ftzidócSou/fca/rit De Gaulle de verliezer Honderdduizend dollar voor 'n rode Mig Adenauer ziet er maar vanaf Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. DINSDAG 28 APRIL 1953 44ste JAARGANG No. 12875 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Adverts 15 ct/p. mm. Telefoontjes f 1.50 De Gaulle in zijn creatie als verblekende ster DE GEEST ALS BEGINPUNT HET congres vanwege de Katho lieke Actie in Nederland over het apostolaat van de christen in de wereld is méér geworden dan een be zinning op het eeuwfeest van het herstel der kerkelijke hiërarchie al leen. Belangrijker was de bezinning op de apostolische opdracht der ka tholieken in ons land. Hier hebben priesters en leken op voet van gelijk heid met elkaar van gedachten ge wisseld en in broederlijke samenwer king getracht door te dringen tot de wezenlijke kern /an zoveel vragen rondom het apostolaat in deze moder ne tijd. Speurend naar de grote lijn hebben driehonderd congressisten in Den Bosch een reeks van zuivere conclu sies opgebouwd, die wij jammer genoeg hier niet kuninen samen vatten, maar die toch alle hierop neer komen, dat ons lekenapostolaat we zenlijk geestelijk moet zijn en aldus een bijdrage moet leveren aan het ge heel. In zeven werkgroepen is komen vast te staan, dat het apostolaat be zinning vraagt op onze houding ten aanzien van onkerkelijken en ongods- dienstigen, maar ook, dat het beteke nis heeft in zijn ontmoeting met de gedeelde christenheid en met de mens in nood. Het apostolaat is verder van belang genoemd, zowel in de kerste ning van het beroepsleven als in de zorg voor het sociale bestel, in het hedendaagse gezinsleven als met be trekking tot de cultuur. Dit hebben al deze apostolaten ge meen, dat ze uitgaan van positieve geloofsbeleving, van christelijke over gave en waar nodig onthechting. En de leken, die het apostolaat uitoefe nen, moeten de oplossing verwachten vanuit de geest, waarin ze werken. Professor Tellegen, lekensapostel bij uitnemendheid, heeft aan het slot van het driedaags congres alles sa mengevat in een synthese, zo rijk en doordringend, dat priester en leek er door werden gevangen. Hij heeft be toogd, dat ons beginpunt ligt in de geest en dat met het groeien van de geest zich meer mogelijkheden zullen voordoen. En nu achtte hij het een ge lukkig verschijnsel, dat- in alle rap porten van de zeven werkgroepen werd gestreefd naar verlevendiging van die geest. Wanneer dit algemene thema in de werkgroepen nader doorwerkt, kunnen we nie anders dan toejuichen het uitgesproken ver langen van prof. Weterman naar een voortzetting van dit congres. MET betrekking tot de onkerkelijk heid is vastgesteld, dat ongelovi gen en onkerkelijken moeten worden benaderd van de Kerk uit en als Kerk. Maar dezen, te zien als moderne humanisten, bieden nochtans andere moeilijkheden als de ongelovige mas samens. Weer anders ligt het met het oecumenisch apostolaat, waaromtrent de vurige dr. Thyssen enkele vragen heeft opgeworpen, die in bepaalde kringen stellig ernstige overweging verdienen. Ten aanzien van de mens in nood werd vastgesteld, dat naast geestelijke ook materiële middelen apostolische waarde bezitten. Als men spreekt over kerstening van het beroepsle /en, wordt vaak ge meend, dat kerstening hetzelfde is als verkerkelijking. Beroepskerstening is evenwel volgens de opvatting van het congres: het scheppen van een gunstig klimaat voor de orde der her schepping en genade. Een onvervang baar apostolaat ook moet worden uit geoefend door 't getuigend aanwezig zijn van werkelijk christelijke gezin nen. Deze gezinnen kan men tot steun zijn, niet slechts door massa-beïnvloe ding, maar ook door kernwerk. Hier bij aansluitend ligt het apostolaat en de christelijke cultuur, welker defi nitie niet duidelijker kon worden ge steld dan met deze woorden: hervor men van woest tot menselijk en van menselijk tot Goddelijk. Een zeer naar buiten tredend apos tolaat betreft de zorg voor het so cial e bestel. Het heeft ons niet ver baasd, dat de Werkgroep haar be kommernis heeft