Overlopend van vriendelijkheid Nieuwe vredesgebaren van Moskou Streven naar hervatting Viermogendheden overleg Eisenhowers toetssteen Chinezen over de grens van Pakistan Gedrang om de Mnt Everest Gas duurder Mau Mau-overval op Nairobi gevreesd Britten op hun hoede Eloï, eloï, lamma sabachtani Rijdende keuken voor de Bescherming Burgerbevolking 94.1 millioen gulden .J JCaweCtje Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 3 APRIL 1953 44ste JAARGANG No. 12855 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Adverts 15 ct. p. nuru Telefoontjes f 1.50 De UNO-leden verkeren in Paastemming De vredesgebaren van Moskou zijn niet van de lucht; er zijn weer drie nieuwe bijgekomen. Op de eerste plaats hebben de Russen een Britse uitnodiging aanvaard, om deel te nemen aan de vlootschouw, die op 15 Juni ter gelegenheid van rie kroningsfeesten te Spithead wordt gehouden. Vervolgens hebben zij de controle op het wegverkeer naar en van Berlijn nagenoeg geheel opgeheven, zodat dit vrijwel geen vertraging ïneer onder vindt. En ten slotte hebben zij Amerika en Frankrijk uitgenodigd, deel te nemen aan de Brits-Russische besprekingen te Berlijn over de veiligheid in de lucht boven Duitsland uitnodiging die reeds door de Hoge Commissaris sen dezer landen is aangenomen. In Londen zowel als in Bonn is men geneigd in dit laatste een voorloper te zien van een nieuwe Russische poging de besprekingen over de hereniging van Duitsland opnieuw te beginnen. Geallieerde kringen te Bonn zouden daarover althans „niet verbaasd" zijn. PAASVACANTIESTEMMING. Ofschoon de Westelijken in hun commentaren op de verrassende Rus sische „vredesgebaren" nog altijd een zekere terughoudendheid betrachten onder de commentaar: „Wij moeten een en ander nog bestuderen" zijn de afgevaardigden in de UNO toch voor een vijfdaags Paasreces uit eengegaan in een stemming, welke men de hoopvolste kan noemen se dert de bijeenkomst van de Assem- blée in 1946. Wat de vlootschouw te Spithead betreft heeft de Russische regering niet gespecificeerd wat voor schip zij zal zenden, maar de Britten ho pen, dat het een kruiser z>al zijn. De uitnodiging was gericht aan alle lan den, waarmee Engeland diplomatie ke betrekkingen onderhoudt, maar van de landen achter het „ijzeren gordijn" is Rusland de eerste, die antwoord heeft gezonden. Omtrent het opheffen van de con trole op de wegen van en naar Ber lijn wordt medegedeeld, dat de Rus sische grenswachten in Berlijn blijk baar opdracht gekregen hebben slechts vluchtige inspecties te houden. De grote vrachtwagens van 12 en 15 President Eisenhower verklaarde gisteren op zijn persconferentie, dat ieder communistische poging om 'n werkelijke vrede te bereiken, alle aandacht verdient, tenzij bewezen zou worden, dat zij waardeloos is. De Amerikaanse regering is bereid ieder oprecht aanbod van de Sow- jet-Unie te overwegen. Naar zijn mening zou een spoedige uitwisseling van zieke en gewonde krijgsgevangenen in I/.orea, zoals door de communisten is voorgesteld, een duidelijke aanwijzing zijn, dat de communistische leiders hun vredes- bedoelingen met daden willen sta ven. Eisenhower weigerde enige com mentaar te leveren op de geruchten, dat hij een persoonlijke boodschap aan de nieuwe ambassadeur der V.S. te Moskou, Charles {Johlen, ter hand heeft gesteld, welke voor Malenkov bestemd zou zijn. ton, die goederen naar West-Berlijn vervoerden, werden zelfs helemaal niet onderzocht. En in Berlijn heeft het Russische bureau, dat vergunning voor het zenden van goederen naar Wèl hebben de Russen