Koninginnedag, Nationaal Monument van liefde, geestdrift en weerbaarheid Perebloesem uit Zeeland op Soestdijk Springende luchtballonnetjes verwondden 16 kinderen VRIJDAG 1 MEI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 In alle steden en plaatsjes, dorpen en gehuchtjes van Nederland is gis teren eendrachtig en opgetogen de verjaardag van Neerlands Landsvrou we gevierd. Overal zijn officiële woorden gesproken en overal is ge zongen en gedanst, in verscheidene plaatsen zijn parades gelopen en overal zijn de schoolkinderen bijeen gekomen voor feestelijke bijeenkom sten. Geheel Nederland had gister middag vrij en onder de koesterende stralen van het Aprilzonnetje, dat de laatste dag van zijn bestaan het feest vierend Nederland niet teleur wilde stellen, heeft het Nederlandse volk ongedwongen en spontaan blijk gege ven van zijn verknochtheid aan het Huis van Oranje en zijn liefde voor de koningin, die zoals in de afge lopen rampmaanden weer zo duide lijk gebleken is met een meelevend, moederhart haar plaats als het hoofd van het Nederlandse gezin inneemt. De eerste vruchten van een nieuwe toekomst Zoals een moeder altyd speciale zorg en belangstelling heeft voor die kinderen, die in- moeilijkheden ver keren en leed te dragen hebben, zo ging de speciale aandacht van de jarige vorstin ook gisteren weer uit naar de bewoners van het gebied, dat de afgelopen maanden zo'n zware tol heeft moeten betalen. En de tientallen getroffenen, die naar het paleis te Soestdijk gekomen waren, vonden daar de troost en het medeleven, dat een bedroefd kind thuis verwacht. Een eenvoudig boeketje perebloe sem, dat een struise Zeeuwse boerin op het paleis aan de jarige koningin overhandigde getuigde van het nieu we leven, dat than6 moeizaam en schuchter in Zeeland ontluikt en gaf uiting aan de hoor van de bevolking uit de getroffen gebieden, dat eerlang hun land weer de luister van weleer zal krijgen: het waren pas geplukte bloesems, s morgens nog door de burgemeester van Baerland naar Soestdijk gebracht. Het was een zichtbaar ontrc N mement, zowel voor de konin. familie als voor de 105 gasten. Vc n konden met moeite hun gevoelens meester blijven toen ze bij de dank woorden van de koningin weer ge confronteerd werden met het ver driet uit de rampspoedige dagen. „Mogen deze bloesems de eerste vruchten zijn- van een nieuwe toe komst voor u allen", zo sprak H.M. en drukte mevr. van Oeveren warm de hand. enige overgeblevenen van een heel gezin de toekomst tegemoet gaan. Was het wonder dat de 16-jarige Pe- tronella Laanen uit Halsteren, die haar ouders, twee broers en een zus je verloren- had, haar tranen niet kon weerhouden toen de landsvrouwe haar moed in sprak en haar deelne ming betuigde? Stilletjes mengde zich ook prinses Wilhelmina onder het gezelschap. „Het doet ons zo goed, dat wij hier vandaag mogen zijn", zo zei een moe der van een der Zuidhollandse eilan den. „Het is, ondanks alles wat we hebben meegemaakt, een der mooiste dagen van ons leven". De woorden vertolkten de algeme ne indruk. Men voelde zich gesterkt en ontroerd door deze ontvangst en al moge dan het land nog dor zijn, de perebloesems bloeien hier en daar weer, en aan de kim gloorde voor ve len op Soestdijk weer het licht aan Burgemeester nam de schade op! Vyftig minuten lang marcheerden en reden enkele duizenden militai ren in een colonne van 7 km. leng te over de grote Amstej-dam-West met -Zuid verbindende verkeers ader, de van Baerlestraat. Geruime tijd spraken koningin en I de horizon