$)z&tidóe(2owïant VAN DE MAU MAU „Eerst oplossing van de Saarkwestie" DORP IN BRAND GESTOKEN EN UITGEMOORD MOERDIJKBRUG DRAAGT WEER TREINEN Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 28 MAART 1953 44ste JAARGANG No. 12850 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 MAYER OP REIS ONTZETTENDE SLACHTPARTIJ V TP.T OVTTRT .T.TTMT.M iron mflm IJET OVERLIJDEN van koningin Mary, die bijna 86 jaren oud werd, roept ons wederom een tijd perk in herinnering, waarin het goed was te leven. Koningin Mary was, zoals Churchill het uitdrukte, de laat ste schakel tussen het heden en het Victoriaanse verleden. De regering van koningin Victoria, dat was en is nog voor iedere Engelsman de glanzende periode van Engelands grootste macht en ook de tijd, waarin prinses Mary koningin werd, was nog overstraald door een afglans van die oude heerlijkheid. Met deze vrouw, die in houding en manieren en in de opvatting van haar taak „van top tot teen" een koningin was, doofde de laatste levende vonk uit en is het Victoriaanse verleden nog slechts een schim, een herinnering. Het heden is grauw, kleurloos; 0 niet alleen voor Engeland, maar ook voor de andere lan den, speciaal die van Europa. De glans van de glorieuze en welvarende vre de ontbreekt en maar al te vaak is in de politiek der mogendheden de grote lijn zoek. Een voorbeeld daarvan is Frank rijk, welks premier Mayer, vergezeld van zijn minister van buitenlandse zaken Bidault, op het ogenblik in Amerika vertoeft; Zijn vertrek op zich reeds was al typerend en vol symboliek; want het had maar een haar gescheeld Of hij' had thuis kun nen blijven. Hij heeft bij wijze van spreken op de treeplank van het vliegtuig zitten wachten, al knopen- tellend, of -hij ten val zou worden ge bracht of niet. Het parlement ging tenslotte niet mee mét het advies van zijn eigen financiëlé commissie, die een voorgestelde lening had afgewe zen, en daardoor kon een kabinets crisis op het laatste nippertje worden voorkomen. Toen konden Mayer en Bidault instappen. Zij zijn in Amerika aangekomen als bedelaars, want zij konden Eisen hower niets anders tonen dan een lege schatkist en een nog altijd niet aanvaard Europees leger. Geen geld en geen Zwitsers dus. Het geld en Zwitsers willen zij juist van Amerika zien los te branden'. Hoe zal Eisenhower hen zien? Als de machteloze regeerders van een be rooid volk; machteloos omdat hun eigen parlement hen maar nauwelijks toestaat te regeren, zodat zij hun toe vlucht moeten nemen tot allerlei ge haspel. Wat een gehannes is 't niet met het Europees leger-verdrag, dat met nieuwe protocollen; ingetrokken protocollen, weer gehandhaafde pro tocollen en tenslotte toch weer gewij zigde protocollen moet worden ver guld, om de pil minder bitter te ma ken voor het volk? Een volk, dat kriegel wordt en niet weet, hoe het 't heeft; een volk, dat bijna onbe stuurbaar is geworden en in zich ver deeld is. Mannen als maarschalk Juin, die hun premier nog een extra por in de rug geven door allerlei cri- tiek tijdens zijn afwezigheid, dragen er weinig toe bij, dat de grote lijn in de Franse politiek helemaal zoek raakt. Met dat al pretendeert Frankrijk nog altijd een leidende rol te spelen od het EuroDese vasteland. QNDER DE ZWAKTE van Frank- ryk een zwakte, die het voor een groot deel aan zichzelf te wyten heeft is het toch heel goed moge lijk, dat het Mayer en Bidault ge lukt succes te behalen in Amerika. Het voornaamste is, dat zij de Amerikanen kunnen interesseren voor hun strijd in Indo-China. Tot nog toe heeft men daar aan de over zijde van de grote haringvijver het gevecht in Indo-China te veel be- Vrouwen wezen moordenaars aan Het blijkt, dat de gisteren gemelde overvallen van de Mau Mau in K^nya nog ernstiger zijn geweest dan de eerste berichten deden vermoeden. Aan hangers van deze geheime organisatie hebben in één nacht ongeveer twee honderd leden van de Kioekioe-stam op beestachtige wijze vermoord. Alle manschappen van de veiligheidsstrijdkrachten zijn gemobiliseerd tegen deze grootste terreur-actie, welke het Mau Mau-genootschap toi dusver heeft ge pleegd. Gisteravond waren de meesten van de 500 moordenaars gepakt. Het welslagen van deze tegenactie was te danken aan de vrouwen van het Kikoe- joe-volk, zo heeft de politie