De R*K* Technische School werd met vreugde door vele sprekers begroet NA DE EERSTE STEEN-LEGGING Burgemeester Van Kinschot ontving weer een Palmpaas Geit van gebr. Van Beukering bracht vier jongen ter wereld MAANDAG 30 MAART 1953 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 2 Een grote dag voor Leiden jyiET GERECHTVAARDIGDE TROTS stond rector L. P. M. Vester Za terdagmorgen in de bovenzaal van „In den Vergulden Turk" voor de genodigden, die de eerste steen-legging van de R. K. Technische School aan de Boerhaavelaan hadden bijgewoond. Die gerechtvaardigde trots sproot Aoort uit het bereiken van een belangrijke mijlpaal, de laatste op de lange weg, die naar de opening van de school leidt. Over de lengte van die wegi \erteldc de rector niet veel: hij lichtte slechts een topje van de sluier op, j die boven alle moeilijkheden hing, welke overwonnen moesten nadat in 1946 het innitiatief tot het oprichten van deze schoof was genomen. In het bijzonder dankte rector Vester de K.V.P.-fractie voor de buitenge woon grote inspanning in en buiten de gemeenteraad, om tot verwezenlij- Vrijdagavond kwamen de leden der zij nog fragmenten uit een herfst- king van dit plan te geraken. Na een eerste afwijzing werd het plan met I L.S.L. weer bijeen voor hun maan- film. Ook werden nog opnamen in Links: Deken D. Bont metselt de eerste steen, met assistentie van pas toor J. Looyaards van Oegstgeest (links) en pater drs. W. Geurts, rector van het R.K. Lyceum (rechts). Rechts: Rector L. P. M. Vester, voorzitter van het bestuur der school, leest de oorkonde voor, die even later in een loden bus in de eerste steen gemetseld werd. MR. W. C. FELTKAMP OVER -- H. G. BREITNER. In „Lakenhal" voor K. en O". Aan de hand van een serie licht beelden heeft de heer mr. W. C. Feitkamp voor de leden van K. en O. Vrijdagavond in de Grote Pers van de Lakenhal, een interessant over zicht gegeven van het oeuvre van de impressionistische schilder G. H. Breitner, wiens expositie thans grote aandacht trekt. Hij wees er op, dat Breitner's erkenning eerst laat ge komen is en dat de door hem inge slagen richting spoedig weer door nieuwere achterhaald is. Breitner heeft een zeer eigen stijl ontwikkeld, hetgeen mr. Feitkamp uitvoerig uit eengezet heeft. In hoofdzaken kwa men zijn beschouwingen, zij het ge detailleerder en uitvoeriger, neer op de reeds door ons weergegevene, waarbij hij gelegenheid vond verge lijkingen te treffen tussen het werk van Breitner en o.a. Vincent van Gogh, met wie hij in Den Haag een tijdlang bevriend is geweest. De vlotte, deskundige en rake karakte ristieken van mr. Feitkamp hebben verhelderend gewerkt en vormden een leerzaam fundament voor de be zichtiging van Breitners schilderijen, waartoe na afloop gelegenheid be stond. De waardering voor Breitner en diens scheppingen is door deze uit eenzettingen stellig in hoge mate bevorderd. Dr. Koening, de waarnemend di recteur van de Lakenhal, heeft mr. Feitkamp ingeleid en hem tenslotte dank gebracht voor zijn interessante causerie. Wij sluiten ons daarbij gaarne aan, want mr. Feitkamp is er in geslaagd, om in kort bestek een hooggestemd oordeel te geven over een persoonlijkheid, die men node in onze kunsthistorische ontwikke ling zou kunnen missen, al heeft een figuur als Breitner dan ook geen school gemaakt in de directe beteke nis van het woord. Een zeer geïnteresseerd en erken- Wind deed afbreuk aan fleurig schouwspel Onder een striemende stormwind, die stof en zand op het Pieterskerk- plein hoog opjoegen en de toeschou wers en wachtenden haast verblind den, verzamelde zich daar gistermid dag enthousiast de katholieke Leidse telijk gehoor heeft mr. Feitkamp met schooljeugd voor de jaarlijkse palm- (Foto's: „De Leidse Courant"), warm applaus zijn dank betuigd. paas-optocht. enomen!Filmavond van Leidse Smalfilmliga succes in de raad verdedigd en aangenomen. Daarbij vond het schoolbestuur toen ook grote steun van wethouder Van Schaik, aan wie rector Vester eveneens bijzondere dank bracht. jongens geestelijk op te voeden