©eftzidóeSotiftowX Zondag eerste gewonde krijgsgevangenen uitgewisseld FOSTER DULLES OVER DE BEWAPENING De bezem gaat door het Sovjetland De strijd in Birma Enorme drukte in de Bollenstreek Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 20 APRIL 1953 44ste JAARGANG No. 12868 Panmoendjon in lentetooi Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20S26, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.S0. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1 1.50 Zaterdag hervatting bestandsbesprekingen Het ziet er nogal bemoedigend uit Het opperbevel van dc strijdkrachten van de Verenigde Naties heeft er Zondag in toegestemd, dat de volledige onderhandelingen over een wapen stilstand in Korea op 25 April zullen worden hervat. „De vooruitzichten voor een wapenstilstand op Korea zijn nu werkelijk wat bemoedigender", was het eerste dat generaal Mark Clark, de opperbe- ■•elhebber van de strijdkrachten van de Veienigde Naties ervan zei. DE UITWISSELING BEGONNEN Generaal Mark Clark was naar Moensan gevlogen, het plaatsje waar de geallieerde delegatie haar hoofd kwartier heeft gevestigd, om getuige te zijn van de aankomst van de eer ste door de communisten vrijgelaten gevangenen. Deze uitwisseling is Zondagmorgen begonnen. De Noordelijke krijgsgevangenen geloofden tot het laatste ogenblik niet, dat zij werkelijk gerepatrieerd werden, aldus Reuter. Zij dachten, dat zij voor de een of andere propa- gandatruc gebruikt werden Onder de eerste 100 krijgsgevange nen die aan de Verenigde Naties werden teruggegeven, bevonden zich 30 Amerikanen, 12 Britten, vier Turken, één Zuid-Afrikaan, één Phi lippine en een Canadees. De overi gen waren Zuid-Koreanen. De teruggekeerde gevangenen droegen blauwe zwaar gewatteerde Chinese uniformen, een blauwe muts en linnen schoenen. Ieder had een deken bij zich. Van Panmoendjon werden de ge- repatrieerden snel overgebracht naar Moensan, het „bestandshoofdkwar tier" der verbondenen. Vandaar wer den zij voor de verdere thuistocht naar Japan overgebracht. Van geallieerde zijde zijn 500 com munistische gevangenen 400 Noord-Koreanen en 100 Chinezen uitgeleverd Zondag werden zij per trein uit Poesan naar Moensan gebracht. De eerste groep werd met ziekenauo's en autobussen naar Pan moendjon gebracht, waar de Noor delijken rond hun ontvangcentrum een tuintje met rotspartijen hebben aangelegd. Ook na het voltooien van deze uitwisseling zal het inderhaast ge bouwde Vrijheidsdorp" intact blij ven in afwachting van een mo gelijke uitwisseling van alle krijgs gevangenen. OOK FRANSE GEÏNTERNEERDEN VRIJGELATEN Veertien Franse burgers, die sinds het begin van de oorlog in Korea door de Noord-Koreanen werden vastgehouden, zijn Zaterdag aan de Mandsjoerijse grensstad Antoeng vrijgelaten, aldus heeft de Noord- Koreaanse radio-omroep van Pjong jang Zondag gemeld. Onder de Fransen bevindt zich de DE 25.000 ERUIT In de 519e staatsloterij is gevallen in de eerste klasse op nr. 21527 een prijs van 25.000, voormalige zaakgelastigde in Seoel, Perruche, en een correspondent van het Franse persbureau AFP. Ook een priester en vijf religieuzen maken deel uit van de groep De Sovjet- Unie heeft haar invloed aangewend om de vrijlating te bewerken. Reeds op 3 April werd in Parijs bekend gemaakt, dat de Russische regering de Franse ambassade in Moskou had meegedeeld, dat de 14 Franse geïnterneerde in Noord- Korea waren vrijgelaten en binnen kort in Moskou zouden aankomen. HOE DE GEVANGENEN HET HADDEN Een vrijgelaten Amerikaan, de soldaat Nolan, zeide, dat de commu nisten geen bijzondere pogingen hadden gedaan de communistische leer ingang te doen vinden bij de gevangenen. Het leven in de kampen was volgens hem niet erg slecht ge weest „Wij kregen alles, wat de Chi-' nezen en Koreanen ons konden ge ven. Maar de eerste winter was nog al hard." Verder zeide Nolan, dat hy niet ziek of gewond was, alleen maar wat hardhorend. Ook de Britse korporaal, Green- away. zeide, dat de communisten niet veel moeite hadden gedaan