S)e &2id6e6oti/ta/nt DE SOVJETS WIJZIGDEN HUN TACTIEK, NIET HUN POLITIEK sr* Pres» Eisenhower schreef koningin Juliana terug Parijs is ongerust over IndoChina OVERHEIDSIN VLOED EN P.B.O. DE GROTE DRIE" GAAN PRATEN EEN OVERZICHT VAN DE 32ste RAI Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 24 APRIL 1953 44ste JAARGANG No. 12872 DE NAVO heeft het door Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 10300-3. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6«— p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. felefoontjcs f 1.50 HET is bij de kwestie vervreemding landbouwgronden in de Tweede Kamer deze week gekomen tot een principieel debat, dat in verschillen»- de delen raakpunten had met be ginselen. Vooreerst was daar de kwestie van de prijsbepaling door de overheid. Men begint zich meer en meer af te keren van een door de overheid gedirigeerde economie, dat trad ook hier weer aan het licht. Maar tevens kwam hier plotseling aan het licht de taak van de P.B.O. of van een andere organisatie van het bedrijfs leven welke meer dan de overheid zou zijn aangewezen om hier rege lend op te treden. Men kan dit ook een zaak van het subsidiariteitsbegin sel noemen, namelijk dat men geen zaken moet opdragen aan een hogere instantie, als ment het met een la gere kan afdoen. Maar toch lag de zaak hier wel iets dieper. Het ging namelijk om het zijn of niet zijn van de P.B.O., als de organisatie, die hiervoor aangewe zen leek. Toch was het argument van de mi nister van Landbouw wel steekhou dend. Men kan toch zeer wel vol houden, dat indien prijsbeheersing eenmaal noodzakelijk is gebleken, deze zaak dient te liggen in handen van de overheid. Of zoals minister Mansholt het stelde: dat indien de minister van Landbouw deze prijsbe- h.:ersende regekr niet kan vaststel len er geen sprake Kan zijn van een algemeen landbouwbeleid. OVER het punt van de prijsbeheer sing is men het echter wel eens, het ging er alleen om hoe deze prijs beheersing zou moeten worden uit gevoerd. En hierbij ging het èn om de P. B.O. èn om de bevoegdheid van de minister. Zoals gezegd, men wenst de regering i.e. de minister geen gro tere bevoegdheden te geven dan be slist noodzakelijk is. Maar bovendien wenst de K.V.P. en het is voor al prof. Romme, wie dit ter harte gaat de P.B.O. een kans te geven. Er bestaat echter practisch nog geen P.B.O. en geen landbouwschap bin nen deze organisatie, waaraan men deze prijsbeheersing zou kunnen op dragen en zo was men tot de min der gelukkige vinding van de Cen trale Grondkamer gekomen. Een minder gelukkige vinding, omdat men deze Centrale Grondkamer moeilijk als 'n vertegenwoordiging van het be drijfsleven kan beschouwen. Ook aan een taak ten deze voor een land bouwschap van de P.B.O. kleven be zwaren, omdat de eigenaren van de grond, die toch ook wel te zeggen mogen hebben bij de verkoop van hun eigen grond, in zulk een land bouwschap niet zullen zijn vertegen woordigd. Nu had in een gdWijzigd amende ment de heer Droesen er dit op ge vonden, dat een daartoe bij de wet aan te wijzen openbaar lichaam als bedoeld in artiekel 152 van de Grondwet onder goedkeuring van de minister van Landbouw algemene re gelen zou kunnen stellen ten adnzien van de hoogst toelaatbare tegenpres tatie of anders gezegd ten aanzien van de koopprijs. En daarbij had de K.V.P. dan er mee ingestemd, dat zolang dit open baar lichaam er niet was, deze rege len zouden worden vastgesteld bij algemene maatregel van bestuur, door de minister dus. Ook dit was alweer niet heel ge lukkig, omdat zulk een lichaam bij de wet zou moeten woraen ingesteld en men van een