Oosterse ambassadeur brengt nieuw Japan naar Nederland Indische ambtenaren nóg geen oorlogssalaris betaald Toen strijd tegen zand en golven was gestreden, kwam de deurwaarder DINSDAG 28 APRIL 1953 L^IDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 DIPLOMAAT MET MOEILIJKE OPDRACHT „Er is veel kwaad geschied" Enige maanden geleden arriveer- de in Nederland de 60-jarige Ja panse diplomaat Okamoto, die de eerste Japanse ambassadeur in Nederland is en die na een diplomatieke carrière van for maat, zich bewust was, dat de taak, die hem in ons land wachtte, een zeer moeilijke zou zijn, omdat Japen Ne derland tijdens de afgelopen oorlog veel leed berokkend heeft en het uiterst moeilijk zal zijn de naam Ja pan hier in Nederland weer een goede klank te bezorgen. Dezer dagen heeft de nieuwe am bassadeur, die woonachtig is te Was senaar, aan Nederlandse persverte genwoordigers een onderhoud toege staan, waarin de ernstige wil om een goede betrekking te schapen tussen Japan en Nederland sterk naar vo ren kwam. „De afgelopen oorlog was voor óns een zeer kostbare les, maar wij ho pen oprcoht dat het zware verlies het beginpunt zal zijn van een weg, die tot iets beters leidt. Het kwade moet worden veranderd in het goede. Uw land heeft allerminst prettige herin neringen aan Japan. Er is veel kwaad geschied in Indonesië". Hij roert dit tere punt even aan. „Wij zullen een betere samenwerking niet kunnen forceren, het zal geleidelijk aan moe ten groeien. De tijd zal veel kunnen dóen." De ambassadeur gaf to, dat Japan zeven jaren achter de rug heeft, die hebben geleid tot een grote verande ring in het politieke leven en die een zeer belangrijke periode vormen uit de politieke geschiedenis in het Verre Oosten. Er heeft zich een Ja panse democratie gevormd uit de na oorlogse chaos Zij is niet eenzelfde als de democratieën in het Westen, maar zij zal sar.cnwerking met de Westerse democratieën nodig hebben, om op de juiste wijze te groeien. Na de oorlog zijn er op economisch terrein voor Japan grote moeilijkhe den ontstaan. De handel heeft het op het ogenblik nie» gemakkelijk Het verloren gaan van de afzetgebieden in het Verre Oosfen maakt het vinden van nieuwe markten noodzakelijk. „Wij hebben een zeer grote bevolking, a pa Het aantal uitgesproken faillisse menten is wat het jaar 1952 betreft blijkbaar tot staan gekomen. Het aantal verschilde vrijwei niet van dat van het jaar 1951. De enorme stij ging sinds 1946 schijnt dus tot stil stand gekomen te zijn. De meeste faillissementen in 1952 werden uit gesproken in de sector „Warenhan del". Liefst 36 pet. viel in deze ca tegorie. Als wij de faillissementen per honderdduizend inwoners nemen, dan zien wij dat in de provincie Noord-Holland de meeste faillisse menten zijn uitgesproken n.l. 29.4. Noord-Holland wordt gevolgd door Utrecht met 23.6. Zuid-Holland staat op 22.1. Als wij deze cijfers voor de steden bezien, blijkt de rangorde Den Haag met 34.6, Amsterdam met 33 7, Nijmegen met 30.7. Arnhem met 30 4, Tilburg met 29.8 Haar lem met 27.8 en Rotterdam met 21.7. die ook zeer hard werkt, zoals ook de Nederlanders harde werkers zijn." De heer Okamoto, die katholiek is. kwam naai ons land met zijn vrouw en een zijner tweeling dochters. De andere dochter voegde zich onlangs hier bij haar /uóers. Beide dochters bezochten, evenals zijn vrouw, de school van het Heilig Hart te Tokio, waaraan ook een college is verbon den en die de ambassadeur een van de beste onderwijsinstellingen in To kio noemde. Neem'n (Advertentie). 