Maart bracht sterke daling van het aantal werklozen Slachtoffer van rechterlijke dwaling werd oplichter ZONDAGMORGEN Kruideniers hebben eigen opleidingscentrum ARBEIDERSJEUGD GAAT NAAR LOURDES ZATERDAG 11 APRIL 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Eind Maart bedroeg: het aantal de arbeldsbureaux geregistreerde werkloze mannen 86.522 tegen 120.670 op 28 Februari. In dit cijfer van 86.522 zijn 2349 geëvacueerden uit de noodgebieden begrepen. Daarenboven waren op 31 Maart 25.313 personen werkzaam op een objecten van de Rijksdienst Uitvoe ring werken, tegen 28.752 op 28 Fe bruari. Deze zeer belangrijke daling van de werkloosheid moet vooreerst wor den toegeschreven aan de verschil lende, voornamelijk in de noordelij ke provincies in uitvoering genomen openbare werken. Voorts werd de gewone verruiming der werkgele genheid in verband met het seizoen nog versterkt door het bijzonder gunstige voorjaarsweer. Tenslotte bleek er grote behoefte aan arbeids krachten te bestaan voor het herstel in de noodgebieden en voor repara tie der waterschade aan machines, meubelen en andere goederen. Het aantal beschikbare bouwvak arbeiders bedroeg op 31 Maart 17.363 (vorige maand 28.874) metaalarbei ders 10.211 (12.187) landarbeiders 14.040 (22.592) en losse arbeiders 18.332 (24.554). De vraag naar mannelijk perso neel steeg van 13.964 tot 16.750. Onderstaand overzicht geeft een beeld van de spreiding der werkloos heid over de provincies. Groningen Friesland Drente Overijsel Gelderland Utrecht Noord-Holland 2uid-Holland Zeeland Noord-Brabant Limburg Geëvacueerden Totaal 110398 120670 86522 De relatieve werkloosheid was eind Maart Febr. Maart 1952 1953 1953 7973 8648 3955 6833 7949 3410 2467 3385 1800 4648 5781 4214 11229 14180 9566 6071 6505 4890 20316 21373 18169 28121 26922 22192 1345 1322 895 16891 16162 11158 4504 5807 3924 2636 2349 Heitjes en karweitjes Urenlang koffer gesjouwd voor één heel kwartje Van de zijde der vier hoofdkwar tieren de padvindersorganisaties wordt meegedeeld, dat met de actie ..Mouwen omhoog, ons land moet droog", waarbij de ƒ210.000 ruim werd overschreden, het publiek ge neigd was om voor het goede doel meer te geven dan de prestatie waard was. Thans slaat de balans, aldus de mededeling, wel eens naar de andere kant door. „Wanneer een vertegenwoordiger een jongen van 10 jaar de gehele dag met zijn koffer laat sjouwen voor één heitje, gaat deze man te ver. Wanneer een familie twee padvinders van 15 jaar een bijna complete aard verschuiving in de tuin laat volbren gen voor twee heitjes, dan gaat dit ook te ver, en verliest de opdrachtge ver de normale arbeidsproporties uit het oog. Het gaat er de padvinders en padvindsters bovendien niet om het werk te verrichten, dat tot de normale bezigheid van beroepsmen sen behoort. In hoofdzaak dienen het die karweitjes te zyn, die anders door de opdrachtgever zelf gebeuren, doch die tydrovend zijn en waaraan hij zelf niet toekomt". Bij de padvindsters en gidsen ligt dit eenvoudiger dan bij de jongens. Departementen en kantoren hebben werkjes, als het plakken van zegels of versjouwen van archieven. Menig openbare leeszaal maakt gebruik van de actie om boeken opnieuw te laten kaften. Voor de jongens is dit soort kar weitjes ook geschikt, doch hun ter rein ligt meer in het houtjes hak ken, koffers dragen, tuinharken, de schuur opruimen enz. In Breda wor den alle vuilnisbakken schoonge maakt. Het doel van de actie blijft, zelf de handen uit de mouwen steken en er iets voor doen en wat te krijgen. Zo werkt de actie dubbel. Men verdient en leert de vreugde en de betekenis van zelf er voor werken kennen. De onjuiste opdrachten zijn slechts zeer klein in percentage, aldus de vier hoofdkwartieren. Maart het hoogst in Noord-Holland met 32 werklozen per 1000 manne lijke beroepsbeoefenaren en het laagst in Zeeland