Rijnstreek DELEIDSE BIOSCOPEN Geen vraagtekens meer omtrent de sluiting van winkels HUIBERS ZATERDAG 25 APRIL 1953 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 ZUIDERBUREN OP BEZOEK Indrukwekkende show van Gentse siertelers op de Flora 1953 |"^E BELGISCHE sierteelt-sector weet anders ook van war.ten- Want gis teren startte monsieur Graeffe, de Belgische ambassadeur hoogstper- „oonlyk een show van Gentse specialiteiten, die in één wyord sprookjcsachi- tig is. Naast de exotische orchideeën en*Antburiums, vindt ge daar nieuwe coorten Hortensia's een uitvoerige verzameling palmen, bonte en groene kasplanten en natuurlijk het product waarmee onze Zuiderburen een we reldnaam en -faam hebben verworven: Azalea's, in een kwaliteit die met een alledaagse tikmachine niet te beschrijver is! Azalea's worden gescheiden door col lecties groene- en bonte planten, zoals Prumelia s, Crotens, Sansivie- ria's, bonte Annanas, Ficus (de be kende rubberplant) en diverse an dere soorten. Al met al een indruk wekkende show, die stellig veel be langstelling zal trekken. Belgische ambassadeur sprak openingswoord Voor het ogenblik der opening daar was had jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden de Belgische ambassadeur met madame hartelijk welkom geheten; de samen werking geroemd die tijdens de op bouw van de show aan de dag was gelegd en er op gewezen, dat dc af zetmogelijkheden voor de sierteelt producten nog vele malen vermenig vuldigd kunnen worden. „Maar dan dienen we ook de schoonheid van de bloemen en planten onder de men sen te brengen". Zuiderburen aan het woord De heer Schrijver, die het secre tariaat waarnam van het Verbond der Bloemisten van Gent en het Syn dicaat van Belgische Hofbouwers, had bewondering voor bet uitgebrei de programma van de Flora-show, die werkelijk „elck wat wils" biedt, Hij sprak or zijn vreugde over uit, dat ook België een plaats op de ten toonstelling had gekregen. Monsieur Graeffe vond deze Flora nog grootser en stoutmoediger dan de vooroorlogse. Nederland is inder daad bloemcnland. Ook de Belgische ambassadeur prees dc onbaatzuchtige vriendschap om de Belgische kwe kers gelegenheid te geven hun pro ducten hier tc exposeren. Hii wilde niet ingaan op dc moeilijkheden, die zich in de internationale handel op tuinbouwgebied voordoen. Maar hij was er van overtuigd, dat de samen werking op Flora 1953 een gunstig teken is in dc richting der oplossing. „Bloemen moeten niet scheiden," zei dc heer Graeffe, „maar ons nauwer samenbrengen." De inzendingen De show kan eigenlijk in drie groepen onderverdeeld worden wel in de orchideën, de Azalea's de groene- en bonte kasplanten. De grote collectie orchideën heeft een plaatsje gevonden in de erehal. Daar staan de statige Cattleya's, de rijk bloeiende Cymbidiums, de trotse Odentoglossums, de elegante Cypipe- diums met hun sierlijke Vennus- schoentjes, dc voorname Miltenia's eti nog veel meer soorten. De schoonheid van deze planten is zo geweldig, dat het woord „schitte rend" nog vele malen te flauw is. Het arrangement in het bloemenpa- leig is sober en juist daarom aantrek kelijk. Langs dc kanten pry ken de palmen in vele soorten, terwijl men op de voorgrond briljante Anthu- riuiffl ziet met ede] gevormde bloei scheden die een afmeting hebben als nauwelijks voor mogelijk was gehou den. Daar staan ook diverse soorten nieuwe hortensia's en voor het ove rige is het Azalea wat de klok maar wenst te slaan. Men ziet zowel Japo- nica's als Indica's in een prachtig kleurenassortiment, waarin rose, In tens-lila, oranjerood en za'mkleuren de boventoon voeren. Er zjjn planten bij, die de kleinigheid van één meter in doorsnee hebben. En ge moet er maar rekening mee houden dat. zulW? exemplaren wel vijftig jaar oud zijn. Bovend'on toont men ook struik- en pyramidevormen. De grote groepen ZOETERMEER Laatste L.T.J.