S)e Churchill ziet reeds een vredesconferentie De uitwisseling der krijgsgevangenen Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 21 APRIL 1953 43ste JAARGANG No. 12869 Is de tijd reeds rijp om te praten? Papengracht 32» Tel. 20015» Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 10300-3. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd.» f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 et. p. njro. Telefoontjes t 1.50 MIDDENSTAND IN MOEILIJKHEDEN H. IN HET VORIGE ARTIKEL OVER de positie van de getroffen mid denstanders uit het rampgebied is geschreven over de directe schade en de regeling daarvan, die in zijn huidige (nood)vorm verre van vol maakt moet worden geacht; we heb ben daar de wenselijkheid naar vo ren gebracht van een overbruggings- en schaderegeling, afgestemd op het niveau, waarop de getroffene leefde voor de ramp. Naast de directe schade in per soonlijke en zakelijke sfeer, hebben de meeste getroffen middenstanders echter nog te kampen met een groot indirect verlies, dat voor velen met de dag groter wordt en dikwijls de 'eerste maanden niet op te heffen zal zijn. Ook op dii gebied kunnen we slechts een paar voorbeelden noe men, als geldend voor het niet te overziene geheel. Als sprekend voor beeld kan gelden een zakenman uit Zierikzee. Wanneer deze rr.ar. we derom in zijn zaak is teruggekeerd en zijn bedrijf Iraaiende heeft gekre gen, zie. hij zich beroofd van het me rendeel van zijn klanten, daar het overgrote deel van de inwoners van Zierikzee en in nog sterkere mate van het achterland, geëvacueerd is. Het gevolg hiervan betekent voor de betrokken zakenman een enorme omzetdaling. Dcarnaast en dit geldt vooral de textiel- en schoenen branche zijn de getroffenen, dank zij de krachtdadige steun van bin nen- en buitenland, ruimschoots voorzien van benodigdheden, liggen de in de zgn. persoonlijke sfeer, zo dat, zelfs al zijn de evacué's in een bepaald gebied teruggekeerd, de om zetdaling voor verschillende groe pen een feit blijft. pEN TWEEDE PROBLEEM vormt *-■ de oninbaarheid van de lopende rekeningen. Er zijn winkeliers waar van hdhderden debiteuren in de gol ven de dood vonden en alhoewel het wellicht indiscreet lijkt deze slacht offers in een zakelijke beschouwing te betrekken, een feit blijft dat tien tallen middenstanders hierdoor grote bedragen als oninbaar dreigen te moeten afschrijven. Zijn de debiteu ren niet omgekomen, dan verkeren zij meestal in 'n dusdanig financiële toestand, dat het practisch oumoge- lijk is de oude schulden betaald te krijgen. Deze moeilijkheden zij zijn, zo als reeds gezegd, slechts voorbeelden van het geheel, ontmoeten ook in meer of mindere mate de midden standers van de randgebieden. Za kenlieden en beoefenaren van het klein-ambacht in plaatsen, als Goes, Bergen op Zoom en Steenbergen, die een zeer groot gedeelte van hun klantenkring in het rampgebied had den, dreigen in zeer grote moeilyk- heden te geraken. MU IS HET NATUURLIJK ZEER eenvoudig om de moeilijkheden aan te stippen en verder met criti- sche blik te wachten, wat er door de betrokken instanties gedaan zal wor den. De R.K. Middenstandsbond heeft echter een geregeld contact met regering en volksvertegenwoor diging en poogt in samenwerking met deze een technisch uitvoerbare oplossing te vinaen. Men heeft daaï eerst gedacht aan een mogelijke taak voor het rampen fonds. Zoals men weet, heeft het rampenfonds besloten de schade aan huisraad, voor zover dit in zijn ver mogen ligt, te vergoeden. In genoem de kringen stelde men zich nu voor de huisraadschade bij de wet gere geld te krijgen, waardoor het ram penfonds mogelijk een taak zou zien ir het vergoede^ van de indirecte schade. Deze gedachte ontmoette echter verschillende gegronde be zwaren: Ten eerste heeft het Ned. volk in zijn geheel voor allt slacht offers geofferd en zou het niet tac tisch zijn dit geld voor één groep aan te wenden, voorts zouden de gelden van het fonds wellicht niet