Tito is geen ridderlijke held maar wist het goede moment te benutten De sociale verzorging Op de knus-gezellige Hogewoerd woonde en dichtte de student Piet Paaltjes ZATERDAG 28 MAART 1953 PE LEIDSg COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 DE BREUK VAN TITO MET MOSKOU Glimlachend tegen het besluitloze Westen vertrapt hij de menselijke waardigheden Verborgen in het ontoegankelijke bergland van Joegoslavië en omgeven door een hechte macht van partisanen vocht tijdens de laatste oorlog een man een felle strijd tegen Hitier en zijn naam kr*eg in de andere onder drukte landen een mytische klank. Tito was de man, die Hitier durfde uit dagen en sarren, Tito was de man, waartegen de Duitsers machteloos waren. Het heldenaureooltje Dat ieder geweldenaar echter geen ridderlijke held behoeft te zijn, be wees deze dictator na de oorlog. Na dat hij eerst vijf jaren lang de dic tatuur bestreden had, werd hij zelf dictator en kastijdde zijn volk zwaarder, dan de verslagen Duit sers hadden gedaan. Toöh kreeg Tito plotseling de kans om het heldenaureooltje, dat hij bij zijn regeringsdaden na 1945 goed deels verloren had, weer terug te winnen. Want toen deze man, die beschouwd werd als een slaafse vol geling van de dictator der dictators, Stalin, met het machtige bolwerk van Moskou duffde breken en zelfs de vijandschap van deze wereld macht durfde te trotseren, meenden velen in hem weer de oude held te kunnen begroeten, die eens in woes te bergstreken de Duitsers getrot seerd had. Politieke pion? Doch niet alleen de gewone man meende een ogenblik deze dictator met grotere welwillendheid te kun nen bekijken, ook de politici der Westerse democratie zrgen in hem een politieke pion tegen Moskou en gingen eens een vertrouwelijk praat je met hem maken. Deze vertrouwelijkheid, die o.m. tot gevolg had, dat deze man de af gelopen weken een bezoek aan En geland heeft gebracht, werd door velen nu niet direct hogelijk ge waardeerd en de toekomst zal moe ten uitmaken, of de Westelijke di plomaten goed gezien hebben, dat uit het kwaad van Tito nog iets goeds voor. volging overging? Hieruit zou geen grootheid maar lafheid blijken; dit zou een bekentenis zijn van het on gelijk, dat Tito heeft en daarom heeft de tactische biograaf voorzich tig langs deze .minder duidelijke" regeringsdaden van Tito heengewan- deld. De ..eensgezinde" strijd Het enige, wat het boek in zeer geringe mate interessant maakt, is de geschiedenis van de breuk tussen Tito cn Moskou. Natuurlijk is Tito ook hier weer afgeschilderd als het onschuldige slachtoffer, maar men weet genoeg uit de schreeuwpar- tijen, die het Kremlin bij gelegen- lt&jsr&$£L"2!Ë£- ven, om tot een logisch en eniger mate waarheidsgetrouw beeld van de herrie te komen. kan spruiten. Geen grootheid, maar lafheid Op zijn reis naar Engeland nam Tito een boek mee, dat de geschie denis van hemzelf verhaalde. Het is natuurlijk volkomen overbodig te melden, dat dit boek Tito slechts op een duizelingwekkend hoog troon tje plaatst en al zijn tegenstanders tot verwerpelijke monsters kwalifi ceert. Eveneens is het overbodig te vermelden, dat de moeilijker ver klaarbare voorvallen zoals de beestachtige geloofsvervolgingen met de daarmede gepaard gaande mon sterprocessen gewoon verzwegen zijn; hoe zou Tito nog een groot man kunnen zijn, wanneer zijn biograaf zou moeten schrijven, dat hij uit vrees voor de geestelijke kracht van 'de godsdienst, tot een bloedige ver- Enige maanden geleden keerde een der krijgsgevangenen, die ge durende vele jaren in Rusland gevangen wordn gehouden, naar Nederland terug. Deze man heeft gedurende tien jaren de toestan den in Rusland aan den lijve ondervonden en alhoewel zijn er varingen zich natuurlijk slechts uitstrekken overeen betrekkelijk klein gedeelte van dit onmetelij ke rijk, geeft de beschrijving van deze ervaringen, die u hier bij- gand vindt afgedrukt, toch wel een beeld van de toestanden, die in Rusland aangetroffen worden. niet veel meer, dan