Sim Suimd in muizendam Bollenkwekers van Noordw.hout zagen een nieuwe plantmachine Hollands Glorie werd een succes De arbeidsproductiviteit boven vooroorlogs peil RIJNSTREEK DONDERDAG 2 APRIL 195J DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 De geweigerde Lakenhal Gelijk reeds in een korte medede ling werd kond gedaan en gelijk met meer nadruk bleek uit de protest-mo tie van de Kath. Onderwijzersvereni ging „St. Augustinus" hebben B. en W. van Leiden toestemming gewei gerd tot het houden in de „Laken hal" van de geplande „Schuilkerk tentoonstelling". De Raad van Maatschappelijk en Cul tureel Overleg verzocht ons het schrijven van B. en W.. waarin deze weigering is vervat, te publiceren. De brief luidt als volgt: Naar aanleiding van het ver zoek, vervat in Uw schrijven d.d. 2 December jl., delen wij U het vol gende mede. Dé beoogde tentoonstelling kan niet los worden gemaakt van het kader, waarin zij is opgezet, n.l. de Eeuwfeestviering van het Her stel der Kerkelijke Hiërarchie. Daardoor heeft zij een uitgespro ken kerkelijk karakter. De plaat selijke overheid zou, door een voor de publieke dienst bestemd ge bouw als het Stedelijk Museum „De Lakenhal" voor dit doel be schikbaar te stellen, er toe mede werken, dat belangrijke anders denkende bevolkingsgoepen in hun godsdienstige overtuiging zouden kunnen worden gekrenkt. Dit zou in strijd zijn met de neu trale houding, welke de overheid in dit opzicht behoort aan te ne men. Op grond van het bovenstaande hebben wij dan ook besloten op uw verzoek, om voor de bedoelde tentoonstelling ruimte in -,,De La kenhal" beschikbaar te stellen, afwijzend te beschikken. Het hou den van een tentoonstelling als door U bedoeld in „De Lakenhal" buiten het kader van de herden king van het Herstel der Kerkelij ke Hiërarchie en buiten de voor die herdenking bestemde tijd zou den wij eventueel in gunstige overweging willen nemen. Aan het verzoek van de Raad van Maatschappelijk en Cultureel Over leg is hiermede voldaan, maar het lijkt ons bepaald nodig deze brief van enig commentaar te voorzien en dat om twee ogenschijnlijk tegenstrijdi ge redenen. Op de eerste plaats om onze verwondering te uiten, dat de meerderheid van B. en W. (daartoe geadviseerd door de commissie voor de Lakenhal) een zo eng standpun* heeft ingenomen. Maar vervolgens om te voorkomen, althans te tracnte.n te voorkomen, dat de ontstemming over deze weigering uitdijt tot verhoudin gen, welke de belangrijkheid van het feit te boven zouden kunnen gaan. Actie roept onvermijdelijk re actie op en nu kan het niemands be doeling zijn (en dat is het bij de kath. onderwijzers ongetwijfeld ook niet geweest) naar aanleiding van die geweigerde tentoonstelling een stede lijk April-stormpje te ontketenen. Een stormpje, dat mogelijk ook nog met politieke vlagen gepaard zou gaan. want als men dat wil zit ten die verrukkelijke mogelijkheden, vlak voor de gemeenteraadsverkie zingen!, er in voldoende mate in. Dit zou zeer zeker niet in de geest zijn van het bisschoppelijk vastenmandc- ment, dat kennelijk met grote be hoedzaamheid iedere narigheid bij de herdenking van het herstel der bis schoppelijke hiërarchie heeft willen voorkomen. Er sluimeren in ons volk gevoeligheden, welke bij deze her- denking moeten worden ontz>en (en niet alleen bij deze herdenknig). Het zou, naar onze mening, het voort schrijden der oecumenische samen werking niet bevorderen, indien wij. als ónze gevoeligheid gekwetst werd door de gevoeligheden van andere groepen, (en dat is bij het weigeren van de tentoonstelling in de Laken hal het geval) niet grootmoedig wat door de vingers konden zien. Men kan zeggen, dat het katholieke volksdeel' in deze eeuw tijds voldcer.de geëman cipeerd is fmede dank zij zijn poli tieke eenheid), om