De zuinige Eisenhower Dreigende toestand in Indo-China Eisenhower gaat aan het bezuinigen Koninginnedag op Soestdijk Voortaan Europees staal Wie zal het neutrale land zijn 3ia%%eUje Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG I MEI 1953 44ste JAARGANG No. 12878 Papengracht 32» Tel. 20015» Adm. en Adv. 20826» Abonn. 20935, Giro 10300-3. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.— p. mnd.» f 6.p. kwart Franco p. p. f 6.80. - Advertu 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Hoofdstad van Laos ernstig bedreigd De toestand in en rond Indo-China wordt met het uur dreigender In de Noordelijke staat Laos staan de Franse troepen geleed tot een verwoede strijd tegen de nog steeds oprukkende (communistische) V'irtminh-rebellen, wier voorhoede de hoofdstad Loeang Prabang reeds tot minder dan 20 km. is genaderd. Andere Vietminh-eenheden rukken op Daar de administratieve hoofdstad Vientiane. Zij hebben op vijf punten de S'amese grens bereikt. Len nieuwe buitenpost, Moeong Soeng, een van de laatste bolwerken voor Loeang Prabang, is in handen der communisten gevailen De Fransen ver wachten, dat de strijd om de koninklijke hoofdstad binnen enkele dagen zal beginnen. SIAM GAAT OOK MOBILISEREN. In Siam heeft de minister-presi dent Phiboel Songgram verklaard, dat hij de algehele mobilisatie zal af kondigen als de dreiging van de Vietminh-opstandelingen aan de Sia mese grens groter wordt. Een korps pantsertroepen is reeds naar de bedreigde grenzen onderweg. Indien Laos om internationale hulp zou vragen en de verdediging van Siam dit zou eisen, zal Siam zijn troepen uit Korea terugroepen en in de strijd werpen tegen de Vietminh. Intussen heerst in Parijs nog steeds verschil van mening over de vraag, of de regering naar aanleiding van de inval in Laos, een beroep moet doen op de Verenigde Naties Pre mier Mayer en president Auriol zou den voorstanders zijn van een der gelijk beroep. Maar de minister van buitenlandse zaken, Bidault, schijnt van een dergelijke stap niet veel heil te verwachten. Hij ziet meer kans op doeltreffende hulp in een rechtstreeks beroep op de Verenigde Staten. Een woordvoerder van de Franse regering heeft verklaard, dat Frankrijk niet méér troepen naar Indo-China kan zenden, omdat het anders zijn militaire verplichtingen in Europa niet kan nakomen. DULLES IS BEZORGD De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Foster Dulles, heeft Donderdag in de senaatscommissie voor toewijzingen verklaard zeer be zorgd te zijn over de inval in Laos. Hij zeide, dat hij aan het departe ment van buitenlandse zaken heeft gevraagd de mogelijkheid van Ame- Er wordt weer gestaakt in Frankrijk In Frankrijk heeft zich Donderdag een aantal stakingen van korte duur voorgedaan, welke ten doel hadden aan verschillende eisen der werk nemers, waaronder ook om loons verhoging, kracht bij te zetten. Er is gestaakt door werknemers van spoorweg- en havenbedrijven, scheep vaartmaatschappijen, banken, het beurswezen en de auto-industrie. Een staking door stuurlieden en andere leden der bemanningen aan boord van schepen van de „Com pagnie Generale Transatlantique", welke begon in de haven van Le Havre, is overgeslagen naar andere Franse havens. Sleepbootbemannin gen zijn een sympathie-staking be gonnen. De mogelijkheid bestaat, dat hierdoor het gehele Franse scheep vaartverkeer zal worden verlamd. De „Ile de France", die Woensdag uit Le Havre zou zijn vertrokken en het nieuwe luxe passagiersschip „An tilies", dat Donderdag voor zijn eer ste reis naar Frans-West-Indië zou zijn vertrokken, konden niet uitva ren. Vele passagiers, die met de „Ile de France" zouden reizen, hebben thans passage geboekt op de „Queen Mary". Tjjdens het défilé van de Scheve- ningse vissersvrouwen. Op het bor des van Paleis Soestdijk de Konink lijke familie. DE OORLOG IN INDO-CHINA rikaanse tegenmaatregelen te be studeren. Dulles gaf uitdrukking aan zijn vrees, dat geheel Zuid-Oost-Azië in handen van de communisten zal val len, indien de aanval op Laos geen mislukking wordt. Boelganin is vredelievend