BIOSCOPEN Binnenkort tentoonstelling van 75-jarige Van Driesten HUIBERS Schaapjes-weiders van het S«F*L« kregen een feestelijke dankavond Balletavond voor Leids Dierenasyl ZATERDAG 11 APRIL 1953 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Leidie schilder van het Hollandse landschap Zondag 12 April wordt de Leidse Kunstschilder van Driesten 75 jaar. Deze dag zal zonder enige ophef voorbij gaan» geheel in de stijl en naar de aard van deze bescheiden mens. Leiden zal echter dit feit op waardevolle wijze kunnen beleven. Eindelijk en na lange aarzeling heeft Va» Driesten er in toegestemd, dat in Mei van zijn werk een overzichts tentoonstelling in de Lakenhal kan worden gehouden. Voor het eerst zal thans het Leidse publiek op mime schaal kennis kun nen maken met het werk van deze meester, schilder van ons Hollandse landschap bij de gratie van een door leefd gevoel voor het schone in de natuur, gepaard met een natuurlijke gave tot het weergeven van wat hem daarin het meest boeide en trof. Van Driesten begon reeds op jeug dige leeftijd te schilderen, sterk ge stimuleerd door zijn kunstzinnige vader, die hoofd was van de burger lijke stand te Leiden. Deze stimu lans bleek goed gezien. Reeds het jeugdwerk van de thans 75-jarige vond waardering bij kenners en schilders van grote naam. Dr. Bre- óius, de kunstkenner, en de Haagse meesters o.a. Jacob Maris, prijzen zijn studies en moedigen hem kan op de ingeslagen weg voort te gaan. Van Driesten brengt omsteeks de eeuwwisseling een korte periode door tij Theophile de Bock te Renkum, zwerft door Limburg en vestigt zich in 1902 te Noorden bij Nieuwkoop. Daar heeft hij te midden van een kring van vrienden als Vreeden- burgh, Bernard van Beek, Wijssmul- ler en Dankmeyer een buitengewoon K. EN O.-BU EENKOMST OVER HET PHILIPSBEDRIJF. Dat de Fhilipsbedrijven in Neder land leven, zich ontwikkelen en daar bij hun „ups en downs'' hebben, ver telde gistera/ond prof. dr. ing. N. A. Halbertsma, die voor de leden van K. en O. een lezing hield in de foyer van de Stadsgehoorzaal. Hij schetste de geschiedenis van het bedrijf vanaf het eerste begin, toen Gerard Philips als 33-jarig ingenieur een fabriekje begon met 10 man per soneel, tot de tegenwoordige tijd, nu Philips werk verschaft aan meer dan 35.000 personen en een der grootste exportbedrijven is in Ne derland. Het bestaan van de fabriek heeft verschillende malen aan een zijden draad gehangen, bijvoorbeeld toen ihet bedrijfskapitaal op was en de zaak voor 25.000 van de hand zou worden gedaan. Toen wilde echter niemand meer dan 24.000 gulden ge ven voor de Phlipsl odriiven. Een tweede maal werd de toen bloeiende zaak bedreigd door de eerste wereldoorlog. Ditmaal brach ten drie Leidse geleerden uitkomst in de moeilijkheden, welke bestonden in het gebrek aan glas en edelgas sen. Binnen 5 maanden bouwden dr. Holst, dr. Oosterhuis en drs. Phi- lipps een glasfabiiek en zorgden voor het benodigde gas. 1827 was een gouden jaar voor de vennootschap. In dat jaar begon men met de bouw van radiotoestellen en geluidsinstallaties, en met de korte- golf-radio-telefonie over de gehele wereld, wat een groot succes bleek te zijn. Toen men de klap van de crisis jaren langzaam te boven was geko men, bracht de oorlog opnieuw ach teruitgang en verwoesting. De he rrij ding was een dieptepunt ,maar daarna