108,5 MILLIOEN IN HET RAMPENFONDS In het Nationaal Rampenfonds was tot gistermiddag in totaal 108,5 millioen bijeengebracht. Zaterdag was dc stand f 107,7 millioen. Zeeland vraagt integrale schadevergoeding Velen werden reeds voor de tweede maal in 10 jaar getroffen Geen bezitsspreiding Tijdens de gisteren gehouden ver gadering van de kring Tholen van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij heeft de voorzitter opnieuw integrale schadevergoeding voor de rampgebie den bepleit. Met spanning wacht ook het getrof fen agrarische deel der bevolking op de schaderampwet. De voorzitter ves tigde de aandacht op de noodzakelijk heid van integrale schadevergoeding voor de landbouw, waaronder z.i. dus ook hoort rentevergoeding voor roe rend en onroerend goed. Hij hoopte dat van de ramp geen misbruik ge maakt zou worden om bezitsspreiding toe te passen. Uitkering levensonder houd aan degenen, die niet of in on voldoende mate hun bedrijf kunnen uitoefenen, is een billijke eis. Ernstig werd dc manier gelaakt, waarop met het slachtvee is gehandeld dat in de noodgebieden moest worden afge voerd. Nadat het daar naar beste we ten werd getaxeerd, weid het in Rot terdam door de bevoegde commissie dagen later levend verkocht; het bracht toen vanzelfsprekend veel te weinig op. Een soortgelijk geval heeft zich voorgedaan met natte aardappelen, toen in de schepen droge bij natte aardappelen werden ingeladen. Alles zal in net werk gesteld worden, dat de taxatieprijs vani het vcc wordt uit betaald en niet wat het in Rotterdam opbracht, daar de getroffei.cn dan toch weer gedupeerd zouden zijn. Zo ook met de aardappelen- Hoewei men met optimisme het ontwerp-schadewet tegemoet ziet, er kende de voorzitter, aat al zou men 68ste lijst slachtoffers watersnood NIEUWERKERK Van der Bijl, Adrie, geb. 14.3/08; Hoogerland, Janna Cornelia, geb. lö.ll.'29; SiesWandel, Adriano, geb. 7.3.1888. OOSTERLAND Hendrikse, Jacob, geb. 6.11/11; HendrikseHanse, Joppa, geb. 29.9.16; Verhoek, Frans. geb. 7.6/85; Van Westenbrugge, Jan Adriaan, geb. 13.1/07. OUWERKERK BoogerdKujjper, Janna Maria, geb. 6.10/75. OUDE TONGE De BoetStoop. Elisabeth Maria, geb. 7.4/09; Kievit, Hendrik, geb. 1.6/04; Van NesDc Vos, Johanna, geb. 24.5/20; Quist, Abraham, geb. 16.12/83; QuistVan Vliet, Neeltje, geb. 10.1/83; Vcrweij, Cornelia, geb. 2.4/28. HERRINGEN HERSTELT De vier kilometer lange zeedijk bij Hcrkingen wordt met groot mate riaal hersteld. Nadat dc zeedijk van Battenoord naar Herkingen thans van noodkades is voorzien en ook het stroomgat tc Herkingen is ge dicht, hebben dc herstelwerkzaam heden zich verplaatst naar de zee dijk ten Westen van dc gemeente Herkingen. Verwerkt zullen worden 20.000 kubieke meter zand en, voor het bekleden van de dijk, 70.000 ku bieke meter klei. Dc streefdatum om dit werk klaar te hebben is plus mi nus Augustus. Het zal een hele druk te geven in het dorp Herkingen, daar dagelijks 450 vrachtauto's het dorp zullen passeren. voor honderd procent vergoeden, er toch nog schade zou blijven. Daarom betreurt hij het, wanneer men bijvoor beeld het geschenkvee van- de schade vergoeding zou aftrekken. Van de zustermaatschappij uit de kop van Noord-Holland was bericht gekomen, dat er dezer dagen een aantal trucks geschenkvee tegemoet gezien kon worden, bestemd voor de meest ge troffenen op het eiland Tholen. In het bijzonder voor degenen, die binnen de tien jaar voor de tweede maal hun boerderijen verloren zagen gaan, zou het funest zyn, wanneer zij teveel moesten bijleggen voor her bouw. „Laat men niet vergeten", aldus de voorzitter van de Zeeuwse Land- bouwmaatschappij, „de dc vergoeding in de landbouw niet gelijk kan zijn aan die van de fabriek. Wanneer een fabriek kan gaan draaien, is het af, maar de landbouw zit nog jaren met belangrijke naschade. Daarvoor dient een aparte regeling te worden ge troffen". Den Haag denkt en duizenden wachten Reeds 8 jaar verkeren 150.000 mensen in onzekerheid Als ccn wrange nasmaak van de jongste oorlog, wachten in Nederland ongeveer 150.000 ambtenaren, die voor een tijdens de oorlog in 't voor mal ge Nederlands-Indië in bestuurs functies werkzaam waren, op beta ling van achterstallige salarissen en pensioen. Zoals bekend zijn de meeste Eu ropese bestuursambtenaren na de Japanse bezetting in