de communistische leer onder de gevan genen te verspreiden. In de eerste maanden hadden de gevangenen, volgens Greenaway, slechte voeding gekregen. Later was de toestand in de kampen beter ge worden: er kwam zelfs een biblio theek met de Engelse klassieken en andere goede werken. Op nieuwe basis Een vredesdefensief, niet een vre desconferentie, zo heeft John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, de nieuwe poli tiek van Rusland genoemd. Het is verheugend, aldus Dulles, dat de Rus sische leiders thans meer aan de ver dediging dan aan de aanval zijn gaan denken, maar voor het moment is het verstandig om aan te nemen, dat hetgeen wij thans aanschouwen een tactische manoeuvre is van het soort, dat het Russische lommunisme al zo dikwijls heeft toegepast. John Foster Dulles heeft deze me dedelingen gedaan in een rede, die na de uiteenzetting »an president Eisen hower een tweede stap betekende in de campagne, waarmee de Ameri kaanse regering Je Russische vredes- stappen beantwoordt. Een der belangrijkste verklaringen van minister Dulles was dat Amerika en zijn bondgenoten in het Atlanti sche pact voornemens zijn om bij de opbouw van de gezamenlijke defen sie van een nieuw vertrekpunt uit te gaan. Tot dusver, zo zei minister Dulles, hebben Amerika en zijn bondgenoten verondersteld, dat het gevaarlijkste punt in de koude oor log op een voorspelbare datum in de nabije toekomst bereikt zou zijn. Me* dat critieke moment voor ogen meende men zo- Snel mogelijk en met de grootst mogelijke inspanning te moeten bewapenen om vóór die ge vaarlijke datum gereed te zijn. De daarop volgende jaren zouden dan bestemd zijn voo stabilisatie en een adempauze.. Door de houding van de Sovjet-Unie was het echter noodzake lijk om die bovenmatig insoanning jaar op jaar voort, te zetten. Deze krampachtige toestand was uitput- Ook in Stalins geboortestreek Rukhadzes, de vroege minister voor de staatsveiligheid van de re publiek Georgië in de Sovjet-Unie, is Zaterdag gearresteerd. Hij wordt beschuldigd van het „aanhangig ma ken van een provocerende zaak over een niet bestaand nationalisme, die van het begin tot het eind leugen achtig was, en waarvan een aantal vooraanstaande werkers in onze re publiek het slachtoffer is geworden", aldus het dagblad Zarya Vostoka. De pas verkozen premier V. M. Bakridze, die het feit van oud-mi nister Rukhades' arrestatie in een vergadering van de opperste Sovjet van Georgië bekend maakte, voegde daaraan toe, dat de gearresteerde en zijn handlangers streng zouden wor den gestraft. Onder deze handlan gers bevinden zich onder meer twee Uit welingelichte bron te Rangoon is vernomen dat de Amerikaanse am bassadeur in Birma, Sebalt, de Bir mese eerste minister heeft verzocht de strijd tegen de Chinese nationalis tische troepen in Birma te beëindigen. Op dit verzoek, dat ongeveer een week geleden werd gedaan, zou de Birmese regering hebben geantwoord, dat zy het Amerikaanse voorstel aan vaardt, mits de Verenigde Staten Tsjiang Kai Sjek er toe kunnen bren gen, dat hij de Chinese troepen vóór een bepaalde datum uit Birma terug trekt. 6 vroegere secretarissen van de com munistische partij van Georgië, Charkmiani en Mgeladze. Drie prominente communisten, Baramiya, Zodelava en Rapava, zou den van de kwalijke practijken van Rukhades de dupr> ziin geworden. Zij zijn thans volledig in hun eer hersteld. Zodelava is thans benoemd tot vice-premier in de regering. Ra pava is benoemd tot minister van staatstoezicht en Baramiya tot mi nister van landbouw. Japanse liberalen leden nederlaag Premier Sjigeroe Josjila en zijn liberale partij die vóór de verkie zingen van gisteren over 245 van de 466 ze'el" in het Japanse Huis van Afgevaardigden beschikten, hebben gisteren zoveel zetels verloren, dat zij de eenvoudige meerderheid niet meer halen. De einduitslag is (met tussen haakjes de oude toestand): Liberalen 199 (2451 Progressieven 76 (88) Links-socialisten 72 (56) Rechts-socialisten 66 (60) Dissidente liberalen 35 