Grootse tentoonstelling van religieuze kunst in Utrecht Milddadige1 koopman lichtte fabriek op voor f 137.000 'n Carbonade ging naar buiten en 'nHoge Ome naar binnen (Pats!) Vlammend veen ZATERDAG 28 MAART 1953 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Honderd Jaar Kromstaf De voorbereidingen zijn in volle gang Onder leiding van de kunsthistori cus drs. Th. van Velzen wordt in ver band met 100 Jaar Kromstaf te Utrecht de laatste hand gelegd aan een grootse kunsthistorische ten toonstelling, welke een overzicht geeft van de ontwikkeling der reli gieuze kunst in Nederland geduren de de afgelopen honderd Jaar.. De tentoonstelling, die wat uitgebreid heid en belangrijkheid vroegere ten toonstellingen van religieuze kunst ven-e zal overtreffen, wordt ver deeld in twee afdelingen, de oude af deling in het Aartsblsschopeplijk Mu seum en de nieuwe afdeling in het Museum voor Nieuwe Religieuze Kunst aan de Lange Nieuwstraat. helpsters spoedig door 't gehele land te steunen. Twee eeuwfeesUiederen. Ter van de Eeuw- Bij de expositie is rekening ge- houden met de nieuwere inzichten omtrent museuminrichting, zodat de kunstwerken zó worden opgesteld, diat elk geëxposeerd kunstwerk vol ledig tot zijn recht komt. Een zaal van het Museum voor Nieuwe Re ligieuze Kunst wordt volgens de mo derne eisen geheel nieuw ingericht. De gemeente Utrecht geeft de be- gen. schikking over een der kloostergan- j gen van het Catharijneconvent aan de Lange Nieuwstraat. In de oude afdeling worden de his torische stijlen der beeldende kunst ondergebracht: de waterstaatsstijl, Neo-Gothiek en de richting dr. Cuy- pers. de Utrechtse en Bossche groe pen. de symbolische richting van 19051910, Toorop, Derkinderen, Thorn Prikker, etc. tot ongeveer aan de dood van Tan Toorop. De nieuwe Afdeling geeft een vol ledig beeld van de moderne kunst van 1920 tot heden, zowel van de schilderkunst als van edelsmeed- werk, glas in lood en beeldhouw werk Ook het moderne kerkmeubel cn paramenten zullen hier een plaats vinden. De moderne kunst wordt bij zonder benadrukt, teneinde een oriëntatie mogelijk te maken op de verworvenheden op religieus kunst gebied in aeze tijd. De geëxposeer de werken zijn afkomstig uit het be zit van kerken particulieren en de kunstenaars zelf. Op de afdeling moderne kunst ko men werken van Joep Nicolas, Mat- thieu Wiegman, Charles Eyck, Hen drik Wiegersma, Otto van Rees, Char les Vos, Henri Jonas en vele an deren. Beide afdelingen der tentoonstel ling worden geopend op 28 April. Bij deze oening zijD alle medewerken de katholieke kunstenaars uitgeno digd. Vermoedelijk wordt de ten toonstelling 15 Juni gesloten. Een aparte zaal wordt ter beschikking ge houden voor het houden van inlei dingen over de tentoonstelling. Zo doende hopen de initiatiefnemers ook gelegenheid feestviering van het Herstel der Hiër archie zijn twee herdenkingsliederen lied", is van mr. J. Derks, met mu ziek van Wouter Paap. Dit zal Zon dagemiddag gezongen worden, wan neer de Kardinaal-legaat zijn intrede doet in het Utrechtse stadion. Het tweede lied is van Albert Wel ling en draagt als titel Blijf bij ons Heer, de avond daalt". Met het zin gen hiervan zal de manifestatie van Zaterdagavond worden besloten. De beide, liederen zullen tevoren op ruime schaal worden verspreid, teneinde de katholieken hiermede reeds vertrouwd te maken. De grote herdenkingsrede op Za terdagavond zal worden uitgesproken door prof. dr. L. J. Rogier van de Katholieke Universiteit van Nijme- Hoe mag margarine aanbevolen worden „Smaakt als taptemelk" verboden Enige tijd geleden vaardigde de regering enige beperkende maatrege len uit, ter beperking van reclame maken bfj de verkoop van margarine. Zij verbood toen, dat men zon spre ken van „Net