dim Juiimd 1n muizendam De Tulpen Rallye-rijders arriveerden in Noord wijk REDDING PER HELICOPTER - *3 O WOENSDAG 29 APRIL 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Maar Leidse studenten zorgden voor een grap als eerste deelnemers..... Na het vertrek uit Gcrardmer volgde al spoedig weer een bijzondere etappe, ric vierde in de serie en op één na de laatste, van Longemcr naar Ste Marie aux Mines over 80 kilometer Aan het beginpunt te Longcmer zagen we de wagen van équipe J. HamelC. Sollart Jr (Ned.) aan de kant staan. De vooras van hun Citroen was gebroken, wat uit schakeling van deze ploeg voor het klas sement betekende. Maar men wilde in allo geval de rallye uitrijden en pro beerde uit Gcrardmer een ,as te laten komen. De speciale etappe naar Ste Marie aux Mines bracht de deelnemers door een van de prachtigste en meest geacciden teerde streken van de Vogezen. Eerst een klim over de talloze lussen en slin geringen van de Schlucht, daarna bij Stosswihr linksaf slaan over Lagaroche. Orby. Hachimctte en Aubure naar het eindpunt te Ste Marie, een schitterende tocht, die sporttechnisch geen moeilijk heden bood. want ook hier waren de Rallye-pljltjes duidelijk en groot in aantal, en die onder de gunstigsterfweers- omstnndigheden werd gereden. Telkens brak de zon door de stapel wolken heen en zorgde voor steeds wisselende licht effecten in de dalen, waarachter drei gend de Ballons met hun begroeide flanken oprezen. Tegen de horizon zag men op enkele punten flauw de contou ren van het Zwarte Woud. een groots en onvergetelijk decor. In een ruk ging het verder door naar Saarbruecken, 180 kilometer verder naar het Noorden gelegen, over de cols Ste. Marie. Schrimeck. de Col de Donon en Sarrcbourg. alle namen die bekende klanken hebben voor de Nederlandse tourist. En daar in Saarbruecken begon de lanlstc faze van de rallye. Men had nog een grote 600 kilometer voor de boeg. waarbii nog een speciale étappe, die van de 1000 bochten, in een nieuwe uitgave en 's nachts te rijden, aangezien de vermoeidheid zich meer en meer deed gelden, alhoewel de deelnemers, elkaar afwisselend aan het stuur, geen gelegenheid voorbij hadden laten gaan om een uiltje te knappen, waartoe habv- couchettcs, luchtzakken en op elkaar ge stapelde kussens hen in staat stelden. Vanmorgen te 7 uur waren we voor Huis tor Duin in Noordwijk. om de stroom van Rallve-rijders te zien bin nenkomen. Voorlopig was het evenwel nog wachten, al waren we hij onze tocht van Leiden naar Noordwijk In de klet terende ijsregen reeds een ..deelnemer" gepasseerd in een bont beschilderde grijze reclamewagen. Een flinke pak kage op de wagen moest de schiin wek ken. dat. men een verre reis achter de ruf had. Toen we ons in Huis ter Duin. dat schuil ging in reusachtige tulnenbou- ouetten. wat verwarmd hadden om enigszins bij te komen van de kou. be gaven wc ons weer naar buiten, en eerst toen bleek ons hoe koud en guur het was Er stond e^n stevige Westen wind. die juist voor Huis ter Duin joeg over de baan. welke als finish voor de deelnemers gold En spoedig verscheen daar de eerste wagen en reeds het nummer, n.l. 271. degd zien. dat wc hier met een grap te doen hadden, want. het