concentratie kampen terecht gekomen. Engeland en andere Europese mogendheden met overzeese grondgebieden, hebben onverwijld na de oorlog besloten, deze achterstallige gelden aan de be trokkenen of hun nabestaanden uit te betalen. Zo niet Nederland. Neder land ging er eens stevig over naden ken, benoemde een commissie, daar na nog een en het slot is, dat thans na 8 jaren geduldig wachten de be trokken ambtenaren nog in het on zekere verkeren, of zij al dan niet voor uitbetaling in aanmerking ko men. Een adviescommissie heeft als haar mening bekend gemaakt, dat de regering onverwijld de verschuldigde gelden moet uitbetalen, te meer daar vele bestuursambtenaren gedurende de tijd, dat zij in het voormalige Ne- oogt, en omtrent het landbouwplan, gronden aanwezig acht, de gelden moet terugeisen. Inmiddels denkt Den Haagal reeds acht jaren en een even lange tijd wachten de ambtenaren in span ning en onzekerheid. Huizen voor de getroffenen Scandinavië en Finland bouwen 452 woningen Tijdens een gisteren gehouden vergadering van het Nederlandse Roode Kruis, waar de met de liga van Roodc Kruisverenigingen opgestelde hulpprogramma's voor de slachtof fers van de watersnood zijn bespro ken door vertegenwoordigers van Denemarken, Finland, Noorwegen en Zweden, is in principe overeenstem ming bereikt omtrent het huizen plan, dat, zoals bekend is, de schen king van prefabricated" huizen be- derlands-Indië zonder inkomsten za ten, schu'dên hebben moeten maken en na de oorlog dikwijls al hun be zittingen verloren zagen gaan, waar door velen in zeer moeilijke omstan digheden zijn koir/en te verkeren. Een suggestie uit regeringskringen, dat de Indonesische reeering ver plicht is deze achterstallige salaris sen en pensioenen uit te betalen, doet aldus de adviscommissiegeen afbreuk aan het feit, dat de Neder landse regering de verantwoording voor de ambtenaren draagt en dat dus de regering, indien zij daartoe Carthage bevrijd, maar niet in vrijheid Met wat schor getoeter heeft het Franse vrachtschip Carthage gister middag afscheid genomen na een langdurig, onvrijwillig verblijf aan liet Schcveningse strand. In dc or kaan van 1 Februari sloeg dit ruim vijftig jaar oude schip op het strand voor het Seinpostduin. Na weken lang zwoegen is het eindelijk gelukt het schip zonder brokken weer op de golven te brengen. Rond het schip was een ruim bas sin gegraven, waarna men het met de neus in de richting van de zee sleurde. Toen werd een sleuf ge maakt, waardoor het naar buiten zou kunnen worden getrokken. De Scheveningsc „oude pcekjes", schippers en vissers in ruste, die gaarne naar zee en schepen pee ken" of kijken, hadden er maar een zwaar hoofd in. Zij dachten zo, dat het schip ofwel uit elkaar getrokken zou worden, ofwel in het zand zou blijven steken. Maar ziedaar, de moderne sleep- techniek stelde deze stuurlui aan de wal in het ongelijk. Getrokken door een bergingsvaartuig en twee dap pere slepers gleed de Carthége gis termiddag door de sleuf of het een koek aan het snijden was. Om kwart over één dreef hot voor de kust doch achter een fox*se zandbank. Do Schcveningse „pcekjes'* keken wat wankelmoedig. Tja, dat hadden ze nou nooit gedacht. „Maar", zo troostte men zichzelf, „over de bank zal die schuit wel niet komen". Dc stuurlui op zee dachten er ech ter anders over. De beste plaats werd gepeild, de omgeving van het schip werd nog eens bekeken en toen dook de dolfijn op zijn centje opnieuw in de trossen voor het laatste „rukkie". En weer lukte het. Om tien over twee begon de Carthage mee te ge ven en om half drie lag de boot al in volle zee. Kort nadien werd het Franse schip, waar kapitein, stuur man en machinist aan boord zijn, doch dat thans verder met Neder landers is bemand, door milde, grau we regenvlagen vrijwel aan het oog onttrokken. En toen het zicht weer beter werd, was de Carthage, omzoomd door de nijvere slepertjcs, reeds aardig