KONINKLIJKE TOESPRAAK IN 13 TALEN EN DE BOER, HIJ PLOEGDE VOORT De rijksregeling onderhoudskosten slachtoffers watersnood Een ster van naamloze naastenliefde zal morgen over Nederland stralen Uit het leven van een eenvoudige huisvrouw, die tot de eer der altaren werd verheven ZATERDAG 11 APRIL 1953 DE '.EIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 1 Dank voor watersnood-hulp Naar onlangs is medegedeeld, be tuigt de Nederlandse regering aan de bevolkingen van 23 landen, die in de hulpverlening aan Nederland in ver band met de overstromingsramp een groot aandeel hebben gehad, haar er kentelijkheid in de vorm van een spe ciaal radioprogramma, vervaardigd door Radio Nederland Wereldomroep. Het programma is in 13 talen en 23 versies vastgelegd op gramofoonpla- ten en is aan de nationale omroepen aangeboden. Koningin Juliana spreekt in» dit programma een dankwoord namens het gehele Nederlandse volk. De nationale omroepen verzorgen deze uitzending op verschillende tijd stippen. De toespraak, welke H. M. in dit DEENSE GEZANT OVERHANDIGDE CHcQUE AAN HET NATIONALE RAMPENFONDS. De Deense gezant bij ons hof, de heer Fin Lund, heeft ten kantore van het Nationale Rampenfonds een ché- que overhandigd ten bedrage van 109.951.55 gulden. Dit bedrag vormde de opbrengst van de verkoop door de Deense bladen van het speciale wa tersnoodnummer van het dagblad „Het Vaderland". Er werden in De nemarken 100.000 exemplaren ver kocht. 54ste lijst slachtoffers watersnood KOKTGENE. Nijsse, Cornelis Pieter, geb. 14.12.47. KRABBENDIJKE. Verschuure, Jacoba, geb. 4.6.98 KRUININGEN. Rijkse, Marinus, geb. 23.9.05 te Wolphaartsdijk. NIEUWERKERK. Krabbe-Hoogerland, Jannetje, geb. 6.4.84. OOSTERLAND. de Bruine, Johannes Jan, geb. 21.4.05; de Bruine, Pieternella F., geb. 4.7.40; de Jonge, geertje, geb. 10.2.29; de Jonge, Govert, geb. 4.11.1" OUDE TONGE. van Peperstraten, Adrianus Jaco bus, geb. 4.2.98; van Peperstraten, Adrianus Jacobus, geb. 18.12.39; van Peperstraten Anthonius Cornelis, geb. 7.11.33; van Peperstraten, Fhi- lomina Johanna, geb. 14.11.28; Kie vit, Jan, geb. 10.7.33. STAVENISSE. de Vries, helena, geb. 7.4.76 te Sta- venisse. STELLENDAM. Brederveld, Jacob, geb. 15.4.24 te Ouddorp.. VOORMALIGE SYNAGOGE TE HAARLEM AFGEBRAND Een felle uitslaande brand heeft in de vroege ochtenduren gewoed in de voormalige synagoge der Ned. Is raëlitische Genveente te Haarlem aan de Lange Begijnestraat, waarin de laatste jaren een opslagplaats van de grafische inrichting Joh. Enschede cn Zonen is gevestigd. Omwonenden zagen om kwart over vier dat vlam men uit het gebouw sloegen waarschuwden de brandweer. Toen deze kort daarop verscheen had het vuur zich over de gehele beneden verdieping verspreid. Met negen slangen op de waterleiding werd het vuur bestreden. Inmiddels waren de vlammen ook overgeslagen naar 2 torens die aan de voorzijde staan. Het gebouw ging geheel verloren, evenals enige tonnen papier, hoofd zakelijk carton. Naar de oorzaak stelt de politie een onderzoek in. Verzekering dekt de schade. Fonteinbeeld voor Den Bosch programma houdt, luidt als volgt: Wij, Nederlanders, zijn u diep dankbaar voor uw prachtige hulp verlening. Gy hebt in groepen en als enkelingen grote offers voor ons gebracht. Gij hebt gezwoegd en gegeven, bovenal uw hart. Het re sultaat was een zeer doeltreffende hulp. Zo hebt gij ons uw vriend schap getoond en zo is er een in ternationale saamhorigheid geble- ken, die een vreugdevolle en be- i moedigendc verrassing was voor heel de wereld. Hebt gij allen be- seft, dat gij bezig waart mee te werken aan een spontane actie op brede internationale schaal, zoals nog nooit had plaats gevonden? Gij allen hebt ons geholpen een nieuw begin te maken om de rampgebie den opnieuw op te bouwen. Gij hebt door de wijze, waarop gij te hulp zijt gekomen, in ons de wens verlevendigd dit op onze beurt ook te kunnen doen waar en wanneer het nodig zou zijn. Wij zullen wat gij voor ons