daarente gen een vierde grensovergang tus sen het door de Amerikanen bezette Beieren en de Russische zóne van Oostenrijk gesloten, zodat er nog slechts drie overgangen open zijn. Eergisteren werden al drie andere grensovergangen gesloten. Een re. den is met opgegeven. De invitatie aan Amerika en Frankrijk om zich aan te sluiten bij het Brits-Russische overleg over de luchtveiligheid was vervat in een brief van generaal Tsjoe'kof hoofd van de Russische controlecommissie, aan de Hoge Commissarissen dezer beide landen. De Oostduitse radio riep gisterochtend om. dat de besprekin gen „op initiatief van de Sovjet- Unie op vier-mogendhedenbasis" wa ren geplaatst. Aan de besprekingen van eergisteren waaromtrent ove rigens streng stilzwijgen wordt be waard namen 18 Russen deel, die bij het uitstappen uit hun auto's West-Duitsland verstrekt, zijn werk-1 ieder een schrijfmachine onder de tempo buitengewoon versneld. arm namen Gevaarlijk incident 'dat in het door India bezette gebied van deze staat talrijke Chinese com munistische agenten zijn geïnfiltreerd, en dat er uit China grote hoeveelhe den wapens en munitie naar Kasjimir zijn gesmokkeld. Italië heeft zich geschaard in de rij van landen, die willen trachten de top van de Mount Everest te bereiken. Naar gemeld wordt, bestudeert regering van Nepal op het ogenblik een Italiaans verzoek om in 1959 'n expeditie van Alpinisten te mogen zenden. Gezien de grote belangsteL ling voor de beklimming van Mount Everest en andere toppen in het Himalaja-gebergte zal de rege ring van Nepal een speciaal depar tement inrichten om* alle aanvragen voor vergunning te behandelen. Voor de komende twee jaar is' reeds vergunning verleend voor twee Brit se, één Zwitserse en een Fran se expeditie naar de Mount Everest. De Pakistaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Zafroellah Khan, heeft gistermorgen in het parlement medegedeeld, dat Chinese communis tische troepen de Noordelijke grens van Pakistan hebben overschreden. De Pakistaanse regering heeft mili taire tegenmaatregelen genomen, al dus de minister, die weigerde verde re bijzonderheden bekend te maken „uit veiligheidsoverwegingen". Het incident had plaats in het berg achtige gebied van de staat Hunza in Noord-Kasjmir. In dit gebied ko men de grenzen van Pakistan, Afgha nistan, Rusland en China bij elkaar. Pakistan heeft ook zijn consulaat in Kashgar, in de Chinese provincie Sinkiang, moeten sluiten, omdat de Chinezen het officiële karakter van dit consulaat niet langer wilden er kennen. Kort na de Paasdagen is een be- schikk ng van de minister van Eco nomische Zaken te verwachten, waarbij de maximum-prijs van het lichtgas 1 cent wordt verhoogd. Deze prijsverhoging is het gevolg van de verhoging der prijzen voor industrieljolen, voorgeschreven door de hoge autoriteit der Europese ko len- en staalgemeenschap, waaraan ook Nederland gebonden is. De cons'equentie van de nieuwe be schikking behoeft niet te zijn, dat alle gasbedrijven in ons land nu plot seling hun tarieven met 1 cent gaan verhogen. Het ene bedrijf zal dit wel, het an dere niet doen. Waarschijnlijk zui den gasfabrieken dus' zelf kunnen bepalen, of zij al dan niet tot prijs verhoging willen overgaan. AFGRAVING BIJ CULEMBORG. Op de vraag van een der Staten leden van Gelderland of het juist is, dat een maatschappij het voornemen heeft in de gemeente Culemborg on geveer 65 ha. uiterwaard af te gra ven, hebben Gedeputeerden bevesti gend geantwoord. Deze kwestie houdt de gemoederen in de streek sinds enige tijd zeer bezig. Volgens