3)e CciclóeSoii^cmt Molotof HET NEDERLANDS EPISCOPAAT BIJEEN ZURE APPEL Molotof stelt een vijfmogendheden bespreking voor Het Westen wacht nu op daden Jiaweltje Directeur: C M v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 29 APRIL 1953 53ste JAARGANG Geen oude koek, Papengracht 32» Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 10300-3. Abonnementsprijs f 0,47 p. w., f 2.— p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.; 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1 1.50 Recente foto van het Nederlands Hoogwaardig'. Episcopa at. Van links naar rechts: Mgr. J. W. M. Baeicn, Mgr. J. P. Huibers, Mgr. Dr. B. J. Alfrink, Zijne Eminentie Joh. Kardinaal de Jong, Mgr. Dr G. Lemmens, Mgr. W. P. A. M. Mutsaerts en Mgr. Dr. J. H. J A. Hanssen. ZONDER al te veel schokken is deze week door, de Tweede Ka mer een wetsvoorstel aanvaard, waardoor natuurlijk nadat het ook door de Eerste Kamer zal zijr. aan vaard aan niet minder dan 40.000 vroegere Nederlanders, die door een of andere vorm Van samenwerking met de Duitsers gedurende de oor log hun Nederlanderschap verloren, deze nationaliteit zal kunnen worden teruggegeven. Het is de tweede maal, dat de regering een poging heeft ge waagd dit probleem tot een oplossing te brengen. Want een probleem is het gewis, als 40.000 Nederlands ge borenen, met vrouw en kinderen tezamen ongeveer 72000 verstoken zouden blijven van hun nationaliteit. Een dergelijke wonde kan men in een behoorlijke samenleving niet immer onverbonden laten zonder daarvan de ergste gevolgen te moe ten duchten. Daarom had minister Mulderije, de vorige minister van Justitie, reeds een poging gewaagd dit probleem tot een oplossing te brengen via een wetsontwerp, dat eigenlijk een generale amnestie in hield, waarmee de zaak eens en voor goed zou zijn opgelost. Dit stuitte toen echter op zoveel bezwaren, dat het ontwerp na ac slechte ontvangst in de Tweede Kamer bleef steken en niet verder kwam dan een voorlopig verslag, zodat ook het probleem on opgelost bleef. EIGENLIJK was dit wel begrijpe lijk en men had het toen ook kunnen voorzien. En zijn nog teveel sentimenten overgebleven uit die tijd, toen er Nederlanders waren, die de Duitsers' meehielpen met het ter roriseren van andere Nederlanders, dat het ook wel wat veel gevraagd was van het Nederlands gemoed om deze mensen nu maar zo ineens, als of er niets was gebeurd, het Neder landerschap te hergeven. De rege ring stond hier eigenlijk voor een dilemma. Het probleem lag er, het probleem van 72000 staatlozen in een staat, die deze mensen had uitgesto ten, maar van de andere kant was er het probleem van deze mensen, van wie men eenmaal had verklaard, dat er voor hen in Nederland geen plaats meer was. Dat is in een be paalde tijd al3 een uiting des ge- moeds zeer wel tt verstaan, maar als later blijkt, dat dit eigenlijk alleen maar rhetoriek is geweest, waaraan de practijk zich niet heeft aangepast, dan wordt het met een probleem van 72000 mensen wel heel moeilijk de ogen voor die practijk te sluiten en deze wondeplek te laten voortwoeke ren. Minister Donker heeft dit zeer goed begrepen en het oude ontwerp van minister Mulderije zo goed als ge heel herschreven. Hij moet dat wel doen, omdat hij eerstens met dat ont werp te maken had, dat immers reeds bij de Kamer was ingediend en hij heeft het toen zo grondig gewijzigd, dat de voornaamste bezwaren, die de Kamer destijds had, wel zo ongeveer waren komen te vervallen. Natuurlijk waren de sentimenten nog wel levend gebleven, maar daar er een oplossing voor dat probleem moest komen en de oplossing van minister Donker wel de besi, moge lijke moest worden genoemd, kan de Kamer daaraan moeilijk meer ont komen. T"VE OPLOSSING, waarmee minister Donker kwam, was deze, dat hij de beoordeling of deze mensen hun nationaliteit zouden kunnen terug krijgen, in eigen handen nam. Geen massale amnestie dus alleen maar om een probleem op te lossen op deze wijze is ieder probleem op te lossen, men schuift dan het bestaan de probleem eenvoudig ter zijde maar een onderzoek naar ieder geval afzonderlijk. De moeilijkheid was, dat dit persoonlijk onderzoek geen snelle oplossing hiervan in de weg mocht staan. Indien men bedenkt, dat de Kamer per jaar