RUSSISCHE DOKTERS WEER VRIJGELATEN Dat liep nogal los Dulles waarschuwt voor optimisme «aar HUIBERS Tito aast op Albanië Wordt Tito soepeler teqen de Kerk? HOE wordt het weer? ZATERDAG 4 APRIL 1953 PE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Arrestatie was zonder grond Het Sowjet-ministcrie van binnen landse zaken heeft Zaterdagochtend bekend gemaakt, dat de negen dok ters, die in Januari van dit jaar wer den beschuldigd van het veroorzaken van de dood van ZJdanef, eens ge noemd als Stalins opvolger, zijn vrij gelaten. In de bekendmaking wordt ook de vrijlating bekend gemaakt van zes doktoren, van wie niet bekend is waarom zij in hechtenis werden ge nomen. Deze zes artsen werden niet eerder in de zaak van de negen dok ters genoemd. In de verklaring van het ministerie van binnenlandse zaken werd gezegd, dat de artsen door het voormalige ministerie van staatsveiligheid „abu sievelijk en zonder juridische gron den" werden gearresteerd. Degenen, die verantwoordelijk zijn voor het onjuiste onderzoek bij de arrestatie vani de dokters, werden gearresteerd, aldus de bekendmaking. Het besluit, waarbij de vrouwe lijke dokter Timasjoek*, die naar wordt gezegd, de negen op 13 Januari gearresteerde dokters had beschul digd, de „Orde van Lenin" was toe gekend, werd ingetrokken. De toe kenning werd in de jongste verkla ring „onjuist" genoemd. De bekendmaking werd gepubli ceerd in het partijblad „Prawda" ëh in de „Izwestia" het blad van de Russische regering. Russische dokters vrijgelaten. De negen Russische dokters werden er ruiet alleen van beschuldigd Zjda- nef in 1948 te hebben gedood, maar ook van een poging tot het doden van een aantal militaire leiders, on der wie maarschalk Wassilowski, minister van het leger, generaal Sjte- menko, die hem als stafchef opvolgde, maarschalk Konjef, maarschalk Go- worof en admiraal Lewtsjenko. In de „Prawda" van dertien Ja nuari werd van de dokters gezegd, dat zij een „organisatie van Zionisti sche spionnen" vormden ónder het mom een organisatie voor liefdadig heid te zijn. Ook werd toen van de dokters ge zegd, dat zij betrekkingen onderhiel den met de Britse en Amerikaanse geheime dienst. In de verklaring van het ministerie van binnenlandse zaken werd gezegd, dat op grond van de gevolgtrekkingen van een commissie van onderzoek, benoemd door het ministerie van bin nenlandse zaken, de in hechtenis ge nomen negen artsen volledig zijn ge zuiverd van de beschuldigingen, die tegen hen naar voren werden ge bracht. In de verklaring stond na de op somming van de namen van vijftien dokters „en anderen", dat, volgens Reuter, misschien een aanwijzing kan zijn, dat er nog andere personen bij de zaak betrokken zijn, die niet nood zakelijk dokters behoeven te zijn. Het onderzoek heeft aangetoond, aldus het ministerie van binnenland se zaken, dat de beschuldigingen te- Tegen de Mau Mau Veiligheidstroepen zijn Vrijdag in verscheidene delen van de centrale provincie Kenia in botsing gekomen met talrijke Mau-Mau-benden, dié be stonden uit tien tot twintig man. Een aantal aanhangers der Mau- Mau hebben Donderdagavond inge broken in de missie-school te Ndeza, nabij het Kjamboe-rcservpat ten Noorden van Nairobi. Alle schoolboe ken en papieren werden verbrand. Voorts hebben Vrijdag honderden militairen, politiemannen en reservis ten een inheemse wijk van Nairobi doorzocht en de 7.000 inwoners on dervraagd. 