en Overijsel met rsep. 10 en 19, terwijl het rijksge middelde 28 bedroeg tegen 39 op 28 Februari. Het aantal als werkloos geregi streerde vrouwen daalde van 9618 tot 8724. De vraag naar vrouwelijk personeel steeg van 15.246 tot 16.837. Tien millioen voor landbouw Tien millioen gulden uit de tegen waarderekening is door de M.S.A. beschikbaar gesteld ter opvoering van de landbouwproductiviteit in Nederland en ter verbetering van de kwaliteit van bepaalde producten. Dit heeft minister S. L. Mansholt aan de Tweede Kamer medegedeeld. Visserij, tuinbouw, landbouwon derwijs, verbetering van stallen en van gronden en de teelt van nieuwe en voedergewassen profiteren o.m. van de toewijzing. Onschuldige wachtte 3 jaar op doodvonnis Donderdag moest zich voor de Amsterdamse Rechtbank een 36-jari- ge tekenaar verantwoorden, beschul digd van uitermate geraffineerde op lichting en het resultaat van de zit ting was, dat de man als gevangene de zaal verliet. In feite was de zaak een nasleep uit de rumoerige na-oorlogse tyd toen de dorst naar gerechtigheid voor vele Nederlanders groot cnrecht ten ge volge had. De 36-jarige man, die te recht stond, was na de oorlog gear resteerd verdacht van moord op ille gale werkers. Drie jaar had hij in de „dodencel" doorgebracht, wachtend op zijn executie, toen het hern geluk te de ware daders aan te wijzen. On middellijk werd hy in vrijheid ge steld en voor de vijf jaren die hij on schuldig gevangen had gezeten be- PACHTEN EN VERPACHTEN Bij de verkoop van boerderijen en grond moet een aparte positie wor den geschapen voor de pachter. Dat is de conclusie van het derde inte rim-rapport, dat de commissie-Thur- lings voor het R.K. Centrum voor Staatkundige Vorming heeft ge maakt. In 1948 gaf een wetsontwerp „ver vreemding van landbouwgronden" bepaalde voorrechten aan de pach ters. Deze voorrechten zijn uit het wetsontwerp van 1951 verdwenen De Regering wil nu het recht van de pachters op voorkeur bij verkoop van de gronden op doen nemen in de pachtovereenkomsten. De commissie-Thurlings kan zich r.iet met het wetsvoorstel verenigen. De voorkeur behoort niet in de pachtovereenkomst thuis, zegt de commissie. Aan de eigenaar moet de verplichting worden opgelegd de pachter bij verkoop niet zonder zwaar wegende redenen te passeren. De Grondkamer kan de uitvoering con troleren. De commissie wil de voor keur pas laten ge1 den als een pach ter zes jaar lang los land en twaalf jaar lang een hoeve in pacht heeft gehad. De voorkeur moet ook gelden voor hen. die al voor 1936 hebben gepacht. De pachter-koper zou bin nen vijf jaar na zijn imkoo het ge kochte niet kunnen verkopen, al moeten op dit verbod uitzonderingen mogelijk worden gemaakt. Weer vleesvergiftiging in Hilversum In de nacht van Donderdag op Vrijdag heeft zich bij een familie te Hilversum een geval van vleesver giftiging voorgedaan. De familie had Donderdagavond by de broodmaal tijd smeerworst gebruikt, welke niet meer goed rook, zodat men ook niet de gehele worst had opgegeten. De nacht daarop deden zich bij ver scheidene leden der familie ver schijnselen van vergiftiging voor, o.a. door braken en hevige pijnen in maag en buik. Een ontboden arts achtte de toestand van da vader zo danig, dat hij opneming in het R.K taalde de regering hem een schade loosstelling uit van.... ƒ2.000. De man, die getrouwd is en vader van meerdere kinderen, zag zich na zyn vrijlating voor onoverkomelijke moeilijkheden geplaatst Terwijl hij voordien nooit met de justitie in aan raking was geweest, werd hij een bijzonder sluw oplichter, die op aller lei manieren geld wist te bemachti gen. De man deed voor de rechtbank geen moeite zijn daden goed te pra ten. Zijn enige verweer was, dat hij meende een veel grotere som van het rijk als schadevergoeding voor het leed hem aangedaan, te moeten ont vangen. Daarom had hy zich