roomboter" en meer van dergelijke misleidende medëde' Ungen. Maar nu is er door een van de Ka merleden gevraagd of de wijziging van de boterwet zo opgevat moet worden, dat er zelfs niet meer ge sproken mag worden over de tapte melk, die aoor de margarine gaat. Wanneer dit het geval zou zijn, zo legde het Kameilia uit, dan zou men geen film over de bereiding van mar garine meer kunnen vertonen, waar in beelden en teksten voorkomen, die betrekking hebben tot de ver werking van taptemelk. ONDERGRONDS DEN BOSCH Achter het station van 's-Hertogen- bosch in plan-west groeit een nieuwe stad. De vorige week nog kon bur OUD-DIRECTEUR VAN LEVENS VERZEKERINGSMAATSCHAPPIJ WORDT PRIESTER. Naar het K.N.P. verneemt, zal in dit najaar te Rome priester gewijd worden de heer G. Bakker, vroeger directeur ener levensverzekering maatschappij te Nijmegen. Drie zoons van de heer Bakker zijn inge treden in de orde der Jezuïeten. De andere kinderen hebben een positie in het burgerleven. Het merkwaardi ge feit doet zich nu voor, dat de va der, gezien de lange studietijd bij de Jezuieten, nog eerder priester gewijd zal worden dan zijn zoons De vader immers wordt wereldheer en stu deert thans aai de pauselijke univer siteit, de Gregoriana te Rome. Ver moedelijk zal de heer Bakker na zyn priesterwijding het eerst in de mis sie gaan werken. Mgr. Teerenstra, apostolisch vicaris van Doumé in Frans Kameroen, die momenteel in Rome vertoeft, heeft zich bereid ver klaard de heer Bakker in zijn vica riaat te werk te stellen. DEELNEMING VAN KATHOLIEKE BLINDEN AAN BEDEVAART NAAR LOURDES. De Kath. Blindenbond St, Odilia" werkt plannen uit voor deelneming van enige honderden van zijn leden aan de bedevaart van 9 tot 17 Juni a.s. naar Lourdes. Wanneer de plan nen slagen zal voor de eerste maal door blinden uit Nederland in mas saal verband worden deelgenomen aan een dergelijke bedevaart. Van België uit gebeurt dat, al van vóór de oorlog, elk jaar. In tegenstelling met Nederland, waar nog geen blindenwet is, hebben de blinden in vele landen staatstege- moetkoming. Daar in ons land 90 Hij verkocht goedkoop, maar betaalde niet Donderdag heeft de Amsterdamse recherche de koopman C. Th. Ph. R., woonachtig aldaar aangehouden we gens verduistering. Hij heeft een auto verkocht, welke hij zelf In huurkoop had verkregen en waarop hij pas en kele termijnen betaald had. Nu R. in hechtenis is genomen, werd door de Justitie een begin ge maakt met een onderzoek naar zijn activiteiten in verband met groot scheepse zaken in vlees door hem in het afgelopen Jaar gedaan. Hierdoor Is namelijk een groot Nederlands vleesbedrijf voor 137.000 benadeeld. De vordering van deze 137 mille is ontstaan in een periode van 5 maanden, waarin R voor verscheide ne honderdduizenden guldens vlees heeft omgezet. Het vlees kreeg de koopman in consignatie van het vleesbedrijf, waarbij hij dan te voren opgaf, welke netto-prijzen hij voor de te ontvangen" varkens en kalveren kon afdragen. De vleesfirma kon met deze prijzen accoord gaan en leverde R. enkele partijen, waarvoor hij eerst geregeld een afrekening zond, die door een be taling werd gevolgd. De zendingen welke R. in consig- Cadeaustelsel in stadie geen regeling? is?"Eufle^i'de^koste^vcfor deelneming Wettelijk, bedrijft of jlghoSït. aan de bedevaart voor een groot deel door het particulier initiatief bijeen gebracht dienen te worden. Een deel der kosten dragen de deelnemende blinden zelf Reeds zijn 20 blinden door particulieren geadopteerd en is in Limburg een loterij voor het goe de doel georganiseerd. Voorts heeft de KRO medewerking aan het plan toegezegd en deze omroep zal tevens hulp bieden bij het werven van ge leiders. natie vroeg werden steeds groter, maar de betalingen werden niet meer