Jim Juimel IN muizendam Een uitbundig geloof en veel traditie beheersen de Goede Week in Spanje Viervoudige werking rttefar ine ,4 Hoge Raad veroordeelde de „aannemers-opzetjes" De directie nam ontslagenen slechts gedeeltelijk terug Jacht WOENSDAG 1 APRIL 1953 Dl EIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Openbare rouw in alle steden VELE WEGEN LEIDEN NAAR GOD De Goede Week wordt nergens zo intens beleefd als in Spanje waar de Semana Santa gekoppeld is aan eeuwen oude gebruiken en ceremo niën. Al de provincies wedijveren met el kaar om het passiedrama 20 diep mogelijk mee te leven. Ieder op haar manier. Van Sevilla af, met het on beschrijfelijke kleurenscliouwspcl van zijn „pasos", de vrouwen in haar zwarte mantilla's en vuurrode anjers op de borst en in het haar, tot aan de indrukwekkende soberheid in Tarragona met zijn „mysteries" in een omgeving van eeuwenoude ge bouwen. Het gehele Spaanse volk geeft dan uiting aan zijn diep, Ka tholiek geloof. De steden veranderen in grote openluchtkerken en alle in woners nemen deel aan de gods dienstige plechtigheden, die onafge broken dag en nacht elkaar opvol gen. Het karakter der religieuze feesten verschilt onderling zeer veel naar ge lang de aard der bewoners in de ver schillende streken. Te Sevilla en Ma laga pracht en praal, met veel goud, praalklcderen, bloemen en beelden. In Granada overheerst de droefheid. Burgos is ernstig en streng. Vallado- Ud en Zamorra innerlijk doorleefd en godvruchtig. Madrid en Barcelo na eenvoudig zonder al te veel praal. De processies in het Zuiden zijn uitbundig en doen ons Noorderlingen vreemd aan. Maar er zijn vele we gen, die naar God leiden, en in Spanje, dat uit verschillende bevol kingsgroepen bestaat met onderling zeer grote karakterverschillen, viert iedereen feest op de manier, die hem het beste past. Ter voorbereiding gaven de thea ters en bioscopen uitsluitend reli gieuze stukken. Enkele dagen voor Palmzondag begon echter reeds de verkoop van „Palmos" en .Ramos". Elk kind en zeker leder gezin moet immers op Palmzondag in het bezit zijn van een palmtak. De jongens dragen „Palmos", lichtgeel gebleekte takken van een palmboom, vaak vijf meter long en versierd met zilver draad en kleine blinkende snuiste rijen. De meisjes dragen de „Ramos", uit palmbladen gevlochten figuurtjes, die op een stok geplaatst worden en ware kunstwerkjes zijn van geduld en artistiek vernuft. Die palmtak- konverkoop is een heel bedrijf. Er zijn gezinnon, die het gehele jaar aan deze fabricatie werken, ofschoon de verkoop slechts enkele dagen duurt. Iedere stad on ieder dorp heeft zijn palmen markt, waar de verkopers elk jaar hun vaste standplaats inne men. Het bedrijf gaat over van vader op zoon. De prijzen variëren naar gelang de grootte van 6 tot 25 pese ta's. Voor de „Ramos" worden dik wijls bedragen besteed van verschei dene honderden peseta's. Zondag gingen de gezinnen, van de oudste tot de jongste, naar de kerk om de palmen te laten wijden. Voorop de kinderen, geheel in nieu we kleren gestoken. Het plein voor de kerk lijkt dan wel een grote gele, golvende zee, die langzaam de don kere kerkportalen wordt binnenge- perst. Na afloop van de wijdings plechtigheid gaat iedereen naar huis en daar wordt de palm aan het bal- con opgehangen. Hij blijft daar tot tijd en weer hem hebben verteerd en in stukjes doen uiteenvallen. Als symbool van de overwinning van het kruis op de duivel wordt de palm tak in Spanje beschouwd als een be schermende macht van de duivelse krachten, die het huisgezin bedrei gen. Openbare rouw. Alle steden zijn