Koningin pleit voor vluchtelingen Ontwerp gezondheidscentrumVoorschoten V.V.V. krijgt meer subsidie tegen het advies van B. en W. in Mannen met grijze haren kwamen de heer Schouten danken ZATERDAG 28 MAART 1953 DE LEIDSE COURANT EER3TE BLAD - PAGINA 2 Internationaal probleem In de door prins Bernhard aan president Eisenhower overhandigde brief van H.M. Koningin Joliana wordt allereerst dank gezegd aan het Amerikaanse volk voor de sportieve en gnlle hulp aan Nederland. De Amerikaanse traditie van medeleven met in nood verkerenden geeft de koningin aanleiting om de belang stelling van de Amerikanen te vra gen voor het probleem van de vluch telingen van de gehele wereld. „He doe een beroep op u schrijft de koningin om persoonlijk de lei ding te nemen bij het oplossen, oio een mondiale grondslag van dit steeds groeiend wereldprobleem. Ik ben er ten volle van overtuigd, dat dit vraagstuk een van de gevaarlijkste en meest tragische factoren is in een onzekere toekomst". „In Europa wonen nog meer dan 40.0.000 vluchtelingen in kampen. Tienduizenden vluchtelingen vluch ten uit de Oost-zóne van Duitsland naar West-Berlijn. Et zijn nog vele duizenden vluchtelingen elders in de wereld. Eendrachtig internationaal optreden is derhalve de aangewezen Het probleem der vluchtelingen kan alleen worden opgelost indien hun de gelegenheid wordt gegeven zich opnieuw te vestigen in andere landen, of indien zij geassimileerd worden in de landen, waar zij thans verblijven". MINDER TOELAGE VOOR THUIS- KURENDE TBC PATIëNTEN. De uitkering uit het Praeventie- fonds voor de verstrekking van ex tra voeding aan verplicht-verzeker de tbc-patiënten, die thuis worden verpleegd, zal met ingang van 1 April worden verlaagd tot 2.65 voor hele en 1.50 voor halve toelagen. De tbc-fondsen van de drie vakcentra- len hebben hun aanvullende uitke ringen eveneens verlaagd tot resp. 0.85 en 0.50. Het maximum aan voedingsgeld kar dus niet meer be dragen d>3n 3.50 en 2.per week. Het is niet uitgesloten, dat de uit keringen van het Pracventie-fonds volgend jaar geheel zullen worden gestaakt. Hiertegen is echter de Stichting van de Arbeid opgekomen. Een verzoek om voortzetting, door deze instantie bij de Regering inge diend, is nog in behandeling. Aanleiding tot de verlaging van de uitkering meldt de „Volkskr." is onder ander-; ho* feit, dat het ver schil in voedingswaarde tussen het normale voedingspakket en diat, wat de tbc-patiënten nodig hebben, niet moer zo groot is als voorheen. In geldswaarde omgerekend, is dit te ruggelopen van j' 5,tot 3.75 per week. Van wie is die Rus en wat doet hij? Russisch schip richtte te R'dam grote schade aan Sinds Augustus 1952 ligt in de Wil- helminahaven te Schiedam een Sov jet-Russisch schip, de „Korsakoff", dat na een botsing in Het Kanaal naar Schiedam gevaren kwam. Het nam aanvankelijk ligplaats bij de scheepbouwmaatschappij „Nieuwe Waterweg". Door deze maatschappij is onge veer zes maanden geleden een nieu we stuurhut op het schip gebouwd. Maar sindsdien is er niets meer ge daan om het schip vaarklaar te ma ken. Alleen het casco is bijgewerkt. Aan boord bevinden zich twee leden van dc bemanning, de stuurman en de machinist. De „Korsakoff" heeft van zich doen spreken in de beruch te nacht van 1 Februari, toen het van zijn boeien lossloeg en op drift raak te. Het liep met de kop in de West Frankelandsedijk en riehte een grote ravage aan in de jachthaven van de watcrsportvex-eniglng „Schiedam". Het bestuur dezer vereniging stelt tbans alles in het werk, om de aan gerichte schade, groot ruim vijftig duizend gulden, vergoed te krijgen, maar het schijnt met gemakkelijk om tc