Goedgunstige stormwind behoedde bewoners van Zunderdorp voor ramp De door mr* Roolvink ingenomen zetel Jacht MAANDAG 30 MAART 1953 Dt -ErPSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 VLAMMEN ROND KRUITHUISJES In groot paniek ontvluchtten onwonenden 3^2!^» hun huizen In de eenzaamheid van de uitgestrekte weilanden langs de Leeuwarderweg van Amsterdam—Noord naar Purmerend hebben twee echtparen Zondag ochtend in het holst van de nacht angstige ogenblikken doorgemaakt, toen vlakbij hun woningen een tussen twee kruitmagazijnen ingebouwde houten opslagloods met legermateriaal, brandend als een fakkel, in vlammen opging. Dank zij de Zuid-Wester storm, die de laaiende vuurzee in Noord-Ooste- li.ke richting joeg, bleven de beide uit steen opgetrokken kruithuisjes gc- i paard. Ze stonden nauwelijk 10 meter van de brandende loods ver-wijderd. Het Zuidelijkste liep weinig gevaar, omdat de felle wind het vuur naar de tegenovergestelde richting dirigeerde, en het tweede, aan de andere zijde van de loods, doch ietwat ter zijde daarvan gebouwd, werd weliswaar door Vliegvuur bedreigd, doch niet door de vlammen zelf. Een gunstigere wind richting was in dit geval nauwelijks denkbaar. In een half uur tijds werd hier het 40 meter lange, 15 meter brede en 3 meter hoge houten rijksmagazijn Slochterbrug (onder Zuiderdorp) van de dienst der genie van de Koninklijke Landmacht in de as gelegd. de politie en zette het vervolgens op een lopen naar een boerderij, omdat ze ieder ogenblik een ontploffing verwachtte. Intussen sprong in de conciërgewo ning het echtpaar uit het bed. Gelijktijdig waren de twee mannen van het bewakingskorps landmacht in ijltempo op weg naar de loods. Toen zij er aankwamen hielpen zij Een raadsel Hoe hier op dit verlaten punt Zon dagsmorgens kort na 2 uur brand kon ontstaan, is tot dusverre een raadsel. In een afgesloten kantoorruimte stond een kachel, doch aangenomen moet worden, dat deze niet brandde. De laatste personen, van wie bekend is, dat zij op het terrein aanwezig zijn geweest, zijn twee mannen van het bewakingskorps landmacht. Deze hadden tot taak zich 5 maal per nacht voor een controle-rondgang naar de opslagplaats te begeven. Zij hebben, aldus verklaarden zij, de laatste rond gang kort voor middernacht gemaakt, en daarbij niets bijzonders bemerkt. Om half drie gingen ze een nieuwe rondgang maken en zagen, zodra ze het wachtlokaal uitkwamen, dat de loods in brand stond." VLUCHT IN DE NACHT. Twee onbekend gebleven automo bilisten hebben omstreeks half drie het eerste alarm gegeven. Zij pas seerden in hun wagen en zagen het vuur uit de loods slaan. Terwijl de man met zijn claxon aanhoudend sig nalen bleef geven, belde de vrouw aan bij een café, dat op een afstand van ongeveer 25 meter van de kruit- loodsen verwijderd staat. De café-houdster, opgeschrikt uit haar slaap opende het raam en wist schreeuwende de aandacht te trekken van haar buurvrouw, die zich met haar man in de nog dichterbij de vuurhaard gelegen conciërgewoning bevond. Ze alarmeerde daarna telefonisch Vorming van jonge mensen TWEE INZICHT GEVENDE GESPREKKEN. Terwijl de jongeren van de Katho lieke Volkspartij in zeer groot aantal samen waren gekomen in het Culem- borgse Studiecentrum teneinde te worden ingelicht over het humanisme als stelsel en over politieke kwesties die aan het humanisme zijn verbon den, waren andere katholieke jon geren in de Volkshogeschool Draken- burgh bijeen voor het volgen van' be schouwingen over leven en denken, voelen en streven van de hedendaag. se jongeren in Europa en Amerika. Thys Booy. voorzitter van de Ne derlandse Jongerenraad der Euro pese beweging, sprak diepgaand over de mentaliteit van de jongeren in ons werelddeel Met name over Frankrijk' heeft daarna