geld verschaft in de mening dit later te rug te kunnen betalen. De officier eiste onmiddellijke ge vangenneming en 2 jaar gevangenis straf; de verdediger wees op het gru welijke onrecht, dat de man is over komen en vroeg een psychiatrisch onderzoek. Beiden kregen, wat zij vroegen. De rechtbank besloot tot het afwachten van het bedoelde rapport, voordat zi.i uitspraak in de zaak zou doen en beval tevens de arrestatie van de Jlatte GOLF De V.V.V. te Epen, Eis en Me- chelen in Z. Limburg zullen tesamen een rij rotsen te Epen gaan bloot leggen. Deze rotsen zijn door grond verschuivingen vrijwel geheel be dolven. Bij het schilderen van zijn huis is een 67-jarige man te Amsterdam van 10 m. hoogte in zijn tuin geval len. Hij werd ernstig gewond en is in het ziekenhuis overleden. CONTACTWEEK TUSSEN JONGE BLINDEN EN ZIENDEN OP DRAKENBURGH 9 Mei organiseert de Volkshoge school Drakenburgh een volkshoge- schoolweek voor jonge blinden met een interessant programma, dat in leidingen bevat over kunst, weten schap, geestelijk leven, sociale- en culturele vraagstukken, terwijl het bespreken dezer onderwerpen wordt afgewisseld met uitvoeringen van muziek en declamatie. Dergelijke weken, welke ieder jaar worden gehouden, zijn steeds een succes, niet het minst door de grote erkentelijkheid der blinde cursisten voor het gebodene. Een der wensen van deze jonge blinden is, om tijdens zulk een volkshogeschoolweek in contact te komen met personen, die hun normale gezichtsvermogen be zitten en wel zo mogelijk uit dezelf de leeftijdsgroep (plm. 20 tot 30 jr.) Om dit contact tot stand te brengen wordt deze week opengesteld voor jonge mannen en vrouwen, welke zich als mede cursist willen doen inschrijven. Aan het programma wordt mede werking verleend door dr. Jon Poil- mann, Gabriël Smit, rector Braak huis, dr. De Groot, Jan Beerends. Bovend'en kan op een der avonden in de KRO-studio een concert wor den beluisterd. Inlichtingen te verkrijgen bij het secretariaat van Stichting Volks hogeschool Drakenburgh, post Baam Tel. Hilversum 9803. ONRUSTBARENDE VERSCHIJNING IN EEN VERWILDERDE STADSTUIN DIE tuin van ons....! Het is maar raamten bloot en we laten ze nu een echt stadstuintje met grijzemaar liggen tot r1c Oordeelsdag. Op schuttingen en een grijs schuurtje en die manier zyn we met die Oor- j •- deels dag van tevoren al erg ver trouwd geraakt. Als we 's middags in onze grijs-omschutte wildernis liggen te zonnebaden, vragen we ons wel eens af aan hoeveel mensen en aan wat voor mensen al die scher ven van menselijk leven hebben toe behoord, en waar die mensen nu zijn. Maar wij vragen ons nooit af, hoe het bestaanbaar is, dat het opperarm- been van mijnneer Jansen met bloemen op zijn kist bij „De Valk" begraven zich weer moet vereni gen met de resten van het geraamte, die misschien in de tuinen van de bu ren de Opstanding verwachten of nog veel verder aan de andere kant van de stad Leiden verspreid liggen tot de bazuin zal schallen en alle doden zullen verrijzen. Voor sommige men sen is dat altijd een probleem, om- vco*c. dat ZÜ er van begrijpen; voor het vroegere kerkhof by de molen j sommigen is dat nooit een probleem, ,J3c Valk" met welks vruchtbare aar. omdat zij er niets van geloven en de ons tuintje is opgehoogd. Toen we I v0°r ons - die in ons tumtje liggen t« er kwamen wonen hebben we een I luilakken - is het geen probleem, rondom de gezichten van de boven buren, de zy-buren, de achterbu ren. en al die buren vinden, dat wjj maar rare tuinlieden zijn. Terwijl wij er ongenadig trots op gaan juist de enige echte tuinlieden te zijn! Naar onze familie-afstamming tot in de diepste graad bekeken zijn we een kruising tussen een hyacinth en een narcis, hier en daar vermengd met wat tulpen en crocussen en dat alles geënt op een rozeustruik. Maar die tuin van ons het baat niet te ont kennen, wat