Communisten l Anderen 17 Het was de tweede maal in zeven maanden, dat er algemene verkie zingen werden gehouden. Deze ver kiezingen werden noodzakelijk na aanneming van een motie van wan trouwen, waarbij een deel van de liberalen de premier in de steek liet Aan deze afsplitsing der dissidente liberalen heeft Josjida voor een belangryk deel zijn nederlaag te danken. tend voor alle betrokkenen en ver- scheidenen van onze bongenoten, aldus Dulles, deelden ons mee, dat zij het tempo niet zouden kunnen bij houden zonder ee:i aanzienlijke ver hoging van de Amerikaanse hulp. Nieuwe basis. Daarom lag het voor de hand, dat wij voor de herwapening een nieuwe basis zochten. Omdat wij niet meer geloofden, dat een bepaalde datum van het grootste gevaar mét enige betrouwbaarheid kon worden voor speld, omdat het Russische commu nisme zelf beweert, dat 't in termij nen van historische perioden ope reert, omdat nieuwe wapens het m'litaire aspect onvermijdelijk wij zigen en omdreen krachtige en ge lukkige samenlevin^ op zichzelf een belangrijke bijdrage tot de vrijheid vormt, om al die recenen hebben wij tot een dcfensieprogramrna besloten, dat Europa enerzijds een krachtige verzekering biedt iegen een Russische aanval en dat anderzijds zo nodig kan worden vol-; houden gedurende een onbepaalde periode, waarin Euopa in steeds groeiende mate zal kunnen vertrouwen op eigen kracht. Het nieuwe vertrekpunt waarop de Atlantisehe d fensieplannen zullen Worden geves'igd, omschreef minis ter Dulles met de oorden: de aan- valle: afschrikt zonder de eigen kracht te ondermijnen. Minister Dulles voegde daar ter waarschuwing nog aan toe dat „wü niet gebracht zijn in eer stemming van ontwape ning of de ven koesteren om de Nato te verzwakken." Een premier die niet weg wil Pakistan heeft op het ogenblik twee premiers, want terwijl het nieu we kabinet Mohammed Ali reeds aan het werk is getogen, beschouwt de premier \'2n het door de gouver neur-generaal naar huis gezonden kabinet, Nazimoeddin, zich nog sleeds als de wettige premier van het land. Hij vindt de actie van gouverneur- generaal Ghoevan Mohammed „ille gaal". Nazimoeddin heeft zich daar om tot de Britse Hoge Commissaris, Sir Gilbert Laithwaite, in Karatsji, gewend en hem meegedeeld, dat hij zich nog steeds als premier „de jure" beschouwt, al erkent hij niet meer premier ,de facto" te zijn. In Karatsji is het volkomen rus tig. Algemeen aanvaardt men het nieuwe bewind van Mohammed Ali. Geen lid van het ontslagen kabinet Nazimoeddin deelt het standpunt van de afgezette premier. Zes ministers van dit kabinet hebben trouwens zitting gekregen in de nieuwe rege ring. Nederlandse gedood bij autobotsing in Duitsland Op een onoverzichtelijk kruispunt ïr. Keulen zijn Zaterdagavond een Ne derlandse en een Belgische auto in volle vaart tegen elkaar gebotst, ten gevolge waarvan de 47-jarige mevr. Th. Chr. Oosterbaan uit 's-Graven- hage om het leven is gekomen en haar schoonzoon, de heer J. Chr. Baa- ten, alsmede haar dochter, mevr. E. BaatenOosterbaan, beiden eveneens uit Den Haag zwaar werden ge wond. De chauffeur van de Neder landse auto, (wiens naam door DPA werd opgegeven als Hooreman, jour nalist uit Den Haag) kwam met de schrik vrij. De inzittenden van de Belgische auto liepen slechts lichte verwondingen op. De heer J. Chr. Baaten was op weg, om zich als musicus in te sche pen naar Canada ter versterking van de militaire kapellen aldaar. Het slachtoffer, mevr. Th. Chr. Ooster baan, was moeder van acht kinde ren. EERSTE TREIN RI1DT OVER LEIDENS HOGE BAAN Hedenmorgen reed de eerste trein naar Den Haag over dc hoge spoorbaan van Leiden, een belangrijk moment in de Leidse Spoorwegwerken, waaraan in 1948 werd begonnen. Men ziet hier het laatste stuk van dc trein over het noodviaduct aan de Rijnsburgerweg rijden, terwijl de spoorbomen geopend bleven en het verkeer rustig doorgang vinden kon Een sensatie op zichzelf! Voor verdere beschrijving van deze belangrijke gebeur tenis zie pag één, tweede blad. (Foto: „De Leidse Courant") Kwaliteit boven kwantiteit De militaire commissie van de NATO heeft Zaterdagavond te Parijs de plannen voor de verdere opbouw van de Atlantische strijdmacht in het komende jaar goedgekeurd, waarin aan kwaliteit de voorkeur boven kwantiteit wordt gegeven. Volgens deze plannen, die in Juni van kracht worden, zullen vooral de sterkte en uitrusting van de .reserve- eenheden worden vergroot, terwijl voor dc luchtmacht een vloot van 5000 moderne straaljagers is gepro jecteerd. Niettemin zal dc commissie dc ministers van Buitenlandse Zaken van de NATO-landen, die op 23 April te Parijs bijeenkomen, er op wijzen, dat de huidige Atlantische strijdmacht nog veel te zwak is om een eventuele grootscheepse com munistische aanval op West-Europa af te slaan. De militaire commissie vestigt er eveneens de aandacht op, dat een Westduits leger nog steeds een drin gende noodzaak is, wanneer de ge allieerden een doeltreffend defen sie-apparaat willen opbouwen. Inmiddels is uit het rapport over de sterkte van de communistische legers, dat door het permanente mi litaire comité van de NATO te Wash ington werd opgesteld, gebleken, dat de sterkte van de Russische strijd macht in het afgelopen jaar bijna niet is opgevoerd. Volgens het rap port worden er op het ogenblik ook geen oorloesvoorbereidingen achter het „ijzeren gordijn" getroffen. Overigens kon uit de verschillen de inlichtingenrapnorten, die het mi litaire comité werden voorgelegd, wel worden opgemaakt, dat het Rus sische militaire apparaat nog steeds de grootste bedreiging voor West- Europa vormt. Verwarde toestand in Perzië De toestand te Teheran is weer normaal geworden en een commis sie van onderzoek is begonnen met het vaststellen van de oorzaak van de ongeregeldheden en het opsporen van de schuldigen, aldus Hoessein Fatemi, woordvoerder van de rege ring. De avondbladen te Teheran mel den, dat de Sjah Vrijdag tegenover drie afgevaardigden te kennen zou hebben gegeven er geen bezwaar te gen te hebben, dat de Kamer het rapport aanneemt, waardoor zijn be voegdheden als staatshoofd worden beknot. De acht oppositieleden, die Vrij dag Teheran verlieten en daardoor een quorum in de Perzische Tweede Kamer onmogelijk maakten, be schuldigden Zaterdag in een commu niqué premier Mossadeq van het scheppen van een „sfeer van ter reur". Zij zouden niet naar Teheran terugkeren, zolang radio en pers .,in handen van de regering" waren, zo verklaarden zij. Zolang deze afgevaardigden afwe zig zijn kan het parlement niet ver gaderen. MALIK OPVOLGER VAN GROMYKO Jacob Malik, de voormalige Sov jet-afgevaardigde bij de Verenigde Naties, zal Gromyko opvolgen als ambassadeur in Londen. Gromyko is benoemd tot onder-minister van buitenlandse zaken, aldus heeft ra dio-Moskou Zaterdag bekend ge maakt EERSTE ECHTE BOLLENDAG Hotels konden bezoekers nauwelijks bergen Dc Bollenstreek en dc bloementen toonstellingen te Heemstede en Lisse hebben gisteren hun eerste echte bol- lendag beleefd. De drukte die al in dc morgenuren begon en de hele dag aan hield, wekte herinneringen aan „ouderwetse" bollcn-Zondagen, zoals die in vorige jaren op Pasen en Pink steren bij stralend lenteweer te zien waren. Eindeloze files auto's en motoren vulden de toegangswegen van Haar lem in het Noorden en Leiden in het Nieuwe atoomproef in Neveda Zaterdagmorgen is in dc woestijn van Nevada in de Verenigde Staten, op een 100 meter hoge toren een atoomontploffing te weeg gebracht, die sterker was dan alle voorafgaande vijf ontploffingjn van dit voorjaar. Dc oranjekleurige lichtflits werd in Las Vegas, op 120 kilometer afstand goed waargenomen en was ook in Los Angeles, op 400 kilometer afstand nog duidelijk zichtbaar. Een minuut na de lichtflits werd in Las Vegas een snel stijgende grijs-witte wolk zichtbaar. In de Had werd echter geen schok gevoeld en geen ontplof fing gehooro. Bij deze proefneming waren voor het eerst mariniers betrokken die manoeuvres hielden met helicopters. Ruim 2000 mariniers bevonden zich