een dergelijke weigering niet meer te hoeven slikken Men kan ook zeggen en dat is or.s .standpunt dat het Ka tholieke volksdeel zodanig ten volle geëmancipeerd is en zo vo'bomen overtuigd is van zijn volwaardigheid, dat het met voornaam zelfbesef de ge voeligheden van andere bevolkings groepen ontziet, ook al zouden deze onze gevoeligheden niet ontzien Van dat standpunt bekijken we de weige ring van de Lakenhal-tentoonsiz 'ing als een kleinzerigheid, waar we medelijdend maar 'n lapje over moe ten binden, waarbij wij met nadruk en met voldoening tevens willen vast stellen. dat zeer vooraanstaande niet- Katholiekc persoonlijkheden het evenmin met deze weigering eens bleken te zijn en dat ook hebben ge toond. „DE HARTEKAMP" IN FLOOD LIGHT. De buitenplaats „De Hartek^rnp" bij Bennebroek zal tijdens het hoog seizoen van de bloembollen wel in het middelpunt der belangstelling staan. Om te beginnen worden op 't enorme, vlak aan de hoofdweg gele gen gazon drie grote mozaïken ge legd: één van 150 vierkante meters en twee van 60 vierkante metersf Verder zal 't crème gebouw 's avonds geheel in floodlight worden gezet, terwijl op de in de niss'en onderge brachte beeldengroepen extra schijn werpers gericht zullen worden. Het geheel belooft, vooral 's avond, een feëeriek effect te sorteren. De techniek schrijdt voort öök in het bollenvak! De schoren der ex porteurs zijn de laatste jaren uitge rust met lopende banden, telmachi nes en ingewikkelde verwarmings- en luchtcirculatie-systemen en wat al-niet, terwijl de kwekers diverse apparaten hebben aangeschaft op het gebied van sproeiers, gemotoriseerde ploegjes en nog veel meer. Maar waar men nu eigenlijk het meeste om zit te gillen is een plant- en een rooi- machine, die goéd is. Diverse uitvinders hebben daar de laatste jaren hun best op gedaan en er zijn reeds diverse types in ge bruik. Maar ideaal zijn ze nog niet. Op het gebied van de plantmachi- nes' is nu weer een of meer nieuw model gefabriceerd en deze week heeft men deze machine onder flin ke belangstelling een paar hoeken gladiolen laten planten op de tuin van de fa. Gebrs. Berbée te Noord- wïjkerhout. Deze nieuwe plantma chine heeft om te beginnen een be langrijk voordeel: men heeft een voortdurende controle op het aantal bollen, dat de stortbak verlaat. En dat is iets, wat men van de vroegere creaties niet kan zeggen. Het is eigen lijk het ei van Columbus: de bollen worden in een gesloten rij op een transportbandje gebracht door mid del van een schud- en werpinrich- ting. De transportband brengt de bol len onmiddellijk naar de zaaivoet. Een zaaipijp ontbreekt. De bollen vallen direct in de voor, die een klein ploegêfchaartje trekt. Deze ploegschaar is hol en door de open ing komen de bollen van de tran sportband af in de grond terecht. Doordat de bolen niet met metalen delen in aanraking komen, is de kans op beschadiging gering. De machine werd getrokken door een klein trek- kertje en kan tot 15 cm. diepte plan ten. Een éénrijer kan 200 Rijnlandse roeden per dag planten, een tweerij er 400 roeden per dag en een vijfrij er 1000 roeden. Voor de grotere mo dellen nvoet men uiteraard ook een sterkere trekker zetten. Het is met dergelijke apparaten natuurlijk even vreemd als men begint te werken. Men moet de machine leren kennen zowel zijn nukken als zijn goede eigenschappen. En als de fabrikant er in slaagt de onvermijdelijke kin derziekten te genezen de plant- LISSE „Hollands Glorie", de grote ten toonstelling voor handel, industrie en ambacht te Lisse is weer achter de rug. Rond 20.000 bezoekers zijn langs de stands gegaan en met dit aantal zijn de organisatoren meer dan tevreden. Weliswaar hebben de zwartkijkers,, die met een verbluf fende zekerheid reeds weken van te voren wisten te