en hun kennis te verrijken, waarbij in de eerste plaats het oog gericht zal zijn op de zedelijke vorming. Hoewel de arbeid als straf bedoeld is, kunnen we er toch iets schoons van maken, want we kunnen er onze Samenwerking met de andere Ambachtsschool In onze editie van Zaterdag konden wij nog berichten, dat de plechtig heid van de eerste steen-legging was verricht door deken D. Bont van Zoe- terwoude, waarnemend deken van Leiden. Daarna kwamen de geno digden bijeen in de Turk, waar deken Homulle, pastoor Lohuis en wethou der Menken door rector Vester ver ontschuldigd werden. De rector, voorzitter van het be stuur der school, kon heel royaal zijn met dankwoorden, zowel aan de geestelijkheid van Leiden en omge ving. die mede-initiatiefnemer was, het bestuur, dat louter uit harde wer kers bestaat, die tijd noch moeite ge spaard hebben (applaus), de R. K. Standorganisaties, de hoofden der R. K Lagere Scholen de architecten ir Jan van de Laan (door zijn echtge note vertegenwoordigd), ir. J. P. Her mans en en Th. M. van der Eerden, voor hun doorzettingsvermogen, de werklieden die de school bouwen, na mens wie de uitvoerder, de heer C. Haasnoot, aanwezig was, enz. enz. Rector Vester benadrukte, dat het i.iet de bedoeling was dc Leidse Am bachtsschool in de wielen te rijden. Gezien echter het feit, dat vele kath. jongens uit Leiden de Kath. Am- bactsschool in Den Haag bezochten, was het nodig in Leiden een R. K. Technische School op te richten. Fector Vester dankte de directeur van de neutrale Ambachtsschool, de heer C. Brilman, voor zijn steun en medewerking bij het inschrijven van kath. leerlingen voor de nieuwe school. Spr. hookte ook voor de toe komst op een prettige samenwerking in het belang van het nijverheids onderwijs. De rector hoopte ook te mogen blij- van rekenen od de medewer king van de kath. lagere scholen en hun besturen, evenals met de R. K. vak- en standsorg^nisaties. Met bei de groepen zal op 15 April a.s. een be spreking worden gehouden over het ambachtsonderwijs. Tenslotte sprak reetor Vester de wens uit. dat de school straks niet al leen materieel goed voor elkaar zal zijn, maar ook wat der prettige sfeer en goede geest betreft tussen direc teur. leraren en leerlingen Ondanks de moeilijke omstandigheden, waar onder thans in noodgebouwen les ge geven wordt, laten sfeer en geest niets te wensen over. Arbeid in katholieke geest. Deken Bont zag in de eerste steen legging een symbolisch moment. Het aoel van dc R K. Technische School in deze geweldig technische tijd is de Piek bleek zijn camera goed gehan teerd te hebben; de leden kregen doordat gebruik was gemaakt van een telelens prachtige opnamen van zeer dichtbij te zien van de waarlijk ijver, kunde en vaardigheid in te- j prachtige natuur en van het dieren- delijkse slubavond in „In den Ver- I gedeelten vertoond van de detective gulden Turk". Direct aan het begin film, waaraan de clubleden onder van de avond werd gestart met de ling hun beste krachten hebben kleurenfilm van de heer Piek. Va. cantiedagen in het natuurresrevaat Bun, was het onderwerp. De heer goed technisch kunnen werden door de leden méér bewonderd ctan de propagandistische waarde er van. Na de pauze werd de aangrijpende Franse film Golgotha vertoond. Jam mer genoeg werd deze in het begin nog al eens gestoord door technische hindernissen. De massa-regie boeide de leden echter ten zeerte. 't Zou geven. In 't najaar zal deze film vöor wenselijk zijn indien vele stadgeno- de stadgenoten voor het eerst ver- ten in de komende Goed, Week deze toond worden en zij zullen er ver baasd over zijn, dat Leiden ook nog een zij het klein Hollywood bezit. rugvinden. Wanneer we de arbeid in katholieke geest op een verheven plan plaatsen, worden onze prestaties gunstig beïnvloed en zullen we de arbeid niet meer als een straf voelen. In dit licht bezien is dc eerste steen iets buitengewoon moois. Moge het hele werk, dat in deze school verricht zal worden, gericht zijn op de grote hoeksteen Jesus Christus. Lange sprekerslijst. Architect