Ned. B.-elftal versloeg Leytonstone FC met 4-2 Vijfde Int. Tulpen Rallye Rangen en standen in jeugdtournooi Eenvoudige „Ollanders" en luxueuse Argentijnen Vlammende Schoonheid DONDERDAG 2 APRIL 1953 Dt LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 Op het VUC-terrein te Den Haag werd een voetbalwedstrijd gespeeld tus sen het Nederlands B-elftal en de En gelse amateurclub Leytonstone F.C. Onze landgenoten wonnen met 42, na dat de rust met gelijke stand 11 was ingegaan. Veel lichtpunten heeft deze wedstrijd, die door de voltallige technische com missie van de KNVB werd bijgewoond, met gebracht. In de verdediging was Wiertz (DWS> de enige, die boven de middelmaat uitkwam. De Voogd (Haar lem) maakt, zoals hü nu speelde, voor lopig niet veel kans op een plaats in het oranje-team en ook Tiebout (Sparta) gaf de Engelsen enige malen gelegen heid zeer gevaarlijk voor doelman Van Kaalte tc komen. Alberts (Vitesse) wis selde goede momenten met minder goede af en Kuypers (De Volewijckers) deed weliswaar veel nuttige dingen, doch schoot in tempo ernstig te kort. Opmer kelijk is het feit, dat de beide niet on verdienstelijk opererende vleugelspe lers Schmidt (Eindhoven) en Van Ede (Sparta) het grootste aandeel in de overwinning hebben gehad, Schmidt ram de beide eerste Nederlandse doel punten voor zijn rekening, had een groot an deel in de derde treffer, die door Van Ede werd gescoord, en stelde ten- siotte dc Bruyckere in staat het vierde doelpunt te maken. Jammer was het, dat Van Ede zich te veel aan individueel •p#l bezondigde, waardoor het tempo *Ctrd geremd. Het binnentrio, bestaande uit De Bruyckere (Willem II), Ange- rent en Luppens (beiden Stormvogels) liet weinig bijzonders zien en talrijke goede kansen werden niet benut. Na 17 minuten opende rechtsbinnen Noble voor de met een rouwband om de linkerarm spelende Engelsen de score door een dekkingsfout af te straf fen en Van Raalte onhoudbaar te pas seren (01). Naarmate de tijd verstreek v/erden de gastheren wat actiever en twee minuten voor rust wist Schmidt, die een scherpe voorzet van Van Ede fraai inkopte, gelijk te maken (11). Na de hervatting was het eerste suc ces opnieuw voor Leytonstone. Noble, de gevaarlijkste man in de Engelse aan val. passeerde de geheel niet snel genoeg reagerende Nederlandse achterhoede en toen kon Van Raalte, die met een sliding nog redding trachtte te bren gen, er ook niets meer aan doen (12). scheidsrechter Aussum onthield de En gelsen even later de kans om de voor sprong te vergroten toen hij zonder te fluiten Tiebout in het beruchte gebied de bal met de hand liet bewerken. De laatste tien minuten zorgde de Neder landse aanval voor vuurwerk. Eerst was het Schmidt, die met een hard schot van grote afstand de partijen weer op gelijke voet bracht en kort daarna Lelden won van Luik met 1—0. In het tournooi om het Europees stu denten voetbalkampioenschap speelde de Leidse ploeg gisterenmiddag in de Leidse Hout tegen het elftal der Luikse studenten. Zoals bekend vormde deze wedstrijd een onderdeel van de voorronden om het Europees kampioenschap, dat te Saarbrücken wordt gehouden. De beslis sing in deze voorronde tussen de ploe-4 gen van Leiden, Luik en München was inmiddels reeds gevallen, want Mün chen had reeds van Luik en Leiden ge wonnen. Toch zou men zulks aan de wedstrijd van gisteren niet gezegd hebben, want beide ploegen hebben hardnekkig om de overwinning gestreden. Het was fei« telijk een strijd tussen de Luikse aanval en de Leidse verdediging, want de gas ten waren het grootste gedeelte van de wedstrijd in de aanval, maar zij vonden een zo sterke verdediging tegenover