de betrokken vennoot schap zal de voorgenomen ontzanding op mechanische wijze geschieden tot op een diepte, waarep bruikbaar ma teriaal wordt aangetroffen Alle voor. schriften zullen daarbij in acht geno men worden, die vanwege de rijks waterstaat worden gesteld, en die ingevolge het reglement op het be heer der rivierpolders in Gelderland van kracht zijn. Het ligt verder in de bedoeling der venootschap de ontgra ving van lieverlede te doen aanvullen met stadsvuil (b.v. van Utrecht en andere grote gemeenten), dat thans over vaak grote afstanden en op kostbare wijze moet worden afge voerd. Als afdeklaag zal een hoeveel heid klei worden gereserveerd. Naar men meent te mogen aannemen, zal deze mogelijkheid het stadsvuil kwijt te raken nu en later door de betrok ken gemeenten op prijs worden ge steld. Deze opzet is ook voor de ven nootschap van belang, omdat daar door de uiterwaard te zijner tijd weer als weiland kan worden gebruikt. John Christie, de 55-jarige kantoor bediende wie moord op zijn echtge note Ethel ten laste is gelegd, is Don derdag in een gevangenisziekenhuis opgenomen voor algemene observa tie. Het is in Engeland gebruikelijk, dat personen, die zich in voorlopige Vluchtelingenhulp Voor hulpverlening aan vluchtelin gen en verdrevenen is Donderdag in de Westduitse Bondsrepubliek de „Konrad Adenauer Stichting" in het leven geroepen. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van de directie van de ..Kreiditanstalt fuer Wiederaufbau", die honderd duizend mark schonk. Met de middelen van de stichting zullen in de eerste plaats woningen worden gebouwd en voor tewerkstel ling worden gezorgd. Sinds 1945 hebben tien millioen Oostduitsers een toevlucht in de Bondsrepubliek gezocht. Nog steeds komen dagelijks een 1500 vluchtelin gen aan. Zeeland en Noord Rhodesia trachten I hechtenis bevinden, onmiddellijk na i andere toppen van de Himalaja te hun arrestatie medisch worden on- beklimmen. derzocht. Prijsuitreiking kinder-tekenwedstrijd Meer dan duizend aardige en interessante kindertekeningen dongen mee naar de 9 prijzen, die waren uitgeloofd in de tekenwedstrijd voor kinderen, die onder auspiciën van NederlandKattenburg in Rotterdam werd gehou den. In de kinderfeestzaal van Nederland—Kattenburg vond de prijsuitrei king plaats. Deze kunstenaar in de dop kreeg een fraaie fiets. De Paasverloven van troepen, poli tie en politie-reservisten zijn in ge heel Kenya ingetrokken met het oog op het gevaar voor terreuraanvallen van de Mau Mau. De wacht bij poli tieposten en militaire kampen in Nai robi en andere steden is verdubbeld. Op vele plaatsen zijn versperringen van drie rijen prikkeldraad opgewor pen en machinegeweerstellingen in gericht. In Nairobi zelf zal de bur gerwacht vanaf Maandag dag en nacht door de stad en haar verspreid liggende buitenwijken patrouilleren. Het garnizoen zal bij de eerste teke nen van onraad uitrukken. Volgens hooggeplaatste officieren van de politie en de militaire in lichtingendienst zullen de terroristen binnenkort op een of meer delen van de stad een aanval doen. De mening loopt uiteen wat betreft het tijdstip van de overval. De meeste Engelsen verwachten een grootscheepse actie van de Mau Mau tegen Woensdag, wanneer de vonnissen worden geveld in de rechtszaken tegen Jomo Ke- nyatta en vijf andere vooraanstaande Kikoejoe's die de Mau Mau in het lé ven hebben geroepen. Alle politie- troepen in het gebied om de stad hebben opdracht onmiddellijk te schieten als zy groepen Afrikanen waarnemen die zich verdacht ophou den en niet meteen een