DUINSTREEK In de Orde der Kruisheren De Bollenstreek rilt weer van de hevige corso-koorts Tijdschema Bloemencorso VRIJDAG 24 APRIL 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 HONDERD JAAR KROMSTAF 'T'ERWUL de Kerk mad voor de vruchten der aarde zon?en de Kruisharen ln de grijze kloosterkerk van St. Agatha op *5 Apri' 185? de Mis ter ere van dc H. Geest Zij smeekten om Zijn licht en Zijn e'din," bij de grote ♦aak, welke hen wachtte. Voor het eerst immers sedert 87 jaren kwam men weer bijeen voor een Generaal Kapittel en oor het kiezen van een Magister Generaal. Het Jozefisme, de Franse revolutie en het Caesaropapisme der v< rston hadden de Orde oijna weggevaagd. Van de eens b oeie. dc Orde wa ren in 1840 3 oude priesters overgebleven. Deze drie priester- hebben de Orde voortgezet. Overtuigd, dat de Voorzienigheid de Orde van 't H. Kruis in de kerk wilde laten voortbestaan, dat de Orde ug eer taak zou te ver vullen krijgen, bleven zij niet moedeloos neerzitten, maar zetten zij het werk v«»n hun voorgangers voort. En God zegende hun werk O:» 25 April was het aantal zo gegroeid, dat men kon overgaan tot de keuze van een Magister- Generaal en het houden van een Generaal Kapittel. 1853 25 April 1953 Op 25 April van dit jaar herdenkt de Orde der Kruisheren derhalve het eeuwfeest van het herstel der hiër archie in de Orde. Zeker, dit eeuwfeest is op de eer ste plaats een reden van grote vreugue en dankbaarheid voor ons, Kruisheren. Aan het heilig enthou siasme van die drie medebrueaers in 1 «40 hebben wij het te danken, dat men in 1853 tot het herstel der hiër archie in dc orde icon oveigaan. Toch menen wij, dat ook in wijuerc kring ons eeuwfeest een reden tot vreugde mag zijn. Boven merkten wij op, hoe die drie Kruisheren overtuigo waren, dat de Voorzienigheid de Orde wilde ge- handhaaf a zien. Voor de buiten staander kon het onverantwoord lij ken en gewaagd om een orde, die bijna uiigtstorvcn was, nieuw leven in tc blazen. Toch hebber, die drie mensen gelijk gekregen. De Voorzie nigheid wilde hei voortbestaan van de Ordo in de Kerk. Het heistel van de hiërarchie in 1853 is hiervoor het bewijs. Bedenken we verder, dat de Paus zijn goedkeuring gaf voor het houden van het Generaal Kapittel in 1853 en voor het kiezen van een Magister Generaal. liet hoogste ge zag in de Kdrk keurde derhalve het herstel van de Ordeshiërarchie goed. Was hot dan aanmatigend voor de Kruisheren te menen, dat God de Orde wilde gehandhaafd zien? Maar wilde God het voortbestaan der Orde, dan moeten we zeggen, dat ze een levend stuk is van de Kerk, dat er m haar iets is, dat komt van de H. Geest. Hoogwaardig Heer H. van den Wij- mclenoerg die in 1853 tot Magister Generaal werd ge.tozen en met hem alle Kr uisheren, waren hiervan diep overtuigd. Toen aan de gekozene na de aanvaarding der uitverkiezing met het paarse schoudermanteltje, borst kruis en ring, ook de mijter en de kromstaf werden overhandigd, wist hij zich een werktuig van de H. Geest. Uit het werken van Hoogwaardig Heer Van den Wijmelcnberg en zijn opvolgers blijkt, hoe zij in die hon derd jaren met heilige toewijding dat goddeliikc hebben opgespoord en gehandhaafd. De verdere uitbloei der Orde was voor hen het bewijs, dat de H. Geest deze zorg zegende. Want gezegend werd de Orde. Als wij nu na die honderd jaren een