zich, dat er geen doorkomen aan was. Hoewel technisch en tactisch overheer send, liep de Belgische aanval steeds weer klem in het uitstekend verdedi gingswerk der Leidenaars, waarna ten slotte de uitstekende doelverdediger Cloos wel raad wist met de ballen, die door de achterhoede kwamen. Ontegenzeggelijk hebben de Leide naars meer kansen tot doelpunten in deze wedstrijd gehad, maar de afwer king der aanvallen van de voorhoede: Greep, Colthof, Kaulbach, Eversteyn en v. Manen was veelal zo hulpeloos, dat de meest opgelegde kansen geen resul taat opleverden. Zelfs met alleen de Luikse doelverdediger voor zich, wist de Leidse voorhoede niet tot scoren te komen. Eerst 20 minuten na de rust slaagde Van Manen er in het enige doel punt van de wedstrijd te maken. Dat was toen de bal, na door Eversteyn te gen de lat te zijn geschoten; voor de vrijstaande v. Manen kwam. die het leer slechts een tikje behoefde le geven orn de score te openen (10). Bij dat ene doelpunt bleef het, zelfs ondanks het feit, dat de gasten daarna nog een tijdlang met tien man moesten spelen, omdat een der spelers een zodanige wond boven het rechteroog had opge lopen. dat hij zich naar het Acad. zie kenhuis moest begeven, om de wond te laten hechten. zigzagde Van Ede, die het leer uit een afgemeten pass van Schmidt had opge pikt. door de Engelse defensie en maakte er 32 van. In de laatste mi nuut bracht De Bruyckere de 4 op het scorebord, door een voorzet van Schmidt zuiver in te koppen. VOORL. NED. ELFTAL VOOR 8 APRIL Het voorlopig Nederlands elftal is voor de op 8 April a.s. te Amsterdam te spelen wedstrijd tegen Wacker (Wenen) als volgt samengesteld: Doel: Landman (Sparta). Achter: Kools (RBC) en Tebak (Eind- heven). Midden: Klaassens (VW), Terlouw (Sparta) en Biesbrouck (RCH). Voor: Van Ede (Sparta), Van Beur den (BW), Van Melis (Eindhoven), Lenstra Heerenveen) en Luiten (DOS). Reserves: Van Raalte (Blauw Wit), Alberts (Vitesse), Van Schijndel (SW) en Van der Kuil (VSV). Lentra zal als aanvoerder fungeren. Wacker, de Weense voetbalploeg die op Woensdag 8 April as. te Amster dam hefc voorlopig Nederlands elftal in een oefenwedstrijd zal ontmoeten, heeft te Madrid met 81 van Atletico Madrid verloren. Bij rust hadden de Spanjaar den reeds een 51 voorsprong. Op een bijeenkomst tussen de gedele geerden van de zestien deelnemende landen aan het jeugdtournooi van de Fifa te Brussel is besloten het bestuur van de Fifa voor te stellen de leeftijds grenzen, welke in 1952 te Barcelona op 1 April werden gesteld, weer te ver leggen naar 1 September. Indien de Fifa dit voorstel aanvaardt, zal dus aan het tournooi in 1954, waar van nog niet bepaald is, waar het zal worden gehouden, door die spelers mo gen worden deelgenomen, die op 31 Augustus 1954 ouder zijn dan 16 en jonger dan 18 Jaar. HET ZILVEREN MO LENTO URN OOI VAN LFC. WA—Coal 0—1. De wedstrijd, welke WA en Coal gisteravond in het Zilveren Molentour- nooi van LFC speelden, is erg tegenge vallen, hetgeen niet te verwonderen valt. als men weet, dat beide ploegen slechts 'n enkele speler uit het eerste elftal hadden opgesteld en dat niet al leen reserven, maar ook 3e en 4c elftal spelers meespeelden. Het werd dus maar een matige vertoning, met welke gang van zaken het bestuur van LFC hele maal niet ingenomen is. omdat men op volwaardige ploegen rekent. Meer zul len we er maar niet van zeggen. Coal plaatste zich in de volgende ronde door met 10 te winnen. LAWNTENNIS. ALPHENS TENNISPARK WORDT ZATERDAG GEOPEND. Zaterdag a.s. om 2.30 uur worden de Alphense Tennisbanen aan de dr. Lo- vinklaan geopend door de voorz. van de Stichting Alphens