van Woensdag avond af in rouw gedompeld. Aan de officiële gebouwen hangen de vlag gen halfstok. De militairen houden de loop van hun geweren omlaag. Op Witte Donderdag en Goede Vrij dag is alle niet-dringend noodzake lijke verkeer verboden. Theaters, ca barets en cinema's zijn gesloten. De bevolking gaat donker gekleed; de vrouwen in stemmig zwart, met de traditionele hoge kam in het haar, waarover heen de fijne kanten man tilla. Op de borst en in het haar een vuurrode anjer. De kerken hebben één versierd altaar, de zogenaamde „monumentos", met veel kaarslicht en overvloedig bloemen. Minstens zeven monumentos worden op Witte Donderdag bezocht. Op Goede Vrijdag rond drie uur des namiddags verzamelen zich in Barcelona tienduizenden mensen op het voorplein en de omliggende stra ten van de kathedraal. Het beroem de kruisbeeld met de Christus van Lepanto wordt enkele minuten voor deren hebben meterlange ijzeren kettingen aan hun voeten, die zij moeizaam meeslepen. Weer anderen lopen met uitgestrekte armen of vol gen de weg op hun knieën of zelfs op hun hakken. Zo n stoet houdt on telbare malen halt. De dragers van de „paso", dat is een beeldengroep, die een periode uit Jezus' leven voor stelt en die door de leden van de co- fradia gedragen wordt, kunnen dan De «iei beroemde geneesmiddelen in Mn tablei Chelarine „4" werken beier den Mn middel afzonderlijk. Ha een enkel tabletje bij pijn ol griep - voeli U zich een ander mens I 'n 4*Je d°et wondere^ (Advertentie) ERNST BRENNINKMEIJER OVERLEDEN. Midden in zijn werkzaamheden, op even uitrusten of verwisselen. Zo nu hoofdkantoor te Amsterdam, is en dan klinkt er uit het publiek plot-1 Maandag plotseling overleden de heer «- seling een „saeta" op, een gezongen Ernst Brenninkmeijer, directeur van totaal nog ƒ27.000,— gelegd aan „op- gebed, op hoge toon door een man; de N.V. Algemene confectiehandel zet,gelden". Dit geld zou bij gunning of vrouw geïmproviseerd. Dit maakt van C. en A. Brenninkmeijer. Hij van het werk aan aan de andere in de doodse stilte en bij het flakke-heeft de leeftijd bereikt van 51 jaar. I inschrijvers worden uitbetaald ter rende licht van de duizenden bran-Zijn heengaan wordt een gevoelig dekking van hun onkosten, dende kaarsen op iedereen steeds een verlies geacht voor de firma, in wel- Toen deze kwestie strafrechterlijk diepe indruk. ker leiding de overledene als een werd vervolgd, werden alle aanne- Deze processies zijn werkelijke der oudere directeuren een voorname mers vrijgesproken, behalve G.. aan feeststoeten, waarin de herdenking plaats innam. De begrafenis is op wjp het werk werd gegund wegens van Christus' dood en de verering Vrijdag a.s. in het famliegraf op het overtreding van het prijsvormings drie uur -naar buiten gedragen en op tot de H. Maagd uitgroeien tot een R-K. kerkhof te Bussum, na de ab- besluit. het podium geplaatst, terwijl een erewacht van soldaten zich rond het beeld schaart. Klokslag drie uur knielt iedereen. De overlevering wil, dat men dan een wens mag doen en dat deze wens door de op dit ogen blik gestorven Christus vervuld zal worden. Vandaar dan ook, die ge weldige toeloop. Iedereen wil er bij zijn, want men kan nooit weten. Op straat begint dan ook de ver koop van houten hamers en ratels, want Paas-Zaterdagmorgen om tien uur moet zoveel mogelijk lawaai ge maakt worden als symbool der ver rijzenis van Christus. Cofradia's trekken uit. De avondprocessies tijdens de Goe de Week, doch vooral op Goede Vrij dag, worden gevormd door de „Co- fradias", dit zjjn religieuze broeder schappen glides, waarin alle beroe