zo vlot verricht. Zo groeide R.'s schuld. Toen het bedrag f 137.000 be liep zette meni de leveranties stop. Vrijgevig? Bij de pogingen, dit aanzienlijke bedrag toch nog in handen te krijgen, werd het de vleesfirma op den duur duidelijk, waarom R. niet aan zijn verplichtingen had kunnen voldoen Men constateerde nl., dat hij het ver kregen vlees in Amsterdam voor veel lagere prijzen verkocht dani de netto bedragen, welke hij opgaf aan de fir ma als inkoopprijs te kunnen af dra. gen. Zo gaf hij bijv. op, een nettoprijs voor varkens van 2.63 te kunnen be talen een prijs, welke zo voordelig lag, dat de firma maar al te graag le verde maar hij verkocht diezelfde varkens bijv. voor ƒ2.52 per kilo. Vette kalveren gingen van de hand voor 2.40 per kilo, maar R. deelde de firma mee, 3.40 als inkoopprijs te kunnen verstrekken. De verontwaardigde firma voert nu aan, dat zij zeker geen vlees aan R. had geleverd, indien de koopman de juiste en ver beneden de gang bare prijzen liggende bedragen had medegedeeld, waarvoor hij het vlees verkocht. Waarom de koopman is blijven doorgaan het vleesbedrijf aantrekke lijke prijzen voor te spiegelen, waar door hij regelmatig vleeszendingen kon loskrijgen, is een vraag, waarmee zich nu het justitiële onderzoek be- groenen van scholieren vertrouwd te gemeester Loef! daar de vlag hijsen kunnen maken met de moderne ker- j op een ambachtsschool, bestemd voor keliike kunst en hun Interesse daar- meer dan 1000 leerlingen. De nieuwe voror te wekken I woonwijk wordt door spoorlijnen Ter gelegenheid van de expositie I naar Noord en Zuid door sneden. samengesteld Een verkeerstunnel werd daarom steeds meer gebiedende noodzaak. wordt een catalogus samengesteld met 60 foto-pagina's en 40 pagina's tekst, waarin een algemene inleiding zal verschijnen over de sacrale kunst. Tevens geeft deze catalogus een overzicht over de verschillende stijlen en de ontwikkeling der reli gieuze en kerkelijke kunst in de laat ste honderd jaar De vier bekroonde kruisbeelden van Paul Gregoire uit Teteringen, Hans Verhulst uit Amsterdam, Frans Verhaak uit Breda en Marius van Beek uit Amsterdam zullen op de expositie een ereplaats krijgen. Grooto steentjesactie. Voor de grootste loterij, die ooit in ons land werd gehouden (Steentjes actie 26 April a.o.) werd door de Mi nister van Justitie onlangs officieel' vergunning verleend. Reeds thans staat vast, dat deze actie in practisch alle parochies van ons land op Zonuag 26 April a.s. zal worden gevoerd. Zoals bekend, is aan de steentjes een geheim verbonden, waaraan fantastische prijzen zijn ver bonden. Men zal goed doen. zodra men steentjes bezit, deze koel en droog te bewaren en ze niet aan over matig zon- en electrisch lidht bloot te stellen. Het Bureau van de E.H.B.O. te Rot terdam heeft maatregelen genomen, ondanks de tijdnood waarin men ver keert, dat de aanmaak, expedititie en bezorging tijdig verloopt, opdat op Zondag 26 April a.s. iedere katholiek zich in het bezit kan stellen van een of meerdere steentjes. De opbrengst van deze actie is. zoals bekend, ge deeltelijk gericht op de voltooiing van de medische faculteit, terwijl ook een gedeelte zal worden aange wend om de opleiding van Maltezer- Het aantal levend geborenen in ons land bedroeg in Januari j.l. 19.636 (v. j 19.414). terwijl het aantal overlede nen 7375 (7211) beliep. Het totaal aantal inwoners nam als gevolg van deze ontwikkeling toe tot 10.444.333 per 1 Februari van dit jaar tegen- 10.434.883 per 1 Jan In Januari wer den 5129 (5539) huwelijken gesloten. In deze cijfers moeten, aldus het C.B.S., de gegevens betreffende 30 gemeenten in het rampgebied buiten beschouwing blijven, aangezien van deze gemeenten nog geen opgaven z(jn ontvangen. Voor deze gemeenten bedroeg