foto's maken van militaire objecten en grote kanto ren bewonen, waar zij salarissen op streken, die driemaal zo hoog waren, als van de hoogste Joegoslavische ge zagsdragers. De breuk. Tito zag dit alles met lede ogen aan, maar zijn gramschap werd eerst goed opgewekt toen hij tot de ont dekking kwam, dat alle winsten, die uit de diverse ondernemingen voort kwamen, direct of indirect naar Mos kou vloeiden. En Tito is misschien de tijd zal dit nog moeten uitmaken een goed politicus. In ieder geval, hij wist het geschikste moment af te wachten. Toen Rusland op zijn vingers getikt werd door de Westerse mogendhe den om zijn ongebreidelde machts honger en het te verstaan .werd ge geven, dat aan de meedogenloze onder werping van kleine volkeren nu maar eens en einde moest komen, op dat moment zei Tito zijn vertrouwen in Moskou op en stuurde de „deskundi gen" naar huis. Geen ridderlijke held Nu mag men Tito een erg dappe re man vinden, dat hij zo maar met het Kremlin durfde breken, maar laat het Westen toch vooral niet verge ten, dat in Tito alle eigenschappen verenigd zijn. die een ridderlijke held in de betekenis, die het Wes ten nog aan deze woorden wenst te geven —7 zouden ontsieren. Door een meedogenloze terreur wist hij zich de eerste moeilijke maanden na de breuk met Moskou te handhaven en toen zijn macht eenmaal gevestigd was, kwam de sadistische communist weer op de voorgrond. Met een on barmhartigheid zijn vroegere mees ter waardig, ontketende hij een ge loofsvervolging in zijn land, waaraan nog dagelijks tientallen weerlozen ten slachtoffer vallen. Bewust van de besluiteloosheid van het Westen, dat niet altijd even duidelijk demon streert, welke houding het ten op zichte van hem wil aannemen, glim lacht hij naar de democratische lan den en vertrapt tegelijkertijd de hoog ste waarden, die men in deze landen wenst te verdedigen. Tito blijft 'n gevaar voor de idealen van het Westen, dat de vrijheid voor allen en het vreesloos leven van ieder individue als de hoogste waar de op aarde erkent. In Australië valt 't wel mee HILLEGOM EEN EXTRA VERZORGD PAAS-DINER TRIO KREITER Gaarne reserveren wij een tafel voor U Telefoon K 2520-5347 in aanmerking, tenzij dat ze in staat met de geldende leeftijdsgrens voor (Van onze correspondent in Australië). Er is in ons land een wijd versprei de legende, dat in Australië practisch geen sociale verzorging bestaat, en in alle narigheden iemand aan z'n lot overgelaten. Evenwel kan ik verzekeren, dat hier inderdaad slechts sprake is van een „legende" en de adspirant-emi- grant in bedoeld opzicht zich minder benauwd behoeft te maken. Al zal, indien men in bepaalde om standigheden komt te verkeren, de financiële hulp aan de minimum grens zijn. ZoaJs vermoedelijk overal ter wereld het geval is! Het is geen uiting van „Australië- verheerlijking" wanneer ik hier ver meld, dat Australië de reputatie heeft één van de pioniers te zijn op het ge bied der sociale verzorging. Ik ver meld dit slechts als een tegenhanger van de hierboven vermelde legende. Deze reputatie ontving Australië, In grote lijnen zal het boek wel toen in 1909 voor de gehefe Common- gelijk hebben, wanneer het Moskou wealth bepaald werd, dat iedere man- beschuldigt Joegoslavië slechts re-van 65 jaar en iedere vrouw van 60 oruikt te hebben ten eigen voor-j jaar recht heeft op pensioen. In 1910 dele. De herrie tussen Tito en Mos kou dateert al van tijdens de oorlog volgde de invaliditeitswet en in 1912 inzake „Bevallingsgelden' Tito vocht een vrij ongelijke strijd I Kindertoeslag, tegen Duitsland en Rusland riep I Hieraan zij toegevoegd, dat reeds hem vanuit het betrekkelijk veilige in 1900 in enkele Staten afzonderlij- Moskou toe om maar goed zijn best te doen, terwijl het hem in stilte te genwerkte. Rusland beloofde Tito wapen en munitie, maar de Joego slavische verzetsstrijder zag niet al leen geen wapens, doch ondervond zelfs tegenwerking van Moskou. Moskou glimlachte vergramd Zo kwam de dag het