pen vertegenwoordigd zün. Men neeft de beenhouwerscofradla, even als de cofradia der toreros, de stie renvechters. Al deze „cofradias" heb ben hun eigen Heilige of O. L. Vrouw, die door hen in de stoet wordt meegedragen. Een zeer bekende „Cofradia" is die der „gitanos" of zigeuners, te Grana da, waarvan er enkele duizenden op de berghellingen aan de rand der stad wonen. Deze ..cofradia" heeft steeds veel bekijks, daar de zigeu ners met hun O. L. Vrouwenbeeld door de typische kronkelstraatjes van de stad moeten trekken, omhoog en omlaag, om de abdb van „Sacro- monte" te bereiken. Vaak wordt er halt gehouden en een glaasje man- zanilla gedronken. Dat hoort bij de traditie. De leden van de cofradia's hebben het gelaat bedekt door een cagoule (masker), met hoge puntmuts en dragen lange gewaden van zwarte, witte of paarse kleur. Men noemt ze „nazarenos" en zij doen boete voor hun zonden. Sommigen dragen grote, zware houten kruisen of leggen de processieweg op blote voeten af. An- demonstratie van geweldige en over-1 soute in de parochiekerk van de H. vloeidige geestelijke rijkdom. 1 Vitus, des ochtend lö uur. Een beroep bij de Hoge Raad derbelang strijdig resultaat moet leiden, Nederlanden, ingesteld door de aan- ook al laat zich niet aantonen, dat het nemer L. G. uit Mijdrecht tegen een resultaat met het algemeen belang hem opgelegde veroordeling in een in strijd is", strafbaar is krachten ar- „opzet"-zaak door het gerechtshof te tikel 1, lid 1 van het prijsvormings- besluit. Bovendien, zeide de procureur-ge neraal in zijn conclusie, gold het hier een ondershandse aanbesteding. Hier werden ondershandse, niet te contro leren uitbetalingen aan derden ge daan. Deze waren bij deze wijze van prijsvorming in de berekende prijs verborgen. Het Hof was van mening, dat de prijs een bestanddeel bevatte, dat ge heel buiten de kosten van het werk, daarin begrepen het aannemersloon, stond. Het Hof, noch de procureur-gene raal, achtten het waarschijnlijk, dat lage inschrijvingsprijzen worden ge compenseerd door opzet bedragen om tot rendabiliteit van aannemingsbe drijven te komen, zeker niet in een gesloten kring van uitgenodigde in schrijvers. Weshalve tot verwerping van het beroep werd geconcludeerd, welke opvatting de Hoge Raad blijkt te de- Amsterdam, werd gisteren verwor pen, conform de conclusie van de procureur-generaal. G. kreeg met enige andere aanne mers een uitnodiging om in te schrij ven voor de bouw van het tehuis voor bejaarden „Avondlicht" te Mij drecht. Hij kwam tot een „blankprijs" van 325.890,—, waar voor hemzelf 13.000.— „bij moest". Na vergelijking van de prijzen met zijn mede-inschrijvers werd op dit Rondom ,.De Ommelanden" Slechts 9 arbeiders van de 51, die gistermiddag bij uitspraak van de arbi tragecommissie bij „de Ommelanden" te werk moes .en worden gesteld, zijn door „de Ommelanden" geaccepteerd. Nadat „de Ommelanden" de vorige week voor deze 51 arbeiders dispensatie had aangevraagd werd door de arbeiders zich gistermiddag om twee uur aan de fabriek dienden aan te commissie van arbitrage deze dispensatie afgewezen en bepaald, dat de 51 melden en om drie uur te werk moesten worden gesteld. Dit is niet gebeurd. Terugname ineens is onmogelijk Voor de Hoge Raad werd door mr. A. E. J. Nijsingh aangevoerd, dat als economische grondslag van het opzet- systeem geldt, dat andere inschrij vers vergoeding moeten krijgen voor gemaakte kosten en algemene uit gaven. Ongebreidelde concurrentie len. RECTOR DR. J. VESTER C.M. t Rector dr. J. Vester C.M., direc teur van de Nederlandse Provincie der Dochters van