aantal deelne mers uan de Rallye bedroeg dit jaar 248.... dus 271 behoorde er niet bij. Het was de „deelnemer", welke we op do weg van Leiden naar Noordwijk wa ren gepasseerd Wie de inzittenden waren konden wc in de regen niet zien. maar men had zich blijkbaar in de tijd vergist, want de wagen reed snel door.... om 'n tiental minuten later op nieuw te verschijnen. De portiers gin gen open en vier Leidse studenten, def tig in jacquet en met hoge hoed stapten Reis met Gaat U binnenkort met Vacantie? Naar het Buitenland LEER DAN TALEN BIJ: RESA - Hilversum (Bekende Schriftelijke Curaus) Practische, voordelige en be knopte handleidingen. Echte reiscuraiissen voor Frans, Engels, Spaans, Italiaans Vraagt geheel vrijblijvend ons geïllustreerde prospectus. (Ook EngfllB voor Emigranten). (Advertentie). uit. Dames stonden gereed om de heren bloemen aan te bieden, de fotografen deder- hun werken de heren kon den weer opkrassen! Te 7.53 werd de stoet feopend. Het lange wachten werd tenslotte be loond. toen te 7.53 uur de eerste deel nemer, de Nederlandse equipe M. A. BeersG. M. Jansen met Peugeot de oprijlaan binnenkwam. Monter en fris. zo althans zagen ze er alt. stapten de deelnemers uit, verwelkomd door het Rallyc-comité en natuurlijk familieleden, want het aantal dergenen, die op fa milieloden of bekenden deelnemers stonden te wachten, was In enkele mi nuten tot dikke rijen aangegroeid En toen de eerste deelnemer binnen was. volgden spoedig ook anderen. Het tweede team was dat van de equipe E I. Appleyard—Mrs P. C. Appleyard met met hun Jaguar, het bekende Engelse paar. dat reeds eerder de Tulpenrallye gewonnen had. En dan volgden: 3. J. HamelC. Sol lart Jr. (Ned.), 4. J. M. BeekmanP. Seegers (Ned.), 5. A. G. ImhofS Ross (Ncd.), 6. J. P. M AlsemJ. Notenboom 'Ned 7. J. W Bowdage—J. E Wright. D. M. Luck (Eng.). 8. J. L. Boermr V N. H. Bonen (Ned.). 9 H. van Wpe- zenbeek—W. Richters Jr (Ned.). 10. H C HoogeveenG. Vooed (Ned.). Al deze deelnemers waren in Den Haag eestart. Het aantal binnenkomende deelnemers groeide daarna gestadig en het was sedert de aankomst der deelnemers ge lukkig droog geworden het aantal toeschouwers groeide daaraan even redig. De volgorde van aankomst bete kende natuurlijk allerminst, de defini tieve volgorde der rijders, want daar voor gelden ook de opgelopen winst punten. Volgens een zeer officieuze bereke ning van de persdienst der Tulpenrallye. hedenmorgen opgemaakt tot en met Clervnux. had de Engelsman J W. E. Ranks met Bristol de leiding met 57 winstpunten. Op hem volgde E I. Ap pleyard en M Grosgogeat met 56 Dun- ten En het laatste traject, van Clervaux naar Noordwiik, ook nog 415 km. lang. leverde nog genoeg mogelijkheden om in de stand der behaalde winst- of of strafpuntcn verandering te brengen. De eerstbinnenkomende wagen die an de Ned. eouipe M A van Beers— G M. Jansen, waren trouwens niet het eerst de finish gepasseerd. De heren waren iets te vroeg en stonten hun wa gen vóór de finish, om hun tijd van binnenkomen af te wachten. VOETBAL. OM IIET EUROPEES STUDENTEN KAMPIOENSCHAP. De gistermiddag in de Leidse Hout gespeelde voetbalwedstrijd tussen de voetbalploegen van de Leidse Universi teit en