3>e£cidóe(Boti/fca/nt HET SPIONNAGE-COMPLOT IN WEST DUITSLAND ONTDEKT Opzienbarende arrestaties verricht Hoofdkwartier was in Oost-Berlijn Overeenkomst te Panmoendjon getekend THOREZ ZAL DE BOEDEL MOETEN REDDEN Wat journalisten in Moskou zagen Sterke man in Kenya Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 11 APRIL 1953 44ste JAARGANG No. 12861 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20S26, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. rand., f 6.p. kwart. Franco p. p. 1 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. 'Telefoontjes 1 1-^0 VREDE IN KOREA Jan vani Luxemburg en prinses Josephine Charlotte van België is een ware verademing in de drukkende atmosfeer der grimmige buitenlandse berichtgeving. Wij lezen van de triomphale intocht van de bruid in de hoofdstad van het lieflijke groot hertogdom, wij zien voor ons geestes oog de luisterrijke stoet van vorste lijke gasten en wij smullen van de sprookjessfeer, die er hangt om het geluk van* twee koningskinderen. Wat is die belangstelling anders dan de hang van ons arme hart naar een lieflijker wereld dan de onze van 1953? Waar is in onze wereld de glo rie van het koningschap gebleven»? Onze presidenten zijn onbekende, kleurloze figuren; wij kennen nog slechts ministers, met wier beleid wij het niet eens zijn en die politiek on> hals worden gebracht; in sommi ge landen ook lichamelijk! Achter het IJzeren Gordijn is 0 het ministerschap beslist een ongezonde betrekking, vooral in een tijd waarin weer eens het roer wordt omgesmeten, Rioemi en Igna- tief weten ervan mee te praten; van het gestoelte der ere zijn zij plot seling op het harde britsje van de Moskouse gevangenis komen te zit ten. Misschien weten zij, wat er pre cies aan de hand is, maar hier in het Westen weet niemand het. Zelfs de oude rotten op het gebied der buiten landse politiek, moeten bekennen, dat zij de renene van de jongste om mekeer van het Kremlin niet dóór hebben. Dat is op zichzelf al een gegronde reden om de bedoelingen der Russi sche machthebbers te blijven wan- trouwens; een achterdocht, die zó hecht gebaseerd is op slechte ervarin gen van jaren, is met een paar goed kope vriendelijkheden niet weg te vagen. Misschien menen de Russen dat; althans Wisjinski scheen dat te menen, toen hij van de week in de politieke commissie der Verenigde Naties de verwachting uitsprak, dat de vergadering zijn amendement op de resolutie inzake het onderzoek naar de beschuldiging van bacteriolo gische oorlogvoering zou aanvaarden, omdat er nu toch „daden genoeg" gesteld waren van de zijde van Mos kou. Wij hebben er al meer op gewezen, dat deze „daden" op de keper be schouwd nog maar zeer magere da den zijn en dat de Sovjet-Unie in feite buitengewoon weinig conces sies heeft gedaan. Zelfs de liquidatie van het voor alle partijen (ook voor de Sovjet-Unie) zo hachelijke Ko- rea-avontuur is niet eens zo'n ge weldige concessie, want met het los laten van deze daad van agressie heeft Moskou zich geducht in de vin gers gesneden. Het ligt volkomen in de lijn van de politiek, welke een tor pedering van het Noord-Atlantische Verdedigingspact beoogt, om Korea, de grote motor van het pact, eerst uit te schakelen. Bovendien is de con cessie der Noordelijken nog vrij schriel ook, daar zij slechts 600 ge wonde en zieke krijgsgevangenen willen uitleveren tegen 5.800 van de zijde der geallieerden. Maar laten wij ons niet opwinden over zo'n kleinigheid, de „door braak" is