Tennispark, beer L. Roosendaal. De competitie de R.K. A.T.C. vangt Zondag 26 April aan. Voorlopig competitie team: dames E. Dongelmans, K. Hofman en I. Hille- brand; heren: W. Allart, K. Scheerder er. W. Verwegen. Captains van de teams: de heren W. Verwegen en W. Allart. Het bestuur is thans samenge steld als volgt: de heer G. Ponsioen, voorz., W. Verwegen, secretaris. Julia- nastraat 63 waar liefhebbers zich als lid kupnen melden en mej. M. Ro- zestraten, penningmeesteressc. Het wedstrijdrooster ls als volgt as- gengesteld: 26/4 '53 ATCDaelenbcrg I 3/5 Leidse Studenten VI—ATC I; 10/5 TEZ I—ATC I. Pinksteren rust; 31/5 ATC I—Leidse Studenten VI; 7/6 ATC I—TEZ I. Van de 250 equipes 60 Engelse Zowel kwantitatief als kwalitatief hebben de InachrUvingen voor dc vtJfdc Internationale Tulpen Rallye, georgani seerd door de RAC-W'est. en waarvoor in de nacht van 26 op 27 April In 7 ver schillende steden vau Europa met start- signaal zal worden gegeven, aan dc hoog gestelde verwachtingen beantwoord. Van de ongeveer 250 equipes, die hebben in geschreven, is ditmaal racer dan de helft uit het buitenland afkomstig. Niet minder dan 16 nationaliteiten zijn ver tegenwoordigd en de Inschrijvingen voor dc verschillende klassen waarborgen zon der meer een open strijd. Onder de Engelse inschrijvingen meer dan 60 equipes van Groot-Brittan- nië staan op de deelnemerslijst treffen wij de namen aan van Ap- pleyard, de winnaar van dc Rallye van C.root-Brittannië van dit jaar, eerste in het algemeen klassement van dc derde internationale Tulpen Rallye (1951), winnaar van de gouden Coupe des Al pen in 1952. Voorts Georges Irahoff. winnaar van de sterrit naar Lissabon enkele jaren geleden en derde in de Ralley van Groot Brittannië, welke kort geleden is gehouden. Appleyard komt weer met Jaguar en Imhoff rijdt met Alard. Beide equipes starten te Den jjg Haag. In de residentie vertrekken ook ,an de drie gebroeders Recce, met Ford Zephyr, woonachtig tc Liverpool, trouwe jnschrijvers voor de Rallye naar Monte Carlo en de Tulpen Rallye. Ver der treffen wij bij het Engelse contin gent de dames-equipe SadlerDunham aan, Miss Dunham viel het vorig jaar op het circuit van Zandvoort op door haar uitstekend ryden met haar Rover Saloon. Het aantal dames-equipes is dit keer zeer groot. Niet minder dan 8 dames teams zullen elkaar de overwinning be twisten en behalve het reeds genoemde Engelse team zijn Greta Molander met Zaab cn Madame Sigrand met Renault var. de partij. De inschrijvingen uit Frankrijk, Bel gië, Duitsland en de Scandinavische lan- Brussel, Woensdagavond (Van een speciale ANP- verslaggever) Frangois Pauwels, de eigenaar van hotel Belga in de Rue d'Argonne, vlak bij de Brusselse zuid statie, mocht dan wat argwanend op de komst van het Ne derlandse Jeugd-elftal hebben gewacht, nu de jongens eenmaal in het klein knus hotelletje zyn -ingeburgerd, is hij enthou siast over zijn „Ollandse" gasten. Hotel Belga is voor de duur van het jeugdtour nooi, dat de Fifa in Brus sel heeft georganiseerd, het domein van Karei Kaufman en zijn jongens. Even was het een teleur stelling Voor de Neder landse leiders geweest, toen bekend werd dat de spelers niet, zoals oor spronkelijk in de bedoeling had gelegen, in een school of internaat zouden wor den ondergebracht, doch in een hoteL De herinne ring aan het tournooi van 1951 te Cannes (zoals men weet was Nederland in 1952 te Barcelona niet van de partij), toen de ploeg logeerde in een groot we gens de vacantie beschik baar gymnasium, waar ook de spelers van de an dere deelnemende landen sliepen en aten en alles daardoor overzichtelijker en intiemer was, was