van de universiteit van Munster een 30 zege voor de gasten ge ëindigd. waarmede zij volkomen hun eerste plaats in de poule Munster—Luik Leiden bevestigden. De Duitsers waren over alle linies sterker dan de Leidse studenten en het is alleen aan de verdediging der Leidc- naars. Campioni. Abarbarel en Kuiper met daarachter keeper Eskes te danken, dat do score niet veel hoger werd. De linksbinnen van Munster scoorde twee doelpunten, resp. na 25 min. in de eerste en na 15 min, in de tweede helft, terwijl de midvoor het derde doelpunt voor zijn rekening nam. Tijdens het diner, dat ter ere van de Duitse gasten geg^yen werd in het Pry- toneum. bood de aanvoerder van het Duitse team een herdenkingstegel aan met een afbeelding van de raadzaal waarin in 1648 de vrede van Munster getekend werd. Ook de leden van het Leidse team ontvinpen een Pekleurde afbeelding van dezelfde raadzaal, ter herinnering aan deze ontmoeting, waar bii voor het eerst sinds de oorlog een Duits elftal in West Nederland speelde Tevens werden gistermiddag voet balwedstrijden gespeeld tussen kantoor personeel der Leidse Universiteit en studenten. De uitslagen hiervan waren: Univer- siteitsnersoneel—Ver. Faculteiten 7—0, Litteraire FaculteitMedische Facul teit 0—2. In de finale kwamen dus het univer- sitcitspersoneel en de Medische Facul teit, waarbij het universiteitspersoneel winnaar werd met 30 Na afloop van de wedstrijd werd de wissclplaquette overhandigd aan mr. dr. K. Wlersma, secretaris van het college van curatoren. POSTDUIVEN. De Bonte Duif (Leiden). Attractie- vlucht vanaf Tilburg met N.O.-wind. Aantal vogels 245, afstand 77 km. Ge lost le 8.15 uur. Ie vogel te 9.29.22 (1062.12 m/min.); laatste vogel te 9.40.53 (901.06 m/min.). Uitslag: P. Fasel 1. 15. 19. 24; A. Dekker 2; J. Otten 3. 21; M. Noordervlict 4. 5. 13. 17. 22. 23; R. de Graaf 6. 12. 14. 16. 20; J. Göbel 7; G. v. Albada 8 9. 10. 18. De piloot van een straalvliegtuig, dat opereerde achter de vijandelijke linies in Korea, had juist zijn vijftiende Mig neergeschoten, toen hij werd aangevallen door een Communistisch vliegtuig, en werd genoopt terug te keren naar zijn basis. Voordat hij echter boven eigen grondgebied was,, dreigde zijn toestel neer te storten, en de piloot, Joseph McConnell, redde zichzelf per schietstoel. Nog bijna voordat hij het water had bereikt was daar al een Ajnerikaanse helicopter om Joseph in veiligheid te brengen. De futo toont het moment waarop de piloot wordt opgehesen. ATHLETIEK. MACDONALD BAILEY VOOR ONBEPAALDE TIJD GESCHORST. De bekende Olympische sprinter uit Trinidad, Macdonald Bailey, is door de Britse Amateur Athletiek Bond voor on bepaalde tijd geschorst, omdat in een advertentie in een athletiek-programma- blad vermeld stond, dat ,,de startblok ken. welke werden gebruikt, op aanwij zing van Macdonald Bailey waren ver vaardigd". Macdonald Bailey, die directeur is van de betreffende fabriek, zal in ho ger beroep gaan tegen deze beslissing. Hij verklaarde, dat er iets anders ach ter zat dan de genoemde advertentie. GEWICHTHEFFEN. DRIE NIEUWE NEDERLANDSE RECORDS. Te Den Haag zijn internationale wed strijden gewichtheffen gehouden. De tweekamp tussen de