alle buren met al hun ogen waarnemen die tuin van ons is een wildernis, een rommeltroep. Een paar grote bomen een linde, een beuk en een esdoorn, een plok sluikhangend gras, en wat verwil derde planten, die bloeien of weg blijven naar het hun verkiest en daartussendoor de dorre knekels uit verzameling menselijke armbeende- ren, vingerkootjes, ruggewervels, schedeldaken enz. bij elkaar geharkt en godvruchtig begraven, maar bij iedere flinke regenbui spoelen weer andere delen van menselijke ge- De ondernemers uit het Kruide- niersbedrijf hebben een eigen oplei dingscentrum gekregen, dat geves tigd is in villa „Nyendal" in Drie- bergen-Rijsenburg. Groot was de be langstelling uit de kringen van groot- en kleinhandel toen Vrijdag middag dit centrum, dat reeds een 300-tal ondernemers een basis-cur sus heeft gegeven, officieel werd ge opend door de staatssecretaris van het ministerie van Economische Za ken, dr. G. M. J. Veldkamp. Deze achtte de nieuwe opleiding, zoals uit zijn openingsrede bleek, een uiterst nuttige aanvulling op de eisen der vestigingswet kleinbedrijf, die een minimaal karakter dragen. De inhoud van het opleidingspro gramma is, zo zeide dr. Veldkamp, daartoe zeer geschikt. De practische vraagstukken dienen op de voor grond te staan. Daarnaast kan aan dacht worden geschonken aan de Reeds 600 afdelingen bezig met sparen Zoals reeds in een kort bericht is gemeld, zal de katholieke arbeiders jeugd in 1954 een bedevaart naar Lour des maken. Waren ongeveer een maand geleden reeds vierhonderd af delingen van K.A.J. en V.KAJ. be zig met een voorbereidende spaar- campagne, thans zo vertelden ons voorzitter W. Penndngs en secretaris L. C. Fober van het nationaal ver- bondsbestuur zijn niet minder dan zeshonderd afdelingen ijverig in de weer met een gronddige spaaractie. Er is zelfs een Leiders-spaardienst opgericht, die handleiding biedt voor allen, die er naar streven het vol gend jaar mee te gaan naar Maria's genade-oord in Zuid-Frankrijk. Men is kort geleden begonnen met zevenhonderd spaarders aan wie een spaarkaart werd uitgereikt, maar vandaag reeds is het aantal vertien voudigd. Na een maand is het aantal jongelui, dat zich voor de bedevaart heeft opgegeven, reeds drieduizend, ongeacht het aantal dat nog niet kon ziekenhuis noodzakelijk achtte. Ook ongeacnt net aantal a de politie werd op de hoogte gesteld. word.€n Seregistreerd wijl de afdeiin. die de restanten van de worst heeft opgespoord en heeft toegezonden aan de Rijksdienst voor de Volksge zondheid te Utrecht voor nader on derzoek. Vrijdagmorgen waren de nadelige gevolgen voor de betrok kenen voorbij. Ook de gezondheids toestand van de vader was zodanig verbeterd, dat hij naar huis kon gaan. gen de namen nog niet hebben door gegeven. Het maximum aantal dat in 1954 zal kunnen pelgrimeren is 10.000 voor de jongens en 2500 voor de meisjes, dus 12.500 in het geheel. De leiding is optimistisch gestemd om dit maximum te bereiken. Men toonde ons eep fraai herinneringsal bum, dat verleden jaar werd uitge geven bij gelegenheid van de bede vaart der Belgische jongeren naar Lourdes. Het aantal deelnemers bij onze Zuiderburen was veel groter; waarom zou men in Nederland dan niet 12.500 bedevaarters kunnen sa menbrengen? Jeugd congressen ter inleiding. Ter voorbereiding van de Lourdes- bedevaart der jongeren worden in de vijf bisdommen door de diocesane bonden in tal van plaatsen congres sen belegd, waar de leden van K.A.J. en V.K.A.J. iets zullen vernemen om trent de activiteiten, die aam het groots gebeuren in 1954 zullen vooraf gaan, om ijver te kweken voor het welslagen en om zich te richten op het ene doel: genade te verkrygen voor zich zelf en voor de gemeen schap. Tal van voor-congressen wer den reeds aangekondigd. Zowel de nationale aalmoezenier A. Huyboom te Amsterdam als Gerard van Bakel de