van een toekomst, die tot prins met velen, die huis en haard dusverre nog donker en moeilijk verloren hebben en thans vaak als leek. Amsterdam zag grootste parade ooit in Nederland gehouden Doch naast de huiselijke viering van de verjaardag van de Koningin, is op deze dag tevens een demonstratie gegeven van de weerbaarheid, die in Ne derland steeds groeiend is en die vastbesloten vertelt, dat in Nederland een volk woont, dat zijn vrijheid op de juiste waarde weet te schuiten en dat dit volk bereid is zich zware offers te getroosten om deze «/rijheid zo het onverhoopt nodig mocht zijn met alle kracht, die het op kan brengen te verdedigen. Na de grote militaire parade, die het vorig jaar te Den Haag gehouden werd, heeft dit jaar Amsterdam binnen haar veste ae grootste militaire demonstratie gezien, die ooit in Nederland gehouden is. Landmacht, Luchtmacht en Ma rine (de laatste uiteraard zonder vlootmaterieel) toonden hier aan het Amsterdamse publiek een belangrijk deel van het rollend materieel, dat Nederland thans voor zyn verdedi ging bezit. Het défilé, dat afgenomen werd door de voor het Concertgebouw staande minister van Oorlog en Ma rine, ir. C. Staf, met de staatssecre tarissen van Marine en Oorlog, vice- admiraal H. C. Moorman en mr. F. J Kranenburg cn de drie chefs van staven: vice-admiraal A. de Booy, luitenant-generaal B. R. P. F. Has- selmann en generaal-majoor A. Ba- retta, was een staalkaart van het meest karakteristieke spectaculaire rollend en vliegend materiaal der Nederlandse strijdkrachten. Met militaire stiptheid daverden om kwart over elf, precies op het mo ment, waarop onderdelen van de Luchtstrijdkrachten het Concertge bouw passeerden, 166 vliegtuigen in acht gesloten formaties van de Ko ninklijke Luchtmacht en van de Ma rine Luchtvaartdienst op 450 meter hoogte door de lucht. Voor dit ngili- taire schouwspel waren talloze voor aanstaande burgerlijke en militaire autoriteiten, alsmede de leden van het corps diplomatique in Den Haag, en van het corps consulaire in <je hoofdstad uitgenodigd. Zij allen had den op tribunes terzyde van het Concertgebouw plaats genomen. Voorts waren er militaire vertegen woordigers van de shape-misaie,*'.'. Reeds uren van tevoren was het verkeer in dit gedeelte van de hoofdstad door de politie geheel stil gelegd. Uit alle verdiepingen van de hui- Ioto boven: Zware artillerie rolt voorbij het platform voor het Con certgebouw in de Van Baerlestraat. waar o.a. ir. C. Staf, Minister van Oorlog en Marine had plaats geno men. Op de voorgrond de militaire kapel. Onder links: Luchtdoelgeschut trekt door de Van Baerlestraat, waar voor het Concertgebouw een podium voor de autoriteiten was opgericht. Op de achtergrond het Stedelijk Museum. Midden: een formatie Harvards, deel uitmaken van de 166 vliegtuigen, die aan de parade deelnamen, vliegt over. Rechts: Zware Centuriontanks rollen voorbij in de Van Baerlestraat. 4250 MAN EN 512 VOERTUIGEN. Het défilé, waaraan in tota»1 4250 man en 512 voertuigen deelna men, werd geopend door de drum band van het Garde-regiment Gre nadiers en Ja.ers, alsmede de Ko ninklijke Militaire Kapel uit Den Haag, bestaaidc uit 70 man. Daarna volgden troepen te voet van de Ko ninklijke Manne parate troepen in het kahki veldtenue met helm van de Koninklijke Landmacht, met ge motoriseerde bewapening. Achter hen marcheerden 50 man van de ka pel van de Koninklijke Luchtmacht uit Nijmegen en 525 man met geweer, allen gekleed in blauwgrijs tenue, met helm. Nadien volgden troepen