dr. B. Boe- rebach in bloemrijke taal land en volk geschetst en vooral gewezen op het herlevend christendom onder het Franse volk. Zich bepalende tot Ame rika heeft pater P. Wesseling C.s.s.R. tal van ervaringen over zijn pas af gesloten reis in het Westen meege deeld. Het was alles leerzaam en de discussies na afloop van de inleidin gen-, evenals de samenvatting aan het slot op Zondagavond hebben, aan de verzamelde jongeren rijk inzicht ver schaft. In de loop van het zomerseizoen zo hebben wij vernomen zullen wederom weekends voor katholieke en andere jongeren worden gehou den, nu is gebleken, dat er veel aan dacht is voor actuele vraagstukken. riepen ze haar toe en in paniek vluchtte zij in haar nachtgoed weg. BRANDWEER IN ACTIE. Kort daarna arriveerden achter eenvolgens 5 autospuiten van de Am sterdamse brandweer, waarvan er echter vier spoedig terugkeerden. Met 7 stralen van de vijfde begon nen de brandweermannen het hoog oplaaiende vuur, waaruit wolken van vonken over de weilanden vlogen, te bestrijden. Op het dak van het twee de kruithuisje, dat het meeste gevaar liep, werd een slang op een ladder gereed gelegd, doch deze behoefde geen dienst te doen. De loods brandde geheel uit, als ook het daarin opgeslagen materiaal, waaronder naar wij vernemen leger auto's, t.w. 10 artillerie-trekkers voor kanonnen zouden zijn. Het radio-wachtbaken Buiksloot van de rijksluchtvaartdienst terzijde van de ingang naast het tweede kruit huisje bleef gespaard. Op de deur vermeldt een emaillebordje: „bij brand s.v.p. waarschuwen Schiphol, telefoon Storm over het rampgebied Honderden vochten het afgelopen week-end tegen nieuwe gevaren Gistermiddag om 5 uur heeft in Bruinisse opnieuw dc noodklok geluid. Alie manlijke inwoners, die bij de herstelwerkzaamheden behulpzaam konden zijn, snelden naar de Oude Dijk waar op verschillende plaatsen ge vaar voor doorbraak was ontstaan tengevolge van de vrij krachtige wind en het hoge water. In korte tijd werden duizenden zandzakken gevuld en op de gevaarlijke plaatsen aangebracht. Hierdoor kon het gevaar worden gekeerd. Men heeft tot het invallen vtn de duisternis aan de Oude Dijk gearbeid onder leiding van het dijkbestuur en de burgemeester H. H. Michaelis. Er hebben ongeveer 400 man, onder wie ook de predikant aan het werk mee geholpen. Het gevaar dreigde op die punten, waar de dijk tengevolge van de ramp op 1 Februari jl. reeds was beschadigd. De gaten die na de ramp leeds waren gedicht hielden zich goed. In de Rampuarseóijk tussen Ooster- land en Niewerkerk zijn nieuwe gaten ontstaan, terwijl de oude nog niet gedicht waren. Ook kinderen werkten mee Ook bij de dijk langs het Zijpe na bij Anna Jacobapolder op St. Philips- land zijn gisteren de gehele lag tal rijke bewoners van dit plaatsje in de weer geweest om de reeds gedichte gaten in de dijk te versterken met zandzakken, aangezien tengevolge van de vrij krachtige wind vele zand zakken waren weggespoeld. De gehele dag vara ongeveer vijf uur in de morgen tot het invallen van 46ste lijst slachtoffers watersnood FIJNAART. Geilings, Cornelis, geb. 20.5.17 te Fijnaart; Lukas. Willemijntje Pieter- nella, geb. 11.2.21; van Mourik, Ger- rit Pieter. geb. 22.9.12; van Mourik- Gelens, Ida, geb. 8.12.20. NIEUWE TONGE. de Haan, Pieter, geb. 12.11.19. NIEUWERKERK. Kooman-Brouwer, Jannetje, geb. 9.8.91; Meijering, Albert Geessinus, geb. 29.5.21, echtgenoot van Wilhel- mina J. Kleemans; Wandel-Neder- hand, Jacomina Jannetje, geb. 19.10.66. OOSTERLAND. Bolle, Maria C., geb. 15.11.48; Bolle, Lena M., geb. 13.7.37; Bolle. Willem Pieter, geb. 19.12.45; Hendrikse, Adriaan, geb. 11.3.49. OUDE TONGE. van Kampen, Algonda, Telena. geb. 16.9.32; Los, Leendert, geb. 4.1.82; Muns, Franciscus Anthonie, geb. 18.6.37; Tuns, Machiel, geb. 