Liefde van de H. Vincentius a Paulo, Is Maandag tij dens een treinreis van Nuth naar Heerlen aan een hartverlamming overleden. Directeur Vester woonde in het klooster der Dochters van Liefde te Nuth, waaraan hij tevens als rector was verbonden. Hij werd in 1875 te Amsterdam geboren. Zijn studies maakte hij in Wernhout, Parijs en Rome, in welke laatste stad hij ook doctoreerde. Na dien was hij achtereenvolgens als professor werkzaam aan de groot seminaries te Kamerijk (Frankrijk) en Noto (Sicilië) en aan het groot seminarie der Heren Lazaristen te Helden-Panningen. Voor zijn benoe ming tot directeur van de Neder landse Provincie der Dochters van Liefde is hij als rector belast ge weest met de leiding van de recto raten Rumpen-Brunssum en Suste- ren-Mariaveld. De hoofddirecteur van „de Omme landen" verklaarde dat men be reid was het bedrijf weer op te bou wen en derhalve de vorige week verklaard had een streep onder de moeilijkheden te willen zetten. Aan de arbitragecommissie had men te kennen gegeven de uitspraak na te zullen komen en ook deze 51 arbei ders te zullen accepteren Evenwel had men de p.rbitraee-commissie ver zocht deze 51 arbeiders in gedeelten tc werk te mogen stellen, omdat het accepteren van 51 arbeiders op een bepaald tijdstip ineens een grote des organisatie op de fabriek zou ver oorzaken. Arbiters hebben evenwel dit verzoek niet inpewillied en zo verschenen /anmiddap 51 arbeiders aan do fabrieksneo-t vkn „de Omme landen". Door .de Ommelanden" zijn hiervan 9 geaccenteerd Om kwart over drie. toen de termiin welke door de arbiters was bepaald, was ver streken. keerden de overiee 42 arbei ders huiswaarts. ,De Ommelanden" heeft hen medegedeeld dat chaos in het bedrijf allerminst het belane van deze arbeiders was en dat men hen in gedeelten wilde te werk stellen. Daarvoor zou hen zo spoedig moge lijk een oproep ber-iken. „A. N. A B verloor de strijd!" Inmiddels heeft de Nederlands. Chrifiteliike Land"rbeidercbond. aan gesloten bij het Christelijk Nationaal Vakverbond, ziin menine vegeven over de arbitrale uitspraak De dis- Mctsbestuurder van de Nederlandse Christelijke Land arbeidersbond te Groningen, heeft d» directie van ..de Ommelanden" schriftelijk medege deeld dat de uitspraak van de arbi tragecommissie naar de mening van de Nederlandse CVlstelüke T.andar- beidersbond onrechtvaardig Is. Door deze uitsnraak. aldus de voorz. heeft het gezag een behot.^'üke deuk ge kregen in Nederland Door deze uit spraak is de revolutie wel veroor deeld maar niet. of in ieder geval niet voldoende bestreden De voorz. meende voorts, in dit schriiven. dat de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrlifsbond de staking volledig ver loren heeft. Hij heeft gestaakt voor iets dat bestond en geregeld was, al was het pensioen onvoldoende gere geld, aldus de voorz. De wijziging daarvan was echter d'rect toegezegd en dat. was algemeen bekend. Stelen of pak slaag Zu>are straf tegen moeder geëis1 „De officier had u nog meer ten- laste kunnen leggen. U hebt uw dochtertje er op afgericht." Dit zei gistermorgen de 'president van de Rotterdamse rechtbank tegen een 47- jarige huisvrouw uit Rotterdam. Zij was met haar dochtertje in het begin van dit jaar gaan winkelen in de „Bijenkorf' en toen zou de vrouw twee boeken en een zeemlerenlap in haar tas hebben laten glijden. Haar 9-jarig dochtertje zou op haar ver zoek twee blikken koffie hebben weggenomen. De dagvaarding sprak verder van uitlokking door bedrei- ZWAVELZUUR-MANIAK? Een 17-jarig meisje, dat Maandag avond op 't Stationsplein te Hilver- sum op de bus