toerei kend zijn en ten derde zou men zeer moeilijk een term kunnen vinden om de indirect-getruffenen buiten het rampgebied van de gelden te laten profiteren. pEN TWEEDE, o.i. meer vruchtbare suggestie is deze in directe schade Dij de wet geregeld te krijgen alhoewel ook daaraan vrij grote bezwaren verbonden zijn om dat de schade individueel, wat groot te en karakter betreft, zozeer zal verschillen, dat het zeer moeilijk zal zijn een enigszins hanteerbare wette lijke regeling te creëren. De proble matiek van de indirecte-schade-rege- ling is bij de R.K. Middenstands bond dan ook nog steeds in studie en het moet zelfs niet onmogelijk wor den geacht, dat de bond een zekere vorm van eigen initiatief zal ontwik kelen, wat betreft de vorm, waarin de eventuele wettelijke regeling ge goten zou kunnen worden. Gedurende dit gehele voorberei dingsproces zullen de verantwoorde lijke instanties, zowel regering als organisatie, doordrongen moeten zijn van het feit, dat het hier een niet te onderschatten kracht van de Ned. sa menleving betreft, die reeds te dik wijls in de hoek heeft gezeten, waar de klappen vielen, Daarnaast moet echter (weer eens) geconstateerd worden, dat deze groep, in het geheel gezien althans, Echter eerst wapenstilstand op Korea Churchill heeft gisteren in het Lagerhuis verklaard te hopen dat de Sov jet-Unie en het Westen spoedig een conferentie zouden houder ter beëindi ging van de koude oorlog. Zich achter Eisenhower's iredesvcrklarjng plaat send, zei Churchill: „Ik hoop, dat hier noen elders iets gezegd zal worden dat de processen van goede wil, welke misschien gaande zijn zal tegenhou den of ongunstig beïnvloeden Mijn hoop is, dat zij ten slotte zullen leiden tot besprekingen op het hoogste niveau zelfs indien deze informeel of particulier zouden zijn tussen enige van de voornaamste betrokken mo gendheden". rerende verklaring" waarmee Groot- Brittanr.ië, cn waarschijnlijk alle vrije landen, gaarne zouden instem men. Churchill deed een beroep op Labour de strijdbijl „in dit hoogst belangrijke tijdsgewricht" te begra ven. Hij voegde hieraan toi,kHet schijnt, dat eerder geduld dan haast nodig is. Volgens mijn mening 'kan niemand het doel of de omvang van de verandering, welke zich in de Sowjetsfeer of misschien zelfs in de Sowjetpolitiek bezig is te manifeste ren, juist bepalen." Churchill doelde hier blijkbaar op de suggesties var. Labour onlangs in het Lagerhuis, dat hij een viermo- gendhedenconfeientie moest voor stellen. Gisteren verklaarde hij, dat „geen enkeie hoop, hot klein ook. verloren mag gaan. Het is goed mogelijk, dat tijd nodig is om een zuiver oordeel te kunnen vellen." Churchill zei, dat een oprecht en eervol bestand op Korea met de ver eiste achting vooi de andere betrok ken Aziatische landen van de hoog ste waarde zou zijn." „Wij moeten ons daarom allen verheugen over de stappen, welke gedaan worden om de besprekingen te Panmoenjon te hervatten. Ik wens vandaag niet meer te zeggen, behalve een verze kering aan het Huis, dat het gehele onderwerp bij de regering op de eer ste plaats komt." NOC GEEN VERMINDERING BEWAPENING. In Washington echter gaf de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles op een persconferentie te verstaan tegen het houden van een viermogendheden- conferentie te zijn, indien deze niet zorgvuldig voorbereid is. Churchill waarschuwde, dat het nog te vroeg is voor het Westen om te denken over vermindering van ge zamenlijke defensie-inspanning. „Er moet eerst een wapenstilstand op Korea komen, dan is de deur mis schien open voor een verdere stap vooruit naar dit algemene verbete ring van de situatie in de wereld, waaruit een werkelijke en blijvende vrede zou kunnen voortkomen". Churchill noemde het vredespro- gramma van Eisenhower een «inspi- Vijf jaar Israël In Haifa is Maandag met grote luis ter het vijfjarig bestaan van de staat Israël gevierd. Premier David Ben Goerion nam een parade af van Israë lische