nog vers. Maar de zestien Neder landse jongens, van wie niemand het tournooi aan de Riviera heeft meege maakt, hebben daar geen weet van en toen het ge zelschap Maandag in de vooravond met de leden van de commissie jeugd voetbal van de KNVB, H. J. Slingenberg cn F. J. van Veen, te Brussel-zuid uit de trein stapten, bleek de stemming opperbest. Trainer Kaufman ontferm de zich over de manden met voetbalkleding en ex tra rantsoenen en vertelde daarna met zijn gezellige stenntorstem, dat gelo geerd zou worden in een fijn knus hotelletje met keizerlijke beden en een juweel van een voetbal spel in de gelagkamer." Met een hoeraatje stegen de knapen in de gereed staande autobus. Kauf man, die de kunst met jon gens om te gaan, uitste kend verstaat, had de jui ste geest er gauw in bij de uit alle delen van het land komende jongens die el kaar van enkele oefenbij eenkomsten en een korte Zoom zijn portie met de zelfde graagte en snelheid naar binnen werkt als Jan Blom uit Winschoten en Kees Bond uit Volen- dam. Over Kees Bond gespro ken: deze vrolijke ronde Volendammer heeft het aardige idee gehad om voor deze gelegenheid zijn Volendams costuum aan te trekken. „Ik dacht, 't is goed vlagvex*toon", gaf Kees ter verklaring, toen hij de verbaasde blikken op het Brussels perron op zich gericht voelde. De Volendammer Kees Bond deed aan „broekvertoon" reis nog maar nauwelijks kenden. Nadat de kamers waren ingedeeld ontstond al op de eerste avond een intens buurtverkeer en voor het bedtijd was, vormden de jongens een ploeg dikke vrienden, een band, die zijn invloed op het verband in het elftal niet heeft gemist, zoals uit het vertoonde spel in de wedstrijd tegen Ierland duidelijk is gebleken. Zo zijn alle ploegen in kleine rustige hotels aan de rand van het stadscen trum ondergebracht en de spelers ontmoeten elkaar bulten het veld alleen tij dens de maaltijden, die in het K.A.J.-gebouw worden genuttigd. Dit restaurant van de Katholieke Arbei- dersjeugd is voor deze ge legenheid ter beschikking gesteld. De grote keuken is berekend op het gelijk tijdig bereiden en serve r-en van een groot aantal maaltijden, en, wat vooral voor de Nederlandse jon gens nu eenmaal altijd een belangrijk punt is, er is een prima keuken, waar Cor Buys uit Bergen op „Zeg maar: goed broek- vertoon", kwam toen in eens de stem van de Utrechtenaar Hans Kraay ertussen. Kees Bond haal de zijn mouw eens over de toch al glimmende schoengespen en zei ver der niets meer. Tussen het Zuidersta tion en het Noorderstation ligt een halve stad. maar tevens een halve voetbal wereld. Want toen dc lei ders van de Argentijnse jeugdploeg zagen waar de organisatoren hun pupil len wilden onderbrengen, trokken zij verontwaar digd hun neus op voor zo veel gebrek aan respect voor de Zuid-Amerikaanse voetbaladel. Neen, de groep van meer dan 20 van top tot teen in dure uniforme kleding ge stoken jongens, die reeds een week voor het begin van 't tournooi per vlieg tuig in de Belgische hoofd stad was geari'iveerd, kon toch niet in een tweede rangs hotel verblijven en aan de eenvoudige collec tieve maaltijden in het KAJ-gebouw deelnemen? Binnen een uur was alles geregeld en met hun staf van leiders en soigneurs namen de Zuid-Amerika nen hun intrek in een van dc luxeuze hotels bij het Noorderstation. Wilde de Kon. Belgische Voetbal bond niets bijpassen? Geen bezwaar, vond chef d'equi- pe Nicolas Gulssarri, dan betalen wij het zelf. Op het bedrag van 150.000 gulden, dat de Argentijnse bond voor dit uitstapje van zijn toekomstige ster ren had uitgetrokken, be tekende zo'n extraatje im mers xxiets! „Mijn jongens zijn bij de trips, die