zwaarmiddenge- wicht Jan Smeekens, Europees kampioen in het middengewicht en André Dochy, kampioen van Frankrijk, werd gewon nen door de Nederlander. Smeekens verbeterde daarbij drie Nederlandse re cords: tweehandig drukken, trekken en de drie Olympische oefeningen. SCHAKEN. REVANCHE—ASC 2—8. Onlangs heeft de Leidse doofstommen schaakclub „Revanche" een vriendschap pelijke wedstrijd gespeeld tegen de Al- phense schaakclub, in het IJcslubge- bouw te Alphen aan den Rijn. Dinsdag- a\ond brachten de Alphenaren een be zoek aan „Revanche" te Leiden en speelden daar in de Kleine Burcht een wedstrijd. De gedetailleerde uitslag luidt: Revanche—ASC: B. Westdijk—B, H. Kroon V-,V->\ J- G. Vreeswijk—Th. Verboom 01; P. FakkelJ. Koopman 0—1; J. ValentijnJ. Versloot x/y—Vi\ Jac. VosC. Mooij 01; J. de Graaf H, Kleiweg 01; H. Vos—J. Lieftink 10; J. P de BestJ. Wessels —1; J P. QuestrooJ. P Witte 0—1; N. Bak ker—K. ter Wal 0—1. DAMMEN. KAMPIOENSCHAP VAN LEIDEN. Ondanks een minder vlot verloop waren de uitslagen: Hoofdklasse: F. J. v. d. VeldeI La- terveer 0-2; J. J H Mertens—F. Schild 20; W. v. d. BlomF. Lardee 11; nze Damrubriek Alle '•orrespondentie betreffende deze rubriel gelieve men te zenden aan W. J. v d Voort, Rustoordstraat 3, Nieuw Vennep LADDER-WEDSTRIJD. Onze problemen. Onder no. 184 een vraagstuk van onze medewerker H. v. d. Kamp uit Lisse. Aanvangstand behoorlijk, hoewel schijf 15 wel wat te veel is afgeweken. Ont leding heel mooi, welke over het geheel op meerslag is gebaseerd. Echter willen wij deze amateur in overweging geven, om de figuranten zoveel mogelijk te vermijden. Wedstrijd-probleem no. 184. Auteur: H v. d. Kamp, Lisse. le publicatie. WedstrUdprobleem no. 185. Auteur: W. J. v. d. Voort. Nieuw-Vennep le publicatie. Zwart 12 schijven op: 3, 5, 7, 8, 16, 17. 20/22, 25, 28 en 32. Wit 13 schijven op: 15. 24, 26, 29, 33. 34, 37, 39, 42/44, 46 en 47. Verovlgens een vraagstuk van schrij ver dezes, waaraan een bekend, doch mooi eindspel verbonden is. dat echter geheel uitgewerkt dient aangetoond te worden. W. UitenbogaardW. v. d. Reijden 11; A. SladekP. Olivier 02; F. H. Fran kenJ. v. d. Velde 20. le klasse: S. v. d. KwartelJ. Ver meulen 1—1; F. J. BrunéP. Zeegers 1—1; J. Klerks—C. J. Hakemulder 0—2; J. BrusséA. v. d. Putten 11. Zwart 7 schijven op: 9, 12/14, 16. 18 en 36. Wit 8 schijven op: 20, 24, 27, 29. 31, 37. 39 en 48. Voor beide vraagstukken geldt: wit speelt en wint. Oplossingen worden gaarne ingewacht tot uiterlijk 19 Mei a.s. aan bovenstaand adres. Oplossingen pr. 172/177. No. 172. Auteur: A. P. de Zwart. Wit wint door: 47—41, 38—33, 35—30, 28—22, 22x2, 2x16. No. 173. Auteur: J. A. J. Wortman. Wit wint door: 32—28, 23—19, 16—11, 11x2, 44—40. 2x35 en 35x43. No. 174. Auteur: Joh. v. d. Boogaard. Wit wint door: 4237, 2015, 1611, 30—25, 35x24 (45x34) 50—44, 25x32, 44—39, 49x9. 15x4, 4x31, 36—31, 47x36. Een zeldzaam mooi probleem, met een diepe en verrassende ontleding. No. 175. Auteur: P. v. d. Kwartel. Wit wint door: 42—37, 44—40, 30—24, 4944, 35—30, 25—20. 40—34. 44—40. 