Nederland - zonder Abe - speelde en verloor wedstrijd zonder aanvalskracht Opstelling van Lenstra bleek ditmaal een misgreep De 200ste Negentig minuten strijd van Oranje tegen Rode Duivels Dc Ned. jeugdploeg won met 2-1 van de Belgen MAANDAG 20 APRIL 1953 Tm LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 4 BELGEN GREPEN ZEGE IN TWEEDE HELFT NA ORANJE-MEERDERHEID Het was met de 76ste landenwedstrijd tussen Nederland en België gisteren als met het weer: het leek heel mooi in 't zonnetje, maar 't was nog echt koud. Ook het spel van de Oranjeploeg droeg dit cachet. Er werd aardig gespeeld, beter gecombineerd dan we de laatste jaren van een vertegen woordigend elftal gewend zyn geweest, maar het nuttig effect bleef uit: er werden geen doelpunten gemaakt, omdat de voorhoede daartoe onmachtig bleek. En daarbij bleef de sedert enkele jaren heersende overmacht der Bel gen aanhouden. Een 20 overwinning der Zuiderburen voegde een nieuwe schakel toe aan hun successen der laatste jaren. Opnieuw vragen we ons af: wat nu. De Oranjeploeg heeft over het al gemeen niet slecht gespeeld, maar zij bleek onmachtig doelpunten te ma ken. En die blanke score voor de Bel gen kan mon niet enkel op de crediet- zijde der Rode Duivels schrijven. Het is waar: hun verdediging met Carré en Seghers aan het hoofd heeft me nige oranje-aanval onschadelijk ge maakt en zij heeft zeker enige doel punten voorkomen daar is zij uit eindelijk ook voor maar we me nen toch heus niet teveel te zeggen, dat de Oranje-voorhoede in de afwer king der aan/allen schromelijk is te kort geschoten. Er werd over het al gemeen zeer onnauwkeurig gescho ten. Luiten vooral heeft enige pracht kansen gehad, doch 't was alles veel te onzuiver. Ook Bleyenberg en Van Beurden, die na de wedstrijd tegen Wacker wel enige hoop op verbete ring gaven, stelden in dit opzicht te leur, maar wat Lenstra deze middag heeft laten zien was verre beneden de verwachting. Men kome daarbij niet aan met de verontschuldiging, dat hij na de op gelopen blessure en de minder gun stige behandeling daarna nog niet ge- heql fit zou zijn geweest.men had met zijn opstelling gewacht tot Zon dagmorgen. Hij speelde mee, dus mocht men ook alles van hem ver wachten. Lenstra heeft bijna hoege naamd niet deelgenomen aan het veldspel, haalde geen bal op en stond maat- af te wachten of hij de bal voor zijn voeten zou krijgenBij een verdediging met een Carré aan het hoofd, behoeft men dit heus niet tt verwachten We geloven, dat hij zijn medespelers heel wat meer kans tot doelpunten maken had gegeven. De gisteren tegen België ge speelde wedstrijd was de 200ste in de serie internationale wed strijden van het Oranje-elftal. De reeks werd geopend op 30 April 1905 en ging ook tegen België. Na 90 min. was de stand 11 en er moest verlengd wor den, omdat de stijd ging om een prijs: de Coupe van den Abeele, ook wel genaamd het koperen dingetje. Deze naam had deze prijs vorkregen, toen voor een wedstrijd een der Neder landse spelers eens geroepen had: geef hier dat koperen din getje. In de verlenging van die eerste wedstrijd scoorde Eddy de Neve, die ook het eerste doel punt gemaakt had, nog driemaal. De honderdste wedstrijd ging ook tegen België, n.l. op 4 Nov. 1928 te Amsterdam en tien jaar later, 3 April 1938, te Antwer pen, volgde de honderdvijftig- stc. Deze beide wedstrijden ein digden onbeslist: 11, doch de verlenging was toen afgeschaft. En de 200ste