-vergadering van winterseizoen. De voorz. heette in 2yn openingswoord de spreker dezer avond, de heer Van Vliet, van harte welkom. Als eerste punt kwam ter sprake de kal verenopfok wedstrijd. Iets definitiefs was niet bekend doch vast stond, dat de wedstrijd in Zoc- termeer doorgang zou vinden. Aan de deelnemers zullen verdere in structies nader worden medegedeeld. Voorts werd in principe besloten met de zomcrexcursies weer naar het proefveld in Bleiswijk tc gaan Nu echter zullen de deelnemers zelf aan tekeningen moeten maken met het doel, dat deze in de winterbyeen- komsten besproken zouden worden, zulks om van deze excursies meer profijt te hebben. Een beslu't werd genomen om met leden, verloofden en adviseurs een uitstapje te maken naar Brabant. Mat de afdeling Stompwijk zal contact wo-den opge nomen, om de jaarlijkse voetbalwed strijd doorgang te doen vinden. Voor de a s. winter ligt het in de bedoeling schietwedstrijden te organiseren. Als 4e bestuurslid werd met nagenoeg alg. stemmen gekozen (voor de ver tegenwoordiging vai de tuinders) de heer J. Moers. Aan de L.T.B. zal worden voorgesteld alle leden dona teur te laten worden van de L.T.J., waardoor de onctril utie voor de le den zou kunnen worden verlaagd. Hierna gaf de heer van Vliet een zeer vlotte lezing over „hormonen", waarvoor uiteraard veel belangstel ling bestond. De voorz. betreurde het dat deze kracht Zoetcrmeer ging ver laten doch sprak de hoop uit ook in de komende jaren een beroep op hem te mogen doen. Namens de L.T.J. wenste hy de hoer van Vliet veel succes in zijn nieuwe woonplaats. Na een halfuurtje hersengymnastiek sprak de geestelijk adviseur eën op wekkend woord in verband met de viering van de Emancipatie Hieruit bleek overduidelijk, dat nog meer ge- aan moet worden. Hij spoorde allen aan zich thuis meer te ontwikkelen., VAN ON2E ADVERTEERDERS. NOORD WIJK OPENING VAN PATISSERIE EN CHOCOLATERIE. Gistermiddag heeft de bekende Banketbakkerij van de fa. A. v. d. Heijden uit Leiden een winkel ge opend op het Palaceplein hoek Oude Zeeweg. Door een deskundige verbouwing is het interieur van deze nieuwe zaak zeer aantrekkelijk gemaakt is nu nog aantrekkelijker door de uitstalling van de aantrekkelijke ban ketwaren, chocolaterie en eigen fa brikaat bonbons. Wij wensen de fa. v. d. Heijden succes met hun nieuwe aanwinst. VOORHOUT Luizenmarktjtolder. Onder voor zitterschap van de heer Nic. v. Steijn, vergaderden dc stemgerechtigde le den van de Luizenmarktpolder. De rekening over 1952 werd vastgesteld op 3635,30 aan inkomsten en f 2697,66 aan uitgaven. Batig saldo 937,64. Door de financiële commis sie, bestaande uit de heren Jac. Knoppert, C. W. Heijl en Joh. Uit den Boogaard, werd de rekening over 1952 aocoord bevonden. Tot leden van de nieuwe commis sie werden benopmd de heren C. W. Heiil, Joh Uit den Boogaard en L. H. Prins en tot plaatsvervangers do heren G. M. Prins en H. P. v. Rijn De omslag werd wederom vastge steld op f 11,— per ha. De begrotin» over 1953 werd vast gesteld od 2569,98 aan inkomsten