minister, die daar tegen is gekant en die zolang dit lichaam er niet is zelf deze bevoegd- heid zal hebben, niet kor.' verwachten dat hij spoed zal betrachten met het indienen van zulk een wet. Nu kan men wel zeggen, dat de Kamer ook het recht van initiatief heeft, maar het ware o.i. eenvoudiger geweest indien men het totstandko men van zulk een openbaar lichaam had verbonden aan deze wet zelf, zo als dat indertijd geschiedde bij de emigratie wet, toen men aan het wets ontwerp een emigratieraad voegde. HOE het zij, dit liep voor de K.V.P. niet zo gelukkig af, de minister overwon in dit vraagstuk Maar er bleef nog een ander vraagstuk over, dat de overwinning van de minister weer op losse schroeven zette. Dat was de kwestie der tijdelijkheid van deze wet. Hierover was reeds eerder een amendement ingediend. Dit kon men dan ook niet beschouwen als een middel, dat de K.V.P. r.«u ten slotte gebruikte om de bevoegdheden van de minister tenslotte toch nog in te perken. Ook dit achtte men een principiële zaak. Ook hiertegen had minister Mansholt ernstige bezwaren, die ook al weer verband hielden met het regeringsbeleid, dat nu niet voor langere tijd zou kunnen woiden uit gestippeld. Van de andere kant staat hier ech, ter tegenover de steeds luider opklin kende stem om de geleide economie steeds meer los te laten en de over- heidsinvloed in te perken. En hier stond de P. v. d. A. nu zo goed als alleen, zodat de minister de tijdelijkheid ondanks zijn ernstige be- zwaren te slikk-n kreeg. Voor wie hier goed luistert is hier de strijd gaande tussen de beide grote rege ringspartijen over versterking of af zwakking van de overheidsinvloed. Een strijd, die bij dit wetsontwerp een volle week heefc geduurd en die Frankrijk verandert niettemin van politiek 99 De conferentie van de Atlantische ministerraad, die gisteren in het Palais de Chaillot te Parijs geopend is, heeft reeds belangrijke resulaten af geworpen. Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken heeft ver klaard, dat de veertien NAVO-landen het er over eens zijn, dat de Sovjet unie eerder haar tactie* dan haar politiek gewijzigd heeft en niets gedaan heef» om de NAVO uit haar huidige koers te dwingen Ot NAVO zou «ch- rr een defensie-opbouw op lange termijn in plaats stellen van een bewa pening op lange termijn. Het Westen zou zich volgens Dulles, niet effectief kunnen verdedigen zonder het inschakelen van Juitse eenheden en hij hoopte daarom, dav de Europese Defensie Gemeenschap binnen de eerstkomende maanden tot siand zou komen. Daarna zou het voor het Westen eerder een zaak zijn om ;ijn kracht te handhaven, dan om die uit te breidea. FRANKRIJK EN DE E.D.G. Bidault, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, heeft, naar Reu ter meldt, een wijziging aangekon digd in de politiek voor Europese eenheid van Frankrijk, die de voor malige minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman vier jaar lang heeft gevoerd. Bidault had voor het uitspreken van zijn rede een van de merkwaar digste plekjes van de Franse hoofd stad uitgekozen: het restaurant op de eerste verdieping van de Jliffeltoren tegenover het Palais de Chaillot. Hij nodigde de Sowjet-Unie uit een vier- Optimistisch slot Optimistischer gestemd dan in vele jaren het geval is geweest, zijn de af gevaardigden van de AssemLlée der Ver. Naties gisteren uiteengegaan. Zij zullen weer bijeengeroepen worden zodra de voorzitter meent, dat de ont wikkeling op Korea dit-noodzakelijk maakt. Twee niet-alledaagse gebeurtenis, sen hebben te elfder ure tot dit op timisme bijgedragen: Ten eerste het aanvaarden (met slechts