terugblik werpen dan mogen we met dankbaarheid constateren, hoe de Orde zowei innerlijk als naar buiten bloeit en groeit. Innerlijk; Hoogwaardig Heer van den Wiimelenoetg begreep, dat de Constituties der Orde aangepast moesten worden aai. de nieuwe tijds omstandigheden. Tevens zag hij in, dat dc rijke en heilige tradities, wel ke in die Constituties vervat lagen, niet verwaarloosd mochten worden. Vandaar zijn grote zorg voor het koorgebed en het liturgisch leven. Daarom zijn handhaven van zinvolle gebruiken en privilegies. Deze zorg 't Begon met een scheut of steek Kruschon Salts bracht de bevrijding. Maftr anders... Er zijn talloze gevallen ook onder Uw bekenden waar de wereldbe roemde Kruschenkuur op korte ter mijn verlossing bracht van die slo pende rheumatische pijnen. Dc aan sporende werking van Kruschen op de bloedzuiverende organen kan ook bij U dat wonder te weeg brengen Begin daarom vandaag nog de heil zame Kruschenkuur. Dan smoort ge Uw rheumatiek in de kiem in plaats van te komen van kwaad tot erger. (Advertentie). hebben al zijn opvolgers overgeno men. Uiterlijk: De structuur van Orde werd wat soepeler gemaakt, opdat de leden zouden kunnen worden inge zet voor de noden in de zielzorg en de missies. En mogen we niet getui gen, dat hij juist heeft gezien? De Or de van het H. Kruis zendt haar zo nen naar yerschiPendc gebieden over zee, waar ze met veel vrucht aan het missiewerk hun krachten geven. Mogen we onvermeld laten het werken van de Orde voor de oplei ding van toekomstige priesters? In Nederland, Beig'ë Amerika en in de Missies wordt deze ordestraditie voortgezet. Terecht viert de Orde van het H. Kruis met {rote dankbaarheid en vreugde het eeuwfeest van herstel der hiërarchie in de Orde. Voor zo ver het in haar vermogen lag heeft de Orde met liefde en enthousiasme gewerkt voor de belangen en noden der Kerk, en werkt zij daaraan nog. Hierom menen vij, dat dit eeuwfeest ook buiten de klingen var de orde leden herdacht mag worden. Wij vragen uw aller gebed, opdat God onze Orde moge blijven zegenen. Pater H. J. M. DE GRULJTER, O.S.C. JCoxte (GOLF) De gemeenteraad van Helsinki heeft besloten Nederlands rampge bied te helpen met .100 standaards hout, die een waarde vertegenwoor digen van ongeveer 5 millioen mark. Zonder dat iemand het bemerkt heeft is in de afgelopen nacht een 40-jarige chauffeur te Rotterdam met zijn motor togen een stilstaan de vrachtauto opgereden. Een voor bijganger waarschuwde de politie Bij aankomst in het ziekenhuis was het slachtoffer reeds overleden. Een voorbijganger ontdekte gistermorgen het bewusteloze li chaampje van een 3-jarig knaapje in een vijver bij de diergaarde Blij- dorp te Rotterdam. G eneeskundige hulp kwam voor het knaapje te laat Het jongetje is al spelende te water geraakt Een veertienjarige knaap, die gistermiddag met enkele vriendjes een hol gegraven had in een losse zandberg te Utrecht, werd door schuivend zand bedolven. De brand weer kon de iongen niet tydig uit graven en in het ziekenhuis kon slechts de dood geconstateerd wor den. Een internist ,die aan het Dia- conessen-ziekenh. te Eindhoven ver bonden was, is Woensdagavond door rog onopgehelderde oorzaak met zijn echtgenote ter hoogte van Roobeek onder de gemeente Arcen in de Maas geraakt Beide mensen, die 2 zeer jeugdige kinderen