21.6.06. STAVENISSE. Hage, Adriaan, geb. 28.9.18; Hoge, Jannetje, geb. 4.10.40; Leenhouts, Jannis Marinus, geb. 4.5.46; Oosdijk, Marinus, geb. 15,12.75; Vermaas, Jan Johannes, geb. 7.2.37; Wielaard-Hen- drikse, Neeltje Maria, geb. 14.4.26, echtgenote van Gerard Wielaard. de duisternis hebben de inwoners, waaronder zelfs kinderen, aan de ver sterking van de dijk meegeholpen. Er werd evenwel nadrukkelijk ver klaard, dat het gevaar voor een dijk. doorbraak niet zo groot was als in Bruinisse aan de overzijde vara het Zijpe. Bij het beruchte gat nabij Herkin- gen in de Battenoerdsedijk is Zater dagnacht en de gehele Zondag ge werkt om een dom van zandzakken buiten het gedichte gat te leggen om het wegspoelen van het zand in dit gat te voorkomen. Het hoogste wa ter Zondag kwam slechts tot aan de voet van de dijk. Er is geen direct gevaar aanwezig. Ira verband met het hoog water dat ter plaatse om ongeveer vier uur vannacht werd verwacht, werd er een streng toe zicht op de dijk gehouden. Het zand, dat was gespoten tussen de stenen in het gat, spoelde weg, waardoor het water tussen de stenen doorsijpelde. Er is hedenmorgen echter geen gro te schade gemeld. Gebrek aan zonneschijn vermindert de weerstand tegen allerlei ziekten. Besteed daarom juist in de winter en in het vroe ge voorjaar EXTRA aandacht aan de voeding van U zelf en Uw kinderen. Gebruik dagelijks VITAMINE GISTVLOKKEN. want deze be vatten het volledige in gist aanwezige natuurlijk vitamine B complex, alsmede een hoog per centage eiwit Deze stoffen verhogen de weer stand tegen vele riekten en ner veuze storingen. VITAMINE GISTVLOKKEN zijn een product van de Koninklijke Nederlandsche Gist- en Spiritus fabriek N.V. (Advertentie). Vragen in de Kamer Grove fouten bij bouw van kruiser Het lid van de Eerste Kamer, dc hoer Algra, heeft heden aan de mi nister van Oorlog de volgende vra gen schriftelijk gesteld: 1. heeft de minister kennis genomen van de alarmerende geruchten, dat grove fouten bij de bouw van de nieuwe kruiser „De Ruyter" ge maakt zouden zijn? 2. Kan de minister meedelen, of de ze geruchten juist zijn, en zo ja, in hoeverre dit alles zal moeten leiden tot ernstige vertraging in de afbouw, op hoeveel de finan ciële schade moet worden begroot, en welke instanties voor een en ander verantwoordelijk zijn? 3. Indien de geruchten niet juist zijn», acht de minister het dan niet noodzakelijk, dat zij op de meest overtuigende wijze worden tegen gesproken en weerlegd, zodat elke redelijke twijfel wordt weggeno men. mede met het oog op de re putatie van onze scheepsbouw in het buitenland? PAASFEEST IN DE GARNIZOENEN. Een hoogtepunt van de zielzorg onder de militairen is de Paascom munie. Indien enigszins mogelijk wordt op Witte Donderdag dit feest gemeenschappelijk gevierd. Gedu rende de vasten worden de confe renties van de aalmoezeniers en de publicaties in de Katholieke militai re bladen hierop gericht. Op de voor avond wordt er ruim gelegenheid ge- bodeij om te biechten. In het garni zoen Utrecht wordt o.m. door een twaalftal priesters biecht gehoord. Aan dit samenzijn van de Katho lieke militairen in een van de hoog ste vormen van geloofsleven worden tijd noch moeiten gespaard. Om de kosten van dit samenzijn, hetwelk een feestelijk karakter heeft, te hel- j pen bestrijden en om tevens voor i hen, die met Pasen niet thuis zijn, iets te kunnen doen. trekt Nationaal Katholiek Thuisfront ieder jaar een belangrijk bedrag uit. Ook dit jaar heeft Katholiek Thuisfront onder de aalmoezeniers een belangrijk bedrag verdeeld om het geloofsfeest zoveel mogelijk te doen slagen. De Nederlandse troepen in Korea AANKOMST. Met het K.L.M.