infanterie- en artillerietroepei.. Een menigte van 300.000 enthousias te toeschouwers bestrooide de solda ten met bloemen. Onder de belangstellenden bevon den "zich ministers, diplomaten, mili taire attaché's en de wapenstilstands, staf van de Verenigde Naties onder leiding van generaal William E. Ri ley. Uit vele deler, van de wereld w^- ren bezoekers gekomen om de onaf hankelijkheidsdag mee te vieren. De Israëlische marine hield een vloot- schouw van fregatten, korvetten en andere schepen. Boven Haifa vlogen eskaders bommenwerpers, Mosquit- to's, Mustangs en Spitfires. Twaalf mannen ontstaken op twaalf heuvels door het gehele land vreugdevuren om ats in bijbelse tij den geschiedde, het feest te midder nacht in te luiden. Terugkeer van de kinderen Finaly? Het grote Franse Katholieke Dag blad „La Croix" heeft Maandag ge meld, dat er een overeenkomst is gesloten over de terugkeer ven de kinderen Finaly. de twee Joodse oorlogswezen die door hun katholie ke nle°emoeder over de grens ge smikkeld waren om te voorkomen, dat de kethoMek ^e^oopte jongens "an Joodse verwnten zonden wor- ■i»n teru<r,,p<*even.* VoWpns (io'e pve-eeo^OP^t monden -»e Vin^p-en rn°t p°n een neutra1" vroren toev»vtron*"d. jn pen jne«~Wr»»* Ttrrv—pn>'ariToV>rnpVifi w,or ""PI «««e to" '«nr,,on nit«po"fpnd,nl^n* VLIEGTUIGONGELUK BIJ SAN FRANCISCO Gisteravond is kort na het opstij gen een DC-6B van de „Western Airlines" midden in de baai van San Francisco neergestort. Een DC-6B is een Douglas passa giersvliegtuig, dat 64 personen kan vervoeren. Volgens een meedeling van de *vaf»tc*har>oij bevonden zich echter slechts vijf nassagiers aan boord. Ve'en waren iuist voo^ het ongeluk te San Francisco uiteestapt. Gaiö&atió naai Zeeuuióe dijden Maandagmorgen zijn uit de Coijhaven te Amsterdam de eerste slepen met caissons voor de Zeeuws dijken vertrokken. Het convooi wordt door slepers van Muller en Co getrokken, en het is bestemd voor Zierikzee vermoedelijk voor de „Operatie Levensstrijd". Het vertrek van het convooi. Verloop zonder stoornissen De uitwisseling van de gewonde krijgsgevangenen op Korea verloopt zonder stoornis. Officieel is medegedeeld, dat zich onder de eerste groep van vrijgelaten geallieerde krijgsgevangenen geen ernstige zieken bevinden. Wel ver toonde drie vierde gedeelte van deze groep sporen van tuberculose, of leed ZEVEN BRITTEN KEERDEN TERUG UIT KOREA Te Moskou gearriveerd. Zeven Britse burgers, die in de eer ste phase van de Koreaanse oorlog door de communisten gevangen zijn genomen, zijn gisteren in Moskou ge arriveerd op weg naar huis. De groep, die onder leiding staat van Vyvyan Holt, Brits gezant in Seoel toen de oorlog uitbrak, werd door de Noord-Koreanen vrijgelaten nadat Engeland aan Rusland verzocht had, in deze zaak te helpen. De Britten zager, er gezond uit toen zij aankwamen. Zij vertelden, dat zij een goede reis door Siberië hadden gehad, zonder Sovjet-Russische bege leiding. In Pjong Jang waren zij na hun vrijlating 19 dagen lang onthaald op maaltijden, waar de wijn rijkelijk vloeide en kaviaar werd opgediend. De ontvangst ir. China was navenant. Zij hadden in luxe treinen gereisd. Eenmaal in een vredes-expres, die beschilderd was met vredesduiven van Picasso. Hun dagelijkse toelage voor maaltijden was 60. Zij werden op het Jaroslaw-station ontvangen door de Britse ambassa deur in Moskou, Sir Alvary Gascoig- ne. De vrijgelatenen droegen khaki kleding, welke hun voor hur. vertrek door de Noordkoreaanse autoriteiten gegeven was. Hun eerste vraag was: „Wat is er van de Franse geïnterneerden gewor den?" Hun werd verteld, dat een groep van 14 Franse burgers Zondag aan de Russen is overgedragen. Gisteren is uit Engeland een vlieg tuig van de RAF roar Rusland ver trokken om de Britse groep op te halen. Vandaag keert hdt vliegtuig met hen terug. Het vliegtuig heeft een dokter en een verpleegster aan boord. De vlucht naar het Westen houdt aan 1.734 Inwoners van Oost-Duitsland zijn Maandag