achterlaten, zijn verdronken. Met de verlichting van het kas teel „Midachten" en een kunstten toonstelling in het karteel hoopt de V.V.V. Rhedende Steeg van 15 Ju li tot 15 Augustus ongeveer 2.000 touristen per dag te trekken. Voor de kosten, die op rond f 24.000,— worden geschat heeft de gemeente raad van Rheden zich met f 6.000,— garant gesteld. DAG DER GERUCHTEN! ln Bollenland heerst de corso koorts vandaag in alle hevigheid. Ge behoeft slechts even achter de coulissen te duiken en ge loopt me teen al krom onder de wilde verha len en geruchten. Men drukt u een programma in de hand en daarin staat zwart op wit, dat er niet min eer dan 48 wagens aan dc start zul len verschijnen en er zit zelfs een wagen van een Londense firma tus sen. Van deze 48 wagens, zo zegt men in de Bol'enstreek, zijn er ver schillende die een bedrag van rond 20.000 moeten kosten. Met uw wel nemen En of u al gehoord had, dat men bij de firma Zus en Zo een wagen in elkaar gezet heeft, waaraan men alleen aan het geraamte al kan zien, dat deze zowel met de eerste als met de ereprijs zal gaan strijken, plus nog enige minder belangrijke onderscheidingen in de vorm van wisselbekers en eervolle vermeldin gen. En ginds heeft men p'otseling ontdekt, dat men met het bouwen, de ruimte voor de chauffeur zó klein heeft gehouden, dat de wagen al leen zal kunnen rijden als de be stuurder het midden houdt tussen 'n slangen mens cn een egel en voor al le veiligheid een gasmasker wil mee nemen Geruchten En weer ergens anders heeft het personeel vrijaf gekregen om alvast een voorraad slaap op te doen en bovendien heeft men een partij zwarte koffie klaar staan, voldoende om er een weeshuis mee te bedienen. En of u al gehoord had dat. En of u al wist dat En of u al gelezen had dat....? En.... U luistert met stijgende verbazing naar al deze geruchten. En ge doet er ongetwijfeld verstandig aan voor lopig slechts de helft te geloven. Naar niettemin kunt ge er rustig op rekenen, dat er heel wat zenuwslo pend werk verricht moet worden, voordat men morgen om één uur 't startschot in de lucht kan laten knal len. Want het programma zegt heel koel en heel nuchter, dat de wagens om 11 uur vooi beoordeling op de Bennebroeker Dreef moeten staan en dat wagens, die later binnen komen, niet meer beoordeeld kunnen wor den. Met de complimenten van d® jury. Daar heeft men zich maar aan te houden. En mocht ge vannacht toe vallig geen behoefte hebben aan een ledikant, dan kunnen we u een wan deling door de Bollenstreek aanbe velen. Ge zult er links en rechts de lichten zien branden. Daar in de grote bollenschuren en in de veiling te Llsse zijn de deelnemers bezig met draad cn steekpennen en hya cinthen en het nog steeds niet uitge storven corso-latijn. In het nachtelijk unr In het nachtelijk uur wordt het corso „gemaakt". Bloem voor bloem moet op de stromatten gesloken wor den en ge moet ons maar liever niet vragen, hoeveel nummertjes acroba tiek er soms uitgevoerd moeten wor den om alles tot in de puntjes ver zorgd te krijgen. Maar men bouwt door; enhousiast en geestdriftig. Hoe wel: er komen momenten, dat ook de allersterksten hevig naar een bed gaan verlangen. Dan wordt er een fles aan de keel gezet die manne lijker dranken bevat dan zoete melk LISSE Lijsinummering. Donderdagmor gen beeft de nummering plaats gehad van de op 14 April 7953 ingeleverde candidatemlijsten voor de verkiezing van leden van de gemeenteraad, wel ke op 27 Mie a.s. wordt gehouden. De lijstnummers zijn: 1. K.VP., 2. Chr. H.U., 3. A.R., 4. Ger. Pol. Verbond, 5. P. v. d. A. en 6. St. Geref. Partij. Raadsvergadering. De Raad komt hedenavond in vergadering bijeen om 8 uur in het gemeentehuis. Naar wij vernemen bevat de agenda een groot aantal punten. KJV.V. In hét KAB.