en uitgaven. Polder Elsgeest. De stemgerech tigde leden van de Polder Flsgeest kwamen in vereader'ng bijeen. De heer Joh. Kromhout opende de vergadering. De wnd. seeretsris-pen- ningmeester bracht het financieel verslag uit over 1952. De ontvangsle nwaren 9636.55, de uitgaven f8812/72 Batig saldo 823,79. De begroting 1953 werd vastgesteld. Tot leden van de kascommissie wer den benoemd de heren L. P. v. Eg- mond. Abr. v Egmond en C. Bouw man. De machtiging tot het doen van af- en overschrijvingen werd goed gekeurd. Medegedeeld werd dat men ver- olicht is de stekels van de Flsgees- terwee tegenover zijn nerceel te ste ken. Bij de rondvraag kwam de be maling ter SDrake Allen waren zeer tevreden over de bewatering. Met grote meerderheid van stem men werd de heer J. Kromhout Jac.zn. benoemd tot secretaris-pen ningmeester. VOORSCHOTEN SLACHTOFFERS VAN DE COM MUNISTISCHE TERREUR IN CHINA Op Dinsdagavond a.s. wordt in het geheel gemoderniseerde Vereeni- gingsgebouw aan de Leidseweg het ontroerend en aangrijpende Chinese filmwerk Sacred City" (De stryd om de Vrijheid") vertoond. De film wordt ingeleid door de bekende pa ter W. L. Wammes, die zestien jaar lang de hitte gedragen heeft van de Gobi-woestijn in N.W. China en die negentien maanden lang in commu nistische gevangenschap heeft door gebracht. Dit unieke filmwerk, dat overal in ons land volle zalen trekt, wordt gespeeld door Chinese, hei dense acteurs en actrices, die hier mede de bedoeling hadden, hulde te brengen aan deze missionarissen voor hun moedige strijd in de moei lijkste tijd van China's bestaan. De opbrengst van deze film dient voor het onderhoud van de door de com munistische terreur verdreven mis sionarissen van Scheut. Niet horen, dan maar voelen! Gisteravond om omstreeks half zes zijn bij de brug nabij de Dobbeweg aan de Papelaan twee jongens van een vrachtauto gevallen. Ondanks dat de chauffeur van de vrachtauto do jongens vooruit gewaarschuwd had niet op de auto te klimmen, had den fcij dit toch gedaan. Even over de brug vielen zij eraf met het ge volg, dat zij aan handen en knieën verwondingen opliepen, maar het had er"er kunnen zijn. De EHBO en de Rijkspolitie waren spoedig ter plaatse. De medische Zondagsdienst der doktoren wordt gedurende dit week einde voor spoedgevallen waargeno men door dr. M. v. d. Stoel, Veurse- weg 20. Tel. 356. WASSENAAR De heren K. W. L. Bezemer en or. J. M. Goudswaard hebben het lidmaatschap geaccepteerd van het Historisch Genootschap te Utrecht. GEMEENTERAAD LISSE Het nieuwe uitbreidingsplan aanvaard; gas 1 cent duurder Gisteravond kwam de gemeente raad van Lisse onder voorzitterschap van burgemeester mr. M. Th. de Graaf in vergadering bijeen. Na de opening beklaagde de heei P. v. Leeuwen zich, dat hij de raadsstuk ken eerst 24 uur voor de vergadering ontvangen had. De voorz. antwoord de, dat de stukken van de te behan delen onderwerpen bekend waren en was van mening, dat het raadslid schromelijk overdreef. Verkoop van pand Herenweg 208 wordt na toelich ting aanvaard. De heer E. H. Steen winkel wil voor het goedkeuren van de Winkelsluitingswet eerst de vrou wenbonden raadplegen. De heer P. de Koning wil verruiming voor de Kerstdagen. De voorz. antwoordt, dat bezwaren van de vrouwenbonden in een volgende vergadering zullen wor den behandeld, en dat de Kerstweek reeds wettelijk geregeld is. Nadat de boekhandel nog in de regeling opge. nomen is en vastgesteld wordt, dat de vacantie