in Januari 1952 het aantal levend geborenen, huwelijken en overledenen resp. 121, 41 en 47. De voorbereidingen voor een tunnel nabij het Bossche station zijn in een ver gevorderd stadium. Het tunnel plan is thans aanvaard en de werk zaamheden zullen in de nabije toe komst een aanvang nemen. Verkoopster verduisterde voor vijfhonderd gulden De Haagse recherche heeft wegens verduistering een 39-jarige verkoop ster aangehouden. In de afgelopen twee jaar heeft zU in twee zaken, waar zij werkzaam is geweest, dames goederen tot een waarde van pl.m. ƒ500.verduisterd. Na in de laatste zaak ontslagen te zijn, gevoelde zij zich bezwaard. Zij pakte de verduis terde goederen in twee koffers, die zij aan het station S.S. in depot gaf. Toen de koffers na verloop van tijd niet waren afgehaald zijn ze, op ad vies van het hoofdbureau der N.S. te Utrecht, open gemaakt. Een adres werd er niet in gevonden, doch aan de hand van etiketten in de goederen kon worden nagegaan, waar ze van daan kwamen. Bij het verdere onderzoek leidde het spoor naar de verkoopster. Zij heeft bekend, doch kon geen verkla ring geven waarom zij tot haar daad is gekomen. Van de verduisterde goe deren heeft zij niets verkocht. Zij is in verzekering gesteld. NATIONALE HERDENKING OP MAANDAG 4 MEI. Op 4 Juni 1952 werd door de mi-1 nister van economische zaken een De commissie Nationale Herden voorontwerp van wet inged'end ter king heeft wederom richtlijnen gege- regeling van het cadeaustelsel. Daar- ven voor de nationale herdenking Streeft allen naar minder ongevallen! Verbond voor Veilig Verkeer tegen bestonden tal van bezwaren. In het wetsontwerp heeft de minister zich beperkt tot een negental artike len. Aan de Sociaal-Econonrsche Raad werd een advies gevraagd, dat thans aan de staatssecretaris van eco nomische zaken is uitgebracht. Een meerderheid in de S.E.R is van oordeel, dat het aanbeveling ver dient, het cadeaustelsel te regalen. Daarvoor zijn gegronde redenen aan te voeren Men betwist evenwel dat er redelijke gronden zijn het ca deaustelsel wettelijk te regelen. Tn dit verband wordt gedacht aan de bedrijfsorganen, die een regeling zouden kunnen bezien. Een minderheid in de S.E.R. acht het wél gewenst, dat er een wette lijke regeling met een aflopend ka rakter komt. Die regeling zou kun nen gelden voor de tijd van tw*e jaar, waarna, naar men hoopt, dat de P.B.O op gang is gekomen en deze zich met het vraagstuk kan bezig houden. Een kleine groep in de S.E. R. heeft zich tegen elke regeling verklaard. MEINEDIGE GETUIGE VEROORDEELD. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gistermorgen- conform de eis een 28-jarige monteur uit Haarlem, we gens meineed veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek. Bij de civiele procedure ging het om de aansprakelijkheid voor de onder houdskosten van een kind. De ver oordeelde had ten voordele van een vriend, die partij was in de proce dure, een valse verklaring afgelegd, waarvoor hij 400 gld had gekregen. welke dit jaar wordt gehouden op Maandagavond 4 Mei. Van 18 uur af zullen de vlaggen halfstok worden gehangen. Te 19.30 uur zal een ieder kunnen deelnemen aan een „stille I tocht". Te 20 uur precies zal op de plaatsen der herdenking twee minu ten volkomen stilte worden in acht genomen. In overweging wordt ge geven om deze stilte algemeen te be trachten. In aansluiting op de stille tocht zullen herdenkingsbijeenkom sten worden belegd. GESNEUVELD IN KOREA. De regering deelt mede. dat tot haar leedwezen op 18 Maart 1953 in Ko rea gesneuveld is soldaat J. A. van Extel. De soldaat van Extel werd 9 December 1931 geboren. Hij was on gehuwd en woonachtig in Gemert. GEMUMMIFICEERDE VOGELS GEVONDEN. Bij het slopen van twee oude schoorstenen op het terrein van