-gebouw kwamen de KA.V.-leden met hun echtgenoten bijeen voor de jaarlijkse feestvergadering. Presidente, mevr. de Bruin-Weyers, opende de bijeen komst. Na het zingen van het KA. V.-lied kwam het toneelstukje van de dames aan het woord mei het blijspel knoedeltje". Dit aardige en leutige spel werd door de James zeer goed gespeeld en zij verdienden en ver kregen ook steeds een welgemeend applaus na elk bedrijf. Tijdens de pauze werd genoten van een heerlijk kopje koffie met koek. De heer J. Reeuwijk zorgde voor de muzikale noot zodat de avond met recht een echt gezellige avond met een aparte sfeer is geworden en uit stekend is geslaagd. of bessensap en daarvan kikkert men weer op. Zo wordt de karavaan in elkaar ge zet. De bloemen-karavaan, die er morgen de oorzaak van kan zijn, dat de programmaverkoopsters en de loketmeisjes op de Flora en de Keu kenhof met hun vrije tijd geen raad weten Want als het wat we van gan ser harte hopen morgen een dag vol zon is, dan zullen de honderd duizenden weer langs de wegen staan om het corso van Bollenland in ogenschouw te nemen. ADVIES VOOR HET BOLLEN- VERKEER De vorige Zondag is gebleken, al dus de ANWB, dat het ergste knel punt voor het boll en verkeer bij de Haagsche Schouw ligt, waar de 9 meter brede weg Den Haag—Am sterdam bewesten Leiden met een smalle brug over de Oude Rijn wordt gevoerd. Bijkomende complicaties zijn hier nog de over de brug lopende gele tram Den HaagLeiden en het nabij de brug gelegen kruispunt met de wegen naar Valkenburg en Leiden. De ANWB adviseert dan ook, in cverleg met de rijkspolitie, diege nen, die de Bollenstreek a.s. Zondag per auto willen bezoeken, de Haag sche Schouw zoveel- mogelijk te mij den. Auto's en. bussen afkomstig uit Oost-Brabant. Limburg en het Oos ten en Noorden van het land, dienen bun route niet te kiezen over Den Haag en/of Leiden maar, zowel heen als terug, te rijden over Utrecht resp. Hilversum, om vervolgens de Drovinciale weg via Uithoorn en Aalsmeer te volgen. Het verkeer pit België en West- Brabant kan dan via Rotterdam en Haagsche Schouw rijden. VERLENGING FLORA 1953 NOG ONZEKER Naar aanleiding van enige persbe richten deelt de Directie van de Flo ra 1953 ons mede, dat een verlenging der tentoonstelling na 14 Mei thans r.og niet in overweging kan worden genomen, aangezien een eventuele verlenging geheel afhankelijk is van de stand der gewassen en het ver loop van dc bloeitijd. Het grote bloemencorso „Bloemensymphonle" (bestaarde uit circa 50 wagens), zal aanstaande Zaterdag 25 April plaats vinden. Het tijdschema is als volgt: 13 00 start te Hillegom vanaf de Oosteinderbrug. 14.00 aankomst in Lisse. 14.45 aankomst te Sassenheim. 15.15 keerpunt koffiehuis „De Uiver". 15.45 terugweg, vertrek keerpunt. 16.45 aankomst Lisse. 