voorspellen, dat de show en financiële déibacle zou wor den meteen gewezen op het feit, dat „Hollands Glorie I" in 1949 ruim 30.OC0 bezoekers had, maar een ver gelijking met de eerste editie gaat niet op, vooral gezien de tijds om standigheden. Ook de standhouders hebben over het algemeen geen reden tot klagen. Uiteraard heeft men niet de omzet van 1949 gehaald, maar men had grote waardering voor de aanleg, die de bezoekers „dwong" langs al le stands te gaan. Men vraagt zich ten slotte in Lisse af, of het niet mogelijk is, een der gelijke tentoonstelling jaarlijks te houden, maar dan op kleinere schaal eventueel in combinatie met Bloem- lust. LEIDSCHENDAM Rode Kruis. In de gisteravond gehouden jaarvergadering bleek uit het jaarverslag van de penn. de heer H. Koekebacker, dat begin 1952 in kas was 14484.84. Ontvangen werd 7006.48 en uitgegeven f 6909.05. Voor de ziekenauto werd f 1000 af geschreven, terwijl 250 cp de in stallatie van het gebouw werd afge boekt. De heer Koekebacker werd als bestuurslid herkozen en als nieu we bestuursleden werd benoemd de heren mr H. Kunkeler, J. C. d. Rid der en T. Versteeg. De ambulance wagen maakte 126 ritten met een zieke of gewonde, waarbij steeds een of twee leden van de colonne be hulpzaam waren. In de loop van 1952 slaagden 6 candidaten vcor het di ploma E.H.B.O. Op verzoek van hét gemeentebestuur verleende Het Rode Kruis medewerking aan de kleu terschool. Tevens werd steun ver leend aan de plannen tot oprichting van 'n zelfstandige afdelipg te Voor schoten welke daarna met 741 leden tot stand kwam. Het ledenaantal in Leidschendam op 1 Jan. 1952 bedroeg 2667. Afge schreven werd 172 leden en afge staan aan de nieuwe afdeling Voor schoten werd 741 leden terwijl 39 nieuwe leden toetraden, zodat einde 1952 nog 1793 stonden ingeschreven. Besloten werd aan het gemeente bestuur een subsidie te vragen voor de exploitatiekosten van de zieken auto. Candidaten V-V.D. De vergade ring van leden van de V.V.D. heeft voor de gemeenteraad 'n lange reeks van candidaten vastgesteld nl. 1 J. Koerts aftr: 2 J. v. d. Dool: 3 B. Lan- gendoen; 4 Mr J. J. Ooiervaar; 5 C. W. Fray; 6 A. Aarts; 7 J. Carels; 8 J. M. Stuurman; 9 Mevr. van Fheurt van Antwèrpen; 10 D. J. Lucas; 11 L. J. J. Verhagen. Thans' heeft slechts één V.V. D.-er zitting in de gemeenteraad. diepte bleek o.a. niet gemakkelijk te stellen, terwijl de knollen ook nog al een onregelmatig in de voor terecht kwamen! dan kan hij bijvoorbaat op een grote afzet rekenen. In ieder geval zal het interessant zijn te zien in Noordwijkerhout hoe het gewis' straks boven de grond komt! KATWIJK AAN ZEE Bescherming Bevolking. O.l.v. burgemeester Woldringh van der Hoop werd een vergadering gehou den van de Bescherming Bevolking. In de zaal Voorstraat waren met vele belangstellenden aanwezig de directeur van Gemeentewerken, de heer P. C. Priester, weth. H. P. Bloot, de inspecteur van politie, de heer P. Brasser, De heer K. D. Gerth van Wijk, commandant van Kring I Zuid Holland, de heer S. H. van Eij- bergen, lid van de Prov. Staten, mevr. Woldringen van der Hoop Andre de la Porte namens het Roo- de Kruis. De burgemeester sprak een ope ningswoord en wees op de noodza kelijkheid van een goede burgerlijke verdediging. Het kader is in Kat wijk bijna gereed, dus moet nu ver der gewerkt worden. De heer C. Stroo uit Koudekerk aan den Rijn hield een propagan distische rede en legde er de nadruk op, dat nu, in vredestijd, de organi satie moet worden opgebouwd, om indien nodig later goed te kunnen functioneren. Bewezen is, dat, waar een goed georganiseerde burgerlijke verdediging was, de gevolgen van bombardementen aanzienlijk gerin ger waren dan elders. Wat in vre destijd wordt verzuimd, wordt in oorlogstijd betaald met bloed. De commandant, de