de staatsmijn Emma te Treebeek. heeft men in de voet dezer schoorstenen tientallen gemummificeerde overblijf selen van duiven, zwaluwen en an dere vogels gevonden. Deze vogels moeten, nadat zij op de rand van de schoorstenen waren gaan zitten, zijn bedwelmd door koolmonoxyde, waar na zij naar beneden vielen. Door de warmte in- de schoorste nen droogden zij daarna geheel uit. De veren bleven echter vrijwel on beschadigd. In een der schoortenen vond men een duif, die in 1929 was 12 AMBACHTEN - 13 ONGELUKKEN Het feit, dat wij met onze goede Onderonsje do ander luistert of lieverdenkt Koebeen op heterdaad betrapt wa- Het schreeuwen is een voorrecht van ren bij het verdonkeremanen van Die mijnheer was toevallig in de de hoogste en het denken van „el- carbonade, had minder ernstige ge-deuropening verschenen, toen die lende-pukkel (uitspreken als poek- volgen dan men op het eerste ge-1 carbonade naar buiten wilde gaan. kei), jeneverneus en idioot" is de zicht zou vermoeden. Toen we daar Het was echt een buitenkansje, waar rol van de laagste, die zijn vertol- je zogezegd net tegenaan loopt 'king moet geven met een enigszins Onze officier, aan wie een zekere genegen hoofd, tegenwoordigheid van geest niet mag worden ontzegd, begon meteen zijn roet onze handen omhoog in de Duit se keuken stonden, gaven we niet veel meer voor ons-zelf en deze in druk werd aangemoedigd door een opgeblazen en vermoedelijk aan ver vettingen lijdende officier, die alle woorden, welke niet in een be- sehaafd woordenboek voorkomen, te gen ons aan wierp tijdens een mot regentje, dat van zijn besohuimde lippen over ons werd uitgegoten. Zelfs Koebeen, die niet zo erg gauw zijn spraak placsht te verlie zen, had ongeveer vijf minuten no dig voor hij weer een babbeltje bij de hand had. Op dat moment van geestelijk herstel was de Duitser juist toe aan de persoonstypering „Schweinhund!" „Ho makker", antwoordde Koe been, „ik bien gein Schweinhund; ik bien de sjoemacher-meister". Wie na deze opmerking verwacht zou hebben, dat de Duitser zijn pet afnam, om zijn verontschuldigingen aan te bieden, moeten we niet alleen teleurstellen, maar zelfs aanraden het boekje te lezen „Hoe doorgrond ik mijn medemens". Nee, het was bepaald een zeer on gelukkige tegenwerping, tenminste uit de reactie af te leiden. De offi cier stapte op Koebeen toe en wilde hem een draai om zijn oren geven. Maar dat was nu juist een moeilijke plaats om te slaan. We stonden na melijk nog steeds met onze handen, waarin zich de carbonades bevonden, omhoog en de klap had derhalve slechts tot gevolg, dat uit één hand van Koebeen het stuk vlees ver dween en pats terecht kwam in het gezicht van een mijnheer, die op zijn kraag nog een ster meer had weten te prutsen dan onze officier. Luchtige psychologie ONDER HET MOTTO t Wie lacht niet die zichzelf beziet Dat ging niet op Toen onze officier alle vriendelijk heden, welke hij ons enkele minuten tevoren had toegevoegd, over zich heen had laten gaan, mocht hjj op krassen met zijn sterren erbij. Koebeen had intussen een kansje in het verschiet zien liggen, om er zender al te veel kleerscheuren van af te komen. Terwijl de ijzeren- kruls-ridders hun onderonsje had den, wist hij met het onnavolgbare manuaal van een goochelaar dc car bonades weer naar hun uitgangspunt terug te brengen en met een stalen gezicht verklaarde hij enige ogen blikken later, dat het hem niet erg duidelijk was, wat onze officier mankeerde. Tijdens deze verklaring klikte hij met zijn hakken als een held van Stalingrad, maar ook dat mocht niet baten. Want als een stille verklikker lag nog steeds in de deuropening de carbonade, die de hoge eer had ge- op het programma stond, maar mis schien wilde men Koebeens verdien sten als schoenhersteller