onderling geregeld wordt, aanvaardt de raad het voorstel. De gasverlichting omgeving Juliana- straat wordt vervangen door 48 elec- trische lantaarns; kosten 12.000. Na de ontheffings-aanvrage van ir. A. H. J. Paardekooper voor het ontwer pen van een nieuw uitbreidingsplan, heeft B. en W. besloten de opdracht te geven aan het Instituut voor Stad en Landschap te Rotterdam. De di recteur van dit instituut, op de ver gadering aanwezig, geeft toelichting en beantwoordt de gestelde vragen Voorz. bepleit aanneming van. dit nieuwe plan, dat niet alleen de kom. doch de gehele gemeente omvat! Kos ten van uitvoering 24.250.ver deeld over tien Jaren. Aangenomen. Na de aanvaarding van de zieken- kostenregeling 1953, vragen B. en W voor restauratie Zemelpoldermolen een crediet van ƒ6.700.verwacht wordt 25 pet. Rijkssubsidie en 15 pet. van de Provincie Hierdoor zal alge heel herstel van de molen bereikt worden .Wat betreft adoptie van een gemeente uit het rampgebied, voelen B. W. evenals de raad meer voor hulp in algemene zin. Voor plantsoenaanleg R.K. Ulo-school van de Agatha-paroch e wordt 2.900. uitgetrokken; eveneens f 2679.25 voor aanschaffing nieuwe leermiddelen R.K. L.O.-school van dezelfde paro chie. De benoeming van mej. H. de Grauw stuit op grotere moeilijkhe den, Er ontstaat een levendige discus sie over en nadat het P. v. d. A.-lid Van Leeuwen door een opmerking enige protèsten heeft moeten slikken, wordt mej. de Grauw benoemd. De verdere agenda levertweinig moei lijkheden op. De raad besluit om 4 woningen aan de Stationsweg aan te kopen, om de Chr. Zangver. „Looft den Heer" een extra subsidie van /73.66 te verlenen, wegens het te kort op haar jubileum-uitvoering en GEMEENTERAAD NOORDWIJKERHOUT De raad van Noordwijkerhout kwam Vrijdagmiddag in vergadering bijeen. Alle raadsleden waren aan wezig. Onder de ingek. stukken bevonden zich drie door Ged. St. goedgekeur de raadsbesluiten tot het verlenen van credieten .oor het bouwen van woningen. Op voorstel van B en W. besloot de raad met alg. stemmen aan H. A. J. Ruoijers te Noordwyk een perceel grond te verkopen voor de bouw van een dubbel woonhuis langs de 's-Gravendamseweg naast de nieuwe tuinLo' -school voor de prijs van 8,— per M2. Bij punt 3 vai. de agenda kwam in behandeling een voorstel van B. en W. tot het verstrekken van bouw- credieten. Met alg. st. besloot de raad aan Th. Hqrsthub een stuk grond in de Boekhorst te verkopen voor het bouwen van een huis voor de prijs van 8,per M2 en een bouwcre- diet te verstrekken. Eenzelfde be sluit nam de raad voor het bouwen van een dubbel woonhuis voor P. C. Heemskerk Th.zn, alhier. Rioleringswerken. enkele verordeningen ingevolge de winkelsluitingswet. In het kort komen deze op het vol gende neer. Van 21 Maart tot en met 31 Aug. kunnen Zondags van 8 tot 20 uur geopend zijn de volgénde win kels, waar ten verkoop in voorraad zijn: bloemen en planten, souveniers, foto-artikelen, prentbriefkaarten, suikerwerk of choco^de, rl dan niet tezamen met consumptie-ijs, doch uitsluitend voor de verkoop van deze waren. Op werkdagen kunnen boenge- noemde winkels in het z.g. bollensei- zoen (van 21 Mt.art t/m 31 Mei) tot 20 uur geopend zijn, en gedurende het z.g. zomerseizoen of badseizoen (van 1 Juni t/m 31 Augop de eer ste 5 werkdagen tot 20 uur en op Zaterdag tot 21 uur, in het laatste tijdvak voor winkels waar ten ver koop in voorraad zyn: souveniers, foto-artikelen, prentbriefkaarten, ta