naar West-Berlijn uit geweken. Sedert enkele dagen is het opgevallen, dat zich onder de vluch telingen stee<Js meer protestante studenten bevinden, die zeggen te zijn gevlucht als gevolg van maatre gelen tegen protestantse studenten verenigingen, die er van beschuldigd worden „in dienst te staan van de Amerikaanse imperialisten". De Amazone buiten haar oevers Door een snelle stijging van het wa ter van de Amazonerivier dreigt in een gebied van 700 kilometer van hét stroomgebied een hevige over stroming. Het betreft hier de streek van Manaos, hoofdstad van de staat Amazonas, stroomafwaarts. Volgens in Belem do Para (mond van de ri vier) aangekomen vluchtelingen zijn reeds uitgestrekte juteplantages °n veeboerderijen verwoest. Indien de regens, die deze stijging veroorzaken blijven aanhouden, zal naar schatting 70 procent van de jute-oogst Verlo ren gaan. Deens schip in Harwich uitgebrand nog steeds niet voldoende gevoel heeft voor de werkelijkheid van de huidigé samenleving. Wanneer de statistiek uitwijst, dat slechts 30% van de erkende middenstand zich georga liseerd heeft dan mag men zich feitelijk niet verbazen dat het steeds deze groep is, die de weinig benijdenswaardige klappenboek be woont. Men kan het betreuren of toejuichen, een feit is nu eenmaal, dat wij leven in een tijd, waarin het aantal een doorslaggevende factor vertegenwoordigt. Ook in deze ramp- schade-regeling zou de middenstand ongetwijfeld vooi haar getroffen col lega's een krachtiger woord kunnen spreken, wanneer haar spieekbuis zich door meer dan 30% van de standgenoten geruggesteund wist. In het Deense passagiersschip „Kronprins I rederik" is Zondagavond brand uitgebroken, toen het aan een kade van Harwich lag. Het schip dat 1895 ion meet, kwam in 1946 in de vaart en kon 300 passagiers vervoeren. Zon dagavond vreesde men, dat het schip, oddanks het .verk v in de brandweer, die uit enige plaatsen versterkingen had gekregen, gehe» zou uitbranden. Brandweerlieden op de kade, bezig water te spuiten in het brandende schip. aan spijsverteringsstoornissen. De twee ergste gevallen waren één aan tuberculose lijdende pat'ënt en een krijgsgevangene, wiens rechterbeen was afgezet. Er waren geen geestelijk gestoor den onder. De vrijgelaten Britse krijgsgevan genen zeiden over hot algemeen, dat de communisten niet hadden gepoojy hen langs propagandistische weg tf beïnvloeden. Twee Amerikaanse sol daten verklaarden echter dat de com munisten zich veel moeite hadden ge troost hun krijgsgevangenen van de juistheid hunner leerstellingen te overtuigen. Generaal Mark Clark, de Ameri kaanse opperbevelhebber der Ver enigde Naties," die ter verwelkoming aanwezig was, verklaarde evenw*».: „Sommige van onze kerels, dje te rugkomen, zijn rare denkbeelden in geprent". Sommigen hadden in 28 maanden geen Westerse maaltijd gezien en het was geen wonder dat zij aan-vielen op de biefstukken, verse vruchten, con- sumptieijssoorten en puddingen, die hun voorgezet werden. De vrijgelatenen vertelden, dat het eten in het begin uiterst slecht ge weest was. Niet anders dan bonen en later aardappels en rijst. Later werd het beter en ten slotte kwam er zelfs een bibliotheek met Engelse klassieken. Elke dag werd een lezing gehouden over wereldvraagstukken, maar men was niet verplicht er naar toe te gaan De post werd nagekeken, maar er werd geen dwang uitge oefend om bepaalde dingen te schre ven. De gevangenen konden naar hartelust sport beoefet.en of zwem men als er een rivier in de buurt was. Als zij werk verrichten, was dat al tijd voor hun eigen welzijn gedaan. Alleen twee Amerikanen deden het verhaal, dat er alle mogelijke moei»e was gedaan om hen te overtuigen van de juistheid van de communisti sche leer, waarvoor slechts enkelen bezweken waren. Zij waren van plan zich thuis bij de communistische par tij aan te sluiten. Een andere Amerikaan beweerde dat vele geallieerde gevangenen tc ernstig ziek warer. om losgelaten te worden De