DUINSTREEK RIJNSTREEK DONDERDAG 7 MEI 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 HILLEGOM Autotocht Ouden van Dagen. Deze tocht zal zoals reeds werd gemeld op 10 Juni plaats hebben. Waar de deelname steeds groter is geworden, heeft het Comité de leef tijdsgrens met één jaar moeten ver hogen. Deze is nu 71 jaar. Dat neemt niet weg, dat slechts één der gehuw den dc voorgeschreven ouderdom behoeft te hebben; dan mogen ze heiden mee. Men melde zich in Ho tel Sistermans Dinsdag a.s. tussen 7.30 en 9 uur nam. KATWIJK AAN DEN RIJN Gemeenteraad Morgenavond om half acht komt de raad in openbare vergadering bijeen. De te behande len punten zijn o.m. wijziging van de verordening tot regeling van de jaarwedden van de ambtenaren; idem van de lonen der werklieden; vaststelling ener z.g. verplaatsings kostenverordening; wijziging van de verordening op de gasprys; voorstel tot wijziging van de verordening op de heffing en invordering van een straatbelasting; voorstel tot het ver lenen van een crediet voor het we der oprichten van strandposten ten behoeve van dc Katwijkse Reddings brigade; voorstel tot het verlenen van een crediet ten behoeve van 'n nieuwe afzetting rond het kampeer terrein; voorstel met betrekking tot een ev. rechtsgeding contra A. Heij- stceg te 's-Gravenhage terzake van sloopwerkzaamheden gedurende de bezettingsjaren. Werkzaamheden aan brug Dank zij het voor dit werk gunstige weer zijn de werkzaamheden aan de Rijnbrug zeer gunstig verlopen cn zal weg en vaart eerder voor het verkeer des nacht5 geopend kunnen worden dan aanvankelijk was vast gesteld. Bridge wedstrijden De resulta ten van de gehouden onderlinge competitiewedstrijd van dc Bridge club ,,Dc Brug" waren als volgt: 1. Pluimgraaff-Parlevliet, 44 pnt. 2. De Jong-Hcrmans, 40 pnt.' 3. Burggraaf! -Korndoffer, 371/2 pnt. 4. P. Hui- berts-P. van Paridon, 32 pnt. 5. Bruggeman-Jagcrman, 301/2 pnt. 6. Dames Huiberts-Van Polanen, 29 1/2 pnt. 7. Dc Jong-Meijer, 21 pnt. 8. Bos -L. C. van Kesteren, 17 1/2 pnt. LEIDSCHENDAM Nieuwe voorzitter. Wegens be danken van de heer Bleys was de voorzittersplaats van RKAW nog steeds onbezet. Een geschikte plaats vervanger was blijkbaar niet dade lijk te vinden, doch thans is de ver eniging cr in geslaagd de heer J. Maiburg, Voorburgseweg 39 bereid tc vinden de opengevallen bestuurs- plaats als voorzitter te bezetten tot aan de eerstvolgende algemene ver- padcring. Dan kunnen dc leden van RKAW officieel tot verkiezing van do voorzitter overgaan. „Oud Lcydsedam". Voor het genootschap „Oud Lcydsedam" heeft dc heer J. L. van der Gouw, de se cretaris van het aLgemeen rijksar chief, gisteravond een interessante verhandeling gegeven over de ge schiedenis van ons schrift cn schrijf materiaal. Tot goed begrip van de afkomst van ons alphabet besprak de heer v. d. Gouw dc verschillende schrijfmethoden vanaf 2500 jaar voor onze jaartelling. Spijkerschriften, In diaanse beeldenschriften, hierogly- phen, knopenschrift, de kerfstok enz. enz. passeerden de revue. Tot slot kwam spr. tot ons huidig alpha bet, dat stamt uit dc Carolinische tijd. Dc voorzitter, burgemeester Banning, dankte de spreker voor zijn culturele avond en bood hem een kistje sigaren aan. Tot secretaris van liet genootschap is benoemd de heer de Groot. MOEDERDAGTAART VOOR KONINGIN JULIANA. Een deputatie van de Nederlandse Banketbakkersvereniging heeft, even als vorig jaar, vanochtend op paleis Soestdijk een moederdagtaart voor koningin Juliana aangeboden. BEKRONINGEN BINNEN- TENTOONSTELLING FLORA. De uitslag van de beoordeling der vijfde binnententoonstelling (grote voorjaarskeuring der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde) dooi de internationale jury luidt: Extra prijzon: zilveren medaille van H. M. de koningin, aan decoratie- groep irissen van dc vereniging „De Iris"; zilveren medaille van Z. K. H. prins Bernhard, aan decoratieve groep tropische gewassen van de dienst van hout cn plantsoenen, Haarlem; zilveren medaille aan de coratieve groep Bougainvillea's, Glabra en B. Spectabilis in div. variëteiten. Voorts werden prijzen toegekend aan: creprys (ƒ200) plus grote gouden medaille, aan decora tieve groep Gerbera's .ingez. door fa. C. Alkemade, Noordwyk; ereprijs /300), aan decoratieve groep Irissen, ingez. door ver. „Dc Iris Haarlem. Grote gouden medaille aan: Decora tieve groep gladiolen, ingez. door N.V. Konijnenburg en Mark, Noordwijk; Decoratieve groep bloeiende Horten sia's, Rhododendrons en bloeiende heesters, ingez. door fa. D. Keessen Czn. en Zonen, Aalsmeer; Deco ratieve groep Hortensia's, ingez. door de erven W. C. Keessen. Aalsmeer; Decoratieve groep kasplanten en tro pische gewassen, ingez. door jhr. J. A. G. Sar.dberg. Wassenaar. Grote verguld zilveren medaille aan: Decoratieve groep Siermais, in gez. door tuinbouwinr. A. G. van Amerongen, Woerden; Decoratieve groep Matthiolav en Franse Gera niums, ingez. door fa. Keessen Harae- land, Aalsmeer; Decoratieve groep cactussen en vetplanten, ingez. door f.1. Koop, Gouda; Decoratieve groep afgesneden rozen, ingez. door Adr. Noordam N.V., Aalsmeer. NOORD WIJKERHOUT BEDEVAART NAAR WITTEM. De pl. afd. van dc Zuid-Hollandse bedevaart naar het heiligdom van de H. Gerard us Majella in Wittem (Lim burg) gaat Zondag a.s. 10 Mei met 80 deelnemers naar het Zuiden. In 1951 gingen 9 personen uit ons dorp, in 1952 reeds 47 en thans, zoals boven reeds vermeld, 80. Vóór het vertrek van de bedevaartstrein van de Z.-H. processie Is er in de St Victorkerk gelegenheid voor de bedevaartgan gers om te communiceren. De trein gaat vanaf het station Noordwijker- hout om 6.04 uur. Aankomst te Wit tem 10.23. Vertrek uit Wittem om 18.17 uur, aankomst tc Noordwyker- hout om pLm. 22.30 uur. In Wittem is er eerst een H. Mis tere ere van St. Gerardus tot inten tie van de plegrims. Ook zal een be zoek worden gebracht aan het Kar dinaal van Rossum-Museum. het Ma ria-monument op de Gulperberg of het Vredes-monument op de Eyser- berg. 's Middags volgt H. Sacraments processie in de kloostertuin waaron der predicatie. Hierna slotoefening en sluitingsgebe 4. In Noorawykerhout maakt men het de bedevaartgangers gemakkelijk om de reiskosten te betalen door middel van een spaarsysteem van 1 per maand. Onlangs is in de Sint Jozefkerk al hier een beeld van de H. Gerardus geplaatst, geschonken door iemand die een bijzondere gebedsverhoring op voorspraak van de H. Gerardus heeft verkeregen en door bijdragen van vele Gerardus-vereerders. Opheffing parochiebibliotheek. De parochiebibliotheek van de Sint Jozef parochie wordt opgeheven. Naar wij vernemen zal de Boek handel Bujjze uit Noordwyk in het pand van de heer Willerase aan de Dorpsstraat, een leesbibliotheek ope nen. De heer A. Janssen, thans amb tenaar ter secretarie van de gem. Heino in Overijsel, is benoemd tot adjunct commies le klasse ter secre tarie van de gemeente Gemert N-B. VOORSCHOTEN BESCHOUWINGEN ROND DE EEUWFEESTHERDENKING. Gisterenavond werd in het R.K. Verenigingsgebouw het eeuwfeest van het Herstel van de Hiërarchie herdacht. Dr. W. Visser, geschiede nisleraar uit Den Haag, hield een zeer interresante beschouwing over Geloof cn Samenleving, de heren