Emigratie-mogelijkheden over de gehele wereld Op het gemeentehuis van zijn bruid beroofd Oplichter zocht zijn meisje maar vond een rechercheur DINSDAG 14 APRIL 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PACJINA 1 Prins Bernhard te Venetië CANADA. Het aantal aanmeldingen voor emi gratie naar Canada beweegt zich in de afgelopen weken in stijgende lijn. Per week melden zich ongeveer 400 tot 500 eenheden 1200 tot 1500 personen aan. Dat betekent, dat ver wacht wordt, dat degenen, die zich nog aanmelden, waarschijnlijk niet meer voor emigratie in 1953 in aan merking komen. In het algemeen meldt men zich voor Canada te laat aan. In Juli wordt in Canada niet meer geselec teerd. Dat geldt niet voor de nabije bloedverwanten, waarvan het aantal dit jaar waarschijnlijk tot 8000 zal bedragen. De emigratie-autoriteiten verwachten, dat onvoorziene om standigheden voorbehouden, het aan tal emigranten naar Canada in 1953 ongeveer 20.000 bedragen, waarvan PjDOO agrariërs. Dr. Smith van de emigratiedienst in Canada, die enkele dagen in ons land vertoefde, heeft met de com missaris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Haveman de mogelijkheden be zien om tot een versnelling van het programma voor 1953 te komen. Die versnelling zal mogelijk zijn door een systeem van „open placement". Dat betekent, dat men voor vele emigran ten reeds van ons land uit de plaat sen aangeeft, waarheen de emigran ten zich zullen begeven. Dat kan niet gebeuren voor grotere gezinnen, om dat men daar onder meer ook te ma ken heeft met het probleem van de huisvesting. Totnutoe was het zo, dat de stukken eerst na.»] Canada gingen en dan terug kwamen naar ons land. Ook al ging zulks zo vlug mogelijk, die procedure hield toch een vertra gend element in. In het algemeen is die plaatsing voor de agrariërs niet moeilijk. An ders-ligt het voor de andere emigran ten. Daar hangt de plaatsing veel af van de gebieden en steden, waar heen deze zich willen begeven. Men kan zeggen, dat de huisvesting iets moeilijker geworden is, met name in de grote steden. Maar men heeft in Canada nog geen kampen nodig. Wel zijn er zogenaamde „emigration halls", waar men doorgaans niet lan ger dan 14 dagen verblijft. Spreiding wordt echter noodzake lijk geacht. Het zou moeilijker gaan worden als de emigranten zich te veel op één gebied richten, zoals dat bijvoorbeeld met Zuid-Ontario het geval is. AUSTRALIë. Het herstel van de Nederlandse emigratie naar Australië ontwikkelt zich op een kalme, maar stabiele wijze, zo werd ons door de emigra tie-autoriteiten meegedeeld. Van 1 Januari af zyn er door de Nederlandse emigratiedienst 300 emi granten geplaatst. De daarbij opge dane ervaring werd go^d genoemd. Binnen een week waren er voor één gebied 40 procent en voor een an der 60 procent geplaatst. Met betrekking tot de economische omstandigheden in Australië, welke het vorige jaar en daarna een grote terugslag op de emigratie naar dat land hebben veroorzaakt, deelde men ons mee, dat de toestand zich thans heeft hersteld. De werkloosheid neemt af. ruj bedraagt op het ogen blik een fractie meer dan 1 procent van de totale beroepsbevolkmg, on geveer 30.000. Als er nog 10.000 werklozen minder zgn, dan houdt men de harde kern over, die nor- mal is. In het algemeen kan worden gezegd, dat elke vakman in Austra lië een plaats lcc i vinden. In de eerste helft van 1953 zullen wij 4000 emigranten naar Australië zenden. De Nederlandse