DUINSTREEK Leids Openbaar Slachthuis gaat gouden feest vieren Gewestelijke Sociale School in Leiden staat op het spel Hoogheemraadschap Rijnland betaalt zelf de stormschade DONDERDAG 16 APRIL 1953 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 LISSE Donatcursavond van St. Gregorius. Do R.K. Gemengde Zangvereni ging ,,St.' Gregorius" gaf haar jaar lijkse donateurs-uitvoering in het K. A.B.-gebouw. De grote zaal van dit gebouw was geheel gevuld met belangstellenden toen de voorzitter, de Heer F. Bey- lcns het openingswoord sprak, zich in het bijzonder richtend tot pastoor van Zuylen, burgemeester mr. Th. M. J. de Graaf en wethouder A. Tib- boel. Hij betuigde de dank der ver eniging aan het gemeentebestuur voor de genoten subsidie in het af gelopen jaar. Dc steun van de dona teurs waardeerde hij ten zeerste. Het eerste gedeelte van het pro- gramna, onder leiding van de diri gent de heer W. Mizee, kenmerkte zich door een meer of min gewijde stemming. Uitgevoerd werden „Lo- eus Iste" van A. Bruckner; „Kerst lied" van B. Diamant en „Myloss Mi- ra" een Russisch Kerstlied. Mej. Loes Mosseveld speelde hier na een piano-intermezzo, waarna het koor vervolgde met „Lentezang" van B. Diamant; „Jerusalem" van G. Ver di en „Slavenkoor" G. Verdi. Na een tweede intermezzo van mej. Mosseveld zong het koor tot slot „Wohlauf" van H. Sachs; „Gasparon- ne van Millöcker en „Slaap kindje slaap" van Lex Karsemeijer. Zowel het koor als mej. Mosseveld, die Brahms en Schubert vertolkte, ont vingen een welverdiend applaus van dc aanwezigen. In de pauze sprak burgemeester mr. de Graaf enkele woorden van waardering. De avond werd besloten met de opvoering van een toneelspel in 2 bedrijven „Hoe Peerke Kustermans toch nog in de Hemel kwam" naar het boek van Peter Crassaerts. Het toneelgroepje kweet zich voortreffe lijk van haar taak en vertolkte de rollen op uitnemende wijze. Met een kort dankwoord tot de tonelis ten en allen die tot het welslagen van deze avond hebben medegewerkt sloot de voorzitter deze goed geslaag de donateursuitvoering. Feestavond P.T.T. De leden van de P.T.T.-groep met hun dames uit de Bloembollenstreek kwamen in de bioscoopzaal „Luxor" bijeen in een feestvergadering. Hierbij was tegen woordig de heer Westbroek afgevaar digde van het District, die door de voorzitter, de heer G. van Mourik, speciaal welkom werd geheten. De avond werd gevuld met muziek en toneel, opgevoerd werd „aardap pelen". Het tweede gedeelte van de avond werd besteed aan enkele mooie films. Geslaagd. De heer J. Holleman, ambtenaar bij de technische dienst der P.T.T. alhier, slaagde voor het examen monteur le klasse. KATWIJK De „Verpleging" De Verple ging vergaderde onder leiding van voorz. L. van der Zwan, die in zijn openingswoord terugging naar de op- richtingstijd, 30 jaar geleden. Er is in die tijd heel wat gewijzigd. Door zeer bijzondere Omstandigheden liep het ledental terug uit b.v. 1938 met 15000 leden naar 4000 leden in 11952. Alleen de vrijwilligJv-erzek'erden bleven lid der vereniging Ook in de verklegingskosten kwam nogal enige wijziging. Was in de aanvang het be drag 2.50 per dag, thans is het ta rief opgelopen tot 7.95. De totaal uitkering bedroeg b.v. in 1938/25,750 in 1952 was dit bedrag ruim 20.000 De operatiekosten liepen van 3-214.72 naar 14.201,27 in 1952. Van dc bestuursleden uit 1923 is de heer L. van der Zwan nog in het be stuur als voorzitter. Besloten werd binnen kort een propagandavergade- ring te beleggen ten bate van het