wedstrijd ging dus eveneens tegen België. Lou ter toeval overigens, want in dien de wedstrijd Nederland Denemarken niet ware ingelast, dan zou het de 199ste zijn ge weest. En nu won België met 2—0. indien hij wat meer gezworven had en de Belgische verdediging meer uit elkaar had ger/kt De Belgen waren technisch beter aan de Oranjeploeg Hun aanvallen vooral waren, hoewel veelal op de zelfde leest geschoeid, zo geraffineerd /an opzet, dat zij vrijwel steeds slaagden, al kwam er tenslotte door het prachtig verdedigingswerk van Terlouw en ok van Tebak dan geen direct resultaat uit Wanneer we het resultaat van deze NederlandBelgië-wedstrijd verge lijken met het spel dat door de Oran je-ploeg is vertoond dan zijn we Een overzicht tijdens het moment, waarop de Belgen hun tweede doel punt maken. Van links naar rechts: Lembrechts, Tebak: Klaassens, Anoul, Biesbrouck, Janssens (die juichend de armen omhoog «teekt), Mermans, Landman (achter Mermans), Oden- thal en Terlouw. geneigd te concluderen, dat de uit slag wel wat geflatteerd is voor de Belgen. Had de Or.inje-voorhoede bij het hevig offensief kort na het begin van de tweedè helft een kansje weten te benutten en het offensief bekroond met een doelpunt, we zijn ervan over tuigd, dat de wedstrijd door Oranje gewonnen zou zijn. Het succes kwam toen evenwel aan Belgische zijde en dat was het psychologisch moment: de kracht van Oranje was gebroken en het Belgisch initiatief was er door versterkt. Daaraan kon de Oranje ploeg zich met meer ontworstelen en zij verloor. Toch moet cr op dit elftal voortge bouwd worden, zij het dan met een enkele wijziging, waarbij we dan graag een werker, een doorzetter zien op de plaats van Abe Lenstra. We menen, dat dit aan de kracht van het elftal zal ten goede komen. Maar de winst was voor de Belgen Al wat aan de wedstrijd vooraf ging had zo het gebruikelijk tintje. De spelers kwamen wel wat laat het veld op en we vragen ons af, waar om dat niet vroeger kan. Toen ze zich op de rand van het grasveld hadden opgesteld volgde de Brabangonne, daarna het Wilhel mus door het muziekkorps van de Nymeegse schoenfabriek Swift", een keurig geheel en zelfs de hond, een Afghaanse windhond als we het goed gezien hebben ontbrak daar bij niet. Begeleid door een jongeda me trok deze viervoeter telkens ook met de muziek mee, 't veld rond en hij scheen zich uitstekend op zijn gemak te gevoelen onder al die luid ruchtige klanken. Daarna de toss en Mermans was daarbij de gelukkige, al maakte de keuze van van speelhelft niet veel uit. want de wind stond dwars over het veld van Noord-Oost tot Zuid- West, alleen de zon scheen nog een beetje in de rug der Belgen. En zo kon Bleyenberg de aftrap doen, maar reeds de eerste Ned. aan val strandde op spil Car^é, die de voorhoede der Rode Duivels aan het werk zet en deze doet dit zo fanatiek, dat er reeds onmiddellijk een corner uit volgt. Ook hieruit gaat de bal weer corner, welke beëindigd wordt met een vrije trap tegen de Belgen vanuit het doelgebied. De Oranje- aanval gaat dan teniet door misser, van v. Ede. Na een mooie pass van de vleugel naar Coppens zet deze te zamen met de nog steeds aalvlugge Torke Lemberechts een nieuwe aan val op, maar zonder succes. Daarna bieekt Coppens door, als de Oranje, verdedidging op vermend buitenspel blijft staan, maar het was geen bui tenspel en een gevaarlijke aanval was het gevolg. Tor tweemaal toe brengt Landman redding