deed steeds indachtig blijven. Het herstel op de Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilanden vindt voortgang, lijk, en hopen dat het zoutgehalte van de grond toch nog zal meevallen. Willem Hooy was. Hij woonde aan de beruchte Molendijk, waar zoveel echter alweer hard gewerkt: een boer gaat niet gauw bij de pakkeni hoornese polder op Voorne-Putten. Drie zware paaiden trekken de ploeg, droog! De komende zomer zal er weer fris groen gras groeien. Rechts: thans van de hoofdleiding haar Hellevoetsluis, die de gehele dag tot de Het land valt droog, en de boeren pakken aan, bewerken het zo snel moge- Links: dit zijn de brokstukken van wat eens het riais van de Oudehoorner slachtoffers waren te betreuren. In de polders, die zijn drooggevallen wordt neerzitten, en zijn land gaat hem boven alles. Midden: in de Ouden die wordt geleid door een stevige boerenzoon. Hij Kan weer lachen: het is Oudenhoorn, dat nog niet is aangesloten op de waterleiding, profiteert beschikking is van de bewoners; het water in de putten is brak. Een der grote gevolgen van de wa tersnood was, dat vele landgenoten plotseling zonder middelen van be staan kwamen. Het was dan ook een der eerste opgaven, waarvoor de re gering stond, om een regeling te tref fen, welke zou kunnen voorzien in het levensonderhoud van de slacht offers van de ramp. Reeds op de eer ste dag na de ramp maakte de minis ter van Maatschappelijk Werk be kend, dat de regeling hulpverlening oorlogsslachtoffers yan toepassing zou zijn; deze regeling is van toepas sing op alle slachtoffers van de ramp, die niet of niet voldoende in hun le vensonderhoud kunnen voorzien. De regeling komt kort gezegd hier op neer, dat iedereen een percentage ontvangt van zijn normaal inkomen. Dit percentage is niet voor iedereen gelijk; bet is afhankelijk van de grootte van het gezin. Een vrijgezel ontvangt 65 pet. van zijn normaal in komen; een gezinshoofd 75 pet. en dit percentage wordt hoger naar ge lang het aantal gezinsleden groter is, het kan oplopen' tot 90 pet. en in bepaalde gevallen kan het daarbo ven uitgaan. Tot zover is het nog vrij eenvou dig. De moeilijkheid komt met het begrip „normaal inkomen". De rege ling wil een zodanige hulp verschaf fen, dat een redelyke bestaansmoge lijkheid verzekerd is. Zou men nu een percentage geven van het inko men' dat vroeger werkelijk werd ge noten, dan zou het kunnen zijn, dat de verleende hulp beneden een rede lijke bestaansmogelijkheid bleef, maar ook, dat men daar boven uit- ging. Het een zowel als het ander worden in de regeling vermeden. De regeling noemt een minimum en een maximum en dit minimum en maximum stijgt naar gelang het ge zin groter is. Om een voorbeeld te noemen: voor een echtpaar zonder kinderen is het normaal inkomen minstens 39.hoogstens 47. per week, voor een echtpaar met 8 kinderen is het minstens ƒ71.en hoogstens 102.De besproken re geling vindt toepassing als men de eigen huishouding kan blijven doen. Indien men tijdelijk elders gastvrij heid geniet en deze kwartiergevers kost en inwoning verschaffen, kun nen zij voor één persoon ƒ2.50 per dag ontvangen. Voor 5 personen is het 9per dag en voor elke per soon daarboven 1.25 per dag. Voor het geval uitsluitend huisvesting of alleen voeding wordt verschaft, gel den weer andere voorzieningen. Voer allerlei persoonlijke uitgaven ontvangt een echtpaar zonder kinde ren een z.g. „zakgeld" van 9 per week; een echtpaar met kinderen 8 en daarboven 2 voor kinderen be neden 10 jaar, 2 voor kinderen van 10 tot 18 jaar en ƒ3 voor kinderen boven 18 jaar; alleenstaanden ont vangen ƒ3 of ƒ4 per week. BOND ZONDER NAAM VIERT UITBUNDIG FEEST 815 Auto's zullen vierduizend vaders en moeders een feestdag bezorgen Pater Loop heeft met zijn 90C0 promotors en promotrices in Neder land een actie ontketend, die in om vang en allure denken doet aan een interlandwedstrijd. Teneinde de ster- rit te doen slagen heeft men een or ganisatie-apparaat