Dianconessenhuis. Nationale herdenking. In de vergadering van het Nationale her denkingscomité, gehouden in het ge meentehuis, werden de richtlijnen vastgesteld voor de Dodenherdenking op Maandagavond 4 Mei a.s. Te 6 u. nam. zullen van de openbare ge bouwen de vlaggen half stok han gen Ook de particuliere worden verzocht dit na te volgen. Om half acht vertrek der stille tocht vanaf Kerklaan Katwijk aan den Rijn en Voorstraat Katwijk aan Zee. Van kwart voor 8 tot ongeveer 8 uur luiden alle klokken en te precies 8 uur begin der plechtigheden bij het gedenteken ten Westen van het Ge rt,'ccntehuis. Na de terugtocht kerk diensten in de verschillende kerken. Herdenkingsplechtigheid. De herdenking van de gevallenen van de Mei-dagen zal dit jaar plaats hebben op Zondag 3 Mei 10 uur. Nadat te 9 uur op de Erebegraafplaats de vlag gehesen is zal deze daarna half stok hangen. Om 10 uur wordt een H. Mis gecelebreerd door de Vlootaaimoeze- nicr G. v. Voorst tot Voorst S.J. De predikatie zal worden- gehouden door de Aalmoezenier J. J. de Boer. De krnnslegging op de begraafplaats te Valkenburg zal te 13.30 geschieden door Res. Majoor J. H. P. Mathla en te Katwijk te 14.30 uur door Kolonel b.d. Buurman, commandant van het v.m. 4de Reg. Infanterie. Burgemees ter van der Harst van Valkenburg zal het woord voeren. Na deze plechtig heden vertrekt men naar Yper.burg waar evenzo kranslegging zal plaats hebben door de officier B. Thoesink. Vervolgens keert men weer terug naar het vliegveld Valkenburg, waar in de hangar een slotbijeenkomst zal plaats hebben. Door tram gegrepen. De heer dr. C. C. A. van Dorp bevond zich per auto bij de Karei Doormanlaan en zag te laat dc tram die daar om 6 uur passeert aankomen-. Hij gooide nog haastig het stuur om doch kon niet meer voorkomen dat de auto door de tram werd meegesleept. Dr. van Dorp bekwam hoofd- en beenwonden en is naar het Academisch ziekenhuis te Leiden vervoerd. Verder was er nogal materiële schade. Verkiezingen. Voor de Gemeen teraadsverkiezingen zyn de volgen de candidatenlijsten ingediend: Chr. Hist. Partij te Katwijk a. Zee, idem Katwijk a. d. Rijn, Ant. Rev. Partü. P. v. d. A., St. Geref. Partij, K.V.P. Er komen geen nieuwe partijen op de lijst voor. LISSE Winkelsluitingswet. De bestaan de winkelsluitingsregelingen in deze' gemeente (verplicnte sluiting voor kappers op Dinsdagmiddag en voor kruideniers jp Woensdagmiddag) zijn tegelijk met ie inwerkingtreding van de Winkelsluitingswet 1951 op 1 Oct. 1952 vervallen. In verband hiermede is onder de plaatselijke winkeliers een enquête gehouden om te onderzoeken of hand having van de oude regelingen op prijs wordt gesteld en tevens in hoe verre er behoefte bestaat aan andere regelingen op grond van de nieuwe Winkelsluitingswet Gebleken .s hierbij o.m dat thans een verplichte halvedagsluiting wordt gewenst door de grote meerderheid der ondernemers in de navolgende branches: a. slagers op Maandag; b. kappers, textiel-, woninginrichting-, rijwiel- en schoenenzaken op Dins dag, en c. levensmiddelen op Woens dag. B. en W. achten het gewenst, dat aan de verlangens van de betrokken winkeliers wordt voldaan. Een slui tingsregeling als hier bedoeld komt hen alleszins aanvaardbaar voor, aan gezien de sluiting der winkels voor namelijk is geconcentreerd op Dins dagmiddag, zodat voldoende wordt tegemoetgekomen aen de wensen van het publiek. Voorts is de sluiting van de krui denierswinkels op Woensdagmiddag een voortzetting van de reeds sedert 1944 bestaande