TRIANON IVANHOE Te Roelofarendsveen wordt op groene borden met geel krijt „aap" geschreven School van Maria Presentatie aan beide zijden glas OVERDEKTE DINSDAG 14 APRIL 1953 BE LEIDSE COURANT TWEEDE ëLAD PAGINA 4 „Mijn leren is spelen" De bouw van de nieuwe school in de parochie Maria-Presentatie na dert haar voltooiing. De plechtige in zegening der school zal geschieden door deken L. H. M. Nieuwenhuizen uit Alphen a. d. Rijn en wel op Woensdag 22 April a.s. des morgens te 10 uur, waarna tevens de offici- eële ingebruikneming zal plaats heb ben. Deze 6-klassige school telt bij haar aanvang reeds 257 leerlingen, waarbij met September nog weer een eerste klas komt met 59 leerlin gen en nog enkele leerlingen voor overige klassen. In feite is de school dan alreeds overbelast, waardoor in de naaste toekomst op uitbreiding moet worden voorzien. Met de bouw der school is hiermede alreeds reke ning gehouden, zodat aanbouw geen bezwaar op kan leveren. Eerst dan zal de wens van pastoor in vervul ling gaan, n.l. om de jongens- en meisjesschool gescheiden te kunnen houden. Met zes onderwijskrachten en een onderwijzeres voor handwer ken zal het onderwijs begonnen wor den, terwijl per Sept. een 7e vaste leerkracht benoemd zal worden. De leermiddelen zijn geheel nieuw, vol gens de beproefde moderne methode, geheel in overeenstemming met de onderwijsvernieuwing. Vol lof liet pastoor Ligthart zich jegens ons uit over de medewerking van het gem.- bestuur, welke alles in het werk ge- stelt heeft om de nodige gelden be schikbaar te kunnen stellen en hier door een spoedige bouw te bevorde ren. Veel waardering werd ook geuit aan het adres van de gemeente-ar chitect, de heer Deep, die met zijn ontwerp en met de bouw de meest moderne inzichten op paedagogisch gebied heeft verwezenlijkt. In feite een revolutionnairc bouw welke in Nederland nog niet is voorgekomen. Maar dat zijn werk hetwelk een no vum op het gebied van schoo'bouw betekent, goed is bewijst wel, dat de Rijksbouwinspccteur ir. Witteveen niet alleen direct zijn goedkeuring gaf aan deze bouw, maar ook met grote belangstelling de verwezenlij king gevolgd heeft. Voorts verklaarde de inspecteur L.O., de heer Roozenbeek door deze schoolbouw zeer gecharmeerd te zijn, terwijl men in technische school- bouwkringen niet alleen reeds veel belangstelling heeft getoond, maar ook vol lof was over deze geheel nieuwe vorm van schoolbouw. i Intussen zal men zich afvragen wat aan deze nieuwe St. Jozefschool voor bijzonders te zien is. Met de heer Deen hebben wij een rondgang gemaakt door het gebouw en wij zullen trachten de school te tekenen. Door de hoofdingang komt men in de hal welke door een glazen harmonica-wand in twee delen is ge scheiden. Het achterste gedeelte is bestemd voor bijzondere lessen. Doordat men deze twee lokalen tot een z.g. aula kan formeren, zal men de grote zaal die hierdoor beschik baar komt kunnen benutten voor schoolfilm en schoolradio e.d. Achter deze aula bevindt zich de kamer voor het hoofd der school, welke tevens benut wordt als kamer voor de schoolarts. In deze kamer bevindt zich, naast het vereiste meubilair, een vaste wastafel, drie flinke op- bergkasten, terwij! voor verlichting moderne TL-buizen zyn benut. Boven deze kamer bevindt zich ruime opbergzolder, en onder deze kamer de kelder met verwarming met moderne oliestookinrichting. De ze verwarming werkt volkomen auto matisch. Aan deze verwarming