in het leven ge- Een moeder met haar 5-jarig roepen, dat grootse vormen heeft dochtertje werden bij het oversteken aangenomen. door een personenauto te Rotterdam i Nadat hij zijn idee via de luidspre- aangereden. De moeder werd in een ker .van de K.R.O. had gelanceerd, perk geslingerd en kwam met de. is er zo'n enorme toeloop van aan- schrik vrij. Maar het meisje werd I biedingen ontstaan, dat het getal van door de auto meegesleurd en was 4000 tot het dubbele had kunnen vrijwel op slag dood. J worden opgevoerd. De Bond Zonder Naam viert Zondag haar vijftiende verjaardag. Dez j viaggedag zal niet zonder meer voorbijgaan, want pater W. Loop, met wie wij gistermiddag een onderhoud hebben gehad, laat Zondag Nederland zien, wat naastenliefde vermag. Op die dag zal er een sterrit worden gehouden, waardoor huisvaders en -moeders een dagje uit de sleur van alledag wor den gehaald. Zaterdag 14 Maart heeft pater Loop voor het eerst in het wekelijks licht baken zijn plannen wereldkundig gemaakt. Het gevolg hiervan is geweest, dat 4000 personen met 800 personenwagens en 15 autobussen aanstaande. Zondag naar Haarlem zullen komen, om daar in vier zalen te genieten van een heerlijke en plezierige middag. In korte tijd heef pater Loop met zijn assistenten half Nederland op zijn kop gezet. Een reusachtige organisatie is opgebouwd uit vrijwillige krach ten, van wie het slagen van de dag voor een groot deel «al afhangen. Offi ciële instanties hebben hun medewerking spontaan toegezegd. Doch de „bergingsruimte" sprak een aardig woordje mee, immers aanvankelijk had men gedacht met het grote Krelage-huis te kunnen volstaan. Tenslotte bleek, dat uitge zien moest worden naar meer zalen. Zodoende heeft men dan nog drie andere zalen gehuurd, waar de „fees telingen", uit 112 plaatsen, een ge zellige middag wordt aangeboden. Zoals gezegd: zij komen uit alle windrichtingen; Maastricht, Gronin gen, Leeuwarden, het Drostemt Tud- deren (geannexeerd gebied), Doe- tinchem en het verdronken Halste ren, om er maar enkele te noemen. ZALEN TEKORT! Ook vanuit Leiden zal een colonne ECHTGENOTE EN MOEDER De beeldhouwer Jacques van Rhijn legt de laatste hand aan het fontein beeld voor de stad 's Hertogenbosch, dat geplaatst zal worden ter gelegen heid van de muziekfeesten, die in Mei a.s. in deze stad zullen worden ge houden. Ook is dit beeld bedoeld als eerbetoon aan de onlangs overleden Bosschenaar Herman van den Eeren- beemt. Het beeld stelt een harp speelster voor: het water valt als snaren uit de harp. Het beeld zal op een voetstuk in een bassin in de Ca- sinotuin worden geplaatst. De hoog te is twee meter. jytEVROUW IDA LüTHOLDMin- der, echtgenote van dr. Lüthold, te Sachseln in Zwitserland, heeft de gave van een prettige vertel-trant en deze gave verbergt zij niet angst vallig in de grond, maar deelt er kwistig van uit. Haar eenvoudig en natuurlijk talent beweegt zich bij voorkeur op het terrein van de hei ligenlevens. Menig boekje, in 't bij zonder die gewijd aan de Zwitserse patroonheilige Klaus von der Flue, getuigen van haar aanleg, een vloed van gegevens tot een gemakkelijk leesbaar verhaal te ordenen. Het laatste werk, dat van mevr. Lüthold het licht zag (verschenen bij de „Kanisiusverlag" te Fribourg) is een levensbeschrijving van Anna Maria Taigi, de zalig verklaarde huisvrouw en moeder. Het blijkt duidelijk uit deze laatste pennevrucht, dat de schrijfster zelf echtgenote en moe der en bovendien een geëerde gast- vrouwe zich tot de figuur van An na Maria Taigi sterk aangetrokken heeft gevoeld. Aangezien vele vrou wen en moeders haar neiging zullen delen, indien zij het wedervaren van de zalig-verklaarde Italiaanse huis vrouw van meer nabij kennen, leek het ons dienstig er een korte samen vatting van te geven, getrokken uit het werkje van mevr. Lüthold. Zij zullen er zeker door gesticht, ge troost, opgebeurd en aangemoedigd worden. Anna maria taigi-gianetti werd geboren in Siena in 1769, maar