op weg naar Rotterdam. Hoe schoon zou het verbaal ver der geweest zijn. wanneer deze Franse boot met zyn klassieke naam nu naar de Franse thuishaven had kunnen varen, om daar onder tranen van vreugde het weerzien te kunnen vieren. Helaas, de stoere slepers mo gen sterker zijn dan het zuigende strand cn de verraderlijke banken, maar tegen een deui-waarder zijn ook zij niet opgewassen. Toen de Car thage in Rotterdam aankwam, stond aan de kade een ogenschijnlijk klein en onopvallend mannetje te wachten, die echter het schip hecht aan een ambtelijke ketting legde, daar een Franse werf een vordering heeft op de reders van de Carthage en daar om enige tijd geleden een deurwaar der opdracht gaf beslag op het schip te leggen. De dappere Carthage kan een twee de strijd om vrijheid beginnen. dat de voorziening van de getroffe nen met landbouwwerktuigen ten doel heeft. Het huizenplan, dat de bouw van 452 woningen betreft, zal geheel door de Scandinavische landen en Finland worden uitgevoerd. Dene marken zal cement, sanitair etc., schenken Wat er dan nog aan plaat- 3ings- en arbeidskosten overblijft, zal naar besproken werd dooi de overheid border verzorgd. Het huizentype zal geheel in over eenstemming zij met de daarover in Nederland bestaande wensen en bepalingen, terwijl experts van Fin land Noox*wegen en Zweden aanwe zig zullen zijn bij de constructie. Er zal omtTent de plaatsing van de huizen overleg worden gepleegd njet de desbetreffende autoriteiten. Koeienauto kantelde Verkeer 2 uur gestremd Op de verbindingsweg Amersfoort- Zwolle de zgn. .Zuiderzeestraatweg" is tegen zes uur tussen Harderwijk en Nunspeet een grote trailer met koeien gekanteld. De trailer kwam geheel dwars over de weg te liggen. Verkeer werd daardoor onmogelijk. Grote files van auto's stonden om streeks zes uur te wachten. Kleine vervoermiddelen konden op dat ogenblik achter de bomen langs rij den. De autobusdienst tussen Amers foort en .Zwolle ondervond grote ver traging. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan; ook de koeien konden direct uit hun benarde om standigheden bevrijd worden. In de trailer bevonden zich zestien koeien. Het duwde tot 's avonds 8 uur eer men de weg vrijgemaakt had en het verkeer weer gewoon doorgang kon vinden. Het V.V.V. Gelderland heef een nieuwe wijze van propaganda gevon den voor de onder haar ressorteren de Betuve. die momenteel weer in spx'ookjesachtige tooi de nieuwe oogst en stromen touiisten verwacht. Zij stuurt kleine kaartjes, waarop in te legramstijl s'taat vermeld, wat er voor moois in de Betuwe te genieten valt Haar derde „Bloesembericht", dat gisteren uitgezonden werd, munt wel uit door beknoptheid en vol heid van a houd: Late pruimen nog volop in witte bloesem. Kex-sen volle bloei met vrij veel jonge blaavorming. Peren volle bloei, hier en daar ook ontluiking van bladgroep. Appelen volle bloei nadert. Dit kan van de meeste appelsoorten vanaf medio deze week worden ver wacht. RUNDVEE VOOR GETROFFENEN Morgen wordt in Goes op de gro- fe markt een geschenkzending van 70 stuks rundvee, bestemd voor ge troffen veehouders in West-Zuid- Beveland, Walcheren en Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, overgedragen aan de vertegenwoordigers van dc stichting voor de landbouw. Musicerend Nederland Piano wordt bespeeld door 8 procent van de bevolking Het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie heeft onlangs aan vele mannen en vrouwen, afkojnstig uit alle lagen der bevolking en over het gehele land verspreid, gevraagd: „Kunt u zelf ook een muziekinstru ment bespelen? Indien ja, welk?" Uit de antwoorden is gebleken, dat 3 op de 10 één of meer instru menten kunnen bespelen. De piano prykt bovenaan; dit in strument kan door 8 pet. worden bespeeld. Bezien naar de welstand blijkt dit percentage bij de lagere inkomens terug te lopen tot 3 pet. en bij de hogere te stijgen tot 18 pet. Na de