stond te wachten, is strijdig met het algemeen belang bemerkte eensklaps een brandende en heeft ongunstige invloed op de PÜn aan haar benen. Een onbekend kwaliteit van het werk. De aanbeste- gebleven individu bleek haar met der betaalt bij toepassing van het op- j verdund zwavelzuur te hebben be zetsysteem niet te veel, zolang een spoten. Haar mantel, jurk en nylon- redelijke aannemingssom niet wordt kousen werden totaal vernield. Dvr—breien, alJ"s de raaJsman. Het Hof en daarmede de procu reur-generaal had tot opvatting, dat „een wijze van prijsvorming, die zonder meer tot een met het algemeen ging van misbruik en gezag. De vrouw bekende. De goederen werden door moeder of dochter iets dichterbij gelegd en opeens verdwenen de spullen onder de jas van een van de twee. De vrouw gaf toe, dat het kind wist, dat het n'et mocht, doch het meisje had de politie verklaard, dat ze het moest doen, daar ze anders een pak slaag zou krijgen. „Haar man staat goed aangeschre ven en het dochtertje is lief en in telligent," s'chreef het reclasserings- rapport. „Het feit is nog al ernstig", meen de de officier van Justitie, die het verknoeien van het kind ernstig vond. Hij requireerde een gevange nisstraf van twaalf maanden met af trek waarvan vier maanden voor waardelijk. De raadvrouwe van verdachte wees erop, dat de vrouw nog nooit eerder terecht heeft gestaan. Zij is voor de verleiding bezweken en ze heeft haar docihterte niet opzettelijk meegenomen om te stelen. Zij vroeg tenslotte de rechtbank het onvoor waardelijk gedeelte van de straf ge lijk te stellen aan de tijd, door haar cliente in voorarrest doorgebracht onder aftrek van deze voorarrest. 5fCaite GOLF Een Hilversumse politieagent reed Maandagavond met zijn motor tegen een auto en kwam om het le ven. Zijn vrouw, die op het duo zat, werd levensgevaarlijk verwond. Een felle brand blakerde ruim zes hectare hei bij het kamp Crai- loo. De brand ontstond door het overslaan van vonken by het ver branden van vliegdennen door DUW- arbeiders. Vanuit het varkenshuis be sprongen de vlammen een boerderij te Winterswijk. Het vee en een deel van de inboedel kon worden gered. De boerderij brandde tot de grond toe af. Postduiven, die zich van 1 April tot 15 Mei, 's middags voor half zes buiten vertonen, belopen de kans als zaai-saboteurs te worden neerge knald. In Noord-Holland loopt de „Sperr"-tyd tot vier uur 's middags. Vacantie voor zieken, die reeds lang bedlegerig zijn, zal nu ook mo gelijk zijn. Er worden in verschil lende Roode Kruiskringen in ons land zesdaagse boottochten voor hen georganiseerd. De eerste tocht be gint op 4 Mei te Deventer. Negen personen werden dakloos door een brand te Deurne. Ondanks snel ingrijpen van de brandweer gingen huis en inboedel geheel ver loren. 3. Om 'n uur of een toen z'n dienst afgelopen was, ging de commissaris in een buitengewon slecht humeur na®r huis. Wat viel er tegenwoordig nu voor een politieman te beleven? De hele dag gebeurde er niets, be halve dan dat geval met dat spook. Mopperend viel hij in slaap en mop perend werd hij wakker omdat hij slecht geslapen had Zijn humeur was dus beneden peil toen hij op het bureau kwam! Maar wat was dat nu, kwam die vent daar weer aan met z'n geschreeuw over spoken! Maar dat kan toch niet? Warempel het is een ander!! „Nou breekt m'n klomp", dacht de commissaris en zette zich schrap in z'n stoel om eens flink uit te kunnen varen. OP DE BOSUIL Oorspronkelijk detective-verhaal door Monis de Wit 38) In het lokaal staat de aSsistent van de Bosuil met ccn revolver in de hand. Langworth is hem