3>e £eidóe(3oii/fca/»it „Geestelijke lusteloosheid 'n gevaar voor deze tijd" Verbluffende wendingen te Moskou Turkse duikboot geramd en vergaan „Giftige reptielen" volkomen gerehabiliteerd PANMOENDJON IS WEER HERLEEFD Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN arNSDAG 7 APRIL 1953 44ste JAARGANG No. 12857 Gisteren walgelijk reptiel, vandaag schitterend voorbeeld, EN MORGEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs i 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Pauselijke Paasboodschap Een menigte van naar schatting meer dan een kwart millioen pel grims uit geheel de wereld heeft op Paaszondag, dicht opeengepakt op het St. Pietersplein en de aangren zende straat der Verzoening, de Via della Conciliazione, geluisterd naar de Paasboodschap van Z. H. de Paus, waarin Deze de lusteloosheid en gees telijke traagheid het grote gevaar voor deze tijd noemde en waarin de H. Vader opriep om te komen tot nieuwe daden. De H. Vader sprak met een heldere en krachtige stem, die bewees, dat Hij Zijn zware ziekte weer geheel te bo- veni is. Onmiddellijk na de toespraak viel er een indrukwekkende stilte, waarin alleen de stem van de H. Va der klonk, die in het mooie statige Latijni de gebeden reciteerde en in een wijds gebaar Zijn hand ophief om de drievoudige Pauszegen te geven „Urbi et Orbi", „Aan de stad Rome en de gehele wereld". Geheel de Kerk verheugt zich in de glorie van de verrezen Christus, zeide de Paus. Want het Mysterie van Pasen is het mysterie van het leven, dat de dood overwint, op voorwaar de, dat dit leven ook inderdaad leidt naar God, zijn einddoel". „In afwachting van de toekomstige glorie moeten wij op aarde de wer ken verrichten van het leven en niet van de dood. Deze boodschap moeten wij ook brengen aan onze broeders, die nog leven ini de schaduwen der dwaling om ook hen te laten delen in het licht van de verrijzenis van het geloof in Christus. „Laat Ons dan echter als Uw Her der en Uw Vader U waarschuwen voor de gevaren van vandaag en U opwekken, dat er daden nodig zijn om te behouden en te versterken, wat er reeds veroverd is en te ver overen wat nog gewonnen moet wor- Ex-koning Carols overlijden In een klooster te Lissabon is van daag bijgezet het stoffelijk overschot van ex-koning Carol van Roemenië. Ex-koning Carol had de laatste tijd hartklachten. Een intieme vriend zei- de, dat hij gestorven was van ver driet, met name omdat de verhou ding met zjjn enige zoon, ex-koning Michael, zo koel was. Hij had Mi chael, die in Genève woont, nimmer een bezoek gebracht, sinds deze in 1947 in ballingschap werd gezonden door de communisten. Michael heeft in een communiqué medegedeeld, dat hij zich niet naar Portugal zal kunnen begeven voor de begrafenis, omdat hij moet blij ven bij „hare majesteit koningin An ne, die onlangs aan een derde kind het leven heeft geschonken." Door het overladen van Carol is het eerste lid aan de „koninklijke ko lonie" van Estoril ontvallen. Estoril herbergt nu nog ex-koning Umberto van Italië, de pretendent naar de Spaanse troon, don Juan, de preten dent naar de Franse troon, de graaf van Parijs (een Bourbon), aartsher tog Joseph Franz van Habsburg, neef van de vroegere keizer Franz Joseph van OostenrijkHongarije, en ad miraal Horthy, voormalig regent van Hongarye. den. Het grote gevaar van vandaag is de vermoeidheid, de geestelijke traagheid onder de mensen. Wij zou den willen, dat de stemmen der Paas. klokken in Uw hart weerklonken als een oproep tot vrede en broederlief de. Ernstig vermanen Wij U niet te versagen in de strijd voor het goede. Laat geen