17.30 finish te Hillegom op Weeresteinstraathoek v. d Fndelaan. In de bebouwde kom van elk der gemeenten Hiuegom Lisse en Sassen- i.eim wordt het corso op de heenweg begeleid door de Koninklijke Militaire Kapel en de plaatselijke muziekkorpsen. Overal in de stretk zullen gedureide het aanstaande week-end bloemen- mozaïken te bewonderen zijn. DIPLOMA UITREIKING TUINBOUW WINTERAVONDCURSUS. Uitgaande van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, afd. Lisse, had de e in dl es plaats van de Tuinbouw Winteravondcursus. Op deze avond waren aanwezig de Rijkstuinbouwconsulent, ir. Vlag, en de commissie van toezicht, benevens het bestuur der Alg. Ver. voor Bloem bollencultuur, afd. Lisse. De voorz. der afd. opende deze avond met een kort wooid en gaf daarna het woord aan de heer Braak- hekken, welke aan de leerlingen verschillende vragen stelde. Uit alles bleek, dat er in de twee winters door docenten en leerlingen hard was ge werkt De heer Schrompht was door ziekte niet aanwezig. Ir. Vlag sprak allereerst een woord, jc tot de leerlingen en leraren en reikte vervolgens diploma's uit aan de volgend. 38 leerlingen: H. Möhlen, P. v. d. Veek, H. J. Langeveld, W. Lemmers, C. Lemmers. W. A. van Leeuwen, E. v. d. Meer, P. Wessels, H. v. d. Bank, A. Helmus, R. van Pijpen, H. W. Möhlman, C. J. v. d. Beek, A. C. Korsuize, J. Möhlman, Th. Kortekaas, J. A. Ippei, J. G. v. d. Veek, M. van Alenburg, P. de Butter, C. Clement, W. Imanse, K. Kaptein, L. Kamerman, P. van Kampen, P. van Kesteren, A. Kooy, B. de Rooy, J. Ruigrok. C. van Ruiten, I. Scholz, J. Schrama, N. v. d. Veek, W. Vermey, J. Vrijburg, J. Wassenaar, A. van Wavcren, A. B. v. d. Zwet. NOORD WIJKERHOUT Kind door auto gegrepen en gedood Op de Delf weg neeft een vreselijk ongeluk plaats gehad Uit de richting Lisse naderde een vrachtwagen met een snelheid van ongeveer 35 KM. Ter hoogte van de ouderlijKi woning stak plotseling het 3-jarig dochtertje van de heer H. dc weg over. De chauffeur van Je wagen kon een aanrijding niet voorkomen en raakte het kind, dat tegen de weg werd ge slagen. Het bekwam zware inwendige kneuzingen. Dokter Wösten verleen de eerste geneeskundige hulp. Het kind werd per ziekenwagen naar het ziekenhuis te Haarlem overgebracht cn is al spoedig na aankomst over leden. De Rijkspolitie heeft de zaak in onderzoek. Voorzover is vast ko men te staan, treft de chauffeur geen schuld. JUBILEUMFEESTEN K.A.B. De uitgestelde feestavonden ter ge legenheid van het 40-jarig bestaan van de K.A.B. hebben thans plaats gehad op Dinsdag, Woensdag en Don derdag j.l. Voor deze avonden had het bestuur aangezocht het radio- Cabaret Gezelschap van mr. Lawoe uit Haarlem. De voorz. van de KAJB., dc heer Jac. Duivenvoorden, heette bij de aanvang de aanwezigen hartelijk welkom. Hij herinnerde nog aan de kerkelijke viering in Februari en dankte voor de grote belangstelling daarbij. De receptie was ook best be zocht. Een en ander heeft wel aan getoond dat de K.A.B. een goede plaats in Noord wij kerhout veroverd heeft. Spr. aankte de leden voor het mooie cadeau, dat aan het bestuur was aangeboden, een prachtig groen laken voor de bestuurstafel. Spr. vroeg om nog een cadeau voor het bestuur. Hij zou zo graag v illen, dat in de komende winter de sociale cur sus van de KA.B. eens door een flink aantal jongens en mannen zou be zocht worden. Dit is hard nodig voor de ontwikkeling van veel leden. Na de openingsspeech kwam het cabaretgezelschap