be vindt zich een klok, welke door auto matische overschakeling zorgt dat 's nachts en in de weekends de tem peratuur zich constant op 5 graden Celsius bevindt, 's Morgens om 8 uur schakelt deze klok over op kamer temperatuur van 18 graden en des middags om 3.30 uur op 5 graden z.g. vorstvrij. Ook bevindt zich in deze kelder de gehele electriciteits-appa ratuur. In het leslokaal van het hoofd bevindt zich een z.g. kamer- thermo en 'n spanningscontrolelamp- je, waardoor deze de gehele installa tie onder controle kan houden. De grote hal, welke op toekomstige uitbreidingsmogelijkheden is bere kend, is mogelijk geworden door de bijzondere bouw welke de heer Deen binnen het bouwvolume van deze zes-klassige school heeft kunnen toepassen. Voorts heeft de heer Deen ernaar gestreefd om de gemeen schapsgedachte, verdeeld over 3 leef tijdsgroepen der leerlingen, in bouw en speelplaats tot uiting te doen komen. Hierdoor hebben tel kens twee klassen van buiten af een aparte ingang. Gaan wy zo een ingang voor twee klassen binnen, dan krijgt men recht voor zich een garderobe-standaard, geflankeerd door twee garderobe- kasten voor de onderwijzer. Aan de achterzijde bevinden zich voor iedere klas twee afzonderlijke toilets rtiet daarvoor aan weerszijden een was tafel. Vanuit deze toegangshal kan men zich dus links en ook rechts af zonderlijk naar een klaslokaal bege ven. Het grote voordeel hiervan is dat men de lange donkere nutteloze gangen heeft uitgespaard. In het klaslokaal zelf met een op pervlakte van 7.70 bij 7.70 m. is de zetel van de onderwijzer zo geïnstal leerd, dat hij vanaf zijn plaats door een raam toezicht heeft op ingang en toilet. Het meubilair zal bestaan uit z.g. combinatie-meubels. Een geheel nieuwe vinding, welke een overgang betekent tussen bank en losse tafel en stpel. Iedere leerling krijgt dus een £fparte stoel welke echter vast staat aan de tafel. Zowel de Zuid- als Noordwand der klas is een z.g. ven- sterwand, waardoor men zoveel mo gelijk kan profiteren van zon, licht en lucht. Men zou haast geneigd zijn aan een openluchtschool te gaan denken. De ramen kunnen onder geopend worden voor ventilatie bij winter weer, in het middenvlak voor zomer se dagen, en de afgeschermde boven vlakken bij regenachtig weer. In de ze zonnige lichte lokalen heeft men groene schoolborden geplaatst, waar op met geel krijt geschreven wordt. Tegenover deze werkwand bevindt zich achter in de klas een zeer grote leermiddelen-kast. De vloeren zijn geheel naadloos en stofvrij afgedekt, z.g. perfora-cover hetwelk een asbest celluoze vloer is in bruin-geel ge vlamde tint. In hal en toilets bevindt zich een tegelvloer zonder drempels met wan den van naadloos betonemaille. De kleuren bij het schilderwerk zijn ge houden in lichte fiêle tinten n.l. licht grijs en groen, met de wanden in licht handschuurwerk. De verlichting is eenvoudig gehouden met stemmige grote ballonnen. Wat de buiten-architectuur betreft is het gebouw laag gehouden om aan het kerkplein een wand te gaan, waarbij de school niet mocht domi neren boven de kerk. Hoogbouw zou vanwege een noodzakelijke zware beheiing geen finantiële voordelen gegeven hebben. Ook de speelplaats is iets bijzonders. De speelplaats is op bijzondere wij ze ingericht. Tegelpaden met kleuri- fe rand aangenaam gebroken door espeelbare grasmat, waardoor te grote warmte en lichtafstraling wordt voorkomen. Aan de westzijde van de school een grote