heeft he* bedrijf zich weer snel ongericht. Spreker schetste vrij uitvoerig de sociale verhoudingen in het Philios- bedriif, waarna hij eni*e historische plaatjes vertoonde. Dit interessante programma werd besloten met enige reclame-films. vruchtbare tijd. Na zijn huwelijk in 1911 vestigt hij zich te Eefde bij Zutphen, doch reeds in 1914 keert hij terug naar zijn vaderstad Leiden. Het Hollandse polderlandschap heeft zijn grote lief de; de weerspiegeling van „zijn" luchten in plas en sloot, de schilder achtige boerderijen, ook een zand weggetje in het duin, moet hij uit beelden; dat is zijn roeping, zijn kunst. En hierin schept hij prachtig werk in olieverf en als aquarel; hier in vindt hij terecht erkenning bu kenner en leek; hiermede heeft hij vele bezitters van een „van Dries ten" een levenslang genot gegeven, is hij een bron geweest van genieten voor nu reeds drie generaties. Het moet wel zeer de moeit: waard zijn een overzicht te krijgen van het oeuvre, dat deze schilder van zo bij zondere aanleg in meer dan vijftig jaar op doek heeft gebracht, en we mogen ons Leidse gemeentebestuur, de commissie van advies en de di recte van ons stedelijk museum er kentelijk zijn dat daartoe binnenkort de kans wordt geboden. GEM. AANKONDIGING ONDERZOEK GELDIGHEID CANDIDATENLUST VOOR DE VERKIEZING VAN LEDEN VAN DE GEMEENTERAAD. De voorzitter van het hoofdstem- bui eau voor ce verkiezing van de le den van de Gemeenteraad brengt ter openbare kennis, dat dit hoofdstem bureau in een openbare zitting, te houden op Dinsdag 14 April a.s. te 17 15 uur in het Stadhuis, zal beslis sen over de geldigheid der op die dd- tum ingeleverde lijsten van candida- tcn voor de op 27 Mei a.s te houden stemming voor de verkiezing van de leden van de Gemeenteraad en over de handhaving van de op die lijsten voorkomende eand.daten 8953 Leiden, 10 April 1953 De voorzitter voornoemd, F. H VAN KINSCHOT. Naar Haarlemmerstraat 123, (Advertentie) Gezellig cabaretprogramma. Het is langzamerhand een traditie geworden, dat de boeren in Leidens omgeving, die deelnemen aan de Schaapjes-actie van de Kath. Sociale Jeugdzorg (S.F.L.) te Leiden dus een een of meer schaapjes weiden voor dit liefdewerk, ieder jaar een feest avond wordt aangeboden Zo was gis teravond de grote zaal van Den Burcht geheel gevuld met boerenge zinnen uit de omgeving en het ver heugde de tweede aalmoezenier, pa ter Van Baerle, zoveel blijde en vrolijke gezichten te zien. al speet het hem, dat hij en niet pater Evers, de directeur, deze avond opende. Pater Van Baerle deelde mede, dat pater Evers al enige weken ziek is en aan pleuris lijdt Nader vernemen darsje onder leidilig van Gé en met wij nog, dat pater Evers op dokters- medewerking van John Boelee's advies negen maanden rust moet Dance Band. houden. Hij verblijft momenteel in Dankbaar voor deze avond en van- „et St. Elisabeth-zieke„huis en ra. h* binnenkort naar een sanatorium ver- schaapjes-weiden voor not S F.L., trekken. gingen 1e aanwezige huiswaarts. -Deze avond, aldus pater Van Baer le, wil een blijk van dankbaarheid zijn voor de steun, die u aan het ^nor hoUWnii Verheid S.F.L. gegeven heeft. Moge deze UUUr UUU WI11J VC1I1C1U avond u aansporen ons ook in de toekomst te blijven helpen v/ant het Het programma werd verzorgd door Gé Heynen met zijn G.H.