toeetand, terwijl de middagsluiting der slagerswinkels op Maandag ongetwijfeld weinig onge rief zal medebrengen voor de consu menten. Er zyn weliswaar nog twee kleine groepen van winkeliers, die zich even eens in meerderheid uitspraken voor een verplichte middagsluiting (boek handelzaken en drogisterijen), doch B. en W. zijn van mening dat het, gezien het geringe aantal zaken en het gemis aan eenstemmigheid, geen aanbeveling verdient voor deze bran ches een halvedagsluiting in te voe ren. Voorts achten B. en W. het ge wenst dat van de mogelijkheid ge bruik wordt gemaakt overeenkom stig art. 11, lid 1 der wet voor het in het leven roepen van een perma nente verordening voor de harddra- verijdag en de dag daaraan onmiddel lijk voorafgaande. In verband hier mede bieden zij de raad ter vaststel ling aan een v erordening waarin voor deze dagen ontheffing van de desbe treffende verbodsbepalingen der Winkelsluitingswet wordt verleend tot 24 uur. Rijnsburgers, Valkenburgers, Katwijkers Wij wijzen U op ■mderstaand adres 'aar wij alle ar- j ikelen 10 be- j eden alle stads- j rijzen verkopen. len greep uit onze _HS 4 rtlk#ten- tij?3amcs Japon- cn •mmL «w I ja55Chortcn m. rits ƒ6,95 n bU aankoop an 25,een cadeau waarde van ƒ3,80. KAPTEIN - Rijnsburg (Advertentie) SASSENHEIM Mottigerpolder. Onder voorzit terschap van de heer J. C. Verdegaal vergaderden de stemgerechtigden in gelanden van de Mottigerpolder. De rekening over 1952 werd vastgesteld op 3193.96 aan inkomsten er J'2450.06 aan uitgaven. Een batig sal do derhalve van 743.90. Nog te vor deren polderlasten f 59.90. De kas commissie, bestaande uit de hereri C. Prins, W. v. d. Vlugt en J. Nyssen, kon zich met de bovengenoemde re kening verenigen. Tot leden van een nieuwe commis sie werden benoemd de heren W. v. d. Vlugt, E. Knoppert en J. A. Verde gaal. Plaatsvervangers zijn de heren J. Nijssen, L. Verdegaal en C. Prins Jzn. De omslag werd wederom vast gesteld op 14.per H.A. De groot te van de polder waarover omslag kan worden geheven, is 89 H.A. De begroting 1953 werd vastgesteld op ƒ3119.97 aan inkomsten en uitgaven. STOMP WIJK IJsclub „Nut en Vermaak"Voor de Stompwykers, die van kaarten houden is de avond van het seizoen wel de jasavond van de ysclub. De stukken vliegen er dan af. „Met het mes op tafel" wordt dan gestreden om de hoogste eer, wat in dit geval bestond uit 3 pond carbonade per persoon. De winnaars waren: 1. Th. Janson en Bert v. Esveld 3 pond; 2. Q. Wensveen en Jaap v. Bohemen 2li p.; 3. H. Verhagen en Kees Stijn- man 2 p. Uit troostronde 1. G. Vurens en J. de Kier 2H pond; 2. Leo v. d. Bosch en Piet Wensveen 2 pond; 3. Dirk v. Geylwyk en Leen Luiten Jr. IJ- pond. Wees voorbereid, te allen tijd. Dit was met grote letters gedrukt op de keurige folder, die werd uitgereikt aan hen die gehoor hadden gegeven aan de oproep voor de propaganda- petitie. avond Bescherming Burgerbevolking Al is Stompwijk niet zo groot, zo zei burgemeester Banning in zijn ope ningswoord, toch bestaat er altijd de mogelijkheid, dat in een eventuele oorlog ook slachtoffers kunnen val len, al is het alleen maar door een verdwaalde bom. Zelfverwijt heeft men wanneer het te laat is. De com mandant van de rijkspolitie v. Rij, die in de laatste oorlog veel erva ring heeft opgedaan hield 'n uiteenzet ling over de werkwijze en het doel van de B.B., hoe door eenvoudige hulpmiddelen reeds een hoop ellen de kan worden voorkomen. Hoe men dat allemaal kan weten? Wel het wordt U geleerd bij de B.B. Het Rijk heeft voor een groot opgezette orga nisatie gezorgd. De mankracht moet echter de be volking zijn. De film „Les van Lon den" en „Buurman'.