secretaris van het Nationaal Ver bond der K.J. hebbem ons een en an der toegelicht. Van de voorbereiding op zich reeds verwachten zij veel goeds. Daartoe kan ook meewerken de vertoning van een Lourdesfilm, die in circulatie is gebracht, onder de titel: „Het Ave Maria van de Ar beidersjeugd". Wij vernamen, dat iedere katholie- bevordering der efficiency in het middenstandsbedrijf. Van de voorzitter der Stichting, de heer H. Post, vernamen de geno digden, onder wie zich dr. W. Groe- neveld Meijer, directeur-generaal van de Middenstand en het college van B. en W. uit Driebergen bevon den, dat de Stichting wordt gedra gen door het gehele bedrijfsleven. „De Volksuniversiteit van het krui- deniersbedrijf" noemde de heer Post de nieuwe opleiding. 'Het gaat daar in om het principe en de practiik var; de moderne onderneming, dit alles van en voor de gehele branche. Daarbij wordt niet gezocht naar spe cialisatie, maar naar de verbinding tussen mens en bedrijf. ,.De beste dienst tegen de laagste kostprijs", dat is, zo zeide prof. dr. A Albrechts, voorzitter van het Col lege Handel en Industrie, het ideaal, dat hier voor ogen staat. Drs. Bakkenist, sprekende namens de stichting „Het Merkartikel", meende, dat de ondernemers-oplei- omdat het evangelie van morgen als dauw in de menselijke vruchtbaar heid van ons verwilderde gaarde valt. „Januis clausis terwijl de deuren gesloten waren" kwam Christus de kamer binnen. Niet als een spook of geestverschijning, maar pTatend en mee-etend. Op deze wijze heeft Chris tus zich herhaaldelijk na zijn dood vertoond: als een normaal levend mens, maar met een lichaam, dat verscheen en verdween en plotseling hier en een seconde later elders in het gezicht trad en even plotseling weer in het voor ons onzichtbare ver vluchtigde. In die staat van vergees telijkte lichamelijkheid zal ieder mens verrijzen op het merkwaardig ogenblik, dat de stof, waaruit de schepping is gemaakt en niemand weet wat die stof is omgevormd zal worden tot een nieuwe, vergees telijkte schepping, waarin de oude mens een nieuwe mens wordt, levend volgens de natuurwetten van die vergeestelijkte schepping en daarin eeuwig met liphaam en ziel gelukkig. Of dat eeuwig „erg vervelend" zal zijn, gelijk vorige zomer op een be faamd congres een zijns inziens ge leerd man in 't midden bracht daar moet men maar niet te veel over pein zen. De tijd zal nameliik hebben op gehouden te bestaan. De eeuwigheid „duurt" niet lang De eeuwigheid duurt helemaal niet! Het is een toe stand van volkomen geluk en vrede, waarbij de klok stilstaat, omdat er geen tijd meer is. Het is dus een zeer merkwaardige verandering in de schepoing, welke ons, zelfs nu zij ons in Christus ge ding een gunstige verandering in de tS" eeertesgpsteldheid van Ha NaHpt- °Penbaa?4 1S» .tamelyk vreemd toe- geestesgesteldheid van de Neder landse winkeliers te weeg zal kun nen brengen. Hoeveel er reeds is veranderd schetste de heer P. v. d. Linde, die het woord voerde namens de stich ting „Het Merkartikel". Vele leden der Eerste Kamer heb ben, zo zeide de heer J. A. C. Cor- nelisse, lid der Tweede Kamer en voorzitter van de vakgroep Kruide niers, er over geklaagd, dat de mid denstand zo weinig „organisatiemin- ded" is- Des te verheugender achtte hij daarom het goede voorbeeld, dat de kruideniers geven. Na de officiële opening bezichtig den de genodigden het modern inge richte gebouw, dat zakelijk, maar niet „schools" aandoet, alsook het bij „Nijendal" behorende fraaie park, dat door de padvinders, belust op „heitjes en karweitjes" letterlijk met bezemen was gekeerd. ke jonge arbeider, ook al is hij geen lid van de K.A.J., aan de Lourdes- bedevaart kan deelnemen; maar dan moet hij volledig meedoen aan de activiteiten en het program van voor bereiding. De prijs zal niet hoger lig gen dan ƒ200.uit en thuis. Voor sommige deelnemers