baksartikelen. vis, groenten en fruit alcoholvrije dranken, melk en zuivel producten, brood, banket, suiker werk, chocolade, al dan niet samen met consumptieijs, vlees of vleeswa- ren, kruidenierswaren, doch uitslui- Hierna kwam aan de orde een tencj voor verkoop van die waren. vaartweg verkeert. Er zijn veel klachten die gezien de toestand z.i. gerechtvaardigd zijn. Wethouder var der Voet merkte op, dat 'men schijnt te vergeten, dat deze weg een zuiver particuliere en geen openbare weg is. Voor de ge meente is het zender meer onmoge lijk de weg van een verharding te voorzien en te verbreden. Er komen hierby veel vraagstukken naar vo ren de weg is particulier eigendom. Wil men in deze iets bereiken, dan ligt het op de weg van belangheb benden hiertoe initiatief te neinen. De kosten van een behoorlijke weg zal men niet moeten onderschatten. Het lid Ruigrok vestigde er de aan dacht op dat in de oude Ruigenhoe- kerweg (dus met het fietspad) de brug, die door de bezetters is ver nield. door een plank is vervangen. Spr. zegt gehoord te hebben dat men deze weg wil afsluiten voor het openbaar verkeer. Hierdoor zouden veel mensen die naar zee gaan gedu peerd worden. Hei is een mooie lan delijke weg. Na enige discussie besloot de raad bij de gemeente Noordwijk te infor meren of een en ander op waarheid berust. om i.v.m. de gestegen productiekos ten dc gasprys met ingang van 1 Juli a.s. met één cent te verhogen. Voor de rondvraag, waarin d- vuilnisbelt aan de 2e Poellaan ter sprake komt, waarin volgens de voorz. slechts ver betering in zal kunnen komen, als er een afrastering is aangelegd, gaat de raad nog accoord met de aanschaffing van een projector voor de R.K. St. Agathaschool; kosten ƒ150. ALLE SERVICE ROREVAAR GARAGE UOPFmoSTMIT41-TU 2}730 (Advertentie.) BOSKOOP Gasprijzen nog niet omhoog. In verband met. de stijging van de ko- lenpryzen met 3.per ton. is het begrijpelijk, dat dit invloed uitoefent op het bedrijf van de gasfabriek. Daar de toegestane verhoging van de prijzen van gascokes van onderge schikte aard zijn (alleen de de prij zen van grove cokes en cokesgruis mogen met resp. ƒ0.50 en f 1.50 per ton worden verhoogd) is het toege staan de kolenprijsverhoging te com penseren door een gasprijsverhoging van ten hoogste 1 cent per M3. De kolenprijsverhoging betekent voor het Boskoopse Gasbedrijf, bij een ge raamd gebruik aan grondstoffen voor dc grasfabricage van 4925 ton, een meerdere uitgaaf van pl.m. 15.000. Daar de begroting van het gasbe drijf voor 1953 enige speling toelaat, willen B. en W. de exploitatie-uit komsten over het eerste halfjaar 1953 afwachten, alvorens te beslissen of de gasprijzen moeten worden ver hoogd. Zo enigszins mogelyk zal een ver hoging achterwege blijven. Padvinderij kreeg bijzondere on derscheiding. Het was voor de Bos koopse Padvinderij „De Mr. Van Daalgroep" Donderdag j.l. een mooie dag. Toen 's avonds in het troephuis een gezamenlijke maaltijd met ver kenners en welpen werd gebruikt, verscheen plotseling de districts commissaris, mr. Zuur, die zeide dat de Boskopers in de actie „Een Heitje voor een Karweitje", de hoogste troep vormden uit het district. Dit is echter, zo vervolgde de distr.