DUINSTREEK Minister Mansholt opende de derde binnententoonstelling van Flora '53 Bloemistenvereniging Ter Aar vierde haar zilveren jubileum HOE wordt het weer? ZATERDAG II APRIL 1953 DE LEIDSE COURANT EERüTE BLAD - PAGINA 2 BOSKOOP IN DE BELANGSTELLING Minister S. L. Mansliolt heeft gis terochtend de Boskoopsc binnenten toonstelling in de grote Florahal te Heemstede geopend. In een toespraak tot dc vele genodigden zeide hij o.m. dat deze tentoonstelling een duide lijk blijk geeft van het doorzettings vermogen en de kunde van de Bos kopers. •ie minister sprak de wens uit, dat ♦»eze tentoonstelling bij zal dragen tot nationale en internationale sa menwerking en dat hiermee een stap naderbij worde gezet in het streven tot een samenwerking in West-Euro pa. „Deze samenwerking zal niet ver der kunnen komen, indien wij ons niet zullen kunnen verheffen boven een politiek van kanonnen en mar garine". aldus de minister. Indien inen op dit peil blijft, dan ziet het er lecht met Europa uit. De minister zeide onder meer, dat de wezenlijke kracht zit in het bedrijf zelve. Deze kracht hebben de Boskopers reeds lange Jaren getoond, ook toen zij in grote moeilijkheden zaten tussen 1930 en 1940. Zij hebben niet zoals dè tendens thans veelvuldig is, te veel vertrouwd op de opvatting, dat de regering bij moeilijkheden het laat ste woord moet hebben. Zij hebben zelf doorgezet en het resultaat mag er dan ook zijn. Het is moeilijk te voorspellen, aldus minister Mansholt, hoe de toekomst zal zijn, „maar toch meen ik'„ aldus spreker, „enig rede lijk optimisme te mogen hebben ten aanzien van de Boskoopse producten. Hoewel deze artikelen zeer conjunc-1 tuur-gevoelig zijn en ongeveer 90 procent moet worden geëxporteerd,! kan men over de Boskoopse produc ten niet langer uitsluitend als luxe producten spreken. Dc behoefte aan j deze producten groeit en een breder) kring voor d- rt"~' grotere zekerheden voor deze be drijfstak. Veel DHJi; spreker, van onderlinge samenwer king, zowel in de bedrijfstak irl de tuinbouw, nationaal zowel als inter nationaal. Daarom is het van zo groot belang, dat de diverse takken van de tuinbouw elkander op de Flora hebben gevonden. De minister werd ingeleid door de voorzitter van de Flora, jhr. mr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden. Verder spraken bij de opening van de tentoonstelling de voorzitter van de Boskoopse afdeling, de heer Dijk huis, en ook de voorzitter van de in ternationale jury sprak zijn grote be wondering voor de Nederlandse pro ducten uit. Bij de opening waren aanwezig dr. A. J. Verhage, directeur van het be drijfschap voor sierteeltproducten, mr. H. Th. Bonnerman, secretaris generaal van het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorzie ning, prof. dr. J. van Slogteren, di recteur van het laboratorium voor bloembollenonderzoek, alsmede tal van vooraanstaanden cp het gebied van de Nederlandse tuinbouw en sierteelt. De tentoonstelling zelve werd door minister Mansholt lang durig bezocht Hij had, zoals alle aanwezigen grote bewondering voor de vele tentoongestelde Azalea-soor ten, de Camelia's, de Rhododendrons, de Prunus-soorten, de Magnolia's, Seringen en tal van andere bloeien de en niet-bloeiende Sierheesters. Direct na de opening stroomde een groot aautal belangstellenden de ten toonstellingshal binnen. De Internationale Jury kende de vol