achterhalen, wie voor de ..Kor sakoff" verantwoordelijk is. Bij het wegslepen van de Frankelandsedijk naar een veiliger ligplaats bleek, dat er zich zelfs geen sleeptrossen aan boord bevonden. Er gaan geruchten dat he^ schip spoedig zee zal kiezen, maar volgens deskundigen is dit door de toestand, waarin het zich be vindt, tc enen mole onmogelijk. Met gesloten deuren heeft de recht bank te Assen gisteren de zaak be handeld tegen een 29-jarige fabrieks arbeider uit Egelen, die ervan ver dacht werd het vorig jaar op 14 Juni te ziinen huize de zeven jaar oude Jannes Houkes te hebben vermoord. De jongen had des moreens de ouderlijke woning verlaten. Toen hij tegen de m'ddag niet terugkeerde, verkeerden de ouders in hevige on gerustheid, zodat de politie in de arm werd genomen. Nadat dc gehele mid dag gezocht was, werd het ontzielde lichaampje ergens in de bossen ge vonden. Dc dader kon dezelfde dag nog aangehouden worden. Weliswaar ontkende hij aanvankelijk hardnek kig. doch later viel hij door de mand. De officier van justitie eiste één jaar opneming in een krankzinnigen gesticht en daarna ter beschikking stelling van d« regering. „Millioenen ontwortelden, ver strooid over de gehele aarde, gevoe len zich ontevreden, miskend en zelfs wanhopig. De vrije wereld kan zoveel leed in haar midden niet dul den zonder daar zelf onder te lijden". „Het is mijn overtuiging, dat bin nen de kortst mogelijke tijd het vluchtelingenprobleem dient te wor den aangevat in zijn totaliteit. Nederland zal gaarne zowel aan 't opstellen van plannen als, binnen de pract sche grenzen van zijn kunnen, aan elke constructieve poging om tot resultaten te geraken zijn medewer king te verlenen". VROUW VRIJGESPROKEN. De 68-jarige vrouw G. D. ter H. uit Deventer is door de Zutphense recht bank vrijgesproken van de haar ten laste gelegde poging haar man door middel van rattenkruid uit de weg te ruimen. De officier had veertien dagen geleden twee jaar met aftrek van een half jaar voorarrest geëist. De rechtbank achtte niet bewezen, dat de vrouw na rijp beraad en kalm overleg haar daad heeft uitgevoerd. De man had kleine, blauwe vlam metjes ondekt in het eten, dat zijn vrouw hem in een pannetje had voorgezet. Hij liep hiermee naar de politie, die de vrouw arresteerde. lyke boekhouder verantwoorden, die in de jaren 19471951 ten nadele van een verf fabriek, waarvoor hij werkte, ongeveer ƒ40.000.had verduisterd. Verdachte, die nooit voor dit feit gearresteerd is, doch alleen een op- oproep van> de rechtbank gekregen had, om zich wegens deze aanklacht te verantwoorden, werd tijdens de rechtszitting in arrest genomen. Te gen hem werd V/2 jaar gevangenis straf geëist. Verdachte gaf ter zitting toe, dat hij het geld geheel verbrast had. De rechtbank zal op 9 April von nis vellen. ECON. POLITIERECHTER. Deviezenkwestie. Een slepende deviezenkwestie, daterend van kort na de oorlog, is thans door de Haag se Econ. Politierechter afgedaan. Te recht stond namelijk een Leidse koopman, die verzuimd had deviezen in het buitenland in de Nederlandse sfeer te brengen, hetgeen eerst thans was geschied. De verd. had zich hier bij berapen op een briefje van de Ver. v. J. Effectenhandel. De officier van Justitie schetste In zijn requisitoir dat verd. zijn buiten lands vermogen niet aangegeven had bij de Ned. Bank. Wel was hij z.i. op de hoogte want hli had alle voor schriften, soms voorzien van zelfge maakte aantekeningen, in- zijn bezit. Door de devaluatie boekte verd. een aardige koerswinst en de officier van Justitie vond dit niét billijk tegenover de anderen, die wel aan de voor schriften gevolg hadden gegeven en aan wie het