V*B,s We beginnen met gespijkerd tapijt maar eindigen toch met 'n zeiltje Met Pasen zes eerste plechtige H, Missen in Leiden en omgeving De Donkersteeg is nog steeds een der drukste straten van de Sleutelstad ZATERDAG 4 APRIL 1953 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA 1 VOOR DE GERINGDEN Zij» die iedere dag opnieuw bewijst in de offergedachte wortel te kun nen schieten zonder haar goed hu meur te verliezen, is gewoon door gegaan met het borduurwerkje, toen de lucifer aanvlamde en ons siga retje aan zijn korte levensgang begon. Alleen speelde om haar lippen die nauwelijks merkbare, maar veelzeg gende glimlach van de paedagogc, die de goede voornemens van dc wil en de zwakte van het vlees op zo'n merkwaardige manier weet te be heren. Als een weck geleden het vlam metje aanflitste, krompen we twee seconden later geestelijk ineen onder de zacht verwijtende .opmerking: ,.'t Is vasten". Natuurlijk trokken we ons daar uiterlijk niets van aan, maér het was een feit, dat de sigaret dan beroerd smaakte. Nog erger dan een blazertje of een erg slecht pijpje eigen bocht uit de oorlogsjaren. Maar nu heeft ze een pakje echte Amerikanen gehaald, welk gebaar toch onmogelijk anders op te vatten is dan een aanmoediging, om het boetekleed af te werpen en eens op je dooie gemak te gaan rondscharre len in de onbenullige dingen dezer wereld, waar we nu al jarenlang te vergeefs een afkeer van pogen te krijgen. Het oude lied Wij zijn meteen in de Alleluja stemming gekomen, een stemming, waar we overigens nooit de minste moeite mee hebben gehad. In ons zong het en door die zang verteder den we tot we de gedachte hadden bereikt, dat met deze Paasdagen weer honderden naamlozen zich in een verloving gingen storten. In de loop van de week tuimelde er een kaartje in onze brievenbus van een nichtje, dat ook tot die stap besloten heeft. Op ome Flip kan ze rekenen. Ze krijgt een van de zes theezeefjes, die hij zelf een jaar geleden ontving van eetlustige familieleden met het principe: „Voor een daalder mee brengen en voor vijf gulden verte ren". Wat een tijd, mensen. We kunnen dat nu getuigen als objectief waar nemer. Enigszins blozend vroegen we toen aan de juffrouw: „We wil den graag twee verlovingsringen". Die juffrouw uit de winkel raakte er niet van onder de indruk. Met een achteloos gebaar stalde ze het goud in alle maten voor ons uit en ze trok daarbij een gezicht van „In negen van de tien gevallen raakt het toch weer af!" Daar laat niemand zich door ont moedigen. Op de feestdag ontvangen duizenden paren met stralende ge zichten de theezeefjes, lepelvaasjes, gebaksvorkjes en van verre familie leden de kurketrekkers, slalepels en peper- en zoutstelletjes. Dank u wel oom, dank u wel tan te, maar oom en tante horen het nauwelijks. De een mompelt reeds „Proost" in een hoekje en de ander houdt zich onledig met het slopen van een gebakje. Toekomstmuziek Maar hoe gaat het dan verder? Kom, we zijn toch in een Alleluja slemming, dus laten wc eens aanne men. dat men een huis krijgt toege wezen. In de huidige omstandighe den gaat dat meestal zó, dat men reeds kennis draagt van dit feit als het grondwerk nog niet klaar is. Hij en zjj rennen er heen en kij ken verheerlijkt naar een paar ho pen zand, die ergens in een straat liggen. „Wanneer zijn deze huizen klaar?" vragen zij aan een opzichter. Maar de man is minder enthou siast. „Welke huizen?", vraagt hij knorrig, want tenslotte staat hij voor 6 tientjes in de week kou te lijden en hij voelt er weinig voor om ook nog in de maling te worden geno men. „Nou deze huizen, natuurlijk!" Dan komt er intussen een knecht bij, die opmerkt: „Zeg baas, mis schien willen die mijnheer en die juffrouw er even op wachten. Het duurt toch nog maar een klein jaartje". Ontmoedigd keert het paar huis waarts, maar er is slechts een meu belzaak of een gordijnenwinkel no dig. om hen weer helemaal in de goede stemming te brengen. Voorzichtiger De ervaring heeft hen voorzichti ger gemaakt. Op geregelde tijden p.aan ze weer naar de straat met de hoopjes zand. maar vragen doen ze niets meer. Ze zien de