verhuisde reeds in haar prille jeugd naar Rome, welke stad zij nooit meer heeft verlaten. Zij groei de op tot een knappe en levenslus tige jongedame. Ofschoon haar ouders tot de minder-bedeelden be hoorden, wist zy altijd aardig voor de dag te komen. Zij verdiende al vroeg haar kostje met naaien, waar in zij zeer bedreven was en werd la ter kamermeisje bij een adellijke Romeinse dame. Door de gezelschaps-betrekkingen, welke er tussen dat huis en het Chi- gi-paleis bestonden, kreeg zij kennis aan een kamerdienaar uit dat paleis. Dominions Taigi genaamd. In 1790 huwden zy. Dominicus was een gro te. statige man. goedmoedig maar wat grof van aard en bovendien nog al opvliegend. Zij namen hun intrek in een paar kamers van het Chigi- paleis, die aan de bediende ter be schikking waren gesteld. Anna Maria was ook in de eerste jaren van haar huwelijk steeds zeer modieus gekleed, wat haar niet veel behoefde te kosten, omdat zij goed met de naald overweg kon. Het reeds gelukkige huwelijk werd nog geluk kiger, toen de eerste vrucht van hun liefde, een meisje, geboren werd. De tegenslag kwam, toen de baby wegkwijnde en overleed. Dominicus trachtte zijn vrouw over het verlies heen te zetten en op zijn aanraden kleedde zij zich nog even mooi als voorheen en bezocht zij in zijn ge zelschap allerlei feestjes, maar zij schepte er geen behagen meer in. Toen zij op een lente-morgen de St. Pieter binnenging, kwam haar uit tegenovergestelde richting een pater tegemoet, die op het ogenblik, dat ze elkaar zagen, een inwendige stem vernam, die hem zeide: „Kijk deze vrouw goed aan; eens zal ik haar aan uw leiding toevertrouwen ge moet haar geheel en al tot Mij terugbrengen. Zij zal de weg der volmaaktheid betreden, want Ik heb haar tot heiligheid uitverkoren" man het bezoek aan de St. Pie ter voltooid had, kwam het haar voor, dat zij een ander mens was gewor den. Zij besloot tenslotte haar nieu we leven te beginnen met te biech ten, maar „toevallig" kwam zij bij een norse biechtvader terecht, die haar wegstuurde omdat hij er geen biechtelingen bij wilde hebben! An na Maria wierp zich opnieuw in het normale leven van mode en geoor loofde vermaken, doch zy vond geen rust meer. Wederom ging zij te biech ten, in een andere kerk en toen zij I vrouw met zulke hoedanigheden ont- aan de beurt kwam hoorde zij ach- moeten. Ik heb een grote schat ver ter de tralies een vriendelijke stem. loren". „Nu bent u dan eindelijk gekomen" Het was de pater, die zij eertijds in de St. Pieter was tegengekomen. Van stond af begon zij zich sober te kleden en een meer teruggetrok ken leven te leiden. Kort nadien, toen zij naarstig zat te naaien voor haar huishouden, vernam zij duide lijk in haar binnenste een stem, die zeide: „Ziehier, beminde dochter en bruid, uw Vader, die u altijd ter zijde stond. Toen ge nog aan het moederhart rustte, heb ik u uit gekozen om heilig te zijn. Ge zult niemand zo beminnen als Mij. Ik zal uw Leidsman zijn. Vandaar komt het, dat ik, toen ge midden in de wereldse ijdel- heden vertoefde, u nooit verla ten heb. Ja, Ik heb u voor vele gevaren en voor de dood bewaart, omdat Ik u zeer bemin: Eens zult ge zien, wie degene is, die met u spreekt". I"VT WAS de eerste begenadiging welke Anna Maria gewerd. Haar gehele leven zou van genade door trokken worden. Zij werd zevenmaal moeder, doch slechts vier kinderen, twee jongens en twee (veel jongere) meisjes ble ven in leven. Door de gezins-uitbrei- ding moesten zij telkens van huis verwisselen. De familie Taigi had het nooit breed, maar Anna Maria was een zeer goede huisvrouw, die uit nemend de kunst verstond met wei nig middelen veel te doen. Zij maak te alle kleren zelf en naaide ook voor anderen, om er wat bij te ver dienen. Zij wist, hoe smakelijk te koken, en in ieder ander opzicht was zij het toonbeeld van een bedrijvige, propere huisvrouw en van een lief hebbende echtgenote en moeder. Zij had haar eigen manier, om met haar 1 tamelijk