en dat hy deze middag uitstekend in vorm was, bleek daarvan een voorproefje. Dat toonde hij ook bij de door Terlouw terugge speelde ballen want of net nu kop ballen Of schoten waren die Tclouw op hem ïoste. Landman bewees zijn clubgenoot-spil uitstekend te ver staan want hij had er niet de minste moeite mte. Snel golft het spel heen en weer. Nog is de ene aanval niet afgesta- ger of reeds is de voorhoede van de andere partij weer aan bod. Een schot van Lenstra wordt door de Belg. verdediging gekeerd en Luiten schiet even latei op doel, doch via v. d. Brandt gaat de bal corner. Hieruit werd goed voorgezet en Bleynberp kopte in, juist iets te laag, want Seghers, die voor zijn doel st. nd, kon de bal nog preccies uit de lucht graaien. Belgen feller in het offensief. Het verschil tussen de Nederlandse en Belgische aanvallen kenmerkt zich vooral hierdoor, dat de gasten veel fe.ler op de b3l zitten, doortastender z:m en meer doorzettingsvermogen tonen. Evenwel, de Oranje-verdedi ging kan het voorlopig klaren. Ter- ,',uw, Tebak en in laatste instantie l andman, zijnwn prima vorm en ge ven geen kamp. Bovendien zet onze verdediging niet zonder succes herhaaldelijk de buitenspelval op, waarvan de Belgi sche voorhoede telkens weer het slachtoffer wordt, al bleef aan het toepassen van de buitenspel-tactiek een grooi ge' aar verbonden. Na een corner op het Ned. doe. volgen weer twee stormlopen op de veste der Rode Duivels en ook hi?r 's een corner weer hei gevolg, maar Seghejs vangt het leer gei op. Ove rigens is hij niet altijd even safe, vant het gebeurde nogal eens, dat hy de bal uit handen lie: vallen. Een venijnige aanval der gasten na goed samenspel van het binnen- trio wordt besloten met een schot van linksbuiten Janssens tégen de deklat en even later stopt Land man weer een schot van Merman6, doch de Belg is ogenblikelijk terug en Landman werkt de bal weer cor ner. De Spartaan heeft het in deze periode druk, want kort daarop stopt hij weer een schot van Cop pens, waarna een Oranje-aanval te niet gaat door overschieten van v. Beurden. Goed, maar toch half veldspel van Oranje. Het is opmerkelijk hoe goed en hoe slecht door de Ned ploeg in het veld gewerkt wordt. Veel nuttig en technisch ook aardig werk wordt Nederland-België 6-6 De balans van de wedstrijden tussen Nederland en België in dit weekend gespeeld is: Nederland ABelgië A België BNederland B Jeugd NederlandBelgië AmsterdamBrussel RotterdamAntwerpen Belg. Limburg Ned L mburg 0—2 2—0 2—1 2—2 Totaal dus: een gelijk aantal punten 66, doch de twee voor naamste wedstrijden werden overwinningen voor onze Zui derburen. door de spelers gedaan, maar over het algemeen faalt de afwerking, speciaal het zuiver plaatsen, zodat het effect van het nuttige werk maar al te veel teloorf gaat. Als er een half uur gespeeld is, heeft Lenstra vrijwel nog niets ge daan Hij ve.rtoont zich niet in net middenveld en stelt zich steeds in de voorhoedelijn op tussen Carré en Lues om zijn kans ai te wacnten. Maar die kansen zijn weinig talrijk, want vooral Carré weet menige aan Lenstra toegespeelde bal te onder scheppen. Dan krijgt Oranje plots een kans nu een goede combinatie tussen v. Bf-uden en Ede, maar keeper Se ghers greep op het juiste moment handig ir.. Toen Lenstra daarna door de kant- haif Huvsmans, een venijnig vol houdend speler, kiein van stuk, maar toen wit zwaargetouwa, van de ba.' werd gezet, kieeg deze een vrije trap tegen zier» en hy stelde zich wel erg onsportief aan door de bal weg te trappen. Toen hoorden we, dat ook de „01- landers" wel kunner loeien. Oe', oei, wat gingen ze te keer. Lenstra krce« kort voor de rust toen nog eer: mooi' kans om Oranje de leiding te geven, maar nij faalde lioepoos, v. ;.m rij schoot bijna vry- v/el op Keept.