er en dat is ten slotte het voornaamste. wapenstilstandsbesprekingen, die logischer wijze na de overeenstem ming omtrent de gewonde krijgsge vangenen dienen te volgen, met de zelfde vlotheid tot een resultaat zul len leiden. Eén ogenblik scheen het alsof Wisjinski roet in> het eten wilde gooien doordat hij in de politieke commissie van de Verenigde Naties verklaarde, dat het Russische stand punt van de gedwongen repatriëring der gezonde krijgsgevangenen onver anderd was gebleven. Hoe nu, vroeg men zich af, gaat Wisjinski nu terugtrekken wat Tsjoe- en-Lai, de Chinese minister-presi dent reeds had toegezegd, nl. dat de Noordelijken niet zouden vasthouden aan dat standpunt, dat tenslotte het grote struikelblok bleek te zijn op de weg naar een wapenstilstand? Maar neen, zó erg schijnt het ook weer niet te zijn, want ui* een Vrij dag te Panimoendjon aan de geal lieerden overhandigd schrijven van generaal Nam II blijkt, dat de Noor delijken „in beginsel" het standpunt der gedwongen repatriëring wel juist blijven achten, maar dat zij een concessie willen doem. „De Chinezen en Noord-Korea-ien zijn trouwens van mening, dat er geen krijgsgevan genen zijn, die niet naar huis willen gaan". Misschien is in deze laatste zinsne de de oplossing van het conflict te vinden: de standpunten van beide partijen blijven onaaangetast, want er is tenslotte niets om zich druk over te maken. Wij doen net of er in 't geheel geen - probleem is, en ons „gezicht" is gered. Hoe men dat in» de practijk zal fixen, is een andere vraag, maar je moet Oosterling zijn om op het idee te komen. Met dit al is de vrede in Korea weer een stapje nader gekomen, dank zij het uitstappen van Stalin, al be grijpen wij nog niet goed, wat Stalins als deze nutteloze schietpartij tot het dood daar mee te maken heeft Van zelfsprekend zal het ons goed doen, verleden behoort, maar nu de Ver enigde Naties eenmaal de kosten ge- Groot opzien is verwekt door de ontmaskering van een spionnage-organisa tie in West-Duitsland, die werd geleid door Sovjet-oificieren en haar hoofd kwartier heeft in Oost-Berlijn, onder de camouflagenaam „Instituut voor Eeonomisch-Wetenschappelijk Onderzoek". Fr zijn reeds 35 arrestaties ver licht, doch er zijn nog meer aahhoudingsbevelen uitgevaardigd. De bendeleden werkten onder dekmantel van handels-firma's en zij ver zamelden naarstig gegevens over alle aspecten van het West-Duitse leven: economisch, politiek en militair. Met deze operatic is de grootste spionnage- bende, die sinds de oorlog in West-Duitsldnd werkte, ontmaskerd. Vice-kanselier dr. Franz Bliihcer maakte dit sensationele nieuws gisteren persoonlijk bekend. Kanselier dr. Adenauer was al van het onderzoek op de hoogte, toen hij op 2 April naar Amerika vertrok. En gisterochtend was hem het eindresultaat telegrafisch medegedeeld. De chef van de West-Duitse veiligheidspolitie, dr. Hans Egidi, zei nog, dat de Oost-Duitse vice-premier Ulbricht \olkomen op de hoogte was van de activiteit van de bende, waarin o.m. dc Oost-Duitse wnd minister van Veiligheid, Wilhelm Zaisser, een werkzaam aandeel had De Wést-Duitsers zullen thans een diep inzicht krijgeen in het communistische gevaar, aldus L'gidi, die aangetoond achtte*, dat West-Duitsland niet genoeg op zijn hoede kan zijn, ondanks de Russische „vredesgebaren". BEZETTINGS AUTORITEITEN BIJTIJDS GEWAARSCHUWD. Ook poogden de spionnen gege vens te verzamelen over de geal lieerde strijdkrachten, aldus Blücher, en daarom