3)e £aicbe£oma/nt De uitwisseling der gevangenen Schietpartij stad van in de oude Jerusalem Churchill heeft reisplannen DE STRIJD VAN FRANKRIJK IN INDO-CHINA Ned. Koreastrijders onderscheiden Hier krijgen zieken en gewonden hun vrijheid weer Eén derde der ZKoreaanse Recalcitrante matadors gevangenen reeds overleden President Eisenhower gaat bezuinigen Jlanettje Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDÉN EN OMSTREKEN DONDERDAG 23 APRIL 1953 •Hste JAARGANG No. 12871 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826. Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p, mnd., 1 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Incident tussen Joden en Arabieren Op verschillende plaatsen te Jerusalem is gisteren de greiu tussen de door Atabieren en Joden bezette gedeelten van de stad een schietpartij ontstaan. Beide partijen geven elkaar de schuld. Volgens Israëlische berichtgeving iijn twee personen om het leven gekomen, volgens fordaanse berichtgeving zijn aan Arabische zijde vier doden gevallen. Beanbten der VeTenigd> .Naties zijn er, na onderhandelingen, in geslaagd het vuren te doen staken. NOG MEER INCIDENTEN. Waaxmemers te Tel Aviv verklaar den, dat de jongste schietpartij in Je- i'uzalem één van de ernstigste grens incidenten is, die na het, in 1948, be- êlhd'igen der vijandelijkheden tussen het Israëlische leger en de Arabische strijdkrachten, is voorgevallen. Andere incidenten van de afgelo pen week zijn: een botsing nabij Wa di Foekin, ten Westen van Bethle hem, waarbij twee Israëliërs werden gedood en de in een Westelijke voor stad van Jeruzalem gepleegde moord op twee Joods-Amerikaanse studen ten. De .Jerusalem Post", die vaak de mening van het Israëlische ministe rie van buitenlandse zaken weer geeft, schreef Woensdag, dat deze grensincidenten „een gevaarssein be tekenen, dat niet veronachtzaamd kan worden". In Israëlische politieke kringen meent men dat de spanning aan de grens kunstmatig door de Arabieren in het leven wordt geroepen, om bij voorbaat te verhinderen, dat even tuele bemiddelingspogingen van de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Fester Dulles, die be- Volgens niet-bevestigde geruchten, die in Britse parxementaire kringen de ronde doen, heeft premier Chur chill het plan, om na de kronings feesten een bezoek aan een aantal West-Europese hoofdsteden, waar onder Parijs, te brengen, zo meldt A.F.P. uit Londen. Hij zou tot één gemeenschappelijke politiek willen pogen te komen ten aanzien van de kwesties, die de wereld verdelen. Tot deze kwesties zou die van de toe lating van continentaal China tot de Verenigde Naties behoren. Dit vraag stuk zou hij op „Europese wijze" wensen te behandelen. Als Groot- Brittannië eenmaal met zijn West- Europese geallieerden tot overeen stemming zou zijn gekomen over een ..Europese vredespolitiek" zou pre mier Churchill zich opnieuw naar de Verenigde Staten begeven, om pre sident Eisenhower te bewegen mo gelijk de Amerikaanse politiek ten aanzien van China te herzien. Chur chill zou dan, doordat hij de steun van de Europese staatslieden zou hebben, sterker in de schoenen staan. Daarna is Churchill volgens ge noemde geruchten van plan, om een particulier bezoek aan Malenkof te brengen, teneinde diens mening te peilen omtrent een vier-mogenhe- denbespreking. Prinselijke boerderij in Mexico? Volgens een bericht in het Mexi caanse dagblad „Zocalo" zou prins Bernhard eigenaar zyxx geworden van een grote ranch in de omgeving van de Mexicaanse havenstad \rera Cruz Uit welingelichte bron vername het blad, dat prins Bernnard een aa dal Nederlandse deskundigen op agra risch gebied naar deze boerderij wil later overkomen om door uitge breide experimenten de kwaixtext var de Mexicaanse oogst te he'uen opvoeren. ».Tel." gin Mei a.s. in het Midden-Oosten wordt verwacht, succes zullen ople veren. De Jordaanse premie heeft een te- legam gezonden aan de Amerikaanse, Britse en Franse regeringen, waarin geprotesteerd wordt tegen de schiet partij. In het telegram worden teven* waarborgen voor de Jordaanse gren zen verzocht. Een hoge officier van de Israëli sche generale stax heeft op een pers conferentie verklaard, dat .waarne mers van de verenigde Naties in wit te jeeps Donderdagochtend aan weerszijden van de grens in de ver deelde stad