lusteloosheid U overvallen in Uw strijd voor de Kerk, voor de godsdienst en voor de mensheid. Blijft daarom volharden in het ge loof en weest eendrachtig. Wilt niet berusten in de vergissingen van het verleden, maar komt tot nieuwe da den en verkrijgt de vrede door onder linge eensgezindheid". Daarna richtte de. Paus zich tot Zijn beminde priesters en leken in alle landen, die thans nog moeten lij den omwille van Christus en die r.og geen uitkomst zien en geen licht aan de horizont. Hij wekte hen op tot vertrouwen omdat God ook voor hen eens de weg naar de vrijheid zal ope nen. „Vertrouwt op Christus, die Uw bevrijder is". Tenslotte besloot de H. Vader Zijn boodschap met de bede voor een Zalig Pasen voor allen, die naar Hem luis teren, en voor hun gezinnen. Over hen allen, vooral echter over de zie ken, de armen en de lijdenden-, smeekte de H. Vader alle hemelse zegeningen af. Mini&tex, Zyl&txa in de tnynen De minister van Economische Zaken, Prof. dr. J. Zijlstra. bracht een onder gronds bezoek aan de 660 meter verdieping van de Staatsmijn Maurits. De minister (links) ontvangt uitleg van de nieuwe directeur van de Staatsmij nen, Ir. A. Hellmans. Rechts de directeur-voorzitter der Staatsmijnen, de heer H. H. Wemmers. Er vallen koppen van autoriteiten DODENTAL 99 De Turkse duikboot „Dumlupinar" is Zaterdag na een aanvaring met het Zweedse vrachtschip „Naboland" in tweeën gebroken en gezonken, waar bij 99 opvarenden de dood vonden. De ramp deed zich voor in de Darda nelles drie mijl ten Noorden van Canakkale, voor de Westkust van Turkije. De duikboot had een bemanning van 101 koppen aan boord, onder wie tien officieren. Vijf man bevon den zich op het ogenblik van de aan varing op het dek. Eén werd onmid dellijk gedood. De anderen werden naar het ziekenhuis overgebracht, waar inmiddels twee zijn overleden. De overige 96 vonden de dood op ze ventig meter diepte. Alle reddings pogingen moesten als gevolg van de storm en de sterke stroming worden gestaakt, slechts twee man overleef den de ramp. De „Naboland" liep slechts geringe schade op. Het laatste wat men van de inge sloten mannen hoorde was een ver zoek om de groeten aan hun familie leden over te brengen en het zeggen De reuzenzwaaien van de nieuwe regering te Moskou doen ons van de ene verbazing in de andere vallen. Het nieuwste is, dat de Sovjet-regering enige verbluffende bekentenissen heeft gedaan. 1. De negen Russische medici, onder wie vijf Joden, die in Januari war den gearresteerd wegens moord op Zjdanow en Sjitsjerbakow. werden" tot hun bekentenissen gedwongen door „ontoelaatbare methoden." 2. Onderminister Rjoemin, onder wiens leiding de vervolging van deze medici plaats vond, trachtte „gevoelens van vijandschap jegens een natie" (lees: de Joodse natie) te kweken bij het Sovjet-volk. De negen professoren in de geneeskunde, die een paar maanden geleden beschreven werden als „giftige reptielen" zijn nu plotseling volkomen ge rehabiliteerd en in vrijheid gesteld, terwijl Rjoemin in de gevangenis is geworpen. Ook de voormalige minister van staatsveiligheid Serge Ignatief wordt nu beschuldigd van „politieke blindheid en zorgeloosheid". Bij de jongste wijzigingen in Moskou werd Ignatief een der vijf secreta rissen van het centrale comité der communistische partij. Hij is dat thans niet meer. lijk man, zo heet het nu, en hij werd door Rioemin belasterd. De discussie over de vraag,of de Sovjet-regering dit jaar een anti-se- mietische campagne begon of dat het wat anders was, kan nu als besloten worden beschouwd daar de „Prawda" deze vraag bevestigend heeft beant woord. Van