heer Gerth van Wijk sprak nog over de opbouw der organisatie, waarna enkele* films werden vertoond. Van de gelegenheid tot het stel len van vragen werd door enkelen gebruik gemaakt. NOORDWIJK Stille Omgang. Dinsdagavond kwamen in café v. Schie een twintig tal personen bijeen, met het doel het oprichten van een parochiale af- deling van de Stille Omgang te Noord wijk aan Zee. In deze bijeen komst werden nog geen besluiten genomen. Wel werd benoemd een commissie van voorbereiding be staande uit de heren M. Hoek, H. Commandeur, L. Peters en J. A. Schumacher. OEGSTGEEST Geboren: Margaretha Theodora, d. van A. A. Breebaart en J. van Terp- stra; Willem Cornelis, z. van W. H. Swikker en W. A. van Arée; Liborius Cornelis Maria, z. van C. A. Fles en E. A. M. Menken; Gerna, d. van A. van Dijn en D. Brussee. Getrouwd: H. P. Blok en J. J. A. Veerman; G. J. de Graaff en G. Koenderink; J. M. Smidt en C. J. de Goede. RIJNSBURG Coöp. Boerenleenbank. In de vergadering der Coöp. Boerenleen bank kwam na het verslag van de secretaris het financieel verslag van de kassier, de heer S. Kralt, in be handeling. De voornaamste cijfers zijn: van rekening couranthouders was ontvangen 11.297.773.39, idem van de spaarders 1.021.453.53. Te rugontvangen voorschotten 12.498. Ontvangen rente van lop. rek. 20.507.73, idem van voorschotten 5391.35. Uitgaven aan Rek. Crt.- houders 11.176.712.22. Terugbetaal de spaargelden 778.942.89. Ver strekte voorschotten'16.842.90. Uit gegeven rente spaargelden 35.549.46 idem lop. rek. 14.998.20. De reke ning sluit in ontvangt en uitgaven op 17.678.542.56. Cijfers uit de ba lans: activa: uitstaande voorschotten 28.478.40 idem onder hypothecaire zekerheid 80.645. Van rekeninghou ders te vorderen 412.273.35. Schuld aan spaarders 1.720.315.98 idem aan rek. couranthouders 1.284.045.88. De winst over 1952 was 9330.78 die volgens besluit bij de reserve ge voegd zal worden. De omzet had in 1952 bedragen 35.378.446.—. SASSENHEIM Algemene vergadering Boerenleen bank. Gisteravond vond de 49e al gemene vergadering van de Coöp. Boerenleenbank plaats. De omzet was 26.6 millioen gulden tegen 24.4 millioen in 1951. In 1952 werden 29572 posten geboekt tegen 27809 in 1951. Het aaneal leden nam toe van 172 tot 177. Het aatal spaarders be droeg 1377 tegen 1278. Het gemiddel de saldo tegoed per boekje bedroeg in 1952: 94311 tegen 817,33. Een der leden maakte echter de opmer king, dat het tegoed bij de Centrale Bank groot 1.404.446 wel wat ver minderd kon worden door een aantal effecten te kopen. De kassier deelde dienaangaande mede dat men altijd nog te maken heeft met de z.g. liqui- diteits grenzen en deze mag men niet te buiten gaan. De winst over 1952 bedroeg 5992.85. Voorgesteld werd deze als volgt te verdelen. 4000.— toevoegen aan de gewone reserve; 1466.72 afschrijven op kan toorinrichting waardoor de nieuw bouw geheel is afgeschreven; f 536.13 storten in een jubilcumfonds van wege het 50-jarige bestaan in 1954. In dit fonds wordt tevens gestort een reserve dubieuze debiteuren wel ke reserve niet meer nodig blijkt te zijn. De leden konden zich Jnet een en ander wel verenigen. Vervolgens ging fnen over tot het kiezen van be stuursleden. Als lid van de raad van toezicht werd herkozen de heer Jac. Nieuwcnhuis. De heer J. Zandbergen werd wederom als voorzitter herko zen terwijl in de vacature van de heer J. Dorrepaal, die wegens ver trek had bedankt, werd benoemd de heer J. Bakker. VOORHOUT Met ingang var 1 April is drs. C. J. M. de Graaff, wederom benoemd tot burgemeester van Voorhout voor een periode van 6 jaren. VOORSCHOTEN Geboren: Norbertus Antonius Jozef z: v. Jospehus Wilhelmus Ma ria Simons en Helena Catharina Lam- resia d. van Hanrie Oscar Elie Rap- berta Josephina Kokkeler. Anita The