170 Kikoejoes werden aangehouden en teruggestuurd naar hun reservaat te Njeri, 330 andere naar het Emboe-reservaat 300 Man nen werden vastgehouden voor na dere ondervraging. Ontbinding Italiaanse Senaat? In welingelichte kringen te Rome beschouwt men het als vrijwel zeker, dat de Italiaanse senaat Zaterdag zal worden ontbonden, tegelijk met de Kamer van Afgevaardigden, waar van het mandaat afloopt. Het kabi net en de christen-democraten zijn van oordeel, dat de ernstige inciden ten, welke zich bij de stemming over het nieuwe kieswetsontwerp hebben voorgedaan, het onmogelijk maken, dat de Senaat in zijn huidige samen stelling blijft werken. Bovendien hebben de communisten en de link se socialisten onder Nenni geëist, dat de voorzitter van dit lichaam, Meuc- cio Ruini, in staat van beschuldiging wordt gesteld, omdat deze, naar-hun mening, bij genoemde gebeurtenissen de Grondwet heeft geschonden. Zoals bekend liet Ruini, toen de Senaat reeds 77 uur onafgebroken bijeen was, onverwacht tot stemmen over gaan, waardoor de uiterst linkse se natoren hun obstructiepolitiek tegen het ontwerp niet konden voortzetten. Men verwacht dat de ontbinding van de Senaat officieel zal worden bekendgemaakt na afloop van de ka binetsvergadering, welke Zaterdag ochtend zou worden gehouden. Men neemt aan, dat premier de Gasperi in dat geval in een radiorede het be sluit zal toelichten. gen de personen onjuist waren en de desbetreffende documenten nietig. „Ér is vastgesteld", aldus de ver klaring, „dat de getuigenissen van de gearresteerden, die zogenaamd de be schuldigingen tegen hen bevestigden, door personeel van het voormalige ministerie van staatsveiligheid wcr- dein verkregen door gebruikmaking van methoden, die ontoelaatbaar zijn en ten strengste door de Sowjct-wct worden verboden". WASHINGTON STAAT VERBAASD. Amerikaanse regeringsfunctiona rissen tasten volkomen in het duis- omtrent de beweegredenen der Sow jet-regering voor de vrijlating der Russische artsen, die in de Sow- jeb-pers en in redevoeringen door communistische leiders reeds „ter dood wareni veroordeeld". Dit is, voor zover meen weet, de eerste maal, dat de Sowjet-regering een fout toegeeft, in het bijzonder een door „de grote leraar van het Russische volk en de leerling van Lenin, Josef Stalin". De Israëlische delegatie bij de V.N. wilde zich niet uitlaten over de ge volgen, welke het nieuws zal heb ben op haar plannen om de commu nistische landen aan te klagen we gens anti-semitisme. Men toonde zich echter over het algemeen tevreden. De voorzitter van het Amerikaans- Joodse Congres, Goldstein, verklaar de, dat de vrijlating „een gelukkige aanwijzing is dat het Kremlin gevoe lig is voor de wereldopinie". W0REVAAR GARAGE UOQFMAPSTBMT4-i-TEL Zi 7SO Oostduitse politie heeft op de weg tussen West-Duitsland en Berlijn gis teren drie Amerikanen gearresteerd. De mannen bleven een uur en drie kwartier gevangen. Toen verscheen er een Russische officier die de Duit se politiemannen bevel gaf om de Amerikanen onmiddellijk vrij te la ten. De Amerikanen hadden hun auto langs de weg neergezet en waren de bossen ingelopen. Toen zij bij hun wagen terugkeerden, werden zij om singeld door een troep agenten van de volkspolitie die een dreigende houding aannamen, maar niet sche nen te weten, wat zij met hun gevan genen moesten ooen. Een van hen ging weg en kwam later met de Rus sische officier terug. Russische dreiging niet onverminderd De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, John Foster D iilles, heeft tijdens een persconferentie ver klaard, dat in het Russische vredes offensief niets gebeurd, i of waar schijnlijk staat te gebeuren, waar door het gevaar van de Russische bedreiging van de vrije wereld ver minderd wordt. De minister verklaarde, dat de Ver. Staten een krachtige defensie en bondgenoten nodig zullen blijven hebben, zolang de Sowjet-Unie een zwaar gewapende totalitaire staat blijft, die vijandig staat tegenover