uitgedrukt over de afval en verslapping van het chris tendom. Nu is het de taak van onze sociale organisaties, haar leden be wust te maken, dat zij als personen getuigen van Christus moeten zijn. In geest en methodiek moeten die leden daarom worden gevormd tot een persoonlijke ontmoeting in de daad en in het gesprek met de af- dwalenden. Er zijn in deze sectie enkele be geleidende vraagstukken gerezen, waaromtrent nog geen oplossing werd bereikt. Oud-minister Sassen en an deren hebben de wenselijkheid be pleit van één sociaal program, dat alle katholieken onderschrijven; som migen begeren- de weg van de „klei ne praateenheid", weer anderen vroe gen meer nationaal overleg. In elk geval zullen de activiteiten zo die nen te zijn, dat anderen bij ons naar binnen kunnen kijken, zoals het werd gezegd. Samenvattend was wel de op merking van rector Colsen, dat onze mensen moeten leren het humanisme van het kruis. Voor de toekomstige vormig van lekenapostelen tenslotte heeft men eigen stands-jeugdorganisaties nodig geacht, met bijzondere inschakeling van en aandacht voor de jeugd van 14 tot 18 jaar, teneinde deze jeugd in haar concrete bestaan te vormen. En men meende, dat die jongeren juist in hun verscheidenheid elkaar kunnen en moeten treffen en waar deren en tot gezamenlijke oplossing van hun geestelijke behoeften komen. In dit verband wijzen we op het ex- Bij de jongste verkiezingen Het communisme heeft nog steeds een kwart van Frankrijk in zijn greep, maar de ster van generaal Charles de Gaulle is aan het verble ken. Dit zijn de voornaamste feiten, die blijken uit de uitslagen van de Zondag gehouden nationale verkie zingen voor 466.800 gemeenteraads leden. De gematigde conservatieven en radicalen winnen ten koste van de Gaullisten. De volledige uitslagen zullen eerst na de komende Zondag te houden laatste verkiezingen be kend worden. Een van de vele buitennissighe- den van de Franse politiek is. dat geen van deze beide extreme par tijen in het Franse kabinet vertegen woordigd is. Beide oefenen echter op een verschillende rrïanier pressie uit op de regeringspolitiek. Een ineenstorting van de Gaullis ten zou de zware druk, welke zij in het parlement op Westerse projecten zoals het Europese leger uitoefenen, kunnen verminderen. De communis ten zullen hun felle oppositie tegen alles, wat de Franse regering en de Verenigde Staten doen, slechts ver groten. De nieuwe gemeenteraad van Pa rijs zal er als volgt uitzien (oude tcestand tussen haakjes): Communisten 28 (25), Onafhan- keljjken en Gematigd Conservatie ven 26 (nihil), Radicalen 11 (nihil), Gaullisten 10 (52), Socialisten 9 (8), Volksrepublikeinen 6 (5). Eén van hen, die een grote per soonlijke winst geboekt heeft, is ex- premier Pinay. Zijn onafhankelijke groep verwierf in Parijs alleen 25 procent van de stemmen tegen twee jaar geleden niet meer dan 10. Pi nay zinspeelde er op, dat hij zint op een terugkeer naar de macht. „De uitslagen hebben mij in mijn geloof geschraagd, dat de natie een terug keer tot een gezond en voorzichtig beheer van de openbare zaken wenst". Oudjes Na deze verkiezingen zal Frank rijk wel de eer hebben de oudste burgemeester ter wereld te tellen. Edouard Mathis, een radicaal, is elevisie uitzending van de kroningsplechtigheid Londen en Caïro spreken samen In een „uitstekende atmosfeer", zo als een Egyptische woordvoerder het uitdrukte, zijn gisteren tussen En geland en Egypte uiterst belangrijke besprekingen begonnen, die, naar de Egyptische regering hoopt, zullen leiden tot een Britse evacuatie uit de Suezkanaal-zone. Tachtig minuten duurde de eerste bijeenkomst, waarin premier-gene raal Naguib en de Britse ambassa deur Sir Ralph Stevenson het stand punt hunner delegatie uiteenzetten. Vandaag wordt dit overleg voortge zet. De conferentie vindt plaats in het grote gebouw, waarin de Egyptische regeringszetel is gevestigd. Officieel zijn geen mededelingen gedaan over de agenda, maar van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat de bespre kingen zich zullen concentreren