Wat het Roode Kruis deed en doet na de Watersnood Wederom militairen en vele vrijwilligers ingezet Zware straffen geëist tegen oplichters tijdens rampdagen Protest tegen Gerretson Huisbrand-kolen slechts weinig in prijs omhoog Jeugd en leger hebben te weinig contact en komen zo bij elkaar Prins Bernhard vliegt terug WOENSDAG 1 APRIL 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Hulp uit alle landen, woningen uit Zweden Dat de laatste maanden voor het Roode Kruis zeer zwaar zijn ge weest, behoeven we hier eigenlijk niet te zeggen, maar wel willen we nog eens met klem benadrukken, dat de verschrikkelijke watersnood van 31 Januari1 Februari wel over duidelijk heeft bewezen, dat het Roode Kruis ook in vredestijd een buitengewone taak heeft te vervul len. Immers1, zoals gisteren tijdens een persconferentie in het gebouw van het Roode Kruis te Den Haag werd medegedeeld, hebben, volgens tot he den beschikbare gegevens 6000 help sters en helpers van de Roode Kruis- colonnes actief deelgenomen aan het reddings- en verzorgingswerk, waar van 2500 in de rampgebieden. Reeds op 2 Februari waren 5000 helpsters en helpers' aan de slag. De andere helft van het ongeveer 12000 mannen en vrouwen tellende Roode Kruis- corps is indirect, bijv. door het hel pen bij inzamelingen en dergelijke aan het werk geweest. De rampendepots' zijn van groot nut gebleken. In en buiten 't ramp gebied werden 26 noodziekenhuizen ingericht alsrpede het schip „Van der Wijck" en enige kleinere bodems. Gebleken is, dat de colonnes uit stekend en met toewijding hun taak hebben verricht, als1 ook, dat het corps zeker uitbreiding tot 5000 man behoeft. Geld is daartoe echter niet voldoende voorhanden. Evenmin is dit het geval voor een betere uitrus ting met bijv. licht-aggregaten, mobi- lophones, boten, buitenboordmotoren en dergelijke. Aan het licht is ge komen, dat een Roode Kruis1 lucht vaartcorps met in parachutespringen getrainde helpers en helpsters en •voorzien van een of twee helicoptè- res, in feite onontbeerlijk is'. In En geland, Frankrijk en de Ver. Staten bestaan dergelijke corpsen reeds. Ne derlandse plannen daartoe zijn reeds jarenlang gereed. Het geld ont breekt echter. Ook voor het uitbreiden van de rampendepots' van 50 tot 100 en de noodzakelijke uitrusting of uitbrei ding daarvan ontbreekt het geld. De thans verbruikte rampendepots zul len waarschijnlijk door het Rampen fonds worden vergoed. De hulpverlening Naar ruwe schatting zal de buiten landse hulp via het internationale Roode Kruis in geld uitgedrukt plm. 70 millioen gulden bedragen. Voor 'n waarde van plm, 30 millioen gulden is reeds in de eerste weken na de ramp door het Nederlandse Roode Kruis gedistribueerd. Het Roode Kruis ontvangt vrijwel uitsluitend hulp van Roode Kruisverenigingen uit andere landen in de vorm van goederen. Frankrijk, Ierland, Dene marken, Zwitserland, Italië en Lu xemburg en waarschijnlijk ook West Duitsland en IJsland, doen mee aan het plan om iedere terugkerende evacué een textielpakket te geven. Met dit plan is ongeveer 8 millioen gulden gemoeid. Voorts bestaat een plan voor het öchenken van geprefabriceerde wo ningen, waarvan 250 en wellicht meer voor Zweedse rekening zul len komen. Van deze woningen zal niet een heel dorp gebouwd worden. De woningen zullen in overleg met het ministerie van Wederopbouw en de getroffen gemeenten worden ver deeld. Een definitieve formule daar toe is nog niet gevonden. Waar schijnlijk zullen Canada, Denemar ken, Noorwegen en Zwitserland aan dit project meedoen. Zweden staat ook nummer 1 op de lijsJt van het plan tot hulpverlening bij het vervangen van nieuwe land bouwwerktuigen en -gereedschappen. Aan