voorts in twee meter diepe loopgra ven op 3800 meter van het centrum der ontploffing. Nog dichtei bij be vonden zich vrijwilligers in vooruit geschoven loopgraven. Na de ont ploffing zouden de troepen uit de loopgraven klauteren en zover op rukken als de radioactiviteit zulks zou toelaten. Tweehonderd mariniers zouden in 40 transooithelicopters over hen heen vlieden op weg naar een zogenaamde vijandelijke positie. Ko nijnen en schapen werden aan de ont ploffing blootgesteld. Adenauer terug in Duitsland Kanselier Adenauer is Zondag te zamen met zijn dochter en professor Hallstcin ir. een Clipper van de Pan- american in Hamburg aangekomen. In het toestel bevond zich ook dr. Conant, de Amerikaanse Hoge Com missaris in Duitsland. Adenauer zeide, dat hem op de reis de voordelen van een groot land tegenover een gebied met vele staten sterk waren opgevallen. Zijn denk beelden omtrent 'n verenigd. Europa waren hierdoor gesterkt. Later zei de kanselier nog van mening te zijn, dat het komende jaar Duitsland verder voorqit zou brengen. MIJN-ONGELUK IN MIJN TE WATTENSCHEID In een kolenmijn bij Wattenscheid in het Ruhrgebied, zijn Zaterdag 7 mijnwerkers door een instorting van de buitenwereld afgesloten. Functionarissen van de maatschap pij, die de mijn exploiteert, deelde Zondag mee, dat er slechts weinig hoop is, dat de zeven mijnwerkers gered zullen worden. Zuiden uit, en de rijkspolitic had handen voJ werk om de verkeersstro men in goede banen te leiden. Tallo ze vreemdelingen hebben deze Zon dag de Bollenstreek bozocht. Vele Belgen zijn al voor de wedstrijd Ne. dcrland—België een kijkje in bloc- menland gaan nemen, en nog meer gingen na afloop van de wedstrijd irv overwinningsroes genieten van de thans in volle pracht prijkende „Flo ra 1953" Keukenhof en de open vel den. In do binnenstad van Haarlem gaf de verkeersstroom meermalen aandeiding tot opstoppingen, aange zien de passages hier zeer smal zijn en de vreemdelingen toch ook een in druk wilden hebben van de versierde binnenstad, inplaats van de aange geven wegen om de stad heen tc vol gen, zodat op bepaalde drukke uren „er geen doorkomen aan was". Op dc Flora was dit trouwens ook zo, want 't blocmenpaleis, waar dc binnententoonstelling van Bnskoopsc producten haar laatste dag beleefde morgen is het blocmenpaleis dicht om dc exposanten uit Gent gelegen heid tc geven hun expositie in te richten, die Vrijdag opengaatging dc mensenmassa voetje voor voetje langs de bloemenweelde, en dc toe gang tot dc hal moest van tijd tol tijd worden afgesloten om de bezoekers niet boven het maximaal gewenste getal te doen toenemen. Keukenhof vertoonde al hetzelfde beeld van schuifelende mensenmassa's, die hier in kleiner bestek de enorme variatie van bloemenkwekerskun.st kwamen bewonderen. De avonduren werden gekenmerkt door een enorm bezoek aan» „Haar lems Lichtstad", waar de amuse mentsbedrijven overvol waren en do verlichte straten wriemelden van de kijkers. De hotelcapaciteit van Haar lem en omgeving was nauwelijks vol doende om dit weekeinde alle gasten tc gerieven. Vele particulieren wer den ingeschakeld, aangezien de nor male gelegenheden voor dergelijke nongtijaagen totaal onvoldoende zijn. Ook Zandvoort kreeg druk bezoek, ofschoon het weer net iets te hoe' voor strandvermaak was. Le N.Z.H. V.M. werkte de ganse dag met ex tra-bussen naar de Bollenstreek, doch van een geregelde dienst was uiter aard geen sprake, omdat de bussen niet door de drukte heen konden. Benoeming Bisdom Haarlem Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot Con-Rcctor van Huize „Bijdorp" te Voorschoten, de weleerw. heer B. J. van Bommel, die kapelaan was te Delft (H. Hip- polytus). 106,5 MILLIOEN IN HET RAMPENFONDS. Tot Zaterdagmiddag is bij het Na tionale Rampenfonds in totaal 106,5 millioe.. binnengekomen. Sinds Vrijdag is er dus honderd duizend gulden bijgekomen. JCawettje Groei zoo in uw idealen in, dat het leven ze U niet kan ontnemen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1