echter net voor, 'n schot klinkt en de man valt als een blok op de vloer. Ondertus- ten hebben Tom en de agenten hun gasmaskers opgezet en ze stormen Langworth achterna. Op datzelfde ogenblik gaat ook de deur in de wand open. Mason en zijn mannen ver schijnen op het toneel. De Bosuil is opgesprongen en rent naar de trap, zo vlug, dat de commissaris hem net niet kan grijpen. Halverwege ont moet hy Tom die hem zonder cr ver der bij na te denken een stevige klap met de kolf van de geleende revolver op zijn hoofd geeft. De Bosuil zakt zonder een kik te geven in elkaar en rolt vliegensvlug naar beneden, waar hij blijft liggen. Tom geeft opdracht de man de handboeien aan te doen en dan holt hij de commissaris achterna. In het lokaal is het zonder gasmasker niet meer uit te houden. De leden van dc bende zitten, hangen of staan, zonder ook maar iets tc kunnen zien. D« een zvteait als een bezetene met zijn armen, de ander schopt om zich heen, terwijl een paar mannen gillen alsof ze vermoord worden. De ver warring is te groot onr te beschrij ven. Het is' dan ook spoedig gebeurd. De bendeleden worden twee-aan-twee geboeid en door de deur naar buiten gebracht, waar drie politiewagens klaar staan om de lading naar het bureau te brengen. Tom staat bij de bewusteloze Bos uil en hij wenkt de commiss'aris. Langworth komt dichterbij en kijkt Tom vragend aan. Met trillende stem vraagt de eerste: „En wie ligt hier nu volgens u met een masker voor zijn gezicht, commiss'aris?" Ook Ja mes Mason komt er bij en hij haalt zijn schouders op, tegelijk met Lang worth. „Ik ben even benieuwd als jij, Tom,' zegt hij. „Ik ben helemaal niet benieuwd meer, James'." is het ant woord. „Ik heb al gehoord wie de Bosuil is. Schrikt niet, hier is de op lossing van het geheim." Meteen trekt Tom het masker weg. Langworth en Mastrn uitten een kreet als ze daar als een slapende onschuld Mac O'Lea, de particuliere detective, die iedereen had doodge waand, zien liggen. „Mac O'Lea," zucht de commissa ris'. Hoe bestaat het. Alles heb ik verwacht, maar dit niet. We hebben hem toch allang op de lijst van ver moorde persbnen geplaatst? Snap jy er iets van, Mason? Maar wacht even," valt Langworth zichzelf in de rede. „wacht even, nu gaat me een licht op. Enfin, dat zullen we straks' wel horen Apropos Tom, waarom ligt die vent hier als een zak meel? Wat is er met hem gebeurd?" „Van de trap gevallen," grinnikt Mason. „Ik zag het toevallig. Tom wilde hem een hand geven, ze ken den elkaar goed, maar meneer had geen tijd. Om hem toch maar hier te houden heeft Tom hem een tik op 't hoofd gegeven. Het was een stevige klap, maar met koud water is hij zo weer bij zijn positieven. We zullen hem echter meteen even extra goed verzegelen, want zullke mannetjes zijn slim." Mason voegt de daad bij het woord en vijf minuten later wordt de Bos uil als een zielig hoopje naar de po- litie-auto gedragen. Tja, en nu is er eigenlijk niet veel meer te vertellen, maar we willen u toch ook het slot van deze geschiede nis niet onthouden. Om half tien zitten commiss'aris Langworth, James Mason en Tom weer op de kamer van Langworth. Langworth heeft Washington aan de lijn en daar is men natuurlijk zeer ingenomen met het goede nieuws. Nauwelijks' heeft hij de haak neerge legd of de eerste journalisten begin nen het politiebureau te belagen. Zc hebben politiewagens met arrestan ten zien rijden en willen nu natuur lijk het fijne van de zaak weten. Maar Langworth wenst nog niets te vertellen. Hij geeft de telefonist op dracht de kranten uit te nodigen voor een persconferentie te