dit project zullen waarschijnlijk voorts West Duitsland, Canada, De nemarken, Frankrijk en Zwitserland deelnemen. Zweden heeft zich trou wens' bijzonder ingespannen bij de hulpverlening. Vier millioen gaven 8.000.000 aan het Zweedse Roode Kruis, ongeacht gaven, die naar an dere instellingen ten behoeve Van Nederland gingen. De kas van het Nederlandse Roo de Kruis heeft bij de hulpverlening zware aderlating ondergaan. Het financieren van het hulpwerk, het instellen van nieuwe diensten en 't aantrekken van vrijwillig personeel vergde en vergt grote sommen. Bui tendien werd anderhalf millioen gul den, thans door het rampenfonds overgemaakt aan de hulpverlening Heitjes en karweitjes Week na Pasen vacantie voor de Nedhuismoeders In de week na Pasen zullen weer 150.000 jongens en meisjes door Ne derland dwarrelen om, gewapend met bezems, hamers en schoenbor stels, weer de beroemde actie „Een heitje voor een karv/ijtje" tot leven te brengen. De diverse padvinders (sters) en verkenners-organisaties in Nederland hebben bepaald, dat de volgelingen van Baden Powell dit jaar de opbrengst zullen mogen beste den voor 't spekken van de eigen groepskas, die bij vele afdelingen maar een pover bestaan voert. De organisatoren wijzen het Neder landse publiek er op, dat zij met deze actie aan de jonge mensen van Ne derland tevens willen leren, dat men alleen na werken een beloning kan verwachten en zij verzoeken het pu bliek dan ook voor de „karwijtjes" zeker geen bedrag te geven, dat in grote mate „het heitje' overtreft. Toestand in het Rampgebied Aan het herstel van de Oude Dijk tussen Bruinisce en Oosterland wordt thans met man en macht gewerkt. De gehele dag hebben gisteren honder den vrijwilligers tienduizenden zandzakken gevuld. Deze vrijwilligers wor den vannacht afgelost door ruim honderd militairen van de commando troepen. Men wil vóór Pasen met dit herstel zo ver gevorderd zijn, dat de telkens terugkerende alarmtoestand tot het verleden behoort. Het herstel van de Rampaartsedijk tussen Oosterland en Nieuwerkerk is opgedragen aan drie verschillende maatschappijen. Vanmorgen zijn ongeveer 400 militairen, yit Oirschot in Noord-Gouwe aangekomen. De militairen zullen behulpzaam zijn bij het beveiligen van de bedreigde punten in de Schouwse Dijk. Het ziet er thans naar uit, dai men de .ge vaarlijke situatie, mede met het oog op het gunstiger wordende weer, het hoofd zal kunnen bieden. Toch zal de toestand neg enkele dagen precair blijven, aldus deelde de burgemeester van Noord-Gouwe mede. Er is in het afgelopen etmaal geen water meer over de dijk gesiagen. Het dodencijfer: 1783 Naar wjj van het informatiebureau van het Ned. Roode Kruis vernemen, is sedert de laatste opgave, die 1751 slachtoffers vermelde, het aantal slachtoffers van de watersnood ge stegen tot 1783. Dit aantal is de laat ste vier dagen stabiel gebleven. Van deze 1783 slachtoffers staan er 633 te boek als vermist en waren er 1150 geïdentificeerd. Minstens vijftig personen zijn begraven, die men niet heeft kunnen identificeren. Nog bij na iedere dag worden slachtoffers geborgen. Volgens de thans beschikbai"e ge gevens zijn de 1783 slachtoffers als volgt te verdelen: vermits geïdentif. De officier van Justitie te Utrecht heeft in een zitting van de Arron dissementsrechtbank één jaar gevan genisstraf met aftrek geëist tegen de 25-jafige loswerkman H. van der H. te Rotterdam en negen maanden ge vangenisstraf met aftrek tegen de 18 jarige loswerkman Th. E., eveneens wonende te Rotterdam, wegens op lichting van diverse goederen ten nadele van het Nederlandse Roode Kruis en van het gemeehteltjk eva cuatiecentrum te Utrecht. Bij de behandeling van