-vliegtuig uit Tokio zijn Zaterdagmiddag 21 Korea-vrü- willigers in Nederland teruggekeerd. Het merendeel der teruggekeerde militairen, zijn in April van het vorig jaar naar Korea Vertrokken. Een aan. tal hunner is reeds voor de tweede keer uit Korea teruggekeerd. EN VERTREK. Dinsdag 31 Maart a.s. zal in de Engelbrecht van Nassaukazerne te Roosendaal een korte afscheidsplech- tigheid worden gehouden bij het ver trek van het 18c aanvullingsdetache ment van het Nederlands Detache ment Verenigde Naties. Dit detache ment omvat 175 man, van wie 14 of ficieren, 16 onderofficieren en 145 korporaals en manschappen. Com- Vnandant is de le luit. J. Ecekman, afkomstig van het regiment Huzarera van Sytzama. Tevens zullen met dit detachement 3 officieren van de onderafdeling Ge neeskundige Dienst van de Milva naar Korea vertrekken. De militairen zullen vanuit Roo sendaal per trein naar Marseille ver trekken, waar zij aan boord van een troepenschip zullen gaan. W inkelsluitingswet Koper ook strafbaar bij een overtreding? Re gering beraadt zich nog De gemeente Den Bosch, die een gemeentewet wilde aannemen, waar in bij een overtreding van de win kelsluitingswet ook de koper straf baar gesteld zou kunnen worden, zal nog even geduld moeten hebben, voordat zij weet of dit voorstel bij de regering genade zal kunnen vin den. De verordening was door de rege- De Partijraad heeft zijn beroep verworpen Door dc benoeming van mej. dr. A. de Waal tot staatssecretaris van On derwijs. Kunsten cn Wetenschap pen, was er een vacature ontstaan in de Tweede Kamer. Het centraal stembureau heeft in deze vacature benoemd verklaard mr. E. G. M. Roolvink te Almelo, die inmiddels zitting heeft genomen. Het bestuur van de K.V.P. heeft in zijn vergadering van 7 Februari de kwestie der opvolging besproken en na zeer ruime bespreking kwam het eenstemmig tot deze conclusie „geest en opzet van de reglementen der partij, alsmede de bepalingen van die reglementen hebben het par tijbestuur eenstemmig tot de con clusie geleid, dat in de vacature voor mej. dr. Dc Waal mej. dr. mr. H. do Vink moet opvolgen. Het partijbe stuur doet een ernstig beroep op u, dit eenstemmige besluit te willen eerbiedigen". Mr. Roolvink, zich niet kunnende verenigen met het bestuursbesluit, heeft beroep ingesteld bij de Partij raad. Dit beroep is Zaterdag te Utrecht In een vergadering van de Partijraad behandeld, nadat de partijvoorzitter, de heer Andriessen het standpunt van het beetuur had belicht, en ver scheidene leden van hun opvatting hadden doen blijken, heeft dc Par tijraad met 65 tegen 22 stemmen het beroep van mr. Roolvink verwor pen. Twee stemmen waren in blanco uitgebracht. De heer Roolvink heeft de vergadering niet bijgewoond. De voorzitter van de K.V.P., de heer W. J. Andriessen heeft, mede naar aanleiding van dc gevoerde cor respondentie en de door de heer mr. Roolvink aan de Partijraad gezon den memorie van verantwoording, ter Partijraadsvergadering aller eerst aandacht besteed aan de wijze van voorbereiding. Hij betoogde, dat deze voorbereiding, in tegenstelling tot de opvatting van mr. Roolvink op faire wijze is geschied. By de beslissing van het partijbe stuur ging het alleen over dc kwes tie der opvolging en over de artikelen van het kiesreglement der partij, die daarop betrekking hebben. Wat de bijzaken van het geval aan gaat betoogde de voorzitter, dat er geen sprake is van beveogding van de buitengewesten door het Wes ten, zoals de hee~ Roolvink had ge steld. Bevoogding door het Westen is er niet en zal er niet komen, ver zekerde de heer Andriessen, Öie voorts op enige andere punten de memorie van de verantwoording van de heer Roolvink bestreed. Komende tot de kwestie zelf merk te de voorzitter op, dat het bestuurs besluit inhield, dat mej. mr. dr. de Vink mej. dr. De Waal moest op volgen. Dit steunt op artikel 16 van