medegedeeld. De vrouwen zijn uiteindelijk be- ognnen haar stilzwijgen te verbreken en hebben de mannen, die zij kleine kinderen met lange messen om het leven hebben zien brengen, bij dozijnen aangebracht. POLITIE HEEFT ZE TE PAKKEN. De actie van de politie begon gis teren bij hetaanbreken van de dag. In minder dan geen tijd waren de be schouwd als een ouderwetse koloniale aangelegenheid, maar langzamerhand begint men er oog voor te krijgen, dat hier een strijd wordt gestreden tegen het opdringende communisme en dat het front n Indo-China in< dit opzicht even belangrijk is als dat in Korea. Mayer heeft blijkens de be richten aan Eisenhower het plan ontvouwd om Vietnamezen in groten getale op te nemen in het leger al daar, hetgeen een plan is, dat de Amerikanen aanspreekt, omdat dit overeenstemt met hun eigen plan om een volledig leger van Zuid-Korea- nen te formeren. Zo is het dus zeer wel mogelijk, dat Mayer straks thuis komt met de toezegging, dat Amerika scheutiger zal zijn met de financiering van het Indo-Chinese avontuur. Op het stuk van de Europese de fensie zullen de Fransen wel een (overigens beleefd) standje mee naar huis moeten nemen, omdat de ratifi catie van het Europese leger zo slecht opschiet. Vermoedelijk zullen zij zich verweren met, de opmerking, dat de Franse regering v/el wil, maar dat het zo lastig is om het parlement mee te krijgen. Helpt Amerika wat mee in de Indo-Chinese oorlog, dan dat de ratificatie-mogelijkheden in gunstige zin kunnen beïnvloeden, want zelfs de oorlog in Indo-China speelt door het Europese leger-pro bleem. Frankrijk wil nl. de mogelijkheid open houden om zijn mannetjes terug te trekken, als het ze nodig heeft in Indo-China. Dat was één van de z.g. „uitleggingen" van het 'verdrag, die in de befaamde protocollen moes- waarplaatsen van de politie met ver dachten gevuld. Vrijwel alle Kikoejoes, die aan de slachting deelnamen, waren stamle den uit de naaste omgeving en de politie gelooft, dat zij het merendeel te pakken heeft. De vrouwen, die hen aangaven, hadden of hun eigen kin deren verloren in de moordpartij of kleine kinderen zien afslachten. De politie had moeite gehad om de vrou wen te beletten de verdachten met nagels en tanden te lijf te gaan. Zij was er van overtuigd, dat als zij de vrouwen haai- gang had laten gaan, zij de mannen levend verscheurd zou den hebben. De politie neemt aan, dat de mas samoord, waarbij geen enkele Euro- Sovjet-amnestie Radio-Moskou meldt, dat de Sov jet-Russische regering een amnestie heeft afgekondigd voor alle gevan genen, die zijn veroordeeld wegens „misdrijven, welke geen groot ge-' vaar voor de staatsveiligheid hebben opgeleverd". In het besluit worden de volgende categorieën gevangenen genoemd, die speciaal voor vrijlating in aan merking komen: 1. Degenen, die gevangenisstraffen tot vijf jaar uitdienen. 2. Personen, die zijn veroordeeld wegens het begaan van „misdrijven op ambtelijk, economisch en mili tair gebied". 3. Vrouwelijke veroordeelden, on geacht de haar toegemeten straf maat. Voorts wordt in het besluit be paald, dat personen, die tot meer dan vijf jaar gevangenisstraf zijn ver ten worden vastgelegd. Men schijnt er I oordeeld, kwijtschelding zullen ont- thans dit op gevonden te hebben, dat j vangen voor de helft der opgelegde de mogeTijkheid voor alle landen straffen, wordt opengesteld om hun eigen sol daten terug te trekken, als het eigen land in gevaar zou komen en de po sitie van het Europese leger een der gelijke terugtrekking kan gedogen. Als iedereen daar nu maar mee te vreden is, schieten we al weer een eind op en kan er eindelijk eens wat meer fleur en kleur komen in de grauwheid van> onze hedendaagse po litiek. peaan het leven liet, uitgevoerd werd volgens een nauwgezet opgezet plan en het doel had de Kikoejoes, die trouw aan de regering zijn gebleven, schrik in te boezemen. In de ziekenhuizen van Nairobi werden gisteren in de loop van de dag Kikoejoevrouwen en -kinderen met afschuwelijke wonden opgeno men, uit de omgeving werden in al lerijl chirurgen ontboden, omdat de aanwezige dokters en verpleegsters het werk bijna niet aankonden. De moordenaars overvielen de ne derzetting in het holst van de nacht èn stichtten branden. Ieder die zijn hut verliet werd onmiddellijk inge sloten door een groep mannen, die met messen en bijlen» gereedstond om hem om het leven te brengen. Binijen een uur stond het gehele dorp, dat grenst aan een Europese baconfabriek van het ene tot het an dere eind in lichte laaie. Velen van de verdachte aanvoerders en andere terroristen hebben op de fabriek ge werkt, zo zegt de politie. De weini gen. die aan de slachting ontkwamen, redden het vege lijf door onder be scherming van het duister het bos in te vluchten.