humeurige man om te sprin gen, maar hoe Anna Maria daarbij te werk ging, blijve tot een volgende keer bewaard! Dominicus heeft zijn vrouw steeds hoog gewaardeerd. In de ouderdom van 92 jaar gekomen, moest hy ge tuigen over de levenswijze van zijn echtgenote, met wie hij gedurende 48 jaar verbonden was geweest. Hij zeide o.a.: „Ik ben oud, maar als ik bellij k bereid te trachten de beno- jong was en de hele werell door kon digde financien, welke op ca 25.000 zwerven, zou ik toch nooit meer een worden geschat, bijeen te brengen, teneinde in de zo noodzakelijke be hoefte van een Katholiek Milita:- Tehuis in Grave te voorzien. van 4 personenauto's en een auto bus aan deze sterrit deelnemen. De deelnemers vertrekken morgen om half elf vanaf het stationsplein te Lelden. Tussen 12 uur en half twee worden zij verwacht in Zandvoort. De Haar lemse verkeerspolitie kon niet vol- aende parkeergelegenheid bieden, zodat men toen zijn toevlucht ge zocht heeft in Zandvoort, waar „Tou ring Zandvoort" haar medewerking verleent, terwijl B. en W. besloten hebben geen parkeergelden te hef fen. Ook in „Het duistere licht" Vanuit deze plaats worden de wa gens gedirigeerd in colonnes van vijftig naar het Monopole-theater in Zandvoort, naar het klein-Semi- narie „Hageveld" te Heemstede, naar het Krelage-huis en de „Moulin Rouge", de amusementstent, waarom onlangs nog een kort geding is ge weest. Voor de regeling van een en ander zijn hier reeds ongeveer 200 vrijwilligers nodig. De colonnes naar Haarlem en Heemstede worden ge ëscorteerd door motorordonnancen, i die alle medewerking genieten van dé verkeerspolitie van Haarlem, Heemstede, Bloemendaal, Aërden- hout en Zandvoort. Nadat de mensen over de verschil lende zalen zyn verdeeld, nemen de programma's een aanvang, waaraan medewerken „De Bietenbouwers" (Krelagehuis), Accordeola met con férence van André Meurs cn plano begeleiding van Cor van Veen (Mou lin Rouge), het orkest van Martin Erich met Kotja van Katwijk (Mo- nopole) en het orkest „The Topli- r.ers" met Benny Vreden (Seminarie Hageveld). Ook de K.R.O. ontbreekt niet op het appèl. Des avonds zal zij in haar programma een klankbeeld verzorgen van de feestmiddag in het Krelage-huis, terwijl Paul de Waard Zaterdag 18 April, in plaats van het Lichtbaken, een korte reportage zal geven van de Sterrit-Zondag 1953. Tevens heeft de P.T.T. een lijn be schikbaar gesteld, door middel waar- ven contact met de vier zalen kan v/orden onderhouden. De liefde betaalt Deze sterrit-actie kan als een uit loper beschouwd worden van de uit slag van vier vragen, die pater Loop vorig jaar in een Lichtbaken had ge steld aan de luisteraars. Direct daar op heeft men toen de actie „Mensen in Nood" gehad, die haar hoogte punt vond in de verkoop van de kaarsjes, vlak vóór Kerstmis. Deze actie heeft thans een groots aanzien gekregen. Bij aankomst in Zandvoort worden lunchpakketten uitgedeeld; Roode Kruis-colonnes zullen de helpende hand bieden, waar nodig; twee muziekcorpsen zorgen voor de vrolijke noot, terwijl doktoren, notarissen, burgemeesters en vele anderen hun auto's vrijwil lig en gratis voor dit doel ter be schikking stelden. De Jeugdbond Zonder Naam zorgt tijdens de reis voor allerlei verras singen: een kleuterschool uit het rampgebied heeft 100 tekeningen ge maakt. Aan de chauffeurs zal een oorkonde worden uitgereikt, waarin pater Loop hun dank brengt voor de welwillende medewerking. Zondag zal het feest der Naasten liefde in Haarlem op uitbundige wij ze gevierd worden. THUISFRONT ZORGT VOOR KATHOLIEK MILITAIR TEHUIS IN GRAVE Doordat het vroegere Militaire Te huis te Grave niet langer mreer ter beschikking van de militairen staat, moet er naar een ander gebouw wor den uitgezien. Het bestuur heeft zich tot Katholiek Thuisfront gewend met het verzoek, in dit belangryke gar nizoen de helpende hand te reiken. Katholiek Thuisfront bleek onmid-

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6