zij wel meer in Zuid-Amerika maken, matige luxe gewend", ver trouwde de Argentijnse verzorger Miguel Marzono, een kleine donkere man met een indrukwekkende snor en een Faroeksc zon nebril ons in een mengel moes van Frans en Engels toe. Toen wij hem aan schoten stapte hij juist uit de touringcar, waarmee hij met zijn Juans en Jo sé's allen met breedgeran de sombrero's cn kleurige shawls, van een uitstapje terugkeerde. Toen wij de jeugdige knapen 5 minuten later met het gemak van man nen-van-de-wereld op de hoge Ixrukken van de chi que hotelbar zagen klim men cn vino (wijn) hoor den bestellen, begrepen wij wat de „matige luxe" van Miguel Marzano bete kende. Niettemin werden de Ar gentijnen in eerste ronde geslagen, en zullen troost moeten zoeken in de verliezerstournooi. Wij dachten, toen wij die „matige luxe" der Ar gentijnen zagen, aan Kees Bond en zijn kornuiten, met opgewonden gezich ten rond het voetbalspel in de gelagkamer van het ho- telleke van Frangois Pau wels geschaard zijn kwalitatief sterk vooruit ge gaan. Een voorlopig overzicht leert verder, it van Nederlandse zijde o.a. deelne men Maus Gatsonides, do winnaar van do sterrit naar Monte Carlo van dit jaar. Klaas Barendregt, Karei Ton, Jan Flinterman en Dries van der Lof, die allen ongetwijfeld zullen trachten de rallyc-trofec dit Jaar in Nederlandse handen tc brengen. Bepaald is, dat aan dc internationale klassemcnts-races. welke op 30 April, Koninginnedag, op het circuit van Zand voort de beslissing zullen brengen, wie de Jubileum Tulpen Rallye wint, in to taal 120 wagens zullen deelnemen, ver deeld over 8 wedstrijden. Het organisatiecomité heeft enkele klussen in twee groepen onderverdeeld, terwijl twee andere klassen wegens te weinig inschrijvingen konden worden gecombineerd met een andere. ZWEMMEN. NIEUW WERELDRECORD 4 100 METER WISSELSLAG EST. Een Franse ploeg, bestaande uit Vio las, Dumesnil en Arène en Al do Emi nente is er in geslaagd het wereldrecord voor de 4 x 100 meter wisselslag esta fette heren (rugslag, schoolslag, vlinder slag en vrije slag) te verbeteren tot 4 min 31.5 sec. Het oude record stond sinds 22 Maart jl. op naam van een na tionalc Franse ploeg, gevormd door Bozon, Dumesnil, Lusien en Jany, die to Charleroi een tijd van 4 min. 32.3 sec. had genoteerd. Als tussentijd werd voor Voplas op de 100 meter rugslag 1 min. 6.8 sec. af gedrukt, voor Dumesnil op de 100 meter schoolslag 1 min. 12.5 sec., voor Arène op de 100 meter vlinderslag 1 min. 14.6 sec. cn voor Eminente op de 100 meter vrije slag 57.6 sec. NIEUW WERELDRECORD 100 YARDS RUG8LAG. In Columbus in dc staat Ohio heeft de Amerikaanse zwemmer Oyakala het u ereldrecord 100 yards rugslag verhe tertl door een tijd voor zich te laten afdrukken van 56.1 sec. Het oude record staat op naam van zijn landgenoot Jack Taylor met een tijd van 56.5 sec. op 10 Februari 1951 te Columbus gemaakt. Op 28 Februari 1953 zwom Dick Thoman (VS) te New Haven op deze afstand reeds een tijd van 56,4 sec., doch dit record is nog niet door dc Fina erkend. BRIDGE. OM DE DISTRICTSBEKER. In de competitie om de districtsbeker v;on de Sleutels gisteravond met grote cijfers van DDS. Slechts twee ronden ging de strijd ongeveer gelijk op. Daar na nam de Sleutels met flink vorschil de leiding om bijna in iedere ronde met nieuwe winst uit de bus te komen. Zij bleef tenslotte met een verschil van punten in de meerderheid. Dc partij D. Posthuma (ASC)mr. J Westra (LSG II) om het kampioen schap van de LSB, een 14 dagen gele den. tijdens dc ontmoeting ASC—LSC afgebroken met gunstige stand Posthuma, werd gisteravond uitgespeeld ten huize van het lid dra