- Stgheis in.... Zo kwam de rust met fc'anke stand het geen nog nic. ?o'n siecht resultaat voor Oranje was DE TWEEDE DELFT. Na de hervatting trappen de Bel gen af en bij de eerste aanval valt Coppens'op zyn linkerschouder, maar de bal wordt teruggetrapt en terwijl Coppens blijft liggen, wordt verder gespeeld. Even later staat de Belg weer op z'n benen en de Belgen ko men weer in de aanval, waarbij zelfs Huysmans een schot lost. Na een ingooi bij de Belg. cornervlag krijgt v. Ede het leer te pakken en hij lost een hard laag schot in de hoek, maar weer werkt Seghers corner. Hieruit ontstaat een schermutseling voor het Belg. doel, eindigend met naast koppen door Lenstra. En onze actieve kanthalf Klaas sens dacht toen: „'./at Huysmans kan, kan ik ook" en ook hij loste een sohotook al over doel. Oranje wordt sterker. Er wordt af en toe aardig door de Oranje-voorhoede gewerkt, de ene combinatie volgde op de andere, maar steeds weer blylct, dat het spel niet geraffineerd genoeg is om suc ces te hebben. Evenwel, steeds ster ker worden de Nederlandse aanvallen en men zou zeggen, dat er een doel punt in de lucht zat. Keer op keer zweven de Nederlanders voor het doel der gasten, maar steeds zonder succes, want schoten van Lenstra, een kopbal van Bleyenberg en een Eert aanval op het Oranje-doel Bi» een aanval op het Nederlandse doel zien we van links naar rechts: Ter louw, Biesbrouck, Landman, Coppens, Klaassens en Mermans. keurige omhaal van deze laatste le veren alle niet het gewenste resul taat op. België neemt de leiding. En zoals in dergelijke gevallen zo dikwijls gebeurt: toen het offensief der Nederlanders geen doelpunten opleverden, kwar het succes aan de andere kant. Coppens, die herhaal delijk zijn uitvallen door buitenspel onderbroken zag, bleef zich scherp opstellen en na ongeveer 20 min. had hij er succes mee, want bij een plotseslinge aanval loste hij van flinke afstand onverwacht een schot en Landman wa^ geslagen (01). Bijna volgde de gelijkmaker in de hierna volgende Ned. aanval, maar v/eer was Seghers van Beurden te vlug af en hij keerde het gevaar. Weer krijgt Coppens een kans, als hij op een ver naar voren gespeelde bal toeloopt en Landman dit even eens doet, tot ver buiten het straf schopgebied. De Belg omspeelt Land man echter, komt dan evenwel wat erg bezijden het doel en terwijl Te bak inmiddels in het doel is gaan staan wordt de bal tegen de staander geschoten Uitstel van executie: 02. Het is evenwel slechts uitstel, want terwyl het Belgisch offensief in kracht toeneemt na geraffineerd combinatiespel tussen Lemberechts en Mermans komt de bal bij Janssens, die onhoudbaar inschiet: 02. Er is dan nog ruim een kwartier te spelen en we moesten ervaren, dat Oranje opnieuw door de Rode Duivels was overtroefd. Wel kwam er zo nu en dan een klein kansje en werd de hoop verlevendigd, dat ten minste de eer zou worden gered maar 't was ydele hoop. Noch Bleyenberg, die weer eens over het doel schoot, noch v. Beurden, die het zijnet v/eer deed trillen, noch Lenstra, die deze middag maar heel povertjes speelde, niet een der