één onthouding: China) dooi de Algemene Vergadering van het voorstel, waarin dc onmiddellijke ontwapening en internering of eva cuatie van de Chinese nationalistische troepen in Birma wordt geëist. En ten tweede de voor zijr doen ongebruikelijke woorden, welke de Sovjet-gedelegeerde Wysjinski na deze stemming sprak: „Zonnestralen zijn duidelijk zichtbaar tussen de wolken". Gisteren heeft de Algemene Ver gadering nog met 51 tegen 5 (commu nistische) stemmen en 4 onthoudin gen besloten een cogimissie te vor men, welke een onderzoek moet in stellen naar de rode beschuldigingen, dat de Amerikaanse strijdkrachten in Korea zich aar.- bacteriologische oorlogvoering zouden schuldig ma ken. De commissie tegen welker onderzoek het Sovjetblok bij voor baat bezwaar maakt zal bestaan uit afgevaardigden* van Brazilië, Egypte, Pakistan, Zweden en Uruguay. voor een groot deel naar de wens van de K.V.P. is beslecht. De aangenomen tijdelijkheid van dit wetsontwerp waarborgt, dat men wat dit vraagstuk betreft, niet voor goed aan de opvattingen van de re gering dienaangaande gebonden be hoeft te zijn. mogendheden-confercntie in Parijs bij te wonen, mits het Kremlin „ernstig belangstelde in de vrede en bereid was in te stemmen met be perking van de bewapening, herstel van de Duitse eenheid en het onder tekenen van een vredesverdrag met Oostenrijk". Uit zijn toespraak bleek, dat de ra tificatie van het Europese legerver- drag niet meer dc eerste plaats in neemt in de Franse buitenlandse po litiek, aldus Reuter. De Franse rege ring zou zich niet overhaast, binden aan enig plan /ooi Europese eenheid, aldus Bidault, die zich aansloot bij de uitspraak van Eisenhower dat voor waarde voor een werkelijk vreed zaam naast elkaar bestaan met de Sowjet-Unie moest zijn, dai er een eind kwam aan de verdeling van Eu ropa door een ijzeren gordijn. Een van de voornaamste doelen der Fran se politiek was de hereniging van Duitsland. Alleen een vrij gekozen regering van een herenigd Duitsland zou kunnen uitmaken of Duitsland al of niet deel zou uitmaken van een Europese organisatie. Hieruit leidt Reuter af, dat Frankrijk de ratifio*- tie van het Europese legerverdrag door West-Duitsland niet werkelijk bindend acht voor het Duitse volk. Deze uitlating kan betekenen, dat Frankrijk, voordat het zich aan een „Klein Europa" bindt, dat vroeg of laat onder Duitst leiding kan komen te staan, eerst de bedoelingen van de Sowjet-Unie wil peilen en de kansen om een Europese gemeenschap te vormen in een groter Europa wil wegen. Frankrijk zou eventueel be reid zijn de herbewapening van Duitsland op een andere wijze aan in de EDG te accepteren. DRIE-MOGEND»«EDEN-CONTACT. Na afloop van de ministerconferen tie zal Zaterdagmiddag in Parijs een drie-mogenhpdenconferentie (de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk) worden gehouden. Het doel van de besprekingen was vol gens een Franse woordvoerder een „algemene uitwisseling" van menin gen ten aanzien van de internatio nale toestand. De besprekingen worden bijge woond door Dulles en Bidault. Het is nog niet bekend, wie voor Enge land aan de conferentie zal deelne men. Minister Eden is nog herstel lende van een operatie die hij on langs heeft ondergaan. Vriendelijkheid op bevel Na jaren van stugheid zgn de Tsje chische grenswachten plotseling vriendelijk geworden. Zij knopen ge sprekken aan met hun Beierse colle ga's en praten- vrijuit over de toe standen voor en achter het IJzeren Gordijn. Zij hebben volgens de Beierse poli tie. die dit gisteren bekend maakte, hun houding veraidcrd op last van de regering te Praag. Zij hebben dit, ge