gende bekroningen toe: Groep IL a. Collectie 25 nieuwe, winterharde Rhododendrons in meerdere variëteiten, in de mooiste planten: Felix en Dijk huis N.V., Boskoop: Verguld Zilveren Medaille. b. Collectie 25 nieuwe Rhododendrons geschikt voor potcultuur in meerdere variëteiten: Firma Blaauw en Co., Bos koop: Extra Ereprijs Grote Zilveren Medaille van de Provincie Utrecht, en Grote Gouden Medaille; Firma Adr. v. Nes: Gouden Medaille; Felix en Dijk huis N... Boskoop: Grote Verg. Zilve ren Medaille. Groep VII. j. De beste nieuwe rode Rhododen dron: Firma Adr. van Nes, Boskoop: Flora-certificaat. k. De beste nieuwe rose Rhododen dron: Firma Adr. van Nes. Boskoop: Flora-certificaat. Groep III. a. Collectie bloeiende heesters in grote verscheidenheid, in de mooiste planten: Firma Blaauw en Co., Boskoop: Ereprijs van het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten; Felix Dijkhuis N.V., Boskoop:: Verg. Zilv. Medaille. b. Collectie Jap. kers in soorten en variëteiten in de mooistei planten: Felix Dijkhuis N.V., Boskoop: Grote Verg. Zilveren Medaille. e. Collectie Camelia in een of meer soorten of variëteiten: Felix Dijk huis N.V,. Boskoop: Grote Verg. Zilv. Medaille. Buiten programma: Grote gemengde inzending bloeiende heesters: Plant Propaganda Holland, 's Gravenhage: Bij zondere ereprijs Gouden Medaille van dc Gemeente Boskoop en Ereprijs van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Haarlem. Groep IV. a. De mooiste exemplaren Japanse Acers; Firma Wm. C. Hage en Co.. Bos koop: Grote Gouden Medaille; Felix Dijkhuis N.V., Boskoop: Gouden Me daille; Firma Blaauw en Co.. Boskoop: Grote Verg. Zilveren Medaille. Groep V. a. Collectie Polyantha-rozen: Firma Vuyk van Nes, Boskoop: Gouden Med. Groep I. a. Collectie 50 Azalea mollis m x chin pontica. mstica e.a. bladverliezende va riëteiten in de mooiste planten: Firma Adr. van Nes, Boskoop: Ereprijs van de Gémeente Heemstede; Felix Dijkhuis N.V., Boskoop: Grote verg. Zilveren Medaille. b. Collectie 50 Azalea japonica, groot en kleinbl., in de mooiste planten: Fa. Vuyk van Nes, Boskoop: Zilveren Me daille van H.M. de Koningin en Ere prijs van Het Vrije Volk; Firma Blaauw en Co.. Boskoop: Grote Goude Medaille; Felix Dijkhuis N.V., Boskoop, Gou den Medaille. c. Collectie welriekend eAzalea's in de mooiste planten: Felix Dijkhuis, N.V., Boskoop: Gouden Medaille. Buiten programma. Inzending Azalea zaailingen op kleur: Firma Adr. v. Nes. Boskoop: Bronzen Medaille van Z.K.H. Prins Bernhard en Gouden Medaille. Groep VII. a. De beste nieuwe rode grootbloe- mige Jajanse Azalea: Firma Vuyk van Nes, Boskoop: Flora-certificaat. b. De beste nieuwe rose grootbloemige Japanse Azalea: Firma Vuyk van Nes, Boskoop' Flora-certificaat. c. De beste nieuwe zalmkleurige grootbloemige Japanse Azalea: Firma Vuyk van Nes, Boskoop: Flora-certifi caat. d. De beste nieuwe paarse grootbloe mige Japanse Azalea: Firma Vuyk van Nes, Boskoop: Flora-certificaat. f. De beste nieuwe rode kleinbloe- mige Japanse Azalea: Firma Vuyk van Nes, Boskoop: Flora-certificaat. h. De beste nieuwe zalmkleurige kleinbloemige Japanse Azalea: Firma Blaauw Co., Boskoop: Flora-cert. i. De beste nieuwe witte kleinbloe mige Japanse Azalea: Felix Dijkhuis N.V., Boskoop: Flora-certificaat. q. De beste nieuwe rode Azalea mol lis x sinensis: Firma Adr. van Nes, Bos koop: Flora-certificaat. r. De beste