M. Verbrug. Met vaste hand zette Posthuma zijn voordeel in winst om. Nu is de stand 55. zodat Alphen nu 9 en LSG II 8 wedstrijdpuntcn heeft. ASC zou nu kampioen zijn, indien door LSG II niet een protest was aangetekend tegen een voor hen verloren partij in de ontmoc ting tegen Bodegraven. Wint LSG dit protest, wat zeer on waarschijnlijk is, dan staan belde ver enigingen in wedstrijdpuntcn gelijk. In dit geval beslist het aantal behaalde bordpunten. Dit zou betekenen, dat LSG II, dat 1 bordpunt meer heeft, het kampioenschap van de LSB in de wacht zal slepen. „liet Witte Paard" (Voorhout). Maandagavond JJ. viel de beslissing om het kampioenschap van bovenge noemde vereniging. De 15-jarige C. Venne wist eerst na drie partijen tegen Th. Kraakman kampioen tc worden. Proficiat! Het heeft aan spanning niet ontbroken. De eindstand in groep I luidt: 1. C. Venne 19 12 2 5 13 2. Th. Kraakman 19 12 7 12 3. A. Penning» 18 11 1 6 11.5 4. G. Lemmers 18 10 8 10 5. J. Kamps 18 8 3 7 9.5 6. G. Zwetsloot 18 8 1 9 8.5 7.. P. v. d. Berg 18 7 2 9 8 8. C. Does 18 8 10 8 9. J. v. d. Nouland 18 5 1 12 5.5 10. J. Ruiter 18 4 2 12 5 le beslissingswedstrijd C. VenneTh. Kraakman yVy, 2e besllssingswed- In groep II werd A. Langelaan kam pioen. Dc eindstand in groep II luidt: 1. A. Langelaan 18 15 2 1 16 2. B. Venne 18 13 1 4 13.5 3. C. AugustinUS 18 12 1 5 12.5 4. L. V. tl Geer 18 8 1 9 8 5 5 S Godïi ii 18 8 l 9 8.5 6. G. v. d. Hulst 7. L. NIj sen 8. W. Floor P. J v. d. Berg 10. K. Langevcld 18 8 10 8 18 5 1 12 5.5 18 5 13 5 18 4 14 4 TAFELTENNIS. Sportief (Bodegraven). Sportief I ist in Don Haag beslng te leggen op dc volle winst door HBS III tc verslaan met 64. Dit was evenwel een benauw de zege, want de Hagenaars stonden aanvankelijk met 4—1 voor. Door over winningen van Voordouw cn v. Es werd het 5i voor dc Bodegravers. In het dubbelspel werd dc zege geconsolideerd. Sportief II ging met 7—3 ten onder tegen het sterke Leidse Scylla IV. H. dc Jager, G. Walraven en H. v. Schaik wonnen elk één partij. Het derde team overwon de Lisscr Tafeltennisclub Tref kracht I. Drie overwinningen waren voor N. v. Rossum, 2 voor A. de Wit 1 voor J. Spans. De jeugdkampioenschappen in Gouda betekenden voor Sportief een groot succes. Jan v. d. Bosch werd kampioen door eerst in de halve finale zijn club genoot Herman v. d. Berg uit tc scha kelen en in de finale de Gouwenaar Max Mtlller te slaan. De eerste vier plaatsen werden tenslotte als volgt be- 1. Jan v. d. Bosch, 2. Max Müller, 3. Herman v. d. Berg, 4. Johnny Bou- mans. Behalve nummer twee dus allen Sportief-spelers. Aetherklanken VRIJDAG Televie-programma. 20.1521.45: „Iïct Lijdensverhaal gezien door middeleeuwse meesters", film. Toespraak cn gewijde muziek. HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws cn weerberichten. 8.15 Gramomofoonmuziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.30 Wa terstanden. 0.40 Gramofoonmuziek. 10.30 Passie-dienst. 11.45 Gramofoon muziek. 12.00 Idem. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingcn. 12.33 Gra mofoonmuziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Viool, cello en piano. 13.55 Gramofoonmuziek. 15.00 Negro spirituals. 15.15 Voordracht. 15.45 Gramofoonmuziek. 16.00 „Verbena's voor de tuin cn het ovci'houden van de kamer-azalea", causerie. 16.15 Ka mermuziek. 16.50 Vocaal ensemble en solisten. 17.30 Militaire causerie. 17.40 Gramofoonmuziek. 17.45 Fries programma. 18.00 Gramofoonmuziek. 18.15 Klein koor. 18.30 Huismuziek. 18.50 Nieuws cn weerberichten. 19.00 Ned. Herv. Kerkdienst. 20.15 „Mat- thaus Passion". 