S)e CöidóeSou/ïa/nt Nederlands katholieken treden niet met lege handen voor hun bisschoppen Volledige overeenstemming te Panmoendjon Bruinisse wederom blank Directeur: C M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 13 APRIL 1953 44ste JAARGANG No. 12862 Adenauer ziet 't aankomen Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f p. kwart. Franco p. p. f .6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Brief van leken op de kansel voorgelezen Onze dankbaarheid kan moeilijk anders zijn dan onuitputtelijk weer een herderlijk schrijven te zui len horen. Zij keken daarom even vreemd op toen de gebruikelijke aan hef: „De Bisschoppen van Neder land, enzZaligheid in den Heer. Beminde gelovigen" achterwege bleef en de brief begon met de ietwat hui selijker aanhef: „Geloofsgenoten". Vreemde gewaarwording. Men is zó gewend het woord van bisschop of priester vara de kansel te horen, dat men zich aanvankelijk maar moeilijk kon realiseren een brief te horen, die door gewone leken was geschreven, door mensen, die niet op de preek stoel maar in de kerkbanken thuis horen. Doch bij het horen van de inhoud begreep men spoedig, dat het niet anders mogelijk was geweest, dat de Bisschoppen zelf een dergelijke brief niet hadden kunnen schrijven, waar het een oproep geldt tot mede- Voor het eerst in de geschiedenis is gistermorgen in alle katholieke kerken van Nederland onder alle H. Missen een lekenbrief voorgelezen, weliswaar gelezen door priesters, maar geschreven door leken. Leken, die deel uitmaken van het bestuur van de Stichting 18531953, ter her denking van het herstel der bisschop pelijke hiërarchie, en die alle geloofs genoten opriepen het feest van Hon derd Jaar Kromstaf geestelijk te vie ren en bovendien hun dankbaarheid ook stoffelijk te tonen door de col lecte van volgende week Zondag, be stemd voor het feestgeschenk aan het Nederlands Episcopaat, goed te ge denken. Toen de priester, na de parochie mededelingen, het Epistel en het Evangelie gelezen te hebben, de brief opnam, verwachtten de kerkgangers Geloofsgenoten, Zij, die vandaag een ogenblik Uw aandacht vragen, behoren voor het merendeel, precies als U, in de banken thuis in plaats van op de preekstoel. Zij vormen het bestuur van de Stichting 18531953, die onder meer ten doel heeft, een huldeblijk bijeen te brengen voor het Hoogwaardig Episcopaat ter gelegenheid van 't Eeuwfeest van het herstel der Kerkelijke Hiërarchie. De K.R.O. is voor de Stichting een actie begonnen, die een groot succes beloofde te worden. Toen kwam die fatale dag, de le Februari, waarop ons land slachtoffer werd van de ramp, die ogenblikkelijk de naam ontving van ,,De Nationale Ramp". Zij trof inderdaad de gehele natie, niet slechts materieel, doch ook geestelijk en door dit laatste te doen, gaf zij ook en in niet geringe mate, reden tot vreugde. Want wat was het bij alle ellende, door de ramp veroorzaakt, geen vreugde te zieh, hoe één wij, Neder landers, zijn bij al onze verdeeldheid! De Stichting 1853-1953, zich, niet minder dan welke Nederlandse instelling ook, bewust, dat er op dat ogenblik slechts één zaak aan de orc|e was: de„Nationale Ramp -en slechts één gironummer: dat van het Nationale Rampenfonds heeft de inzamenling voor het huldelijk aan het Hoogwaardig Episcopaat en dit met volledige instepiming van de K.R.O. gestaakt. Nu eohter zijn wij weer enige maanden verder. De ergste nood is gelenigd en het leven even hard als mild staat ons nauwelijks toe achterom te schouwen; het dwingt ons vooruit te zien en door te gaan. En zo, voortgaande zoals het leven ons gebiedt, arriveren wij binnen enkele weken bij