het kiesreglement. Het Is dus z.i. on juist als de heer Roolvink stelt, dat er voor het besluit geen grond was. Volgens mr. Roolvink hadden de da mes De Waal en De Vink niet voor een kwaliteitszetel mogen z(jn aan gewezen, omdat zc terzake niet des kundig ./aren. Dit is voor do ver antwoording van dc verkiezingsraad, zo zeide de voorzitter. Ze zijn aange wezen en daaraan kar men niet voor bij gaan. Opmerkend, dat mr. Roolvink zich beroept op publiek reoht, zeide spr., dat dit recht niet is geschonden. Een bezwaar van mr. Roolvink Is, dat mej. De Waal ten aanzien van de buitenlandse /.aken niet deskundig is. Doch dat speelt niet in deze Partij, raadvergadering. Er is geen twijfel over geweest, zo betoogde de heer Andriessen, dat de plaatsvervangers zouden opvolgen als er een kwali teitszetel openvalt. Dergelijke ge vallen hebben zich trouwens in de practijk reeds voorgedaan, waarbij prominente candldaten moesten wor den gepasseerd. Dat nam men, om dat het reglement dit voorschreef. Als de partijraad van het reglement afwijkt zijn dc remmen los en de partij wordt dc dupe, meende de voorzitter, die nog te kennen gaf, ring tijdelijk opgeschort en in het Staatsblad van Zaterdag wordt be kend gemaakt, dat de schorsing van de verordening voorlopig nog tot 1 Juli a.s. verlengd wordt. dat de verkiezingsraad niit .onder meer tot aanwijzing der candidatcn is gekomen. Het is ten slotte de verkiezings raad, die over de aanwijzing der candidaten beslist. Bij de gedachtenwisseling zeide dc heer mr. dr. Sens (Heerlen), o.m., dat alle argumenten pro een der candidaten feitelijk buiten dc kwestio om gaan. Dc heer Mr. Brember (Wijk bij Duurstede) merkte op, dat liet oor dcel over de deskundigheid voor de kwaliteitszetel alleen aan de ver kiezingsraad is; er is geen orgaan, waaraan deze raad verantwoording schudig is. Wanneer een kwali teitszetel openvalt past het partijbe stuur eenvoudig het reglement toe, anders zou het gezag van de ver kiezingsraad geen zin hebben. De heer Horbach, lid van het partij, bestuur en voorzitter van de kring Overijssel, was van oordcel, dat het partijbestuur geen andere beslissing had kunnen nemen, omdat het niet heeft te treden in een beoordeling van het werk van de verkiezing - raad. De Partijraad echter kan z.i. wel een oordeel geven over dc vraag of de deskundigheid der candidaten juist is beoordeeld. Als dc Partij raad tot de beslissing komt, dat mr. Roolvink zitting moet nemen dan dient het reglement in de kortst mogelijke tijd te worden gewijzigd. Het begrip „aangewezen zetel" moet dan meer gepreciseerd worden om kwesties als do onderhavige onmo gelijk te maken. Het Partijbestuur moet z.i. niet voor een beslissing worden gesteld, als do verkiezings raad zijn oordeel heeft gegeven. Naar het oordeel van de heer Steggink (kring Overijssel) heeft het partijbestuur formeel juridisch volkomen gelijk. Politiek practisch ligt de zaak echter anders. Naar zijn mening betreft het thans geen aan gewezen zetel meer, maar een ge wone. Zijnslnziens met opvolgen de man. die opvolger op dc lijst is, omdat het in dc practijk een vrije zetel is geworden. De heer H. Schurc (Maastricht) concludeerde, dat het beroep moet worden verworpen. De heer Deeronberg (Schoonho ven) zeide zijn medewerking er niet aan te kunnen verlenen om mr. Roolvink ontvankolijk tc verklaren in zijn beroep. Z.i. moet men zich houden aan de aanwijzing van de verkiezingsraad. Dc heer Hemel (Coevordcn) was het met deze zienswijze eens. De bevoegdheid van dc Partijraad. De heer Van Daal (kring Oost-Bra- bant) stelde de vruag of dc partij raad bevoegd is het beroep te be handelen. De heer Van Vlijmen (Eindhoven) meende, dat als mr. Roolvink des kundig is voor buitenlandse zaken, dat niet wordt te niet gedaan