niet-communistische landen en zich ten aanzien van het gebruik van ge weld geen morele beperkingen op legt. Er kunnen echter misschien nutti ge schikkingen getroffen worden, zei hij, zoals de aanstaande overeen komst over de uitwisseling van zieke en gewonde krijgsgevangenen. Dulles verklaarde, dat Eisenhower Ex-koning Carol overleden Ex-koning Carel van Roemenië is om half één in de nacht van Vrijdag op Zaterdag te Estril bij Lissabon aan een hartaanval overleden. Prinses Helena van Roemenië, de echtgenote van ex-koning Carel, de vroegere madame Lupescu, bevond zich aan het sterfbed van de ex-ko ning. Maarschalk Urdarianu zeide dat de ex-koning Vrijdagavond om half twaalf plotseling ziek werd; te vo ren had hij zich heel goed gevoeld. Onmiddellijk werd een arts geroe pen, maar deze kon ex-koning Carels leven niet meer redden. De voormalige Roemeense koning woonde sedert 1947 te Estorol, onge veer 25 kilometer van Lissabon. HOE HIJ ZIJN TROON VERLOOR. Ex-koning Carol van Roemenië, die thans in de ouderdom van 59 jaar overleed, is bekend geworden als een vorst, die zijn troon opgaf voor een vrouw. In 1924 ontmoette hij voor het eerst mevrouw Lupescu, toen de echtge note van een van zijn legerofficieren. Het zou echter 23 jaar duren, voor ztf in Brazilië in het huwelijk tra den, toen een ernstige ziekte voor het leven van mevrouw Lupescu deed vrezen. Inmiddels had Carol twee maal afstand van de troon moeten doen om haar, terwijl zijn vrouw, ko ningin, Helena van Griekenland, zich van hem liet scheiden. Na deze scheiding, die in 1925 werd uitgesproken, ging de koning voor het eerst in vrijwillige ballingschap. Vijf jaar later keerde hy onver wachts naar Roemenië terug, waar hij de macht overnam van zijn zoon, prins Michael, die gedurende zijn af wezigheid onder een regentschaps- raad had geregeerd. In 1934 smeedde een groep leger officieren een complot om de vorst uit de weg te ruimen, omdat deze be trekkingen met mevrouw Lupescu was blijven onderhouden. De samen zwering mislukte echter en koning Carol ging zich energiek aan de staatszaken wijden. Op 7 September 1940 moest de ko ning voor de tweede maal afstand van de troon doen, omdat zyn parti culiere leven te zeer zijn positie had ondermijnd. Hij verliet met mevrouw Lupescu Boekarest. De trein, waar mee zij reisden, werd achtervolgd en beschoten, doch zij wisten het land ongedeerd te verlaten. Zij trokken zich terug te Estoril, een badplaats nabij Lissabon. Carols zoon Michael kwam opnieuw op de troon. j zonder gevaar voor de veiligheid van (het Westen aanzienlijk zou kunnen besnoeien op de ontwerp-begroting van 7.600.000.000 dollar voor de hulp verlening. Hij onthulde, dat de Ver. Staten er Frankrijk op gewezen hebben voornemens te zijn, de militaire hulp verlening aan de Franse en Indo- Chines'e eenheden, welke in Invv Ghina tegen de communistische gue rilla's vechten, te verhaasten. Dulles zei, van mening te zijn, dat aanzienlijke bezuinigingen op de uit gaven voor de buitenlands'e hulpver lening bereikt zouden kunnen wor den door een grotere efficiëncy, het schrappen van enkele economische en militaire projecten en het plaat sen van meer orders bij fabrieken in bevriende naties. Nazaat van Dingaan stierf Blanken rouwden mede In de koningslq-aal, midden in Zoeloeland, is dezer dagen een na zaat begraven van Dingaan, de Zoe loe-koning, wiens leger in 1838 door de Boeren-voortrekkers zo bloedig werd verslagen, dat de rivjer, welke langs het slagveld stroomde, tot op heden de Bloedrivier wordt ge noemd. De overledene, wiens naam luidt Msjiyeni Kadinizoeloe, was van 1933 tot 1946 opperhoofd van alle Zoe- loe's in Zuid-Afrika. Hij overleed in