alle verrassingen, die Moskou ons de laatste weken bezorgd heeft, is dit wel de meest pikante. Geen ge beurtenis illustreert de waardeloos heid van het Sovjet-recht zo duide lijk als deze. Men vergelijke, wat er in Januari over de negen onschuldi ge medici werd gezegd' „Troed" senreef toen: „Vloek en schade over de ontaardt gemenerds en moordenaars! De Sovjet-justitie zal deze misdadige ber.de, die zichzelf verkocht heeft voor ponden cn dol lars, als een giftig rectiel verplette ren." En een ander blad „Literatoernaja Gazeta", voorspelde- Het grote Sov jetvolk zal de verachtelijke bende van ellendige verraders xan het moe derland vertrappen als nietige insec ten. Zo is het alt'jd geweest, zo zal het altijd zijn." Rassenhaat en geloofsvervolging afgeschaft De „Prawda" wees er gisteren op, dat volgens de Sovjet-grondwet nie mand vervolgd kan worden vanwege zijn ras en geloof Het blad gaf eer herstel voor de vooraanstaande Jood se acteur Michoels in leven directeur van de Joods schouwburg te Moskou, die in Januari werd uitgemaakt voor een der Zionistische spionnen achter het „monster-complot der dokters moordenaars". Michoels was een eer van gebeden. Daarop werd de tele foonlijn, waardoor nog verbinding met de buitenwereld bestond, dooi de stroming verbroken. De mannen verklaarden nog, dat zij moedig wachtten. „Indien wij sterven, geef dan onze laatste groeten aan onze familieleden. Lang leve ons vader land", aldus de laatste woorden van één der officieren. Zaterdagavond waren nog slechts 22 man in leven. Zij hadden zuurstof tot Zondag. Duikers konden niet langer dan vier minuten achtereen werken. We gens het slechte weer en de stroming kon ook geen reddingsmateriaal naar de diepte worden neergelaten. Ver scheidene schepen, Turkse en Ame rikaanse, namen aan de reddingspo gingen deel. De „Dumlupinar" kwam met de „Naboland" in aanvaring, toen zij op weg naar Istanbul opdook. Zij had in de Middellandse Zee deelgenomen aan oefeningen van de Noord-Atlantische Verdragsorganisa tie. De duikboot, aanvankelijk „Bum per" geheten, werd in 1950 door de V.S. aan Turkije geschonken. De Turkse autoriteiten hebben de kapitein van de „Naboland" Lornst- zon, gearresteerd. Hij heeft beroep aangetekend tegen deze maatregel en vrijlating verzocht. Lornstzon was van mening, dat het ongeluk aan de Turkse duikboot te wijten was, daar deze, zo zeide hij, de internationale scheepvaartregels niet had gevolgd., EN TOCH HADDEN ZIJ „BEKEND". De arrestatie van de negen medi sche kopstukken en hm ontoelaatba re behandeling door de Sovjet-justi tie vonden plaats vóói de dood van Stalin. Malenkof stelt ze nu op vrije voeten, om welke reder dan ook. Zijn moeilijkheid was. dai de „bekente nissen" der dokters zo ruim gepubli ceerd waren. Zo was hij wel gedwon gen te bekennnen dat die bekente nissen gedwongen waren.... Wat hadden de doVtcrs bekend? „De misdadigers hebben toegegeven", zo meldde Tass destij Is, „dat zij pro fijt hebben getrokken van de ziekte van Zjdanow. Zij maakten een ver keerde diagnose bekend en hielden de symptomen van de hartkwaal ge heim. Zij schreven later een medicijn voor, dat schadelijk was voor deze DE VEILIGHEID IN DE LUCHT. De Sowjets hebben Zaterdagavond voorgesteld de eerste conferentie over de veiligheid in de lucht, waaraan alle vier bezettende mogendheden in Duitsland deelnemen. Dinsdagavond te houden op het Russische hoofd kwartier te Karlshorst. Dit voorstel is aanvaard. ernstige ziekte en op deze wijze dood den zij Zjdanow". Verder hadden zij „bekend" de top leider Sjtsjerbakow gebruikt te heb ben als proefkonijn