Van der Ferdcn noemde rector Vester populair gezegd diep aangrijpende -film zouden kunen zien. Alweer een goed geslaagde avond. Voorzitter Kleibrink spoorde de le den nog eens aan werk te gaan ma ken van een zomerfilm, waaraan zoals gebruikelijk weer een prijs leven in dit reservaat. Later zagen ker vertoond. Goede vondsten en I kamp verbonden is. school heeft gedaan. De heer Van Dijk wees op de zeer belangrijke taak van de nieuwe school en hoopte, dat zij een sieraad moge worden van de vele onderwijs-instellingen die Lei den telt. Mr. W. de Clercq sprak namens het oestuur van de neutrale Ambachts school en wenste evenals rector Ves ter een goede samen-werking, waar- mee vooral de Leidse jeugd gediend een „elegante op'j utter", die steeds I zal zijn, die door beide scholen tot weer inspireerde tot doorzetten en J «?oede technische werkers moeten BETERSCHAP In zijn dankwoord aan dc werklieden releveerde rector Vester ook het ongeval, dat ver leden week op het bouwwerk buiten ieders schuld heeft plaats gevonden Het bestuur besloot de heer C de Jong, die in het ziekenhuis verblijft, een fruitmand en de beste wensen voor spoedige beterschap te zenden. verder werken. Met grote voortva rendheid heeft de aannemer, de fa. Van der Bent uif Wassenaar, het werk aangepakt en de eerste moei lijkheden ovevwonnen Opzichter A. W. de Haan verrichtte daarbij zijn werk met grote ambitie. Namens de K.V.P.-fractie voerde de voorzitter, de heer A. van Dijk, het woord. Hij was weliswaar zeer erkentelijk voor de lof, die rector Vester de fractie had toegezwaaid, maar wilde deze toch grotendeels overdragen op zijn voorganger, wij len de heer Th B. J Wilmer. die zeer veel voor de totstandkoming van de lijst. worden opgeleid. De heer J. J de Jong sprak namens de kath. hoofdonderwijzers uit Alke made en dhr. P. van Rooyen uit Was senaar namens de andere kath. hoofd onderwijzers. De heer C J. Snelder- waard, voorzitter van de Leidse K. A. B. achtte de school vooral voor de katholieke arbeiders van groot be lang, omdat het in de eerste plaats hun kinderen zijn die hiervan ge bruik zullen maken De heer S. Wij- tenburg, vice-voorzitter van de Alg. Kath. Werkgeversvereniging, kring Leiden, besloot de lange sprekers- Huize „St. Leonardus" overspoeld met „rampen" Kath. E. H. B. O.-ploegen deden zwaargewonden" glimlachen Zaterdag ontvingen we een keurig schrijven van de Gebr F. M. van Beukering, huize „Bij de Kloek", Houtlaan 21, Leiden. Aanvankelijk dachten we met een of andere respectabele firma te doen te hebben, doch het schrij ven wees uit, dat de „firmanten" pas elf en tien jaar oud waren. Zij bericht ten, dat hun geit Dicky Vrijdagmiddag voor dc eerste keer moeder geworden was. Moeder nog wel van een vierling, twee geitjes en twee bokjes. Nu is een geiten-vierling een zeldzaamheid, vooral als het de eerste kinderen van de geiten-moeder zijn. Vandaar dat we niet met een simpel berichtje wilden volstaan, maar er Zaterdagmiddag bovenstaand plaatje van maakten. AI moeten we er direct aan toevoegen, dat we dit slechts één keer doen en niet in de gelegenheid zijn bij alle geiten-moeders met vierlingen op kraamvisite te gaan. Frits en Mar van Beukering, die U beiden met 2 geitjes op de foto ziet, hebben achter hun huis een complete boerderij met konijnen, kippen, eenden, enz. Vanzelfsprekend, dat zc dol-gelukkig waren met deze onver- wacht-grote uitbreiding van hun veestapel. tt* Het huis aan de Haagweg, waar St. Leonardus de geestelijke scepter zwaait en met welwillende blik de menging van nut en plezier gade- sslaat, dit huis met zijn vele wonin gen was Zaterdagmiddag het toneel van grote rampen. Althans, het hart van de toevallige bezoeker zou Za terdagmiddag vervuld zijn geworden met grote deernis voor de tientallen slachtoffers, die practisch in alle ver trekken neergeveld lagen. Deze bezoeker zou zich echter een grote hoeveelheid smart en droef heid bespaard hebben, wanneer hij om drie uur aanwezig was geweest en toen gehoord had, hoe de heer T. Th. v. d. Meer, de voorzitter