het Koning Edward VlII-ziekenhuis te Durban. Voor het eerst in de geschiedenis bij de begrafenis van een Zoeloe regent fungeerden vier blanken als officiële rouwdragers. Zij vertegen woordigden de gemeente Durban. De Zoeloebevolking had er om ge vraagd. In tegenwoordigheid van duizen den stamgenoten en een honderdtal blanken werd de nazaat van de man, wiens nederlaag jaarlijks door de Afrikaners herdacht wordt (Din- gaansdag, 16 December), begraven in de nabijheid van zijn huis. Vele tranen vloeiden bij ,De spelers van St. Vincent' „Ga jy maar weg" riepen, de Spe lers van St. Vincent, toer wij Dins dagavond weer hun strijdperk in „De Vergulden Turk" wilden naderen. „Het gaat vanavond toch al niet te best en als jij er nu ook nog bij komt, wordt iedereen zenuwachtig, dat er weer rare stukjes geschreven zullen worden". Nu waren wij juist vervuld van opbouwende gedachten naar „de Turk getogen en toen we dan ook (op waarlijk ontroerende wijze en aan de deur) gesmeekt hadden ons de pen niet uit de hand te stoten, mochten we binnenkomen. We troffen de spelers juist midden in het tweede bedrijf en inderdaad scheen het ons toe, dat iedereen vreselijk zenuwach tig was. Even later begrepen we ech ter, dat dit juist de bedoeling was en we vonden het maar een opwin dende geschiedenis. Een meneer liep rood aan, een dame deed bitse uit vallen en liep kwaad weg om een asperinetje op te eten en het tragi sche hoogtepunt was wel toen de lieftallige jongedame waarover we al meer geschreven hebben in tra nen uitbarstte. Heus we hoeven ons daar niet voor te schamen het scheelde maar een heel klein haartje, of we hadden medelevend met haar mee geweend. Ondertussen waren er steeds weer personen van persoon gewisseld en Dinsdagavond zijn we er achter gekomen, waarom dit in „De Turk" zo moeilijk te vol gen is. Op het (echte) toneel worden er jasjes gewisseld en wordt het voor een kind duidelijk gemaakt, dat de graaf knecht, de knecht-graaf weer graaf en de graag-knecht-graaf weer knecht.graaf.knecht-graaf. graaf-knecht.het spijt ons, we voelen ons zelf een erg slecht jour nalist, maar we weten het echt niet meer. De moeilijkheid in „De Turk' is, dat de jasjes wel uitgetrokken worden, maar dat dan ieder z'n eigen jasje weer aantrekt, terwijl wy dan maar verder moeten onthouden, dat het jasje feitelijk verwisseld is. Als dat zo'n paar keer gebeurd is, zijni we tot nu toe steeds de tel kwijt ge raakt Wie echter niet de tel kwijt is, is de penningmeester van de Vin- centianen, die ons vanmorgen opbel de en vertelde, dat er nog slechts en kele loge- en le rangkaar ten voorra dig zyn, die de heer J. Fisser, Boom- markt 12, tel. 21273 op een belache lijk klein stapeltje gereed houdt voor de liefhebbers. Wanneer U dus op 13 April a.s. in de Schouwburg in wer kelijkheid wilt meemaken hoe de jas jes geruild worden en hoe de char mante jongedame heus we moeten nog eenmaal over die vreselijk droe ve scène schrijven in tranen uit barst, dan zult U zich moeten haas ten. KRONTJS. Haarlemmerstraat 123, Leiden Zaterdag 4 April Eigenlijk vandaag geen Hutspot. Het past niet in ons Paas-diner. Daarom slechts even een tip aan de leden van het R.K. Gemengd Koor 't Zonnelied, die a.s. Dinsdagavond om kwart over acht beslist allemaal op de repetitie moeten komen, om dat dan het reisplan besproken wordt voor het concert, dat op 7 Juni a.s. in Franeker bij pastoor Max. van der Schoot wordt gegeven. Het jeugdhuis Garenmarkt 36 zal eerste Paasdag gesloten zijn. Tweede Paasdag wordt de instuif geopend om vier uur. STADSKOK. Doktersdienst. De dokteïsdienst wordt eerste Paasdag waargenomen door de dokters Gaasbeek, Kortmann, La;hr, Sneep en Teeuwen. Tweede Paasdag door de dokters Van Bockel. De Graaff, Kors, Mastenbroek en Veldhuizen. Apotheken. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 4 April 13 uur tot Maandag 6 April 8 uur waargenomen door: de Apotheek Herding Blanken, Hogewoerd 171, Tel. 20502; de Apotheek Reijst, Steen straat 35, Tel. 20136. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Van Maandag 6 April 8 uur tot Za terdag 11 April 8 uur waargenomen door de Apotheek van Driesum, Ma re 110. Tel. 20406. de Zuider-Apo theek, Lammenschansweg 4, Tel. 23553. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhminapark 8, tel. 26274. /boekbespreking „Van Kerstkind tot Paas lam", dooi M. Clarenb^ek Van Klaveren. Uitgave van Wed. J. R. v. Rossum, Utrecht. „Van Kerstkind tot Paaslam", ze ventien vertellingen rondom het le ven en lijden van Jezus. Dit boek is het derde deel in de reeks vertel lingen van mevr. M. Klarenbeekv. Klaveren. Haar twee voorgaande boeken „Wij wachten op het Kerst- kindje" en „Het kerstkindje is nu geboren", vertellingen resp.'voor de Advent en rondom Kerstmis hebben in ruime kring belangstelling geno. ten. Dit derde deel „Van kerstkind tot Paaslam" bevat vertellingen rondom het leven en lijden van Je zus. Het is speciaal geschreven voor de Voorvasten en Vastentijd; evenals voor de Advent bestaan er voor deze tijd weinig vertellingen voor kinderen. Het kan zowel in school als thuis worden vorogelezen. Omdat vele episoden uit het leven van Jezus aan de hand van het evangelie wor den verteld, is dit boek tevens een uitstekend Communiegeschenk. Zal Moskou toezien In de keten der Kominformlanden vormt Albanië momenteel de zwak ste schakel. Zijn geïsoleerde ligging, de vijandige houding der aangrenzen de landen, gevoegd bij de klaarblijke lijke terughoudendheid der Russen in zake de militaire hulp aan deze ver afgelegen, eenzame voorpost in het Middelandse Zeegebied alsmede ge beurtenissen in het land zelf, deden de bij uitstek deskundige kenner der landen van Zuid-Europa, Felix Grab, dezer dagen apodictisch verklaren, dat het Kremlin Albanië spoedig zal moeten prysgeven Iedere dag opnieuw trekken talry- ke Albaanse vluchtelingen de Griekse of Joegoslavische grei p over Uit hun mededelingen blijkt, hoe troosteloos Nieuwe wet op komst Tito's bezoek aan Engeland heeft de Kerk in Zuid-Slavië geen kwaad gedaan en misschien enig goed ge daan. Dit is de indruk van William Teeling, conservatief Lagerhuislid, die in de „Tablet" het een en ander heeft verteld over het onderhoud tus sen Tito en 20 conservatieve parle mentsleden. Twee van hen waren ka tholiek, Teeling zelf en Hugh Fraser. Tito was niet onvriendelijk toen hy werd aangesproken over de gods. dienstvervolging- Hij ontkende ech ter dat de Kerk wordt vervolgd. Het katholieke probleem en de schuld ligt bij het Vaticaan. Volgens hem gaan er nu in Zuid-Slavië meer mensen naar de kerk dan vroeger. Tito hoopt „dat het nieuwe wetsontwerp voor de kerken vóór de herfst door het parlement zal aangenomen worden". Hij gaf toe dat het de katholieken niet helemaal voldeed, maar hij wees er op dat hij alle kerken op dezelfde manier wil behandelen en dat hij ka tholiek godsdienstonderricht zal toe staan. Daarna verklaarde Hugh Fraser dat het Engelse volk, en de Conserva tieve en Le' urpartij het moeilyk zouden vinden in vriendschap met Zuid-Slavië te leven als de Kerk wordt vervolgd. Tito maakte daarop een einde aan de bespreking en be loofde dat hij zou overwegen wat men hem heeft verteld. Volgens Teeling hebben Churchill en Eden met Tito hetzelfde onder werp behandeld en Churchill heeft zich geuit in krachtige woorden. Tee ling zei: „Alles wat wij weten is dat