- Buurman" droe gen bij om de woorden van de spre ker te onderstrepen. Voor Stomp wijk waren 25 personen gedacht, welk aantal zich ook opgaf, wat ge zien het geringe aantal aanwezigen, toch nog een succes was. Met een dankwoord sloot burgemeester Ban ning dc vergadering. VOORSCHOTEN Het ging best met de heitjesDe gidsen, verkenners en welpen van de Kath. Jeugdbeweging en van de Ned. Padvindsrevcr. hebben weer hun karweitjesweek achter de rug. ze hebben koper gepoetst, paarden- bloemen uitgetrokken, planten water gegeven, fietsen schoongemaakt en wat al niet meer. Er was weer veel begrip voor hun bedoelingen, al was de man die een jongen aan hele middag hout liet zagen voor een kwartje jammer genoeg geen uitzon dering. Alles bij elkaar hebben de jongelui ongeveer 400 verdiend in de afgelopen week, v aar ook de eigen kassen in zullen delen. De welp W. v. Aken was bij d\ K.J.B kampioen met een „weekgeld" van 20, WASSENAAR De R.K. Huishoudschool van de Zusters in de Kerkstraat viert op het ogenblik feest ter gelegenheid van de uitbreiding van het prachtige schoolgebouw met enkele ruime nieu we lokalen. Dinsdagmorgen, na een gezamenlij ke H. Communie van de leerlingen in de Parochiekerk van St. Willibrordus, zijn de nieuwe lokalen ingewijd door pastoor Buys, de voorzitter van het schoolbestuur. 's Avonds werd voor genodigden een feestavond verzorgd door eigen leerlingen en eergisteravond en gis teravond werd ditzelfde programma nogmaals herhaald voor de ouders. Deze feestavonden werden gege ven in de nieuwe feestzaal van de school: een samenvoeging van twee nieuwe naailokalen, waarin een ruim podium een plaats kreeg. De voortreffelijke naam. die de R.K. Huishoudschool in en buiten Wassenaar geniet, en die uiteraard in de eerste plaats te danken is aan de kwaliteit van het onderwijs, mag toch ook voor een niet onbelangrijk deel worden verklaard uit de goede zor gen, die aan de leerlingen besteed worden buiten het eigenlijke lesroos ter om. En van de resultaten van die goede zorgen hebben vele ouders zich gisteravond weer een beeld kunnen vormen en anderen zullen daartoe hedenavond de gelegenheid krijgen Er werd een programma uitge voerd van zang, balletdans en toneel, dat op een voortreffelijk peil stond. Een meisjeskoor zong onder leiding van de heer Q. H. J. Calis. Vijf bellet- dansjes, uitgevoerd in fleurige costu mes, werden ingestudeerd onder lei ding van mevrouw H. Muller-van Gij en. En de traditionele toneeluit voering stond als steeds onder de toegewijde leiding van de directrice der school, Zuster Cantianilla. Er werd een allegorisch spel opge voerd „Mensenhart" getiteld, waarin op simpele en daardoor ontroerende wyze een beeld gegeven werd van de levensweg van de mens hier op aarde, van zyn strijd tegen het kwa de, van de genade Gods en de hulp van Moeder Maria en van de H. En gelbewaarder en de H. Kerk in die strijd en van het uiteindelijke le vensdoel van iedere mens: 't eeuwig geluk in de hemel. Terecht wees pastoor Versteegen aan het slot van de eerste avond op de grote opvoedkundige kracht, di van een stuk als dit uitgaat, niet al leen naar hen, die het zien, maar vooral ook naar de meisjes, die het hebben ingestudeerd. 