- Ondertussen overviel een andere gemotoriseerde bende, als politie vermomd, de Noordelijker gelegen stad Naivasjd. Zij bekogelden de po litiepost met stenen, brachten vijf Afrikaanse politiemannen om het le ven en stalen 50 geweren, een dozijn J machinepistolen en karabijnen, als- mede een aanzienlijke hoeveelheid munitie. De veiligheidsstrijdkrachten werden uit hun bed getrommeld om de versterkingen te bemannen en in de omgeving te patrouilleren. De regering van Kenia heeft met een 'n beroep op de Kikoejoes gedaan- om zich eensgezind tegen de gang sters en misdadigers te keren. Zij beveelt dit optreden aan als de enige manier om de wede te doen weerke- Nog een vijfde slachtoffer Is er in het dodenhuis aan Ril- lington Place, West-Londcn, nog een vijfde vrouw vermoord? Dat is de vraag, die Scotland Yard zich sedert gisteren stelt, want een 21-jarig meisje, Margaret Boyle geheten, dat enige huizen verder woont, is al zes weken onvindbaar. En daarom wordt het doorzoeken van het vervallen, grauw-gele huis, dat door de buurt bewoners schuw vermeden wordt, onverminderd voortgezet. Alle vloe ren van de benedenverdieping waar de vier vrouwenlij ken deze week door een niets-vermocdende nieuwe huurder werden gevonden, zijn op gebroken en rechercheurs zijn in de fundamenten aan het graven. Kamerleden zagen verwoest Brabant Vijf Brabantse kamerleden van dc fractie van de K.V.P. hebben het ramp gebied in West-Brabant bezocht. Zij konden zich een beeld vormen van de verwoestingen en ook van de herstelwerkzaamheden door hun bezoek aan Steenbergen, Nieuw Vossemeer, St. Philipsland, Halsteren en Rilland. De foto toont de Kamerleden op het zojuist drooggevallen St. Philipsland. Zoals men ziet is de ravage hier nog verschrikkelijk. Ontvoering van Oostenrijkers De politie te Jennersdorf in dc Oostenrijkse provincie Burgenland heeft Vrijdag medegedeeld, dat 10 fjeraoncn, onder wie de burgemoes- er van Jennersdorf, Julius Schwarz, Vrijdagmiddag door Hongaarse mi litairen naar Hongarije zijn ont voerd. De betrokkenen waren aan de arbeid op het land aan de Oos tenrijkse zijde van dc grens, aldus do politie. Dc Hongaarse militairen overschreden de grens en dwongen de mannen met machinepistolen mee te gaan. TREINONGELUK IN DE V.S. Bij Conneaut in de Amerikaanse staat Ohio zijn Vrijdagavond twee passagierstreinen ingereden op een ontspoorde goederentrein. Volgens de laatste berichten zijn er minstens 22 doden. Niet onder het amnestiebesluit vallen personen, die tot meer dan vijf jaar gevangenistraf zijn ver oordeeld wegens „tegen-revolution- naire bedrijvigheid, het op grote schaal beschadigen van publieke eigendommen, roof of moord". In het besluit wordt tenslotte nog gezegd, dat het wetboek van straf recht der Sovjet-Unie zal worden gewijzigd. Verklaring van Mayer beloofden volledige opening van za ken te zullen doen. Zij noemden nog geen bedragen voor de hulp, die zij nodig menen te hebben in dollars of wapens, maar wel wezen zij er op, dat de hulpbronnen, waarover Frank rijk beschikt volledig zijn aangeboord. René Mayer, de Franse minister- president, heeft gisteren tijdens de Amerikaans-Franse besprekingen in Washington verklaard, dat Frankrijk het verdrag voor de Europese De fensiegemeenschap pas wil bekrach tigen, als met Bonn overeenstemming Het Poolse communistische blad is bereikt over dc toekomst van het „Tribunu Ludu" jiccft mgr. Zyg- Saargebied. i niunt Choromanski, secretaris van het Poolse Episcopaat, beschuldigd Bidault heeft dit al anderhalve van verzet tegen samenwerking tus- maand geleden verklaard, maar zyn»sen Kerk en Staat, verklaring was op de achtergrond ge- I Het blad schrijft, dat dc bisschop drongen door dc geschiedenis der had geprotesteerd tegen een resolu- Franse protocollen op dc EDG. Dat] tie, waarin samenwerking