emigranten zijn in Australië zeer gewild, zo werd ons van de zijde der emigratie-deskun digen in ons land nog eens opge merkt. Herinnerd werd aan hetgeen de Australische minister Holl daar over heeft gezegd. „Wij kunnen niet genoeg Nederlandse emigranten op nemen voor het bouwen van onze natie". Zoals bekend zijn de emigran ten, die hier over kapitaal beschik ken, thans geholpen door de nieuwe transfermogelijkheden. Men heeft daarbij gedacht aan de bevordering van de eigen economische betrek kingen met Australië. Voor een ge deelte der overdracht zal men hier de materialen en uitrusting moeten aan schaffen. Hoe het zit met degenen, die niet over eigen middelen beschikken? Aan de raad voor de emigratie is een advies gevraagd of het nodig is deze j sessen Beatrix en Irene gefotogra feerd bij hun aankomst op het station te Venetië, in welke stad zij geduren de een week zullen verblijven voor een privé bezoek. emigranten te helpen en zo ja, op welke wijze dat zou moeten gebeu ren. Gedacht wordt hierbij aan het verlenen van een ruggesteun bij ves tiging. Een commissie onder leiding van de voorzitter van de raad voor de emigratie, prof. de Quay, zal deze zaak bestuderen. ZUID-AFRIKA. De staatsmijnscholen van de Unie van Zuid-Afrika zijn op het ogen blik ook in ons land bezig jongeman nen aan te werven ter opleiding tot vertrek in de loop van 1953 zijn over- ondergronds mijnwerkers in de goud- i schreden. Dit betekent dat zij, wier 6 1 aanmelding van recente datum is en die zich nog zullen aanmelden, Niet-landbouwers niet voor '54 naar Canada Tegen zoveel rampspoed was zelfs Vrouwe Justitia niet opgewassen De aanmelding van niet-landbou wers voor emigratie naar Canada is in de laatste maanaen zodanig toegeno- 10 Jaar' .u»t ?üur4ue men. dat thans de mogelijkheden tot on,dat ontvlucht was uit een mijnen van Zuid-Afrika. Het was een diepbedroefde ver dachte, die gistermiddag voor de Amsterdamse politle-rechter ver scheen en zelfs de gestrenge plaats vervanger van Vrouwe Justitia moest tenslotte zwichten voor de wijze, waarop deze verdachte zijn tegensla gen verdroeg. „Ik was juist op het gemeentehuis om te trouwen", zo vertelde de man met een stem vol dapper ingehouden tranen, „toen de politie mijn a.s. vrouw kwam arresteren". Deze rampspoed was nog niet groot genoeg, want een paar dagen later kreeg de zielsbedroefde ex-bruiic- gom een oproep \an de gerechtelijke macht om in het beruchte bankje te verschijnen. „Ja maar, nou moet u eens ho renbegon di man, doch de rech ter was nog niet in het stadium van mededogen verzeild geraakt en ant woordde bars, dat hij al bij binnen komst van de beklaagde gedacht had: „Deze man gaat ontkennen". Verdachte had aan een meisje van jaar, dat door de politie gezocht inrichting, waar men haar had on der c-Vacht in verband met -en rech terlijk vonnis, onderdak verleend en was na een bezoek aan haar bij zijn verdediger ,die met brillante woorden de simpele ziel van zijn cliënt aan de openbaarheid prijs gaf. „Wat doet u feitelijk?", informeer de de rechter na het pleidooi. „Mijn best edelachtbare, heus, mijn best". Tegen dit antwoord was zelfs de geblinddoekte dame niet opgewassen. Even lichtte z:j een tip van haar sluier oop en zond een toegeeflijk knipoogje de zaal in. Hierdoor werd ook de politierechter getroffen en veroordeelwe verdachte tot 2 maan den voorwaardelijk en 50 gulden boete. Een opgeluchte beschermeling van Amor stapte even later de vrijheid.... en het geluk tegemoet. 