buitenspelers slaagde er ir. het Bel gische net te vinden en Oranje ver loor tenslotte met 20. Twee doelpunten in de laatste 7 minuten Op het gezellige RBC-terrein te Roosendaal, dat geheel was uitver kocht, heeft de Nederlandse jeugd met 21 op verdiende wijze van de Belgische jeugd gewonnen na een wedstrijd, welke gezien de leeftijd van de spelers en hun weinige inter nationale ervaring, het aankijken ze ker waard is geweest. De wind heeft echter grote invloed op het spel gehad. Het sprak wel haast vanzelf, dat de bal bij deze om standigheden voortdurend langs de grond moest worden gespeeld. Speel de men tegen de wind in, dan lukte dat bijna nooit, noch bij het Belgische, noch bij het Nederlandse team. Met de wind mee bleken de Oranjehem den op dat punt een beter begrip van de situatie te hebben, immers slechts zelden werd toen de bal hoog door de lucht gespeeld. De bal werd langs de grond aangegeven, maar de pas ses waren niet altijd zuiver, zodat de Belgische verdediging keer op op keer gelegenheid kreeg in te grij pen, hetgeen men aan die zijde op perfecte wijze deed. Niettemin «kwam de Or an je voor hoede, waarin Brusse- lers (PSV) 22 minuten na de her vatting vervangen moest worden* worden door de Ajacied van der Wel, een groot aantal malen op zeer ge vaarlijke wijze in het doelgebied der Belgen. Werd het schot goed gericht, dan stond echter doelman Delhasse, een keeper van grote klasse, op de goede plaats om het harde schot te stoppen. En zodoende zagen de Oran- jehemdeni slechts twee keer kans Delhasse te passeren, precies voldoen de om de zege uit het vuur te sle pen. In de eerste helft heeft de Belgi sche ploeg het beste van het spel gehad, hetgeen niet alleen tot,uiit- drukking kwam in de 10 voorsprong een goal van Bertels in de 37e mi nuut maar ook in de verhouding der hoekschoppen, welke 73 bleek te zijn ten gunste van de gasten. Toch heeft de Belgische jeugdploeg geen grootse indruk op ons gemaakt. Wij misten het vaak geraffineerde tech nisch uitstekende samenspel, hetwelk wij in vorige wedstrijden zo vaak hebben kunnen bewonderen, al was het onderdeel schieten, als altijd, ook thans weer keurig verzorgd. Dat de combinaties niet béter en zuiverder werden uitgevoerd wekte te meer verbazing, omdat in dit team toch vier spelers zaten, die de trip naar het militaire tournooi in Turkije heb ben meegemaakt. Na de rust was het corner voordeel 41 ten gunste van Nederland. Maar de druk op het Belgische doel was groter, zwaarder en vaak constanter dan voor de rust, toen de Belgen het doel van het kwieke keepertje van Nederland, de Woerdenaar Feyt be laagden. Bovendien kwam de gasten slechts een enkele maal tot een be hoorlijke aanval in de tweede helft, irj tegenstelling met de gastheren, die in de eerste drie kwartier talrij ke kansen onbenut hadden gelaten, ofschoon keeper Delhasse reeds toen zyn kwaliteiten ruimschoots Ihad moeten demonstreren. Enkele malen kwam in de tweede helft voor het Belgische doel een dubbele doel- worsteling voor; de ene was nauwe lijks afgelopen of het begini van de tweede scrimmage was reeds ont staan. En tenslotte werd de druk zo groot, dat de Oranjehemden in de laatste 7 minuten twee doelpunten konden scoren met 21 wonnen. Het eerste doelpunt door de Belgen gescoord Het moment, waarop de Belgen hun eerste doelpunt maken. Van Odenthal, Terlouw en Landman. naar rechts: Anoul, Klaassens,

Leidse Courant | 1953 | | pagina 8