-comm., niet het enige. Daarnaast bevindt zich onder u de hoogste Herten; atrouille en de hoogste verkennersgrocp, ter wijl de Horde tot de twee beste van het district behoort. Op grond van dit alles valt mij de eer te beurt om de „Mr. Van Daalgroep" een drietal bijzondere onderscheidingen uit tc reiken, t.w. het insigne voor de troep- vlag. voor de patrouillevlag en het totemleer. NÏEUWVEEN Handbal. A.s. Zondag spelen de dames een wedstrijd in Noordwijk tegen de kampioenen van de Bollen streek in 't kader van de Districts- handbaldag. Voor de kampioenen een vreemde tegenstander. De wedstrijd vangt kwart over twaalf aan. Ver trek per auto vanaf hotel Leliveld om half elf. TER AAR EERSTE POSTELEIN. Aan de Centrale veiling voerden uz kwekers J. Besemer en Nic. Kleijn de eerste postelein ter veiling aan. Deze jonge groente bracht 56 60 ct. per kg. op. Kopers waren de groente handelaren R. Kroes en C. Verlooij De aanvoer van de eerste postelein is 6 dagen later dan vorig jaar. Koningin Juliana op De Keukenhof Koningin Juliana heeft met de le den van „De Tijd", een club van Nederlandse grote industriëlen, en hun dames gisteravond een diner op Keukenhof gebruikt. Aan dit diner zaten 30 personen aan. Hare Majes teit arriveerde onopgemerkt om iets over half zeven. Prins Bernhard kwam drie kwartier later. Gisteren zijn ook mrs. Ridgway, echtgenote van de opperbevelheb ber der Navo-strijdkrachten en mrs. Wilson, de echtgenote van de Ame rikaanse minister van defensie, die thans in Parys vertoeft voor de At lantische Conferentie, geheel on verwacht naar Nederland gekomen om een bezoek te brengen aan de bollenvelden. Het programma voor dit bezoek was hetzelfde als de vo rige week bij het bezoek van de ge- r.eraal en mevrouw Ridgway. Om 11 uur bezochten de dames de Keukenhof. Na rondleiding door de heer Van Waveren werd geluncht. Des middags is een bezoek aan Flo ra gebracht. Van Nederlandse zijde zijn de beide dames ontvangen door mevrouw Staf, de echtgenote van de minister van oorlog en mevrouw Kranenburg, de echtgenote van de staatssecretaris van oorlog. De be zoeksters zijn nog gisteren naar Pa rys teruggekeerd. Flora trok reeds 250.000 bezoekers Ondanks het koude weer in de eer ste vier weken heeft het betalende bezoekersaantal van de „Flora 1953" reeds het kwart millioen overschre den. Nu de tulpen, naast de narcissen cn hyacinthen, in volle bloei staan, stijgt het aantal bezoekers met dc dag. MARKTBERICHTEN TER AAR, 24 April Groente. Witlof i, 21—35 ct., idem 2, 13—20 ct. idem stek 38 ct. spinazie 2428 ct. idem B 18 ct. rabarber 915 ct. idem afw. 7—8 ct. sjalotten 3132 ct. was- peen 1519 ct. idem 2. 6ct. an dijvie 2228 ct. peulen 4.104.60. postelein 5660 ct. snijsla 15 ct., prei 1018 ct. uien 35 ct. alles per kg. Stóofsla 0.50--1.00 per kist. Sla 1, 814 ct. idem 2, 58 ct per stuk, ra dijs 811 ct., seldery 5 ct. alles per bos. Bloemen: Violen 95 per bak. KATWIJK a. d. RIJN, 24 April Groete. Waspeen I, 3042; idem II,- 10—20.20, Rode kool 7.10— 7.80; Sla 10—12.50, Stoofsla 26— 33; Witlof Lf 2*-^30, idem II f 14— 19; Rabarber 6^-18, Prei 1221, Peterselie 3.403.60, Kroten 56; Selderie 3.503.70, Spinazie 8 27; Gele kool 10.70—13.80; Radijs 15—18.10. VINKEVEEN, 24 April. Groente. Spinazie 819 cent, Rabarber 9 16 ct., Waspeen 17 -22 ct. Prei 13 19 ct„ Stoofsla 2326 ct.e Pos telein 55 ct.. Witlof 1 2330 ct., id. II 13—15 ct. per kg., Sla A 9—14 ct., id B. 58 ct., Bloemkool 3471 ct. per stuk. Peterselie 12 ct., Selderie 914 ct., Raapstelen 6 ct. Radijs 8 12 ct. >er bos. Werkt samen om onheil en ramp te bestrijden. Haarlemmerstraat 123, Leiden In onze speciaalzaak van religienBO artikelen vindt U o.ro. ren uitgebreide keuze in