dooi de deskundigheid van een onder. Z.i. kan het partij bestuur mr. Roolvink alleen uitnodigen de zetel niet te aanvaarden als h;j mist dc politieke en maatschappelijke ontwikkeling of als hij niet deskundig ia op het ter rein van buitenlandse zaken. Mr. Roolvink heeft aangetoond daaraan tc voldoen, zo zeide spr. In zyn antwoord zcfide de voorzit- ter o.a., dat dc- kiezers wisten, dat du zetels van mej. De Waal cn mej. Do Vink aangewezen zetels waren. De wens naar reglementswijziging is mij uit het hart gegrepen, verklaarde de heer Andriessen, die voorts o.a. te kennen gaf, dat het partijbestuur de Partijraad bevoegd acht in deze zaak tc beslissen De verkiezingsraad heelt het noodzakelijk goacht mej. Do Vink aan te wijzen als opvolgster van mej. De Waal. De voorzitter zeide te ho pen, dat mr. Roolvink hij een vol gende verkiezing weer in de Kamer komt. Maar het gaat thans over dc toepassing van het rpgleincnt. De Partijraad heeft zich tenslotte met 65 tegen 22 stemmen verenigd met het standpunt van het partij bestuur; 2 stemmen waren blanco uitgebracht OP DE BOSUIL Oorspronkelijk detective-verhaal door Monis de Wit 39) In dit hok zullen onze mensen zich moeten verbergen tot 't acht uur is. Daarna begeven ze zich voorzichtig naar wat jij noemt de donkere ruim te en dan wachten ze het sein, dat boven gegeven wordt, af". Tom wil een opm-erking maken, maar James gaat verder: „Er is' geen kans, dat de politiemannen worden gezien. Het hok heeft namelijk twee deuren, een aan de kant van de steeg dus vlak bij het vergaderlokaal, en een aan de andere kant. Ze kun nen dus ongemerkt naar binnen gaan en dienen ongemerkt weer naar bui ten te komen, als het zover is'." Commissaris Langworth komt bin nen en hij wrijft zich vergenoegd in de handen. 1 „Die Mitch on van jou is een won- 1 der. Mason. Het was' in een ogenblik gebeurd, zonder lawaai en zonder omhaal. Wc kunnen zo het halve rooster wegnemen. Maar hoever zijn jullie ondertussen gevorderd?" „Wel," zegt Mason, „ik bel straks' de mensen die we nodig hebben; we laten ze op het bureau komen, geven hun de nodige instructies en de gasmaskers, die ik ook zal laten ko nven, en dan zijn we er al ongeveer." Hij vertelt de commissaris' wat hij met Tom is overeengekomen en Langworth toont zich tevreden ge steld. „Ik heb," zegt hij. „even een briefje laten bezorgen bij mr. Keen, waarin medegedeeld wordt, dat hij diezelfde mr Keen enige dagen de stad uit is voor een belangrijke baan en dat Salby niet ongerust be hoefde te zijn." „Geweldig,'" 2egt Tom. „Eerlijk gezegd zat ik er wel mee. want die goede Salby is na tuurlijk doodsbang geworden. Dank u, corr/mis'saris. Ik zat er net over te denken hoe dit opgelost moest wor den." „Maar nu u dan toch alles weet en er verder weinig meer behoeft te gebeuren, zou ik nog wel graag een paar uurtjes willen slapen, want morgenavond komt er natuurlijk ook al niets van". N Langworth wjjst Tom een kamer met een bed en vyf minuten later is* Tom de Bosuil met zijn hele bende vergeten. Om acht uur 's morgens bonst Ja mes Mason op de deur en zonder een toestemmend gebrom te wachten, stapt hij de kamer binnen, waar Tom juist bezig is wakker te worden. Ma son komt binnen met een kop koffie en een geweldige hoeveelheid brood jes, Tom wrijft zich de ogen uit en kijkt stomverbaasd rond. Mason lacht, zet de hele zaak op een tafeltje neer en maakt Tom dui delijk dat het tijd is om op te staan en te ontbijten. „Iedereen die op het politiebureau vertoeft, krijgt het ont bijt op zijn kamer," lacht hij, „maar ik kan je wel vertellen, dat alle ka mers niet zo luxueus zijn als deze". Tom weet nu plotseling weer waar hij is. Met half dicht geknepen ogen kijkt hij James aan die uiterlijk zo fris als een hoentje is. „Heb je al