mvrnd en Edith Lefeber. Elisabeth Maria d. van Johannes Gijsbertus v. d. Ploeg en Cornelia Wilhelmina v. Veen Geboren te Leiden: Ludovicus Jo- sephus Maria z. van Johannes Gradus Gussenhoven en Wilehdmina Caro lina Maria Hollink. Ondertrouwd: Adriaan Ba-eed ijk 29 j. te Leiden en Valérie Elisabeth Streeder 23 j. Overleden: Jan Waal 72 j. weduw- van Aagje Schermer. WASSENAAR Leidenaar gewond bij aanrijding Gistermorgen wilde de vrachtauto best uurder V. uit Ter Aar, op d( Rijksstraatweg komende uit de rich ting Den Haag en gaande in de rich ting Leiden, met een shelheid van ongeveer 50 K.M. per uur, een voor hem rijdende personenauto op nor male wijze passeren. Tijdens dit passeren zag V. op de linkerbaan van het weggedeelte een pers'onc'nauto stilstaan. Om' een aanrijding te voorkomen, haalde V. zijn stuur scherp naar links om, terwijl hij krachtig remde. Op dat moment naderde uit de rich ting Leiden, een personen-auto, be stuurd door L. uit Leiden, met een snelheid van 80 K.M. per uur4 Een aanrijding wat' onvermijdelijk. De vrachtauto reed recht op voorzijde van de personen-auto in. De heer L. uit Leiden, die een her- senssehudding, borstfactuur en snij- Wönden adn het gelaat opliep, is' op advies van dr. Hubbeling naar de UrsUla-Kliniek en vandaar na onder zoek naar het Acad.-ziekenhuis t Leiden overgebracht. Beide motorrijtuigen werden be schadigd. ZOETERMEER Veilig Verkeer. In de foyer van „Ons Genoegen" werd Dinsdagavond de jaarlijkse alg. ledenvergadering gehouden van Veilig Verkeer. Dr. de Bruijn opende deze vergadering en constateerde dat er een vaste trouwe leden kern is. Bij de bestuursverkie zing werden de heren'Huurman en de Vries herkozen. Aan de heer J. M. Taillip werd op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als secretaris van de verenigihg. Op voorstel van de ledenvergadering werd de aftre dende secretaris benoemd tot ere lid. In de secretaris-vacature werd gekozen de heer C. Karman, die de ze benoeming aannam. Bij de rond vraag bleek veel belangstelling te bestaan voor de Veilig Verkeers- week 1953, die van 8 tot 13 Juni a.s. zal worden gehouden. De organisatie van het verkeersexamen werd in dis cussie gebracht. Er werden twee commissie's ingesteld; een commis sie voor de organisatie van de veilig verkeersweek. Hierin namen zitting de heren J. Duinisveld, D. H. C. Groenevelt, H. A. Knfnpschmidt, A A'. Wijnands en P, v. d. Velde. Te vens werd een vaste examencom- Kampschmidt, J. Duinisveld, A. A. Wijnands en T. c'e Zwart. Aan de R.K. Ambachtsschool te 's Gravenhage slaagde J. P. C. van der Werf aan de afdeling huisschil ders. Voor het eerst sinds de bevrijding Voor het eerst sinds de bevrijding heeft de arbeidsprdouctiviteit der in dustrie-arbeiders die van voor de oorlog overtroffen. Volgens berekening van het Centraal Bureau voor de Statitistiek bedroeg in het vierde kwar taal van 1952 de productie per werknemer in de industrie 105 van het peil van 1938. In het vierde kwartaal van 1951 was het vooroorlogse peil bijna bereikt, want toen kwam het betreffende indcxcijlcr op 99. Daarna is er in de loop van 1952 een teruggang opgetreden, want over het eerste kwartaal werd een indexcijfer genoteerd van 96, over het tweede kwartaal kwam het cijfer op 93 en over het derde kwartaal op 97. Het is uiteraard moeilijk te zeggen, welke factoren hiertoe voornamelijk [hebben meegewerkt. Ongetwijfeld industrie-arbeiders n hebben de meer gepresteerd, doch daarnaast zijn ook van invloed de modernisering en vernieuwing van het productie-appa raat, welke de laatste jaren niette genstaande de loodzware belasting druk konden worden uitgevoerd. Ook kan het zijn, dat hier en daar énige inkrimping van de personeels bezetting heeft plaatsgevonden, zon der dat de totale produetie"daardoor