was nog steeds oorlog dat Tito, van wie door het Kremlin slechts onderda nigheid en verering verwacht werd, verbitterd uitriep: „Moskou, wan neer je me dan niet wil helpen, I tralië dacht aan steun voor werklo- werk me dan in ieder geval niet te- Izen; men kende die hier niet. Maar Sen"- de dertiger jaren brachten een omme- Dit vond Moskou niet erg leuk, keer en toen bleek het nodig om nog want dit is geen uitdrukking, die een diverse andere voorzieningen te tref- onderdanige vazal tot zijn heer en ten. ke sociale wetten golden o.a. inzake Ouderdomspensioen. Uiteraard hebben politieke situa ties zich bij het vaststellen der wetten vaak doen gelden. Overigens, Australië had niet in alles de primeur, want Nieuw-Zee- land was op het terrein der sociale voorzieningen toen reeds nog verder gevorderd. Werklozensteun niet nodig Het is de eerste tientallen jaren niet nodig geweest, dat men in Aus- meester bezigt. Moskou bleef echter glimlachen, maar na de oorlog moest Tito de tol van zijn ongehoorzaamheid betalen. Doch ook dit ging weer niet zo heel erg in het oog lopend. Oppervlakkig bezien scheen zelfs het tegendeel waar: „Moskou zou het dappere Joe goslavië, dat zo flink tegen de Duit sers gevochten had, eens vlug op de been helpen". Daarom zond Moskou een stroom van technici en deskun digen naar het dappere Joegoslavië, die het maar eens goed moesten hel pen. Deze hulpkrachten deden echter verdubbeld. Typisch Australisch is, dat men in het algemeen traag is om wetten aan veranderde tijden te doen aan passen. Zoals men aanvankelijk ndet om een steunregeling bij werkloosheid dacht, maar deze pas in het leven riep toen de feiten er om vroegen, ze had men tot in het laatst van het vorig jaar geen verandering aange bracht in het steunbedrag, dat was ingesteld op de loonstandaard van plm. tien jaar geledeni. Zonder veel omhaal heeft men toen de uitkering DE LUCHTMACHT WERD GISTEREN KONINKLIJK rjE HOGEWOERD is reeds oud en *^haar geschiedenis gaat terug tot in de Middeleeuwen, toen in 1389 de 3de stadsuitbreiding ontstond van Gange tje tot KraaierstraaL De Ooster poort bij de Woerdsbrug (later Ho- gewoerdispoort) werd toen afgebro ken en vervangen door de Hoge- woerdSpoort bij de Kraaierstraat, be staande uit een binnen- en buiten- poort, die beide in 1635 werden gerestaureerd. Gedurende bijna drie eeuwen zijn de stadsgrenzen in die richting dus niet verlegd. De naam „Woerd" is afgeleid van het oud-Nederlandse woord Woirt of Wurt en betekent, evenals het woord Waard, een strook laag liggend land, dat aan het water gelegen is. De naam vindt men ook terug in de na men Woerden, Hoge Woerte (be noorden Haarlem) en Lage Woerd i (bij Naaldwijk). Men heeft deze I straat de naam Hogewoerd gegeven in tegenstelling tot de Lage Rijn- i dijk aan de overzijde, die ook wel - Lage Woerd genoemd werd. Toen bij de stadsuitbreiding van j 1659 de Hogewoerd verlengd werd, moest de Hogewoerdspoort worden afgebroken. Aanvankelijk wilde men het dubbele bouwwerk geheel ver plaatsen naar de nieuwe stads grens. Maar tenslotte werd besloten alleen de oude binnenpoort te ver plaatsen, om die te gebruiken als buitenpoort, cn een nieuwe binnen poort te laten bouwen door de stads- bouwheer Willem van der Helm, over wiens werk onlangs een ten toonstelling in „De Lakenhal" werd gehouden. Een kersverse maquette van deze nieuwe binnenpoort was op de tentoonstelling aanwezig. Slechts heel oude Leidenaars kennen deze poort nog, die in 1669 werd ge bouw en in 1876 de sloperswoede van onze voorouders niet kon weerstaan. De buitenpoort was reeds in 1867 afgebroken. Nog duidelijk kan men zien wat de oude en wat de Nieuwe Hogewoerd is; het laatste stuk is aanmerkelijk breder en bovendien recht van lijn, hetgeen men van het oude stuk niet kan zeggen. Misschien juist daarom is het eerste stuk zo'n gezellige straat. Men vindt er talrijke winkels (niet de geringste van Leiden!) en hier en daar nog een oud geveltje, dat de gezellig-rommelige indruk