fundamenten leggen, het optrekken van de muren, er komen vensters en.... nou ja, je c'enkt: „Nu kan het niet lang meer duren". Dat is gezichtsbedrog. Die muren lijken heel wat, maar in werkelijk heid is het nog niets. Maandenlang ziet men iedere dag hetzelfde en dan' eindelijk komen er deuren en durf je op zekere dag naar binnen te stap pen om een kijkje te nemen. „Een kwestie van weken", denk je dan, maar een timmerman maakt je duidelijk, dat het nog twee maan den duurt „als het tenminste niet gaat vriezen". Nauwelijks heeft die man zo'n be perking gemaakt, of de vorst valt in. Zes weken vertraging! Als die periode doorgeworsteld is, wordt er weer veertien dagen aan Is Uw Radio defect? BEL 24244 O* Radio-Technische Dienst I.B.M.C.O. N.V., Nl«uw* Rijn 32 Repareert vlug, betrouv/baar en vak» kundig. het huis gewerkt. Het weer blijft zacht en nu kan het vlug opschieten. ..Klaar?", en lachend kijkt de op zichter je aan. „Mijnheer, we kunnen al drie weken niet verder vanwege de regen. Alles is vochtig en de verf houdt niet. En dan komt eindelijk dc dag, dat je er bijna kan intrekken; tenmin ste.... nog even wachten op de knopjes van het licht', het aanbren gen van de geyser, de behanger en de lasser van de trapleuningen. Raakt nooit ontmoedigd! Er komt een uur, dat de huissleutel in je han den wordt gedrukt. Nog eventjes Dat overhandigen van de sleutel geschiedt in de nieuwe woning, waar je in de gelegenheid wordt gesteld, om bezwaren in te brengen tegen het niet sluiten van deuren, het los zitten van een tegel, een scheurtje in het behang en zware vegen op het witwerk. Voor je echter de deur van je wo ning bereikt, word je weer even herinnerd aan de betrekkelijkheid van het leven. Op de hoek van de straat staat ter verwelkoming een sombere mijnheer, die informeert of je de nieuwe bewoner bent en bij bevestiging van die vraag het nut uiteenzet van een begrafenis-, brand- diefstal- en glasverzekering. Verder houden zich rond de wo ning een heleboel bakkers, melk boeren en kruideniers op, die je al lemaal even sympathiek vindt, maar waarvan je er toch slechts één kan uitkiezen. In de woning wordt men in ken nis gesteld van het feit, dat de Ge meentelijke Reinigingsdienst graag even poolshoogte wil nemen in je meubelen. Het verschaffen van in woning aan wandluizen is namelijk verboden. Er zijn nog enkele handjes vol formaliteiten, die ten dele geld kos ten en ten dele gratis zijn. Geld toe krijgen komt echter in geen enkel geval voor. Slijk der aarde Toen wij vorig jaar onze geschen ken in ontvangst namen, vonden we geld een minder belangrijke zaak. We dachten.... als wc de liefde maar hebben. Dit laatste is inderdaad het be langrijkste, maar toch gebiedt de op gedane ervaring ons te wijzen op het nut van een spaarpotje. Kijk, één ding staat als een paal boven water: „Je komt geld te kort!'' Je begint met een gespijkerd ta pijt en je eindigt met een eenvoudig zeiltje. Wij zeggen dit niet om te ontmoe digen, want dit proces van verwer ken gaat langs lijnen van geleide lijkheid. Dc eerste begroting vertoont over het algemeen een tekort van plus minus 150,en we kunnen de verzekering geven, dat daarbij een post onvoorzien nodig is van minstens 1000,Neem dus gevoe gelijk aan, dat er 2500,tekort is, terwijl men niet beschikt over een eigen belastinggebied en de moge lijkheid op een uitkering uit iets dergelijks als het gemeentefonds volkomen uitgesloten is. De enige mogelijkheid, die over blijft, is je goed te doordringen van de feiten, dat er ook stoelen zijn van 18.zeil in de zon van de liefde net zo mooi is als Panama-cocos en een oude hutkoffer met een leuk kleedje voor hetzelfde doel kan worden gebruikt als een forse lin nenkast. Deze gedachten dwarrelden door ons hoofd, toen wij straks een heer lijk Amerikaantje opstaken en zij niet meer zei: ,,'t Is vasten". Zes theezeefjes kregen we vorig jaar en één daarvan gebruiken we zelf. Die vijf andere hebben wij ter beschik king gesteld van de verloofden van dit jaar. Duizenden kunnen wij niets aanbieden. Daarom zijn deze regelen gewijd aan hen, voor wie Ger de Roos