ons feest, het feest van de Nederlandse Ka tholieken, van het herstel der Kerkelijke Hiërarchie. Het zal een sober feest zijn, een vooral geestelijk feest, doch een feest in de wer kelijke 2in des woords. Wij zijn vervuld van dankbaarheid en daarom kan deze herdenking ons niet anders dan tot diepe vreugde stem men; wij moeten die vreugde uiten. Dat zullen wij doen in enige stijl volle manifestaties, die ervan zullen getuigen, dat wij oris in de afge lopen honder jaren inderdaad geëmancipeerd hebben; dat zullen wij vooral doen in die hoogste uitdrukking onzer mystieke Gemeenschap: het Misoffer. werking aan het huldelijk, dat Ne derlands katholieken straks aan hun Bisschoppen zullen aanbieden. Zó spontaan door leken gevraagd, zullen de leken niet nalaten aan deze leken-oproep gehoor te geven en in hun bijdrage van volgende week op de collecte-schaal heel hun liefde te leggen, die zij het Episcopaat toedra gen en die bij de viering van Honderd Jaar Kromstaf verdient gemanifes teerd te worden: Het complot in W est-Duitsland De Westduitse politie heeft het af gelopen weekeinde nog vier Duitsers aangehouden, die betrokken zouden zouden zijn bij het (door Russische officieren geleide) spionnagecomplot. Daarmede is het aantal arrestanten gestegen tot 39. In regeringskringen te Bonn werd gezegd, dat „alle be langrijke leden van het complot achter slot en grendel zitten". Volgens het communistische „Freies Volk" te Dusseldorf waren de arres taties een „vuile stunt om een over eenkomst tussen Oost en West te sa boteren". Op 20 April begint de uitwisseling De stafofficieren van de V.N. en de Noordelijken, die belast zijn met het uitwerken van de bijzonderheden van de uitwisseling der zieke en gewon de krijgsgevangenen, hebben vandaag (Maandag) een „volledige overeeen- stemming" bereikt. ZÜ zullen Dinsdag weer bijeenkomen, tenzij er dan een bespreking tussen de verbindingsofficieren wordt gehouden. Men was het er Zondag reeds over eens geworden, dat de uitwisseling van de zieke en gewonde krijgs gevangenen Maandag 20 April a.s. zal beginnen. EN NU HET BESTAND. Noordelijke stafofficieren hebben verklaard, dat het eerste Noordelij ke convooi krijgsgevangenen op 16 April in Kaesong, ongeveer 10 km. van Panmoendjon verwijderd, zal ar riveren. Het transport van het verza melpunt van krijgsgevangenen in Noord-Korea naar Kaesong zou twee dagen vergen. De Noordelijken heb ben de nationaliteit van de gevange nen, die deel uitmaken van de eer ste groep, welke zij zullen terugzen den, niet vermeld. Als alles vlot verloopt, zullen per dag 500 communistische en 100 geal lieerde gevangenen overgedragen worden. Wat nu de hervatting der wapenstil standsbesprekingen betreft, wordt in 'n te Kaesong uitgegeven communis tisch communiqué gemeld, dat de UNO-vertegenwoordigers er in heb ben toegestemd, deel te nemen aan» een bijeenkomst van verbindingsoffi. eieren, welke binnen enkele dagen zal beginnen en waarvan het doel is een hervatting van de wapenstil standsbesprekingen voor te bereiden. Boedapest volgt Moskou De directeur en de cerste-genees- heer van het Joodse ziekenhuis in Boedapest, dr. Benedek en dr. Zadot, zijn vrijgelaten. Twee van hun as- ristenten. die ook t:;-'ens een anti- Maar nu deze vraag aan U: Moeten wij onze dankbaarheid en onze j Joodse razzia werden opgepakt, zijn eveneens op vrije voeten gesteld. Zol- tan Vas, destijds economische dicta tor van het communistische regiem in Hongarije is ook vrij gelaten. Hij werd in Januari gearresteerd. Zoltan Vas is eveneens een Jood. vreugde toch ook niet stoffelijk tonen? Wij, het bestuur van de Stichting 1853-1953, menen