merkbaar werd beïnvloed. Op de ge middelde prestatie der werkenden oefent dit bij de berekening echter wel invloed uit. Het indxeijfer van dc arbeidspro ductiviteit wordt namelijk berekend aan de hand van het indexcijfer der totale industriële productie en dat van de personeelsbezetting in de in dustrie. Wat de personeelsbezetting betreft, deze was in het vierde kwar taal iets lager dan die van liet derde kwartaal. Het hierop betrekking heb bende indexcijfer bleef evenwel ge handhaafd op 151. De industriële productie nam daarentegen toe, waardoor het desbetreffende index cijfer, dat voor het derde kwartaal berekend was op 147, is gestegen tot 158. Een zeer gunstige ontwikkeling, waarvan men evenwel niet mag ver wachten, dat zij geheel gehandhaafd zal blijven. De laatste jaren hebben geleerd, dat de productie haar hoog ste peil bereikt in het laatste kwar taal van het jaar. Daarna volgt dan meestal een teruggang in het eerste kwartaal van het nieuwe jaar. welke nog versterkt wordt als de vacantie tijd aanbreekt. Personeelssterkte. De personeelssterkte in dc indus trie bedroeg aan het einde van het vierde kwartaal 878.110 personen, onder wie 161.217 vrouwen. Aan het einde van het derde kwartaal waren deze cijfers resp. 884.513 en 159.892. De telling heeft ditmaal betrekking op 10.700 bedrijven. Aan het zuivere productieproces werd deelgenomen door 726.039 (v.k. 732.365") arbeiders, onder wie 127.360 (126.510) vrouwen. Het overig personeel omvatte 152.071 (152.148) personen, van wie 33.857 (33.148) vrouwen. De omzetten van de industrie heb ben een flinke uitbreiding onder gaan. Volgens berekening van het CBS werd door de in de telling op genomen 10.700 bedrijven geduren de het vierde kwartaal van 1952 in totaal 4.834.401.000 omgezet tegen 4.578.019.000 in het derde kwartaal. Daarvan werd naar het binnenland afgezet 3.571.886.000 tegen 3.381.687.000 en naar het buitenland 1.262.505.000 tegen f 1.196.332.000. Gemeten op basis van 1947 100 kwam de totale omzet op 222 (v.k. 210) procent, waarvan naar het bin nenland op 195 (105) en naar het buitenland op 370 (351) Deze cij fers tonen aan, dat de uitvoer van industriële producten voor onze na tionale industrie relatief van steeds grotere betekenis wordt. In hoeverre dit aan prijsstijgingen der onderscheiden producten moet worden toegeschreven, valt niet uit de cijfers van het CBS af te lezen, daar deze betrekking hebben op de totale waarde en niet op hoeveelhe den. HAZERSWOUDE Kapelaan aangereden door personenauto Gistermiddag had op de hoek var. de Dorpsstraat cn de Provincialeweg een aanrijding plaats. Kapelaan Vis ser reed met zijn rijwiel in de Dorps straat op weg naar dc pastorie in het Westeinde. Op de hoek van de Dorps straat en Provincialeweg schonk hij te veel aandacht aan een kerende auto en lette niet op het uit de rich ting Boskoop komende verkeer. Het gevolg was, dat hij door een perso nenauto werd gegrepen. De kapelaan werd opgenomen in de woning van schilder Bogcrman. Dokter Mcijst, die inmiddels was gewaarschuwd, constateerde inwendige kneuzingen. De gewonde is daarna naar de pasto rie gebracht. Zijn rijwiel werd deer lijk beschadigd. Diploma-uitreiking. f' BAG Gistermid- _jad de uitreiking plaats van di ploma's aan de leerlingen van de V. G.L.O. Dit diploma werd aan 22 leer lingen uitgereikt: Dirkje van Aalst, Petror.elle van Aalst. Geertje van Dorp, Margaretha Duiker, Maria van Gent, Alberdina Groen, Maria Kaas hoek, Clazina van Klaveren. Jannie Koetsier, Jacoba Labam, Willemijntje Noordam, Elisabeth Slappendel, Mi- neke Tom, Jannie van Vliet, Jan de (Allen uit Hazerswoude). Johanna Gelder, Leendert van Ruitenburg. Bregman, Corry Hartman-, Nellie Vis, Nellie de Vlaming, Helena de Vrij, (allen te Benthuizen), Maria