Maarschaik Boelganin, de Sowjet- Russiche minister van defensie heeft vandaag in een reoe op ht Rode lein tijdens een één-Mei-betoging nogmaals de overtuiging uitgespro ken, dat alle internaitonale geschil len op vreedzame wijze kunnen wor den opgelost. Boelganin zeide, dat bij de Westelijke leiders „tot dusver geen tekenen te bespeuren zijn, dat zij de bewapeningscampagnes willen beperken". Naar hij verklaarde, „bouwen zij militaire bases in Euro pa en Azië, in net bijzonder in lan den, die aan de Sowjet-Unie gren zen". De Sowjet-Russische regering zou derhalve aandacht blijven schen ken aan het verzekeren van de ver dediging en beveiliging van het land. Boelganin verklaarde verder o.m., dat de Sowjet-Unie de vrede wil waarborgen en beveiligen. „Wij strijden tegen de voorbereiding en het ontketenen van een nieuwe oor log, vóór internationale samenwer king en het bevorderen van zake lijke betrekkingen met alle landen. De Sowpjet-Russische regering zal iedere stap van de regeringen van andere staten, die werkelijk gericht is op het verminderen van de span ning van de internationale situatie, toejuichen. De Sowjet-Russische re gering zou gaarn? zien, dat vrede lievende verklaringen van de leiders van die staten met daden gestaafd worden." Tegen de Mau Mau Drie R.A.F.-vliegtuigen hebben Donderdag acht bommen geworpen op een vermoedelijke schuilplaats van Mau Mau-leden in de Aberdareber- gen in Kenia. Dit was de eerste maal, dat bommen werden gebruikt bij de OOK MINDER BUITENLANDSE HULP Door bezuiniging op de uitgaven voor de defensie en de buitenlandse hulp hoopt president Eisenhower het Amerikaanses congres voor het begrotings jaar dat op 1 Juli begint een budget voor te leggen, dat 8,5 milliard dollar onder het door zijn voorganger Truman gevraagde bedrag za! blijven. Hij heeft dit gisteren op zijn wekelijkse persconferentie medegedeeld en er aan toegevoegd, dat xle besparingen verkregen kunnen worden zonder vermin dering van de effectieve militaire kracht der Verenigde Staten en hun bondgenoten BEGROTING SLUIT NIET. Met nadruk zei Eisenhower echter, dat hij geen kans zag, de begroting in 1953-'54 sluitend te krijgen en hij wilde zich ook niet vastleggen op een bepaalde verlaging van de belastin gen. Zeide hij dit voor het binnen land, dat sedert Eisenhowers ver kiezing op de in zijn program aange kondigde belastingverlaging zit te wachten, ook ten aanzien van de ver mindering van de hulp die het bui tenland aangaat hield hij zich aan het ene door hem genoemde cijfer van 8,5 milliard zonder in bijzonder heden te treden. Gistermorgen meende men echter in Washington, na een bespreking van de president met de leiders in het Congres, te weten dat de buiten landse hulp verminderd zou worden met 1,8 milliard dollar, de binnen landse uitgaven met 1,2 milliard dol lar en de uitgaven voor het atoom onderzoek met 250 millioen dollar. De grote bezuiniging zou die op de uitgaven voor de defensie zijn. die door Truman voor hij in Januari zijn ambt verliet becijferd waren op 46 milliard, en die nu door Eisenhower met 5 milliard zouden worden ver minderd. Eisenhower zei gisteravond op zijn persconferentie, dat de opbouw van de defensie en de economie hand in hand moeten gaan, omdat anders de een de ander in gevaar kan brengen. Zijn politiek gaat er daarom van uit, dat er niet alleen dit jaar een zeer reëel gevaar voor oorlog bestaat, maar dat deze toestand nog jaren kan duren. Of zoals Dulles de dag te voren zei: Het is het veiligst, een tempo aan te nemen, dat gehand haafd kan worden bij een groter worden van de kracht, in plaats van het risico te lopen uitgeput neer te vallen, voordat de veilige haven is bereikt. De president waarschuwde het Congres, dat het niet mogelijk was de begroting, welke hij binnenkort zou voorleggen en die nu in totaal 64,4 milliard dollar bedraagt tegen het door Truman voorgestelde be drag van 72,9 milliard, verder in te krimpen zonder de hele politiek van zijn regering te wijzigen en deze in grote verlegenheid te brengen. Ook zag hij geen kans, de Amerikaanse