van wél. De genadebronnen der Sacra menten, waartoe de Bisschoppen ons voeren, zijn onuitputtelijk. Dus kan ook onze dankbaarheid moeilijk anders dan onuitputtelijk zijn. En wij menen, dat wij ook iets van die onuitputtelijkheid moeten doen blijken doordat wij, ondanks het feit, dat wij de laatste tijd zo veel hebben moeten geven, nu tóch geen verstek laten gaan, maar ook met een stoffelijk huldeblijk onze Bisschoppen verrassen. De mens bestaat uit ziel en lichaam, en leeft hij niet van brood alléén, hij leeft ook niet zonder brood. Wij bedoelen: ook de stof is hem eigen en het ligt in zijn aard, "het geestelijke uit te drukken in de stof. Zo dragen wij op hoogtijdagen onze bloemen naar de Kerk; zo omgeven wij het Mysterie met aardse luister; zo heeft eenmaal de gemeenschap der gelovigen de sublieme Kathedralen gebouwd, welke tot in deze, onze dagen getuigen, dat Europa Christelijk is. Als U er over denkt zoals wij, dan zegt U: Maar natuurlijk! Wij tre den straks, o\£r enkele weken, niet voor onze Bisschoppen aan met lege handen; wij zullen onze dankbaarheid en vreugde dan óók stof felijk doen blijken; onze Bisschoppen krijgen óók een waardig stoffelijk huldeblijk. Waar gaat het nu echter precies om? Kijk: enige parochies hebben reeds in klinkende munt hun dankbaarheid bewezen, de meeste even wel nog niet. Zij hebben de kans niet meer gekregen zij wilden wel en wat graag, maar zij konden niet. Overmacht! Als nu deze parochies, deze door overmacht overrompelde parochies, de volgende week eens in één collecte hun dankbaarheid toonden Wij doen U het volgende voorstel: Wij, de beminde gelovigen, die niet minder dan beminde, beminnende gelovigen zijn die hun Bis schoppen, naar Zij hopen en willen, beminnen in de oprechtheid, de volledigheid, de diepte van de Goddelijke liefde besluiten vandaag om de volgende week Zondag onze liefde te doen klinken. Wij bren gen een huldeblijk bijeen, dat onze Bisschoppen Hun zorgen zal verlichten, vooral omdat het een bewijs is van onze dankbaarheid. Wij met onze gezinnen, met onze kinderen, wat kunnen ons de zware zorgen deren, als wij weten, dat die zorgen aan ons gezin, aan onze kinderen wel besteed zijn? In dat grote mystieke gezin, dat in ons vaderland ift gezonde, normale verhoudingen is gegroeid dank zij het herstel der Kerkelijke Hiërarchie, dragen onze Bisschoppen de zorgen van de ouders. Laat ons Hun doen weten, dat Hun zorgen wel besteed zijn, en dit óók doordat wij stoffelijk blijk geven van onze dankbaarheid. Laat ons Hun een verrassing bereiden, laat ons Hen ontroeren door Hun tastbaar de gelukkig makende zekerheid te geven, dat wij weten, wat Zij voor ons doen en dat onze kinderlijke liefde naar Hen uitgaat in kinderlijke onstuimigheid. De volgende week! En dan, over nog enkele weken, het feest! Onze Bisschoppen zullen ervan opkijken. Daarvan houdt zich overtuigd het bestuur van de Stichting 1853-1953. Het Britse Zondagsblad „Observer" zegt van deze maatregelen, dat de te genwoordige communistische leiders vara Hongarije hun regiem willen aan passen aan de nieuwe verhoudingen in Moskou. De vrijlating van Zoltan Vas zou duiden op een „aflossing van de wacht" op hoog niveau. Rakosi -- een Jood is nog wel steeds de grote man, maar naast hem zijn als nieu we sterren opgedoken Rudolf Föld vary en Arpad Hazi. Deze twee man nen,'van wie Földvary pas uit Mos kou in Boedapest is aangekomen en daar de leiding heeft genomen van de communistische partij-afdeling, dringen zich de laatste tijd op dc voorgrond ten koste van de „oude garde", die naar de achtergrond is verdwenen met uitzondering van ge neraal Farkas, minister