproducten niet op de markten gebracht zouden worden, antwoord de minister Mansholt: „Het is onmo gelijk thans dergelijke garanties te krijgen". (Advertentie) Aantal slachtoffers gestegen tot 1794 Vandaag verschijnt de 75e verlies- lijst van het informatiebureau van bet Ned. Roode Kruis. Volgens de tot heden bekende gegevens be draagt het totaal aantal slachtof fers nu 1794. Van dit totaal staan 1504 personen genoteerd als geïdentificeerd en ge borgen, en 290 als vermist. Het totaal op 31 Maart vermeldde 1150 geïdentificeerden en geborge- nen, en 633 personen, dit als ver mist te boek stonden. Totaal 1783. GOEDEREEDE Van Veen, Jannetje Bouwdewina, geb. 19.1.1929; Van Veen, Werner, geb. 8.11.1926; Van Veen—Van der Veer, Elizabeth Jacoba, geb. 15.3.1896 OUDE TONGE Kievit, Hcnderinn. geb. 25.3.1936; Vroeg in de Weij, Ruth, geb. 22.2.1894 STAVENISSE HagcHage, Fora Fransina, geb. 3.8.1893. STELLENDAM BreoderveldKoolo, Aagje, geb. 23.6.1903; Van Oostenbruggc, Abra ham Gerrit Hendrik, geb. 26.12.1951. 110.7 MILLIOEN IN HET RAMPENFONDS. Het Nationaal Rampenfonds heeft tot gistermiddog 110.7 milliocn gul den ontvangen Jinsdag bedroeg de stand 110.4 millioen. In de stijging van gisteren is be- grepen een bedrag van ongeveer j 195.000 gulden (18 milliocn Franse francs), afkomstig van het „Comité I de coordination de secours aux si- nistres dans les Pays Bas" te Parijs. Een vertaalde krant over dc I ramp met foto's uit hot getroffen gc- bied heeft in Wcst-Duitsland 16.500 Mark opgebracht voor het Rnmpen- i fonds. vonden en dr. Samuels, voor wie de procureur-generaal bij het hof vrij spraak had geëist, veroordeeld was, diende dr. Samuels op zijn beurt een aanklacht wegens meineed in tegen de Haarlemse monteur. FLB.S.-ers wilden geest van schrik en verwarring zaaien Uit nood geboren Alarminstallatie hoog-water-gevaar De heer D. Blokland, radio- en electrotechnicus te Middelharnis, heelt een automatische hoogwater- melder met alarm-system uitgedacht, die, naar hij hoopt, bij hoge water vloeden en overstromingsgevaar nut tige diensten zal kunnen bewijzen. Het apparaat, dat in een metalen zuil op bepaalde punten kan worden geplaatst en slechts een kleine inlaat van water heeft voor de golfslag, wordt electrisch verbonden met ae dorpskernen, waar de bevolking door midde* van gekleurde lampen kan zien hoe de waterstand is en of even tueel gevaar dreigt. Bij normale wa terstand brand een groene lamp. Stijgt het water, dan gaat een gele lamp branden. Komt het water nog hoger, dan wordt het lichtsig naal rood. Dreigt er tenslotte gevaar, dan wordt automatisch een sirene in werking gesteld. De hoofdmelder kan door kleine' meldertjes worden ver bonden met de woningen van dijk graaf en dijkraden. hoofd der ge meente, politie enz., waardoor de si tuatie van kleinere lampen kan wor den afgelezen. Er zym met dit sys teem vele mogelijkheden. Zo zelfs, dat met eventuele medewerking van de P.T.T. bij boogv/atergevaar via de telefoon alarm kan worden gege ven. Het apparaat kan ook in wer king worden gebracht met droge bat terijen. Er zijn geen bewegende de len aan het apparaat, terwijl het stroomverbruik miniem is. In tech nische kringen heeft men veel be langstelling voor deze ontdekking, v.aarop octrooi is aangevraagd. AANGIFTE OORLOGSSCHADE IN DUITSLAND GELEDEN. Ook Nederlandse onderdanen kun nen thans aangiite doen van in Duitsland geleden materiële oor logsschade. ten einde te zijner tijd in aanmerking te komen voor een schadevergoeding krachtens de op 14 Augustus 1952 door de West-Duitse Bondsregering in het leven geroepen „Wet tot evenredige verdeling van lasten". SPOORDIEVEN GEARRESTEERD. Drie jongelui, in de leeftijd van 21—23 jaar zyn door de gemeente politie van Bergen op Zoom gearres teerd naar aanleiding van vrij om vangrijke diefstallen die in de nacht van 30 April op 1 Mei werden ge pleegd op het emplacement van de N.S. aldaar. De jongelui hadden een aantal wa gons geforceerd, waarin de dag te voren goederen waren geladen die per schip in Bergen op Zoom waren aangekomen. De dieven maakten een grote hoeveelheid sigaretten en shag buit, voorts een aantal flessen wijn, kleding en vele kilo's chocola de. Een deel van het gestolen goed hadden zy verborgen om het later te vervoeren. „Detective-club" bracht Middelburg in opschudding Vier romantisch aangelegde H.B. S.