en rollend geschut van dc veld-artilleric. lucht doelartillerie en cavalerie. Zij voer den op allerlei voertuigen, sommige op rupsbanden, met zich mee: hou witsers licht geschut, zware kanon nen, vierlingmitraillcurr. achter jeeps, en grote stukken luchtdoelgeschut, „radar-gestuurde" zoeklichten, zes chaffee-tank* van 18 ton en dc reeds genoemde 22 centurion tanks, de zwaarste, die onze defensie bezit. Het défilé werd besloten met uit eenlopend rollend, uiterst modern materiaal, dat op de militaire vlieg- bases gebnikt wordt voor de nan- en afvoer, het onderhoud en de be veiliging der vliegtuigen en -velden Lichte motorspuiten op jeeps, veel soortige wagens met schuimblusinst. de manschappen gestoken in hel derwitte asbestpakken ambulan ces, jeep met. trailer voor vervoer van grote bom i.en en twee enorme, rode kraanauto's. Het défilé was om vijf minuten voor twaalf afgelopen Een défilé van burgers en bloemen Zag Amsterdam Nederlands kracht en weerbaarheid, andere plaatsen hielden het feest in meer huiselijke sfeer. Om half elf arriveerde de estafet te der Leidse studenten in de pa leistuin op Soestdijk om H.M. Ko ningin Juliana geluk te wensen met haar verjaardag. Daarmee begon het traditionele burger-defilé deze heugelijke dag, die duizenden naar het paleis had doen stromen en evenals andere jaren vulde dex bor destrap in de tuin zich geleidelijk met de bloemen, die allen hadden meegebracht. Het was een kleurige stoet, die dor de tuin trok in het zonnetje, dat zo nu en dan door de wolken kwam en schitterde op dc gedeeltelijk zwarte, gedeeltelijk kleurige cos- tuums van de honderd Schevcning- se vissersvrouwen, en op dc klok ken van het rijdende carillon, dat in een hoek van dc tuin stond opge steld en bespeeld werd door mr. do Waard. Voor het défilé hadden leerlinge, tjes van het doofstommeninstituut te Sint Michielsgestel het zo lang zamerhand eveneens traditionele bij na één meter lange krentenbrood overhandigd. De Koningin, de Prins en dc vier Prinsesjes stonden opge steld op het bordes en ontvingen tijdens 't défilé enkele deputaties cn speciale gasten. Het défilé duurde ruim anderhalf Sprookjesprinscs trok door Den Haag Bij het Staatsspoorstation te 's-Gra- venhagc heerste gisterochtend een grote (Bukte, want om 9 uur kwam de sprookjesurinses in de hofstad aan. Zeer veel Hagenaars waren naar het station getogen om haar te ver welkomen. In de koninklijke wachtkamer werd de sprookjesprinscs, die een rijtoer door de stad ging maken in een fleurige bloemencorso hartelyk en officieel verwelkomd. In de bloemencorso bevonden zich, naast vele fraai met bloemen ver sierde wagen een oude postwagen en de nettenwagen, waarmee in 1813 de Prins te Scheveningen van het strand werd gehaald. Om 10 uur hield de met vier schimmels bespannen calèche voor het oude stadhuis stil, waar de bur gemeester, mr. F M. A. Schokking de prinses ontving. In de calèche za ten in aardige costuumpjes gesto ken pages, terwijl achterop twee jeugdige palfreniers stonden. Burge meester Schokking verwelkomde de prinses en schenk zijn gave voor do kinderbescherming, ten bate waar van dit corso werd gehouden. Daarna werd de tocht voortgezet door de stad, na"r het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, wnai de prinses 5s middags optrad in het sprookje „Assepoester De baten van deze voorstleling kwamen ook geheel ten goede aan de kinderbe scherming. uur en bood eer grote verscheiden heid. Na de parade speelde dc blinden- harmonie „Kunst naar Kracht" uit Den