bruik makend van de nieuwe in structies, zelf verteld en tonen zich ook in ander opzicht beminnelijker dan voorheen. De 120 politieke vluchtelingen, die in de afgelopen drie weken zonder moeite over de ^rens zijn gekomen, hadden sterk de indruk, dat de Tsje chische grenspatrouilles een oogje dicht knepen. In ongenade Naar uit volkomen betrouwbare brond aan de Hongaars-Oostenrijkse grens wordt vernomen is Peter Ga bor, leider van de Hongaarse poli tieke politie, gearresteerd aldus A.F. P. Geruchten- over het „in ongenade vallen" van Gabor deden reeds twee maanden geleden de ronde, doch werden nooit bevestigd. Gabor, wiens eigenlijke naam Ausspitz is, werd in 1909 uit arme Joodse ouders in Opper-Hongarije, dat tegenwoordig bh Slowakije be hoort, geboren. Hij speelde een voor name rol bh het verzet in de jorjgste oorlog. Na de oorlog had hh oen be langrijk aandeel in de zuiveringsactie en later „ontmaskerde" hg de minis ter van buitenlandse zaken Rajk als „Titoist". Een overzicht van dc grote hall in liet RAI-gcbouw te Amsterdam, waar de 32ste RAI-tentoonstelling Don derdagmiddag werd geopend. DE TOESTAND IN KENYA. Volgens officiële gegevens hebben Mau Mau-leden, sedert de noodtoe stand zes maanden geleden in Kenya werd afgekondigd, 464 mannen, vrouwen en kinderen gedood, onder wie tien hi anken, vier Aziaten en twintig Afrikanen, die niet tot de stam der Kikoejoes behoren. Meer dan vijfhonderd Mau Mau- leden zijn gearresteerd. De opmars in Laos In gewoonlijk betrouwbare klin gen te Parijs is Donderdag verklaard, dat de Franse regering zich ernstig zorgen maakt ovr het offensief van de Vietminb in Indo-China, in het bijzonder over de vraag of de Fran- Een nieuwe lente dus een nieuw geluid Zo redeneert ook de heer J. Wagenaar, de beiaardier van het carillon van de Domtoren te Utrecht. Momenteel hij bezig met het .versteken" van d« speeltrommel van het carillon, een werkje, dat slechte drie maal per jaar geschiedt. De Domtoren bezit een prachtig klokkenspel, dat uit 44 klokken bestaat, waarvan de grootste een doorsnede heeft van 1.69 m. en de kleinste een van 0.19 m. De meeste van deze klokken zijn in de jaren 16641665 gegoten door de beroemde klokkengieters, de gebroeders Hemony. 's Zater dagsmorgens, op Meiavonden en bij feestelijke gelegenheden zingt in dé epen lantaarn het carillon, dat op Koninginnedag zijn nieuwe melodieën weer over de stad zal sproeien. sen in staat zijn de hoofdstad van Laos, Loeang Prabang, te behouden. Generaal Salan, de Franse opperbe velhebber in indc-Chlna, is Donder dag naar Loeang Prabang gevlogen om zich op de hoogte te stellen van de verdeaigiugsvoorbereidingen. Het schijnt, dat colonnes van de Vietminh nun opmars naar het Zui den in de richtinf van de hoofdstad Van Laos, langs de rivier de Nam Hoe, voortzetten. De Franse regering zou vooral verontrust zijn over het feit, dat er geen grote reserves aan Franse troepen in Indo-China be schikbaar zijn om de stoot van de Vietminh naar Loeang Prabang en Vientiane, ae groctste stad van Laos, op te vangen. Uit niets is nog gebleken, dat-de hoop van de Franse legerleiding dat de rebellen zich zullen laten verlei den tot een grote veldslag, in vervul ling zal gaan. De Fransen hebben zich van de grenzen van Laos terug getrokken zonder de vijand kans te geven, de Franse troepen aan te val len in een terrein, waar blanken in het nadeel zijn. Op de kale Vlakte der Kruiken, in het midden van het land, staat nu de gehele Franse strijd macht gereed om slag te leveren als de vijand dat ten minste ook wli. Het schijnt echter dat de rebellen er de voorkeur aan geven, de Franse