afdoend ant woord geven op de vraag wat ze uit voeren. Honderden Europese schoolkinde ren en babies zijn in de afgelopen week de stad uitgestuurd. Zij zijn uit voorzorg tegen orflusten onderge bracht bij gezinnen die by Mombassa langs de kust wonen. Practisch elke Europeaan in Nairobi is gewapend en het is heel gewoon dat men boe ren, zakenmensen en reserve-officie ren van politie hotels ziet binnenlo pen met het geweer aan de schouder. Volgens een Engelse opperofficier zijn de autoriteiten er van overtuigd dat de Mau Mau-benden vanuit Nai robi worden geleid. Men zoekt r.aar een „oorlogsraad" van de Mau Mau die in de stad zyn hoofdkwartier heeft en naar alle Kikoejoe-reserva- ten instructies uitstuurt. De overval len van de afgelopen dagen zijn zorg. vuldig en systematisch voorbereid en met „verbazingwekkende bedreven heid" uitgevoerd. De officier is van mening dat de overheid binnenkort wordt genood zaakt zich op grote schaal in steden zoals Nairobi te ontdoen van het rendeel der Kikoejoe-arbeiders en hen naar de reservaten terug te stu ren, in het bijzonder de taxi- en bus chauffeurs, het personeel van hotels en nachtclubs en winkelbedienden. In toenemende mate komen berich ten binnen dat de Mau Mau vooral dank zij deze bronnen op de hoogte komt van de militaire voorbereidin gen van de Engelsen en hun in heemse troepen. De schreeuw, die Jezus naar den hemel zond, Die uiting gaf aan heel Zijn gruw'lijk lijden Stijgt toch niet eenzaam uit die heil'ge mond, Het is de smartekreet van alle tijden. Die met Hem lijden, zullen Hem verstaan, Die met Hem lijden, zullen Hem beminnen, Waar Hij gefolterd en als buiten zinnen In wanhoop één moment Zijn stem liet gaan. Zij stromp'len met Hem mee de zware tocht Van pijn en schande, van vernederingen, Het is Zijn kruis, waaronder zij zich wringen, Zijn geselroede heeft ook hen bezocht. En met de Moeder krimpen zij ineen Wanneer een zwaard hun harten komt doorboren, Zij moeten alles zieA en alles horen, Terwijl hun monden stom zijn van geween. Maar Heer, de kreet, die opklinkt van Uw kruis Voorspelt hun toch, dat aanstonds zich zal wenden Deez' tijd van martelingen, naamloze ellende, Dat er een opvaart volgt naar 't Vaderhuis. Aanstonds zullen de beulen bevend staan, De schuldigen voelen het Oordeel branden, Maar Gij, Gij schrijdt verheerlijkt door de landen Om al Uw kleine broeders voor te gaan. Goede Vrijdag 1953, H. M. Op alles is men voorbereid De eerste van totaal drie rydende keukens voor de dienst Bescherming Bevolking, die in samenwerking met de BB zijn ontworpen en gemaakt worden door een Amsterdamse fa briek (apparatenfabriek gebr. Stork en Co.) is gereed gekomen. De keukentrein bestaat uit acht grote aanhangwagens, die getrokken moeten worden door materiaal, dat in tijd van nood moet worden gevor derd, of ook gekoppeld kunnen wor den aan trekkers, die voor transport van ander materiaal van de BB zul len worden gebruikt. De trein bevat alles wat nodig L om in noodgeval len de voedselvoorziening van grote bevolkingsgroepen te verzorgen. Het gebruik van de keukens wordt toevertrouwd aan de directie voed selvoorziening van het Ministerie van Landbouw, omdat de noodzaak de keukens in te zetten zich uiter aard ook in andere tijden, dan die van oorlogstoestand kan voordoen. Waren de keukens op de eerste Fe bruari gereed geweest, dan zouden zij in het rampgebied gebruikt zijn. De keukentrein heeft eigen instal laties voor stroomopwekking, stroom voorziening en waterzuivering en is dus niet afhankelijk van plaatselijke electriciteits- en watervoorziening, waarvoor wel aansluiting op de wa gens aanwezig is. De trein bestaat uit: een wagen voor de verwerking en bereiding van vlees met twee braadketels van 380 liter, een voor de energieopwekking, een met een waterzuiveringsinstallatie er. een ga- mellenreinigingsmachine. 