buitenkansje was ont gaan. De koerswinst was 3294.15. De officier eiste thans 4000.of 50 da. gen. De rechter veroordeelde hem tot 1000 boete of twee maanden en ont neming van 3294.15. Gemeenteraad van Katwijk De raad van Katwijk kwam gister- nieuwe bliksemafleider installatie drin avond in vergadering bijeen. Tot lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs wordt in de plaats van mr. W. Bödeker te Katwijk aan den Rjjn, die na v.yn benoeming in vorige raadsvergadering bericht heeft deze functie niet te kunnen aanvaar- oen benoemd de r>eer P. J. M. van der Giessen, Rijnstraat 2d, Katwijk aan den Rijn. Van de Coöperatieve Productie- en Verbi uiksvereniging „Helpt Elkam- aer" kan de gemeente kopen een strook grond groot pl m 90 M2 B. en W. stellen voor tot aankoop over te gaan Deze grond i« nodig voor de doorbraak LijdwegZuidstraat en kost ƒ2.per M2 Van de familie Guyt kan de ge meente kopen 725 M? grond, welke als het ware unmisbaar is voor de te maken verbind'ngsweg Dwarsstraat Elleboogsteeg. De totale waarde kan gevoegelijk geschat worden op 12.000— k 13.00C De familie Guvt vraagt een levenslange vergoe- gend nodig, Je bestaande voldoet in het geheel niet aan de daaraan t( stellen eisen. Een volledige beveili ging van het gehele fabriekscomplex met een actieradius van 100 meter uit het middelpunt, de grote schoorsteen kan worden bereikt, zeggen B. en W. met een raaio-actieve ..Helita" blik semafleider waarv ui de koeten wor den geraamd op f 2012,Gelet op het grote beteng dat aan deze bevel- liging moet worden gehecht stellen B. en W. voor hiervoor het benodig de crediet te verlenen waartegen de raad geen bezwaar heeft. Een verzoek van de Vereniging v. Vreemdelingenverkeer wel wat laat ingekomen maar omdat B. en W de ze aargelegenheid in verband met het naderend badseizoen zeer urgent vinden, toch in behandeling geno men houdt in een vraag om het ge meentelijk subsidi te verhogen tot 2900.zijnde 50 van de peraam- de leden-contributie B en W. zijn van oordeel, dat volstaan moet wor ding van 20oer week voor hetden met 30 van dit contributiebe- hele geval. B. en W adviseren raad tot deze tran^ctie te besluiten, waarmede de raad he; eens blijkt te zijn De Gebroeiers S^hipholt te Ensche de willen van de gemeente in huur hebben een percee1 industrieterrein, liggende bii het Katwijkse Kanaal, groot 1 44 H.A. waarvan een groot gedeelte reeds enige tijd in huur was De huurprijs zal bedragen 0.25 per M2. of in tovaal f 3600per jaar. Besloten. Voor dc Gemeentebedrijven is een LEIDSCHENDAM WILHELMINA - VERENIGING ONTWÏKKEI.DF HAAR PLANNEN. Gisteravond is de Wilhelmina-ver eniging in vergadering bijeen geweest c. 1. v. de heer P. Meijer. Onder de aanwezigen bevond zich ook burge meester H. Banning Nadat de secr. 'te heer Hoogendoorn de notulen en het gedetailleerde jaarverslag had litgebracht kwamen de financiën aan de orde. Hieruit bleek dat over 1952 de inkomsten 5386 04 hadden be dragen en de uitgaven f 5258.26, zo dat de kas 72.22 was teruggelopen en het banksaldo nu teruggebracht is tot 2524 62 De heer Remmerswaal had de boeken gecontroleerd en alles in goede orde bevonden. Voor 1953 zullen de heren J Kappetein en C Blom de kas controleren. De aftre dende bestuursleden werden daarna herkozen en de vacante b'estuurs- plaats aangevuld met de heer W. van Lent. De plannen van de vereniging be- j 20. 