Jeruzalem patrouilleer den, teneinde herhaling van de inci denten te voorkomen. Hij zeide weinig hoop te hebben op een regeling van deze kwesties door de gemengde wapenstilstandscom missie. Mogelijk zou Israel de zaak aan de Veiligheidsraad voorleggen, opdat deze door middel van de poli tieke druk zou kunnen verhirderen, „dat Arabieren in Israël infiltreren". de Oorlog in indo-china De moordzaak-Christie De van meervoudige moord be schuldigde John Christie is gisteren voor een Londense rechtbank ver schenen. Het betreft hier slechts een voorlopige behandeling. Als de ma gistraat bevindt, dat de zaak daar voor in aanmerking komt, zal hij Christie door een hogere rechtbank laten berechten. Christie vertoonde geen tekenen van ontroering, toen hij de rechtzaal werd binnengeleid. De zaal was- zó overvol, dat ver slaggevers die even weggingen om hun korvi door te bellen, niet meer werden toegelaten. De openbare aanklager las de ver klaringen voor, die Christie tegen over de politie heeft afgelegd. Chris tie had zijn vrouw op ee» ochtend ■in een zware benauwdheid aange troffen, nadat zij blijkbaar een groot aantal tabletten ha-^ ingenomen. De vrouw was volgens Christie de laat je tijd zeer overspannen geweest. Na haar dood h?d hii baar onder de vloer van de woning begraven. HÉ was in een toestand eeweest, waar in bij niet wist wat hii deed. Met de andere vermoorde vrou wen h"d hij ruzie gehad, maar op de een of andere wijze hadden z.e alle maal toevallig iets om hun nek ge kregen. waardoor zij ee*Wven wa ren. Christie kon zioh dat niet pre cies meer herinneren. Het getuigenverhoor, dat gisteren is aangevangen, zal vo'gende week Woensdag worden voortgezet. Aanslag in Tunesië Er heeft zich in Tunesië weer een incident voorgedaan. De Frans ge zinde advocaat Taieb Gatsjem, een broer van de Tunesische minister van Gezondheid, is bij een door de natio nalisten gepleegde aanslag om het leven gekomen. Hij was belast met het organise ren van plaatselijke verkiezingen, welke door de nationalisten worden geboycot. Naar men verklaart, is de dader, in het bezit van een machinegeweer, gearresteerd. DE FRANSE CORRESPONDENTIE DOOR KAMERLID BECRITISEERD. Het P. v. d. A. Tweede Kamerlid Nederhorst heeft aan de minister van oorlog schriftelijk enige vragen ge steld omtrent de briefwisseling, die het Nederlandse departement gehad heeft met het Belgische ministerie. Zoals men zich zal herinneren is deze briefwisseling in het Frans gevoerd en het genoemde Kamerlid verbaasd zich erover, dat tussen twee Neder lands sprekende landen een vreemde correspondentie-taal gebruikt is. Het Kamerlid vraagt de minister ten slot te, of deze niet met hem van mening is, dat in de toekomst de departe menten bij officiële betrekkingen tus sen Nederland en België de Neder landse taal dienen te gebruiken. Grote slag aanstaande De Franse posities op de Vlakte der Kruiken, het grote plateau waar op de Fransen zich hebben terugge trokken zodra de troepen van de Vietminh hun aanval op Loas begon nen, beginnen de druk van dc vijan delijke troepen te gevoelen Gedu rende hun grote terugtocht hebben de Fransen alle contact met de over machtige vijand vermeden, in de hoop, een beslissende slag te kunnen leveren op de kale hoogvlakte, waar de troepen van de rebellen in het na deel zouden zijn. Het eerste gevechtscontact is nu tot stand gekomen en de situatie Voor het front van de troep werd Woensdag in de L'ngelbrecht van Nassau- kazerne te Rosendaal, door de Amerikaanse Ambassadeur in Nederland, de heer Seldcn Chapin, aan zeven Nederlandse militaixen een decoratie uitge reikt voor moedig gedrag tijdens de gevechten in Korea. De Amerikaanse Ambassadeur speldt le Lt. J. W. Meyer de onderscheiding op. doet denken aan die van Na Sam een door de vijand omsingelde post van het Franse leger, die bet al vele weken lang volhoudt en door de lucht van versterkingen wordt voor zien. Radio Vietminh heeft omgeroepen dat de „bevrijders" een regering in het leven hebben geroepen voor het op de Fransen veroverde deel van Laos, dat ongeveer een derde deel is van het gehele koninkrijk. Het Franse kabinet heeft gisteren besloten de relaties met de drie de len waaruit Indochina bestaat (Viet nam, Laos en Cambodsja) te verster ken en te verbeteren. De koning van Cambodsja heeft eergisteren