de zaak de beide verdachten bekenden vol mondig bleek, dat de jongelui dergelijke oplichtingen niet alleen te Utrecht, maar ook te Breda en Am sterdam hebben gepleegd. Zij heb ben een dag bij Zwijndrecht aan de dijken gewerkt en zijn toen op stap gegaan om als slachtoffers van de ramp goederen te verkrijgen. Daar bij hebben zij voorgegeven uit Brui- nisse afkomstig te zijn. De president noemde hun daad een buitengewone gemene streek, ook al waren de beide jongemannen werk loos'. Later zeide de president nog eens, dat hun optreden te schandali ger was, omdat zij niet eenmaal zich zelf vergrepen hadden, maar drie maal op dezelfde manier te werk wa ren gegaan. De officier van justitie wees ook op de ernst van deze stehandalige fei ten, namelijk te profiteren van de opofferingsgezindheid van het Ne derlandse volk. In de Tweede Kamer is terecht aangedrongen op zware straffen in gevallen als deze, zo zei- de hij. Maar spreker wilde Van der H. toch anders zien dan E. De laat ste draagt door zijn jeugd een ge ringere verantwoordelijkheid dan de oudere. Mevrouw, mr. Van Heyst als ver dediger van de oudste, noemde deze geestelijk niet volwaardig en deed uitkomen, dat hij hartpatiënt is1 en lijdende aan bronchitis. Hij is zon- EERSTE KAMER De Eerste Kamer is begonnen met de behandeling van de begroting van buitenlandse zaken. De heer WENDELAAR (V.V.D.) vestigt er de aandacht op, dat het aantal ambtenaren op het departe ment tot 1931 is uitgebreid. Was dit wel nodig? Hij acht het niet wense lijk, dat er nu 2 ministers optreden. Hij zal er zich echter bij neerleggen, zoals een vader heeft te doen, die een tweeling heeft gekregen. De heer ANEMA (A.R.) is het met betrekking tot de eenwording van Europa eens met de regering. Het optreden van 2 ministers heeft meer voor- dan nadelen. Pater BEAUFORT (K.V.P.) wees met klem do mening van prof. Ger retson inzake het zelfbeschikkings recht af. Er is geen enkele reden' om zo grievend als prof. Gerretson doet over de regering en minister Kern kamp te spreken. Zijn houding is MINISTER ZIJLSTRA NAAR DE WEST? Naar het ANP in Willemstad ver neemt zou de minister van Econo mische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, het plan hebben in April een bezoek te brengen aan de Antillen, Suriname de Ver. Staten zou o.m. tot doel heb- de er. Staten zou o.m. tot doel heb ben enige mogelijkheden tot vergro ting van de Nederlandse export te bestuderen. Ook de wijze, waarop Amerikaanse investeringen in Neder land zouden kunnen worden aange moedigd, zou dan mogelijk een on derwerp van bespreking kunnen uit maken. Het verblijf in de beide rijksdelen zou slechts enkele dagen kunnen du ren. Koningin in Mei naar Scandinavië Gistermiddag is H.M. de Koningin te 17.40 per vliegtuig uit Engeland, waar zij de begrafenis van de Engelse koningin-moeder had bijgewoond, te ruggekeerd. Na dit officiële bezoek, zal de ko ningin i/i de komende Meimaand, te zamen met Prins Bernhard, een sta- tiebezoek brengen aan Noorwegen. De uitnodiging en de voorbereidin gen tot dit bezoek dateren reeds van voor de watersnood. Het statiebe- zoek zal hoogstwaarschijnlijk wor den afgelegd van 6 tot 8 Mei aan Noorwegen en van 19 tot 22 Mei aan Denemaken. Met ingang van 1 April gelden voor de industrie- en de huisbrand- slechts doortrokken van wantrouwen gebruikers nieuwe kolenprijzen. en achterdocht. Geheel ten onrechte. Spr. heeft het volste vertrouwen in de persoon, het karakter en de werk kracht van minister Kernkamp. De heer MOLENAAR (V.V.D.) protesteerde tegen de gevaarlijke requisitoir van prof. Gerretson is Deze spreekt van staatsverraad, ge heime besprekingen en onwaardig gedrag en doet het