nieuwe oranje Azalea mollis x sinensis: Firma Adr. van Nes, Boskoop: Flora-certificaat. s. De beste nieuwe gele Azalea mol lis x sinensis: Firma Adr. van Nes, Bos koop: Flora-certificaat. t. De beste nieuwe rose Azalea mol lis x sinensis: Firma Adr. van Nes, Bos koop: Flora-certificaat. Op 1 Februari 1928 werd de Bloe-couvert met inhoud aan. Na de voorz. mis ten vereniging In Ter Aar gesticht sPrak de bedrijfsleider der C.A.V., op initio, van de „oor Joh. Rohe,. I hof. Door het werken deze vereni- op de practijk van de samenwerking. ging is de bloemkwekerij sterk ge- I ^pr. pio^ageeit centralisatie, aie stimuieerd on is d«. bodrUlsUk alt- ^'n^volgde het mooiste gedeeI. gegroeid tot een zeer belangrijke in- te van de avond door vertoning van komstenbron voor menig kweker hier de ^lm: Bloemencorso Aalsmeer 1952. ter plaatse. Nu, na 25 jaar, is het zeker ge rechtvaardigd on. deze met zilver getooide vereniging nog eens te plaatsen midden in de belangstel ling. Dit is gedaan door de feestelij ke herdenking van het 25-jarig be staan. Het parochiehuis was uitge kozen om de gasten, t.w. leaen niet hun echtgenoten en genodigden te ontvangen. Bij het betreden der feestzaal was het r-.eds te zien, uai we hier te doe-* hadden met een echt bloemenfeesh. De fraaie versiering van het podium met u.oeme...ii^.- den en vele andere bloemstukken en de langs de vanden aangebrachte toeven van anjers en groen gaven aan deze zaal de geëigende sfeer voor dit feest. De belangstelling bleek zeer groot en onder de genodigden merkten we op o.a. burgemeestei B. J. Hogenboom en echtgenote, wethou der H. A. Volgering pastoor Halkes, kap Saers, vertegenwoordigers van de Centr. Aalsmeeise Veiling, de Stichting Bloemencorso Aalsmeer, de voorz. en directeur van de Cen trale Veiling Ter Aar, vertegenwoor digers van de Boerenleenbanken Ter Aar en I^ngeraar e.a. De voorzitter, de heer N. A. Hoo- gervorst, sprak het openingswoord. De viering was oorspronkelijk op een vroegere datum vastgesteld ge weest, maar de ramp, die Nederland op 1 Febr trof, :s oorzaak geweest van uitstel. Nagegaan werd hoe men kwam tot de stichting der vereni ging. Het pionierswerk der oprich ters werd herdacht, waarbij drie namen nl. Joh. Rekelhof, G Hölscher en j. Kroft, s !en reeds overleden, werden genoemd. De heren Jac. Lek en A. J. Nieu- wenhuizen vierden nu met de ver- onigln® hun zilveren jubilé. En spr. is dankbaar voor de medewerking van het C. A. V.-bestuur zonder wel ke misschien de bloementeelt hier nooit deze hoogte zou hebben be reikt. Van de steeds stagende omzet werd een beeld ge«p-Ten door de omzetcij fers der lustrlmjaren te noemen. Het eerste jaar was de omzet ƒ35.000, in 1932 f 55.000. in 1937 ƒ60.000, in 1942 f23.000, in 1947 ƒ475.000, in 1952 698.000 en binnen afzienbare tijd hoopte de voorz. de omzet te zien stijgen tot 1 millioen. Gelukwensen. Hierna kwamen de gelukwensen los veela'- "prg?zeld van geschen ken. Eerste is de voorz. der CAV, dc heer Maarsc. Met een gelukwens bood spr. namens de C.A.V. een ALPHEN AAN DEN RIJN Logger vloog in walkant Gister middag is de Scheveningse logger Sch. 47, Ocean» II, schipper B. Kor ving, eveneens uit Scheveningen, bij Gouwsluis met een flinke vaart in de wal gevaren. Toen de schipper de logger de Gou we in wilde laten draaien, liep het schip zoals dat in vaktermen heet uit het roer en ging de walkant in. De beschoeiing werd zwaar bescha digd, volgens deskundigen voor on geveer 2000.De opvarenden rol den door de schok over elkaar, maar niemand liep verwondingen op. P. v. d. A. telde verkeerd. Bij de groslijststemming voor de P. v. d. A. zijn enkele -telfouten gemaakt, waardoor wijzigingen in de Candida- ten] yst moesten worden aangebracht. Nummer 3, een verkiesbare plaats, is thans J. v. Duin. Hierdoor is de heer A. Rietveld naar een niet ver kiesbare plaats afgezakt. Het zittend lid H. 