gebrs. Rozendaal, viool en piano, mu siceerden en brachten de toehoorders wee rin hun ban. Kapelaan P. J. L. v. Reissen, die de avond leidde kon maar een gering aantal bezoekers welkom heten. De kern van de inleiding van dr. Visser was, dat er steeds in de sa menleving een tegenstelling heeft bestaan tussen de rede en het gevoel, de zuidelijke volken zijn meer op de rede ingesteld, die uit het noorden op het gevoeL Spreker gaf aan hoe deze karaktertrekken te verklaren zijn cn beschreef hoe het Christen dom in conflict moest komen met de Romeinse staat, en daar als overwin naar uit naar voren kwam. Europa met zijn uitzwermende bevolking was daarna het meest aangewezen gebied om het Christendom te ver breiden. Willibrordus was de eerste, die hier met succes werkte, omdat hü de leer verwerkte met de stam- gedachtc, die in het noorden sterker leefde dan in het zuiden. De stamge- dachte en de drang van het gevoel waren de achtergronden van de Her vorming in de 16e eeuw, het Zuiden met de rede bleef katholiek, het Noorden wenste het persoonlijke con tact met God het stamverband kwam weer tot uiting in de oprichting van staatskerken. Na de pauze werden de laatste eeuwen besproken, die wisselend de overheersing van het gevoel of de rede te zien gaven, waarbij de gods dienst naar het tweede plan verhuis de. De bélangrijkste taak van de bis schoppen is dan ook het Geloof de plaats te laten krijgen, die het ver dient. Gemeenteraad van Wassenaar Verhoging van de gasprijs kwam er nu nog niet door DE GEMEENTERAAD VAN WASSENAAR, die gisteravond onder voor zitterschap van de loco-burgemeester, rar. A. J. M van Moorsel verga derde, heeft een lange agenda afgewerkt met enkele belangrijke punten. I'en ervan is het besluit, tot het aanleggen van een ruime parkeerplaats voor cuto's aan het Wassenaarse Slag. Het daarvoor benodigde bedrag van ruim 100.000werd zonder discussie beschikbaar gesteld. De parkeerplaats zal 400 auto's kunnen bevatten. Er zal met spoed aan de uitvoering van de plannen begonnen worden, al zal het wol niet lukken, voor het a.s. zomer seizoen geheel gereed te komen. Een ander belangrijk agendapunt, dat evenwel niet tot een besluit leidde, was de voorgestelde verhoging van de gastarieven met 1 cent. i leden nogal vreemd in de oren ge klonken. De. heer A. C. Duyvestijn (KVP) deed een beroep op B. en W. om als nog vergunning tot het omhalen van de boom te geven. De bezoekers van het café, die 's zomers buiten aan een tafeltje hun biertje drinken on dervinden n.l. nogal eens last van vogeltjes, die zich boven in de boom misdragen. Bovendien hebben B. en W. de caféhouder wel vergunning gegeven voor het snoeien van de boom. Waarom mag dan het restant niet worden opgeruimd? Maar mr. Van Moorsel en wethou der Hazenberg hielden voet bij stuk. Inderdaad is er nu niet veel moois meer van de boom over. Maar als nu vergunning gegeven zou worden, de boom te rooien, dan zou dat een precedent scheppen, waarvan de ge volgen voor de bomengroei in Was senaar niet te overzien zyn. De nutsschool Nadat nog enkele hamerstukken waren afgedaan, kwam de Nuts- schoolkwestie nogmaals ter sprfeke. Vier raadsleden de heren Van der Vis, Van Bemmelen, Van Gorcum en Baronesse van Harinxma thoe Sloo- ten vroegen en kregen toestem ming om enkele vragen te stellen De Nutsschool, waarover een beslis sing over het al of niet subsidiëren nog bij de Kroon hangende is, werkt nu reeds ruim 1 J-a jaar als particulie re school, die door de ouders geheel en al bekostigd wordt. Men had on derdak gevonden in een villa in De Paauw. die nu evenwel verkocht