op verschillende technische kwesties, waaronder het in stand houden van de, uit strategisch oogpunt zeer be langrijke, Suez-basis, indien de Brit ten daaruit zouden wegtrekken. Het Britse standpunt is, zoals be kend, dat, hoe de situatie in de zone zich ontwikkelt, de veiligheid van de grote militaire installaties sleu- telpunt voor de bescherming van het gehele Midden-Oosten moet wor den gegarandeerd. periment, dat aalmoezenier Beel in Maastricht toepast .net zijn school voor godsdienstig- en ander onder wijs aan jongens tussen 14 en 18 jaar. Men kan dit instituut zien als een pendant van de Mater Amabilisschool voor meisjes, waarmee in ons land zoveel successen woiden bereikt. r\E geestelijke overheid, zov/el het U Episcopaat als de Internuntius, hebben belangstelling getoond bij ge legenheid van dit vruchtbaar verlo pen Apostolaatscongres. Als hun woordvoerder heeft mgr. dr. Hanssen enkele wenken gegeven, die niet mo gen worden verwaarloosd. De Katholieke Kerk in Nederland heeft zich snel ontwikkeld en in stij gende lijn helpen de leken. Maar zo heeft de bisschop gewaarschuwd: die ontwikkeling gaat zelfs zo snel. dat men soms naar het nieuwe grijpt voor het oude gerijpt is. Later heeft rector Colsen een variatie aangege ven: waarom zouden we alleen nieu we wegen zoeken, zolang de bestaan de nog niet zijn uitgeput? Er moet behoedzaamheid bestaan omtrent de moderne methode van katholieke ontwikkeling. Vandaar dat mgr. Hanssen de Ka tholieke Actie dringend heeft ge vraagd, die behoedzaamheid en wijs heid in de vaart en ontwikkeling te bewaren, die 't volk zal weten te ver staan en practische wegen zal vinden bij de beoefening van het moderne apostolaat. Dat is de taak van hen, die leven in een Kerk, dip geen élite- kerk mag zijn, maar massa-kerk. Er ligt nu stof te over voor nadere bezinning. In December 1952 besloten het Na tionaal Instituut voor Radio-omroep (België), de Nederlandse Televisie stichting, de Nord-West-Deutscher Rundfunk, de B.B.C. en de Radio Diffusion Francaise, aangemoedigd door de resultaten die tijdens dè Franse week in Juli 1952 werden verkregen, proeven te doen met het doel te komen tot het doorgeven van de BBC-televisieuitzending van de Engelse kroning door de televisie stations op het continent van Euro pa. Het werd wenselijk geacht, dat proeven op grote schaal zouden wor den genomen vóór het einde van April. In de week van. 20 tot en met 26 April zijn de normale televisie uitzendingen voor deze test gebruikt er. door de betrokken landen beke ken. De resultaten van de testpe riode worden bevredigend be schouwd, zo vernemen wij van de Nederlandse Teleyisiestichting, en er is daarom alle reden te verwach ten, dat er een bevredigende uitzen ding mogelijk zal zijn op 2 Juni a.s. Men verwacht dat de volgende zen ders op het continent van Europa de BBC-televisie-uitzending van de kroningsplechtigheden zullen door geven: in Frankrijk: Parijs en Rijs- sel; in Nederland: Lopik en Eindho ven; in West-Duitsland: Keulen, Langenberg, Hannover, Hamburg en misschien Berlijn en Frankfort. door zijn 117 medeburgers als bur gemeester van Ehuns herkozen. Hij is kort geleden 101 jaar geworden en is al 75 jaar burgemeester van het dorpje. Roger de Lattre de Tassigny vader van wijlen maarschalk de Tas signy is herkozen als burgemees ter van Moilleron en Pareds in West- Frankrük. Hij is 97 jaar en al 42 jaar burgemeester. Geen stap verder in de vredestent Generaal Harrison, het hoofd van de geallieerde delegatie bij de be standsbesprekingen te Panmoendjon, heeft vandaag gedreigd de bespre kingen te zullen verdagen als de Noordelijke niet met iets „construc tiefs" komen. „Wij zijn niet van plan mee te doen aan langdurig nutte loos gepraat", zei hij. De bijeenkomst van vandaag duur de 39 minuten. Op verzoek van de Noordelijke werd zij tot morgen ver daagd. Men is tot nu toe nog geen stap verder gekomen. Van geallieerde zijde becritiseert men vooral het communistische voorstel om de ge vangenen, die niet naar China of Noord-Korea terug willen, naar