tijdens een vraaggesprek gezegd, dat er groot gevaar bestaal dat zijn volk gemene zaak maakt mei de rebellen van de Vietminh wan neer Frankrijk niet binnen enkele maanden Cambodsja grotere vrijheid geeft. Panmoendjon, een dorpje, dat thans in het middelpunt van de belangstelling staat, door de uitwisseling van tieke en gewonde krijgsgevangenen tussen de Communisten en de Geallieerden, die laar plaats vindt. Het Communistische ontvangstcentrum (1). ligt even bezijden de weg naar Kaesong '2). Ook het gebouwtje waarin de onderhandelingen tussen Noord en dc Verenigde Naties worden gevoerd staat aan deze weg (3). De gevangenen worden door de Communisten in deze tenten gebracht (5), waarna zij word n ontvangen door de Geallieerden (7) en via de weg naar Moensan (4) naar „Vrijheidsdorp" worden gebracht. Er is een veldje gemaakt, waar hclicoptèrs kunnen landen en opstijgen (6). Onderzoek geëist Volgens eensluidende verklaringen van vrijgelaten gealieerde krijgsge vangenen in Korea is een-derde deel van de Zuidkoreanen, die de'com munisten in handen vielen, van ont bering gestorven. De gevangenen waren in de communistische kampen verstoken van medische zorg en vol doende voedsel. Het commando van de Verenigde Naties zal de commu nistische verbindingsofficieren mor gen verzoeken, meer zieke en ge wonde krijgsgevangenen vrij te la ten. De vrijgelaten krijgsgvangenen melden allen, dat nog vele zieke en gewonde kameraden in dc zieken barakken zijn achtergebleven. In Washington maakt de regering zich bezorgd over de verhalen, die in de Amerikaanse pers de ronde doen en die bestaan uit vraagge sprekken met vrijgelaten gevange nen in Korea. De regering vreest blijkbaar, dat deze persberichten een ongunstige invloed zullen hebben op de wapenstilstandsonderhandelingen. Om deze reden werkt ook een com missie uit de Senaat, die een onder zoek instelt naar de behandeling van geallieerden in Noordkoreaanse gevangenschap, in het geheim. De voorzitter van de commissie eist een onpartijdig en internationaal onder zoek in de communistische krijgsge vangenkampen. Hij zei, dat deze eis door de Amerikanen als voorwaarde moest worden gesteld voor de on derhandelingen over een wapenstil stand. Britse burgergevangenen terug De zes Britten en een Ier,, die sinds het begin der vijandelijkheden in Korea in Noord-Koreaanse inter- j grote onrust naar aanleiding van de dat zij zouden worden vrijgelaten. Echter ook daarvóór was dc behan deling niet slecht geweest. Hij verklaarde voorts, dat het me rendeel van de plaatsen in Noord- Korca is verwoc t. „In het algemeen leeft dc bevolking in holen in dc grond, haar moreel is echter zeer hoog", aldus kapitein Holt. Alle gewonden terug? In een officiële verklaring van de V.N. over de bijeenkomst van lieden van dc verbindingsofficieren te Pan moendjon wordt gezegd, dat de Noordelijken hebben meegedeeld, dat zij al 't zieke cn gewonde krijgs gevangen personeel aan hun zijde zullen repatriëren. Vandaag, Donderdag, werden vijf Australiërs, 14 Amerikanen en zes Columbianen teruggezonden. Later zouden 50 Zuid-Koreanen volgen. Volgens A.F.P. was hun lichame lijke toestand niet zo goed als die van de eerder teruggezonden gevan genen. Eén der Columbianen, die een maand geleden gevangen geno men waren bij de gevechten om dc „Kaalkopheuvel'miste beide be nen. Morgen, Vrijdag, zal zich ook een Nederlander onder de terug te zenden gevangenen bevinden. Drie vooraanstaande Spaanse ma tadors zijn te Sevilla ieder tot 15 000 peseta's (ongeveei 1.500 gulden) ver oordeeld, omdat zij weigerden tegen hun stier te vecntcn. Dc arena van Sevilla was door een stromende regen veranderd in een waar moddervela, doch do drie ma tadors slaagden er in ieder een van hun twee sticrei, te doden; zij had den hun schoenen uitgetrokken ten einde beter houvast te hebben op de modderige grond. Daarna verzool ten de stierenvech ters met doorweekte en modderige kleren de president van hei gevecht dit te beëindigen. De presidon' wees hun verzoek echter van de hand cn gaf opdracht, om de vierde stier in de arena te laten. Dc matadors wei gerden echter iets te doen. Hierop werden de matadors onmiddellijk ge arresteerd en naar het politiebureau g- bracht. Een inderhaast bijeenge roepen rechtbank or.der voorzitter schap van de gouverneur, Alfonso