Spijker te Zoctermeer. BODEGRAVEN Handgranaat op straat. Vier klei ne jongens vonden in de steeg naast slager Biesheuvel een handgranaat, waar het ontstekingskoort nog aan hing. En dat in het hartje van dc bebouwde kom. Dc jongens waren zo verstandig het gevaarlijke ding niet aan te raken, maar de politie te waarschuwen, dc voor vernietiging zorgdroeg. Jeugd-natuurwacht. Om het lid maatschap van de Jeugdnatuur- wacht aan te moedigen en de kinde- ren liefde voor de natuur bij te bren- 4. De nieuwe bezoeker kreeg dan ook niet eens tijd om iets te zeggen, want toen hij het bureau kwam bin nenstormen, pakte de commissaris hem eigenhandig bij de kraag er stopte hem bij meneer Dobbelman „Zo", auchtte hij vergenoegd, een smeet de commissaris de hoorn opgilde hij. kreukel uit z'n jasje strijkend, „nu kunnen ze er meteen twee afhalen!" De telefoon ging. „Hallo", „Ja, daar spreekt U mee! Wat!! Een spook!! Maar Meneer w-w-w-watt- bezielt Uü Wat-wat-watEn woedend de haak. Op hetzelfde ogenblik kwam brigadier Handboei binnen: „Meneer de commissaris, daar is iemand, die beweert een spook gezien te hebben!" Het leek of de brave commissaris r.u uit elkaar zou springen. „Eruit!!!!!", gen, werden in dc zaal van Over- kamp een tweetal films gedraai, waar alle scholen heen trokken. De eerste film behandelde het mierenlcvcn, de tweede liet middels een tocht over dc Veluwe zie 1 hoeveel schoons aan plant cn dier er te waarderen valt. Een glasheldere en interessante uit leg van de heer Voorhoeve maakte de vertoning nog leerzamer. Bin nenkort zal dc plechtige installatie van de jeugdwachten plaats hebben. LEIDERDORP Gisteravond is een reeds lar.g ge koesterde wens van het bestuur der K.V.P. in vervulling gegaan, n.l. de oprichting van een Jongeren-afdeling in de K.V.P. Reeds lang waren daar. toe pogingen in het werk gesteld, die gisteravond hun bekroning vonden in de oprichtingsvergadering waar de heer J. Zonneveld, voorz, der Jon- Seren Kring Leiden, het woord voer- e. voor een aantal jongeren uit deze gemeente, Dc Krings-secrcturessc en penn., resp. mevr. Zonneveld-Goddijn en de heer Prinsscn-, waren eveneens aanwezig. Na een inleiding van de K.V.P.-voorz., dc heer Kuilenberg, kreeg de heer Zonneveld gelegenheid taak en werkwijze van de Jongeren organisatie uiteen te'zetten. Het enthousiasme der jongeren moet sa mengaan met de ervaring der oude ren. De jongeren van vandaag ma ken de toekomst. Wat de Partij op papier heeft staan, moeten /.ij uitbou wen. Daarbij komt, dat zij riet zo scherp dc scheidingslijnen zien cn daardoor blijft hun werken fris. Ook schetste spr. de grote betekenis ven dc jeugdparlementcn welke zo'n goede stimulans zjjn voor dc vorming der jongeren. Na deze prettige uiteenzetting, somtijds afgewisseld door een geani meerde gedachtenwisscling, dankte de heer Kuilenberg de spreker en werd tot de stichting van de J.-orga nisatie overgegaan-. Dc heren v. d. Putten en Paulides werden benoemd tot waarnemende bestuursleden. Hotel „Haarhuis" te Arnhem is gistermiddag door de burgervader van die stad geopend. Het werd ge bouwd van Marshall gelden. De eerste tomaten zijn er. Tc Loosduinen werden zij gisteren ge veild. Een Amsterdammer kocht ze, alle twintig, voor 23 cent per stuk. Twee en twintig Korca-vrijwil- ligers keren vandaag per KLM in Nederland terug. Bijna een jaar heb ben zij in Korea gediend. 422 deelnemers uit 14 landen doen mee aan de 2e internationale landbouwbeurs, die van 27 April tot 2 Mei wordt gehouden in de jaar beursgebouwen aan de Croesclaan in Utrecht. Autodieven blijven in Amster dam hun slag slaan: gisteren werd weer een auto aan het le Weterings plantsoen beroofd. Dc dieven ver dwenen met 5 koffers ter waarde van 6.000,—.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5