COMMUNIE-GESCHENKEN (Advertentie.) voorstel van B. en W. om credieten beschikbaar te stellen voor riolering van enkele straten in De Zilk voor de aanleg van een straat tussen de Zil- kerduinweg en dt Hoogduinweg. De totale kosten van dezw riool- riolering in de nieuw aan te leggen straat als boven vermeld, in de Beek laan, Wassenaarseweg. gedeelte Re gen vlietweg, S.t Jacobstraat, het bouwen van een tijdelijk gemaaltje. De kosten van de nieuw aan te leg gen straat worden geraamd op 27 795,—. Met algemene stemmen besloot de raad de credieten beschik baar te stellen. Het lid C. J. Ruig- rok zegde namer.s zijn collega's uit de Zilk dank voor het genomen ini tiatief. Nadat de raad enige administratie ve besluiten had genomen kwam punt 11 aan de orde: Voorstel van B. en W. tot inwilliging van hc ver zoek van het bestuur van de Ned. Herv. School met dc Bijbel om me dewerking tot stichting van een nieuwe school. Zouden wij tot de conclusie komen, dat het bestaande gebouw als school gebouw nog bruikbaar is, dan zouden wij U moeten voorstellen het be staande gebouw al dan niet ver bouwd, weer imn het bestuur be schikbaar te stellen aldus B. en W. Daar het onderzoek nog nic' geëin digd is, besloot d» raad met alg. st. in principe medewerking te verlenen. Winkelsluiting. Ten slotte werden op voorstel van B. en W besloten tot vaststelling van Voor de dagen waarop Oranjefees ten en een winkelweek worden ge houden zullen winkels open kunnen zijn tot een dooi B. en W. te bepalen tijdstip en onder eveneens daarbij te stellen voorwaarden. Voor de straathandel zijn voor bloemen, vis, fruit, alcoholvrije dran ken, koek, banket, suikerwerk of chocolade dezelfde bepalingen in het leven geroepen. Voor de vrije middagen van de winkels werd het volgende besloten: Alle winkels moeten Dinsdagsmid dags gesloten zijn.'uitgezonderd ma nufacturen voor deze blijft de Maan- dagvoormiddagsluiting, slagers moe ten des Maandagsmiddags gesloten zyn. Een uitzonderine hierop is dat van 1 Juni tot en met 31 Aug. win kels waar ten verkoop in voorraad zijn: souvenirs, foto-artikelen, kaar ten, tabaksartikelen, vis. groenten en fruit, alcoholvrije dranken, melk en zuivel, brood, banket, suikerwerk, of chocolade, vlees of vleeswaren, kruidenierswaren, niet op Dinsdag middag gesloten behoeven te zyn. Voor de manufacturenwinkels is een verordening voor vacantierege- ling vastgesteld. Het lid Geerlings dankte B. en W. namens de Middenstand voor het ge nomen initiatief en voor de vlotte wijze waarop zij aan de verlangens van de Middenstand is tegemoet ge komen. Rondvraag. By de rondvraag kreeg de heer Geerlings het nog eens over de slech te toestand waaarin de Schippers- Lido. In de film „Het eiland der Begeerte' wordt de geschiede nis vernaald van een paar jonge- mensen die als schipbreukelingen op een verlaten eiland terecht komen. Dat zyn korporaal „Chicken" Dugan en de luitenante Elisabeth Smythe. Zij waren ingescheept op een troe pentransportschip, dat gewonden en zieken van het Verre Oosten naar Amerika vervoerde en op een mag netische mijn verging. „Chicken' redt zien met een rub berboot en weet daarna Elisabeth Smythe, die op een vlot ronddrijft, te redden. Hij haalt haar bij zich aan boord, maar als ij aan de kust van een Pacific-eiland konj^n, slaat het bootje in de branding om. Weer redt de korporaal haar leven en samen komen ze op het onbewoonde eiland. Daar bemerken zij, dat er tussen hen een groot verschil bestaat