5taan als volgt: Od 30 April a s. zal j RhPnmon^ers De Rhifnmopders drag en de oegrotinpspost te verho gen'met 550tot f 1740—. Het geraamde tekort op dt begroting van V. V V. kan hiermede worden weg gewerkt. De heer mr J van der Plas houdt een lang batoog ten gunste van genoemd verzoek en wijst meer dere argumenten aan, die hiervoor pleiten. De heer H Haasnoot onder streept voor 100 hetgeen mr. Van der Pies naar voren bracht. De zui nigheid van B en W bedriegt de wijsheid. Het argument, dat de ge meentebegroting een groot tekort aanwijst, doet ook geen opgeld want toert voor het K^rköchip De Hoon 2500— gevraagd werd, maakte de raad er f 5000 - van De voorster zegt ook voor krachtdadige steun te zijn maar met een begroting als Katwijk, moet mer voorzichtig zijn. Bovendien moet het particulier ini tiatief vóór gaan. Een ledental vn V.V.V. van -200 is veel te gering. Er ligt voor het bestuur van V.VV. hier nog voel terrein braak. De heren H. Haasnoot, mr J. van der Plas dienen een voorstel in om van de 30 die B. en W. voorstellen 50 te maken. Dit voorstel word* aangenomen met 135 stemmen Tegen de drie wet houders, de heren H J. Grimbergen en D. van der Marei Damclub KatwPk De uitslagen van de bordenwetetriiden wargn als vol et: le Vla®: A- Herbert—T. v?n ■D^ien 0—2; Chr. Heemskerk—Y. de Wt 1—1. 2e Ktes*: D. Barnhoom—Jac. de Pest 0—2: W. v*n der Holst—W. van der PI*s 0—2; Jac. v. Rijn—D. Mell- vogel 0—2; G. D. Buys—L. Brouwer Zo ziet het ontwerp van de archi tecten v. Oerle en Schrania eruit voor het Gezondheidscentrum in Voorschoten. Dit ontwerp toont op de begane grond een hoofdingang, direct aansluiting gegevende op een hall, waarin portierskamertje en vestiaire, daarnaast is een ruime wachtkamer, die ruimschoots plaats biedt aan kinderwagens (tevens ge schikt als vergaderlokaal). Aan het andere einde van deze wachtkamer bevindt zich nog een hall met directe verbinding naar buiten. De achter ste helft biedt practisch voor kleed kamer, spreekkamer dokter, spreek kamer specialist, donkere kamer, ontsmettingskamer en magazijnruim- te.Op de bovenverdieping zijn afzon derlijke voor bewoning geschikte ruimten aanwezig, voorts is daar ma gazijnruimte. Een zolderruimte van 120 m2. is eveneens bestemd voor magazijnruimte. RIÏNSBURG AFSCHEID BIJ DE BOERENLEENBANK. Voor de Boerenleenbank, bestuur, leden en belanghebbenden, zal het Dinsdag a.s., de dag vande jaarver gadering, een zeer belangrijke bij eenkomst zijn. Dan zullen n.l. een drietal personen, die vanaf de op richting bij de bank betrokken wa ren, afscheid nemen. De kassier die vanaf de oprichting. Februari 1922, deze functie vervuld, de heer Jac. Kromhout, de voorzitter, de heer T. Kralt, algemeen bekend, en de voor zitter van de Raad van Toezicht, de heer Daan van Egmond, gaan dan de organisatie officieel verlaten. Na de ledenvergadering is er gelegenheid van deze functionarissen afscheid te nemen. Behalve de kassier waren ook beide bestuursleden vanaf de oprich ting in genoemde functies aan de Bank verbonden. OEGSTGEEST K.V.P. Op de ledenvergadering van 25 Maart j.l. Z'jn de volgende dames en heren candidaat gesteld voor de gemeenteraadsverkiezing: 1 mr. J. G. Bergmeyer; 2. mevr. H. A. E. ChorusBorgers; 3. J. H. M. Dofferhoff: 4. dr. W. J. J. Dyssel- bloem; 5. H A. de Groot; 6. P. v. d. Hulst; 7. H. M. v. Kerkhoff; 8. H. M. Meyer; 9. A. J. J. Peeters; 10. mèvr. M. v. d. PoelMeulenberg. De groslifststemming vindt plaats op 12 April a.s. VOORSCHOTEN KON. WILHELMINAVERENIGING HOOPT OP ZONNETJE. In groter getale dan gewoonlijk zijn- gisteravond de leden van de Kon. Wilhelmina-vereniging voor een jaarvergadering bijeen geweest in het Greenwaytheater. De voorzitter, de heer B. Hoogwerff-Kroon, wees er in zijn openingswoord op, dat de feestviering in Voorschoten een op gaande lijn vertoont. In verband met het 50-jarig bestaan van de vereni ging, volgend jaar, werd besloten- de feestviering dit jaar wat soberder te houden, om het jaar daarop des te beter uit de biL> te kunnen komen. Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal leden 650 bedraagt, wat wel erg weinig is. Op voorstel van een van de leden werd besloten een goed voorbereide actie op te zetten om het ledental te verdubbelen. Het kas. saldo bedroeg 1490.58. De aftreden den bestuursleden, de heren S. H. Kuipers, J. v. Meurs en P. C. Niers man, werden met grote meerderheid herkozen. De plannen voor het ko mende feest komen in het kort hier op neer: Carillonmuziek vanaf de ge meentetoren, .schoolkinderoptocht waarin dit jaar ook weer versierin gen worden meegevoerd en op de Voorstraat zullen de kinderen défile- ren voor de burgemeester en gemeen schappelijk zingen met begeleiding van een orkest. Poppenkast, film en goochelen zal de kinderen in ver schillende zalen de veraere morgen bezig houden. Wat het vorige jaar zulk een succes bleek, zal ook dit jjaar weer gebeuren: concert in het park waarbij waarschijnlijk een ge- 1 zelschep volksdansers zal optreden. I Voor de groteren zal er weer een puzzlerit zijn voor rü wielen. D-> rrH- dag zal gevuld worden met ringste ken op fietsen en mis.c~ien op ics^e paarden, wielerwedstrijd, knobbelrit voor motoren en bromfietsen, touw- I trekken, tafeltennis en voetbalwed strijd. Het plan is om ook een hon denshow te organiseren, 's Avonds zal in het gebouw voor Chr. Belangen een toneelstuk worden opgevoerd en natuurlijk is er dan op de Voorstraat populaire muziek. Als nu op 30 April het zonnetje maar wil schijnen, is het ieest al voor driekwart geslaagd, al dus de voorzitter. Er werd nog een niet ongezellig punt aan de vergadering toegevoegd, n.l. een kleine verloting, waardoor vier gelukkigen rijker naar huis gin gen dan zij kwamen. Haardenzaak in brand! Gisteren avond half negen is de zolderverdie ping van de haardenzaak van de heer N. aan de Voorstraat ini brand gevlo gen. Men vermoedt dat een vonk uit de schoorsteen van de aangrenzende bakkerij het dak, dat voor een ge deelte van riet is, in brand heeft doen vliegen. Het brandende riet deed het ergste vrezen, maar de brandweer wist het vuur echter binnen de per ken te houden, de uitgerukte spuit ven het Marinekamp behoefde geen dienst te doen. Doordat men tijdig de haarden en kachels naar buiten kon brengen, bleef de schade beperkt. De brandweer was echter tot 11 uur bezig met het uitbaten van het rieten dak. Bridge-succes. Bij het door H.T. S.V. georganiseerde schaaktournooi te Scheveningen behaalde de Bridge club Voorschoten uit 10 deelnemende verenigingen de derde prijs. A Postzegelverkoop. Door de da mes van de federatie V.H.V. zijn de ze week aan- de daarvoor ingerichte stand in het postkantoor weer post zegels verkocht ten bate van het Rampenfonds. Deze week werden 500 postzegels verkocht. Dit betekent dus weer 50.voor het Rampenfonds. Medische Zondagsdienst. De me dische Zondagsdienst der doktoren wordt gedurende dit weekeinde voor spoedgevallen waargenomen door dr. Th: J. Thiess, Leidseweg 51, tel. 520. VOORHOUT Winkelsluiting Doordat de Win kelsluitingsverordening voor de ge meente Voorhout op bepaalde pun ten met ingang van 30 Maart 1953 van kracht is geworden, zullen o,a. vanaf die datum alle winkels te Voorhout op de Dinsdagmiddagen na 13 uur voor het publiek gesloten moeten zijn. Ook mogen op die middagen geen waren worden afgeleverd of thuis bezorgd, behalve brood, melk en melkproducten. WASSENAAR Gedurende het a.s. week-end wende men zich voor medische hulp in spoedgevallen tot de artsen R. S. ten Cate, Hugo de Grootstraat 1, tel. 3027 en J. C. de Neef, van Heecke- renstraat 