4 CANDIDATENLIJSTEN VOOR GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN. Alleen de partyen, die thans reeds in de gemeenteraad vertegenwoor digd zijn zullen deelnemen aan de a.s. gemeenteraadsverkiezingen in Was senaar. Er zijn vier candidatenlijsten ingediend, t.w. van de K.V.P., van de Prot. Christelijke partyen (d.i. een gecombineerde lijst van A.R. en'C.H. U.), van» de V.V.D. en van de P. v. d. A. Op Zaterdag 9 Mei en Dinsdag 12 Mei as. organiseert de Wassen a ar se Politie Schiet- en Sportvereniging wandelmarsen door Wassenaar over afstanden van resp. 15 en 30 km. Aan deze marsen kan eenieder deelnemen, individueel, zowel als in groepsver band. Men kan zich melden bij de heer M. P. J. Kallenberg, Hallekens- straat 5. Damkampioencn. De strijd om het persoonlijk damkampioenschap van Wassenaar is in de hoofdklasse gewonnen door de heer P. Kleute Jr., in de 2e klasse door W. C. van Laar en in de derde klasse door H. Bronk- horst De heren P. Gijsbertse, J. Mul der en A. Schutte werden door het bestuur van het Wassenaars Damge- nootschap verrast met een prys voor hun prestaties in de afgelopen com- SLAGERSVAKTENTOONSTELUNG Keuringsdienst (600 jaar oud) jubileert mee Het gouden jubileum, dat het Openbaar Slachthuis te Leiden eind April viert, valt samen met het 60 jarig bestaan van de Keuringsdienst van Vee en Vlees. Dat wil zeggen: de keuringsdienst op moderne grond slag. Want eigenlijk is de keurings dienst al veel ouder, want in een keur van Leiden, daterend uit 1360, wordt reeds gesproken over de keu ring van vlees. De keuringsdienst mag gezien worden als een der oud ste diensten van de gemeente Leiden en viert dus eigenlijk het 600-jarig bestaan! Een en ander is aanleiding geweest om een groots feestprogram ma samen te stellen, dat op 29 en 30 April ajs. wordt afgewerkt. Het feest valt samen met de Leidse Bloemen braderie en met het 75-jarig be staan van de Leidse Duinwaterschap pij. Samen met het koninginnefeest op 30 April kan Leiden dus een trits van feestelijkheden tegemoet zien. Toen het Openbaar Slachthuis 50 jaar' geleden werd geopend, waren de slagers er niet zo bijzonder en thousiast voor. Binnenkort hopen wij in een herdenkingsartikel hier over iets meer te vertellen. Toen het 25-jarige bestaan gevierd werd. la gen de verhoudingen reeds iets an ders, maar toch beperkten de slagers zich tot het aanbieden van hun feli citaties op de receptie. Nu met het gouden feest wordt het anders; zeer terecht heeft de directeur, dr. K. Reitsma, betoogd, dat dit feest ook een feest van de slagers is en dat zij daarom een aandeel moeten hebben in do. viering. De slagers uit de keurkring Lei den (dus Leiden met omgeving) voe len dit ook zo aan en samen met de paardenslagers, de vereniging „Dc Jonge Slager" en de twee Leidse fa brikanten van vleesconserven heb ben zij besloten ter gelegenheid van het gouden feest een grote slagers- vaktentoonstelling te organiseren in het Openbaar Slachthuis. Van koe tot gehaktballetje. Op deze tentoonstelling zal het pu bliek kunnen zien hoe het levend vee tot eindproduct verwerkt wordt Er zal zowel véfcs als gebraden vlees te zien zyn en bovendien vleesscho tels, vleeswaren, enz. luxe en een voudig, kortom alles wat maar iets met vlees te maken heeft. Tegelij kertijd zal er een bak- en braadde- monstratie gehouden worden, zodat het publiek tevens voorlichting krWgt. Voorlichting wordt ook gege- vA op het gebied van het uitsnijden van vlees, om te laten zien waar de slager de biefstuk, de haas en de rib- lappen vandaan haalt. In een tijde lijk restaurant zal hét publiek van dit alles kunnen smullen. Het feestprogramma. De tentoonstelling