voor het voetlicht. De vlotte conferencier Frans Eijkhof bracht de stemming er al gauw in. Prachtige acrobatiek lieten de Fra- nelly's zien. Hermar. Kristel ontpop te zich als een accondeon-virtuoos, Jo van Leeuwen vermaakte de zaal met haar liedjes. Mr. Lamoe was een kunstenaar op verschillende muziek instrumenten en een ware meester in het toveren. De komische snelteke naar Franly gaf een waardig besluit aan het eerste gedeelte van het pro gram. Na de korte pauze werden de aanwezigen een kwartiertje ver maakt door het Volendam-trio, de Franelly's gaven een prachti.ummer „Rijwiel Balans act"; er kwam voorts nog een liedje en een praatje van Jo van Leeuwen. Willy Snel trad op als Sport Jongleur, Herman Kristel en Frans Eijknof traden ook nog in een paar prachtnummers op. Kortom, het was een mooi variété. Zuster Aza O.P., van het Kloos ter der Zusters Dominicanessen, Hoofd van de kleuterschool aan de Langevelderweg, slaagde te 's Gra- venhage voor de Hoofdacte Kleuter onderwijs. OEGSTGEEST DRIE DAGEN FEEST De feestelijkheden strekken zich uit over drie dagen: ml. Donderdag 30 April, Vrijdag 1 en Zaterdag 2 Mei. Er is een feestelijk marktterrein in het Wilhelminapark. Een nieuwe attractie vormt de „Zwanentrein" 'n feestelijk vervoermiddel, waarmee men tochtjes door het dorp kan ma ken. Op Koninginnedag wordt begon nen met carrillonmuziek vanuit de raadhuistoren, gevolgd door de kin- deraubadc o.Lv. de heer Chr. Hane- graaf. De leerlingen van alle kleuterscho len gaan om 9 uur in optocht naar 't gebouw „Irene" voor het bijwonen van een keutervoorste'lling en voor het in ontvangstnemen van de trac- tatie. Voor de jongens en meisjes van de 5e en 6e klassen van de lagere scholen is er een kindervoorstelling in de ontspanningszaal van Ende geest alwaar optreedt het gezelschap „De Gong" uit Den Haag. Inmiddels komen dc leerlingen der klassen I t/m 4 op de scholen bijeen voor het houden van een stertocht. Verzameld wordt nabij het ASC-terrein voor 't formeren van één grote stoet, die naar het Rosarium vertrekt voor het houden van een défilé. Des middags is er voor de jeugd een rolschaatsen- wedstrijd en een wagenrace. Op de Endegeesterlaan heeft de traditionele ringrijderij plaats en na dat om circa 2 uur de 40 deelnemers aan de auto-puzzlerit zijn vertrok ken vindt vanaf 4 u. voor deze auto mobilisten een hinderniswedstrijd plaats in de L. de Colignylaan. Het zal velen genoegen doen te verne men dat dit jaar weer de evenwichts- brug al? hindernis is opgesteld. Des avonds houdt de Harmonieka pel „Werkmans Wilskracht" een mu zikale mars door het dorp en een po pulair concert in het Wilhelmina park. Op Vrijdagavond heeft een larrr- pionoptocht plaats, waaraan mede werking wordt verleend door het muziekcorps „Triumph" en „NZH" alsmede door de drumband „St. Pau- lus". Tenslotte vinden Zaterdagmiddag vanaf 2.30 uur de St. Jorismarsen plaats, die circa 3000 jeugdige tippe laars op de been brengen. De feeste lijkheden worden besloten op Zater dagavond. Dan komt de KLD-kapel van hun vliegveld Valkenburg voor muzikale opluistering zorgen en voor concert in het Wilhelminapark. Geb.: Willem B., z. v. W. J. Gun ning en Jonkvrouw' A. E. Teding v. BerhouL Getr.: T. Hogewoning en J. G. Jonker. OverL: C. N. E. Chr. van Ooster zee, wed. van D. de Groot, 68 jaar. VOORSCHOTEN Adoptlegelden. Door de Chr. Jongerengroep if met een toneeluit voering een bedrag van 275.