waren de Amerikaanse, Franse en Britse bezettingsautoritei ten „bijtijds" gewaarschuwd. Onder de arrestanten (allen Duitsers) bevin den zich vele industriëlen, die bo vendien op onwettige wijze strate gisch belangrijke goederen naar de Sovjet-Unie verscheeptzouden heb ben. Er waren~ echter „geen vooraan staande ex-nazi's" bij en zij stonden evenmin in contact met de Nau- mann-groep. Overigens zei de vice- kanselier, dat de arrestaties niets uitstaande hebben met de nieuwe politieke stappen van Moskou, om dat zij „de bekroning zijn van een langdurige jacht, waardoor verleden jaar reeds twee andere gevaarlijke benden opgerold konden worden benden, die wekten voor Tsjecho- Slowakije en Polen". In 1950 was reeds gebleken, da* onder de dek mantel van de „Oost-West-handel" spionnage-kanalcn werden gegra ven. Geleid door Russische officieren. Dc aanhoudingen waren geschied op basis van gegevens, die vrijwel geheel uit originele documenten be stonden. Daarbij v/as duidelijk ge- de bende tot in détails na te gaan, waarbij zij ontdekt had, dat er vier afdelingen bestonden: twee, die lou ter spionne*?rdcn, een voor het ad ministratieve gedeelte en een vierde voor het schiften van de inlichtin gen. Ook had de bende contacten met communistische organisaties in West- Duitsland, zoals b.v. de „Vrije Duitse Jeugd" en de Vr-e Duitse vakvereni ging", die beide onwettig zijn ver klaard. Bovendien bestonden er aanwijzin gen, dat de spionnen geinfiltreerd waren in de bureaus van de onder scheidene Westduitse staatsregerin gen. Daartegenover waren er geen in dicaties, dat dit ook het geval was op de bureau's van de federale regering. HAMMARSKJOELD BEëDIGD. De 47-jarige Zweedse diplomaat Dag Hammarskjoeld, is Vrijdag in de vergaderzaal van de Algemene Ver gadering geïnstalleerd als secretaris generaal der Verenigde Naties. Na de beëdiging werd hij door zijn voorganger Trygve Lie aan de voor zitter cn de zeven ondervoorzittters der Algemene Vergadering voorge steld. Eén dezer onder-voorzitters is de leider der Russische delegatie An drei Wsjinski. Nadat Winsjinski Hammarskjoeld de hand had geschud én hém enige woorden ter gelukwen- bleken, dat de bende geleid werd door j sing had toegevoegd drukte hij Russische lcger-officieren in Oost- I Trygve Lie dc hand. Dit gebaar Duitsland en dat Oostduise rege- leidde onmiddellijk tot een applaus ringsleden er geheel van op de hoog-1 der aanwezige afgevaardigden, te waren. De Russen hebben sinds 1950 ge- Alleen terdege getrainde lieden weigerd Trygve Lie als secretaris konden deel uitmaken van dc bonde en dat had het opsporingswérk bij zonder moeilijk gemaakt. Maar thans was de Westduitse veiligheidspolitie er in geslaagd de samenstelling van generaal te erkennen, daar hij t op treden der Verenigde Naties in Ko rea had onderschreven. Zij hebben hem sindsdien volkomen gene geerd. Geboorteaankondigingen Doopkaarsen in ruime keuze. Fa. i. N. GEIJER Botermarkt 26 - Leiden - Tel. 20519 (Advertentie) ïïluyJkatt tandaAti, Deze Hamburgse tandarts, Dr. Hans Köpke, voert reeds sinds zijn twin tigste jaar een „dubbelleven". Des nachts speelt hij klarinet in een nachtclub in de stad, overdag is hij een eerbiedwaardig tandarts, die ve le patiënten van kiespijn verlost. Köpke betaalde indertijd zijn studie, en apparatuur met de Marken, die hij 's avonds als lid van het Jazz- bandje verdiende. De tandarts-bond, die een zeer strenge erecode heeft, laat Köpke's „nachtleven" ooglui kend toe. De