'v. d. Akker is nummer 4 ge worden. Momenteel hebben 3 P. v. d. A.-leden zitting in de raad. ALKEMADE De Zondagsdienst voor doktoren in de gemeenten Alkemade en Lei- muiden wordt waargenomen door de artsen v. d. Werf, v. d. Bijl en Brink horst. De voorz. huldigde de heren Jac. Lek en A. J. Nieuwenhuizen, die beiden hun zilveren bestuursjubileum vierden. De heer Jac. Lek, die se cretaris is, ontving een mooie vul penhouder en de heer Nieuwenhui zen een prachtig sigarenkastje als feestgeschenk. Namens het vervoers- personeel der vereniging bood de heer Ph. Lek aan het bestuur een bur 'imi aan en een rookstelletje. Het ontspannigsgedeelte werd ver_„.pd door net lid der ver. de heer J. Leliveld met zoon en dochter en het gezelscrap „De Vrijbuiters" uit Roelofarendsveen. Er was een geheel op rijm gezet historisch overzicht der vereniging. BOSKOOP Oude man werd stervende aangetroffen Het was de buren van de alleen wonende 73-jarige heer Koemans aan de Badhuisweg opgevallen, dat alles in zijn woning stil bleef. Omdat men dit tenslotte niet vertrouwde, ver schafte men zich toegang tot de wo ning, waarbij bleek, dat de man in hulpeloze toestand op de vloer lag en daar reeds ca. 30 uren achtereen had gelegen. Een ijlings ontboden dokter constateerde een ernstige hartaandoening en achttte directe overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk. De oude man overleed daar kort na aankomst. HAZERSWOUDE (H. R.) Bazar Roode KruisGisteravond om kwart voor acht is de bazar, welke gehouden wordt ten bate van het Ned. Roode Kruis in het Paro chiehuis „St Joris" in het Zwaantje met een inleidend woord geopend door prof. Galjard, hoofd van het Roode Kruis, afdeling Leiden, De heer Galjard sprak zijn dank uit voor de enorme medewerking welke hij gekregen heeft van vele kanten. Hierna sprak de heer Gal jard in het kort over het werk van de bloedtransfusiedienst. De gemeen te-secretaris, de heer De Braver, was aanwezig namens de burgemeester. Hij zei o.a. dat deze 2e bazar wel bijzonder de activiteit bewees van de pl. afd. van het Roode Kruis. In de zaal waren veel belangstel lenden aanwezig. Vooral de schiet tent trok de aandacht Met het rad van avontuur werden enkele prach tige prijzen verloot, o.a. 'n< mooie taart en tulband, poppen, fruitmand- jes e.d. Ook waren allerlei kleding stukken en snuisterijen te koop. Te vens werd de trekking gehouden van de loterij. De eerste prijs, 'n fiets, viel bij de heer H. Straver in de Zon neveldstraat. LEIMUIDEN CJELU.