wordt Bij het zoeken naar andere huisvesting ontdekte het bestuur een leeg lokaal in de openbare Uloschool aan de Schout bij Nacht Doorman laan. Een verzoek aan B. en W. om dit lokaal te mogen huren, werd evenwel afgewezen. Hierover wer den vragen gesteld. En het antwoord van B. en W. dat hangende de be slissing van de Kroon niet tot ver huur van het lokaal zal worden over gegaan lokte een langdurige dis cussie uit waaraan door verscheide ne raadsleden werd deelgenomen. Zij pleitten voor een tegemoetko mender houding van B- en W. ten aanzien van de school, omdat door een weigering een 60-tal kinderen en hun ouders worden gedupeerd. En kele leden lieten weten, dat hun af wijzend standpunt ten aanzien van deze Nutsschool ongewijzigd was ge bleven. Los daarvan meenden zij evenwel, dat aan het verzoek van de Nutsschool wel voldaan zou kun nen worden. Mr. P. J. M. Aalberse daarentegen meende, dat B. en W. door hun wei- ?;ering gehandeld hebben volkomen n overeenstemming met het stand punt, dat de gemeenteraad jegens de stichting van de Nutsschool heeft ingenomen. Er werd een motie ingediend door de heer v. d. Vis, waarin B. en W. worden uitgenodigd, alsnog te be sluiten het ongebruikte lokaal ter beschikking van de school te stellen. Deze motie werd aangenomen met 9 tegen 7 stemmen. Tegen steraden de heren Aalbers% Duyvestijn en v. d. Berg (KVP), t® heer Oosterling en de drie wethouders. De heren Huibregtse, van Gunster en en Hor- tensius waren afwezig. Misschien bij de begroting B. en W. hadden de raad laten we ten, dat deze tariefsverhoging nood zakelijk was i.vjn. de gestegen ko- lenpryzen. Daardoor zullen n.l. de uitgaven stijgen met rond 11.000 per jaar. Bovendien is sinds 1951 de exploitatie van het gasbedrijf ruim 1 32.000.duurder geworden door loonsverhogingen en investeringen. Met een tariefsverhoging van 1 cent per kubieke meter zouden deze ho gere uitgaven geheel worden opge vangen. Andere zienswijze De heer C. E. van den Berg (KVP) was het evenwel met deze bereke ning niet eens. In feite komt het gasbedrijf voor een hogere uitgave van f 11.000,te staan. Daartegen over willen B. en W. een tariefver hoging stellen, die f 43.000,— op zal leveren. Spr. was van mening, dat de kwestie van de hogere exploita tiekosten by de behandeling van de begrotingen bekeken moet worden. De heer v. d. Berg werd in zyn be toog gesteund door mr. C. A. van Gorcum (P.v.d.A.), die gaarne zou zien, dat hij voorstellen als dit de commissie voor de gemeentefinanciën in het vooroverleg betrokken werd. Een voorstel van deze spreker, om het voorstel terug te nemen en eerst ter tafel te brengen in deze commis sie werd door de raad met 10 tegen 6 stemmen aanvaard. Stilzwijgend besloot dc gemeente raad, een gunstiger subsidieregeling vast te stellen voor de beide plaat selijke verenigingen, die zich bezig houden met bet uitzenden van zwak ke kinderen naar vacantieoorden. Aan de Wassenaar se Reddingsbrigade werd een bedrag van f 3423.toe gekend voor de aanschaffing van materialen enz. Aan de Centrale van Katholieke Militaire Tehuizen en de Nederlandse Militaire Bond Pro Regc werd een subsidie toege kend van 5.per militair tehuis per jaar. Besloten werd een gascompressor- installatie aan tc schaffen voor 21.000,— om daarmee de gasdruk in de leiding naar Wassenaar-Zuid op een voldoende peil te brengen. Aan het bestuur van de Kieviets- school werd een vergoeding voor het vernieuwen van de dakbedekking geweigerd, omdat naar de mening van B. cn W. hier sprake is van slij tage. Tegen het verlenen van vergun ning aan dc fa. de Winter te