7. tel. 4018. Van Zaterdagavond tot de vol gende week Zaterdag heeft de Was- senaarse Apotheek, Schouwweg 32, tel. 2402 avond-, nacht- en Zondags dienst. Afscheid in Zoeterwoude liet feest zijn voor de schoolkinds- j ren. Met muzikal* begeleiding door ilen in d<Wvr het dorp trekken naar het feestter rein aan de St. Josefstraat, waar zij op gezellige wijze de verjaardag van H. M. de Koningin zullen vieren. De dorpsfeesten zijn vastgesteld op 11, 12 en 13 Augustus as. Uit de ver gadering kwamen verschillende sug- Pn pof) «te 7il het bestuur al het mogelijke doen, vt jaar met nieuwe en voor de ge hele gemeente aantrekkelijke wed strijden. Veel aandrang werd ge maakt om een Leidschendamse wie lerronde te houden. Ook zal moeite worden gedaan vcor een groot rui- 1 erfeest Candidaten voor gemeenteraad. In de gisteravond gehouden vergade ring is de candidatenlijst voor de ge meenteraad van de P v. d. A. vastge steld: 1. P. C Boone aftr.. 2. C. de Jong; 3. H. Booman De P. v. d. A. heeft één zetel in de raad, vroeger De heer H. A. Kunkelder is ge- daten zijn gesteld de heren H. J. slaagd voor het doktoraal examen Grimbergen, aftredend, A. Hermans rechten. en J. J. Verhart. vergaderden o.l.v. voorzitter L. Noort. Na diverse mededelingen o.a., dat enkele ere-prijzen waren be schikbaar gesteld, had verkiezing der inkorfcommissle olaats. Hiervoor werden gekozen de heren W. van Rijn. Kr. Schaao, H. Hoek. J. Ra- vensb°rffen en A. J. HuS. Tot leden van de klokken^ommissie werden gekozen Th. van Essen. N. Verkaik, W. van Rijn, L. Noort Kr. Schaap en A. J. Hus. Voor zover het betreft de patiën ten van de doktoren Van dei" Laan, Hu-tin* en Bergman te.Katwijk aan den R»'n en Rijnslburg, zal de Zon dagse dienst worden waargenomen door dokter E. van der Laan, Rapen burg 1, Tel. 2810. KVP De volgorde van candida ten op de definitieve lijst voor de gemeenteraadsverkiezingen zal Zon dag a.s. bij stemming worden vastge steld. Deze stemming zal plaats heb ben in het parochiehuis. Als candi- Na veertig jaren landbouwonder wijs te hebben gegeven gaf de heer J. Schouten zijn laatste openbare les als beëindiging van een der talrijke cursussen in Zoeterwoude en vele plaatsen in den verre omtrek. Deze openbare les werd bijgewoond door de assistent landbouwconsulent, de heer A. Luyendijk, de commissie van toezicht, het pL bestuur van de L.T.B. en de vertegenwoordigers van de L.T.B, uit Stomp wijk. Onder grote belangstelling werden de examen-vraagstukken, die schrif telijk ter verkrijging van de diplo ma's waren afgenomen, nu monde ling door de heer Schouten behan deld, waarbij duidelijk de vruchten van de twee jarige winteravondcur sus werden aangetoond. Leerling als leraar. Nu volgde een bijzondere gebeur tenis, als een waardig slot van de on telbare lessen door de heer Schouten gegeven. Nu ga ik, zo begon de heer Schou ten, zelf in de schoolbank zitten en zal een mijner leerlingen, J. M. van Rijn uit Stompwijk op de katheder plaats nemen en het bewijs leveren van de goede resultaten van het on derwijs. Deze cursist hield een inlei ding waarin de voornaamste, vooral practische stof die in de cursus be handeld werd op een zo juiste en duidelijke wijze, dat jong en oud, zelfs de leraar en de consulent z'ch verbaasde. Achtereenvolgens gaf de jonge boer een juist inzicht van om de bemestingsleer. Aan het einde van de „les" volgde een daverend applaus en de consu lent Luyendijk begon zijn rede bij het uitreiken van de diploma's met ec.i pluimpje voor deze cursist aan wien ook ans no. 1. het diploma werd uitgereikt. Vervolgens ontvingen tezamen 20 cursisten hun diploma. Het waren L. J. v. d, Post, Nic. W. de