wordt op 29 April 's middags om half twee door wethouder D. van der Kwaak ge opend. Daarna volgt een rondgang voor de genodigden. De tentoonstel ling zal van 3 tot 10 uur voor het pu bliek geopend zijn en op 30 April van 10 tot 10 uur. Aan iedere vijf tigste bezoeker (een kwartje entrée) wordt een vlees-verrassing uitge reikt en aan iedere 500ste een bijzon der grote verrassing. Ook de bedryfs- lokalen van het Slachthuis zullen, voor zover de dienst dat toelaat, voor het publiek geopend zijn. De ingang van het terrein wordt door de be vriende buurtvereniging Groenoord luisterrijk versierd. De Leidse mu ziekcorpsen, die in het slachthuis re peteren, zullen een serenade bren gen, o.a. de R.K. Leidse Harmonie kapel en Concordia. Na de opening wordt om 3 uur in de burgerzaal van het Stadhuis een herdenkingsbijeenkomst gehouden, waarop o.a. de commissaris der Ko ningin in Zuid Holland aanwezig zal zijn. Hierop sluit van 5 tot 6 uur een receptie aan. Tijdens deze herden kingsbijeenkomst zal de autoriteiten een exemplaar van het gedenkboek worden aangeboden, dat samenge steld werd door de heer Schneyder. Het personeel van het slachthuis wordt half Mei een autobustocht aangeboden door het gemeentebe stuur. Burgerlijke Stand Geboren: Willem Frederik zn van D. Beij en J. M. Brouwer; Pietje dr van G. Hogewoning en M. Kralt; Willem Wouter, zn van J. F. Nieu- wenburg en H. van Zwieten; Caro lina Wilhelmina, dr van M. van den Berg en C. W. Zaalberg; Catharina Anna dr van L. Zitman en H. van Dongen; Markina Elisabeth dr van H. van Grol en W. W. Blansjaar; Margreet, dr van W. Noordhoek en L. Verdoes. Overleden: E. Hendriks, huisvr. v. Olthuizen 52 jr; P. F. P. Mulders, zn 4 maanden. J. Sikkema, wed. van Robbers, 78 jr; G. de Jong, huisvr. van van As, 68 jr; M. G. Appel, vr. 74 jaar. Het Theaterbureau Floris Meslier meldt, dat de wereldberoemde Duitse zanger Rudi Schuricke met zijn ge zelschap a.s. Vrijdagavond in de Stadsgehoorzaal een concert geeft. Heel de wereld kent Rudi van de ra dio en gramofoonplaten. Wie heeft nog nooit zijn smachtende „Auf Wie- dersehen" gehoord? Wie is nog nooit ontroerd door zijn „Florentinische Nachte"? Wie heeft nog nooit ge- W.1 snikt, wanneer zijn „Warum weinst du, kleine Tamara" door de nadio klonk? Rudi maakt thans voor het eerst een tournée door Nederland en hij verwaardigt zich zelfs ook Leiden aan te doen. Wat een eer. K.A.B.-KADER MOET HELPEN Het was een zeer belangrijk on derwerp, dat de KAB-kaèerleden van het gewest Leiden gisteravond op de vergadering in de Kleine Burcht werd voorgezet, niet minder dan het voortbestaan van de Gewes telijke Sociale School, die niet belangstelling geniet welke zij ver dient. Deze school leidt KAB-leden op tot ontwikkelde kath. arbeiders, die in staat zijn een leidende func tie in hun stands- of vakorganisatie te vervullen, die capabel zijn straks, wanneer de B.P.O. zal zijn doorgevoerd, een aandeel te nemen in bedrijfskernen, enz., die vooral principiële kerels zijn, mannen waar op het gezin, de parochie, het bedrijf, kortom de gemeenschap bouwen kan! De gewestelijk voorzitter, de heer J. van der Ploeg uit Zoeterwoude, wees er in zijn openingswoord dat de school thans een armtierig bestaan leidt. In verband hiermede is voor het komende najaar, wan neer de lessen weer beginnen, een schema opgezet voor de KAB-afde lingen, volgens welke het de bedoe ling is, dat Leiden 15 leerlingen le vert, Roelofarendsveen 3, Zoeter - woude-dorp en Voorschoten ieder 