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 12.00 AVRO. 17.30 VARA. 19.30 VP RO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 N.euws. 7.10 Gramo foonmuziek. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gramofoon muziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.05 Gramofoonmuziek. 9.40 Voor de kleuters. VPRO: 10.00 „Kinderen en mensen", causerie. 10.05 Morgenwij ding. VARA: 10.20 Gramofoonmuz. 1010.55 Orgelspel. 11.15 Radiofeuillc- ton. 11.35 Bas-bariton cn piano. AV RO: 12.00 Promenade orkest en so liste. 12.30 Land- cn tuinbouwmede- delingcn. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gramofoonmuz. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gramofoon muziek. 13.20 Gevarieerde muziek. 13.45 Kookpraatjc. 14.00 Orgel en alt. 14.30 Voordracht. 14.50 Gramofoon muziek. VARA: 16.00 Kamerorkest. 16.35 Voor de jeugd. 17.00 Kinder koor. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 .Ach ter de horizon", geschiedenis des Va derlands. 19.00 Gramofoonmuziek. 19.10 „Boeven, Burgers en Briga diers". klankbeeld. VPRO: 19.30 Avondmaaldicnst. 20.45 Kamerkoor en orgel. VARA: 21.00 Cabaret. 21.35 Vocaal dubbelkwartet. 21.55. Buiten lands weekoverzicht. 22.10 Pianore cital. VPRO: 22.40 „Vandaag" cause rie. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15 Gramofoonmuziek. 23.30—24.00 Idem. 'T ZAL WEER STORM LOPEN.... bij ADR. VAN OOY Jr., Breestraat 9, Leiden, de zaak, die alles heeft op 't gebied van woningtextiel, dame;;- cn herenconfectie, cn waar do betaling zo prettig geregeld kan worden! Inderdaad, alles hebben ze daar, behalve.ruimte, koopt dus zoveel mogelijk in de ochtenduren!! (Advertentie). Naar het Amerikaans door TEMPLE BAILEY. (Nadruk verboden.) EEN OUDE TUIN IN EEN OUDE STAD Er zaten, behalve de chauffeur, drie mensen in de grote auto, die over de weg van Baltimore naar Annapolis reed, de grote brug over de Severn kruiste en tenslotte de oude hoofdstad binnenreed. Annapo lis lag als' ondergedompeld in het rood gouden licht van de stralende Octoberdag. Twee van de drie inzit tenden waren vrouwen. Waarom heb je ons nu hierheen gebracht, Tony? vroeg de oudste van de twee. Ik wilde u en Marty zien, moe der. Dat is niet je ware reden. Is' het een meisje? vroeg de an dere vrouw. Hij glimlachte tegen haar. Wat 'n fijn poppetje was Mary in die grijze mantel met het zilvergrijze bont en de zilveren gesp van haar klein grijs vilthocdje tegen haar zxlverblond haar. Welke andere vrouw zou het gewaagd hebben al dat grijs te dra gen bij zulk een lichte haarkleur? Maar Marty durfde alles' en met de bos viooltjes op haar bont, in prach tige harmonie met 't viooltjesblauw van haar ogen, had zij een effect be reikt, dat hsar smaak eer aandeed. Waarom vraag je dat, Marty? Och, wat kan het bij jou anders zijn dan een meisje? Ik ben niet zo onstandvastig. En waarom zou ik naar een ander verlangen als ik jou kan hebben. Marty wierp hem een uitdagende blik toe. Wat een verbeelding. En dat, terwijl je me nog niet eens gevraagd hebt. Waarom zou ik een blauwtje riskeren? Zij wist, dat hij niet eens haar ja woord zou riskeren. Marty van Duy- ne was er trouwens zelf ook niet ze ker van of zij Tony zou nemen, als als hü haar ten huwelijk vroeg. Ze wist zelfs' niet eens of ze van hem hield. Hij amuseerde en interesseer de haar. Zij hield van zijn knap ge zicht, z\jn lange, krachtige gestalte- Zij hield ook van zijn humeur, dat •hem als het ware op een nooit weg ebbende vloed door het leven droeg. Hij lachte nu en hield plots'eling zijn hand voor de ogen van zijn moeder. Niet kijken voor ik het Je zeg, Midget, rïep hij. Zijn moeder, een kittig vrouwtje in meisjesachtige kleren, die haar 'n