50x19, 22x2, 45—40, 2x28 (30—35) 28—44 enz. Eveneens een goed bewerkt vraag stuk, waarvan de ontleding ook niet voor het grijpen ligt. No. 176. Auteur: J. H. H. Scheijen. Wit wint door: 4339, 3227 (ad lib.) 50—44, 44x2, 2x10 (41—46a) ID—5 enz. a. (41—47), volgt 10—15. No. 177. Auteur: P. v. d. Kwartel. Wit wint door: 45—40. 21—16. 16—11, 4843. 28x50, 22x13 enz. Een vraagstukje met een bekend, doch verrassend eind spelletje. LIJST-LADDER. (Bijgewerkt t/m. pr. 175). J. W. de Rooij, Warmond (80)G. Rijsdam, Leiden (72); C. Th. Egberts, Ter Aar (68); A. J. Langelaan. Sassen- heim (64)J. v. Schooten, Noordwijk 26. De eigenaar van het spook had nu dan ook de gelegenheid om te ntsnappen, waarvan hij gretig ge bruik maakte. Onze vrienden kwamen du6 te laat bij het nog rokende pakje. Daar vonden ze niets anders dan het gaas een stukje slang en een fles. Tim snoof hier eens aan en had de lucht gauw thuis gebracn» Hij stond pein zend voor zich uit te staren, dacht en piekerde.... En toen wist hij het!!!! De commissaris was ondertussen het bos inge^tormJ om te proberen de man nog te pakken te krijgen, doch natuurlijk zonder resultaat. (48); M. J. en S. en P. v. d. Kwartel, C. B. Belt, J. C. Klerks, C. B. Janssens, A. Jansen, A. G. de Jeu Sr., G. P. de Jeu Jr., L Groenewegen en S. Corne- lissen, allen te Leiden (44)J. G. Reu- rings, Oud Ade (52): H. v. Kamp, Lisse (52)J. Peschïer. Noordwijk (32)C. de Jong en J. A. J. Wortman, Hazerswoude (26)C P. Zuiderduin. Voorschoten (12) en M L. v. d Pol. Alphen a. d. Rijn (8). Tussen haakies duidt aan het behaalde aantal punten. De Maartprijs van de Ladderwedstrijd is ten deel gevallen aan J. W. de Rooij te Warmond. EINDSPEL. Hieronder volgt een zeer fraai eind spel. waarbij het zoeken naar de winst gang zeker beloond wordt. Wit: 14. 23 en 28. Wit speelt en wint. CORRESPONDENTIE. D K. te H. en G. G. te L., probleem in dank ontvangen. Jac. v. L. te Z., indien u mij bedoel de partij kan toezenden, kan ik u mo gelijk van antwoord dienen. Aetherklanken DONDERDAG NEDERLANDSE TELEVTSIESTICHTING Extra uitzending Omstreeks 10.3011.30: Reportage van het défilé voor het paleis Soest- dijlc ter gelegenheid van de verjaar- dajT van Hare Majesteit de Koningin. Felicitatie uit te spreken door de voorzitter van de Nederlandse Tele visie Stichting. HILVERSUM I, 402 M. 7.0024.00 Nationar.I Programma 7.00 Gelukwens. 7.07 Nieuws 7.22 Gram. 7.40 Liederen. 8.00 Geluk wens. 8.07 Nieuws. 8.22 Aubade. 8.45 Gram 9.00 Voor de zieken. 9.30 Wa terstanden. 9.35 Nederl. muz. 10.00 R.K.-uitz. 10.30 Gram. 11.10 Report. Militaire Parade in Amsterdam en Défilé voor het Koninklijk Paleis te Soestdijk. 12.30 Land- en tuinb. mededelingen. 12.33 Piano en orgel. 12.55 Tulpen-ralley 13.00 Nieuws. 13.15 Carillonspel. 13.25 Promenade- ork. en solist (Stereofonische uitz.). 14.00 Voor de vrouw; 14.15 Kamer - ork. en solist. 14.55 Nederl. volks liedjes. 15.10 Voor de jeugd. 16.15 Gram. 16 50 Koninklijke- en nationa le muziek. 17.15 Militaire amateurs uitzending. 17.50 Tulpen-ralley. 18.00 Nieuws. 18.15 Omr. ork. 18.50 Toe spraak door mr. L G. Kortenhorst. 19.00 Philharm. sextet. (Stereofoni sche uitz.). 19.30 Oranjefeest in Pa ramaribo en Curagao. 19.40 Gram. 20.00 Nieuws en weerber. 20.08 „De zee en het land", declamatorium. 20.45 Metropole-ork. (Stereofonische uitz.). 