zangeres Renée Franke, die alleen wenst op te treden met een band, waarin Köpke de klarinet tist is, is niet bang van haar tand arts. Tevens om hervatting bestandsbesprekingen verzocht Geallieerde en communistische verbindings-officieren nebben vandaag te Panmoendjon een overeenkomst voor uitwisseling van zieke en gewonde krijgsgevangenen binnen dertig dagen getekend. Bij deze gelegenheid verzochten de communisten om hervatting der vol ledige bestandsbesprekingen, die zes maanden geleden wedden afgebroken Op de communistische lijst voor uitwisseling staan 450 Zuid-Koranen, 120 Amerikanen, 20 Britten en 15 Canadezen, Turken en Nederlanders. De geallieerden znllen 5100 Noord-Koreanen en 700 Chinezen terugzenden. DATUM NOG NIET BEKEND De datum, waarop de uitwisseling van zieken en gewonden zal begin nen, is niet bekend gemaakt, doch schout-bij-nacht Daniel, leider van de V. N.-delegatie, deelde de Noord- Koreaanse generaal Lee Sang Ts.io mee, dat de geallieerden binnen 72 uur gereed zouden zijn. De commu nisten verklaarden, dat zij morgen, Zondag, zullen meedelen, wanneer zij met repatriëring kunnen beginnen. Waarnemers verwachten, dat binnen tien dagen de eerste geallieerde zie ke en eewonde gevangenen zullen aankomen. Schout-bij-nacht Daniel verklaar de na afloop der ondertekening te genover de pers, dat de onderhen delingen niet moeilijk waren ge weest. Klaarblijkelijk was de com munisten verteld, wat zij doen moes ten. „Zij waren geheel objectief", zo voegde Daniel hieraan toe. Op het verzoek van Daniel om een zo breed mogelijk uitleg te geven aan de definitie van zieke en ge wonde gevangenen antwoordde ge neraal Lee, dat er geen kans bestond op verhoging van het aantal uit te wisselen krijgsgevangenen op de communistische Hist. Volgens een geallieerde woordvoerder zei Lee, dat verder niet over deze kwestie diende te worden gediscussieerd. DE KWESTIE DER ANDERE KRIJGEGEVANGENEN Radio-Peking heeft meegedeeld, dat in de brief, die generaal Nam II namens de Noordelijken aan generaal Harrison heeft gericht, wordt voor gesteld, dat beide zijden onmiddel lijk na het staken der vijandelijk heden beginnen met repatriëring van alle krijgsgevangenen, die naar hun land terug willen, en de andere naar een neutrale staat zullen over brengen. Hierdoor kan een rechtvaardige oplossing van de kwestie der repa triëring wofden gevonden, welke nog de enige hinderpaal voor de ver wezenlijking van een wapenstil stand in Korea is, aldus de brief. „Wü zijn van mening, dat het be ginsel van repatriëring van alle krijgsgevangenen van beide zijden onveranderd juist is. De Koreanen en Chinezen zijn ech ter met het oog op het feit, dat deze kwestie de enige hinderpaal voor de verwerkelijking van een wapenstil stand in Korea is, van mening dat de repatriëring der gevangenen than? ir. deze twee stadia moet worden tot stand gebracht, opdat de menings verschillen worden weggenomen en een wapenstilstand kan worden ge sloten. De Koreanen en Chinezen zijn van mening, dat er geen krijgsgevange nen zijn, die niet naar huis willen gaan". Z.H. de Paus ontving Arabische vorsten Sir Abdullah Salim Sach (rechjs), die regeert over het Arabische Sheik dom Koezeit. een zeer rijk olieland, werd door Z. H. de Paus in audiëntie ontvangen. De Sheik is op doorreis naar Londen, waar hij de kroning van Koningin Elizabeth zal bijwonen. Mislukte ontvangst Na een kuur van 29 maandon in Rusland is Maurice Thorez gisteren in I Frankrijk