ge slapen?" -.'aagt hij belangstellend. „Ben je helemaal," is het antwoord, „we hadden nog wel wat ander® te doen. De gas*maskers zijn aangeko men en het traangas is ook al gear riveerd. Over een half uurtje komen de vier inspecteurs, die we zullen in lichten en dan kan het spel vanavond beginnen. Kom dus maar gauw je bed uit. als je tenminste de bespre king wil bijwonen. Dan kun je met een kennis maken met onze inspec teurs, die we voor dit karwei hebben uitgezocht. Je zou anders de kans lo pen ook gearresteerd te worden vanavond. Tom is met één sprong zijn bed uit en na zich gewassen cn gekleed te hebben, werkt hij het ontbijt naar binnen. Twintig minuten later zit hij weer op zijn oude plaats. Ook James Mason en commissaris Langworth zijn klaar om de inspecteurs te ont vangen. Een voor ocn komen ze binnen op de vastgestelde tijd. Tom wordt voor gesteld aan Gardner, Trevors, Van- denbergh en Lester. In het kort zet de commissaris de zaak uiteen en dc vier politiemannen luisteren nauw keurig. Binnen een half uur is alles in kannen en kruiken. Men besluit dat de commissaris met Tom en twee groepen politiemensen boven zullen blijven, terwijl James Mason met de andere agenten en twee inspecteurs de ingang beneden voor hun reke ning nemen. Er zijn dus twintig man boven en negentien man beneden. Dat is voldoende. De commissaris wendt zich vervol gens tot Vandenbergh en Lester: „Vandaag is het Mason die beneden beslist wat er gaat gebeuren. Jullie tweeën weten wat er zo ongeveer te doen is, maar Mason weet het precies' en daarom zal hij de zaken regelen." „Accoord, commissaris," is het ant woord. James steekt de belde inspec teurs de hand toe. „Op de goede af loop dan," zegt hij zacht. „Als het lukt z(jn we een berg zorgen kwijt." .„Ik ben om vijf uur al op de afge sproken plaats, vervolgt Mason en laat de mannen mij zo voorzichtig mogelijk volgen. Natuurlijk niet alle maal tegelijk. Jullie weten de weg en er kan dus niets' mislopen. De gasmaskers zullen jullie eveneens kunnen vinden. Daar zorg ik voor." „En wat boven betreft, vult de commissaris! aan, precies dezelfde me dedeling. We gaan echter niet voor zevenen en ook dan moeten we het nog heel voorzichtig doen. Boven het vergaderlokaal zullen de gasmas kers gereed liggen." De vier inspecteurs vertrekken en Langworth zakt met een zucht van verlichting diep in zijn bureaustoel. „Zo. dat hebben we gehad. Nu kan er bijna niets meer verkeerd gaan." Mason staat op. „Ik ga er vandoor, want ik heb voor vijf uur nog een paar dingetjes te doen .commissaris. Tot vanavond in The Black Cat, Tom. En ik zal je vertellen. Hat het ge vierd wordt als* alles lukt. Wat commissaris? Feest op uw kamer." Langworth lacht en laat Mason uit. Teruggdkomen haalt hij een schaakspel uit de kast." Om de tijd te doden, Tom. Doe Je mee? Even later zitten de beide mannen gebogen over het schaakbord, maar het wordt een van do slechtste par tijen die ooit gespeeld zijn, „Een soort Bofr"uil-opcning met een Black - Cat-variant." lacht Tom als hij na de eerste partij gewonnen te hebben d< stukken voor dc tweede keer opzet. James Mason kijkt met veel moeite op zijn horloge. Het U half acht. Achter zich hoort hij uchtien politic mannen ademhalen. Het ii! donker in dc schuur, waar iedereen vol .'pan ning wacht op het ogenblik ,dat de grote slag geslagen zaï worden. Fi n - terend heeft James dc mannen zijn instructie*: gegeven. Een paai urn- zitten ze al hier, opgepakt in iet donker. De eerste leden van de ben de zijn al naar binnen gegaan. Ja mes Mason ligt voor een kier en kon op deze wyze zien wie The Black Cat binnengaat cn vooral: hij weet precies hoeveel helpers van dc B« - uil naar dc vergadering zijn geko men. (Worot vrvolgd)

Leidse Courant | 1953 | | pagina 9