21.20 Koninginnedagviering in 't Zeeuwse noodgebied. 22.00 Oranje bal. 22.30 Kon. Militaire Kapel. 23.00 Nieuws. 2315 Paardensport. 23.20 Koninginnedag in Londen en Parijs. 23.5024.00 Dagsluiting en Wilhel mus. HILVERSUM II, 298 M. 7.0024.00 Nationaal Programma 7.00 Zie Hilversum I. 10.00 Resi- dentie-ork. 10.30 Morgendienst. 11.0024.00 Zie Hilversum I. Vlammende Schoonheid Naar het Amerikaans door TEMPLE BAILEY. (Nadruk verboden.) 22) Even later kwam Rickey binnen. Hij zag er bleek cn zenuwachtig uit. Dc laatste dagen wilde zijn verhaal niet vlotten. Hij begroette Anthony enthousiast. Waarom heb je niet eerder ge zegd, dat Tony hier was? Ik was bang, dat ik je gedach- tengang zou onderbreken. Ik heb absoluut geen gedach- tengang. Ik kan toch niet mijn hele leven op een schrijfmachine zitten hameren. Virginia deed, alsof zij zijn hu meurigheid niet bemerkte. Tony en jij moeten je eigen brood roosteren, hier is de marme lade. ltickey stak een broodje aan de lange, koperen toastvork en knielde voor de haard. Deze zal ik voor Tony doen en de volgende voor nüjzelL Anthony viel in één van de ge makkelijke stoelen neer en trok het poesje op zijn knie. Jc zuster zegt, dat jullie niet naar Derekdale kunt komen met de Kerstmis, Rickey. Rickey draaide zich heftig om, zodat het broodje van de vork in het vuur viel. Waarom niet, Ginny? Dat heb ik toch al gezegd. Nou. maar al ga je niet, ik wel, antwoordde Rickey woedend en in de stilte die daarop volgde, viste hij het verkoolde broodje uit het vuur en gooide het in de kolenbak. Toen stak hu een nieuw broodje aan de vork en verklaarde beslist: Jij kunt je hele leven op deze kamer blijven zitten als je dat wilt, maar ik bedank daarvoor. Ik heb verandering nodig, mün boek wil niet vlotten. Toen Anthony weg was kwam Vir ginia op het onderwerp terug. We kunnen ons die uitgaven on mogelijk veroorloven, zei ze, en wij horen niet bij Tony's millionnairs. Ik ben niet bang voor Tony's millionnairs. Je kon wel eens een beetje aan mij denken. Ik wordt gek als ik nog langer zo moet blijven modderen. Het gaat absoluut niet meer. Virginia sloeg haar arm om zijn schouders. Is het zo erg, Rickey? Ja. W'at ik af heb is heel goed, maar ik ben op het dode punt ge komen. Ik moet er absoluut een tijd je uit. En dit zou juist een prachtige gelegenheid zijn, maar nou kom jij met je gezanik. Hij trok zich van haar los. Er is helemaal geen reden waarom we niet zouden kunnen gaan. Die is er wel, Rickey. Je weet toch Ik weet alleen, dat jij je aan stelt als een idioot.... Rickey, hoe kun je zoiets zeg gen. Je weet heel goed wat ik be doel. Tony is verliefd op ie. Maar wat irraakt dat voor verscnil? Jc hoeft hem toch niets te beloven? We zullen een paar heerlijke dagen heb ben en misschien, als je hem beter kent.... Nu was hij het, die zijn arm om haar heensloeg. Toe Ginny, wees jiu eens lief en ga. Het was hard om hem te weer staan. als hij zo begon en tenslotte gaf Virginia dan ook toe. Toen zij eenmaal besloten had, om toch maar te gaan, verheugde zij zich er zelfs op Zij was nog jong en hield van vrolijkheid. Je moet wat nieuwe kleren ko pen, zei Rickey. We kunnen wel voor een keer ons kapitaal aanspre ken, Ginny. Later, als ik mijn boek af heb, zal ik het weer aanzuiveren. De volgende dag ging Virginia haar inkopen doen. Eerst probeerde zij het in de goedkopere zaken, maar tenslotte ging zij toch nvaar. 