troepen linkj te laten liggen en het gehele land, waarvan zij nu aleen derde deel bezet hebben, rustig ver der in hun mach. te krijgen, terwijl de Fransen dan van zelf midden in een vijandelijk land komen te zit ten. De politieke correspondent van „Le Monde" heeft Donderdag een ongenoemde Franse minister aange haald, die na een Woensdag gehou den kabinetsvergadering, waarin de toestand in Indo-China werd be sproken, verklaard zou hebben, dat Frankrijk een catastrophe tegemoet gaat. Het lot der vluchtelingen President Eisenhower heeft in een brief aan koningin Juliana uiting ge geven aan zijn vertrouwen, „dat dc vrije wereld gehoor zal geven aan de uitdaging, welke de vluchtelingen bieden In de brief, welke op 4 April ge dateerd was, deelde dc president dc Koningin mede er zeker van te zijn, dat dc uitdaging niet alleen aangeno men zal worden omdat de vluchtelin gen „Menselijke wezens zijn wier waardigheid en zelfrespect op het spel staan, maar ook omdat zij met ons hun rol wensen te spelen in het verkrijgen van vrede en orde in de wereld". Het Witte Huis publiceerde de tekst van de brief van Eisenhower te za- men met die van een brief, welke koningin Juliana hem op 18 Maart geschreven had. De brief van de Koningin werd vo rige maand door prins Bernhard tij dens een bezoek aan het Witte Huis aan president Eisenhower overhan digd. Koningin Juliana deed een beroep op Eisenhower om persoonlijk de lei ding te nemen in een poging „om dit steeds groter wordende wareldpro- bleem op een wereldbasis op te los sen". De publicatie van de briefwisse ling kwam' 24 uur nadat president Eisenhower het Congres had verzocht een Noodwet aan te nemen om in de komende twee jaren de toelating van 240.000 emigranten boven de bestaan de quota mogelijk te maken. „Dat gij uw gedachten over het pro bleem, dat de vluchtelingen de vrije Eerste Nederlander uitgewisseld De „American Broadcasting Com pany" heeft medegedeeld, dat van daag, Vrijdag, dc eerste Nederlander in Korea door de Noordelijken gere patrieerd is. Het is sergeant Arie Biever. Sergeant Biever werd hartelijk welkom geheten door kapitein H. Vader uit Leidsch_-ndam. Tot de eerste groep, die vandaag werd teruggezonden, behoorden be halve Biever een Canadees, twee Turken, 21 Amerikanen en Zuid- Koreanen. Naar men aanneemt, aldus Reuter, is sergeant Arie Biever de enige Ne derlander, die gerepatrieerd zal wor den. wereld bieden, hebt laten gaan op een tijdstip, dat uw eigen land en volk zo heldhaftig de lasten van een over bevolking en de desatreuze gevolgen van de recente overstromingei onder de ogen zien, bewijst opnieuw de deernis, welke uwe Majesteit steeds toon-t voor hen die buiten dc grenzen van uw land in nood verkeren", al dus eindigde de president zijn schrij ven aan Hare Majesteit. HOE wordt het weer? (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). NU EN DAN OPKLARINGEN Droog weer met nu en dan op klaringen. Zwakke tot matige wind tussen West en Noord. Over het algemeen weinig ver andering in temperatuur. 25 April: zon op 5 23 en onder 19.54. maan op 16.1.1 en onder 3.50 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI licht bcw. 5 C. OSLO zwaar bcw. 6 STOCKHOLM onbewolkt 7 KOPENHAGEN onbewolkt 6 LONDEN mist 3 AMSTERDAM zwaar bcw. 0 BRUSSEL mist 7 PARIJS onbewolkt 8 n BORDEAUX geh. bewolkt 12 NICE zwaar bewolkt 12 WARSCHAU nevel 5 BERLIJN onbewolkt 8 FRANKFORT nevel 8 MüNCHEN onbewolkt 5 ZURICH half bewolkt 10 WENEN half bewolkt 7 JCaweEtje Stel uw hart onwrikbaar op den Heer, en vrees liet oordeel der men sen niet. Thomas Kempis

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1