-caba- het Gé zelf speelde weer de gemoe delijke conferencier die altijd kans ziet het ijs tussen gezelschap en pu bliek binnen de kortst mogelijke tyd te breken met een gezellig praatje en mop en een liedje over lachende optimisten. Hij werd opgevolgd door de pianist-accordeonist John Boelee respondent van de N.R.C. zal spre- met zijn Rhythme Boys en doo- het ken het onderwerp „Engeland Moana's Hawaiian Ensemb'e. Na de «n EuropaDe lezing wordt gchou Dauze hoorde men ook het bekende "en °P 23 April a.s. 's middags om Surinaamse ensemble, waarin de al even bekende Rudolf del Prado weer ader harten stal met zijn Surinaamse Zaterdag 11 April. We hebben laatst verteld geen kath. bijeenkomsten meer te zullen aankondigen, om de Kath. Week agenda van Leiden (waarvoor ook vandaag s.v.p. uw gewaardeerde aandacht) geen concurrentie aan te doen. Maar we maken een uitzon dering voor de toneel- en muziek avond met bal na van a.s. Woensdag 15 April in het St. Antonius Clubhui». De baten hiervan zijn bestemd voor de bouw van een kerkje in het mis siegebied van father Verhoef in Ke nia. Aangezien father Verhoef (Mil! Hill) een Leidenaar is, mag er op getekend worden, dat de kath. Leide- naars hem hun steun niet zullen onthouden. Dus Woensdagavond naar het Clubhuis zullen komen! De R.K. Gym.vereniging „Groen Wit" deelt de leden mede, dat alle lessen a.s. Dinsdag weer hervat wor den. En de R.K. Volksdansers „De Gro te Ronde" houdt hedenavond gene rale repetitie voor de ouderavond, die Zaterdag 18 April a.s. wordt ge geven. Alle leden worden dringend verzocht hedenavond aanwezig te rijn. De Beweging van Europese Fede ralisten organiseert in samenwerking met het Algemeen Corpsdispuut „Doctrina" en de Nederlandse Stu dentenvereniging voor Wereldrechts orde een bijeenkomst, waarop de heer J. H. Huizinga Londens Cor- Minder werklozen Liefdewerk kan geen liefdewerk zijn wanneer er geen mensen zijn. die flinke steun willen venenen. De heer A. Waals, voorzivter van de K.S.J., verwelkomde de aanwerigen met een hartelijk „Beste boeren en boerinnen, wat ben ik blij jullie hier vanavond weer te zien' en dankte hen ook voor hun prachtige hulp aan het S.F.L. bewe.zen. q()N(,KH >;N i Journaal JONGEREN ORGANISATIE IN DE I KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ. Gaarne Uw welwillende aandacht en belangstelling voor de komende JO-activiteiten: Op de eerste plaats de naderende Gemeenteraadsverkiezingen en de daarvoor door de KVP. te voeren propaganda en voorlichting. Wij doen een dringende beroep op U om me dewerking te verlenen en gezamen lijk te trachten om de eensgezind Objectieve beschouwing over „De spelers van St Vincent" „Kom", overeedden we van de week ontzelf, „tracht nu eens geheel objectief te zijn.. Lasterlijke tongen hebben het beste in- je gekwetst door te betogen, dat je niet anders dan over charmante, opgewonden, teleur gestelde en (wederom) charmrarie dames geschreven hebt. Ga nu eens een keertje niet naai* de repetitie van „De Spelers van St. Vincent" en schrijf onbevooroordeeld je laat ste stukje". Het pleit voor ons overredingsver mogen, dat we onszelf wisten overGei.ier en C. B. M. J. Langemeijer; te halen. Nu was de uitslag van deze Leslie z. van M. J. J. Riethoven en hevige tweestrijd niet zo bar belang- j c- A. M. Korsten, rijk, want deze laatste aaneenscha- J Overleden: A. A. Bisschop m. 