voorkomen alsof alles met bedrieglijke bedoelingen in elkaar is gezet. En dit terwijl mi nister Kernkamp de zaken zo open lijk heeft verteld, dat de Tweede Kamer er op af kon gaan. Kortom, spreker is het ook niet eens met de regering, maar voor het grievend requisitoir van prof. Gerertson is geen reden. De heer RUYS DE BEEREN- BROUCK (K.V.P.) betoogde, dat In donesië zich nu eens moet neerleg gen bij de status quo, wat Irian be treft. De heer REYERS (C.H.) behandel de het Ambonnezen-vraagstuk. De heer SASSEN (K.V.P.) zegt, dat de regering terecht de samen smelting van belangen voorop heeft In totaal kan de last van deze wijzigingen in de koleprijzen voor de industrie op ongeveer 15.9 mil- De prijzen van de industriekolen lioen gulden worêlen geschat; voor de vertonen voor bepaalde soorten stij- j huisbrandgebruikers bedraagt de gingen van 4.50 per ton en daarte- I last slechts 2 «4 millioen gulden, genover dalingen tot 10 per ton. Deze mededeling heeft minister Gemiddeld stijgt de prijs van Indus- Zijlstra gedaan in zijn memorie van trie-kolen met 2.9 procent. De stij- Antwoord op het wetsontwerp rege- ging gaat vcoor geen enkele soort 7 j lende de egalisatie van kolenprijzen. procent te boven. I De minister meent, dat de zeer be- j scheiden verhoging geen ernstige Bij de huisbrandkolen gaat slechts j gevolgen voor de industrie en de de prijs van de eerste kwaliteit en daarin werkzame bevolking teweeg super-kwal. anthraciet omhoog met kan brengen. 25 a 30 cent per hectoliter. Bij de eerste kwaliteit anthraciet gaan de parelnoten echter 20 cta per hl. om laag. Bij de overige huisbrandkolen dalen de parelnoten in de groep anthraciet tweede kwaliteit met 50 ct. per h.l. De mijncokes 4 met 25 ct per hl. en de bruinkoolbriketten met 45 ct. per 100 kg. Evenals vorig jaar zal het stelsel van seizoenprijzen gelden. Dit jaar ic ook de enthraciet daarin opgeno men. Voor de eskolen en eierbriket- ten geldt een voorjaarskorting van 65 ct en een zomerkorting van 50 ct. gesteld in de discussie over de in- 1 per h.l. ten opzichte van de winter tegratie. De politieke integratie dient prijs. Voor cokes en anthraciet be- in het geheel niet te leiden tot een draagt de voorjaarskorting 40 ct. en Europese eenheidsstaat; niet alleen de zomerkorting 20 ct. het volksbestaan maar ook het slaatsbestaan dient te blijven voort bestaan. Noord-Holland 7 Z.-Hollands Vasteland 23 Voorne-Putten 4 23 Beierland 28 111 Goeree-Overflakkee 161 318 Schouwen Duiveland 360 159 Tholen 25 143 Noord-Beveland 6 43 Zuid-Beveland 30 71 Walcheren 5 Zeeuwsch-Vlaanderen 12 Noord-Brabant 19 235 633 1150 49ste lijst slachtoffers watersnood Het informatiebureau van het Ne- derlandsche Roode Kruis heeft he den de 48e lijst van geborgen en ge- identificeerde slachtoffers van de wa tersnood uitgegeven. Deze luidt als volgt: FIJNAART. Van Opdorp, Hendrikus Cornells, geb. 28.2.17; Weeda, Elizabeth Adria- na Johanna, geb. 15.11.43. ST. MAARTENSDIJK. Hendrikse, Martinus, geb. 25.4.36. NIEUW VOSSEMEER. Ooms, Cornells Petrus, geb. 19.19.35. NIEUWERKERK. Folmer, Jacobus, geb. 4.8.89. OOSTERLAND. Koopman-Goudzwaard, Catharina, geb. 21.1.20, echtgenote van L. Koop man. ZIERIKZEE. De Ruiter, Cornells, geb. 12.10.89. U voelt zich als een vorst Als vermist worden beschouwd de personen, die door de officiële in stanties als omgekomen werden op gegeven, doch wier stoffelijk over- schot nog niet is gevonden. me, een costuum en jas van ADR. De drie gemeenten, die wat het VAN OOY Jr., Breestraat 9, Leiden, lantal slachtoffers betreft, het Betaling vanaf j 1.50 per week. 'Ook iwaarts getroffen zijn, zijn Oude I colberts en pantalons!! Keus u:' hon- Tonge (ruim driehonderd), Nieuwer- derden-stuks. kerk (270) en Stavenisse (160). 