2, Oegstgeest, Hazerswoude-dorp, Ha- zerswoude-Groenendij'k, Hazerswou- de-Rijndijk, Hoogmade, Oud Ade, Rijpwetering, Zoeterwoude-Leider- Geboorteaankondigingen Doopkaarsen in raitne keuze. Fa. J. N. GEIJER Botermarkt 26 - Leiden Tel. 2051 (Advertentie) ZUIVERINGSCOMMISSIE SAMENGESTELD PROF. WENKEBACH MAAKT BEELD VOOR KATWIJK Dc Verenigde vergadering van het Hoogheemraadschap Rijnland is gis teren te Leiden bijeen geweest. Er kon medegedeeld worden, dat de commissie voor de bestudering ener centrale afvalwaterzuivering voor Rijnland thans aldus is samenge steld: mr. J. Slagter, dijkgraaf van Rijnland, voorzitter; mr. S. Naayen, hoogheemraad van Rijnland; de heer Ed. Ch. Witschey. burgemeester van Alphen a. d. Rijn; mr. P. O. F. M. Cremers, burgemeester van Haarlem; de heer B. Ike, secretaris der ge meente Noord wijk; mr. H. Fortuin, secretaris van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Amster dam; dr. J. C. Derksen, directeur van de Kon. Ver. Stearine Kaarsen fabriek .Gouda-Apollo" N.V. te Gou da; ir. P. de Gruyter, ingenieur van Rijnlandmr. S. J. Fockema Andreae secretaris van Rijnland, lid-seeré- taris. Deze commissie hoopt binnen kort haar werkzaamheden aan te vangen. Goedgevonden werd, dat aan ir. de Gruyter, ingenieur van Rijnland, een nieuw verlof voor werkzaam heid in Irak voor de duur van één jaar zou worden verleend. Mede in verband hiermede is ir. J. H. van Witzenburg als tijdelijk ingenieur gecontinueerd. De aanstelling van een jong adjunct-ingenieur werd nog in beraad gehouden. Het herstel van de door de storm vloed beschadigde buitenzijde der duinen en de noodzakelijke verbe tering van de IJseldijk bij Gouda zullen aanzienlijke bedragen ver gen. Er is evenwel besloten in dit verband geen beroep op het Riik te doen, daar het geval van Rijn land, naar het oordeel der verga dering, niet valt binnen de termen van de in behandeling zijnde Nood wet Dijkherstel. De vergadering was unaniem van oordee,! dat het aanbeveling verdient, in eigen be hoeften zoveel mogelijk zelf te voorzien. Over de maatregelen die ten aan zien van de waterkering voor de stad Gouda zullen moeten worden genomen is het bestuur van Rijn land nog met het gemeentebestuur in bespreking. Een voorstel tot het aangaan van een geldlening werd verworpen, daar er. naar gemeend werd, gunsti ger voorwaarden zouden zijn te be dingen. Nadat nog enige formele besluiten waren genomen, heeft de dijkgraaf medegedeeld, dat aan prof. Wencke bach opdracht is gegeven een beeld te vervaardigen van Graaf Willem I, welk beeld aan het nieuwe gemaal te Katwijk zal worden aangebracht. Graaf Willem I is als de belangrijk ste figuur üi de wording van het hoogheemraadschap te beschouwen en heeft in het algemeen voor de wa terstaat vau Holland grote betekenis gehad. Ter gelegenheid van de ont hulling van dit standbeeld zal hier bij een historische toelichting wor den gegeven. Deze onthulling, te com bineren met de ingebruikstelling van het nieuwe gemaal, zal vermoedelijk in Maart 1954 plaats hebben. Bovendien kon de dijkgraaf mede deling doen. van de hulp door Rijn land verleend aan enige getroffen waterschappen (Schouwen cn de Hoeksche Waard), waarvan de ver gadering met instemming kennis nam. Na afloop der vergadering heeft ir. de Gruyter een toelichting gege ven aangaande het in aanbouw zijn de gemaal te Katwijk en de nieuwe inmalingsinstallatie aan het gemaal te Gouda (deze laatste op kosten van Delfland gemaakt), waarna de leden deze werken gezamenlijk zijn gaan