Rotter dam voor het inrichten van de „Sprookjestuln" op het landgoed ..Oosterbeek" bij de Haagse gemeen tegrens, werden geen bezwaren in gebracht. Een interessante discussie ontstond over een boom, een paardenkastan- je, die naast een cafe aan de Deyl staat. Het college van B. en W. had een vergunning tot het rooien van de boom geweigerd en de betrokke nen kwamen tegen deze beslissing in beroep bij de Raad. Ook nu weer «telden B. en W. voor. de vergun ning niet toe te kennen, omdat de boom uit een oogpunt van natuur schoon niet gemist kan worden. Dit argument had enkele raads- GOUDEN PAAR TE ZEVENHOVEN Gisteren vierde het echtpaar Frc- deriksGroen zijn gouden huwelijks feest en het heeft dit krasse paar niet aan belangstelling ontbroken. De bruidegom werd geboren te Oterleek op 11 Januari 1877 en de bruid op 28 SeptenAer 1878. Hun huwelijk werd burgerlijk gesloten te Harenkarspel op 1 Mei 1903 en ker ke ijk in dezelfde plaats op 6 Mei d.a.v.. De eerste jaren na hun huwelijk vonden de heer en mevrouw Frede- riks hun bestaan in de landbouw, doch later, by de uitbreiding van de spoorwegen, werd de bruidegom aan gesteld als overwegwachter te Tol kenSchagcn. Acht jaar lang heb ben zowel de bruidegom als de bruid de overweg aldaar bewaakt. Toen kwam hun overplaatsing naar Haar lemmermeer (Aalsmeerderweg). Ver scheidene andere standplaatsen heeft het echtpaar daarna gehad in de zelfde functie by de spoorwegen, t. w. Nieuw-Vennep, Zevenhoven, Uit hoorn en daarna weer terug naar Zevenhoven, waar zij thans in ge- BOSKOOP Werk aanbesteed. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben aanbesteed het verrichten van grondwerken, het vernieuwen van oever-verdedigings werken enz. van de Provinciale we gen gelegen onder de gemeenten Gouda, Waddinxveen, Boskoop, Reeu- wijk en Moordrecht. Er waren 10 biljetten binnengekomen. Hoogste inschrijver was Aannemings- en Bouwbedrijf fa. Koster en De Rooy te Waddinxveen voor 151.450, laagste op één na, H. Rienstra te Rotterdam voor 141.600,»- en laag ste J. Elshout te Scheveningen voor 139.600,—. De gunning is aangehouden. NIEUWKOOP Geb.: Willeir.ijntje, d. v. J. v. Lith en IJ. J. Kranenburg; Wilhelmina Elisabeth, d. v. J. H. Mulder en A. v. d. Kamp. Ondertr.: M. Segaar, 33 j., en M. E. G. de Jong, 23 j.; H. Immerzeel, 23 j.t won. te Zevenhoven en J. W. Blok, 23 j. Getr.: W. H. Schalkwijk, 28 j., won. te Harmeien en P. C. Markman, 26 j.; C. M. G. Boer, 25 j., won. te Nieuwer Amstel en A. H. van der Laan, 23 j. Wat lezers schrijven WILD VOETBAL. Bij wild voetbal behoeft het persé niet altijd wild toe te gaan. Als we tenminste het verslag van „Stadskok" mogen geloven uit de krant Van gis teravond. Toch schijnt bedoelde wilde voet balwedstrijd hem nogal opgewonden te hebben en fulmineert hij tegen de „machthebbers" in de sport op de wijze van iemand, die de politie uit maakt omdat hy zich aan de ver keersregels moet houden. Het zou niet moeilijk zijn de maat regelen van Voetbalbond en Sport stichting tegen het wilde voetbal te verdedigen, maar waar Stadskok de ze zaken met grapjes afmaakt, gaan wy hierop ook niet au serieux in. Zolang het tenminste bij goedmoe dige grapjes blijft. Maar als zo heel leuk gesuggereerd word, dat onze handelingen ongeveer op één lyn ge steld kunnen worden met de maat regelen van de bezettende macht, dan moet ik wel denken aan het spreek woord: „Het zijn niet allen koks, die lange messen dragen" of vrij overge zet: „Het zyn niet allen fijne journa listen, die hutspotjes in dc krant zetten." K. H. KAIZER, Voorzitter Sportstichting. We zijn reuze