'n Admini stratiewagen me. kantoor ei. 4 slaap plaatsen, twee spoel wagens voor het schoonmaken, snijden, schillen enz. van het voedsel en twee Kockwagens met elk vier kookketels van 400 li ter, waarin hef voedsel wordt ge kookt met stoom. De wagens worden in twee rijen van vier achter elkaar opgesteld en dwars er doorheen loopt een rolbaan voor de aan- en afvoer van de gamellen. Boven de spoel- wagen bevindt zich een trechter, waarin de aardappelen via een Ja- cobsladder worden aangevoerd. De aanvoerwagen met groente wordt naast de spoelwagen geplaatst en de groente wordt direct in de snijma chines geworpen. Door neerklapbare zijschotten van de keukenwagens wordt een plankier gevormd om de wagens. Met dekzeilen wordt de open ruimte tussen de 4 keukenwa gens afgedekt. Bovendien kan met zeilen rondom de trein in tijd van oorlog volledig erduisterd worden. De „keukentrein" werd meteen in gebruik gesteld. De capaciteit van de keuken is 1600 liter gekookt voedsel per uur. Dat betekent, dat men bij twee voed- seluitgiftcn per dag circa 20.000 maaltijden kan verstrekken, en als met een ploegenstclsel dag en nacht wordt doorgewerkt, 40.000 porties van een liter per etmaal. Het bedie ningspersoneel bestaat uit circa 60 man, waarvan een kern deskundigen moeten zijn. Bijna overal elders wordt voor de voedselvoorziening van grote bevol kingsgroepen in noodgevallen de op lossing gezocht in duizenden kleine kookeenneden. Alleen al het brand- stoffenprobleem in oorlogstijd noopt ons land een ander, het huidige sys teem toe te passen, dat vol'm des kundigen vrijwel uniek is in de ge hele wereld. Werving B.B. heeft de helft van vereiste bereikt De afgelopen drie maanden is in het gehele land, met uitzondering van de steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag en enkele Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilanden, de werving begonnen voor de vrijwilligers voor de dienst Bescherming Bevolking, en reeds hebben zich 91.068 personen gemeld, dat is ruim de helft (55 pet.) van het aantal vereiste vrijwilligers. Totaal zullen er (met de grote ste den, waar de wervingcampagne op 13 April a.s. begint) 200.000 nodig zijn. In de provincie Utrecht heeft zich al 81 pet. van het totaal aantal ge meld, in Gelderland 77 pet., Overijs sel 74 pet., Zeeland 04 pet., Fries land 67 pet., Limburg 43 pet., Noord- Brabant 39 pet. Bij de laatste twee provincies moet in aanmerking wor den genomen, dat hier de werving bego.i ten tijde van de watersnood ramp. MINISTER-PRESIDENT BEZOCHT „FLORA". Dc minister-president dr. W. Drccs en zijn echtgenote hebben gistermid dag een bezoek van enige uren ge bracht aan de nationale bloementen toonstelling „Flora" te Heemstede. De heer en mevrouw Drees begaven zich eerst naar het regcringspavil- joen. Daarna maakten zij een wande, ling over het terrein en langs de binnen-expositie van Aalsmccrse bloemen. De thee werd gebruikt in het restaurant van de tentoonstelling. Het Nationale Rampenfonds heeft tot Donderdag een be drag ontvangen van 94.1 mil lioen gulden. Sinds Woensdag is er dus weer één millioen gulden bijgekomen. Geen daad zo gering, of zy kan ge daan worden met een groot doel en daardoor veredeld worden.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1