hoogstens RODE INVAL IN LAOS WEKT BEZORGDHEID OUDE KONINGSSTAD LOOPT GEVAAR Grote spanning heerst thans in Indo-China en Frankrijk en ook in de politieke centra van het Westen ten aanzien van de scnijnbaar onweer staanbare aanvallen van de Vietminh, welke zich hebben geconcentreerd tot een rechtstreeks offensief op de oude koningsstad van Laos in Indo-China, Loeang Prabang. De Vietminh, die hier met vier invasie-kolonnes opereren, zijn de stad in het Noorden tot op twintig kilometer genaderd. De diplimatieke missies in Laos maken zich ernstig bezorgd over het lot van deze stad aan de rivier Mekong, waar koning Sisavang Bong, die aan peen wijken denkt, de benedenverdieping van zijn paleis ter beschikking heeft gesteld voor de legering van officieren. Indien de Vietminh de Mekong zouden bereiken, zouden zij de poort geopend hebben naar Siam en Birma, ItrwijL dan tevens de weg vrij zou zijn voor de aanvoer van Chinese voorra den naar de grens van Malakka. Tevens zouden de Fransen het centrum erloren hebben, van waaruit tot nu toe de strijd tegen de Vietminh-opstan- uelingen werd geleid. PSYCHOLOGISCH EFFECT Een ander belangrijk punt zou zijn het psychologisch effect van de val van deze historische stad op de be volking, in dé strijd tegen de op standelingen In deze hoofdstad van protectoraat Laos ligt de Prabang, het nationale heiligdom, waarheen grote bedevaarten plegen plaats te vinden. De residentie is een stad met ongeveer -200.000 inwoners, brede straten,, een belangrijke markt en voorts nog enkele one tempels, lig' gende te midden van dicht beboste bergen in de vallei van de Mekong. Volgens bericht uit Parijs heeft de ontwikkeling iri Laos de aandacht gehad van de bijeenkomst van Franse, Amerikaanse en Britse mi nisters na de Navo-conferentie Parijs. In het bijzonder werd deze ontwikkeling gezien als in tegenstel ling met de „vredesoffensieven" van Moskou. duizend naturalisaties kan verrich ten, dan zouden, indien de Kamer dit aantal zou kunnen verdubbelen, wat onmogelijk moet worden geacht, er nog 40 jaar nodig zijn om op dezelf de wijze deze mensen hun Nederlan derschap terug te geven. Daar lag de oplossing dus niet. Minister Donker greep dus naar richtlijnen waaraan ieder van deze mensen zou moeten voldoen om voor hernaturalisatie ir aanmerking te komen en als aan de ze voorwaarden was voldaan, dan zou de minister bij eenvoudige mis sive moeten kunnen naturaliseren buiten de Kamer om. De voorwaarden, waaraan deze mensen dan moesten voldoen, waren een goed gedrag en een termijn van drie jaar, waarbinnen zij niet moch ten zijn geïnterneerd of gedetineerd. Deze termijn is by amendement zelfs nog terug gebracht tot twee jaar en minister Donker heeft o.i. nogal optimistisch verklaard, dat hij dacht binnen de termijn van twee jaar deze hele zaak te kunnen heb ben opgelost. Hoe men hierover ook denken mag en vooral voor hen, die met dit soort Nederlanders onder de oor log te maken hebben gehad, zal dit wel wat zwaar te verduren zijn regeren is vooruitzien en wie zijn verstand gebruikt moet zijn gevoe lens wel eens opbergen. Wij hebben na de oorlog teveel schadelijke ge volgen van na-oorlogse sentimenten ondervonden om deze nu nog in der gelijke problemen te laten meespre ken. Daarom is het goed, dat de Kamer door deze zure appel heeft heengebe ten. In Amerikaanse regeringskringen werd gisteren gezegd, dat een rui mere rr.'ilitaire en diplomatieke hulp verlening aan Indo-China wordt overwogen, nu de invasie van Laos de laatste twijfel heeft weggenomen omtrent de bedoelingen der commu nisten. De Vietminh naderen Loeang Pra bang intussen vanuit het Noordoos ten, Oosten en Zuidoosten. De Fran sen voeren met vliegtuigen in aller ijl versterkingen aan. terwijl bom menwerpers en gcvechttoestellcn de vijandelijke coneentratics voordurend bestoken. In de stad zijn alle ver voermiddelen gerequireerd om dienst te doen tussen de stad en het vlieg veld, dat op ongeveer 10 km, af stand ligt Dc Vietminh hebben de buitenpost Pak Song, 70 km ter Noordoosten van de residentie, be zet. Het lot van het garnizoen is on bekend Men neemt aan, dat de vij and nveer dan vijf divisies in Laos heeft. Panmoendjon blijft treuzelen Ook de derde en vierde dag van nieuwe besprekingen