blij, dat de heer Kai- zer ons verslag van gisteren niet au serieux genomen heeft, want zo was het ook niet bedoeld. Alleen de toe speling op de bezettende macht schijnt de heer Kaizer ons kwalijk te nemen. Wij hebben een dictatuur van voetbalinstanties gesuggereerd, omdat wy, die in een bevrijd Neder land wonen, niet kunnen verdragen, dat wij geen partijtje mogen voetbal len wanneer we daar zin in hebben. Wie wil zwemmen, stapt naar het zwembad. Wie wil fietsen, springt op zijn fiets. Wie tien kilometer hard wil hollen, gaat de straat op. Wie op z'n hoofd wil gaan staan, kan dat zelfs op het trottoir van de Breestraat nog doen. Maar wie een partijtje wil voetballen, moet daarvoor toestem ming hebben van wie weet welke ho ge autoriteiten. Nu zullen er wel re denen zijn voor deze maatregelen, al noemt de heer Kaizer ze niet. Maar wanneer wij Donderdagmiddag aan de secretaris van de Sportstichting toestemming verzocht hebben en wij Maandagmiddag moesten horen, dat de wedstrijd van Dinsdagavond niet kon doorgaan, omdat er eerst nog eens over vergaderd moest worden met de Leidse Voetbalbond, dan vin den wy toch wel, dat het wat over dreven wordt En aangezien het ten slotte toch maar sport is (met alle waardering overigens voor de grote waarden daarvan) hebben wij hier in aanleiding gevonden met het een en ander een beetje de spot te drij ven. Of wij daarna nog tot de „fijne journalisten" gerekend mogen wor den (gesteld, dat wij daar ooit toe behoord zouden hebben) is gelukkig niet alleen ter beoordeling van de heez Kaizer. STADSKOK. J noeglijke rust van hun pensioentje genieten. Hun huwelijk werd gezegend met 3 dochters, waarvan cr twee zijn gehuwd, terwijl de derde onderwij zeres is in De Hoef. Ter ere van het bruidspaar werd in de parochiekerk van de H. Johan nes de Doper door pastoor Tabink, geassisteerd door de pastoor van De Hoef en de kapelaan van Nieuwveen een plechtige Hoogmis opgedragen. Door pastoor Tabink werd de feest- predicatie gehouden. De verdere feestviering had plaats in café „De Viersprong" te Zeven hoven, waar het gouden paar in een drukbebzochtc receptie hulde werd gebracht door welhaast de gehele be volking van Zevenhoven en velen daarbuiten. De enige wens van de bruidegom is thans nog vele jaren van zyn rus tig leven in het spoorwe/iuisje te Zevenhoven te mogen genieten, maar dan met „een beetje electrische ver lichting", want nog steeds is dit huis dat op de grens van de gemeenten Zevenhoven en Nieuwveen staat niet aan het electrische net aangesloten. ROELOFARENDSVEEN Kindsheidsoptocht. Begunstigd door prachtig zomerweer trok de Kindsheidoptocht weer uit door de straten van Roelofarendsveen. Langs de te volgen route hadden zich weer vele belangstellenden, ook uit de wijde omgeving, geschaard en offer den weer rijkelijk. De jeugd van Roelofarendsveen bracht met deze prachtige optocht het mooie bedrag van 235,voor de Missie byeen. Toch geloven wij, dat het aanbeve ling verdient een volgende maal collectebussen in te schakelen, welke een meer uitnodigende vorm hebben tot het offeren van papieren geld. Ongetwijfeld zal het geldelijke resul taat nog groter zijn. Overigens is 'n woord van waardering* aan autobe zitters en alle andere medewerkers op zijn plaats. TER AAR VEILING-PRIMEURS. Aan de Centrale Veiling werden door de tuinder Jac. van Kessel de eerste doppers aangevoerd. Deze werden verkocht voor de prijs van 3.20 per kg. De aanvoer der eerste doppert is buitengewoon vroeg en verschilt met vorig jaar circa drie weken. Ook waren de eerste snijbo nen ter veiling. Dez werden aange voerd door