S)e &2id6e(Eou/fcct/rvt Londen neemt afscheid van koningin Mary RODE REL TEGEN KIESWET IN ITALIË Wordt Mao op Korea toeschietelijker Reeds zesde slachtoffer van Christie? Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 30 MAART 1953 44ste JAARGANG Nd. 12851 Weer ping-pong in Panmoendjon? Papengracht 32» Tel. 20015» Adm. en Adv. 20826» Abonn. 20935» Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w.» f 2.p. mud., f 6.— p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 HET KVP-V1NKETOUW DE Partijraad van de Katholieke Volkspartij heeft j.l. Zaterdag een beslissing genomen in de zaak van mr. E. G. M. Roolvink, die de laatste tijd enige beroering heeft ge wekt. Tussen de heer Roolvink en het Partijbestuur was verschil van mening ontstaan over de toepassing van het partij-reglement. Mr. Rool vink, na het aftreden van mej. dr. A. de Waal tot lid van de Tweede Kamer benoemd zijnde, werd ver zocht die benoeming niet aan te ne men omdat het Partijbestuur dan wel de Verkiezingsraad meende; dat mej. mr. dr. H. de Vink als. Kamerlid behoorde op te volgen. Van zijn kant heeft toeïi de heer Roolvink aan deze uitnodiging niet voldaan. In dit conflict heeft' thans de Par tijraad als hoogste beroepsinstantie een uitspraak gedaan, door met 65 te gen 22 stemmen te bepalen; dat me juffrouw De Vink behoorde op te vol gen, omdat zij en niet een ander door dé Partij was. aangewezen. Op deze wijze is recht gedaan en men kan niet zeggen, dat de Partijraadsverga dering zich door persoonlijke gevoe lens heeft laten leiden. Zowel ^voorzitter Andriessen als een twaalftal afgevaardigden hebben' in deze onaangename zaak licht doen schijnen, en zijn allen hadden graag nóg meer verheldering gewenst stel, dat dit mogelijk ware indien mr. Roolvink niet te elfder ure schrif telijk had laten weten, dat hij afzag van enige persoonlijke verklaring. Dit werkte uiteraard bevreemding ira de vergadering, die toch ook was be legd om de heer Roolvink gelegen heid tot verdediging te geven. A LS wij de verklaring van de heer Andriessen uit naam van het Partijbestuur goed hebben verstaan, dan was de heer Roolvink tijdig op de hoogte van de overwegingen van het Partijbestuur; daarin lag mede besloten', dat het overleg was ge opend. En ofschoon hij precies wist waar het om ging, heeft mr. Rool vink bij voorbaat de mening gewekt, dat hij zich niet zou laten overtuigen. Wèl heeft hij zich schriftelijk gewend tot de heren Romme, Beaufort en Aalberse en gewaagd van een interne kwestie. Aannemende, dat dit zo zou zijn, waarom heeft de heer Roolvink dan een exemplaar van zijn verantwoor ding gezonden aan alle honderd Ka merleden, hetgeen tot gevolg heeft gehad, dat communistische ontvan gers dit schrijven in handen van De Waarheid hebben gespeeld, welk blad natuurlijk politieke munt uit deze zaak heeft geslagen. Was het verder billijk, dat mr. Roolvink tegen beter weten in be voogding van de buitengewesten in de K.V.P. heeft gesuggereerd, dat hij zich beriep op een onderonsje in het R.K. Vrouwendispuut waarvan het partijbestuur niets wist en dat hij datzelfde bestuur ervan betichtte, druk te hebben uitgeoefend? Wij hebben daarvan tevoren nooit iets gehoord en wij kregen de indruk, dat vanwege het Partijbestuur aan alle voorwaarden was voldaan. Er kan dus kwalijk worden gesproken van „om de tuin leiden", zoals tijdens de brede gedachtenwisseling door een van de woordvoerders werd veron dersteld; de kiezers wisten, wie can- didaat waren gesteld. Wel kunnen wij begrip hebben voor de vraag van een andere afge vaardigde, waarom het Partijbestuur zijn standpunt niet eerder heeft be kend gemaakt. Voorzitter Andriessen heeft geantwoord, déd men vrijheid wilde laten aan de Partijraad bij het OPGEBAARD IN DE WESTMINSTER HALL Op het affluit van een kanon is het stoffelijk overschot van koningin Mary gisteren van haar residentie Marlborough House naar Westminster Hall overgebracht, waar zij tot morgen opgebaard zal liggen. Langs de Mali èn Whitehall hadden reeds vele