-caiididatcn. De candida- ten van de C.H.U. voor de gemeen teraad zijn: 1. G. A. Tasseren, 2. Jac. de Rijk, 3. R. Kroon, 4. C. M. Schijff. De lijst van „Gemeentebelang" vermeldt de volgende candidaten: 1. B. Loosbroek, 2. J. v. Ommering, 3. H. D. Korstanje, 4. J. Vis, 5. J. Swier, 6. mevr. N. Heenk-Bergshoeff, 7. J. Brienne. OUDE-WETERING TONEELVERENIGING „St. THEODULPHUS" GAAT JUBILEREN. Op 1 Mei a.s. zal het 30 jaar gele den zijn dat de plaatselijke toneel vereniging werd opgericht Hoewel aan dit feit geen bijzondere feestelij ke viering verbonden zal zijn, heeft het bestuur voox de donateurs e.a. een aardige verrassing in petto in de vorm van een tweetal vrolijke avon den in de loop van de volgende week. Het programma vermeldt nJ. de op voering van de klucht „Drie is te veel". De opvoering van dit aller- vermakeljjkste spel belooft een hoog tepunt te worden» in de reeks van verdienstelijke opvoeringen. ROELOFARENDSVEEN Vrijdagavond werd door de Kern club van veiling en L.TJ3. iü de Pancratiuszaal het winterprogramma besloten, waarbij Rijkstuinbouwcon- sulent ir. G. W. v. d. Helm een in leiding hield over: „De tuinbouw in België". Voorz. A. M. Verdel sprak vooraf een welkomstwoord. Ir. v. d. Helm besprak aan de hand van de landkaart van België de streken, waar tuinbouw in België voorkomt, en daarna de bijzonderheden over klimaat, grond en water. Spr. be sprak voorts de ontwikkeling der tuinbouw in België, waaruit bleek dat de laatste jaren een teruggang in de diverse takken van de tuinbouw. Tot slot kwamen de productiegebie den ter sprake. Na een uitgebreide gedachtenwis- seling werd het voorstel gedaan om een gezamenlijk bezoek te brengen aan de bloemententoonstelling „Flo ra" te Heemstede. Hiertoe werd be sloten. Op 28 April a.s. zal men gaan als de tentoonstelling van Gentse Flo- ralia te bezichtigen is. Voorts zal be gin Juli een excursie-uitgaansdag worden georganiseerd naar Huizen en Lent. Feestavond Kath. Thuisfront Zondagavond as. te 7.45 uur organi seert Nat. Kath. Thuisfront een feest avond in de Pancratiuszaal waarvan de baten voor Kath. Thuisfront zijn. De hoofdaalmoezenier lt-koL J. v. Croonenburg, zal spreken, waarna wordt opgevoerd de revue „Lachen is gezond". Veilingdagen. Volgende week zal er Dinsdag en Zaterdag geen bloe menveiling worden gehouden. Aard beien cn groenten worden geveild op Maandag, Woensdag en Vrijdag. Jacoba komt 10 April naar Keukenhof Het bezoek van Jacoba van Beie ren aan Amsterdam is een week ver vroegd. Zij zal thans op 18 April een intocht houden in de hoofdstad. Op het gemeentehuis zal zij worden ont vangen, waarna zij in een speciale trein te zamen met de burgemeester naar de Keukenhof in Lisse zal rij den. KATWIJK AAN DEN RIJN Geen tuinbouw gronden voor woningbouw Naar we van niet-officiële zijde vernemen is het door de raad goed gekeurde uitbreidingsplan, waardoor verschillende tuinders gedupeerd werden, aangezien in de Nieuwe Zanderij op tuinbouwgronden waren geprojecteerd een gemeentewerk, een zuiveringsinstallatie plus een 85- tal woningen, door Ged. Staten niet goedgekeurd. De gronden waarop ge noemde woningen zouden moeten komen zullen, naar we vernemen, weer aan de vorige huurders in huur gegeven worden. De heer Joh. Grimbergen, on langs benoemd tot districtsvertegen- woórdiger voor de Bedrijfsvereni ging voor Land- en Tuinbouw, afd. Ongevallen- en Ziekteverzekering, heeft als zodanig bedankt, zodat deze functie weer vacant is. NOORD WIJK Kon. Mij v. Tuinbouw. De maandelijkse bijeenkomst van de Mij v. Tuinbouw was slechts matig bezet. Ten aanzien van de Bindcur- sus werd besloten een beslissing over het al of niet doorgaan van deze cursus over te laten aan de compe tentie van het bestuur. Zaterdagmid