75 j. keling van diepzinnige overpeinzin-- gen is feitelijk niet meer nodig de' schouwburgzaal voor a.s. Maardag is r\c I PIDQP practisch toch al uitverkocht en om I UC. L.C.IL/OL. die laatste plaatsen zal hard genoeg eümSmSSSS gevochten worden. Practische men sen zullen nu opmerken, dat in plaats van deze onzin beter een opbouwend stukje had kunnen staan met beurs- Op 4 April stonden bij het Ar beidsbureau Leiden ingeschreven 1557 geheel werklozen, terwijl daar enboven 341 personen geplaatst wa ren on D.U.W.-objecten. Een daling van öV in vergelijking met de vorige opgave. Vooral in de bouwnijver heid daalde het aanbod gedurende de laatste weken sterk. Niet alleen te Leiden en omgeving nam de bouw activiteit toe, maar ook buiten het rayon kon een aantal bouwvakar beiders geplaatst worden. Het aan tal werkloze vrouwen bleef gelijk en bedroeg op 4 April 179. CENTRALE STIERENKEURING Op 7 Mei a.s. zal er in Leiden een centrale stieren keuring worden ge houden van het zwart blaar veeslag. Rurcerlüke Stand Geboren: Anna Johanna Maria d. van G. A. de Vos en C. Gortzak; Louis Johannes z. van J. Th. J. Tib- boel en J. S. Pot; Cornells Izaak Bert'nus z. van J. Slui en P. Hoek; Paulus Jacobus z. van J. de Groot en A. Ha ge; Roelof z. van R. R. J. van Straten en J. M. Eikelenboom; Elisabeth Lena d. van W. Hamer- ling en N. van Laar; Rose Slemen- tine Maria Clara d. van L. G. M. A. In verschillende opzichten konden wij gisteravond bij de uitvoering van de balletschool van Corrie de Wek ker in het St. Antonius Clubhuis vooruitgang constateren. Enkele leer lingen hebben duidelijke vorderin gen gemaakt en ook het groep-dan- sen heeft verbetering ondergaan. De uitvoering werd belangeloos gegeven ten bate van het „Nieuw Leids Dierenasyl', zoals de, voorzit ter van de afdeling Leidcn'der Ver eniging voor Dierenbescherming in zijn openingswoord verklaarde. Hij bracht Corrie de Wekker en de vele anderen, die In deze avond een werkzaam aandeel hadden, hartelijk dank voor hun belangeloze mede werking. Van de balletten werden o.a. „Oos terse dans" en het menuet van Beet hoven (kleintjes) verdienstelijk ten tonele gebracht. De piepjonge accordeonist Hennie Langeveld oogste veel verdiend succes, evenals de twee Mariskaés, die aan hun verbazingwekkende le nigheid nog niets hebben ingeboet en hun uitstekende spierbeheersing goed op peil hebben gehouden. Vlotte accordeonmuziek hoorden wij ook van het duo Willy Swanen- burg en Piet Zirkzee. Tenslotte een woord van lof voor de jeugdige pianist Joop Stokker- mans die toonde vooral Debussy goed te beheersen, terwijl ook zijn be werking van de Moldau verdienste lijk was. En hij zorgde over 't alge meen voor een goede begeleiding van de dansjes en balletten. Voor de pauze waarin hot „Leids kamerorkest" onder leiding van de heer J. Trouwee speelde overhandigde de voorzitter aan mej. Corrie de Wekker een bos bloemen als blijk van dank voor haar gewaar deerde medewerking, in 't belang van de Dierenbescherming. 12.30 uur op de Mensa ter Sociëteit Minerva. Introductie is toegestaan Donderdag 16 April zal onze stad genoot, de pianist Iskar Arigo een pianorecital geven in de kleine zaal der Stadsgehoorzaal. Zijn programma vermeldt werken van Beethoven (Son. Op. Ill), Chopin, Debussy en Rachmaninoff. STADSKOK. C. J. Snelderwaard niet nieer op de K.V.P.