uren tevoren massa's mensen staan wachten om de laatste gang door Londen van de geliefde koningin-moeder gade te slaan. De tribunes, die al gereed zijn voor de kroning in Juni, waren zelfs vol op punten, waar men geen uitzicht op de route had. Gardesoldaten in lange grijze jassen en berenmutsen stonden aan beide kanten van de weg, de bajonet op het geweer. „IN LIEFHEBBENDE HERINNERING". Achter de affuit liepen Groot-Britan- nië's vier koninklijke hertogen: de hertog van Windsor (de oudste zoon), de hertog van Edinburg, de hertog van Gloucester en de jonge, neurvéuzé hertog van Kent. Op de kist lag een krans, die koningin Eli zabeth. daar 's och tends in de kapel van Marlborough House op had ge legd, met het opschrift In' liefheb bende herinnering van haar ver knochte Lilibet en Philip. Het was een krans van lelies, lelietjes van da den, fresia's rozen en anjers. Nadat in Westminster Hall de kist naar de katafalk was overgebracht, bepalen van zijn houding. Heel sterk was dit argument niet, evenmin als het Partijbestuur neel sterk stond in zijn verzekering onlangs met betrek king tot de gecritiseerde samenwer king met de K.R.O. jyjAAR dit alles zijni bijzaken. Het gaat in hoofdzaak om het be stuursbesluit, dat mej. De Vink mej. De Waal zou opvolgen. Die aanwij zing betrof een definitieve plaats, waarvan overeenkomstig de besluiten niet kan worden afgeweken. Hier staat de vraag geheel buiten, of mr. Roolvink dan niet deskundig kon worden geacht. Feit is, dat mej. De Vink was aangewezen'. De heer An driessen heeft zelfs opgemerkt, dat er nooit verschil van mening over de wijze van opvolging was geweest. Als nu bijvoorbeeld de heer Fens des tijds het standpunt van de heer Rool vink had ingenomen, zou mej. Klom- pé nooit in de Kamer zijn gekomen. Zo zijn er meer voorbeelden te noe men. Om ons te bepalen tot de kies kring Leiden. Daar is de heer De Groot aangewezen als opvolger van de heer Van Rijckevorsel. Zou men nu bij eventueel aftreden van die opvolging afwijken, dan zouden de remmen losvallen en de Partij de dupe worden. Met de heer Deerenberg uit onze Kieskring waren er tal van woord voerders, die tijdens de meningsvor ming der afgevaardigden de heer Roolvink niet ontvankelijk in diens beroep konden verklaren. Want te recht was volgens hen alleen in het geding, wie de zetel van mej. De Waal zou bezetten; daarvoor was mej. De Vink aangewezen. En beluisterden wij hem goed, dan kon zelfs de kring voorzitter van Overijsel niet bepaald juichen over de daad van zijn ge- westgenoot. Nu tenslotte het beroep van mr. Roolvink met zo grote meerderheid van stemmen is verworpen, hopen wij nochtans, dat deze beslissing vol doende zal worden gemotiveerd ten einde te voorkomen, dat het Partijbe stuur opnieuw van late verantwoor ding zal worden beschuldigd. leidde aartsbisschop van Canter bury (in tegenwoordigheid van ko ningin Elizabeth) een korte dienst voor de overleden konnigin, die voor zovelen Engelands grootheid heeft gesymboliseerd. Daarna trok de ko ninklijke familie zich terug om de grote menigte van haar volk gelegen heid- te geven v.oor een laatste af scheid. De eerste, die langs de baar liep, was Churchill.' Hij'boog' diep en liep de treden, op aan het, uiteinde van de hall. Óp elke trede hield, cje 78- jarige premier even halt om uit te rtisten. Vlak achter hem kwam Cle ment Attlee, de leider der oppositie, die een operatie wegeps blindedarm ontsteking had uitgesteld om koningin Mary de laatste eer te kunnen be wijzen. Toen Big Ben drie uur sloeg, kwam de eindeloze stoet van Londenaren de Hall binnen. Ieder van hen stond evenstil bij de baar om afscheid te nemen van de overleden koningin en van de gelukkige dagen van voor de eerste wereldoorlog, waarvan zij het symbool is geweest. De erewacht in scharlaken Tudör-costuum en witbe- pluimde helmen stond roerloos met gebogen hoofd en de pieken met de punt naar beneden. Morgen wordt koningin Mary bij gezet in de kapel van Windsor Castle, I Koningin Mary opgebaard in Westminster