van de Kath. Nat. E.H.B.O., afd. Leiden, aan de tientallen leden van dichtbij en veraf en aan de vele belangstellen den het huishoudelijk reglement van deze oefenmiddag uiteenzette. „Een gelukkig lot, is heel wat waard!" vertrouwde ons een Stomp- wijkse EHBO-er toe, terwijl hij in spanning wachtte op zijn ploegcom- mandant, die met nog 5 andere senio ren-aanvoerders het volgnummer Ivoor zijn ploeg aan het trekken was. „Wanneer je een laag nummer hebt" zo onderrichtte ons de Stomp- vvijker verder in de technische gehei- tnen van een oefenmiddag, „dan be hoef je niet de gehele middag boven te wachten, tot je je werk kunt doen. Je maakt je proef en kunt verder de gehele middag gezellig kijken, hoe andere ploegen het er af brengen". „Wat doe je, wanneer je een hoog nummer trekt?" vroeg een belang stellende omstander. „Nou, we hebben de kaarten bij ons", stelde hij ons gerust. De Stompwijkse ploeg zal Zater dagmiddag op de bovenste verdie ping van Huize „St. Leonardus" heel wat robbertjes geklaverjast hebben, want de aanvoerder kwam even la ter met no. 6 bij zijn teleurgestelde ploeggenoten terug. En terwijl de Stompwijkse ploeg harte vrouw met schoppenaas over troefde, gebeurden er op de twee eerste verdiepingen tragische dingen. Electriciens rolden van ladders, bromfietsers reden te water cn het gelukkigste slachtoffer had toch nog altijd een gebroken been, brandwon den en een lichte hersenschudding. Doch terwijl deze deerniswekken de stumperds lagen te kermen, snel den de wakkere E.H.B.O.-ploegen te hulp en onder het critische oog van vele doktoren en instructeurs, gewa pend met aantekenboekjes, werden de slachtoffers vlot met veel latten, watten, pleisters en meters verband aan elkaar gelijmd, zodat na verloop van een paar minuten door de in drukwekkende zwachtels van de Zwaarstgewonden al weer een zon nige glimlach blonk. Er is Zaterdagmiddag hard ge werkt in Huize „St. Leonardus"; in koortsachtig tempo hebben de E.H.- B.O.-ers(sters) gedemonstreerd, hoe zij hun getroffen medemensen kun nen bijstaan en de uitgebreide en critische juries konden op het einde van de middag de volgende resulta ten bekend maken. (Het le cijfer is voor de ploeg, het 2de voor de com mandant): Senioren: Zoeterwoude 64, 26; Voorschoten 58, 24; Leiden 51 ,17; Stompwijk I 50, 22; Stomp wijk II 47, 18; Warmond 45, 17. Junioren: Leiderdorp 63, 24; Voor hout: 53, 21; Voorschoten 49 18; Langeraar 47, 21; Stompwijk 47, 18 (Foto: N. van der Horst). Het was een drukte van belang, al die opgetogen kinderen met meer dan 80 prachtig versierde palmpasen, een schouwspel van kleur en beweging! Rood en groen en rose van crêpe papier zag men, met broodhaantjes daarboven, doorregen met palmtak jes, snoep en vruchten, appelen, si naasappelen met of zonder zilverpa pier, snoeren van vijgen en dadels, chocolade-eieren en andere heerlijk- heden; en vooral vele blijde kinder gezichtjes. Toen de stoet was opgesteld en de mooiste palmpaas was uitgezocht om aangeboden te worden aan de bui-ge- meester, sprak de heer A. v. Haame ren, die de algemene leiding van de optocht had, enige woorden tot de kinderen, waarin hij de betekenis van de Palmpaas uitlegde. Onder grote belangstelling van het publiek zette zich daarop de stoet in beweging. Op de Kaizerstraat en. de Witte Singel deed de wind nog enige ver woede aanvallen op het al te tere crêpe-papier, maar de Leidse jeugd, voorover gebogen tegen de wind en met de Palmpaas in aanslag, liet zich niet terugschrikken. Meer dan een paar kleine palmtakjes kon de storm niet veroveren. Toch was het jammer, dat hij het werk van sommige kinde ren zó had ontredderd, dat ze in de optocht niet konden meelopen. Toen de optocht bij het burgemees tershuis was aangekomen, trad bur gervader Jhr. mr. F. H. v. Kinschot, vergezeld van zijn echtgenote naar buiten om de mooiste palmpaas in ontvangst te nemen. Aan Bob van Vliet, de eerste prijswonnaar van de St. Petrus-parochie, viel de eer te beurt de zijne aan te bieden. Toen ook mevrouw van Kinschot een keuze mocht doen, bleek zij de palmpaas van Pietje van Remundt de mooiste te vinden. De beide uitverkorenen kregen een geschenkje, dat zij samen moesten delen. De burgemeester sprak zijn waar dering uit over dit mooie en oude ge bruik, waaraan hij vroeger ook zelf nog bleek te hebben meegedaan. Na dat hij de kinderen en de organisa toren hartelijk had bedankt, trokken hij en zijn echtgenote zich terug, waarna de stoet zich splitste om ook de deken en de pastoors hun palm- Wassenaar I: 46, 15; Warmond 44, 12; paas te gaan aanbieder.