1 (Advertentie) der werk en heeft de draagkracht van zijn daad niet overzien. Zij ad viseerde tot een gedeeltelijk voor waardelijke straf, omdat Van der H. in ?ijn toestand toch al dubbel zwaar gestraft wordt, als.' hij de gevange nis ingaat. Mevrouw mr. Emmelot noemde E. een debiel, dig. leiding hard nodig heeft. Die heeft' hij nooit gehëd, want zyn .grootouders, hebban hem opgevoed, omdat'de ouders zich niéts van hem aantrokken. Geadviseerd werd de gevangenisstraf te doen uit zitten in een jeugdgevangenis. Uitspraak over 14 dagen. Ontstemde minister: De gewraakte kruiser is beter dan vorige Op vragen van het Tweede Kamer lid de heer Algra, betreffende een be richt in het dagblad „Ons Noorden" onder het opschrift: Proefvaart ont hult ontstellende feit: Grove fouten bij bouw van nieuwe kruiser „De Ruyter", heeft de minister van Oor log, de heer Staf het volgende schrif telijk geantwoord: De vraag, of de minister van het desbetreffende bericht heeft kennis genomen, wordt bevesti gend beantwoord. De door het dagblad „Ons Noorden op 27 Maart jl. gelanceerde berichten als zouden tijdens de proefvaar ten grove fouten bij de bouw van de nieuwe kruiser „De Ruyter" onthuld zijn, zijn ten enenmale onjuist. De tot heden opgetreden storingen tijdens de fabrieksproef- tochten, zijn geen andere dan die, welke normaal voorkomen bij nieuwgebouwde schepen. In dit verband kan de minister er zelfs op wijzen, dat „de Ruyter" slechts een halve dag langs de kade heeft proefgedraaid alvorens naar zee. to gaan, terwijl dit bi de vrqegere kruisers twee a.drie maanden vergde. Dat er geen gebreken in de ke telconstructie als gesignaleerd in bovengenoemd artikel bestaan, moge blijken uit het feit, dat reeds tijdens de fabrieksproeftoch- ten het schip op slechts 2 ketels geruime tijd ten naaste bij 28 mijl heeft gelopen, zonder dat zich enig bezwaar, ook niet wat betreft de pompen en het electrische net, voordeden. Er is in het proefpro- gramma enige /ertraging opgetre den, in hoofdzaak door de voort durende mist, welke de maand Maart heeft gekenmerkt. Deze vertraging bedroeg slechts enkele dagen. Het zal na het voorgaande, dui delijk zijn, dat de gang van zaken tijdens de f abri eksproef tochten noch tot vertraging van de af bouw. noch tot financiële schade zal leiden. De minister is mèt de vragen steller van oordeel, dat het nood zakelijk is deze geheel onjuiste, naar zijn mening lichtvaardige en voor de Nederlandse industrie uiterst schadelijke, berichtgeving op de meest overtuigende wijze tegen te spreken. Hjj meent dit bij de beantwoor ding van de voorgaande vraag te hebben gedaan. AFSCHAFFING SCHOOLGELD Minister Cals wil verder gaan De regering onderzoekt nog of het mogelijk is. om ook voor de leerplich tige jeugd boven de zesde klas van de lagere school 'het schoolgeld af te schaffen, zo deelt minister Cals aan de Eerste Kamer mee. Zoals men weet heeft de regering een afschaffing van het schoolgeld voor het zesjarig lager onderwijs op het oog en een verlaging en vereenvoudiging van inning van het schoolgeld voor het voortgezet en hoger onderwijs. Het nadere onder zoek betreft dus het afschaffen van het schoolgeld over twee jaar. LIJDEN OM HEILIGE EN WIJZE PRIESTERS Evenals vorige jaren zal ook dit maal in de gehele Katholieke wereld Witte Donderdag gevierd worden als de „Dag van het Christelijk lijden" met als intentie, dat God heilige en wijze priesters aan Zijn Kerk mag geven. In verband hiermede heeft kardinaal Pizzardo, prefect van de H. Congregatie voor de Seminaries en de Universiteiten, aan de zieken en lijdenden van de gehele wereld een boodschap