bezichtigen. dorp, Stompwijk, Katwijk aan den Rijn en Oude Wetering ieder één, in totaal dus 33. De afdelingen werden aangespoord, wanneer zij onverhoopt niet voor de hun toegewezen aantal len kunnen zorgen, toch het cursus geld hiervoor te betalen, omdat de school anders niet kan draaien. Het cursusgeld bedraagt f 13,per jaar en 10,voor boeken. Het ligt in de bedoeling de cursisten zelf een kwartje per week te laten betalen en de rest door KAB en vakafdelin gen. Drie leerjaren. De heer M. Hendriks, directeur van de school, zette uiteen wat 1c betekenis van de Gewestelijke Soc. School is en in welke vakken er on derricht gegeven wordt: godsdienst, Nederlandse taal, sociologie, econo mie, sociale wetgeving en staatsin richting. De cursus duurt drie jaar. Er zijn twee lesavonden per week, Maandag- en Donderdagavond van 8 tot 10 uur in de R.K. Jongensulo aan het Vrouwenkerkhof te Leiden. Aan gezien de stof verdeeld is over drie afgeronde leerjaren, kan men ieder jaar met de cursus beginnen; er is dus geen eerste, tweede en derde klas. De school heeft het liefst cursis ten tussen 27 en 45 jaar. Jongere leden dan 27 jaar hebben over het algemeen te weinig tijd in verband met vakstudie, militaire dienst, ver loving en huwelyk. Niet uitstellen. De heer L. van Jaarsveld, districts bestuurder, spoorde de afgevaardig den van de afdelingen aan deze kwes tie met doortastendheid in hun be sturen te behandelen, dus niet uit stellen, maar zo spoedig mogelijk aan de orde stellen. De school zal en moet gered worden, hetgeen alleen mogelyk is met nedewerking en fi nanciële steun van de plaatselijke vak- en standsafdelingen. Gerzon Leiden toonde confectie en stoffen Dinsdag heeft de confectie- en stoffenshow van de firma Gerzon de foyer van de stadsgehoorzaal des middags en des avonds doen vollo pen met nieuwsgierige dames. Er werden nL niet alleen exclusieve stof fen getoond, stukken, waarvan maar een beperkt aantal meters wordt ge weven, pronkjuwelen van de hui zen, die op dit gebied in Frankyk naam hebben gemaakt, van Redier, Moreau en Gérondeau, maar ook werden confectiemodellen getoond en wel steeds die modellen, die pasten by de geshowde stoffen en lieten zien. wat er met „een lapje van dit of van dat" bereikt kan worden Het blijkt wel, dat het traditioneel geworden „bloemetje" er bij de da mes uitgaat. Men houdt het zowel in katoen als zijde thans meer op de abstracte motieven, terwijl men aan de andere kant soms hele bos- en strandgezichten op de stoffen ziet, over het gehele- oppervlak verdeeld of alleen verwerkt in de zoom. Men vindt het in de Zwitserse en Franse katoen, in de zijde en de shantung, in wollen stoffen en zelfs in organza. En verder strepen, brede en smalle. Wat de stoffen zélf betreft, naast katoen is de everglaze dit seizoen en vogue, voor mantels fijne alpaga's en grove tweeds en voor de tailleurs, zowel klassiek al. modern (met kort, recht jasje) de yersey, ook in fan tasie. Bovendien heeft men een zo- mer-zibeline moeten weven, daar deze stof het van de winter buiten gewoon gedaa.- heeft. De stoffen werden op een char- mant-natuurlijke wijze getoond door personeel van Gerzon zelf, terwyl vier beroeps mannequins de confectie brachten. De apotheose vormde een serie avondtoiletten, die de algemene bewondering wekten. De dames maakten allen tezamen, getooid met een bouquet tulpen, een ereronde door de zaal, waarbij het publiek door luid applaus zijn instemming be tuigde.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2