in rang en levensopvatting. Maar ze zijn daar samen en op elkaar aange wezen. De verschillen effenen zich langzaam en Elisabeth beantwoordt ten slotte de liefde van de jongeman Het keerpunt wordt echter, wan neer de commandant van een esca drille vliegtuigen een noodlanding moet maken. Zy halen hem uit het vliegtuig, zy verzorgt hem De redding komt ten slotte in dubbele zin. Wanneer* zy weer aan boord van een oorlogsschip zijn, laat het korporaaltje zijn luitenante over aan "de vlieg »r luitenant. Het is een spannende film, welke met medewerking van de Amer. en Engelse vloot- en luchtmacht tot stand is gekomen en in technicolor uitstekend tot haar recht komt. Boven 14 jaar. Rex. „Op de Bres" is een span nende en opwindende geschiedenis, welke zich afspeelt in dc- Stak1 Texas, waar het in het jaar 1845 gaat om vóór ot tegen aansluiting b:j dc Ver- enigdp Staten Op indrukwekkende wijze laat deze film zien, hoe heftig de po litieke gemoederen der bewoners van dit land in beroering geoiacht werden door dit probleem. Verraad, duels, liefde, burgeroor log hevige gevechten met of zonder Indianen maken deze film vol actie, waarbij de éne s«ns?tie op de ander volgt. Tot slot rijden de voorvech ters Burke en Martha, grandioos met opgeheven vlag de Amerikaanse troepen tegemoet Boven 18 jaar. Trianon. Het programma van Trianon is deze week door de Kath. Film Centrale ontoelaatbaar ver klaard. Luxor: „Diplomatiek Courier" maakt een oud filmthema actueel, door een spionna* egeschiedenis tegen de achtergrond van het IJzeren Gor dijn te laten spelen. Behalve dat de film aan de Uefhebbers een over daad aan spanning, raffinement en vechtpartijen biedt heeft zij wel licht een zekere waarde, doordat zij op suggestieve wyze de zich zo vei lig wanende West-Europeaan con fronteert met een gedeelte van de „Koude oorlog", die nu niet direct koel genoemd kan worden en die iedere dag en iedei uur op bedekte ot openlijke wijze haar slachtoffers zoekten vindt. In de film zendt Amerika één van zijn couriers uit om van een spion achter de be ruchte grens een uiterst belangrijk document in ontvangst te nemen. De spion wor-^t gedood voordat hij de courier het bericht kan overhandi gen en dit betekent voor de courier de „bevordering" tot geheim agent, een promotie du hem bijna het le ven kost. Natuurlyk komen er ook een paar dames aan te pas, van wie de goedschijnendc verkeerd en de verkeeraschi.inendp goed is. Een op windende slotscène brengt Amerika het felbegeerde document en de gepromoveerde courier de (goede) vrouw van zijn hart K. F. C.-keu- ring 14 jaar. Casino. „De man in het grijs" blijkt een figuur uit het romantische Engeland van de vorige eeuw te zijn. James Mason is ie man van de titel rol, die geen erg beste naam heeft in adellijke krineen Hij is egoist en ruw en bezit alle slechte eigenschap- nen, die «en hr.rd mens kunnen wor den toegeschreven Wanneer hij een °oedp kant tor nt, i* da' om de naam van zijn geslacht geen schade te depn lijden. F;i trouwt een meisje, dat in het geheel niet bij hem oast. De gevolger blijven dan ook niet uit. Via oen vriendin, een waarzegster en „de man naar haar hart" ontwik kelt zich een drama dat voortdu rend op de g» en'pri van het melo drama verkeert Wanneer het eer ste eedpelte van de film •'eliikwaar- dig was geweest aan het tweede, be ter vertelde zou het geh^d er op gewonnen hebben. Voor 18 jaar.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2