- bij elkaar „gespeeld". Dit bedrag is aan de burgemeester ter hand gesteld en zal bestemd worden voor de adop- tiekosten van de gemeenten Baai'land en Oudelande. Geboren: Theodorus Cornells Ma ria, zn van Th. G. M. v. Leeuwen en M. E M. van Bohemen; Johanna Christiana Dorothea, dr v. P. C. Pol der en C. J. Romyn; Maria Magdale- na Maartje, dr van J. Kleijburg en A. Stolk; Alfred Eduard, zn van W. Hoogerdijk en F. E. Leitl; Robert, zn van J. Rijnsburger en N. de Bloois Albert Dirk, zn van L. Broek en I. E. Koekkoek; Agatha Maria, dr van T. Huisman en A. M. J van Os; Robert Nico, zn van N. Berkhuizen en C. M. Oostrum; Maria Carola Hendrica Adriana, dr van J. G. Klinkhamer en M. A. B. van Hulst; Theodora Elisa beth, dr. van H. C. Kriek ep M. Th. J. den Oude. Geb.: te 's-Gravenhage: Roelin, dr van J. H van Elst en A. G. A. Korpershoek. Ondertr.: Jacobus Adrianus Pal, 30 jr uit Den Haag en Jannigje Ja- coba de Joode 20 jr; Adrianus Gerar- dus Kloosterman 23 jr en Maria Jo hanna van der Blom 22 jr: Theodore Frances Verduyn 27 jr uit Ten Haag en Hilletje van der Meij 25 jr; Mar- tinus Bos 24 jr uit Kampen en Cor nelia van Santen 21 jr. WASSENAAR Geslaagd aan de Econ. Hoge school te R'dam voor het candidaats- examen economische wetenschappen de heer G. H. J. M. Peijnenburg. Vlammende Schoonheid Naar het Amerikaans door TEMPLE BAILEY. (Nadruk verboden.) 18) Zy bracht haar bloemen naar bin nen en Tony hielp haar met dekken. Toen de croquetjes lagen te war men. deed hij zijn jasje weer aan. Zij deed haai* werksehort uit en nam tegenover hem plaats. Ik heb een ongelooflijk huise lijk gevoel, zei Anthony. Zo? Dan zal ik u straks de borden laten wassen! Dat doe ik niet, dat is Rickey's werk. Rickey is een gentlemen uit het Zuiden, die wassen geen borden. Tony amuseerde zich kostelijk. En mij zoudt u het wel laten doen? Uw afkomst is er niet tegen. Ik wou, dat Jane u dat kon ho ren zeggen Virginia wierp henr een snelle blik toe. Wat zou zij zeggen, als zij u hier zag zitten? Zij zou kunnen zeggen wat zij wilde. Ik ben nog nooit in beter ge zelschap geweest. Rickey keek van de een naar de ander. Wie Is Jane? Tony's moeder, jongelief. Een erg lieve dame. Dat zul je zelf wel ondervin den, a'.s jij en je zuster bij ons op Derekdale komen, Rickey, zei An thony. Derekdale? Dat is ons buitenverblijf aan de Hudson. Jullie zijn allebei geïnvi teerd op het Kerstbal. Je zuster weet het nog niet, dat z\J er heen gaat, maar het is een feit. Rickey was een cn al belangstel ling. Zeg, is juffrouw Van Duyne er don ook? Marty? O Ja, die is er altijd. Waarom? O, ik wil haar in een boek la ten voorkomen. Ik heb nog nooit iemand gezien, die zo was als zU zij heeft iets bovennatuurlijks, iets van een nymph of een fee. Rickey kom terug op de aarde, waarschuwde Virginia. Ik kan het niet helpen, dat ik een dichter ben. Anthony lachte. Goed zo, Farquhar, schrijf maar verzen op haar wenkbrauwen Zij zal het prettig vinden, ook al snapt zij er niets van. Waarom zou ze het niet begrij pen? stoof Rickey op. Anthony haalde zyn schouders op. O, dat zul je zelf wel merken. Ze heeft eeen tijd om veel na te denken. Ze heeft het veel te druk met he* leven. De hele dag flirtte Virginia met Anthony en toen