in aanmer king nemen of mogelijk ook vond men hem niet zo'n erg kwade vent, in ieder geval na een heleboel heen en weer geklets werd besloten de heer Koebeen met zijn knecht een poosje naar het Duitse Rijk te stu ren. De kostbare stukjes papier, die de toestemming inhielden om binnen 's lands grenzen te vertoeven werden ingehouden en we kregen ten af scheid de mededeling, om ons vóór de andere ochtend 10 uur op het ar beidsbureau te melden. Indien we ons aan dit bevel zouden onttrek ken, konden we erop rekenen, dat voor de klok twaalf uur sloeg de schoenmakerij Koebeen in lichter laaie zou staan. Ja geachte en mon- perende belastingbetaler van 1953 zulke dwangbevelen hebben we ook gekend. Dan is het tegenwoordig toch maar heel wat beter. In ieder geval laten ze je huis nog staan. Ontroerende aanhankelijkheid Diepe rouw heerste er 's avonds in het straatje, toen het bericht van onze wederwaardigheden zijn ronde had gedaan. Voedselcommlssaris Koe been zou het land verlaten! Alle persoonlijke ruzietjes werden op de achtergrond geschoven en een diep bewogen menigte schuifelde rond ae schoenmakerij. Kindertjes kwamen pakken ha vermout brengen om ons in Duits land nog enige dagen eten te ver zekeren. Op sommige pakken zaten lintjes, waaraan kaartjes bengelden met opschriften als „Van Jenny, uit me eige spaarpot". Op een gegeven moment kon Koe been het niet meer uithouden. Hij VERPLEEGINRICHTINGEN VOOR LANGDURIGE ZIEKEN. Dezer dagen is te Utrecht een fe deratie van verpleeginrichtingen voor langdurige zieken opgericht. Ten ein de zich als inrichting bij de federa tie te kunnen aansluiten, zal een ver pleeginrichting als hier bedoeld aan zodanige normen dienen te voldoen, dat een goede verpleging van lang durige zieken in de ruimste zin van het woord is gewaarborgd. De federatie stelt zich om. ten doel de bevordering van de belangen van de langdurige zieken. Het federatie bestuur heeft besloten tot het instel len van een opleiding en diploma voor ziekenverzorgster. Er zal o.m. naar worden gestreefd te bevorderen?, dat zodanige wettelijke regelen wor den gemaakt, dat de geneeskundige hoofdinspectie van de volksgezond heid het algeheel toezicht op het ver. plegingswezen krijgt. Tot voorzitter van de federatie werd gekozen mr. L. J. Wesseldijk te Utrecht, tot secretaris de heer M. L, Almekinders te Middelburg, tot pen- ningmeesteresse mej. A. Diederich te Rijswijk (Z.H.). 45ste lijst slachtoffers watersnood Uitgegeven 27-3-1953. NIEUWERKERK. Bloois-Overbeek, Jozina, geb. 14.10.15; Cats, Nicolaas P.. geb. 7.1.17; Kluit, Cornelis, geb 13.4.34. OOSTERLAND. Hage-Koopman, Johanna J., geb. 18.8.13,echtgenote van I. Hage. OUDE TONGE. Van Eek-Kik, Tannetje, geb. 15.3.73, laatste adres: Julianastraat 18; Groe nendijk, Willem geb. 3.4.74; Les, Krijn, geb. 28.11.04. KLUNDERT. Aanvulling op verlieslijst d.d. 6.2.53. Thans geborgen: Van Wensen, Johan nes, geb. 10.11.50 te Klundert, laatste adres Langeweg 10. HEIDEVELD IN DRENTHE BRANDDE 24 UUR Gistermiddag is de regionale brandweer van Zuid-Oost Drenthe er in geslaagd een veen- en heide brand te blussen, die sinds Donder dagmiddag heeft gewoed op een veenderij nabij de Herenstreek tus sen Nieuw Dordrecht en Klaziena- veen-Noord. Door tot nog toe onbe kende oorzaak ontstond de brand op een stuk heidegrond. Door de wind werd het vuur enkele honderden me ters verplaatst. Hierdoor werd een aantal grote hopen turf aangetast, die toebehoorden aan de maatschap pij „Klazienaveen". De eigen brand weer van deze maatschappij trachtte het vuur te blussen, maar slaagde hierin alleen niet. Assistentie van de regionale brandweer uit Emmen werd ingeroepen. Tot gistermiddag duurde het blussingswerk Bij het opmaken van de schade bleken plm. 10 dagwerken turf in de vlammen te zijn opgegaan. Deze hoeveelheid vertegenwoordigde een waarde van ongeveer 900.