twintig personen by een onderhoud en Churchill bij een ander gesprek de verzekering hebben gekregen, dat het Zuidslavisch parlement vóór de herfst 'n wet zal aanvaarden die het lot der katholieken aanmerkelijk zal verbeteren. Wij moeten afwachten hoe de wet er uit zal zien". De naam van kardinaal Stepinac werd tijdens het gesprek niet genoemd. „Volkskrant". FAROEK NAAR CANNES. Ex-koning Faroek van Egypte wordt Zaterdag te Cannes in Zuid- Frankrijk verwacht, waar hij zijn in trek zal nemen in een hotel. Men weet niet, hoelang ex-koning Faroek in Cannes zal blijven. Zeventig bendeleden, die het ge bied van Rantau op Borneo onveilig hebben gemaakt, hebben zich met hun wapens overgegeven aan het le ger. Bij de achtervolging van twee kleine benden hebben leger en poli tie in dit gebied twee bendeleden ge dood. de economische situatie van het land geworden is. Boeren verklaren, dat Hun vlucht voor de achtergebleven familieleden de reddmg van de hon gerdood betekent. Deze familieleden worden wegens de ontvluchting opge sloten in de concentratiekampen, waar zij tenminste het noodzakelijke te eten krijgen. De a-Teveringsplicht is, volgens hun verklaringen, zo streng, dat er letterlijk niets voor de boeren zelf overblijft De catastrophale teruggang der economie in Albanië welk land ook vóór de communistische overheersing niet op hoog peil stond, heeft een sterke groei van de verzetsbeweging in het land tengevolge. Bovendien heerst er onder de communistische leiders grote onzekerheid over even» tuele hulp der Sovjet-Unie. Er kan dan ook gesproken worden van een ware zuiveringactie. V«~n de oorspron kelijke leden van het Centraal Comi té der Communistische Partij is al leen de president Enver Hoxha nog overgebleven. Al deze feiten geven reden tot hoop volle verwachtingen «n de bannelin gencentra. Het Albaanse Nationale Comité te Rome, dat in zekere mag steunen op de Verenigde Staten, staat er financiëel gced voor. Het is daardoor in staat een eigen radiozen der te financieren in grote hoeveel heden propagandama.eriaal te ver spreiden, ook in Albanië zelf, maar bovendien pakketten te verzenden met goederen, waaraan het meeste gebrek is, zoals suiker en het meest begeerde object der Albaanse huis vrouwen' naalden en ander naaigerei. Naast de ideële aantrekkingskracht kan dit Comité zo ook de liefde vin den, die door de maag gaat. Reeds sedert geruime tijd wint de regering van Belgrado er geen doek jes meer om. dat naar haar mening Moskou Albanië reeds min of meer heeft afgeschreven. Zij geeft als ver klaring hiervoor, dat nog nooit een Russisch vliegtuig in Albanië gesta- tionneerd is geweest evenmin als oorlogsschepen. De veel besproken basis voor onderzeeboten is volgens de mening van Belgrado slechts pro pagandistisch bedrog Door zijn poli tieke labiliteit en economische zwakte heeft Albanië voor de Sovjet-Unie geen enkele strategische waarde. De practisohe oorlogswaarde van het Al baanse leger is slechts onbeduidend. Met het Londense blad „The World To-day" is Tito van mening, dat in geval van een aanval op Albanië of van binnenlandse onlusten slechts verzet te verwachten is van de kleine heersende groep en dat de Sovjet- Unie niet tussenbeide zal komen. (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). ONBESTENDIG. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen en in de ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. 