een neutrale staat te zenden, daar zes maanden vast te houden cn dan een vredesconferentie te laten beslissen over hen, die na die tijd nog niet van gedachten waren veranderd. Generaal Harrison zei. dat dit voorstel niet beoogde de gevangenen snel vrij te laten, zoals de UNO wil de, maar ze voor onbeperkte tijd ge vangen te houden. Hun gevangen schap zou eindeloos worden, totdat ze. uitgeput en ontmoedigd, besloten dat het enige alternatief was om te rug te keren naar het vaderland, waarheen ze niet terug wilden. Ge neraal Harrison zei, dat dit neer kwam op druk op de gevangenen om terug te keren, hetgeen de UNO ge heel verwierp. Smokkelende gezant Het ministerie van Buitenlandse Zaken van Uruguay heeft meege deeld, dat de gezant van Uruguay in België, Eduardo de Arteaga, ge schorst is in afwachting tan de uit slag van een onderzoek naar do dia mantensmokkelarij, waaraan de Ar teaga zich volgens de Britse douane in Dover zou hebben schuldig ge maakt. Arteaga heeft zelf telegrafisch zijn ontslag bij het ministerie aangebo den 5)e Stxanae aei&iezinyett De President van de Franse Republiek, vergezeld 1oor /ijn gehele gezin, heeft zich reeds Zondagmorgen vroeg van zijn stemplicht gekweten, In het verkiezingsbureau in de Rue de Surène, te Parijs. President Vineent Auriol deponeert zijn biljet in de stembus. Piloot krijgt asyl toe Het opperbevel der Ver. Naties in Korea heeft een beloning van 100.UU0 dollar uitgeloofd voor de eerste com munistische piloot, die een Mig-15 of een andere straaljager van Russische makeii.jk van de Chinese naar de ge allieerde linies overbrengt. Aan de piloot werden ook asyl cn vestiging in een niet-communistisch land aan geboden. Elke vlieger, die hel voorbeeld van de eerste zal volgen, krijgt 50.000 dollar. Het aanbod werd gedaan in ecu uitzending van de galliccrde radio naar Noord-Korea en China. Ook heeft de UNO-luchtmacbt boven Noord-Korea duizenden vlugschrif ten met het aanbod uitgeworpen. De communistische piloten kregen een nauwkeurige route opgegeven: eerst naar Paenjong. oen eiland voor de Koreaanse Westkust vliegen en vervolgens naar de luchtbasis Kim-po bij Seoel. In afwachting Bondskanselier Adenauer heeft er thans definitief van afgezien de Con ventie van Bonn en het verdrag voor de Europese Dcfcnsiegemcenschap binnen afzienbare tijd aan president Heuss ter ondertekening voor te leg gen. Afgelopen Vrijdag had de kanse lier er in een rede op gezinspeeld, dat hij vandaag, Dinsdag, met de ver dragen naar de president zou gaan, Noors-Nederlandse samenwerking WÊÊÊ mmmm hhb In het atoominstituut te Kjeller, ten Noorden van Oslo, werken Nederlan ders en Noren samen, in het zoeken naar vredige toepassingen van de atoomenergie. Zo levert men bijv. isotopen aan Noorse ziekenhuizen, waar deze worden aangewend voor medische doeleinden, cn men heeft plannen in studie voor de bouw van atoommotoren voor schepen. De gehele staf van medewerkers bestaat uit 82 mannen en vrouwen, waaronder 16 Noorse ge leerden, zeven Nederlanders, een Amerikaanse deskundige een Zwitser en een Joegoslaaf. Noorwegen en Nederland leveren de financiële bijdragen. Zojuist heeft de Nederlandse regering besloten deze te verhogen met 53 voor het komende jaar, en Noorwegen zal in plaats van de 343.000 Noorse kronen van dit jaar, 800.000 kronen uittrekken voor het Noors Nederlandse aioominstituut. Op Donderdag 7 Mei a.s. zullen koningin Juliana en Prins Bernhard het atoominstituut te Kjeller bezichtigen, een onderdeel van het programma van het bezoek aan Noorwegen. In Augustus van dit jaar ver wacht men te Kjeller atoomgeleerden uit minstens elf landen, die «r een twee dagen durende conferentie zullen houden. Dit zaï de eerste grote atoomconferentie in Noorwegen zijn. Twee van de Nederlandse geleerden, Bram de Boer (links) en J. Kool met een van de Noorse vrouwelijke colle ga's mej. Ruud, in het laboratorium. wanneer de Bondsraad („Eerste Ka mer") Maandag niet op zijn stand punt zou zijn teruggekomen, dat rati ficatie door dit lichaam moet wach ten op een