56ste lijst slachtoffers watersnood DREISCHOR Den Boer, Antjc Akke, geb. 8.10/41Den Boer. Dingeman Hu- brecht, gob. 12.3.'45; Den Boer, Jo hannes Marinus, gcb. 31.10/08: Den Boer, Willem Johannis. geb. 4.8/40; Den BoerVan Rhec, Cornelia Geer- truida, geb. 14*6/17; Schot van Veen, Adriaan, geb. 9.1/06. N1EUWERKERK Heijboer, Pieter, geb. 5.11/73; KJee- manSyriër, Jannetje, geb. 21.9/99; Lems, Lourcns Cornelis, geb. 20.12/46; Lems, Pieter, geb. 2.11/11; Smallcgange, Pieter Johannes, geb. 1.2/90. OOSTERLAND Von Driel, Andreas, geb. 13.12/16; Van Driel. Dirk Cornelis, geb. 16.12/81; Van Driel, Frans C., geb. 6.2/25; Van DrielVan der Have, Maria Jacoba, gcb. 22.9/31; Van DrielDe Waal, Kommertje Pioter- nella, geb. 20.5/22; Van der Weele, Cornelis, geb. 28.4/93. Hier zijn mogelijkheden voor onge- eerst in aanmerking zullen komen I T/l!" hrt schoolden. Er bestaat echter een zeer Voor vertrek in *1954. Het boven- I gemeentehuis gestapt, waar het sterke medische keuring. Daar die staande vloeit voort, behalve uit het voorzichtig opgeboi wde geluk <*00J keuring voor velen die van grote af- I aantal aanmeldingen, uit de noodzaak i de sterke arm zo wreed verstoord standen naar Den Haag kwamen, de selectie der gegadigden wegens de w<^a- WH normale seizoensbeweging in Canada in Juni te beëindigen. Vertrek in 1953 blijft wel mogelijk voor naaste bloedverwanten van reeds gevestigde emigranten voor landl^yuwers en voor slachtoffers van de watersnood. vaak tot teleurstellingen heeft ge leid, worden de keuringen door het gehele land gehouden. NIEUW-ZEELAND. In het vorig jaar emigreerden 4500 Nederlanders ..aar Nieuw Zee land, dat slechts een bevolking heeft van 2 millioen zielen. Dit jaar zal het aantal belangrijk minder zijn. Ver wacht wordt een aantal van 1500 De minister voor de immigratie, Silli- van, wordt in ons land verwacht. Waarschijnlijk zal ook de minister president, de heer Holland hier ko men, daar ook hij zich naar de kro ningsfeesten in Londen zal begeven en die gelegenheid zou kunnen ge bruiken naar ons land te komen. Door het bestuur van de raad voor de emigratie werd in de laatste ver gadering besloten, dat de emigra tiedienst, die de stichting landver huizing gaat vervangen, op 1 Juli van dit jaar met de werkzaamheden zal beginnen. Neemn AKKERTJ Schaderegeling boeren en tuinders (In noodgebieden) Het hoofdbestuur van de CBTB heeft een telegram gezonden aan de minister-president over het uitblij ven van de schaderegeling voor de slachtoffers van de watersnood. Het telegram luidt als volgt: „Het hoofdbestuur van de Christe lijke Boeren en Tuindersbond, op 11 April in vergadering bijeen, heeft zijn ernstige bezorgdheid uitgespro ken over het'nog steeds uitblijven van. mededelingen van de regering omtrent de schaderegeling voor de slachtoffers van de watersnood. Drin gend verzoekt ons hoofdbestuur uwe excellentie te bevorderen, dat op de kortst mogelijke termijn van rege ringszijde mededelingen zullen wor den gedaan, die een einde kunnen maken aan de pijnigend" onzeker heid, waarin duizenden zo zv-aar ge troffen landgenoten verkeren Ons hoofdbestuur dringt er tevens met klem op aan, da' de ge ederi schade integraal door de overheid zal wor den vergoed". Wernhout te nauwe sluis Samengetrokken grenspost schept grote, onverwachte moeilijkheden Nieuw gebouw voor O.K. W. Rijksbouwmeester ir. G. Friedhoff en diens medewerker de architect