ie tuinder Chr. Droogb. De snijbonen brachten 3.203.40 per kg. op. De Gaulle ontbindt zijn partij Generaal de Gaulle heeft gisteren bekena gemaakt, dat zijn partij de z.g. „Franse voiksconcentiatie (R. P.F.), niet aan verkiezingen oi aan ander parlementair werk zai deelne men. Men zal zich herinneren, dat de Gauiie en zijn partij Dy de ver kiezingen, die de vorige week in frankrijk gehouden werden een nederlaag te incasseren kregen- In een percon-munique zegt De Gaulle, dat de Gaullistische leden in het parlement en in de lagere publie ke lichamen voortaan vrij zuilen zyn cm naai eigen inzicht en oordeel te handelen Zij zmien zich et niet lan ger op kunnen laten voorstaan te spreken of te handelen in naam van ae Gaullistische 'Xrwegmg Verdei wordt in dat communiqué gezegd, dat de R.P.F. onder leiding van De Gaulle voortaan zaï funge ren als „stoottroep om het huidige „slechte" regiem in Frankrijk te veranderen. De Gaulle besluit zyn verklaring met te zeggen: ik vrees, dat de za ken, zoals die er op het ogenblik voor staan, Frankrijk tot nadeel zullen strekken. De Duitenwereld weet het. De Fransen voelen het, ook zij, die uit gewoonte, egoïsme of gevoelsoverwegingen mij steeds hebben bestreden. Overleg over Suez verdaagd De Brits-Egyptische besprekingen over de ontruiming van dc- Suezka- naalzöne zijn gisteren voor onbe paalde tyd verdaagd omdat de bei de delegaties het niet eens konden worden ./ver de algemene beginse len van de evacuatie eD het onder houd van de militaire installaties na het vertrek der Britten. .De woordvoeder der Egyptische delegatie kolonel Nasser, zei later, dat de Britse onderhandelaars rugge spraak wilden houden met hun re gering alvorens het overieg voort te zetten. Algemeen schrijft men de ingetre- den „impasse" toe aan het feit, dat de Britten uitgaan van het beginsel van handhaving van bases, terwijl de Egyptenaren vasthouden aan hun aanvankelijke eis van onvoorwaar delijke terugtrekking der Eritse troe pen. Te Cairo begint vandaag, Donder dag, een conferentie van de minis ters van buitenlandse zaken der Ara bische landen, waar o.a. ook gespro ken zal worden oveT de door Egypte geëiste terugtrekking der Britse troe pen uit de Suez-kanaalzóne. Christie komt voor de Old Bailey Het vooronderzoek tegen John Re ginald Christie, die beschuldigd wordt van moord op viei vrouwen, is thans beëindigd en de magistraat van Clerkenweli deelde bem mee, dat hij zal moeten verschijnen voor de jury-rechtbank in de Old Bailey, het gerechtshof, dat zich met moord zaken bezig houdt. Het kan echter nog wel zes we ken duren, 'oordat het eigenlijke pro ces tegen deze man die op 31 Maart werd gearresteerd na een mensen jacht door geheel Groot-Brittannië, een aanvang zal nemen. Christie zal niet terecht staan voor viervoudige moord maar voor alle vier moorden afzonderlijk. Toen de magistraat hem meedeelde, dat hy voor de Old Bailey zou moeten ver schijnen gaf h'i hem tevens gelegen heid een verklaring af te leggen of getuigen op I*» roepen. Christie's verdediger antwoordde echter, dat zijn cliënt zich elke nadere verkla ring voorbehield en geen getuigen wenste te doen noren. Christie zelf zat zwijgend in de beklaagdenbank. Zinloze zin van Zinn De socialistische premier van de Westdiritse Ltaat Hessen, Georg August Zinn. deed Woensdag een tu mult in de bijeenkomst van het par lement van deze staat ontstaan, toen hy zeide: „De z.g. Westduitse bui tenlandse politiek wordt in Wash ington opgesteld'. Hij voegde hier aan toe, dat de onderhandelingen over de verdragen tussen West- Duitsland en de Westerse