middernacht, zakt daarna in zijn stoel en laat Mac O'Lea op zijn kamer komen. De particuliere detective is bleek. Een grote buil prijkt op zijn hoofd. Hij kijkt angstig rond, maar gaat zich een beetje op ziin gemak voelen als de comm'iss'aris hem laat plaats ne men. „Zo, Mac O'Lea," zegt Langworth, „jy was dus de grote Bosuil. Dat had ik eerlijk gezegd werkelijk niet ge dacht. Je spel is nu uit en misschien ben je bereid ons 't een en ander te vertellen." De man knikt en zonder omhaal begint hy zijn verhaal. „Als particulier detective ben ik in de loop der jaren herhaaldelijk in aanraking gekomen met de misdaad. Hoe het gekomen is weet ik niet, maar op een gegeven ogenbik kreeg ik de kans de leider te worden van een groep mensen, die zich bezig hield met bet plegen van inbraken. Ik bleek organisatie-talent te hebben en zo kroop ik in de huid van de Bosuil." „We dachten jouw lijk gevonden te hebben," merkte Mason op. Mac O'Lea lacht als de bekende boer. „Ja, en dat heeft alle verdenking, die op me mocht rusten, weggevaagd. Het lijk, dat jullie vonden was het stoffe lijk overschot van Bob Keny, die van plan was de politie enkele dingen te vertellen, die ik niet aan de open baarheid wilde prijsgeven. Dat is al les wat ik te zeggen heb. Meer is er niet te vertellen. Ik heb het spel verloren en ik zal de gevolgen dra gen." Langworth kijkt peinzend naar zijn sigaar. „Je doet nu wel erg groot- nvoedig, merkt hij op, maar je gedrag zal je zelf ook niet kunnen recht vaardigen. Mens'en, die op een handi ge manier inbreken, daarvoor heeft ook de politie nog wel een zekere mate van respect, maar met moorde naars, ja Mac O'Lea,- moordenaars, die iedereen uit de weg ruimen wan neer hun dat goeddunkt, voor zulke individuen hebben we weinig of geen goede woorden. Breng hem naar zijn cel." Tussen twee agenten wordt Mac O'Lea de kamer uitgebracht. Een week later wordt de bende van de Bos"uil veroordeeld. De leider krijgt de zwaarste straf, de rest komt er met vijf tot twintig jaar af. De kran ten hebben vol gestaan over deze zaak en de namen van Tom Keen en Valtermund zijn tientallen keren ge noemd. In zijn getuigenbank hebben Tom en John naast elkaar gezeten. Rus tig heeft Torr? zijn verklaringen af gelegd. John moet iedere dag nog enige uren rust houden, maar hij is alweer een stuk opgeknapt Als het vonnis' is geveld verlaten Tom en John de zaal, nog vol van de gebeurtenissen. De deur slaat achter hen dicht. In het gerechtsgebouw Slaat nog een deur dicht Achter een gebroken Mac O'Lea, die voor zijn wandaden naar de elctrische Stoel is verwezen. Ondanks alles hebben Tom en John medelijden met de man, die zich zonder er bij na te denken in de misdaad heeft gestort. Voor het gebouw staat de wagen van Langworth. Ook James Mason is aanwezig. De beide mannen stapoen in en dan raast de auto door New York. ..Het is afgelopen," mompelt Lang worth. „Gelukkig." En de drie me de-inzittenden zijn 't met deze woor den roerend eens. Het is afgelopen. New York is bevrijd en de rust is' weergekeerd. Voor hoe lang? Nie mand kan het zeggen. Misschien staat er morgen weer een andere Bos'uil op. Dan heeft dc politie weer nieuwe zorgen. Maar deze Bosuil-affaire is echter achter de rug en voor Ton? en John is het werk geëindigd. „Nooit weer," mompelt John, „nooit weer". Tom lacht en kijkt de commissaris aan. Langworth knipoogt en zegt, terwijl de auto de garage indraait: „Dit is het einde Tom, maar wij vie ren zullen elkaar na alles wat ge beurd is, zeker niet uit het oog ver liezen.... Einde.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6