-lijst Naar wij vernemen heeft de heer C. J. Sncfderwaard, vooraitter van de Leidse KAB, sich teruggetrokken als candidaat voor de a.s. gemeente- raadsverk'ezingen. Zoals men zich zal herinneren, was de heer Snel derwaard door de Advies-commissie op de derde plaats gezet, doch bij de groslijststemmfng op Palmzondag verhuisde hij naar de achtste plaats, terwijl de heer K. de Bree, die ook de Kath. arbeiders vertegenwoordigt van de achtste naar de negende plaats verschoven is. De heer Snelderwaard heeft dit besluit genomen wegens drukke werkzaamheden, die het KAB-voor- zitterschap met zich meebrengen. Door ook het raadslidmaatschap te aanvaarden, zou hij wellicht te zwaar belast worden. Door dit terugtrekken is de heer De BTee van de negende weer op de achtste plaats teruggekomen en neerr.'t hij dus een verkiesbare plaats in, omdat de KVP thans met acht leden in de Leidse gemeenteraad vertegenwoordigd is. Jaarvergadering. De Kath. Volkspartij, afd. Leiden, houdt op Maandag 20 April a-s. jaar vergadering in De Harmonie, Bree straat 16. Behalve de verkiezing van een nieuw bestuurslid in de vaca ture mevr. C. A. M. van der Klugt- Hendriks staat ook een causerie door ir.r. F. van Wyck uit Amsterdam over „Financiën en gemeente-politiek" op de agenda. Het zeer belangrijke on derwerp wettigt de verwachting, vooral nu de gemeenteraadsverkie zingen voor de deur staan, dat de le den in groot aantal zullen opkomen. Laat men althans van de katholie ken niet kunen zeggen, dat er geen belangstelling voor de politiek meer is! Doktcrsdienst. A.s. Zondag 12 April zal de dienst worden waarge nomen door: dr. de Bruyne, Jansen, Langezaal, v. Leeuwen, Nieuwzwaag Apotheken. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 11 April 13 uur tot Zaterdag 18 April 8 uur waargenomen door: de Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18. Tel. 20523 en de Doeza-Apotheek, Doezastraat 31. Tel. 20313. Te Oegstgeest: door de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, Te lefoon 26274. VACANTIE IN DE BOUWVAKKEN De bedrijfsraad voor het Bouw bedrijf heeft voor dit jaar de vacan- tie in de bouwvakken vastgesteld in do week ven 27 Juli tot en met 1 Augustus. In tegenstelling tot het vorige jaar, toen de vacanties waren gespreid, waartoe het land in drie rayons was verdeeld, is men thans weer overgegaan tot een gelijktijdige vacantie in het gehele land. Naar wij vernemen, is dat hoofdzakelijk ge schied op verzoek van de werkge vers, daar de grote bedrijven, die in verschillende plaatsen werken in uitvoering hebben, in moeilijkheden kwamen met de vacantie van hun kantoorpersoneel, doordat z(j genood berichten of iets dergelijks en het verre van ons hen hierin ongelijk te geven. De enige reden waarom wij dan toch schrijven, is om onszelf te rechtvaardigen. Een van de weinige aantrek kelijkheden van de journalistiek juk te traenten, om de eensgezind- dat één man (en dat zijn wij geluk- eid onder de katholieken te bevor- kigf) mag schrijven, terwijl duizen den lezers (en niet te vergeten leze- deren en een zo goed mogelijk resul taat te bereiken. Na korter of lan ger denken: U STEMT MENKEN! 25/26 April Weekend Brugge. De Zuidhollandse JO-K.V.P.