van defensie, worden gedood. Een Zuid-Koreaanse regeringsfunc tionaris heeft Zondag medegedeeld, dat het bevolkingscijfer van Zuid-Ko- rea van 21 millioen sinds het uitbre ken van de oorlog niet is veranderd. Een onlangs gehouden volkstelling had aangetoond, dat Zuid-Korea ze ven maal dichter bevolkt is dan Noord-Korea. Noord-Korea had naar schatting 2 millioen mensen verlo ren, die waren omgekomen. Een mil lioen mensen waren smds het begin van de oorlog naar het Zuiden uitge weken, zodat de bevolking van zes millioen tot drie millioera was ge slonken. Het Amerikaanse achtste léger meldt vandaag, dat de activiteit aan het Koreaanse front over het alge meen afneemt. Op verscheidene pun ten zonden de Noordelijken kleine patrouilles uit om de stellingen der verbondenen te verkennen. Bij het eerrte machinegeweervuur trokken zij zich echter weer terug. MINISTER EDEN GEOPEREERD De Britse minister van buiten landse zaken Eden, heeft Zondag in een ziekenhuis te Londen met goed gevolg een galblaas-operatie door staan. Naar verwacht wordt zal de minister zes tot acht weken rust moeten houden. Gespannen toestand in Perzië Premier Mossadeq, noch minister van bnitenlandse zaken Fatemi, noch één van de afgevaardigden van het Nationale Front (de partij van de eerste minister) is Zondag versche nen op een receptie, welke op het pa leis van de Sjah werd gegeven ter herdenking van de jaardag van het profeetschap van Mohamed. De enige opmerkelijke rede was die van maarschalk Agheoli, die na mens het Perzische leger verklaarde, dat alle militaire adtoriteiten zich gereed houden alle orders van de vorst uit te voeren. Het oppositieblad „Dad" schreef, dat dr. Mossadeq Zaterdag tegenover een groep partijloze leden van de Kamer had verklaard, niet op de receptie te zullen komen, omdat hij vreesde, door de militairen te zullen Onverwacht hoog water sloeg drie gaten in binnendijk Een zware storm op het Noordelijk deel van dc Noordzee, was gistermid dag oorzaak, dat op enkele punten van Zeeland het water ruim een halve meter hoger steeg, dan op de getij-tafel stond aangegeven, met he» tragische gevolg, dat de dijk tussen Bruinisse en Oosterland opnieuw c/p drie plaatsen werd doorbroken. Ofschoon men onmiddellijk met man en macht aan het werk is getogen om de gaten weer te dichten, zodat men voor de vloed, die hedennacht om 3 uur verwacht werd, paraat zou zijn, heeft de zee door een gat, dat 40 meter breed en drie meter diep was, wederom het achterland en de stad Bruinisse blank gezet. De ruim 1200 teruggekeerden in Bruinisse moesten weer de bovenverdiepingen en de zolders opzoeken en de ruim 780 H.A. land, die vier weken geleden 'droog kwamen, werden weer een prooi van de zee. In verband hiermede heeft de burgemeester van Bruinisse bepaald, dat het ten strengste verboden is voor evacué's uit Bruinisse naar hun woon plaats terug te keren. Momenteel wordt er hard gewerkt om het derde cn grootste gut tc dich ten, maai* dit zal nog wel ettelijke uurtjes arbeid kosten. Fen lichtpuntje in deze nieuwe tegenslag is, dat het water, hoe onverwacht het ook weer ge komen is, dit keer geen mensenlevens heeft kunnen vernietigen. Ook in enkele straten te Zierikzee is gisteravond enig polderwatcr gelo pen. Er waren enige kortsluitingen. Vannacht is het water weer afgevloeid. Men vreest evenwel dat vanmiddag bij hoog tg het water zal terugkeren. De telefoonlijnen naar Zierikzee en Bruinisse waren vannacht enige tijd •gestoord. Volgens des laatste berichten is men de toestand op de Zierikzeese dijken thans volledig meester en zijn grote groepen arbeiders van St. Phi- lipsland en Tholen naar Bruinisse vertrokken om daar te assisteren bij het dichten van het grote dijkgat. De uitwisselingsovereenkomst getekend De besprekingen te Panmoendjon De afgevaardigden van dc Verenigde Naties en de Noord-Korcancn zijn tc Panmoendjon tot een accoord gekomen. Over de hoofdpunten werd over eenstemming bereikt. Foto boven, de afgevaardigden van de V.N.; van links na ar rechts Lt.