dag 2 Mei zal een excursie worden gehouden naar de bloemententoon stelling „Flora". De kosten zijn ge steld op 3.75 per persoon inclussief entree, vertrek van het Lindeplein te 2.45 uur. De zomer-excursie zal deze keer gaan via Utrecht, Zeist (park Gimhorn) Amersfoort, Harder wijk en Amsterdam. Opgave tot deel name kan geschieden tot 16 Mei a.s. kosten 6.a 7.per persoon. In het bestuur werden herkozen de heren P. de Groot en J. Schippers en in de vacature mevr. J. Ruygrok werd gekozen mevr. Schmidt. De volgende vergadering werd bepaald op 15 Mei. WASSENAAR NIEUW ORGEL VOOR ABBENBROEK. Donderdagavond 16 April a.s. te kwart over acht zal in de zalen van Kasteel Oud Wassenaar een con certavond worden verzorgd door de sopraan Irma Timmerman, die aan de vleugel begeleid zal worden door Chris Veelo. Verder zal optreden de voordrachtkunstenaressse Roosje Driessen. De baten van dit concert dat ge organiseerd wordt door een comité van dames, waarin o.m. Mevrouw J. Baronesse van WijnbergenMichiels van Kessenich zitting heeft, zullen ten goede komen aan de gemeente Abbenbroek. Het ligt in het voorne men van het comité een nieuw or gel aan te schaffen voor de Aibfoer.- broekse zangvereniging, die door de watersnood van haar instrument weed beroofd. Rode Kruis-feestavoud. Gister avond organiseerden de helpster en helpers van de Wassenaarse Rode Kruis-colonne in het goedgevulde R.K. Verenigingsgebouw een feest avond, die tot doel had, zoals de heer G. J. van der Starre in het ope ningswoord zeide, het publiek in de gelegenheid te stellen, kennis te ma ken met de prettige geest, die in het Rode Kruis-corps heerst. Na de opening had een korte offi ciële plechtigheid plaats. De voorz. van het afdelingsbestuur, dr. A. L. A. van Unen. overhandigde aan mevr. A. M. BellekomVan Bran denburg de oorkonde voor 10-jarige trouwe dienst in het Rode Kruis- corps en Jkvrwe A. S. de Beaufort, secr. van de afd. Wassenaar, speldde de jubilaresse de daarbij behorende eremedaille op. Daarna begon het feestelijk ge deelte. Het bestond o.m. uit enkele geestige sketches, onder regie van mevr. L. van der KnaapVerhagen vlot gespeeld door dames en heren van de colonne. Will van der Wey- den met zijn „South Sea Islanders" cn zyn „Teras Rangers" zorgden voor muzikale intermezzi. Het pro gramma voor de pauze werd afge sloten met een alleraardigste scène „Amsterdams straattoneel", waarin met begeleiding van een accordeon allerlei populaire liedjes werden ge zongen. Een groot succes werd de door dokter A. H. Bertels geënsceneerde pantomine „Het Rode Kruis actief". De maagd van Bilbao, een „ko mische opera" in twee bedrijven, op gevoerd door helpsters en helpers vormde het slot van het vrolijke pro gramma. Bijeenkomst R.K. Ouden van Da gen. De eerstvolgende bijeen komst voor R.K. Ouden van Dagen zal plaats hebben a.s. Donderdag middag 16 April om half drie in de foyer van het R.K. Verenigingsge bouw, dus niet in het Pension St. Willibrordus. (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). TOENEMENDE WIND Toenemende bewolking maar tot het einde van de middag nog overal droog weer. Matige later krachtige Zuidelijke wind. Vannacht veel minder koud, morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als van daag. Duin- cn heidebrand Gistermiddag is op Ameland ten Westen van het vliegveld, een duin brand uitgebroken, die zich