'n beetje angstig, een fijn modezaak binnen. Haar keus viel op een snoe zig, goudkanten avondtoilet. Toen zij zichzelf er mee in de spiegel zag, schrok zij, zo mooi als zij er in was. Maar de prijs! Mag ik deze voor u opzij leg gen? vroeg het meisje, dat haar ge holpen had. Virginia schudde haar hoofd. Het is mij heus te duur. Maar de hele weg zag zij zichzelf in die jurk dansen met Anthony Bleecker, onder het wakend oog van moeder. Toen zij uit de bus stapte, sneeuw de het; een trage Novembersneeuw, cn het was nijpend koud. Virginia haastte zich door een van de zijstra ten en verzon ondertussen wat zij nog meer moest doen. Plotseling ontwaakte zij uit haar gedachten. Zij zag voor zich op het trottoir een kleine hond draven. Hij was vuil. maar scheen toch van goed ras te zijn, een Schotse terrier. Hij liep telkens vol verwachting naar een voorbijganger toe, maar iedere keer bleef hij teleurgesteld staan. Virginia's hart werd getroffen door zijn eenzaamheid en toen zij een winkel binnentrad, hoopte zij vurig, dat het arme dier zijn meester in de menigte terug zou vinden. Toen zij echter naar buiten kwam. was de kleine hond er nog. Hij zat voor een kraampje, waar Frankfor- ter worstjes en warme broodies werden verkocht. De man in het kraampje was door een raam tegen de kou beschut. Telkens als er een liefhebben voor het raam stilstond, schoof hij het op, stak een vork in een van de pruttelende worstjes, schoof het tussen een broodje, streek het geld op en sloot zijn venster weer. Iedere keer als het raam openging kwam er een heerlijke geur naar buiten. Het hondje snoof die geuren gretig op, maar zijn buikje konden zij niet vullen. Telkens als er een klant kwam en de heerlijke brood jes overhandigd werden, klopte het korte staartje heftig tegen de straat stenen. Virginia kon het niet langer aan zien. Zij stak de straat over, kocht twee saucijzenbroodjes en voerde ze aan het hongerige dier. De mensen bleven staan kijken naar het aardige tafereel: het frisse meisje met haar rode wangen en haar groen hoèdje, dat een straathond voerde. Toen Virginia tenslotte haar weg vervolgde, bleef het hondje op een afstandje achter haar aandraven. Hij klom op zijn korte poten achter haar aan de trap van het oude huis op, op Washington Square, en keek haar smekend aan, toen zij zich voor de deur naar hem omdraaide. Maar mijn lieve, kleine hond, wat moet ik met jou aanvangen? vroeg ze. Het korte staartje zwaaide weer heftig. Toen zij de deur van de ka mer opende en achter zich sloot, stond het echter plotseling stil. Uit gesloten van het paradijs bleef het hondje wachten op de gang. die schaars verlicht werd door de toorts van de bronzen ridder. De bronzen ridder op de trapstijl was een herin nering aan de betere dagen van het oude huis. Op zijn schild stond een leuze gegrifd, waarschijnlijk de w?w nenleus van de aristocratische fami lie. die er eertijds had gewoond. ..Vérité sans peur". Waarheid zonder vTees. (Wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6