wordt be- Mayer, nu over de protocollen over- pleit. Deze resolutie was in Februari eenstcmmillg is bereikt, Bidault's aangenomen door katholieke gees- oude thema weer heeft opgenomen wierp een eerste sohaduw over de Donderdag begonnen besprekingen in Washington, die tot dan toe in de grootste harmonie verlopen waren. Het lokte een wrevelige commentaar uit van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles. Dulles zei, dat hij het verband tussen - XT het EDG-verdrag en de Saarkwestie Y"g(a^„r?gJ,fr,Y' telijken en leken in Lublin. Russisch voorstel verworpen De politieke commissie van de Al- De Nederlandse Spoorwegen hebben Zaterdag het trein verkeer tussen Dordrecht en Breda bij aanvang van de dienst hervat. Vrijdagmiddag vond op het traject een proefrit plaats, welke uitstekend slaagde. Op' de foto passeert de eerste trein de Moerdijkbrug. Links op de achtergrond een gedeelte van de verkeersbrng. moeilijk vermocht te zien. Vóór de Europese kwesties werden aangesneden hadden de Fransen behalve Mayer nog dc ministers Bi dault en Bourges-Manoury en am bassadeur Bonnet met hun Ameri kaanse gastheren diepgaande bespre kingen gevoerd over de oorlog in Indo-China. Eisenhower verzekerde de Fransen al direct, dat de Verenig de Staten al direct, dat de Verenig de Staten bereid zijn hen te helpen by het tot een bevredigend eind bren-- gen van deze oorlog, die nu al zes jaar voortduurt. Hij verklaarde zich ervan bewust te zyn. dat in Indo-Chi na geen koloniale oorlog wordt uitge vochten, maar dat de strijd daar ge zien moet worden als een onderdeel van de algemene strijd tegen het communisme. Hij vroeg de Fransen, hoe zij de huidige militaire impasse denken te doorbreken. De Fransen Vrijdag met 40 togen 15 stemmen by vijf onthoudingen ccn voorstel verworpen van de Sovjet-Unie om vertegenwoordigers van de Chinese communisten en Noord-Koreanen uit te nodigen, aan een debat over beschuldigingen omtrent bacteriolo gische oorlogvoering deel te nemen. SPOEDIG VOORSTELLEN OVER AFSLUITING VAN ZEEARMEN. Ir. Th. Heijblom hoofdingenieur- directeur van de Rijkswaterstaat in Zeeland en hoofd van de dienst dijk herstel Zeeland, heeft aan een lunch van het departement Zeeland der Nederlandse Maatschappij voor nij verheid en handel te Middelburg onder meer verteld, dat hij verwacht, dat de deltacommissie met bekwame spoed met voorstellen tot afsluiting der zeearmen zal komen. De prins dankt Eisenhower Prins Bernhard heeft gisteren op liet Witte Huls president Eisenho wer persoonlijk dank gezegd vpor „de prachtige hul pi die het Ameri kaanse voile oius heeft gegeven". Dc prins sprak twintig minuten met liet Amerikaanse staatshoofd over de po gingen, die in Ncdcland worden ge daan om dc gevolgen van de over stromingsramp te boven tc komen. Na afloop deelde prins Bernhard mee, dat hij de president had ver teld dat dc toestand in Nederland over het algemeen „snel verbetert". „Wij beginnen de situatie onder con trole te krijgen", zo voegde hij hier aan toe. „Het verheugde mij zeer met de president van gedachten te wisselen. Het was drie jaar geleden, dat ik hem het laatst ontmoette", aldus prins Bernhard. De prins 'overhandigde aan presi dent Eisenhower ccn schrijven van koningin Juliana, waarvan dc inhoud vermoedelijk vandaag zal worden gepubliceerd. Prins Bernhard zal geheel volgens het oorspronkelijk plan, a.s. Dinsdag terugvliegen naar Nederland en dus niet de begrafenis van koningin Ma ry bijwonen. KERKCOLLECTE 2,5 MILLIOEN Naar wij vernemen bedraagt de totale opbrengst van de collecten in dc Katholieke kerken van Nederland voor het Nationaal Rampenfonds in totaal 2.512.422,48, Deze ruim twee en een half miliioen gulden zijn als volgt over dc verschillende bisdom men verdeeld: Aartsbisdom Utrecht f Bisdom Haarlem Bisdom Den Bosch Bisdom Roermond Bisdom Breda 543.181.29 1.003.747,63 490.476.30 290 902,23 184.115,03 Totaal 2 512.422,4 86.7 miliioen gulden De stand van het Nationaal Rampenfonds was tot op Vrijdagavond 86,7 miliioen. Dit is ten opzichte van Don- deravond een stijging van 300.000.—. JCo-vcettje In de levensschool moeten wc le ren, het ik-gevocl tc zuiveren en te leiden en in overeenstemming te brengen met het gemeenschapsgevoel

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1