-. V.I.R.O. hield haar jaar vergadering Vrijdagavond vond in café-restau- Karakulschapen. Door het gebrek aan rant „Het Gulden Vlies" de jaarver- water en dus aan goede weidegron- gaderirug plaats van de Vereniging den, wordt de huid der schapen van voor Internationale Rechtsorde, af- mindere kwaliteit. Dit tezamen met deling Leiden-Oegstgeest, waarbij te- de concurrentie van Rusland en vens verkiezing van een nieuwe voor- Zuid-Afrika op di. gebied, vormt een zitter, om de plaats in te nemen van mr. W. J. Geertsema, die onlangs werd benoemd tot burgemeester van de gemeente Warfum en daardoor niet in staat is het voorzittersambt te blijven vervullen. Bij het openen van de vergadering dankte de heer Geertsema de aanwe zigen voor hun opkomst ondanks de ongetwijfeld drukke politieke activi teit der laatste dagen, waardoor vele leden waren verhinderd. bedreiging voor de economie van het land. Hierna gaf spreker een beeld van het werk der T A.A. dat naast ver schillende andere projecten voorna melijk gericht was op het boren naar water om door bevloeiing de weide gronden te verbeteren. Deze interessante lezing werd ver duidelijkt door lichtbeelden waardoor men zich behalve van de schoonheid van het land een klaar idee kor.- vor- Het woord was daarna aan dr. S. men van de moeilijkheden bij het W. Tromp, geological consultant to j vervoer van de benodigde installa- the United Nations T.A.A. die een le- ties. zing zou houden over enkele practi- sche aspecten vani het technische hulpprogramma van de Verenigde Naties voornamelijk met betrekking tot Afghanistan en Pakistan. Nadat de heer Tromp een kort overzicht had gegeven van de struc tuur der Verenigde Naties, daarbij er de nadruk op leggend dat de V.N. niet alleen een Politiek lichaam is, ging hij over tot die' afdeling waar voor hij zelf werkte, n.l. de T.A.A. (Technical Assistance Administra tion Hij gaf een idee van de methode der T.A.A., Economische verheffing vam een minder ontwikkeld gebied, en de Procedure die moet worden ge volgd voordat de technische hulp een feit is. Na deze algemene inleiding gaf spr. een aardrijkskundige en politieke si tuatie schets van Afghanistan, als bufferstaat tussen de Britse en Rus sische invloedssferen, met als gevolg daarvan de mindere ontwikkeling van het land en de noodzakelijkheid voor technische hulpverlening. Een der voornaamste bronnen van inkomsten voor het land is volgens spr. de uitvoer van de huiden van Na de lezing van dr. Tromp en het dankwoord van mr. Geertsema ging men over tot de jaarvergadering. De secretaresse, mevrouw P. A. Smits, las het jaarverslag voor, ge volgd door de finantiële verantwoor ding van de penn., de heer Tieleman-. Nadat nog enige interne aangelegen heden waren besproken, werd o.a. besloten mevrouw Smits candi- daat te stellen voor de te houden ver kiezingen voor het algemeen bestuur der vereniging. Tenslotte kwam men tot het laatste agendapunt, de keuze van de Opvol ger vam mr. Geertsema. Hierbij werd met algemene stemmen de heer H. K. W. ten Bosch als voorzitter der afde ling verkozen. Na een hartelijk afscheidswoord van de scheidende en een even harte- lyk dankwoord van de thans zittende voorzitter bracht mevrouw Smits na mens het bestuur dank aan de heer Geertsema voor zijn waardevolle lei ding cn rijk initiatief, waarbij zij hem als blijk van erkentelijkheid een geschenk aanbood. De vergadering werd besloten met een rondvraag, die geen moeilijkhe den opleverde.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 10