speelplaats van 60C m2 voor lichamelijke oefe ning en spelen by regenachtig weer. Ook hier worden de grauwe tegels met randen rode tegels gebroken, waardoor tevens aparte speelvlak ken werden aangegeven. In totaal 1200 m2 tegels. De school is 68 m. lang en 8 m. breed. Met de aanplant van o.a. Mei doorn en Christendoorn was men volop bezig. Tegen de school aan zul len de kinderen zelf actief worden bezig gehouden met het aanbrengen van beplanting en tuinieren. Vermelden wij tenslotte nog dat de school is gebouwd door de fa. Gebr. Akerboom uit Rijpwetering. Schil derwerk door fa. van Veen uit Zoe- terwoude, loodgieterswerk fa. Ves- seur uit Roelofarendsveen, electrische installatie, H. Bakker uit Roelof arendsveen. Centrale verwarming door fa. Jacobine uit Nijmegen, de oliestook door fa. Osewoudt uit Den Haag, vloeren en vloerparketten door N,V. Gelders uit Nijmegen, stalen ramen door fa. Nijs en Vale uit Nij megen, en het schoolmeubilair door fa. Rothuizen uit Heelsum. Zo ziet men, dat er in een nieuwe parochie steeds leven is. Nu weer een nieuwe school, waarbij men alreeds weer denkt aan uitbreiding. Vastom lijnde plannen voor de bouw van een kleuterschool. Iets verdere toekomst muziek een eigen en nieuw parochie huis. En als men daarbij neemt de ernstige plannen om tot een speel tuin en sportpark nabij de kerk te komen, dan ziet men dat het kerk centrum zich meer en meer tot het middelpunt der parochie ontwikkelt. Het kan niet anders, of dit zal voor al de jeugd ten goede komen. En als de jeugd in goede banen is geleid kan men niet alleen de toekomst met een gerust hart tegemoet zien, maar kan men verzekerd zijn van een rijk parochieleven. Wilt U iets weten? Vraag inzake kostgeld van een kostganger, die geregeld enige da gen van huis is. Antwoord: Het kostgeld is bere kend op een onderhoud van elke dag. Vallen er dus dagen uit en wel als regel, dan is er alle aanleiding tot vermindering. Indienen de dagen, dat de kostganger niet thuis komt, onregelmatig zijn, dan spreekt het vanzelf, dat er onkosten gemaakt worden door de onregelmatige gang van zaken en is het dus onbillijk om over alle dagen kostgeld in te hou den. Men zal met elkaar tot overeen stemming moeten komen. Vraag naar de oudste nog bestaan de luchtvaartmaatschappij ter we reld. Antwoord: De oudsta van de thans bestaande luchtvaartmaatschappijen is de K.L.M. De naam van de pre sident-directeur van de K.L.M. is dr. A. Plesman. Vraag: Route LeidenGouda Schoonhoven langs de Lek naar Apeldoorn. Antwoord: Leiden, Zoeterwoude (H.R.), Hazerswoude, Boskoop, Gou da, Haastrecht, Schoonhoven, Willi- gelangerak, Tienhoven, Jaarsveld, Vreeswijk, 't Waal, Tuil, Honswyk, Wijk bij Duurstede, Maurik, Wiel, Lienden, Rhenen, Wageningen, %Ede, Otterlo, Uchelen, Apeldoorn; afstand 150 km. Vraag: Route Amsterdam-Arnhem. Antwoord: Amsterdam, Muiden, Hilversum, Soest, Amersfoort, Wou denberg, Scherpenzeel, Renswoude, de Klomp, Ede, Arnhem; afstand 95 km. Vraag: Route Sassenheim-Keulen; hoeveel km? Antwoord: Sassenheim, Leimuiden, Alphen, Bodegraven nieuwe rijks weg naar Utrecht, Doorn; Ameron- gen, Rhenen, Arnhem, Nijmegen, Mook, Gennep, Well, Venlo Suchteln, Viersen, München, Gladbach, Keu len; afstand 275 km. Vraag: Route De KwakelLaren. Antwoord: De Kwakel, Mijdrecht, Vinkeveen, Loenersloot, Vreeland, Korten'hoef, Hilversum, Laren. Vraag: Route Alphen a. d. Ryn Mechelen. Antwoord: Alphen, Gouda, Rotter