ir. M. Bolten, hebben heden voor het eerst aan niet ingewijden hun schep ping, het nieuwe representatieve ge bouw van het Ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen aan de Nieuwe Uitleg in Den Haag ge toond. Dit gebouw is aansluitend op het oude gebouw van de topografi sche inrichting aan de Prinsesse- gracht, dat tijdens de oorlog gedeel telijk werd vernield en waar thans het ministerie van O.K. en W. is on dergebracht. Op de plaats, waar de oude kanon gieterij heeft gestaan aan de Nieuwe Uitleg is thans een gebouw van brede allure verschenen, dat met verbin dingsvleugels aan het herstelde en gewijzigde gebouw aan de Prinsesse- gracht verbonden is. De architectuur aan de Nieuwe Uitleg is aangepast aan het intieme karakter, dat deze oude gracht had en dat men bij de wederopbouw van dit stadsdeel wenst te handhaven. Daarom moest de ar chitectuur geheel onafhankelijk zijn van het aanwezige gedeelte. Met de bouw van het representa- j)e Ne(j. dierentemster Hanna Os ve deel werd in Juli 1950 gebon- sendrecht is leze week tijdens het nen. Het gebouw heeft een inhoud optreden met een groep leeuwen uit van ruim 22,5 duizend kubieke me- Valkenburg in "t Blackpool Tower ter. De nuttige ruimte is bijna vier Circus gewond geraakt aan beide duizend vierkante meter. Verwerkt handen, toen een van de leeuwen werd 2600 kubieke meter beton, 300met zijn klauw haar rechterhand ton betonstaal, en 950 duizend bak- greep en vervolgens, toen zij met stenen. De bouwkosten bedroegen haar tweede hand poogde de klauw De samentrekking van de Belgische en Nederlandse grensposten bij Wernhout, heeft zoals het afgelo pen weekend bewezen heeft een onverwacht gevolg gehad en in plaats van het grensverkeer eenvoudiger te maken, bezorgd zij zoveel stagna tie, dat deskundigen van mening zijn, dat de enige manier om uit de moeilijkheden te geraken, is terug te keren tot de oude toestand van twee posten. Oogenschijnlijk ziet het er natuur lijk wel erg rationeel uit, maar wan neer het grensverkeer een beetje drukker dan normaal wordt, men men in een doolhof te zitten, die zich als een gletscher steeds vergroot, totdat de wanhopige douaniers geen ande re uitweg meer zien, dan de gehele verzameling auto's, gecontrole.erd of niet, maar door te sturen, wat na tuurlijk, wanneer dit regelmaat wordt, het beloofde land betekent voor smokkelaars. Zondag jl. had men een kleine ver hoging van de normale drukte van wege de Flora en de Van Goghten toonstelling. Naar aanleiding van de toen voorgekomen stagnaties schatte een douaniere dat bij de interland wedstrijd van a.s. Zondag de autorij kilometers lang kan worden. Men ziet, zoals boven reeds gezegd, maar een uitkomst: Terug naar de oude bijna 1,6 millioen gulden. De minis ter van Wederopbouw en Volkshuis vesting ir. H. B. J. Witte zal het ge bouw heden, aan zijn ambtsgenoot van O. K. en W. overdragen. te verwijderen, ook deze beschadigde. De dompteuse moest naar het zié- kenhuis worden gebracht en haar nummer is overgenomen door de 22- jarige dierentemmer Bosman. toestand met handhaving van het éénrichtingverkei v, dat tegelijk met het samentrekken van de grenspos ten tot stand is gekomen. De rechter consulteerde de godin der gerechtigheid en concludeerde, dat' hier een strenge straf op zijn plaats was: ")rie maanden gevange nisstraf luidde de eis. Tegen zoveel onbegrip was de man in het beklaagdenbankje niet opge wassen en wanhopig zocht hij steun Jacoba van Beieren (Voor het eerst) in de trein Het bezoek van Gravin Jacoba van Beieren met haar stoet van Edele Vrouwen en Heren aan de stad Am sterdam, dat oorspronkelijk was be paald op 25 April, is in verband met het verzetten van van het bloemen corso, thans definitief vastgesteld op Zaterdag 18 April. De rijtoer door Amsterdam, die voorafgegaan wordt door het Am sterdamse Politie Muziekcorps, is in overleg met de Amsterdamse «politie als volgt vastgesteld: Als vertrekpunt is aangenomen het Amstel Hotei, waar de stoet zich om 12.15 in beweging zal zetten. Voorts gaat het via Hooge Sluis, Sar- phatistraat, Frederiksplein, Wete ringschans, Vijzelstraat, Muntplein, Rokin, Dam, Damstraat, O.Z. Voor burgwal naar het stadhuis, waar Vrouwe Jacoba om ongeveer 1 uur officiéél zal worden ontvangen. Het vertrek van het stadhuis is be paald op 1.30 uur. De route .is dan O.Z. Voorburgwal, Damstraat, Vij gendam, Damrak, Stationsplein en om 14.28 uur vertrekt de extra-trein met het hoge gezelschap naar Lisse, waar op de Keukenhof de traditio nele rondgang te paard zal worden gemaakt. Gedurende deze tijd zal het Am sterdams Politie Muziekcorps op de Keukenhof concerteren. Naar men ons van de zijde van de Nederlandse Spoorwegen mededeelt zal er, door aankoppeling van extra wagons, gelegenheid zijn voor het publiek met deze extra trein de tocht naar Keukenhof mee te maken. Het was niet direct een prettige gewaarwording voor de jongeman uit Naarden toen hij Zaterdagavond j.l. het station te Hilversum uitstap te en daar in plaats van zijn meisje de politie op hem vond wachten. Dat zijn geweten echter niet brand schoon was, bewees hij even later door op het verzoek van de recher cheur, om even mee naar het bureau te gaan, het hazenpad te kiezen. Zijn vlucht bleef zonder resultaat en een kwartiertje later zat hij op het poli tiebureau, waar hij tot de pijnlijke ontdekking kwam, dat de politie vol ledig met zijn daden van de afgelo pen maanden op de hoogte was. Nu was hij geen onbekende voor de Hilversumse politie, want enige weken geleden had hij het Hilver sumse station willen verlaten zonder kaartje en toen de controleur daar bezwaar tegen maakte, had hij hem een revolver onder de neus gehou den, dat even later wel een sigaret tenaansteker bleek te zijn, maar waarvan de controleur toch zodanig onder de indruk was geraakt, dat hij de politie gewaarschuwd had. Dit keer was de zaak echter ern stiger. De revolverheld moest zich nu verantwoorden omdat hij een 20- jarig meisje in Hilversum met scho ne beloften van haar spaarcentjes beroofd had. Hij had een aandoenlijk verhaal opgehangen over de moei- Zuiderzeewerken een jaar vertraagd De Zuiderzeewerken zulle .1 Us ge- v.ilg van de herstelwerkzaimb eden, t!tc op grote schaal in de nooigebie- den moeten worden verricht getem poriseerd worden. ZIJ zullen een ver traging van ongeveer een jai: ender gaan. Wat materiaal en vakmensen be tref- zullen zich bij net herstel- werk aan de dijken moeilijkheden kunnen voordoen door een tekort aan geschoolde rijswerkers. Wel is er een speciale scholing voor dit vak in het leven geroepen, maar het is moeilijk om op korte termijn een geschoold rijswerkèr te worden. Steenzetters zullen er waarschijnlijk volgende zgn Aan de afs'uitdijk werkt thans eei groet) van 25 Duitse stecnzel'etv:, terwijl een tweede groep van circa 25 Duitsers in de noodgobieden aan het werk is. Bij de Brielse Maas wer ken 16 Italiaanse