Haag in 1c tuin nog twee num mers. Toen de duizenden waren ver trokken, was het bordes een duizend- kleurig bouquet, het treffende bewijs van de grote plaats, die de lands vrouwe in de harter. van de Neder landers inneemt. zen wapperde in de straffe wind het rood, wit en blauw. Alle ramen en vele daken waren gevuld met be langstellenden. Lengs de van Baer lestraat stond het publiek vele rijen dik. Het hoogtepunt van het défilé vormden de 22 Britse Centurion tanks, die voor de eerste maal aan het publiek werden getoend en door hun gewicht diepe groeven in het asphalt achterlieten. Op speciaal verlangen van de bur gemeester reed achter de stoet een „schadecommissie", bestaande uit deskundige vertegenwoordigers van het rijk en van de gemeente Am sterdam, die tot taak had de schade onmiddellijk vast ste stellen. OOSTENRIJKSE FILMS IN NEDERLAND Na een stilstand van geruime tijd ten gevolge van de laatste wereld oorlog cn dc eerste pogingen om de Weense filmstudio's iu hun oude luis- ter toen doen herrijzen, kunnen thans de eerste produchten van de Weense film weer op de markt wor den gebracht. Het Nederlandse publiok zal dien tengevolge de komende maanden kennis kunnen maken met een serie films, geproduceerd door Scscha Film te Wénen ,dic dc reputatio van acteurs cn actrices nis Paula Wesscly en de fanrilie Thimig Alle eer aan doen. De eerste in deze reeks zal zijn ..Salson in Salzburg", die in do week van 1 Mei als Haagse première zal draaien in de theaters Capitol en Rembrandt. Het onderwerp van deze films sluit voor een groter gedeelte aan aan de bekende oprcettestijl. In do hoofdrollen ziet men do voornaamste Weense acteurs en nc- 11 i<zoal:: Hannorl Mat/, die in middels reeds door Hollywood werd geëngageer.d Ardian Hoven cn Ri chard Romanowsky. Ernst Marischa heeft de regie van deze film gevoerd. Tijdens een kinderfeest te Den Haag, waarby enige honderden kin deren een verzameling luchtballon netjes zou oplaten, heeft zich een vrij ernstig ongeval voorgedaan, waar door 16 kinderen gewond werden. Tijdens het oplaten van dc balon- nen stond een strakke wind over het veld en de politie had reeds ver scheidene keren gewaarschuwd niet met brandende sigaretten of sigaren bij dc balonnen te komen. Toen dc wind echter een gedeelte der balon nen weer naar de aarde terugzond en een groep kinderen naar deze ha- lonnctjes ton schijnt er onder hen een onv htige geweest to zijn, die met brandende sigaret vlak bij een der balletjes gekomen is. Er volgde een hevige ontploffing cn door een felle steekvlam werden 16 kinderen min of meer ernstig aan handen en gelaat gewond. De kinde ren werden in het nabijzijndo Julia na Kinderziekenhuis verbonden cn dc politic stelt een onderzoek in. H. M. in gesprek met mevrouw Van Oeveren uit Goes, die de dank over bracht, naast haar (rechts) Opa Kip uit Dreischor. Opa Kip is reeds 102 jaar. Deputatie uit de Rampprovincies bij de Koningin Na het défilé heeft H. M. een deputatie ontvangen uit de rampprovincies die haar op haar verjaardag heeft bedankt voor de betoonde belangstelling en het mede leven van het Koninklijk Huls. De deputatie bestond uit ongeveer 35 personen uit Zuld-Hoiland circa 40 uit Zeeland en ongeveer 35 personen u»t Noord-Brabant. De groep in de Paleistuin. In het midden de Koningin, de Prins en de drie Prinsesjes. Naast Prinses Beatrix Opa Kip (102 jaar). In Zeeuws costuum mevrouw Van Oeveren uit Goes, die de dank van alle aanwezigen overbracht.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 7