op Tweede Paasdag zijn sere nades zal laten weerklinken. FLIP. „IK ZAL OPGAAN TOT GODS ALTAAR" LEIDEN NIEUWKOOP Oud Nederlandse kerk volledig uitgebrand Gisteravond om ongeveer elf uur is brand uitgebroken in de 400 jaar oude Nederlands Hervormde kerk te Ameide. Onmiddellijk werd groot alarm ge maakt cn de brandweer uit de plaat sen Meerkerk, Nieuwpoort, Lange- rak, Lexmond, Loopik en Groot-Am- mers kwam de brandweer van Amei de te hulp. l£ort na het uitbreken van de brand stortte de toren in. Van het kerkgebouw, waarin zich eQh móói orgel bevond, zijn alleen de geblakerde muren over. Ormhalf elf was de kerk door de laatstekerkeraadsleden verlaten. De oorzaak van de brand moet vermoedelijk gezocht worden in de stoven die gewoonlijk na gebruik in het koor van de kerk worden ge plaatst. De stoven waren opgebor gen zonder geleegd te zijn. De brand werd het eerst in het koor waarge- nomep. Eërr toeschouwer werd door een balk aan de schouder gewond. De kerk is voor honderdduizend gulden verzekerd. De blussingswerkzaamheden ston den onder leiding van de burge meester van Ameide. De voorzitter van de Kath. Twee de Kamerfractie, prof. mr. C. P. M. Rómïne, de Partijvoorzitter en de Partijsecretaris, de heren W. J. An- driessen en dr. L. A. H. Albering, alsmede de Kamerleden, de heren B. A. A. Engelbertink en drs. M. M. A. A- Janssen, zullen 8, 10 en 11 April a.s. een rondreis zullen maken door de Noordelijke provincies. Op 8 April vindt een eerste bespreking plaats te Ens in de Noord-Oost Polder. De plaats van bijeenkomst is het .Wa pen van Ens". Om 15 uur die dag zijn de heren te Sneek in .Hotel Ha- nenburg". In de avond gaat bet gezelschap weer terug, maar komen 10 April 's avonds om 20 uur te Groningen bij een in hotel-restaurant Riche. Zaterdag 11 April zijn de heren r TIJD IS GELD.... Waarom ^ijd verliezen door buitenshuis les te nemen? Maak het U gemakkelijk en studeer thuis, op .elk ogenblik, dat U past! De Bekende Schriftelijke Cursus Resa-IIÜ- versum is aitijd „bij de hand". Opleiding vooi Lagere en Middelbare Akten tevens yoor Frans, Duits-en Engels en Nederlands M O. Av-Wjs.- kunde M. O en Boekhouden M. O. Ons nieuwe prospectus geeft U aFe inlichtingen. de fijne geur de milde smaak en de goud-gele kleur! C 119 (Advertentie). om ongeveer 13 uur le Emmen. Gedurende deze drié dagen zullen talrijke besprekingen plaats vinden en vergaderingen gehouden worden, welke georganiseerd zijn door de diverse Kringbesturen. Tot geestelijk adviseur van de Ka tholieke Vereniging van Hoger Per soneel is door mgr. Alfrink, aarts bisschop-coadjutor van Utrecht, be noemd rector J. M. Dunselman van het St. Antoniusgesticht te Rotter dam. STEENTJES-ACTIE EN GIDSEN-BEWEGING Het Hoofdbestuur van de Neder landse Gidsenbeweging besloot aan de te houden Steentjes-actie op Zon dag 26 April a.s. volle medewerking te verlenen. Voor &eze bijzondere actie kun nen, waar zulks nodig blijkt, de Gidsen in uniform, medewerking bij ■de collecte verlenen. De groepsleidsters zullen binnen enkele dagen volledige instructies ontvangen. Begrafenis E. Brenninkmeyer Gistermorgen vond op het Kath. Kerkhof te Bussum de teraarde be stelling plaats van het stoffelijk overschot van de heer Ernst Bren- ninkmeijer, in leven een der direc teuren van de N.V. C. A. Bren- ninkmeijer, die dezer dagen op 51- jarige leeftijd, plotseling is overle den op zijn kantoor in Amsterdam. In verband met de Goede Vrijdag is de plechtige Requiemmis reeds Woensdag opgedragen en is gisteren morgen in de St. Pieterskerk te Bus sum alleen de absoute verrichte door de broer van de overledene, pater Anton. Brenninkmeyer O.P., pastoor te Nijmegen. De belangstelling zo wel in de kerk als op het kerkhof was zeer groot. Honderden vooraan staande personen uit de Nederland se Textielwereld waren aanwezig. Onder hen ook prof. J. B. Kros O.P., voorzitter van de Nederlandse Ra dio-Unie en van de K.R.O., en oud minister M. P. L. Steenberghe, eco nomisch adviseur van de firma Bren ninkmeyer. LEIDSE STRATEN EN STEGEN Pater R. Pollmann, O.F.M. Pater Eustachius de Ridder O.F.M. WASSENAAR