uitspraak van het Staats- gerechtshof te Karlsruhe. Adenauer zag op het laatste ogen blik ook af van een bespreking met oppositieleider Ollenhauer om een laatste poging te doen alsnog de steun der socialisten te winnen voor de beide omstreden verdragen. Zon der enige uitleg *erd, kort voor de ontmoeting gistermiddag zou plaats hebben, medegedeeld, dat het onder houd niet doorging. Gisteravond had de kanselier een onderhoud van drie kwartier met prof. Heuss. Over hetgeen besproken is, werd niets bekendgemaakt. La ter ontving de president de socialis tenleider Ollenhauer. Heuss herhaalde tegenover hem de reeds vroeger gedane belofte, dat hij de verdragen niet zal tekenen vóór het Hof te Karlsruhe uitspraak heeft gedaan. Dc socialistische fractie heeft nu besloten met verdere stappen te wachten tot bekend is, wat de rege ring zal doen. Arrestaties in Buenos Aires De Argentijnse politieke politie heeft de voorzitter van de radicale (oppositie-)partij, Santiago de Castel- lo, na een nationale vergadering van de partij, in arrest gesteld. Ook de vice-voorzitter Luis Mackay werd kort na de vergadering op het (on langs door brand verwoeste) hoofd kwartier van de partij gearresteerd. En volgens een woordvoerder der ra dicale partij worden bovendien de andere leden van het partijbestuur door de politie gezocht. Op de nationale vergadering sprak de partij zich uit tegen een voorstel, dat haar leden zouden bedanken voor het lidmaatschap van het parlement (waar 14 radicalen de enige opposi tie vormen) en van de provinciale en stedelijke besturen en van alle an dere be 'uurslichamen. Dc uitslag van dc ming was 91 tegen 70. Een re partij, welker hoofd kwartier eveneens tijdens de relletjes in het begin van deze maar.d door brand werd beschadigd, de democra tische (conservatieve) partij, heeft Vrijdag j.l. haar acht afgevaardigden in provinciale besturen en haar on geveer 50 gemeenteraadsleden op dracht gegeven, uit protest af te tre den. In de oproep wordt gezegd, dut het aanbod bedoeld is-om „onschat bare technische inlichtingen" te ver krijgen cn het moreel van de rode luchtmacht te ondermijnen. Op de vlugschriften kwam een foto voor van Fraciszck Jarewski. de Poolse piloot, die onlangs met zijn Mig-15 jaar Denemarken is gevlo gen, en aan wie politiek asyl is ver leend. Hongarije zegt alvast „neen" Hongarije werd weer opgebouwd zonder Amerikaanse hulp Dienten gevolge is het begrijpelijk, dat er hier niet de minste geestdrift be staat voor het fonds van wereldhulp van president Eisenhower", aldus schrijft het officiële communistische partijorgaan van Hongarije „S/abad Nep" in een hoofdartikel op de voor pagina naar aanleiding van de jong ste red van president Eisenhower. De vraag van Eisenhower, of dc Sovjet-Unie bereid is andere landen, waaronder ook die van Oost-Europa, vrij hun eigen regeringsvorm te la ten kiezen, beantwoordt „Szabad Nep" ah volgt: „Dc Sovjet-Unie kent geen dergelijk interventieprogram. Maar de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken heeft een derge lijk program bevolen toen hij min "of meer openlijk dreigde met gewupen- de int'"itie tijdens de presidentiële verkiezingscampagne. HOE wordt het weer? (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). ENKELE BUIEN. Veranderlijke bewolking met enkele buien. Matige tot krachti ge Zuid-Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 29 April: zon op 5 15 cn onder 20,01; maan op 21 05 en onder 4.44 uur. Het weer in Europa De weerrapportcn van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI OSLO STOCKHOLM KOPENHAGEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX NICE WARSCHAU BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN zürich WENEN weer tem] onbewolkt H zwaar bew. 6 /.waar bcw. 4 zwaar bew. 0 regen 7 licht bcw. 8 geheel bcw. 0 zwaar bcw. 10 licht bew. 8 onbewolkt 15 onbeewolkt 11 geheel bew. 14 zwaar bew. 10 regen 8 regenbui 9 regen 13 JCavcettje Men bedelt z'n geluk vaak door een groter te wensen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1