—, welke schade door de verzekering wordt gedekt. 5 a 6 H.A. heide werden door het vuur verschroeid. Geen hogere uitkeringen uit het gemeentefonds Minister Beel gaat balansen terugsturen Minister Beel heeft gisteren in een toespraak tot Gedeputeerde Staten, de gemeenten gewaarschuwd bij het opmaken der begrotingen geen reke ning te houden met een verhoogde uitkeringen van het Gemeentefonds. Minister Beel verklaarde, dat vele gemeenten de noodzakelijke of door hen noodzakelijk geachte begrotings posten op de balans in evenwicht trachten te brengen door automatisch te rekenen op een verhoogde uitke ring van het Gemeentefonds. De mi nister deelde mede, dat de begrotin gen, die sluitend worden gemaakt, door het ramen van te hoge inkom sten uit het Gemeentefonds, terugge stuurd zullen worden om de uitga ven aan te passen aan de inkomsten, zoals zy op het moment van opmaak bekend zijn. met de commandant van het garni- straatje schoon te vegen. Hij gaf zien. Koebeen een schop en vroeg zich j)e g^f luide af, waar iemand de brutaliteit vandaan haalde om de garnizoens-1 Uit het hartige onderhoud, dat na commandant een stuk vlees in het deze laatste poging volgde, bleek gelaat te gooien. reeds spoedig, dat de garnizoens- Maar die garnizoenscommandant commandant een hekel had aan ste- had ook geen dinges in zijp ogen. len. In ieder geval aan bepaalde vor- Hij mocht dan nog zo verbouwe- men van stelen en meer in het bij- reerd geweest zijn, dat Koebeen de zender aan het particulier initiatief schuldige niet was, bleek voor hem op dit gebied. In organisatorisch ver noten in aanraking te zijn geweest1 ging naar buiten en sprak luide: j1 „Volk- wat zijt ge goed, we zullen aan jullie blijven denken". zo klaar als een klontje. Er brak een nieuw? ruzie los vol gens de Duitse methode. U moet na melijk weten, dat Duitse ruzies zeer eenzijdig zijn. Dc een schreeuwt en band was hij er vermoedelijk wel voor te porren geweest. U begrijpt, dat er straf moest vol gen. Wij hadden er al zo'n beetje op gerekend, dat er een of ander kamp „Wat kope we daarvoor", schreeuw de een ongure man, ,daar hebbe we jullie blinde vinkies niet mee te rug". Dat was een ontactische opmer king. Do anderen dachten dat ook wel, maar ze zeiden het niet .Trap urn in mekaar, jongens", schreeuw de een juffrouw, „dat is geen opmer king". En toen kon het straatje zich af reageren. In één minuut tijd was er nog slechts een grote kluwen van vechtende lieden. FLIP. JCatte GOLF Op de steenstorten der Staats mijnen zijn dit seizoen weer groter oppervlakten beplant met jonge boompjes, die het best maken. Hierdoor worden de kale monsters niet alleen aangekleed, maar ook productief gemaakt, want in de toe komst verwacht men van de aan plant een goede hoeveelheid bruik baar mijnhout, Het gedenkboek „De Ramp", zal hoogstwaarschijnlijk in April ver schijnen. Het heeft een oplage van 550.000 exemplaren, waarvoor 200.000 kg. papier nodig zijn geweest; 24 drukkerijen zyn bij de vervaardiging Ingeschakeld geweest. Een 55-jarige bromfietser uit Amsterdam begon gisteren, terwijl hij mot zyn zoontje achterop op de Zeefcmrgerdijk aldaar reed, plotse ling te slingeren, waardoor hij met z(jn hoofd tegen de zijkant van een passerende autobus kwam. Hij over leed op weg naar het ziekenhuis; het zoontje bleef ongedeerd. Langzaam maar zeker worden Nijmeegs oorlogswonden hersteld; in April gaat men- een begin maken met de herbouw van het door de oor log totaal verwoeste station en enige maanden later hoopt men het geres taureerde stadhuis, waaraan reeds enkate jaren gewerkt is, officieel te openen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6