nog verhoogt. Tot het laatste draagt in niet ge ringe mate de door ons reeds zo vaak hoog geprezen blauwe tram bij, Zoals gemeld werd gistermorgen op het Vliegveld Soesterberg bekend gemaakt, dat de thans bijna 40 jaar waarvan de ..kleine uitgave" zich bestaande luchtmacht, het praedicaat „koninklijke" is verleend. De plechtigheid op Soesterberg, werd bijge- met onnavolgbare ijver als een iet- woond door vele militaire autoriteiten in Nederland Ter gelegenheid van het gebeuren werd er op en boven wat aangeschoten jongeling over de het veld een parade gehouden, wpraan deelnamen 1500 man grondtroepen van het commando luchtvaarttroe- I Hogewoerd slingert, van links naar pen te Nijmegen, van de vliegbasis Soesterberg, en van het commando depot materieel luchtmacht, 25 meteor- rechts laverend alsof er geen ver en 25 Thunderjet straaljagers en 25 Harvards. De foto werd genomen tijdens de wapenschouw en laat zien: keersvoorschriften bestaan. Als u dan de minister van oorlog, Ir. C. Staf, geheel links: naast hem, chef luchtmachtstaf Lt. Gen. I. A. Aler; midden, bovendien rekent, dat er altijd wel met helm, de commandant van de vliegbasis; rechts achter hem, plaatsvervangend chef luchtmachtstaf hier of daar een bakfiets of vracht- Gen.-Maj. A. Baretta; naast deze, chef van de Gen. Staf Lt. Gen. B. R. P. F. Hasselman. vervolgens in vliegers- wagen staat te laden of lossen, zal costuum, de comandant van het eskader en rechts achter deze de chef van de marinestaf, Vice-Adm. A. de Boy. I het U ook duidelijk zijn, dat die Weduwe-pensioen. De wettelijke regeling voor wedu we-pensioen is nog van vrij jonge datum, n.l. 1943. Weliswaar werden tevoren uitkeringen gedaan uit aller lei fondsen, doch de Commonwealth bemoeide zich er niet mee. De huidige wet kent echter alleen weduwen met één of meer kinderen. Dit „weduwe" wordt echter ruim op gevat, want gescheiden en niet-her- trouwde vrouwen, een verlaten echt genote of wanneer een echtgenoot in een krankzinnigengesticht wordt ver pleegd, worden als „weduwe" aange merkt. Een weduwe zonder kinderen, komt boven de vijftig jaar voor pensioen is om zelf in haar onderhoud te voor zien. Voorts is er een pensioenregeling voor invaliden; uitkeringen bij onge vallen enz. Wat dit laatste betreft zij vermeld, dat hier soms zeer abnormaal hoge uitkeringen bij gerechtelijke beslis sing worden toegewezen indien schuld bij een ander dan getroffene bestaat. „Bcvallings-gelden". Teneinde te helpen voorzien in ex tra kosten bij bevallingen, wordt van Regeringswege bij de geboorte van het eerste kind plm. f 125 uitgekeerd en 150 bij elk volgend kind. Vier weken vóór en na de beval ling wordt een uitkering van plm. 10 per week gegeven. Als kinderbij slag ontvangt ment plm. 2 per week voor het eerste en 4 voor elk vol gend kind, beneden de leeftijd van zestien jaar. Voor al deze uitkeringen komt een ieder, dus niet alleen de loontrekkende, in aanmerking. Oifl een enkel cijfer te geven: op dit ogenblik betaalt het Gouverne ment uitkering voor 2.459.083 kinde ren (van 1.182.214 moeder). Er zijn ruim 400.000 personen die Ouder domspensioen ontvangen. Wat krijgen emigranten? Mogelijk zult gij U afvragen, of en in hoeverre onze emigranten van dat alles profiteren. Wel, voor een baby ter wereld gebracht aan boord van het emigrantenschip op weg naar Australië, aanvaardt de regering reeds alle financiële verplichtingen hiervoor vermeld. Ook bij ziekte en werkloosheid valt iedere emigrant dadelyk onder de regelingen. Voor weduwe- en invaliditeitspensioen moet men minstens vijf jaar in Aus tralië woonachtig zijn. Een m.i. voor emigranten onjuiste bepaling inzake Ouderdomspensioen is, dat men minstens 20 jaar in Aus tralië moet hebben gewoond. Deze bepaling is wel zeer in strijd een emigrant, n.l. 50 jaar. Verwacht zou dus mogen worden, dat de Aus tralische regering in dat geval na hoogstens 15 jaar haar verantwoor delijkheid jegens een emigrant op zijn pensioengerechtigde leeftijd aan