Hall Zondagmiddag is het stoffelijk overschot van Koningin Mary opgebaard in Westminster Hall, waar de Engelsen gelegenheid zullen krijgen langs de katafalk te defileren en afscheid van hun Vorstin te nemen. De katafalk is omringd door „Gentlemen of Arms" en „Yeomen of the Guard" die daar onafgebroken de wacht houden. TELEFOTO. nóast haar echtgenoot, koning Geor ge de Vijfde, en niet ver van haar zoon George de Zesde. Koningin Juliana van Nederland en koning Boudewijn van België die de teraardebestelling van koningin Mary zullen bijwonen, worden Maan dag in de Londense luchthaven Kordholt verwacht, Waar zij door de fiertog van Edinburgh zullen worden Begroet. Vechtpartij in Senaat In geheel Italië zal de politie van daag extra op haar hoede zijn, om dat de communisten hebben opge roepen tot een algemene staking als protest tegen de nieuwe kieswet, die gisteren door de Senaat is aangeno men. De minister van binnenlandse zaken, Mariö Scelba, heeft reeds ge- waarschuld, dat hij alle pogingen tot ordeverstoring met vaste hand zal tegengaan. De nieuwe kieswet bepaalt, dat elke partij, die bij de verkiezingen (welke deze zomer worden gehou den) meer dan de helft van de stemmen behaalt, zeventig procent van 't aantal parlenvents'zetelt krijgt. Daarmee wil men de partijen van üiterst links en rechts tot onbeteken de minderheden terugbrengen. Drie dagenen drie nachten heeft het senaatsdebat over deze kieswet geduurd, vooral door de obstructie van de communisten. Zij wisselden elkaar af bij het houden van ellen- Voor de laatste maal naar Westminster Hall Gevolgd door de Koninklijke Hertogen van Edinburgh, Gloucester, Windsor en Kent gaat de koets met het stof felijk overschot van Koningin Mary langs de met duizen den zwijgende toeschouwers omzoomde weg naar West minster Hall, waar de kist opgebaard zal worden, opdat de Engelsen van hun Vorstin afscheid zullen kunnen nemen. TFT .F,FOTO. lap^e redevoeringen, terwijl hun col lega's op geïmproviseerde divans sliepen. Het is zelfs tot felle vecht partijen gekomen, waarbij de minister van defensie Pacciardi zijn bril in stukken zag gaan en een hoofdwond opliep. Dat gebeurde terwijl de se naatsvoorzitter het resultaat van de stemming aankondigde. De commu nisten en links-socialisten voerden toen een charge uit op de tribune, waar hij zat. Alleen een falanx van forse zaalwachters heeft hem van letsel kunnen redden. De minister van Justitie kreeg 'n vuistslag in het gezicht toen hij communistische afgevaardigden trachtte tegen te houden, die hun regeringsgezinde mede-afgevaardig den met stoelpoten begonnen te be werken. Tijdens de stemming braken de communisten hun lessenaars af cn strooiden de stukken om zich heen. De wanorde was onbeschrijfelijk en heeft een record gevestigd in de ge schiedenis van het Italiaanse parle ment. De president van de senaat, de 75- jarige Ruine, werd, nadat hij de zit ting had verdaagd, door een projec tiel getroffen. Hij werd gesteund door twee zaal wachters naar zijn privékantoor ge bracht. Naar verluidt heeft hij thans een lijfwacht van politiemannen. Uitwisseling zieke en gewonde gevangenen De Chinezen en «Ie Noord-Koreanenhebben Zaterdag een oud voorstel van de Verenigde Naties, om zieke en gewonde gevangenen uit te wisselen,, aanvaard en tevens aangedrongen op een hervatting van de sinds October geschorste wapenstilstandsbesprekingen. Deze aanbiedingen hebben nieuwe verwachtingen, niaar ook nieuwe bedenkingen gewekt in het Westen. In Washington werd het aanbod officieel welkom gehelen, doch men vraagt zich af, of enige duizenden Amerikanen niet pionnen dreigen te worden,1 van een dodelijk schaakspel, zo meldt Asslclated Press. Het kan een listige zet zijn, waarbij de V. N. in een moeilijke positie komen en communisten bun vrijheid van handelen behouden. gemene Vergadering der V.N., Pear son, zeide: „Dit is iets', waarop wij gehoopt hadden." De Sowjot-ambassadeur in Wash ington, Zaroebin, noemde de bood schap „zeer goed nieuws". Het lid van de