voci nieuwe ge neesmiddelen. Zij hadden „bekend" de defensie van de Sovjet-Unie te willen verzwakken door de gezond heid van de maarschalken en admi raals aan te tasten Zij hadden „be kend" terreur- en spicnnageopdrach- ten te hebben aanvaard van het Jood se hulporganisatie de „American Joint". En Zaterdag stond op bladzijde 2 van de „Prawda" en de „Izmestfa" een kort communiqué van Beria's ministerie van Binnenlandse Zaken (meer bekend als MWD), waarin de ze „giftige reptielen" plotseling „van- alle blaam gezuiverd' worden ge acht. Italiaans parlement ontbonden Premier de Gasperi heeft Zaterdag het Italiaanse parlement ontbonden en bepaald, dat op 7 Juni algemene verkiezingen zullen worden gehou den. De premier deelde dit mee na af loop van een kabinetsvergadering. Het mandaat van vijf jaar van de Kamer van Afgevaardigden was reeds afgelopen. De zittingsperiode van de Senaat zes jaar zou oor spronkelijk pas volgend jaar eindi gen. De rechtsgeoriënteerde ministers hadden op ontbinding van de Senaat aangedrongen wegens de gebeurtenis sen, welke zich hebben voorgedaan bij de aanvaarding van het nieuwe kieswetontwerp, De betrokken minis ters waren van mening, dat de Senaat met het oog op de tactiek van de communistische leden onmogelyk zijn werkzaamheden kon voortzet ten. Optreden tegen de Mau Mau Politie en leden van Kikoejoe-bur gerwachten hebben 22 leden gedood van een Mau Mau-bende, die in de nacht van Zondag op Maandag het gehele, uit negen personen bestaande gezin van een Kikoejoe-hoofdman, die bekendheid geniet als burger wachtleider, om het leven heeft ge bracht of gewond. De overblijfselen van de bende worden achtervolgd. Te Lari zijn 69 inboorlingen, die er van worden verdacht Mau Mau- leden te zijn, wegens moord in staat van beschuldiging gesteld. Men neemt aan dat zij deelgenomen heb ben aan de grote moordpartij op ge zagsgetrouwe inheemsen in het ge bied van Lari, welke nu elf nachten geleden plaats vond. In totaal zijn, in verband met deze nachtelijke slachting, tot nu toe 95 Kikoejoes's in staat van beschuldiging gesteld. EDEN MOET OPERATIE ONDERGAAN. Anthony Eden, dt Britse minister van buitenlandse zaken, die al gerui me tijd aan een maagkwaal lijdt, zal deze week worden geopereerd. Hij heeft zijn bezoeken aan Turkije, Griekenland cn Italië moeten afzeg gen. Eden, die 55 jaar oud is, zou op Tweede Paasdag ir. gezelschap van zijn-vrouw vertrekken. De minister had kou op de maag gevat die later ontaardde in een ont steking van de galblaas. „Duidelijke vorderingen" wettigen optimisme Geallieerde cn Noordelijke onderhandelaars hebben Maandag „duidelijke vorderingen gemaakt naar een uitwisseling van gewonde en zieke gevan genen, aldus heeft schout-bij nacht John Daniel, 't hoofd van de geallieerde delegatie bij dc onderhandelingen te Panmoendjon, tegenover journalisten verklaard. Beide partijen hebben er in toegestemd eikaars voorstellen in overwe ging te nemen, ook een Noordelijk voorstel, waarvan niet slechts dc ernstig zieken, doch ook andere gevangenen, zouden kunnen profiteren. De leider van de geallieerde delegatie heeft Maandag voorgesteld, dat de ernstig zieken en gewonden zullen worden uitgewisseld in groepen van 25 tot een maximum van 500 per dag, te beginnen zeven dager, na onderteke ning van een overeenkomst. OP GROND VAN CONVENTIE VAN GENèVE. Namens dc Noordelijke onderhan delaars heeft de Chinese generaal Lee Sang Tsjo verklaard, dat de Noordelijken bereid zijn, zieke cn ge wonde gevangenen rechtstreeks uit te wisselen op grond van artikel 109 van de Conventie van Ger.