-ers uit Middelburg, die een „de tectiveclub" opgericht hadden, maak ten zich blijkbaar zo vertrouwd met Sherlock Holmes en andere goden van de speurders-olympus, dat zij hun drang naar daden niet meer meester waren. Daar er echter in Middelburg niet iedere dag ingewikkelde en afschu welijke misdaden voorkomen, beslo ten zy zelf een toestand van span ning en onzekerheid te scheppen. Ze zijn daar niet zo heel erg slecht in geslaagd. Gedurende de laatste lijd werden de docenten en leerlin gen van de diverse Middelburgse scholen herhaaldelijk 's morgens ver rast, doordat de gehele school in 'n chaos herschapen was. Banken ston den dwars door de klas, inktpotten waren omgegooid, boeken op een sta peltje in een hoek gezeten door het gehele gebouw liep een spoor van suiker. Dit laatste was vooral een uitvin ding, die het „deed", want iedereen peinsde zich suf, waar de suiker toch vandaan kon komen. Tenslotte heeft het gewone leven echter de politie bij de hand en al hoewel deze macht in de detective- Delfts monsterverbond? Communisten zoeken steun bij socialisten De communistische partij in Delft voelt zich blijkbaar niet zo heel erg stevig voor de komende verkiezin gen en daarom heeft zij steun ge zocht by de Partij van de Arbeid. Namens de candidaten van de lyst van communisten en partijlozen tc Delft heeft de heer N. C. Notenboom zich in een schrijven gericht tot de candidaten van de Partij van de Ar beid met een voorstel. Dit behelst een gezamenlijk optreden „tegen de vertegenwoordigers der reactionaire lijsten, ons hierbij baserend op de door de meerderheid van de bevol king verlangde verbeteringen". Ten einde de afspraak verder uit te wer ken wordt een bijeenkomst van de candidaten der C.P.N, en die van de P. v. d. A. voorgesteld. Voor 10 Mei wor^t antwoord op het voorstel ver wacht. Nieuw strijdmiddel mond en klauwzeer Het instrumentarium van het „Staatsveeartsenijkundig onderzoe kingsinstituut" te Amsterdam zal binnenkort worden uitgebreid met een ultra-centrifuge, die het insti tuut in staat zal stellen het mond en klauwzeervirus veel zuiverder dan thans mogelUk is te isoleren en te analyseren. Tot nog toe was men er niet in geslaagd, een volkomen zuiver vi rus te verkrijgen. Daardoor was het niet mogelijk, bij ene positieve im muniteitsreactie na vaccinatie vast te stellen, of het ingeënte dier im muun was geworden voor het virus of voor de begeleidende proteïnen. Voorts zal de ultra-centrifuge het indirect mogelijk maken, dat de che mische samenstelling van het virus wordt bepaald. stories nooit zo erg veel gewicht in de schaal legt, in Middelburg bracht zij de (^lossing. Vannacht zijn twee „clubleden" op heterdaad betrapt en spoedig wist de politie ook de andere helft op te sporen. Zoals thans is komen vast te staan, hebben de jon gens niets ontvreemd en beoogden zij alleen „sohrik en verwarring" te zaaien. De politie schreef een lyvig rap port, waarin dc namen van de vier „detectives' 'verschillende keren ge noemd werden, en stuurde de jon gelui naar huis. Wie vecht er met de beer? In het landeiyke plaatsje Horst verscheen gisteren een kermis-ex- ploltant, die aan een grote groep be langstellenden enige beren vertoon de en daarbij bekend maakte, dat degene, die een van de dieren drie minuten in bedwang kon houden, drie rUksdaalders kon verdienen. Nu, iedereen vond het een heel leuk voorstel, maar niemand voelde zich gedrongen de stryd met de beer to beginnen cn dc berentemmer voelde zijn invloed stijgen. Toen kwam er plotseling uit de menigte een man naar voren, die het wèl durfde en nadat de kermisman hem eerst lachend naar de beer ge voerd had, bleek het spoedig, dat dc man