dam, Dordrecht, Breda, Wuustwezel, Antwerpen, Mechelen; afstand 155 km. De nieuwste Two-seater. - Iets voor U Jtalië heeft een nieuwtje op het gebied van two-seaters. Het is de „Iso", die U hierboven ziet. Het autootje, dat 85 kilometer per uur rijdt, heeft een motor van 9.5 p.k., en verbruikt 1.3 liter benzine op de 96.5 km. Het heeft vier versnellingen en achteraandrijving. Wanneer de chauffeur en zijn met gezel instappen, wordt het stuur naar buiten gebogen de deur van het wagentje is aan de voorkant zodat zij hun zitplaatsen gemakkelijk kun nen bereiken. De 198 cc motor is aangebracht in de achterzijde van de wagen. De achterwieltjes zijn zeer dicht naast elkaar aangebracht. Het autootje is 2.27 lang en 1.32 hoog. Wanneer U er dus niet tegen heeft om opgepakt te zitten als sardientjes in hun blikje, is dit stellig de ideale auto voor U! zag gióteren bij t^ampe 'n schal van 'n (opper, van wollen arrachée mei „banaanmouwen" en zwarle fluwelen revers en kraagje. Echt iels aparts. - Waf is die loppermode veranderd, vergeleken bij hel vorige jaar. Nu veel leuker, modieuzer. Gunst, wat 'n verschillende modellen en kleuren hebben ze daar. En, in de prijzen was al evenveel variatie: 29.75 34.75 - 36.75 - 39.75 - 46.75 enz. Ik zie mij zelf al op vacanlie, in mijn nieuwe topper en zomerjurkje." De St. Franciscus-Marsband (HARTebrug) TROMMELT U OP VOOR HAAR BANDSHOW 1953 (MUZIEK, TONEEL, ZANG) op Dinsdag 21 April a.s., in het St. Antonius- Clubhuis aan de Mare. Aanvang 8 uur. NA AFLOOP GEZELLING SAMENZIJN o. 1. v. Henny Boes, m. m. v. het dans-orkest Lou Boelaard. Toegangsbewijzen a 1.(incl. bel.) by- Fa J. Zand vliet, Haarlemmersti-aat 117A; J. Wisse Haarlemmer straat 224; W. M. Rijnardus, Haarlemmerweg 43A; L. van Vclzen, Oude Varkenmarkt 4, en indien voor radig 's avonds aan de zaal. 8998 VERWAARLOOS NIET een belangrijk deel van de opvoeding van Uw kinderen. Laat ze zwemmen leren in de „£(Lck'W*ei" KAPSELS Nieuwste methode, ongeëvenaard natuurlijk lang houdbaar. Parmanent Wave met „Lock-Well" vanal f 8.— Voor perfecte bediening SALON MINGERS RAPENBURO 17, LEIDEN, TEL. 20862 NOG 3 DAGEN VERTONEN WIJ» ...WREKER DES KONINGS! Robert Taylor - Elisabeth Taylor Joan Fontaine - George Sanders IN ONS VOORPROGRAMMA» Het huwelijk van Erfgroothertog Jan en Prinses Josephine Charlotte VITRAGES MARQUISETTE, mooi egaal geweven en vervaardigd van uitstekende garens, 150 90 cm. breed, per meter .1» MARQUISETTE, met alleraardigst geborduurde randen, 90 cm. breed, 3 90 per meter GLASGORDIJNEN, van fijn geweven mar quisette, met geheel nieuw bloem- C 0Q motief, 90 x 200 cm Wij brengen een grote keuze in katöenen macramé kanten en picots. GORDIJNSTOFFEN OVERGORDIJNSTOF, solide kwal. weef stof, verkrijgbaar in verschillende mooie pasteltinten, zoals fraise, paarlgrijs, 3 90 biskwie, 120 cm. breed, per meter v. GORDIJNVELOURS, een zeer mooie kwaliteit, warme kleuren, o.a. in terra, groen en bruin, 120 cm. breed, Q per meter CRETONNE, soepel weefsel, in bijzonder fraaie kleurendruk, originele engelse A 90 import, 120 cm. breed, per meter VELOURS-DAMASSÉ, prachtige kwaliteit gedessineerd velours, fraai van tekening en kleur, in moderne tinten: fraise. beige, groen of goud, 120 cm. breed, jd 50 per meter Ons vakkundig personeel belast zich gaarne met alle werkzaamheden op het gebied van woning-inrichting. YKOOM DREESMAIMIM LEIDEN - ALPHEN Adverteert in dit blad

Leidse Courant | 1953 | | pagina 8