Ortiz, veroordeelde de drie tot de bovengenoemde boete. neringskampen hebben gezeten, zijn Woensdagmiddag met een ambulan ce-vliegtuig van de Britse luchtmacht te Abingdon in het Britse graafschap Berkshire aangekomen. Kanitein Vivyan Holt, de voorma lige Britse gezant te Seoel, sprak mede namens zijn metgezellen zijn voldoening uit over de goede behan deling, die zij hadden genoten van het ogenblik af, dat bekend werd, Op hulp aan het buitenland De regering Eisenhov heeft voor lopig besloten, het door Truman op gestelde program voor de hulpver lening aan het buitenland In het be lastingjaar dat op 1 Juli begint, te besnoeien met twee milliard dollar. Eisenhower wil de buitenlandse hulp beperken tot maximaal zes mil liard dollar. Het definitieve cijfer is afhankelijk van de besluiten op de ministers-conferentie van het At lantisch pact. De veertien landen van de NAVO zijn het te Parijs eens geworden over de verdeling van de kosten van een program van 317 millioen pond ster ling voor de bouw van nieuwe vlieg velden en andere militaire installa ties in de volgende drie en een half jaar. Van gezaghebbende zijde is verklaard, dat de V. S. met 42,86 pet. van het gehele bedrag het grootste deel zullen betalen. Daarna komt Frankrijk met 13,75 pet. en vervol gens Engeland met 11,45 pet., Cana da met 7,13 pet., Italië met 6 pet. en België met 5,09 pet. Het resterende deel van de kosten zal verdeeldwor den over Nederland, IJsland, Luxem burg, Portugal, Denemarken, Noor wegen, Griekenland en Turkije. Dr. Robert Johnson, de nieuwe di recteur van de Amerikaanse voor lichtingsdienst in het buitenland, heeft Woensdag bekend gemaakt, dat 830 employé's in de V. S. in het buitenland uit overwegingen van be zuiniging ontslagen zullen worden. De man met de schoffel Onder de bewoners van het dal van de Lot, een zijrivier van de Ga ronne (Zuid-wc. t-Frankrijk), heerst entdekking in een brandende boer derij van de lijken van de burge meester van het dorp Bcssue-Jovis, Jacques Brassat, en diens echtgeno te, die met een schoffel bleken te zijn doodgeslagen. Hun oudste zoon, die zwaar gewond in de omgeving van de boerderij werd gevonden, overleed later in een ziekenhuis zon der tot bcwu*tzijn te zijn gekomen. In de afgelopen vijf jaar waren reeds vijf perconon in deze streek met een soortgelijk wapen om het leven gebracht. Twee mannen had den aanvankelijk deze moorden be kend, doch herriencn lat^r in de ge vangenis deze bekentenis. Op 23 December 1948 werden de verminkte lijken van Picror Gras on ziin dienstbode aan"ctroffen in dc uitgebrande boerderij van Gras. Drie rr.aanden later werd de oude molen van Roland Pelligri door brand ge heel verwoest. Pelligri werd gevon den met. een gapende wond aan het voorhoofd, zijn echtgenote was on herkenbaar verbrand. In Augustus 1951 werd op een an dere afgelegen boerderij, Marie Prat, een oude weduwe, met een scherp instrument doodge-lagen. Tenslotte werden in hetzelfde district in Fe bruari van dit jaar een boer, zijn echtgenote en een dochter te elfder ure uit hun brandende hoeve gehaald. Zij bleken allen dodelijk te zijn ge wond door slapen met een schoffel. De plaatselijke politie is inmid dels versterkt met een afdeling uit Montpellier. die een nauwgezet on derzoek instelt in de puinhopen van de boerderij van burgemeester Bras- sat. HOE wordt het weer? (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). IETS MINDER WIND. Droog weer met voornamelijk in het Nonrdc.x van het land en kele overdrijvende wolkenvel den Koude nacht met op enkele plaatsen lichte nachtvorst. Mor gen overdag dezelfde temperatu ren als vandaag of iets hogere. Matige tot zwakke wind hoofd zakelijk tussen Oost en Noord. 23 April: zon op 5.2? cn onder 19.51; maar op 13 54 en under 3,26 uur. 24 April: zon op 5.25 cn onder 19.52; maar- op 15 04 en onder 3 39 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden. weer temp. HELSINKI licht bcw. 6 C. OSLO onbew. 7 STOCKHOLM licht bew. 7 KOPENHAGEN onbew. 0 LONDEN geh. bew. 5 AMSTERDAM zw. bew. 7 BRUSSEL nc'vcl 5 PARIJS onbew. 7 BORDEAUX zw, bcw. 12 NICE zw. bew. 11 WARSCHAUW zw. hew. 5 BERLIJN onbew. 6 FRANKFORT onbew. 8 MüNCHEN onbew. 3 ZURICH onbew. 0 WENEN onbew. 6 M De dienaars gaan voorbij; de dienst blijft ongeschonden.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1