te Pan moendjon over een wapenstilstand hebben geen enkel succes opgele verd en de verbondenen dreigden na afloop zelfs al om de besprekin gen maar geheel af te breken, wan neer de communisten niet zeer spoe dig met een constructief voorstel voor de dag komen. Vandaag zijn na ruim een uur de besprekingen op verzoek van de communisten tot morgen verdaagd Generaal Harrison heeft verklaard dat de Noordelijken te kennen heb ben gegeven, dat zij wellicht een Aziatisch land zullen kiezen als neu traal ontvangstland voor krijgsge vangenen, die niet willen worden gerepatrieerd. Het Amerikaanse departement van defensie heeft verklaard, dat een kleine groep Amerikaanse krijgsge vangenen, die uit Noord-Korea is teruggekeerd, per vliegtuig naar een hospitaal bij Philadelphia zal worden overgebracht voor een psychische behandeling. De mannen vertoon den tekenen, dat zij onder invloed van de communistische leer waren gebracht cn het leger voelde zich tegenover deze militairen en hun fa milieleden verplicht hen hiervan te genezen. VLIEGTl'IG IN ZEE GESTORT? Naar het A.N.P. verneemt zou van af dc Franse treiler ,Monts des Chats" gezien zijn dat een vliegtuig op een afstand van ongeveer 50 mijl ten Zuid-Westen van Lands End in zee gestort is. Fataal schooluitstapje Men vreest dat 30 kinderen om het leven zijn gekomen in de krater van de vulkaan Aso Kloesjo, het Zuide lijkste Japanse eiland Op het ogen blik van de uitbarsting. Maandag bevonden zich 400 schoolkinderen, die een uitstapje maakten, op de berg. De politie heeft meegedeeld, dat het nog wel twee dagen zal duren voor reddingsploegen üe krater zu1- ion kunnen betreden. Tot op heder zijn 5 lijken geborgen en vtsi staal, dat ten m nste 10 kinderen zijn cm gekomen Men vreest echter, d, het aantal slachtoffers lot 30 zal stijgen Ongeveer honderd personen liepen bij de uitbarsting i:chte verwondin gen op Er bestaat weinig hoop, dat zich in de krater nog overlevenden schui'- houden in grotten Zelfs indien zij niet door de gloeiende lava zouden zijn verteerd, zouden zij toch door de grote hitte zijn omgekomen. Dinsdag was de Aso nog niet tot rust gekomen. Er werden krachtige bevingen geregisteerd en men ver wacht een nieuwe uitbarsting. Dir.s dag werd gloeiende as de lucht in geslingerd en vlammen uit de krater- mond schoten hoog op. H. M. Koningin Juliana, die morgen verjaart Foto: Pnul Huf. Bende-overvallen op Java De laaste dagen zijn verscheidene cultuurondc-x nemingen op West-Ja va door benden aangevallen Zon dag waien de thec-ordcrncrmngen ..Rantjasoeni" en „Seperata Sinoek- bra" het doel van een bende van eni ge honiordcn mannen. Zu vic*en de politiepost op de laatste onderne ming aan en stagen deze in brand, nadat de politiemannen uch na een hevige strijd tegen een overmaent hadden moeten terugtrekken. Een woning var, een der planters werd geplundero. Op Rantjasoeni" wer- I den eveneens enkele planterswonin- gen leeggeroofd. Bij dc in de omgeving \ar. Perga- J i.ngan (ten Zuiden van Bandoengl gelegen thev-ordernerrirp „Kertasa- J ri" werd een uevecht geleverd tus •i r de po'Riebewakin^ >n pen b«-n de van veertig man, die er niet in slaagde het ondcncrur. ii»mp aer - ment te bereiken. Op de thee- en ki na onderneming „Pas;r Junghunn' oveneens nab'i Pengalengan, plun derde een bende van •vijftig man cn.gt planterswoningen. Bi' ai dezv aanvallen werden de fa j.ieken onec- moe'd galaten HOE wordt het weer? (Geldig van Woensdag tot Don derdagavond. Opgemaakt te 10 uur). AF EN TOE REGEN. Overwegend zwaar bewolkt met af cn toe regen. Tot krach tig of hard toenemende wind. Aanvankel'jk Zuidelijk, later ruimend na.