voor de wind in Westelijke richting snel voortbewoog. De brandweer, gehol pen door vrijwilligers, was het vuur spoedig meester, doch kon niet ver hinderen dat een oppervlakte van 20 tot 30 hectare afbrandde. De oorzaak is onbekend. Op de afgebrande oppervlakte wer den vele nesten aangetroffen van eenden, die bij het broeden verstoord werden. Omstreeks dezelfde tijd heeft onder Oud-Soerel, gelegen aan de verkeers weg EpeNunspeet, een heidebrand gewoed. De brand ontstond in - een complex particuliere heidegrond. Het vuur greep, aangewakkerd door de wind, snel om zich heen, doch de brandweer uit Epe en de bosbrand- i weer uit Nunspeet, geassisteerd door militairen, konden de brand tot een J geringe omvang beperken. Ongeveer j vier hectare heidegrond, begroeid met vliegdennen en berkebomen, gingen in. de vlammen op. De oorzaak is tot i nog toe ndet bekend. Bouw van landhuizen op Veluwe verboden In Gelderland wordt hard gewerkt I aan een aantal streekplannen. Het I plan voor de Veluwezoom-Zuid is het verst gevorderd. Wanneer een I streekplan tot stand komt, moeten de gemeenten die er onder vallen binnen twee jaar hun uitbreidings plannen daarmee in overeenstemming brengen. Het facetplan Veluwe, dat 14 ge meenten omvat, richt zich niet zoals de anderen, op de ontwikkeling van de streek, maar op het landschap en de recreatie. Met het oog op de hon derdduizenden toeristen die jaarlijks de Veluwe bezoeken, is de plandienst er op uit het hoge middengedeelte recreatiegebied te laten. Landhuizen mogen alleen aan de rand van dit gebied worden gebouwd. Voor sana toria en kampeercentra is er wat meer vrijheid. De eventuele vestiging van een compostbedrijf op de Velu we, dat voor de in cultuur zijnde zandgronden van belang is, maar in een recreatiegebied minder past, wordt in dit streekplan ook in aan merking genomen. Eén jaar geëist voor diefstal bij de watersnood Een jaar gevangenisstraf eiste de procureur-generaal bij het Haagse Gerechtshof tegen een 63-jarige landbouwer uit Hontenisse. Verd. was door de politierechter te Mid delburg veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf en bevel t.t onmid dellijke gevangenneming wegens diefstal bij watersnood. Hij had zich tijdens de watersnood verschillende goederen die op zijn erf waren aan gespoeld toegeëigend, zoals planken, een vat olie, meubelen enz. De president wees er bij het ver hoor verdachte op, „dat hij uit het gelid was getreden" door in die tijd, toen iedereen de slachtoffers hielp, te gaan stelen. De procureur-generaal zeide het gepleegde feit als zeer ernstig te be schouwen. Hij meende ondanks de hoge leeftijd van verdachte één jaar te moeten eisen, omdat deze weinig spijt over zijn daad toonde. De verdediger vond de straf in eersto aanleg, gegeven wegens alge mene preventie, reeds zeer hoog. Hij zeide dat zijn cliënt geen „aasgier" was, die op roof uitging. Hij vroeg onmiddellijke invrijheidstelling. Na in de raadkamer te zijn geweest, wees het hof dit verzoek af. Uit spraak 22 April. 