teruggekeerd. Zonder zich j aan zijn volgelingen te hebben ver- toond, is de grote man, die de com-1 raunistische partij weer in het gareel moet brengen, voorlopig naar een on-1 bekende verblijfplaats vervoerd. Te St. QuenLin, 150 kilometer ten Noorden van Parijs, stapte Thorez uit de trein, steunend op de arm van een van z(jn lijfwachten. Met de an- dere hand leunde hij op een stok. Hinkend en met vier lange tussen pozen bereikte hij de gereedstaande kogelvrije Delahaye. Hij zag er op gewekt uit en weerde alle vragen af. De hartelijke ontvangst, die dc Pa- rijse communisten hun leider hadden toegedacht op het Gare du Nord is ten deel gevallen aan John Rode rick, een Amerikaans journalist, die uiterlijk op Thorez lijkt. Vrouwen vielen hem om de hals, een klein meisje gaf hem een bos rode bloe men, en de fotografen verschoten hun lampjes op hem, tot de verbouwereer de correspondent iedereen op zij schoof, de bloemen op de grond smeet en de beno.i nam. Thorez is in Frankrijk terugge keerd op een ogenblik, dat de aan hang van de communistische partij kleiner is dan ooit na de oorlog. Naar van betrouwbare zijde verno men wordt, is het aantal leden van 820.000 in 1947 gedaald tot 444.000 in 1952 en is le verkoop van het partij orgaan „L'Humanité" gedaald van 501.000 in 1945 tot 174.000 in Januari 1953, terwijl het avondblad „Ce Soir" helemaal is verdwenen. Als een grootvorst. De „volksman' Thorez heeft overi gens gereisd als een grootvorst uit de Tsarentijd. De wagen, waarin hij reisde, was hem in Warschau door de maakt hebben en de offers aan goed en bloed voor de zaak van de vrede hebben gebracht, zou het ons no| lie. ver zijn, als nu ook de vruchten van al die offers konden worden geoogst. Met andere woorden, wij zouden een vrede var»- harte toejuichen, maar dan ook een eervolle vrede, d;e ons de morele zekerheid verschaft, dat de offers niet tevergeefs zijn gebracht. 102,1 millioen gulden in Rampenfonds In het Nationaal Rampenfonds is tot Vrijdag een bedrag gestort van 1021 MILLIOEN GULDEN. Sinds Donderdag is er dus'weer 400.000 bijgekomer „MYR" OP DE „MYR „Voor zover ik heb kunnen nagaan 's de Russische bevolking zich niet bewust van de wijziging der politiek in de Sovjet-Unie. De Russen wefen n'ets van het nreuwe vredesoffensief af. Zij denken, dat het al jaren aan de gang is." Dit vertelde John H. Biddle, ver- slageever van „The Daily News", uit Hunt'ngdon (USA). Hij is een van de tien Amerikaanse journalis ten van kleinere bladen en radiosta tions, die een onverwacht verblijf van zeven dagen in Moskou hadden. Negen hunner (één bleef achter in Bremen) waren gistermiddag een half uur op Schiphol tijlens een tus- sen'an'l'ng in hun vliegtocht van Berlijn naar Londen. „Vrede is het meest populaire woord in de Sovjet Unie," vertelden zij. „Het Russische woord voor vrede is „myr" en het betekent tevens we reld. In Moskou heb ik grote spreu ken gezien, uitgelegd in mozaïek, waarbij met de dubbele betekenis van „myr" woordspelingen werden gemaakt. Daar stond dan in het Rus sisch: „Vrede over de gehele we reld". De groep was in Moskou geheel vrij om te doen wat zij wilde. Voor zover de verslaggevers dit hebben kunnen zien, zijn zij niet nauwlet tend geobserveerd. Aangezien geen hunner de Russische taal beheerst, werden zii op hun tochten vergezeld door Russische gidsen, die redelijk Engels konden spreken cn dio hun waren toegewezen door de Russische autoriteiten. De Amerikanen hebben zich er in hoofdzaak toe