Jong, uit Zoeterwoude, W, van Dijk, H. C. de Groot, C. T. Hoogeveen, N. J. van Schie, J. G. van Vliet uit Stompwijk, j Jac. Straathof, P. van Bemmelen, I Chr. Kempen, J. M. van der Sterre uit Zoeterwoude, B. M. Bennes, Stompwijk, N. T. J. Mooyman en P. j I N. Onderwater, Zoeterwoude, C. P. Koot en H. van Santen, Stompwijk, A. van Leeuwen CJz., C. A Straat hof en M. W. Hoogeveen, Z'woude. Woorden van waardering. De consulent had veel waardering en gaf de raad voort te gaan met de studie, vakbladen te lezen en zo enigzins mogelijk de landbouwwin- terschooj te Voorhout te gaan vol gen. Hierna richtte de heer Luyendijk zich tot de heer Schouten en bracht hulde voor de grote verdienste voor de landbouw door 40 jaar lang boe ren en tuinders op te leiden Met grote bewondering, zegt spr. heb ik u als leraar uwe leerlingen horen on derwijzen. Nu werd het woord gevoerd door de heer J. J. J. Noordman als voor zitter van de commissie van toezicht en als voorzitter van de L.T.B. te Zoeterwoude. Deze spreker-oud cur sist bracht namens de organisatie hulde en dank, niet alleen voor de lessen, maar ook voor de vele raad gevingen in de verdere jaren aan de gehele boerenstand gegeven. Als bewijs van erkentelijkheid overhandigt spr. de scheidende leraar een kamerplant. Vervolgens sprak ook de heer G. P. van Leeuwen, voorzitter van kring Leiden van de L.T.B. om te getuigen uit eigen ervaring en ook als vader van leerlingen, hoeveel waarde het geven van landbouwcursussen in 40 jaren heeft gehad. Daar de heer Schouten in zovele afdelingen o.m. in Hazerswoude, Koudekerk, Leider dorp, Leiden, Noordwijk, Hillegom en vooral aan de Rijkslandbouwwin- terschool te Voorhout zoveel lessen heeft gegeven dat hij vaak alle avon den en ook Zaterdags daarmede be zet was, brengt spr. namens de kring Leiden hulde en dank en wenst een welverdiende rust na zo'n geweldige arbeid. De heer J. C. van der Bosch dankt namens de L.T.B. Stompwijk voor de lessen aan de Stompwijkse boeren zoons gegeven en ook de heer J. Wesseling uit Hazerswoude ook een oud leerling sprak zijn grote waardering uit waarna de cursust J. M. van Rijn namens de cursisten hartelijke dankwoorden sprak en een blijvend geschenk, een porte feuille overhandigde, waarbij ge voegd werd een doos sigaren en een kist met heerlijke sla-kroppen door een der cursisten geteeld. Dankwoord. Telkens dankte de heer Schouten de sprekers en in zijn slotwoord kon de heer Schouten de weemoed niet on derdrukken. Steeds mocht ik na elke cursus weer vrienden verwerven, zoals deze avond blijkt Het wex*k van het landbouw-onderwijs lag mij goed en het was altijd noodzakelijk „bij" te blijven. Spr. zet ook uiteen, dat hij steeds bij het vakonderwijs getracht heeft de jongens algemeen te ontwikkelen. Als ik nu ging doceren uit de dic taten die de heer G. P. v. Leeu wen zo zuinig bewaard heeft zou er verbazing zijn, want de landbouw wetenschap is in die 40 jaren met sprongen vooruit gegaan. Zich richtende tot de cursisten spoort spr. aan steeds de studie voort te zetten, veel te lezen, bij te blijven en zo mogelijk in Voorhout de lessen te gaan volgen. Ten slotte dankt spr. voor zoveel vertrouwen en volgzaamheid waarna de leerlingen en oud-leerlingen af scheid namen van hun zo bekwame leraar. En wij, die reeds de eerste eind- les in 1914 mochten verslaan, willen hier gaarne met waardering getui gen van de grote vooruitgang in het ontwikkelingspeil, van het grote ver schil van resultaten van onderwijs, de grote verdienste van de heer Schouten zoveel kennis van het boe- renvrk aan zovelcn te hebben gege ven.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2