12 April: zon op 5.51 en onder 19.32; maan op 4.55 en onder 18.10 uur. 13 April: zon op 5.49 en onder 19.34; maan op 5.11 en onder 19 40 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI onbewolkt 0 C. OSLO zwaar bew. 1 STOCKHOLM licht bew. 1 KOPENHAGEN onbewolkt 4 LONDEN licht bew. 2 PARIJS onbewolkt 2 NICE licht bew. 9 BERLIJN onbewolkt 1 FRANKFORT onbewolkt 5 MüNCHEN regen 6 ZURICH motregen 6 AMSTERDAM onbewolkt 3 BRUSSEL onbewolkt 1 Zondag nog droog Het K.N.M.I. deelt mede: Na het wisselvallige en buiïge weertype van de Paasdagen kwam ens land geleidelijk meer onder in vloed te staan van hogedrukgebie- den, waardoor het weer een gelei delijke verbetering onderging. Wel iswaar veroorzaakte een storing bo ven Frankrijk Donderdag veel be wolking en in het Zuidoosten van het land zelfs enige regen, maar deze trok gisteren snel weg naar het Mid dellandse Zeegebied, zodat gister middag in het gehele land de zon weer scheen. De temperaturen ble ven echter nog vrij laag tengevolge van de schrale Noordoosten wind, die koude lucht vanuit Scandinavië aanvoerde. Tegen de avond ging de wind lig gen. zodat bij heldere hemel een flinke daling van de temperatuur optrad en plaatselijk zelfs 1 a 2 gra den vorst voorkwam. Het gebied van hoge luchtdruk, dat ons nu fraai weer bezorgt, ver plaatste zich vannacht naar Duits land, hetgeen een draaiing van de wind naar Zuidoost en Zuid tenge volge had. Hierdoor komt aan de aanvoer van koude lucht tijdelijk een einde, zodat de temperaturen weer geleidelijk hoger worden. Het mooie weer wordt echter be dreigd door een actieve depressie ten Westen van de Britse eilanden, die in de richting van Midden-Noor- wegen trekt. De storingsfronten van deze depressie bereikten vanmorgen de Ierse kust. Zij zullen in de loop van vandaag en morgen over de Britse eilanden naar het Oosten trek ken, maar ons land naar alle waar schijnlijkheid niet vóór morgenavond bereiken, zodat ook voor morgen nog droog weer verwacht mag worden. De wind zal echter uit het Zuiden gaan aanwakkeren en ook de bewol king zal geleidelijk toenemen. PRINS BERNHARD TE VENETTE Prins Bernhard, vergezeld van de prinsessen Beatrix en Irene, is Vrij dag met zijn particulier vliegtuig voor een bezoek van enige dagen te Venetië aangekomen. De zuivel-invoer van Verenigde Staten Naar vernomen wordt heeft presi dent Eisenhower de Amerikaanse tarïefcommissie opdracht gegeven onmiddellijk een onderzoek in te stellen naar de bestaande invoerbe perking op boter en andere zuivel producten en enkele vetten en oliën. De commissie kreeg verder opdracht maatregelen aan te bevelen, welke genomen moeten worden voor het aflopen van de bestaande bepalingen tot beperking van de invoer op 30 Juni a.s. De onder-minister voor Economi sche Zaken, Harold Linder, heeft voor de senaatscommissie voor de landbouw verklaringen afgelegd en daarbij de Amerikaanse boeren ge waarschuwd, dat zij ernstig risico zouden lopen hun overzeese markten te verliezen, wanneer onnodige be perkingen op de agrarische invoer zouden worden gelegd. Linder deel de mede, dat het ministerie van Bui tenlandse Zaken tegen de handha ving is van artikel 104 van de wet op de defensieproductie, waarbij grote beperking wordt gelegd op de invoer van zuivelproducten, in het bijzonder van kaas. Dit artikel loopt in Juli a.s. af. De voorzitter van de senaatscom missie zeide tegen Linder: „Wij ho pen, dat de president doeltreffende maatregelen zal nemen tot regeling van de zuivelinvoer. Wanneer de president niet handelt, zal het con gres dit doen. U kurit er staat op maken, dat het congres na Juli de Amerikaanse zuivelindustrie niet in een hopeloze toestand zal laten."

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2