verzorging, die in het be gin erg slechts geweest was, begon gaandeweg beter te worden. Anderen vertelden, dat de communisten in 1951 blijkbaar ernstig gedacht had den aan een uitwisseling van gevan genen, omdat er toen verzamelcen- tra waren ingericht. Men heeft Maandag de hoop opge geven de zeven mijnwerkers, die sinds Zaterdagochtend j.l. in een ko lenmijn bij Wattenscheid, in het Ruhrgebied, door een instorting zijn opgesloten, nog levend aan te treffen. KARD. VALERI ERNSTIG ZIEK De H. Congregatie der Religieuzen heeft aan de kloosterlingen dringend het gebed gevraagd voor kardinaal Valerio Valeri, die ernstig ziek is. Kardinaal Valeri, die prefec van de congregatie is, werd 15 Jan. j.l. door paus Pius XII tot kardinaal creëcrd. Hij heeft vooral grote be kendheid verworven als president van het comité voor het Heilig Jaar 1950. TREINONGELUK IN DE V.S. Een sneltrein van Florida naar New York is bij Dillon in Zuid-Caro. Ima ontspoord. Volgens de schating van de eerste verslaggever, die de plaats van hel ongeluk bereikte, zijn minstens tien personen om het leven gekomer. en meer dan honderd van de 300 passa giers gewond. De trein vloog in brand cn velen raakten beklemd in gekantelde rij tuigen. Niet bang zijn voor de vrede De Amerikaanse minister van fi nanciën heeft Maandag te New York verklaard, dat de Verenigde Staten geen economische depressie tegemoet gaar#, ook al zou er in Korea éen wa penstilstandsovereenkomst worden gesloten, of al zou er een tijdperk van werkelijke vrede aanbreken. Er is geen reden om de vrede te vre zen, zo zeide hij. De minister gaf in zijn redevoe ring, welke hij hield voor leden van een persvereniging tc New York, een uiteenzetting van zijn fiscale politiek, welke uitgaat van een verlaging van de belastingen, wanneer de uitgaven der regering „onder strict toezicht" zullen zijn gebracht. Einde militaire missie in Indonesië In een korte gemeenschappelijke openbare bijeenkomst hebben van ochtend in Djakarta de Nederlandse en Indonesische delegaties het pro tocol betreffende de liquidatie van de Nederlandse militaire missie in Indonesië ondertekend. Het protocol bevat de grondslagen en de richtlijnen voor de beëindiging van de werkzaarr.'hcden van de missie uiterlijk tegen het einde van dit jaar. De geleidelijke repatriëring van de leden der missie zal onmid- delh'k beginnen. Een uitzondering wordt gemaakt voor de onleidingen van de •'oernacht in Surabajn, die n!j»t reeds op 31 December a.s. be- Hndlfd zullen kunnen worden zon- •W daaraan schade te doen. Verkeer tüdens Bloemencorso Op Zaterdagmiddag 25 April zal lanps de Rijksstraatweg tussen Ben- nebroek en Sassenheim het grote bloemencorso worden gehouden Ge noemde weg zal in verband hierme de voor het doorgaande verkeer worden afgesloten, zodat de KNAC de automobilisten, die hierlangs hun doel moeten bereiken, aanraadt, met vertraging en omleiding rekening te houden. 'Og.6 MTT.LTOFN IN RAMPENFONDS Het Nationaal Rsrrmenfonds heeft tot gistermiddag 106.6 millioen gul don geïncasseerd. Sedert de opgave van de laat«te s'and (Zaterdagmid dag) is er weer 100.000 bij geko men. HOE wordt (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WEINIG VERANDERING. Vrijwel onbewolkt, maar in het uiterste Noorden van het land later kans op binnendrij ven van enkele wolkenvelden. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Noordoost. Weinig ver andering in temperatuur. 22 April: zo.' op 5 29 en onder 19.49; maan op 12 44 en inder 3.12 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI OSLO STOCKHOLM KOPENHAGEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX NICE WARSCHAU BERLIJN FRANKFORT MÜNCHEN ZURICH WENEN weer onbew. licht bew. zw. bew. licht bew. onbew. onbew. onbew. onbew. regen licht bew. licht bew zw. bew. onbew. onbew. onbew. nevel 5 JCaviettje Wat mens leeft zo volmaakt, die zich niet eens vergist? Joost van den Vondel

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1