piano volgt het orgel, dat over de hele linie door 6 pet bespeeld wordt. Hierbij valt het op, dat bij de Gereformeei-den dit percentage 30 pet. bedraagt, terwijl het orgel slechts bij 1 pet. van de Katholieken en on- kerkelijker bespelers vindt. De mondhax-monica kan evenals het orgel door 6 pet. van alle onder vraagden worden bespeeld. Dit in strument geniet een geringe belang stelling bij de vrouwen en de oude ren. 1 op de 20 kan een snaarinstru ment, banjo, guitaar, enz. (behalve viool) bespelen. De violisten bereiken een pex-cen- tage van 2. Dit percentage stijgt bij degenen, die middelbaar of hoger onderwijs hebben genoten. Het ac cordeon kan door 5 pet. van alle mannen worden bespeeld; de vrou wen schitteren hier nagenoeg door af wezigheid. Poging tot doodslag weer voor de rechter Enscenering door voormalige echtgenote? Het Amsterdamse Gerechtshof heelt gisteren 3 jaar gevangenisstraf ge- eist tegen de 48-jarige sjouwerman uit Bussum, die beschuldigd wordt van poging tot doodslag, tegen een man, die tijdens zijn verblijf in de gevangenis, een verhouding met zyn echtgenote had aangeknoopt. Verdachte zou de bedoelde man een steek met een broodmes hebben toegediend, die slechts geen ver wonding veroorzaakte, omdat de steek afschampte op een zakboekje. Begin Februari sprak de Amster damse rechtbank een vonnis van 2 jaar uit. Verdachte had in een zitting van de vorige week betoogd, dat de vriend van zijn vroegere vrouw zelf de steek zou hebben toegebracht en om dit te bewijzen, had hij een broer van de vrouw als getuige op geroepen, die verklaard had; Wan neer hij er uit komt, zal ik zorgen, dat hij er spoedig weer indraait en dan voor een langere tijd. De officier meende echter, dat po ging tot doodslag overtuigend bewe zen is en eiste 3 jaax gevangenis straf. De verdediger kon zich hier mede niet ve.enigen en vroeg vrij spraak. Het hof zal 7 Mei a.s. uit spraak doen. Op Koninginnedag zai te Am sterdam een massaal dtfilé worden afgenomen door de minister van oorlog; 4500 man troepen, 512 voer en 166 vliegtuigen nemen er aan deel. 7 km belastinggeld. Gaat dat zien! Vlammende Schoonheid Naar het Amerikaans door TEMPLE BAILEY. (Nadruk verboden.) 21) Ons opzoeken, wat anders? Rickey ging door met lezen, maar tussen de regels door zag hy weer. wat er die nacht op dc pier was ge beurd. Tenslotte gooide hij het boek neer en ging naar zijn eigen kamer. Hij wilde wel, dat McMillan weg bleef, en niet zijn neus in zijn zaken kwam steken. Toen Michael de volgende dag kwam', ontving hij hem echter op zijn meest innemende manier. Rickey maakte zich tot het middelpunt van het gezelschap. Hij was een schilder achtige figuur, zoals hij daar in zyn blauwe blouse op het haardkleedje zat «n dat wist hij. Hy sneed een beetje op over zijn werk. Ik zal de wereld tonen, dat het meer dan verbeelding is, dat wij no dig hebben, meer scheppend vermo gen. Alle boeken zijn hetzelfde, geen wonder, dat de mensen er genoeg van krijgen, Michael luisterde beleefd, maar Vix'ginia's wangen brandden. Zij wil de, dat Rickey ophield en trachtte de conservatie in andere banen te leiden. Ik heb de cake zelf gemaakt, zei ze, toen ze Michael zijn thee aanbood U hebt nog meer gemaakt, dan alleen die cake, zei hij glimlachend. Deze kamer is heerlijk. Zijn ogen zwieiwen over het inte rieur, genoten van de harmonie van de honingkeurige meubels, de gele rozen in een matblauwe vaas. Dc rozen zyn van Anthoy Bleec- ker, verklaarde P(ckey. Hij komt hier veel. Weer wilde Virginia dat hij zijn mond had gehouden. Maar Rickey vervolgde: Morgenavond neemt hij ons mee naar een toneelstuk. Ginny en mij en Mary Lee Logan. Dat is het meisje, dat ook op de veiling was, die het bureau kocht. Michael herinnerde zich haar. Zy was een aardig kind. ging Rickey verder, ik neem experimen ten met haar, met haar kleren. Zij kent zichzelf niet meer zegt ze. Daarna ontvouwde hy zijn theo