Sowjet-delegatic bij de V.N. zeide: „Voor mij is' dit nieuws," Franse diplomatieke kringen in Pa rijs zeiden, dat zij meer belang hech ten aan wat de leider van de Sow- jet-delegatie bij de V.N., Winjinskl, zal zeggen. Een woordvoerder van het Zuid- Koreaanse ministerie van Landsver dediging heeft Zondag tc Seoel ver klaard, dat alle in vrijheid gestelde zieke of gewonde Zuid-Korcaans'e krijgsgevangenen eerst op hun poli- tiokc betrouwbaarheid zullen worden onderzocht, voordat zij zich in Zuid- Korea vrij zullen mogen bewegen. Dit om te voorkomen dat communis tische agenten op deze wijze toe gang tot Zuid-Korea zouden verkrij gen. VERWACHTIGEN Het aantal communistische krijgs gevangenen en geïnterneerde burgers bedroeg op 1 Maart 132.304, terwijl de communistien 2316 3100 Ameri kanen krijgsgevangen houden, ter wijl 9016 Amerikanen vermist wor den De corr/munisten beweren 13.000 krijgs'gevanenen te hebben gemaakt, van wie 3000 Amerikanen zijn. Westelijke diplomaten te Londen zijn van mening, dat de communis tische boodschap het meest beloven de teken is, dat het Kremlin wel licht oprecht een einde wenst te ma ken aan de „koude oorlog". Men wijst er op, dat de Sowjets de afgelopen drie weken enige gebaren hebben gemaakt, waaruit dit zou kunnen blijken. In Londen blijft men de gebeurte nissen met de grootste voorzichtig heid volgen. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken beschouwt de boodschap als een „onvoorwaardelij ke aanvaarding" van het voorstel der V.N. van 22 Februari. De Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, Dulles', verklaarde te hopen, dat de uitwisseling snel zal geschieden. De Canadese voorzitter van de Al- Vondst in de tuin In de tuin bij de woning van John Christie te Londen, waar in het be gin van de vorige week de lijken van vier vrouwen zijn gevonden, heeft de politie de stoffelijke resten van mogelijk een vijfde en een zes- KARDINAAL MINDSZENTY 61 JAAR Zondag 29 Maart heeft Kardinaal Miredszenty, prinsprimaat van Hon garije en aartsbisschop van Eszter- gom, in de cel van zijn gevangenis zijn 61ste verjaardag in eenzaamheid herdacht. Het is niet mét zekerheid bekend, waar de kardinaal gevangen wordt gehouden. Volgens sommige geruchten verblijft hij in de ge van genis van Vac nabij Boedapest. An dere geruchten wijzen als verblijf plaats een zwaar bewaakte villa in het Tatra-gebergte aan. De kardinaal wordt nu reeds ruim vier jaar vastgehou'/en. Volgens de laatste beschikbare gegevens' is zijn gezondheid redelijk te noemen. de slachtoffer ontdekt, die jaren ge leden werden vermoord. De stoffelijke resten werden ge vonden in een vuilnisemmer, die in de tuin was' begraven. Het. schijnt, dat er pogingen waren gedaan orrr de beenderen tc verbranden. Men heeft nog niet de leeftijd van de slachtoffers kunnen vaststellen. Een van hen is een vrouw, die zes jaar geleden om het leven moet zijn ge bracht. Naar aanleiding van deze ontdek king heeft de politie besloten, de wo ning van Christie en de bijbehoren de tuin aafi een zeer zorgvuldig on derzoek te onderwerpen. Inmiddels is officieel verklaard, dat Christie in het begin van deze week onder zijn eigen naam in een groot logement van de Londense voorsteden gelogeerd heeft. In 1949 werden een moeder haar baby in het huis van het leven beroofd. De echtgenote, Timothy Evans, werd voor deze mis'daad op gehangen.. De politie overweegt het portret van Christie op de televisiescherm4 te projecteren, in de hoop, dat iemand hem zal herkennen. De Lon dense politie heeft versterking ont vangen uit de omliggende provin cies om de verdachte op te Sporen. Dit is dc graftombe van Koning George V in St. George's Chapel, Windsor, waar Koningin Mary zal worden begraven. Dinsdag a.s. Zon dag zal het stoffe.ijk overschot van Koningin Mary worden overgebracht van Marlbouj-ough Hou^e naar West- minster Halk waar zij zal worden opgebaard. JlaweTtje Al wat goed- is, beveelt zich zelf afin! Shakespeare.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1