-Kolonel William Welch uit Oregon. Commandant James E. Shew uit Washington; Kolonel Willard Carlock uit Texas; Schout bij-Nacht John Daniel uit Philadelphia, leider van de groep; Kolonel Lee So Yong, Seoul; Kolonel Douglas Cairns, uit Californië; Lt.-Kolonel Harry Odron uit Noord-Dakota en Lt.-Kolonel Leo J. Dulacki uit Nebraska. Onder, van links naar rechts: de delegatie der Noordelijken te Panmoendjon: Kolonel Hsleh Tsing-Hwa, China; Kolonel Wang Chien, China; Generaal Lee Song Cho, Korea; Kolonel Lee Pyong II, Korea en Kolonel Ju Yon, Korea. Al heel lang zijn de delegaties van de Verenigde Naties en die van de Com munistische troepen te Panmoendjon bezig te confereren; echter zonder resultaat. Dezer dagen werd de wereld echter met nieuwe hoop op een een goede uitslag van het Koreaanse conflict vervuld, toen bekend werd gemaakt, dat er een overeenkomst getroffen was over de uitwisseling van krijgsgevangenen van beide kanten. Hier zien we het historische moment, waarop de Amerikaanse Schout bij Nacht John Daniel, Chef Verbindings officier van de Verenigde Naties, de overeenkomst tekent (links, terwijl rechts Generaal Majoor Lee Sang Cho hetzelfde doet. TE^EFOTO. Crisis in Argentinië De Argentijnse staatschef Peron worstelt met een ernstige crisis. In de hoofdstad Buenos Aires gonst het van de geruchten, dat de regering en ook Peron zelf zullen aftreden. Dc dictator heeft ook reeds in een rede met aftreden gedreigd. Toch neemt d© Sunday Times aan, dat Peron de crisis zal overwinnen, omdat hij het leger en de vakbonden achter zich heeft en er geen grote persoonlijk heid is, die hem naar de kroon steekt. De gespannen toestand, die op de eerste plaats economische oorzaken heeft en welke een dramatisch hoogtepunt vond in de zelfmoord van Peron's schoonbroer cn oud-secreta- taris Juan Duarte, heeft de leiding der vakverbonden genoopt tegen Woensdag een massa-bijeenkomst uit te schrijven voor het regeringsge bouw, om trouw te betuigen aan Pe ron. Die dag zal ten behoeve van de bijeenkomst het werk om 4 uur wor den stilgelegd. De achtergrond van de crisis is de onwil van de veeboeren om de door de staat voorgeschreven vleesprijzen te accepteren. Ze vinden ze te laag en voldoen daarom niet aan hun le veringsplicht, hetgeen moeilijkheden in dc steden veroorzaakt. De knoeie rgen, die met dit alles gepaard gaan, schijnt tot in regeringskringen te zijn doorgedrongen. De Observer ziet in de gebeurtenissen een kans voor Peron om zich te ontdoen van be schermelingen van zijn (overleden) vrouw, die hem niet aanstaan. Een van hen, kolonel Mercante, behoort de groep, die reeds uit Peron's partij is gestoten. Benoemingen Bisdom Haarlem Z.H.EXC. de Bisschop van Haarlem heeft op zgn verzoek eervol ontslag verleend, om gezondheidsredenen, aan de Zeereerw. Heer C. F. J. Bcrke- meijer, die Pastoor was tc Haarlcm- merliede. Tot Pastoor aldaar is benoemd de Weleerw. Heer K. J. H. Lauten- 5chütz, die Kapelaan was te Den Haag (O. L. Vr. v. Goede Raad) Tot Mode rator van de School van Maatschap pelijk Werk, de Wrleerw. Heer G. J. M. ten Have, die Kapelaan was te 's Gravenhage (H. Willibrord). 3iowie(tje Wat de mensen liefde noemen, is dikwijls zelfzucht.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1