is reductie mo gelijk; zieken, geholpen door de soli dariteitsactie, gaan gratis mee. Voor hen zal 100 per zieke worden bijeen gebracht uit bijdragen van alle Ka- jottars. Daarom wordt voorgesteld, dat elk district of elke kring zélf een of twee zieken zullen adopteren. Er komt tenslotte een Thuisblijvers actie, waarbij de aandacht voor spaarbusjes niet achterwege zal blij ven. schijnt Maar dat behoeft ons niet te verontrusten, tenzij men zich ook verontrust over het feit, dat vanmid dag, toen we in ons tuintje lagen, een vlinder rond-dwarrelde op tere saf- fraan-gele vluegels, met een oranje stipje op iedere vleugel. Deze vlinder was verrezen uit een ingepopte rups. Eén en hetzelfde levende wezentje was uit een bladgroen-vretende, veel potige rups omgetoverd omgeto verd en omgegoocheld want geen sterveling snapt er iets vanin een konin^-suigend, door de lucht dan send bloemetje. Wij, mensen, leven met al onze moeizame kennis, in een volstrekt onbegrijpelijke en onbe kende toverschepping. Wie dat nu maar wil inzien, heeft geen moeite te begrijpen, dat herschepping en ver rijzenis in 't geheel niet zo opzienba rend zyn, maar in de bestemming van de schepping reeds van nature liggen opgesloten en by de weder komst van de Eerste der mensen zich van nature in volle heerlijkheid zullen ontsluiten. De kunstmatige scheiding tussen het natuurlijke en bovennatuurlijke zal dan niet meer bestaan. Door di': scheiding vermo gen wij nu reeds heen te gluren in dien wy de vo rezen Christus de ka mer zien binnenkomen „januis clau sis terwijl de deuien gesloten wa ren." Dat was zeer ongewoon, maar toch die vlinder in ons tuintje is eigenlijk veel ongewoner. Hij is een voorafbeelding var. de toestand, waarin de .-chopping verkeert, een pop-toestand, en ei-toestand, een zaad-toestand, vaar uit zij op de Jongste Dag glorievol zal bevrijd wor- deh. MAR IUS. Vlammende Schoonheid Naar het Amerikaans door TEMPLE BAILEY. (Nadruk verboden.) 8) Maak u maar niet bezorgd, ik kan er wel op passen. Hij stak het geld in zijn binnenzak en sprong van het podium. Een man, die blijkbaar op hem had staan wachten, sprak hem aan, een lang, onguur individu. Kom vanavond in de schuur, Farquhar. 't Zal er vrolijk toegaan. Vanavond kan ik niet, Lute. Morgen dan? Ik zal nog wel eens zien. IV. VIRGINIA BEANTWOORDT EEN BELEDIGING Het kleine restaurant, waar me vrouw Bleecker haar gasten heen bracht was een gezellige gelegenheid en de lunch was uitstekend. Virginia zat naast mevrouw Blee cker met Michael aan haar linker hand. Daarnaast Marty en daarnaast Tony Bleecker. Eigenlijk had me vrouw Bleecker haar zoon niet naast zich mogen plaatsen, maar zy had hem instinctief van Virginia geschei den. Jane handelde altijd naar haar instinct. De maanden, die volgden, zouden bewijzen, dat het haar ook ditmaal niet had misleid! Marty was op haar best tussen de twee mannen. Zij leidde het gesprek in de richting, die absoluut buiten het wereldje van Virginia lag. Zij praatte over sport in Florida en in Engeland, over de laatste toneelstuk ken en revues, over de mensen die zy had ontvangen en die haar had den ontvangen. Virginia zat maar glimlachend en vol belangstelling te luisteren. Mi chael vond haar allerliefst zo, en Tony had geen ogen voor Marty. Het was Michael die de conversa tie tenslotte in banen leidde, zodat Virginia er aan kon deelnemen, Op een goede dag kom ik naar Derekdale om uw oud-Hollandse le pels te stelen. Jane bemerkte tot haar verbazing, dat zy Michael wel mocht. Ernstige mannen hadden over het algemeen haar sympathie niet ZU besloot hem van naderbij te leren kennen, van daar de invitatie. En hoe is nu de historie van die lepels vroeg Michael aan Virginia, want een historie hebben ze toch, is het niet? Ja zeker. Be weet niet, of 't he lemaal waar is, zoals het tot ons is gekomen, maar het is