jeugdig uiterlijk gaven, mompelde: Doe niet zo dwaas. Maar toen hü zijn hand weer voor haar ogen wegtrok, uitte zij een kreet van verrassing. O, Tony, wat heerlijk. De auto stopte voor een ouderwets' rood bakstenen huis, met prachtig gebeeldhouwde deuren en ramen. De voorgevel kwam uit op een smalle straat, maar de achterdeur gaf toegang tot een grote tuin, om geven door een heg en voor de poort in die heg stond de auto stil. Boven de poort hing een aanplak biljet waarop met grote zwarte let ters te lezen stond: Huize Kent—Farquhar. Verkoop bü opbod van de gehele inboedel. Antieke meubels, kunst voorwerpen en zilver. Aanvang 10 uur. Is dat reden genoeg, om je hier heen te brengen, Midget? Reden tc over, Er lag een verheerlükte uitdruk king op het gezicht van mevrouw Bleecker. Er waren in haar leven maar twee dingen, die haar interes seerden: haar zoon en haar collectie antiquiteiten. En zij had al veel van de huize KentFarquhar en zijn waardevolle, doch tot nu toe onbe reikbare inhoud gehoord. Waarom verkopen zij het? vroeg zy belangstellend. De oude heer is ziek. Hij is voor zijn gezondheid naar Colorado gestuurd en zij vrouw is met hem meegegaan. Ze nvoeten geld hebben voor die reis' en ik heb gehoord, dat het huis zwaar belast is; er zat dus niets anders op, dan de inboedel te verkopen. Je bent een «fchat, Tony. Mevrouw Bleecker legde haar hand licht op de gouden tressen van zijn mouw. Ik zou het voor niets ter we reld hebben willen missen. Het liep al vol in de tuin. Er wa ren van allerlei mensen: op koopjes' beluste verzamelaars; antiquairs, die wisten, dat hier onbetaalbare schat ten te halen waren; nieuwsgierigen, die bleven om anderen te zien ko pen; buren en inwoners van de oude stadverontwaardigd over het feit, dat zoiets ging gebeuren. Deze laat ste mensen hadden het de familie Falquhar uiterst kwalijk genomen, dat zy zich uit het gezelschapsleven van de stad had teruggetrokken, maar waren toch trouw gebleven aan de eerbied voor het oude ge slacht. De venduhouder was er ook al. Verschillende meubelstukken waren naar buiten gebracht en in de tuin neergezet, andere en kleinere voor werpen bevonden zich nog in het huis. Het nicuw-aangekomen gezelschap wekte wel belangstelling; de lange, blonde jongeman in zijn uniform van luitenant ter zee, dc kleine da me in haar elegante mantel en het hoedje met orchideeën; het meisje in het zilvergrys, wier haar schitterde ia de morgenzon. Daar heb je Michaël McMillan, zei Marty plotseling. Ik had het wel kunnen weten dat hij hier zou zijn. By het horen van zijn naam draai de hü zich om en sprong op de grond. Marty, kind, waar kom jij van daan? Uit Baltimore, met mevrouw Bleecker? Kom mee, dan zal ik jul lie aan haar voorstellen. Toen Marty hem had voorgesteld, voegde zij er aan toe: Hij is fel op antiek, Jane. Vóór dat de veiling afgelopen is, zullen jullie wel doodsvyanden zijn. O, maar ik ben er van over tuigd, dat u aan een dame haar kans niet zult ontnemen, mynheer McMil lan. Zy liep op een tafeltje toe, waar op een lange, donkere man zat. Mevrouw Bleecker keek hem sme kend aan. Zij was' een ongevoelig, zelfbewust persoontje, maar als het ln haar kraam te pas kwam, kon zij zich heel zacht cn lief voordoen. Ditmaal bereikte zij haar doel ech ter niet. Waar het mijn collectie betreft, ken ik geen galanterie, verklaarde McMillan. Ik heb drie dingen op het oog en die zal ik hebben. Drie dingen. En welke zijn dat? Hy wierp haar een geamuseerde blik toe. Misschien wilt u ze niet eens hebben dus waarom zoudt u zich van te voren ongerust maken? (Wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1953 | | pagina 9