rieën omtrent de metamorphose van Mary Lee, maar Michael hoorde hem nauwelijks. Zijn ogen waren op Virginia, zijn gedachten op die veel betekenende zin: „De rozen zijn van Anthony Bleecker" gericht. Natuurlijk had Bleecker haar ro- zen gestuurd. Hij. Michael, had een boek voor haar meegebracht en al waren het ook gedichten, bloemen waren veelzeggend en boeken waren maar boeken. En Bleecker wist dat. Enfin, hij had het óók geweten, maar hij had niet gedurfd. Verder dan vriendschap durfde hy niet gaan dit mooie kind kon immers niet voor hem bestemd zyn.... Toen hy haar verliet zeiden haar ogen meer dan haar lippen. Komt u nog eens texug waren de woorden, die zij zeide. Maar haar ogen zeiden: Kom, o kom Michael liet haar hand los en wendde zich naar Rickey Farquhar, je weet, dat ik graag je boek zou willen inkijken, zei hy, zich forcerend tot hartelijkheid. Zij wisselden een blik van ver standhouding. Als ik het af heb. zal ik het u komen brengen, zei Rickey. Toen hun gast vertrokken was Draatte Rickey opgewonden over het bezoek. Het zou een reuze bof zyn als mijn eerste boek als vervolgverhaal in zyn tijdschrift werd opgenomen. Dat zou het zeker zijn. Vix-ginia's stem klonk mat. Rickey keek haar verwonderd aan. Ik moet je zeggen, dat je er veel belangstelling voor toont. Waarvoor? Voor mijn boek natuurlijk. He mel, wat ben jij enthouniast. Jonge schrijvers als ik krijgen niet iedere dag bezoek van een beroemde uitge ver. Dus Rickey schreef Michaels be zoek aan zichzelf toe. Waarom zou hij ook eigenlijk niet. Michael had haai- niet geantwoord op haar invi tatie. Zij zat nog lang met verdrietige ogen in het vuur te staren. Michael was aardig cn belangstellend ge weest, nvaar toch niet de Michael uit de tuin. In de weken, die volgden, stuurde hij haar een paar maal een boek, maar zelf kwam hy niet. Zij trachtte dus maar haar leven tje in te richten zonder hem. Zij voelde zich eenzaam, maar wilde er niet aan toegeven. Waax-om zou zij aldoor aan haar eigen geluk denken? Zij moest trachten goed te zijn en goed te doen, ook al riep heel haar hax-t om Michael Op een grijze dag, laat in Novem ber kwam Tony Bleecker nog eens zijn invitatie herhalen. Jullie moeten met Kerstmis op Derekdalc komen. j Ik heb je toch al gezegd, dat we niet kunnen. Maar mijn lieve meisje Ik ben je lieve meisje niet Ik wou, dat je het was. Anthony, hou alsjeblieft je mond. Je zou er niet meer over pra ten. Het was nu Virginia" en „An thony". Daar het nu eenmaal het gebruik scheen in de nieuwe wex-eld, waarin zij leefde, had Virginia er in toege stemd. Maar zeg me dan tenminste de ware reden. Langzaam antwoordde zij: Je moeder. Maar je hebt toch een briefje, door haarzelf geschreven, waarin ze je uitnodigt. Wat wil je nog meer dan dat? Haar briefje betekent eigenlijk niets. Ze is er helemaal niet opgc-, steld, dat ik kom. Dat weet je heel goedt Anthony. Hy wist het, ja. Hij en zijn moeder hadden een heftige woordenstrijd gevoerd over die invitatie. Waarom zou ik ze inviteren, Tony? had zijn moeder gezegd. Omdat ik niet zal komen, als je hen niet inviteert, Midget. Bedoel je, dat je niet op het bal zou komen? vroeg zijn moeder, na een ontsteld stilzwijgen. Belangrijke zaken zouden my in Annapolis terughouden. Jane wist, dat hij het meende. Hy trotseerde haar. Daarom had zij toe gegeven en het briefje gestuurd. Maar nu stuitte Anthony op ccn verzet, dat nog moeilijker te breken was, dan dat van zijn moeder. Jc moeder heeft me alleen maar gevx;aagd omdat jij het wilde. Virginia glimlachte, maar was on verzettelijk. Moeder tracht alle vrouwen, op wie zij vreest, dat ik verliefd zou kunnen worden, op een afsftand te houden. Tot nu toe heb ik haar al tijd haar zin gegeven, maar deze keer zal ik doen wat ik wil. En ik zal doen. wat ik wil. zei Virginia en laten we nu over iets anders praten. (Wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1953 | | pagina 8