-kringen zijn te gast bij de Belgische jonge ren van de C.V.P voor een cultureel- politiek weekend (heus!). Kosten S 15.Per omgaande aanmelden bij mej. M. L. Adams, Loosduinseweg 277, den Haag. 6 Mei. Burgerdag voor de nieuwe kiezers(ressen). Foyer 's avonds 7.30 9 u., onder auspiciën van de P.J. C.R. met volledige medewerking van Burgemeester en Wethouders. Ge tracht zal worden voor U een intro ductie los te orandem. 11 Mei. Zitting Leids Jeugdparle- ment, waar onze fractie het K.V.P.- rapport over Je Middengroepen zal verdedigen. Duik er nu reeds in, want het zal niet meevallen. Medio April volgt nog een bijeenkomst, waarop de op- en aanmerkingen der ar der e fracties behandeld worden. T.z.t volgt hiervoor een uitnodiging. ressen) 't alleen maar niet met hem eens mogen zijn. Dit heerlijke recht nu laten wij ons niet ontnemen. Daar om we zouden zo graag een heel grote letter gebruiken, maar die is er niet en als hy er wel is, dan staat het zo gek gaan we voor dc laatste keer nog eens over al die met veel zijdige eigenschappen uitgeruste da mes schrijven, over de aller-edelste, die in snikken uitbarst om ten slotte na het laatste bedrijf een zonnige toekomst te gemoet te gaan, over de getergde, die de wensdroom van haar man tot een macabere verschrikking ziet verworden, over de miskende, die bukkend onder bulderend gebries net voordat het doek valt nog het land van louter heerlijkheid weet te bereiken, over.helaas er zijn geen dames meer. En als U nu met alle geweld wat over de heren wilt we ten.... wel, dan komt U Maandag a.s. om 8 uur zelf maar in de schouw burg kijken. KRONUS. Lido. Een diep-menselyke rol speelt Fernandel in de film „Verbo den Injectie" welke deze week in het Lido-theater wordt gegeven. Fer nandel speelt hier de rol van Noel Annequin en is getrouwd met een eenvoudige boerendochter, zeer te gen de zin van zijn Snobistische fa milie, d.w.z. zijn broers, een gezien rechter en een bekwaam dokter, en zijn schoonzusters. Als .woel s vrouw ernstig ziek is de dokters hebben haar nog enkele maanden te leven gegeven en veel j>(jn lijdt, smeekt zij haar man haar uit haar lijden te verlossen door een injectie. Lang aarzelt hij, doch tenslotte voldoet hy aan het verzoek van zijn vrouw Hij wil de verantwoordelijkheid voor zijn daad evenwel dragen en vertelt aan zijn broers, dat hij zich bij de politie zal melden. Dit veroor zaakt een familierevolutie, want de broer-rechter ziet zich een onder scheiding onthouden worden, de broer-dokter is bang een professo raat mis te lopen. Noel ziet er dan vanaf, maar als er praatjes gaan, dat een vrouw, die bij zijn echtgenote gewaakt heeft, de oorzaak van haar dood is geweest, drijft hij zijn zin door en eeeft zich bij de politie aan H(j wordt buiten vervolging gesteld en in een krankzinniggestient opge slotenzeer tegen de zin van zijn nichtje Martine, dochter van de broer-dokter, die na een geheim be zoek aan haar oom, belooft voor een schandaal te zullen zorgen, als niet gezorgd wordt, dat Noel uit het ge sticht ontslagen wordt. Dat geschiedt tenslotte onder voorwaarde, dat Noel emigreert. Ook dat gebeurt maar niet dan nadat Noel het nodige gezegd heeft en niet dan nadat hij zijn familie geprest heeft op het sta tion afscheid te komen nemen. En als de trein wegiydt ziet de verbaas de familie, dat Martine met haar oom meegaat Een film, waarin Fernandel zich van zijn beste zijde laat zien, waar men hem kan bewonderen als een acteur van formaat, waar men mee leeft