moeten beperken, met deze pidsen van gedachten te wisse len. Het was hun opgevallen, dat de ze gidsen niet uit eieen beweging onderwerpen ter sprake brachten over directe Russische aangelegenheden. Als voorbeeld daarvan gaf John Biddle, die het spraakzaamst bleek in de proep, de kwestie van de gear resteerde en later vrijgelaten Rus sische artsen. „Ik heb gemerkt, dat de Russen er van overtuigd zijn, dat hier werkelijk een vergissing was genvaakt. Een der gidsen haalde de vrijlating der artsen als bewijs aan van de openhartigheid der Russische regering die immers nu duideliik toonde voor het volk niets geheim te willen houden". Leider van de Amerikaanse gasten was J. L. Wiek van de Ohio Daily Times, die vertelde, dat hij met zijn collega's in Moskou gevraagd had om een onderhoud met enkele hoge regeringsautoriteiten, bijv. Malenkov zelf en Molotov. Dit werd weliswaar niet geweigerd („De Russen weige ren nooit iets"), doch er was niets van gekomen. Poolse regering ter beschikking ge steld en is toen aan treinen gekop peld geweest tot in Frankrijk. Zij be stond uit een slaapkamer, salon, bad kamer en keuken cn was voorzien van radio en een afzonderlijke ver warmingsinstallatie. De wagon was nl. volkomen geïsoleerd van de rest van de trei.» cn gedurende de hele reis trouwens is Thorez in strikte afzondering gebleven. Als gevolg had de rode leider een ische art? bij zich, een-verpleeg ster, twee tolken, twee lijfwachten, een kok en een ambtenaar van de Poolse spoorwegen. In Kenya is nu ook een .sterke man" benoemd om de campagne te gen het geheime genootschap Mau- Mau tc leiden volgens dezelfde methoden, die met veel succes op Ma- lakka zijn toegepast. Volgens een officiële bekendma king is de vroegere militaire gouver neur van de Britse sector in Berlijn en thans chef-staf Operation, gene raal Hinde, alleen verantwoordelijk voor de acties tegen de Mau-Mau. Hij krijgt uitgebreide bevoegdhe den, de beschikking over alfe rege ringsinstanties in Kenya en het be vel over alle provinciale veiligheids organen. Deze organen, veiligheids commissies geheten zullen gecoör dineerd worden onder een nieuwe noodtoestandscommisric in Nairobi. Tevens zal worden onderzocht in hoeverre de werkzaamheden van de justitie kunnen worden bespoedigd in gevallen van moordaanslagen, door terroristen gepleegd. Eén luchtcorridor naar Berlijn De Sovjet-autoriteiten hebben op de Berlijnse conferentie voorgesteld de drie luchtcorridors tussen Berlijn en West-Duitsland samen te voegen tot écn brede corridor, om de veilig heid in de lucht boven Duitsland tc verbeteren. De drie tegenwoordige corridors lopen reip. van Frankfort, Hannover cn Hamburg naar Berlijn, Hun hoog te reikt tot ongeveer 3.200 meter en hun breedte bedraagt 20 mijl. De Russen willen nu alleen een (bredere) luchtcorridor van Ham burg (Britse zóne) naar Berlijn la ten lopen. Dit zou er op neerkomen dat de Amerikanen niet langer een directe verbinding tussen hun zóne (Zuid- Duitsland) en West-Berlijn hebben. De Russen stelden verder voor be palingen te maken voor de hoogte, waarop de vliegtuigen moeten vlie gen, zulks om de contrólc te verge makkelijken. Volgens onbevestigde berichten zouden de Russen ook hebben voor gesteld, dat geen geallieerde ge vechtsvliegtuigen meer naar Berlijn zouden vliegen. JiaweÜje Door moeite en harde arbeid wordt de ziel vobr de strijd gewapend en voor de overwinning sterk gemaakt.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1