gericht. STUDIECONGRES KATHOLIEKE JEUGDRAAD De Katholieke Jeugdraad voor Ne derland, waarin alle Katholieke jeugdorganisaties samenwerken, be legt in verband met de komende hiërarchie-herdenking een studie congres over „bezinning op de Ka tholieke eenheid". Dit congres waar aan vele landelijke en diocesane jeugdleiders en leidsters deelnemen, wordt gehouden op Zaterdag 11 April te 's-Hertogenbosch. In de ochtend spreekt prof. dr. J. Peters C.ss.R. een rede uit over het thema: ..Eeuwfeest der kerkelijke hiërarchie Bezinning op onze een heid". Voorts houdt mr. R. Höppe- ner een inleiding over ,De eenheid in het Katholieke Jeugdwerk". In de namiddag zullen zes speciale onder werpen worden behandeld in klei nere discussiegroepen, met name: „Jeugd, werkzaam in de bedrijven" (inleider Th. Loerakker), Jeugd ten plattelande" (pastoor Th. Hendrik sen), .Jeugd in de geestelijke nood- gebieden" (medewerker Kath. Soc. Kerk. Inst.), „Onkerkelijkheid onder de jeugd" (dr. H. Fortmann), „In terconfessionele samenwerking der jeugdorganisaties" (mr. M. Custers), „Internationale samenwerking" (mej. M. Vendrik). In een plenaire slotzitting worden dan de conclusies van de discussie groepen uitgebracht. Mgr. W. Mut- saerts, bisschop van 's-Hertogen- bosch, zal namens het episcopaat een gedeelte van het leiderscongres bij wonen. Minister verdedigt jeugdlegerdagen Op vragen van het Tweede Kamer- De vraag: is het mogelijk aan te lid de heer Ruys de Beerenbrouck geven, welke tastbare voordelen deze betreffende het organiseren van in het verleden nimmer bestaande jeugd-legerdagen heeft de minister propaganda-actie voor de verhoging i van de fabrikant niet alleen de schuld van Oorlog en van Marine, de heer C. van de defensieve kracht van het mi- droeg. Staf mede namens de minister van litaire apparaat hebben?, wordt ont- Onderwijs, Kunsten en Wetenschap- kennend beantwoord. Ter toelich ting diene, dat de jeugddagen zijn ingesteld, ten einde verbetering te brengen in het onvoldoende aanbod van gegadigden voor de opleidingen tot beroepsofficier en beroepsonder officier. Voor de particuliere verbruikers is de betekenis van de prijsverande- ringen vrijwel te verwaarlozen. De invoering van de zomerpryzen voor anthraciet vormt hier voldoende te genwicht. N.B. De voorjuarsprijzen gelden gedurende Mei en Juni, zomerpryzen in Juli en Augustus. Prins Bernhard is Dinsdagochtend met een lijnvliegtuig van de K.L.M. van het internationale vliegveld „Idlewild" bij New York naar Am sterdam vertrokken na zijn bezoek van twaalf dagen aan de Verenigde Staten. Vóór zijn vertrek verklaarde de prins diep geroerd te zijn door de edelmoedige reactie van de Ameri kanen van alle rang en stand op de rampspoed van die Nederlanders, die door de catastrophale overstromin gen zijn getroffen. Hij zei, dat zijn program tijdens het bezoek zwaar bezet was geweest, maar hij was „meer dan gelukkig over de wijze, waarop het Amerikaanse volk zijn medeleven heeft getoond, want hun bijdragen waren groter dan iemand had kunnen verwachten". Het is mogelijk, dat prins Bern hard in de herfst naar de Verenigde Staten terugkeert om de laatste pha se van de viering van het driehon derd jarig bestaan van de stad New York bij te wonen. BENADEELDE DIRECTEUR ZIJN FIRMA? Een gevangenisstraf van een maand heeft de officier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank gister ochtend geëist tegen een 55-jarige fabrikant uit Rotterdam. Deze was in 1947 werkzaam als procuratiehouder met de titel van directeur bij een bedrijf en volgens de dagvaarding zou hij toen duizend looplampen door personeel van dit bedrijf hebben laten maken en de opbrengst zou hij voor