vaardt! Hoewel het aantal emigranten boven de 43-jarige leeftijd niet bui tengewoon groot is, is dit toch een aangelegenheid welke aandacht zou verdienen, teneinde in de toekomst minder prettige situaties te voorko men! Overigens, in dit artikel heb ik zo veel mogelijk het noemen van be dragen vermeden, omdat deze al naar de wisseling der tijden kunnen ver anderen. Zoals kort geleden met het steunbedrag gebeurde! Het zal niet nodig zijn te betogeni, dat de steunbedragen verre van „royaal" zijn. Wie iets heeft moeten ondervinden op dat gebied, ook in ons eigen land, weet dat het alles aan het minimum grenst. Voor werkloos, heids- cn ouderdomsuitkeringen, wordt ook in Australië een onderzoek naar de financiële „welstand" van betrokkene ingesteld. Evenwel, er is hier een gunstige factor, althans voor degene die met zorg heeft gewerkt. Zeer vele, zo niet de meeste Austra liërs, raken in het bezit van een eigen huis. Voorzover buiten de grote ste den, heeft men dan gewoonlijk een flink stuk tuin ter beschikking, zodat men zelf groenten enz. kan telen». En deze factoren kunnen ook voor onze emigranten gelden .indien zij althans in hun opzet slagen. Waarmee ik, mode ter geruststel ling van de adspirant-emigrant maar zeggen wil, dat op sociaal gebied in Australië toch wel iets wordt ge daan. Arme li 11 i Indien Uw huid arm en schraal is, niet soepel en zuiver, brengt PUROL al de gewenste verbeteringen. (Advertentie). LEIDSE STRATEN EN STEGEN tram om de haverklap staat te pie pen om doorgelaten te worden. Wan neer we echter in oude kronieken lezen, dat de oudste Hogewoerds poort, dus ter hoogte van de Kraaier straat, zeer nauw was, met zware sluitbomen was afgesloten en pas in 1426 zodanig verbreed werd, dat ook het rijdend verkeer onder de poort door kon, (maar vraag niet hoe dan mogen we over de huidige ve- keerssituatic op de Hogewoerd niet eens klagen. Dat doen we dan ook maar niet. Het was in deze straat, dat de be kende student-dichter-schrijver Fran cois Haverscchmidt, beter bekend on der 't pseudoniem Piet Paaltjes, ge woond heeft. Hij werd in 1835 gebo ren in Leeuwarden en studeerde theologie te Leiden. In 1859 werd hij predikant in Foudgum en Raard, in 1862 in Den Helder en in 1864 in Schiedam. Hij maakte in een bui van zwaarmoedigheid een einde aan zijn leven in 1894. Deze Piet Paaltjes was het die het bekende gedicht over de zelfmoordenaar maakte, die zich aan een boom in het woud had opge hangen. En dc winter vlood heen. Want de lente verscheen, Om opnieuw voor den zomer te wijken. Toen dan zwierf 't was erg warm Er een paar arm in arm Door het woud. Maar wat stond dèt te kijken! Want, terwijl het, zo zacht Koozend, voortliep en dacht: Hier onder deez' eik is 't goed vrijen, Foto: „Dc Leidse Courant". Kwam een laars van den man, die daar boven hing, van zijn reeds langvcrtccrd linkerbeen glijen. „Al mijn leven! van waar komt die laars?" riep het paar En werktuigelijk keek het naar boven. En daar zag het met schrik Dien mijnheer, eens zo dik En nu tot een geraamte afgekloven. Hoe kostelijk is zijn gedicht „Dos zangers min", waarin hij verhaalt van de minnedichter, die op een herfstmorgen voor het venster op de Hogewoerd zit en een minnelied aan zijn instrument ontlokt. Juist als dc laatste harptoor wegsterft, rijdt ratelend de diligence naar Woerden voorbij. Des dichters blik valt op een Friezin, juist het meisje, dat hem bij het zingen voor de geest stond. Wat zal hij doen? Naar Woerden gaon? Hij aarzelt even, maar besluit dan niet te gaan en slechts te treuren om het verlorene. En als de morgenzon weer gloort, Zit hij aan 't vensterglas, En wacht de diligence en schreit Een brakken tranenplas. En als de diligence passeert, Dan grijpt hij woest dc snaar Der harp en heft een klaagzang aan. Zó allerijslijkst naar, Dat niet slechts menig passagier In droef gepeins verzinkt, Maar dat de conducteur zich zelfs Een traan uit dc oogen pinkt.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5