ze in zijn boot de rivier afdreven naar de baai, zei hü plotseling: Denk eens aan al de jaren, die we verloren hebben, de jaren, dat we elkaar niet kenden. In de zachte kussens van zijn mo torboot geleund, antwoordde Virgi nia twijfelend: Ik weet niet zo zeker, of het wel goed voor mii is, dat ik u ken. Waarom niet? Wel, er is iets verleidelijks.. Waarin? vroeg h(j gretig. In gouden tressen en koperen knopen Hij was teleurgesteld. Wacht maar, tot u mij zonder uniform ziet! Bent u even charmant zonder als met? O, nog veel charmanter. r Is het mogelijk? Hij keek haar recht is de ogen. Hoeveel meent u van die din gen, die u zegt? Ik weet het niet. Maar ik meen de het wel, toen ik zeide, dat ik niet zeker was, of uw vriendschap wel goed voor mij is. U bent verschrik kelijk rijk en ik ben verschrikkelijk arm. Ik heb altijd een gevoel alsof u overdrijft, als u mij zo met heer lijkheden overleadt, zoals die bloe men gisteren en de boeken vanmor gen en al de bonbons. Bevielen ze u? Buitengewoon. Maar u moest 't niet doen. Dat moet ik wèl doen en ik zal het doen ook, Virginia. Het was de eerste maal, dat h|j haar bij haar naam noemde. ZU bloosde. Doet u dat alstublieft niet Waarom niet, we zijn toch vrienden? O ja, maar ik ben ouderwets. Ik ken u nog maar zo kort Ik heb een gevoel alsof ik u al duizend jaar ken Zo ging rechtop zitten en zei be slist: Ja, maar dat ls nu eenmaal niet zo. En wordt het niet tijd om terug te gaan? Hij lachte. En als ik u nu eens niet meer terugbracht, maar de wijde verte met u invoer, tot aan het einde der we reld? Doe niet zo dwaas. Dwaas of niet, maar er zijn dingen, die u niet weet, jongedame. Wat voor dingen? O, zijn blauwe ogen klaarden op. Dingen, die ik U wel zal leren. De boot had de aanlegplaats be reikt. Hij sprong er uit cn reikte haar zijn hand Toen zij naast hem stond, liet hii haar niet los. Dit is de eerste les, zei hu. bracht haar hand aan zijn lippen vn kuste die. Toen zij eindelijk van hem be vrijd was, zei zij tegen zichzelf, dat het haar verdiende loon was. Zij had Anthony er zelf toe gebracht, door met hem mee te doen. Maar zij had het gedaan om de schrijnende gedachte aan Michael kwijt te ra ken De volgende dag bood Tony haar in een briefje zijn excuus aan: Ik had niet moeten doen wat ik op de pier gedaan heb, maar u bent zo'n lieve leerling, de verlei ding was te groot voor my. Maar toen ik zag, hoe bleek u werd en toen u naar me opkeek met uw kleine meisjesogen, wist ik, dat ik te ver was gegaan. Je bent zo'n on schuldige schat Virginia. Vind je het erg, als ik je op papier zo noen?? Zo ja, dan vraag ik je ook daarvoor nederig vergiffenis. Wat kon zy anders doen dan hem vergeven? En toen hij haar en Rickey de avond voor hun vertrek ten eten nodigde, nam zij het aan. Rickey was erg in zün nopjes met de invitatie. Bleecker is een reuze, aardige knul, zei bü en heeft massa's geld. Ik wou, dat hij dat niet had, zei Virginia. Waarom? O, dat zou de dingen veel een voudiger maken. Ik begrijp niet, wat je bedoelt. Wij kunnen ons geen rijke vrienden veroorloven, Rickey. Ik zie het zo niet, Ginny. Zij glimlachte. Misschien heb je wel gelijk. Anthony Bleecker was in elk ge val beter gezelschap voor Rickey dan Lute Carney, dus waarom zou zij zich ongerust maken. Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 8