begroting tegen het eind van het fis cale jaar 1954 in evenwicht te bren gen. bestrijding van de geheiirje inheemse organisatie. De schuilplaats werd tevens door de vliegers beschoten. Het resultaat van de aanval, die werd uitgevoerd in samenwerking met grondtroepen, zijn nog niet bekend. Een grote bende heeft Donderdag een post van de Kikoejoe-burger- wacht in het reservaat var. Fort Hall ten Noordoosten van Nairobi aange vallen en tenminste zeven personen gedood. De politie te Nairobi deelde mede, dat drie burgerwachten en vier in heemse politiemannen waren gesneu veld. Voorts worden nog zeven bur gerwachten, drie vrouwen en acht kinderen vermist. Het „spionnage-complot" Een geheime wapenopslagplaats er. nog drie clandestiene zenders waardoor het totaal met Woensdag mee op negen komt zijn in de streek van Antwerpen gevonden tij dens het voortgezette onderzoek naar het geval van spionnage waarvan wij gisteren melding hebben gemaakt. Dit bericht is niet bevestigd en de Belgische autoriteiten wensen al evenmin in te gaan op berichten, dat een van de drie gearresteerde man nen van de luchtmacht in het bezit was van documenten over de Britse legerbasis in de Kempen. Justitie en leger trachten het geval zoveel mo gelijk te bagatelliseren. Er zijn nu zes mensen in arrest. Vier jongelui uit Lier, die aanvan kelijk in hechtenis waren genomen omdat vermoed werd dat zy iets uit staande hadden met de groep die militaire geheimen naar het com munistische buitenland seinde, zijn vrijgelaten toen bleek dat zij gewone radio-amateurs zonder zendvergun ning waren. Minister Mansholt naar Amerika Voordat hij gisteravond van Schip hol vertrok voor een reis van vier weken naar de Verenigde Staten en Canada heeft de minister van Land bouw S. L. Mansholt enig commen taar geleverd op het doel van zijn missie. „Ik ga niet alleen besprekin gen voeren met de Amerikaanse regering", zeide hij, „maar mij ook op de hoogte stellen van een aantal aspecten van de marktorganisatie en van de landbouwontwikkeling In de V.S. Ik hoop de indrukken te vol tooien, door vele Nederlandse tech nici al in deze materie opgedaan. Voor de export van agrarische producten, zo vervolgdt de minister, is organisatie nodig. „De markt voor kaas en melkpoeder, die Nederland in de V.S. had opgebouwd, is tenge volge van de „verdediging Ameri kaanse binnenlandse productie" afge broken. In Canada gaat de minister, die op zyn reis wordt vergezeld door dr. J J. van Lee, directeur van de in ternationale organisaties bij zijn mi nisterie, Nederlandse emigranten- agiariërs bezoeken en besprekingen voeren met de regeringsinstanties onder wie de Canadese tarwe leve ranties ressorteren. Deze tweede helft van zijn reis begint in Van couver en voert hem vandaar terug naar het oosten. „Of de Amerikaanse landbouw- voorraden op de v/erelmarkt zullen komen? Dat verwacht ik niet. Het zou een marktontwrichting tengevol ge kunnen hebben "zo besloot mi nister Mansholt. Een gelukkige familie; van links naar rechts Prinses Margriet, Koningin Juliana, Prinses Beatrix, Prinses Irene en Prins Bernnard Voor hen Prinses Marijke. De Staalgemeenschap Het eerste stuk „Europees staal" vloeide gisteren in een feestelijk ver sierde Luxemburgse staalfabriek, bij Esch-sur-Alzette. Het werd in een vorm gegoten en daarna, versierd met het ene woord „Europa" aan de voorzitter van de Hoge Autoriteit van de Kolen- en Staalgemeenschap, Jean Monnet, aangeboden. „Vanaf vandaag, 1 Mei, bestaat er geen Duitse steenkool meer, noch Frans of Luxemburgs staal. Dit is allemaal Europees geworden nu nu Frankrijk, Duitsland, Nederland, België, Luxemburg en Italië voor hun kolen en staal één markt zon der beperkingen of douanetarieven Rood Brits Guyana In Brits Guyana, Suriname's Wes telijke nabuur op het Zuidamcrikaan- .ce vasteland, zijn de eerste verkie zingen gehouden volgens de nieuwe grondwet. De uiterst-linkse volks partij bezet achttien van de 24 ze tels in het Lagerhuis. Do partij staat onder leiding van dr Tsjeddi Jagan, een Indische tand arts die openlijk het communisme voorstaat. Ook