5 April: zon op 6.07 en onder 19.20; maan op 1.38 en onder 8.27 uur. 6 April: zon op 6.04 en onder 19.22; maan Op 2.33 en onder 9.31 uur. 7 April: zon op 6.02 en onder 19.24; maan op 3.14 en onder 10.49 uur. Het weer in Europa De weerrappórten van hedenmor- gen 7 uur: weer temp. HELSINKI regen 5 C. OSLO nevel 2 STOCKHOLM regen 5 KOPENHAGEN licht bew. 6 LONDEN zwaar bew. 5 AMSTERDAM regen 7 BRUSSEL regen 7 PARIJS regen 7 BORDEAUX regen 6 13 NICE half bew. BERLIJN onbewolkt 10 FRANKFORT onbewolkt 5 ZüRICH half bew. 4 10 WENEN licht bew. Wisselvallig weer met de Paasdagen HET K.N.M.I. deelt mede: Bij het ingaan van de Paasdagen bevindt ons land zich meteorologisch gesproken in een nogal ongunstige situatie. Boven de Britse eilanden en de Golf van Biscaye zijn tot op grote hoogten in de atmosfeer koude lucht - massa's, waarin hagel en sneeuw buien voorkomen. In Midden-Europa is het daaren tegen ongewoon warm voor de tijd van het jaar. Ons land bevindt zich juist in het strijdgebied tussen deze twee luchtmassa's, dat door regen fronten wordt gemarkeerd. Dit leid de in de afgelopen dagen tot lang durige regenperioden, waarbij ook onweer voorkwam. Nog steeds is de strijd tussen de warme en koude luchtmassa's onbe slist. Ons land blijft in de nabijheid van de fronten. In verband daanpee blijven de re genkansen bestaan, maar anderzijds zullen er tijdens de Paasdagen ook flinke opklaringen voorkomen. Post van de minister Post kan ons altijd kinderlijk blij- maken en dit wetende zal het niemand verwonderen, dat wij van de week juichend de brief openmaak ten, die de minister-van-oorlog-zelf ons had toegestuurd. Wy diepten uit het couvert een in drukwekkend plakaat van de ons uit vervlogen tijden zo vertrouwde vry- vervoerbiljetten op en meteen scho teons de koude rillingen over de rug, omdat we onze heerlijke zomer alweer op de zonnige Veluwe zagen vastlopen met excerceren, nachtelijke oefeningen en manoeuvres-als-het- regent. Hoe opgelucht konden we daarom even later lachen om onze vrees, om- de de minister ons geen maand, geen veertien dagen, geen week, ja zelfs geen paar dagen in dienst wou lok ken. De minister vertelde alleen, dat we ons geweer in moesten leveren, omdat dat niet meer goed is en om dat we over een tijdje een heel ander en veel beter zullen krijgen. „En", zo vervolgde de minister, „nu behoef je maar één dag te komen om dat ge weer by mij in te leveren. Je trekt netjes je uniform aan, vraagt aan je hoofdredacteur een snipperdag, gaat met je vrij-vervoerbiljet in de trein zitten om een halve dag later in De venter aan te komen; daar lever je vlug je geweer in en de tweede helft van de dag gebruik je dan om weer terug te reizen". Ongedisciplineerde volksgroepen, die nog nooit het zoete, doch strakke geweld van 's Konings wapeprok ge voeld hebben, zullen wellicht mepen, dat het toch vee. eenvoudiger ware geweest, indien de minister aan alle militairen-met-groot-verlof uit Lei den en omstreken de opdracht had ge geven hun geweer bij de Morspoort- kazerne in te leveren, zodat men daar een dag later door enkele militairen- in-actieve-dienst een vrachtauto vol geweren naar Deventer had kunnen laten brengen en dat deze regeling toch veel eenvoudiger ware geweest, dan een paar honderdduizend man een dag uit hun werk te halen, uren lang te laten reizen en dat allemaal om een afgekeurd geweer in te leve ren. Maar wij, die 's Konings juk zoveel kostbare jaren getorst hebben, ons kan een dergelijke maatregel niet meer verrassen. In ons oude, ver trouwde peloton had de korporaal, wat voor geks hij ook beval, altijd gelijk. En dacht U nu werkelijk, dat wij ook maar een luttel moment zou den overwegen, of de minister met deze maatregel wellicht niet de vol maakt efficiënte, de meest rationele of de absolute practische weg bewan deld heeft??? Nee, we merken he' al, U kent onze verknochtheid aa de krijgstucht niet.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2