met al de dramatiek, die er rond zijn persoon heerst. Scherp ge tekend zyn voorts de contracten tus sen hem en zijn broers en schoon zusters. Het is een film, welke men niet licht vergeet. Om het gegevene is de film door de KFC gekeurd voor strikt volwas senen. Casino. Aan „Storia d'amore" oftewel „Terwille van haar kind" is goed te merken, dat reeds in deze film pogingen werden gedaan, het al oude procédé te verlaten om nieuwe wegen te gaan bewandelen. De nieu we, Italiaans-realistische stijl begon zich te vormen. De geschiedenis van deze film berust op sentimentèle ge gevens, maar het is te loven, dat de ze niet werden uitgebuit. Integend:cl, de regisseur is er op uit geweest, het sentiment aan banden te leggen en de feiten weer te geven, zoals zij hem werden voorgelegd. Wat hij om niet ai te hard te schijnen, in de laat ste scènes toegeeft aan enkele gevoe ligheidjes, ,is te vergeven en zeker te verklaren. De film leent zich niet voor jonge ogen. Om enkele details dient zy zelfs voorbehouden te blijven voor volwassenen. Rex. De film „De plunderaar" voert ons terug naar de dagen van het oude Wilde Westen, toen men nog niet wist, wat erger was, het bende-wezen of de Indianen. In dit filmverhaal krijgt men met belden te maken. De held is hier een jonge Amerikaanse cavalerie-officer, John Drum, die opdracht krijgt om een bandietenbende onschadelijk te ma ken. Dat is zoals te begrijpen valt, geen gemakkelijk werkje, want de bende heeft dat al spoedig door. Ge lukkig komen de Indianen als zij weer eens een overval op de gehate blanken plegen, ditmaal goed van pas, want Drum komt er door uit de handen van de bandieten en gaat dan natuurlijk trouwen. Dat is het happy end. Boven 14 jaar. Luxo. heeft besloten de „Sterren" nog een week lanf „overal" te laten „stralen" een bewijs, dat de gezelli ge nieuwste Hollandse film in trek is. Voor alle leeftijden. Trianon prolongeert zijn film even eens. Het is, zoals bekend, „Ivanhoe" naar het beroemde verhaal van Wal ter Scott. De romantiek van de „wre ker des konings" wordt blijkbaar zeer gewaardeerd en niet ten onrech te. Voor 14 jaar en ouder. KATHOLIEKE WEEKAGENDA VOOR LEIDEN DE WEEK VAN 12 TOT 19 APRIL. Zondag. ^12 April: 's avonds om 8 uur geeft „Jubilate" ter ere van haar 10-jarig bestaan en zang- en toneeluitvoering met bal na in de grote zaal van Den Burcht Opgevoerd wordt: Dc Ptivé-secretaresse. Woensdag, 15 April: 8 uur bijeen komst dagelijkse besturen van K. A. B. en VoKaülelingen in „De Kleine Burcht", Nwe Rijn, teneinde de Ge westelijke Sociaal-Economische School weer rdeuw leven in te blazen. De Leidse tid. van de Kath. Bond van Adminis-xatief-, Verkopend- en Verzekeringspersoneel „St Francis- cus van Assis-c" houdt om 8 uur jaar vergadering in „De Doelen", Rapen burg 2. Vrijdag, 17 April: om 8 uur verga dering van de R K Bond van Trans portarbeiders St Bonifacius", afd. Leiden in de zaal van J. van Zijp, Hoogl. Kerkgracht. Zaterdag, 18 Apr'l; Het R. K. Ope rettekoor „Pulchri Studio" voert de Zigeunerburon van Johann Strauss op in de Leidse Schouwburg Aanvang 8 uur. zaakt waren hun kantoor de gehele periode open te houden. Slechts wanneer dit op technische gronden voor een bepaald werk no dig is, zal dispensatie kunnen wor den gegeven van dc landelijke rege ling. MINDER STUDENTEN AAN DE TECHNISCHE HOGESCHOOL Uit