-r Zuid-West. Weinig verandering in temperatuur. Opgewarmde oude voorstellen hebben geen zin Minister Molotof heeft gisteren gezegd, dat de Sovjet-Unie bereid is tot het houden van een bijeenkomst van de Grote Vijf en een paar uur later volgden de minister-president van Rood China en de Bulgaarse regering zijn voorbeeld. Binnen twaalf uur reageerde het Westen met de korte zin- alweer woorden en geen daden." Het doel van de besprekingen van de Grote Vijf rou volgens Molotof rijn het tot stand brengen van een vredespact tussen de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, Frankrijk, Groot-Brittannië en China Rood China wel te verstaan. „OVERBODIG" Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken reageerde met te zeggen: „Het departement wacht nog steeds op een officiële acte van de Sovjet-Unie waardoor dat land de zaak van de vrede zal dienen. Niet op alleen woorden. Een pact van dit soort komt ons overbodig voor ge zien het Handvest van de Verenig de Naties, dat een instrument des vredes is dat verbindend is voor alle volken". Het Foreign Office gaf als com mentaar. dat't Handvest van de Ver enigde Naties al een pact van vrede is voor vier van de vijf landen die door Molotof worden genoemd. Het vijfde land. Rood China, is geen lid van de Verenigde Naties. Bovendien heeft de Sovjet-Unie al zo vaak sinds het einde van de oorlog aan gedrongen op een dergelijke confe rentie, zegt het Britse deoartement van buitenlandse zaken. De kansen dat het voorstel zal worden aange nomen, zijn veel geringer dan wan neer het alleen maar betrekking had op een conferentie van vier mogend heden, nl. Amerika, Rusland, Frank rijk en Engeland. In Parijs was rr.\?n ook niet geest driftig over het plan van Molotof. Een woordvoerder voor het Franse departement van buitenlandse zaken zei. dat het voorstel weinig con creets bijdraagt tot het Russische vredesoffensief. Ook in Frankrijk is men van oordeel dat Rusland eerst door een feit, zoals het tot stand la ten komen van een vredesverdrag met Oostenrijk, moet bewijzen dat 't inderdaad betere betrekkingen met het Westen wenst. Het Westen is erover teleurgesteld dat de Sovjet-Unie niets beters weet te doen dan weer aan te komen met het oude voorstel van een Pact-van vijf, dat onmiddellijk nieuwe moei lijkheden zou scheppen omdat de Verenigde Staten Rood China niet erkend hebben (en dat ook niet zul len doen) en dus eerst die kwestie uit de wereld zou moeten worden geholpen. Bovendien is het plan dat Molotof nu ter tafel brengt al drie maal ver worpen. Tweemaal door dc Algeme ne vergadering van de Verenigde Naties, in 1949 cn 1950, en in 1951 door president Trurr/an. 30 April: zon op 5 13 cn onder 20.03; maai, op 22.2U en onder 5 08 uur. Het weer in Europa Dc weerrapportero van hedenmor gen 7 uur luiden: weer tem HELSINKI zwaar bew. 9 OSLO regen 7 STOCKHOLM onbewolkt 10 KOPENHAGEN zwaar bew. 8 LONDEN licht bew. 5 AMSTERDAM regenbui 8 BRUSSEL regenbui 8 PARIJS licht bew. 7 BORDEAUX regenbui 8 NICE onbewolkt 14 WARSCHAU zwaar bew. 11 BERLIJN onbewolkt 8 FRANKFORT zwaar bew. 8 MüNCHEN regen 5 ZURICH regenbui 5 WENEN zwaar bew. 9 Italië gaat kiezen Depressie in aantocht Het K.N.M.I. deelt mede: Na een langdurige periode van droogte is het weer in geheel West- Europa in het begin van dc week on der invloed gekomen van depressies, die welkome regen hebben gebracht, niet alleen in Nederland, maar ook in Engeland, België, Frankrijk. Duits land, Zwitserland, Oostenrijk cn Noord-Italië. Zwaar wa.s dc regenval in de Po-vlakte; daar viel plaatselijk meer dan 50 m.m. Zowel gisteren als vandaag word het weer in Nederland in het bijzonder beheerst door een boven Schotland gelegen depressie, waaromheen koele en tegelijkertijd onstabiele luchtmassa's stromen. Buien met onweer cn hagel kwamen hierin tot ontwikkeling, terwijl dc temperatuur sinds Maandag ongeveer 7 graden terugliep. Van belang voor de verdere weers ontwikkeling zijn nu de gedragingen van een ten Westen van Ierland ge legen depressie, die met steeds gro ter wordende snelheid naderbij komt. Het ziet er naar uit. dat deze de pressie morgen dicht langs Nederland zal trekker.. Dit betekent, dat de wind nog wat zal aanwakkeren, ter wijl het bovendien af cn boe zal gaan regenen. Zo langzamerhand begint ook in Ita lië de verkiezingsstrijd weer, die daar hevig kan oplaaien. Hoewel het nog enige weken zal duren voor dc Italianen ter stembus trekken, en hoewel dc partijen waren overeen gekomen geen aanplakbiljetten of posters aan te brengen op de oude monumenten, die Rome bezit, heb ben de Sociaal Democraten reeds een geweldig bord bevestigd aan de oude Romeinse muur bij Porta Pinciana. In bepaalde omstandigheden is een net was de eerste poster, die in Ro-i ons geduld meer dan een pond ver- me verscheen. j stand.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1