bondgeno ten „niets anders zijn dan een be spreking van mogelijke wijzigingen van Amerikaanse plannen". Na Zinn's rede verlieten vele le den der christen-democratische par tij de vergadering als teken van pro test De fract'es der christen-democra tische en vrije democratische par tyen hebben later een gemeenschap pelijke verklaring uitgegeven die een veiwerping van Zinns uitspra ken inhield en waarin wordt gezegd, dat de verdragen na vrije onderhan delingen tot ctand zijn gekomen. HAAGSE POLITIERECHTER. Oplichting. De Rotterdamse ver tegenwoordiger H. J. K. probeerde op een gegeven moment de ene schuld roet de andere te dekken en toen dit niet meer ging, pleegde hij in Leid- schendam oplichting. Met een ver haal over wasmachines wist hij hier 1000.— los te krijgen. In 1940 was verd. reeds voor oplichting veroor deeld. De officier van Justitie bij de Haagse Politierechter eiste twee maanden gevangenisstraf. De rechter veroordeelde de man tot een maand gevangenisstraf. MARKTBERICHTEN GOUDA, 7 Mei. Kaas. Aanvoer 69 partijen. Prijzen: le soort 2,05 2,10, 2e soort 1,952,04, extra kwa liteit tot 2,15 per kg. Handel kalm. LEIDSCHENDAM, 6 Mei. Groente. Sla A 7.70—10.60, sla B 6.00— 8.10, stoofsla 2632, spinazie 913 andijvie 4867, komkommers 40 —51, komkommers krom 50—53, rabarber 7—9, radys 5—9. Eieren. Aanvoer 15400 stuks waarvoor de prijzen waren: 400 kip eieren no. 0 16 35—16.80, 7800 no. 1 14.9515.35, 2000 kipeieren no. 2 13.9514.30, 4500 no. 3 13.10 13.40, 700 no. 4 12.15—12.35. Verder waren aangevoerd: 40 konijnen 0.80 —9.—, 10 kippen f 1.50—4.—, 35 hanen f 1 35—2.85, 15 duiven 65—70 cent per stuk. VTNKEVEEN, 6 Mei. Groente. Bloemkool 38—72 cent, sla A 9—14 cent, sla B 58 cent, postelein 2832 cent per kg., spinazie 8—15 cent, prei 18—19 cent andijvie 4046 cent, waspeen 3637 cent, rabarber 810 cent per kg., radijs 4—6 cent, pieter selie 1314 cent, selderij 7 cent per bos; aardbeien 61 cent per doosje. TER AAR, 6 Mei. Groente. Peu len 1.603.00, snijbonen 3.20, wit lof I 3747 cent, idem II 29 cent, idem stek 16 cent, spinazie 1318 ct„ idem afw. 9 cent, prei 17—19 cent, postelein 29-36 cent, rabarber 69 cent, andijvie 3346 cent, aardappe len 1012 cent, sjalotten 31 cent alles per kg. stoofsla 0.55—1.10 per kist, sla I 812 cent idem II 5—7 cent, bloemkool a 6576 cent, idem B 41 61 cent, idem C 2536 cent, idem stek 10—16 cent, alles per stuk, radijs 3—4 cent, bospeen 3739 cent, selde rij 56 cent alles per bos. aardbeien 5381 cent per doosje. Appelen 811 cent per kg. Bloemen: violen 50 cent per bak. In verband met Hemelvaartsdag zijn de veilingdagen der Centrale Vei ling gewijzigd. In plaats van Woens dag wordt er nu volgende week Dins dagmiddag om 3 uur geveild. ROELOFARENDSVEEN, 6 Mei. Groente. Sla 6,7013.—, idem II 56,80. spinazie f 813, peulen 215230, sjalotten f 30, radijs 3 4, snijbonen 320, idem stek 155. alles per 100; aardbeien I 0.85 1,25, idem afw. 4590 cent per doosje Bloemen. Cordell Huil 1315 cent. Golden Harvest 1520 cent. Bartigon 1822 cent. Parkiet 1249 cent. Gemengd 18—20 cent, Edith Eddy 2735 cent, Albino 2127 cent, Kleurenpracht 2651 cent. White Ex celsior 3638 cent. Zwanenburg 18 22 cent. Moederdag 2730 cent, Wat son 15—17 cent. Olympiade 1114 cent, Ingl. Comb. 1116 cent. White Sail 1215 cent Reinland 20—31 ct., Copland 820 cent, Piccadilly 2223 cent, Willem Pitt 3545 cent. Groen 2856 cent, Irissen 3053 cent. Ane monen 1327 cent, Lathyris 2033 cent, Dhoronicum 12 cent. Geranium, 16 cent, Pyretvum 0,521,Nar cissen 1011 cent, Trollium 26 cent.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2