de laatste cijfers over het aan tal ingeschrevenen aan de Techni sche Hogeschool te Delft blijkt een verdere teruggang in vergelijking met het vorige studiejaar. Thans be draagt het aantal ingeschrevenen 5063 tegen 5343 op dezelfde datum van het vorig jaar. De verdeling over dc verschillen de studierichtingen is als volgt: ci viel 813 (966); bouwkunde 429 (424); werktuigkunde 1100 (1160); scheepa- bouwkundc 133 (138); vliegtuig- bouwkundc 158 (175); electro tech niek 813 (871); scheikunde 902 919); mijnbouwkunde 198 (188); natuur kunde 330 (334); geodesie 62 (64); metaalkunde 32 (21); ijker 1 (4); alle lessen 51 (49) en enkele lessen 52 (30). Eveneens liep het aantal voor de eerste maal ingeschrevenen terug, nj. van 662 tot 653. Het aantal vrou welijke ingeschrevenen toonde een teruggang van 70 tot 66. JEUGDIG STAATSMIJN- PERSONEEL SPAARDE EEN DRIE KWART MILLIOEN GULDEN Op 1 April j.l. was het vijf jaar geleden, dat bij de staatsmijnen de spaarregeling voor ongehuwde per soneelsleden beneden dc leeftijd van 25 jaar werd ingevoerd. Deze rege ling heeft tot dusver gunstige resul taten opgeleverd. Tot Januari j.l. werd door de deelnemers in totaal ruim 1.760.000 gespaard, waarvan in 1952 alleen al 633.000. Opgeno men werd voor een bedrag van 700.000, zodat het spaarsaldo op 1 Januari j.l. 1.060.000 bedroeg. De spaarlust is het grootst b(j de leerlingen van dc ondergrondse en de bovengrondse vakscholen dei- staatsmijnen. Van hen is byna 80 pet. als spaarders ingeschreven. De staatsmijnen geven aan de spaarders voor elke honderd gulden van het totaal gespaarde bedrag en de ge kweekte rente een spaarpremic van 15,Deze premie wordt uitbe taald als de deelnemer 25 jaar wordt of voor die tijd in het huwelijk treedt. Als voorwaarde is echter ge steld, dat hij dan minstens twaalf maanden moet hebben gespaard. MARKTBERICHTEN KATWIJK a. d RIJN, 10 April. Groente. Sla f 1114, rabarber 1620. btv-ckpeen 2 30—3.20, an dijvie 2&-J3, witlof I f 23—38, id. II 1428 spinazie 4345, radijs f 13 6014.10, kroten f 47. waspeen 1 3748.50, idem II 10—22, sjalotten 12—14. rode kool f 7.50—13 20. TER AAR, 10 April Groente. Witlof I 24—32 cent, idem II 13—22 cent, idem stek 2- 11 cent, spinazie 3548 cent, idem afw 30 cent, was peen 1225 cent, idem afw. 8 cent, phei 2027 rent, sjalotten 42 cent, an dijvie 3234 cent, rabarber 1920 cent, spruiten 30 cent alles per kg., stoofsla 2075 cent per kist, sla I 9—13 cent idem .1 58 cent, alle» per stuk, radijs 49 cent per bos. ROFLOFAKENDSVEEN, 10 April. Groente. Kropsla 59, spinazie f 35—43, ralijs 4--5. witlof f 11— 27 per 100, nardbc.en f 1 802.00 id. afw. 95 cent per doosje Bloemen. White Virginc 34 41 cent, Bartigon 47—73 cent, Golden Age 7079 cent. Talais 6830 cent, Dinant 69—80 cent. Moederdag 0.70 —1.10, Goldan Harvest 6595 cent. Rose Copland 5278 cent, E. Eddy 52—62 cent. W Pit* 53—85 cent, Mar- joric Bowen 1.00 1 15 Bott Bella 1.10—1.20, White Sail 40—56 cent. Prunus 5167 cent Rijnland 6284 cent, Albino Cl72 cent, Elmus 70 79 cent, Parkiettulpen 0.701.20, Dubbele tulpen 40- 62 cent, Narcis sen 916 cent. Red Cup 11—27 cent, Actea 14—20 cent, Cheerfulness 21 32 cent, Anemonen 2445 cent, Iris sen 6374 cent, Lathyrus 47—81 cent, Dhoronicum 30-35 cent, Freesia's 32 52 cent, BL Druifjes 15—18 cent.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3