de andere partijlei ders maken er geen geheim van, dat zij communist zijn. De moeilijkheid van Panmoendjon Bij de beslandsbesprekingen te Panmoendjon is nog geen enkele vor dering gemaakt. De grootste moei lijkheid is nog steeds het neutrale land dat toezicht moet houden op de krijgsgevangenen die niet naar hun land wensen terug te keren. De verbondenen hielden het eerst op Zwitserland, maar hebben van daag Zweden voorgesteld. De Noordelijken, die een Aziati sche staat als neutraal land wens ten, hebben nog altijd niet meege deeld, welke staat zij dan zouden willen. Generaal Harrison, het hoofd van de geallieerde delegatie, heeft de vijand doen- weten dat hij van me ning is dat de houding die de Noor delijken op het ogenblik aannemen, hem doet denken aan opzettelijke vertraging van de besprekingen. Wan neer de Noordelijken het land dat zij als neutrale staat wensen, eerst moe ten raadplegen-, wat heel begrijpelijk is, waarom zeggen zij dat dan niet. Nu gaat er veel kostbare tyd verlo ren en krygt ieder de indruk dat de Noordelijken geen prijs stellen op een wapenstilstand. Op een bijeenkomst van verbin dingsofficieren te Panmoendjon heb ben de geallieerden er bij de Noorde lijken op aangedrongen, nog ten min ste 234 niet-Koreaanse en 141 Ko reaanse krijsgevangenen terug te zen- .den. Teruggekeerde gevangenen had den meegedeeld, dat deze aantallen zeker nog waren achtergebleven en recht hadden op repatriëring. De Noordelijken zeiden, dat zij alle zieken en gewon Jen hadden gerepa trieerd en noemden de bewering van de verbondenen lasterlijk. DE ZUIVERAARS. Herman Axen, lid van het centrale comité der S.E.D., de Oostduitsc communistische partij, heeft Donder dag medegedeeld, dat het comité'op een in het afgelopen weekeinde ge houden bijeenkomst heeft besloten tot een nieuwe, veelomvattende zui vering der partij over te gaan, met het doel een nog meer geconcentreer de leiding der poiit'eke en economi sche staatsinstellingen in Oost- Duitsland te verzekeren. Er zal nu speciaal aandacht wor den besteed aan Oostduitse commu nisten, die lid zijn geweest van West- europese communistische partijen. Koopjes in onze Kousenafdeling NYLONS 5.90 - 4.75 - 2.75 - 2.35 HEREN ENKLATS0.98 Nieuwe dessin*. Haarlemmerstraat 172 - 174-179 (Advertentie). voor 155 millioen Europese consu menten hebben geopend", zei hy. Vannacht om 12 uur is de Euro pese staalmarkt officieel geopend. Die voor kolen- cn ijzererts function- reert al sinds 10 Februari. Volgens Monnet is de „eenmaking van de Europeanen het logisch ge volg van de eenmaking van hun ko len- en staalmarkten" Het ontwerp statuut voor do vorming van een Folitieke Europese Gemeenschap, zoals dat in Straatsburg is uitgewerkt door do Praeconstituercnde Vergade- ring bood volgens hem de geschikte oplossing hiervoor. Frankrijk ontevreden over kolenprijs Frankrijk heeft het gerechtshof van de Europese Kolen- en Staalge meenschap verzocht het besluit van do Hoge Autoriteit der gemeen schap, waarbij de prijs van de Bel gische kolen is vastgesteld, ongeldig t«? verklaren. Naar de mening van Frankrijk kan deze prjjs oorzaak worden van moeilykheden in het kolenbekken van Noord-Frankrijk. weer/ (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). DROOG WEER Droog en vrij zonnig weer met een overwegend matige Noordoostelijke tot Oostelijke wind. Iets koudere nacht, mor gen overdag voornamelijk in het Noorden van het land iets lagere temperaturen. 2 Mei: zon op 5 09 en onder 20.06; inaan op cn onder 6 25 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM onbewolkt 19 C. OSLO MT«] 18 KOPENHAGEN licht bcw. 12 AMSTERDAM geheel bewi 14 EDINGURGH zwaar bcw. 11 londen regen n PARIJS zwaar bcw. 18 LUXEMBURG onbewolkt 16 BORDEAUX zwaar bew. 22 GRENOBLE onbewolkt 20 nice swaar bew. 24 GENéVE licht bcw. 18 ZüRICH nevel 10 LOCARNO onbewolkt 20 BERLIJN onbewolkt 18 FRANKFORT onbewolkt 18 MüNCHEN onbewolkt 15 WENEN geh. bewolkt 11 INNSBRUCK onbewolkt 18 HELSINKI onbewolkt Men moet zeilen terwijl dc wind waait.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1