de beer wel in bedwang wist te houden. Reeds twee minuten was hij aan het vechten geweest, toen de temmer bang voor zijn 7J^ gul den begon te worden. Hij morrelde iets aan de muilkorf, waardoor het dier plotseling de beschikking over zijn kaken kreeg en zjjn tegenstan der een pink afbeet. Wanneer dc held dc 7,50 toch nog gekregen heeft, zal hij ze hard nodig hebben gehad om de dokters rekening te betalen. Vrijgesproken van meineed Arts geschorst De Amsterdamse rechtbank heeft de 47-jarige Haarlemse monteur II. J. B., die ervan beschuldigd was een meineed te hebben afgelegd in een tuchtzaak tegen dc Amsterdamse arts dr. J. Samuels, vrijgesproken omdat het ten laste gelegde door de rechtbank niet bewezen geacht wordt. Dr. Samuels werd het vorig jaar op grond van een door deze Haar lemse monteur aanhangig gemaakte klacht eerst door het medisch tucht college cn in hoger beroep door hot Amsterdams gerechtshof drie maan den als arts geschorst, omdat hij dc monteur, die zich in 1950 als patiënt tot hem had gewend, niet asn een volledig lichamelijk onderzoek zou hebben onderworpen. Nadat de klacht van deze patiënt door het gerechtshof als juist was bc- Na een expeditie van twee jaar door Afrika zyn mr. dr. Th. H. Ro- f;out en z(jn gezin dezer dagen in ons and teruggekeerd. Het echtpaar Rc- gout heeft in 1951 en in het begin van 1952 een film vervaardigd voor de missle-socictcit der Montfortnnen, die werkzaam is In dc Congo, Nyas- saland cn Mozambique. Na weinig bekende gebieden tc hebben bezocht en verfilmd verble ven de Rcgouts langere tijd in de Belgische Congo. Hoe prettig de ver houding Is tussen Belgen en Neder landers bleek uit het zeer grote fi nanciële succes van een tweetal film avonden ten bate van dc slachtoffers van dc watersnoodramp. Geheel Cos- termanevillc, de prachtige hoofdstad van dc rijke Kivuprovincir. verleen de niervoor daadwerkelijke mede- woUog. De heer Rcgout zal in het najaar wederom een reeks voordrachten houden in Nederland cn België over deze expeditie en daarbij zijn laatst opgenomen kleurenfilms vertonen. Een bestelauto botste tegen de Amsterdamse Gemeentebus Zes personen licht gewond Een gemeentebus en een bestel auto zyn gisteravond omstreeks kwart over acht op het kruispunt van der HoopstraatGroen van Prinstcrerstraat In Amsterdam West met elkaar in botsing gekomen. Bel de gleden over do linkerhelft van het wegdek door, en dc bus schoof tegen de pui van een IJssalon, enkele huizen van dc hoek vandaan. Dc twee chauffeurs en vIct passagiers van de bus werden niet ernstig gewond. De beide chauffeurs, die achter het stuur bekneld zaten, moesten aoor toeschietende burgers uit hun benarde positie worden bevrijd. Dc bus werd aan de voorzyde zwaar be schadigd, en van de bestelauto wer den het linkerdcel van dc motorkap en het portier ingedrukt. Gelukkig liep niemand toen dc botsing gc- schieddo op het trottoir voor de ijs- salon. Do eigenaar, die juist twee kinderen snoepgoed had verkocht zag de bus op de gevel af komen, rukte de kinderen voor de toonbank weg naar het achtergedeelte van de zaak. De ruit van de winkeldeur werd vernield en de eigenaar van de ijssalon werd door het wegspringen de glas aan zijn linkerbovennrm ge wond. Do verwondingen der beide chauf feurs en de vier pasagiers waren niet van zodanige aard, dat zij in het zie kenhuis behoefden tc worden opge nomen. Allen konden na in het zie kenhuis te zyn behandeld naar hun woningen terugkeren. Dc politie heeft dc bus en dc bestelauto voor een nader onderzoek in beslag genomen. Gistermorgen zijn vier zusjes Broers uit Huiten Gem. Gllze-Rijen tegelijk in het huwelijk getreden. De vier bruidjes maken deel uit van een gezin met 14 kinderen. De vier bruidsparen op de heugelijke dag: van links naar rechts: A. J. C. Ligtvoet met Gerardina Johanna Broers (30 jaar); C. P. Oprins met Wilhelmina Broers (25); A. J. Brouwers met Arnolda Broers (29) en J. F. van Vught met Anna Broers (33).

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5