wel aardig. Ziet u, er was een zekere Richard Farquhar Vertel het ons zó, dat we het allemaal kunnen verstaan, onder brak Jane Bleecker haar. Virginia vertelde het verhaal en zy vertelde het goed. Het ging over een voorvader, die aan het spel verslaafd was, een zeke re Richard Farquhar. Op zekere nacht, dat hy alles bij het spel ver loren had. kwam hij zonder geld voor logies in een kleine herberg. Daar lokte hij echter 'n invitatie van een jonge Hollandse dame uit, om met haar te souoeren. Deze buiten landse schoonheid werd aan een apart tafeltje door haar eigen meisje bediend, ook het linnen en het tafel zilver waren haar eigendom. Toen de heer Richard mee aanzat gaf men hem een zware, zilveren lepel om zijn soep mee te eten. Een van de lepels, die u hebt, mevrouw Bleedker, verklaarde Vir ginia. Hy kende de waarde er ven en wist, dat hij er zijn nachtrust mee zou kunnen betalen. Hij vroeg cm een pen en schreef een gedicht, dat hij de jongedame aanbood, in ruil voor de lepel, die hij, naar hij zeide, als een souvenier aan haar schoonheid wilde bewaren. Zij las het vers, bloosde, gaf hem de lepel ten geschenke en zette haar reis voor. Richard sliep die nacht heerlijk en gaf dc waard de volgen de morgen de lepel als pand, voor wat hij hem schuldig was Daar na galoppeerde hij naar een vriend leende een som geld, en had die avond geluk bij het spel, zodat hij terugwon, wat hij verloren had en de lepel kon inlossen. Later trouw de hij met de jonge Hollandse schoon heid en aan haar was het bruinrode haar in de familie te danken. Er is een heel dozijn van die lepels, besloot Virginia, maar nie mand weet, welke precies de bewuste is. Zij had een kleur en was een beet je buiten adem, maar ©ven mooi als de schone dame, van wie ze haar bruinrode haar bird gekregen. Michael glimlachte haar toe. Ik hoop, dat ze daarna lang en gelukkig hebben geleefd, zei hij. Volgens de overlevering be dronk hy ziah iedere avond en is ook aan zijn onmatigheid gestorven. En sindsdien is er in ieder geslacht van de Farquhars één geweest, die speelde en dronk. Allen lachten. Maar Michael voel de, dat Virginia dat niet zo maar 'had gezegd, doch dat het voor haar een bittere waarheid was. Bestaat er misschien nog een copy van 't vers, dat ridder Richard schreef? vroeg mevrouw Bleecker. Ja. Wij hebben nog een merk lap, waar 't vers met de kruissteek op 'geborduurd staat. De Hollandse schoonheid heeft die waarschijnlijk in de eerste gelukkige tijd van haar huwelijk gemaakt Zoudt u het graag willen horen? Ze zei het allerliefst op, haar kin een beetje in de hoogte, en haar wangen brandend door de ongeken de prettige emotie het middelpunt te zijn van een gezelschap. „Al trek ik Oost- en Westwaarts, naar 't Noorden of naar 't Zuid, Het glanzen van dit zilv'ren ding blyft steeds in mijn herinnering; maar meer dan 't beeld erin ge grift, het lief gezicht, dat eens dit zilver ving". Prachtig! applaudiseerde Tony, maar Michael vroeg alleen: Zoudt u het nog eens voor mij willen opzeggen, dat ik het kan op schrijven? Hij haalde een notitieboekje en zijn vulpen voor de dag en zy her haalde de regels langzaam, haar hoofd naar zijn schouder buigend. Michael stond op. Ik moet nu maken, dat ik weer bij de veiling terug kom. Er is nog een stel antieke wandborden. Had u die ook op het oog, mevrouw Blee cker? Ik bezit al meer wandborden dan mij lief is, dank u. En ik wilde graag nog een paar andere dingen van juffrouw Farquhar vernemen. Ik ga met Michael mee, ver klaarde Marty. Ga jij ook maar, Tony, stelde zijn moeder voor. Dan kunnen juf frouw Farquhar en ik gezellig sa men praten. Veel te gezellig, Midget. Neen, ik blijf hier om er voor te zor gen, dat jij juffrouw Farquhar niet ompraat om je die merklap te ver kopen. Ik ken al je trucjes. (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1953 | | pagina 8