ève inzake de behandeling van krijgsgevangenen. De Noordelijken warer verder bereid alle zieke en gewonde gevangenen, die er krachtens artikel 110 recht op hebben, naar een neutraal land tc zenden. Artikel 110 zc-gt, dat gevan genen voor wier lichamelijke of geestelijke gezondheid dit goed zou zijn, naar een neutraal land kunnen worden gezonden. Hel artikel stelt de categorieën gevangenen vast, die recht hebben op de voordelen, welke het artikel nun verschaft. Volgens generaal Lee zouden de categorieën uit te wisselen gevangenen vastge steld moeten zijn, voor het van kracht worden van een overeenkomst. Schout-bij-nacht Da-iel had gene raal Lee medegedeeld dat de verbon denen zieke gevangenen niet in cate gorieën hadden ingedeeld, doch hij voegde er aan toe: „Wij zullen uw voorstellen nauwkeuri? bestuderen cn ik stel voor, dat gij ooi* dc onze zorg vuldig zult overwegen Het plan der geallieerden omvat dc volgende punten: 1) Het opperbevel der V.N. is be reid, niet later dan zeygnuiagen na ondertekening van een overeen komst met de overdracht van ernstig zieken en gewonden t. beginnen. 2) Per dag zullen 500 gevangenen, in groepen van 25 uitgewisseld wor den totdat de uitwisseling voltooid is 3) Beide partijen waarborgen be veiliging tegen luchtaanvallen en ge- v angenentransporten. 4) Beide partijen zullen vrije toe gang hebben tot het uitwis6elingster- rein tc Panmoendjon 5) Het totaal aantal gevangenen in de uitwisselingscentra die onder toe zicht staan van elk d-.i partijen mag rooit groter zyn dan 300. 6) Indeling van uitgewisselde ge vangenen volgens nationaliteit/ Nadat de besprekin" tot Dinsdag was verdaagd, deelde schout-bij- nacht Daniel de pers mede, dat de houding van de Noordelijken „zeer objectief" was geweest De geallieer den wilden de Noordelijken vertrou wen schenker, zolang zij geen reden hadden om dit niet te doen. Roemenië volgt De eerste satellietstaat, welke Rus land is gevolgd op het pad der be rouwvolle terugkeer Is Roemenië. Daar heeft het presidium van de Nat. Vergadering een amnestie afge kondigd voor grote groepen delin quenten. Een van de eersten, die van dc nieuwe koers heeft geprofiteerd, is Anna Pauker, de voormalige Roe meense vrouwelijke minister van bui tenlandse zaken. Zij is op vrije voeten gesteld. Ook elders werkt dc nieuwe rich ting door. Zo zijn 147 Japanese vis sers, bemanningen van vissersvaar tuigen, die in de afgelopen jaren door communist isch-Chinesc patrouilles waren opgebracht, vrijgelaten. Zij zullen met drie vissersschepen naar Japan reizen. Twee Japanse vissersboten, die se dert de herfst door de Sowjet-autori- teiten waren vastgehouden, zijn Zon dag met 26 man aan boord in een ha ven in Noord-Japan teruggekeerd. DEKEN HOMULLE Op advies van rijn geneesheer Is, wegens een hernieuwd hartlijden, dckoii A. II. M. J. Homulle, op Tweede Paasdag wede rom in het St. Elisabeth-zickenhuis opgenomen. Uit voorzorg cn op zijn eigen ver zoek werden hem de laatste II. Sa cramenten toegediend door pater R. R. van Kempen C.s.s.R. uit Den Haag. Voor het welzijn van dc deken is absolute rust zeer wenselijk. Het is dus vanzelfsprekend, dat het bezoek tot het uiterste beperkt moet blijven. Jiamettje Wie deel uitmaakt van een levens gemeenschap, kan niet altijd doen, wat hij wil, maar moet zich dikwijls voegen naar wat anderen willen. 5)e aetfrtande keik te CLmeide De 400 jaar oude Nederlands Hervormde Kerk tc Ameide is ir de nacht van Vrijdag op Zaterdag door brand geheel verwoest. Na ailoop van de brand bleef niets dan de geblakerde muren Van de kerk over.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1