steenzetters. lijkheden, die hij ondervond om zich als stucadoor te vestigen en het meisje had hem haar hart en haar spaarbankboekje geschonken. Ook zijn vader had do man voor f 150. weten op te lichten. Het meisje had ten slotte argwaan gekregen en de politie gewaarschuwd, die in haar plaats bij het station de wacht betrok. De jongeman zit momenteel in een klein vertrekje te overpeinzen hoe hij straks voor de rechter zijn laak bare handelwijze zal kunnen verde digen. RAMPSLACHTOFFERS HERBEGRAVEN. Te Den Bommel op het eiland Goe- ree en Overvlakkce zijn gisteren on der buitengewoon grote belangstel ling de elf slachtoffers, omgekomen bij de ramp van 1 Februari, herbe graven. Tevoren is in de uit 1647 da terende Hervormde Kerk die over vol was met familieleden en belang stellenden, een rouwdienst gehou den. VRACHTAUTO OP ONBEWAAKTE OVERWAG DOOR TREIN GEGREPEN. Gistermorgen geraakte ccn vracht auto, komende uit Rilland Bath bij het passeren van een onbewaakte overweg nabg deze plaats met zijn wielen tussen do spoorrails bekneld. Voordat de chauffeur, J. Janvier uit Bergen op Zoom, kans had gezien de autn vrij te maken of dc cabine te verlaten, naderde met grote snelheid een trein, die de auto enige tientallen meters meesleurde, voordat hij tot stilstand kon komen. De chauffeur is zeer ernstig ge wond naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom vervoerd; dc politie stelt een onderzoek in. GEëVACUEERDE BIJ EFN AANRIJDING GEDOOD. Op de verkeersweg van Bergen op Zoom naar Roosendaal toi hoogte van dc Rondweg is de 45-jarige J. Bosters, afkomstig uit Nieuw Vossemeer en gevacueerd in Nispen, op zijn mo torrijwiel door een personenauto, be stuurd door de heer H. uit Neder- weert, aangereden. B. wilde een zij straat indraaien, maar hg merkte te laat de auto, die uit deze straat kwam. Hij werd ernstig gewond en overleed in een ziekenhuis. De man was gehuwd er. laat een vrouw en vijf kinderen achter. Prinses Magriet werkt in haar schooltuintje te Baarn Speciaal bestemd voor de jeugd uit de grote steden zijn de z.g.n. „school tuintjes", waar de jongens en meisjes van 10 jaar en ouder, eenmaal eij soms zelfs enige keren per week hun eigen lapje grond komen bewerken, hierin bijgestaan door bekwame adviseurs. Men ziet zc daar- spitten en „ploegen", zaaien en wieden. Zorgvuldig kweken ze de jonge plantjes op, en groot is hun trots wanneer hun geduld eindelijk wordt beloond, en zc de „oogst" mee naar hnis kunnen nemen. Zo leren dc stadskinderen ook van nabij van de wonderen der natuur, terwijl zij bovendien op aanschouwelijke wijze komen te weten over tuinieren en plantkunde. Ook in Baarn kent men deze schooltuintjes, die voor een klein bedragje gedurende een jaar worden verhuurd. Enige reeksen kleine lapjes grond met een oppervlakte van ongeveer 15 vierkante meter liggen daar keurig afgebakend naast elkaar. Eén van die tuiniertjes is Prinses Margriet, die, eenmaal per week per fiets met een vriendinnetje naar „haar akker" komt, waar ze ijverig aan dc .-lag gaat. Geen van de kinderen schenkt meer dan gewone aandacht aan haar, zodat het prinsesje er rustig en ongestoord bezig kun zijn Links: Ingespannen niets merkend van het gesprek dat achter haar wordt gevoerd is Prinses Margriet bezig met haar werk Boven: Met een meetlat worden voren in de grond gemaakt, waarin later zal worden gezaaid. Prinses Margriet is er ingespannen mee bezig.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5