zichzelf heb ben gebruikt. Verdachte gaf de fei ten toe. De koopster had ƒ8650, voor de lampen betaald. „U had grieven tegen de firma doch dit was niet de juiste manier om aan schadevergoeding te komen", aldus de president. Volgens een schriftelijke verkla ring van de bedrijfsleider van de fir ma geschiedde het monteren als het bedrijf niet in werking was. De verdachte genoot een jaarsalaris van 18.000, De officier van justitie meende, dat er veel meer gebeurd was. Hij wilde echter toegeven, dat de verhoudin gen in de firma slecht waren, waar pen, de heer Cals het volgende schrif telijk geantwoord: Het departement van oorlog or ganiseert jeugd-legerdagen, niet in samenwerking met, maar wel met medeweten van het Departe ment van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Deze jeugddagen worden eveneens bij de lucht macht gehouden. De leerlingen van de examen klassen van II.B.S.-en Gymnasia, M.T.S.- en Radio-instituten, Ulo- en Ambachtsscholen komen' voor deelneming aan een jeugddag in aanmerking. Aangezien eerst se dert kort een begin is gemaakt met deze wijze van voorlichting van de (rijpere) jeugd, kan thans nog niet een gemiddeld aantal deelnemers per jaar worden ge raamd. Bovendien dient te worden bedacht, dat slechts aan jeugdda gen wordt deelgenomen, indien de hoofden van onderwijsinrichtingen daarop prijs stellen en de school besturen en de ouders toestemming verlenen Uit het bovenstaande blijkt, dat de aan deze jeugddagen verbonden kosten nog niet nauwkeurig kun nen worden begroot. Zij komen voorshands ten laste van de post wervingscampagne van (het mi nisterie van oorlog. Er wordt uiteraard naar gestreefd, de leerlingen van een bepaalde school een legeronderdeel te doen be zoeken in de nabijheid van de plaats, waar de school is gevestigd. Het geringe aanbod van candidaten komt voor een belangrijk deel voort uit het geheel ontbreken van con tact tussen de jeugd en de strijd krachten. Een bijkomende, maar ze ker niet te verwaarlozen gunstige factor is voorts dat ook de leer krachten, die een belangrijke taak hebben bij de opvoeding van de Ne derlandse jeugd, in nauwe aanra king komen met de land- en lucht macht. De minister acht de kosten van deze jeugddagen volkomen verantwoord en ziet hierin geen gebrek aan zin voor matigheid en zuinigheid, maar wel een dringende noodzaak. Op grond van het voorafgaande be staat derhalve geen aanleiding' de be staande plannen te herzien. Verdachte's raadsman gaf een overzicht van wat zich in de zaak had afgespeeld. Na de bevrijding werd zijn cliënt volkomen on rechtvaardig geïnterneerd, de dienstbetrekking bleef bestaan en in negen maanden kreeg zijn vrouw ƒ3800 uitbetaald. De fabrikant knap te de zaak voor de firma op, aldus pleiter, en de zuiveringsraad conclu deerde, dat zijn cliënt niets te verwij ten was en besloot hem vrij te la ten. Ondanks het advies geschiedde het vrijlaten negen maanden later. Pleiter vroeg tenslotte de rechtbank zijn cliënt een geldboete op te leggen. Uitspraak over veertien dagen. HOOGMISSEN IN TELEVISIE. De uitzending van liturgische plechtigheden, met name van plech tige Hoogmissen, wordt als regelma tig onderdeel in de programma's der Duitse televisie opgenomen. Dit be sluit heeft het directorium van Ka tholieke radio-uitzendingen in Duits land alsmede de Katholieke Duitse televisiecommissie aan het einde van een gemeenschappelijke bespreking genomen. De uit te zenden kerkelij ke plechtigheden, voorlopig slechts van hoogtijdagen, zullen in speciale televisieprogrammabladen van te vo ren terdege worden toegelicht en ook in de pers behoorlijk worden aange kondigd.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5