Pater M. van Tienen, O.F.M. Pater Joh. Berchmans Gijsen O.F.M. rvE HERKOMST van de naam Don-1 U kefsteeg laat zich niet moeilijk raden; de geringe breedte van de steeg en de hoogte van haar bebou wing hebben haar het praedicaat „donker" gegeven, al moet er direct aan toegevoegd worden, dat er in Leiden nog veel donkerder stegen zijn, die luisterrijke namen hebben, en dat er bovendien straten zijn, die echt „straat" heten, doch veel smal ler zijn dan de Donkersteeg en daar om gerust steeg genoemd zouden mogen worden. We willen hiermede maar zeggen, dat de naam Donker steeg niet buitengewoon charmant is voor een van Leidens meest bekende straten, die zich verheugen mag (al is die verheugenis betrekkelijk) over een zeer intensief verkeer. Want er mogen aan weerszijden verkeersbor den staan, die alle rijdend verkeer, zelfs wielrijders, een halt toeroepen, zij kunnen niet verhinderen, dat de Donkersteeg toch permanent in 3- October-stemming verkeert en dat vooral op Zaterdagmiddag een bot- sende-botsende menigte winkelende dames elkaar op de tenen trapt. De schrijver van het bekende boekwerk j „Dit -is Leiden" vergelijkt de Don kersteeg met een zuig-perspomp: „De winkelende dames worden uit de Breestraat opgezogen en wegge- slokt, komen op het Hoogstraat platform tot ontspanning om opnieuw te zamen geperst via de Donker- stee& uitgepompt te worden op de Haarlemmerstraat".- Ër zijn stedelijke historici, die be weren, dat de bebouwing aan de weStZjjd van de steeg aanvankelijk niet doorliep tot het water, doch dat er langs de Mare een straatje was van Oude Rijn tot Haarlemmer straat, die was aangewezen voor Turfmarkt. Volgens een keur van 1455 mocht de in de stad aange voerde turf alleen gelost worden aan de Mare, op het open terrein naast' de Donkersteeg. Later werd de Turfmarkt verplaatst naar de Noordzijde van het Rapenburg, on geveer tegenover wat thans de Aca demic is, en in 1611, toen de stad weer. uitgebreid werd, naar de vroe gere'Vest wal bij de Blauwepoort, did^th'hns nog Turfmarkt heet, al is er geen turfje te bekennen. Hoe het ook zij, in ieder geval zette de Noordwal van de Oude Rijn zich vroeger voort, voorbij de St. Jansburug, tot de Mare. Op deze wal werd later het huis Ter Lucht gebouwd als leen yan de Heren van Wassenaar, burggraven van Lei den. Het huis staat er nog en ver hoogt niet weinig het cachet van dit beroemde stadsplekje, waarop jaar lijks duizenden vreemdelingen zich doodstaren en honderden meters film verschieten. Ten aanzien hier van is de Mare-demping beslist een lelijk iets, want wat blijft er over van het huis Ter Lucht, wanneer het niet meer oprijst uit het water, zoals tot op heden het geval is? Het is ons niet precies duidelijk, maal ais we goed zijn ingelicht, wordt de Stille Rijn schuin doorgetrokken naar de achterzijde van de Donker steeg, zodat althans het huis Ter Lucht zelf nog net in het water blijft staan. Maai- mooier wordt het er niet op, in tegendeel. Want ten slotte is het laatste stukje Mare niet los te maken van het huis en van dit bekoorlijke pekje. De Donkersteeg moge donker zijn, hetgeen onze Leidse voor ouders ook wel wisten, want de naam „Donckere Steghe" komt reeds voor in 1358, het neemt niet weg, dat de Donkersteeg een gezellige steeg is, waarin zeer goede winkels zich aaneenrijen. Men kan zich in Leiaen moeilijk een betere winkel stand voorstellen dan juist de Don kersteeg, omdat het er altijd zó druk is. Want waar mensen lopen, daar wordt verkocht; een oude wijs heid, die nog steeds opgeld doet.^ Deze steeg is een der schaarse verbindingen tussen beide stadsde- I len aan weerszijden van de Rijnar- 1 men. Aanvankelijk waren Visbrug en Hoogstraat de enige verbinïing; 1 zij werd door het Hoogheemraad schap Rijnland onderhouden, dat de I kosten omsloeg over de dorpen, die van deze brug gebruik maakten. De I latere verbindingen, o.a. de Bostel- brug, hebben de drukte echter niet doen afnemen; de Donkersteeg is met de Maarsmansteeg een der drukste en zeker de volste straat van Leiden gebleven! I (Foto: „De Leidse Courant").

Leidse Courant | 1953 | | pagina 12