De nieuwe Zondagswet aangenomen P+B*Ch gaat in goede richting Schipper-fietsendief zette „collega" tot meineed aan OPEL NIEUWS Olieman sliep zo vast, dat hij aanvaring niet bemerkte Naar accoord met de West? Een officier wilde niet, dat „mindere" hem controleerde Donderdag is maart 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA t TWEEDE KAMER Anti-Rev. stemden tegen 1 aaiiddt inucii iicuuciiua 11 uc gcucic vest. Het ministerie zitvo ge p - j zaa^ njet met c Indonesische rege len*» nan Kaafia mot np Clrnnm van 1 ring worden besproken, zo vroeg hij. Gistermiddag heeft de Tweede Kamer na tweede iezing het ontwerp voor een nieuwe Zonuagswet aan genomen met 60 stemmen voor en 24 tegen. Vóór stemden C.H., K.V.P., P. v. d. A. en K.N.P.; tegen A.R., V. V.D., C.P.N, en St. Geref. Vervolgens is de Kamer begonnen aan de behandeling van de begroting van het departement van maat schappelijk werk. De heer VAK LIENDEN (P. v. d. A.) was met de minister van mening, dat er een schakel moest zijn tussen de algemene sociale politiek en het individuele maatschappelijk werk. Hij vroeg de armenwet beter te re gelen. De heer V \N DE WETERING (C.H.) erkende dat er reden is voor critiek op de wijze waarop de uit Indonesië gekomenen zijn gehuis- ker een beetje met de stroom van evacué's. Er is al heel wat gedaan, maar desondanks is onder veel eva cué's een verpaupering ontstaan, wel ke verbijsterend is, aldus spreker. De heer LEMAIRE (K.N.P.) ver zocht de minister in het bijzonder ondr de loupe te nemen de nood der middengroepen. Ook de heer FOKKEMA (A.R.) was van oordeel dat op de Regering een ernstige verantwoordelijkheid jegens de Ambonnezen rust en dat de ver zorging die ze thans genieten tegen over die verantwoordelijkheid tekort schiet. De heer STAPELKAMP (A.R.) achtte het brengen van de buitenge wone algemene pensioenen 1940- 45 onder „buitengewone maatschappe lijke zorg" allerminst juist en zelfs ongelukkig. Dit is geen zaak van maatschappelijke zorg, maar het ver vullen van een ereplicht van het Nederlandse volk jegens de verzets- slachtoffers. De voorbereiding van het wetsontwerp tot wijziging van de wet buitengewoon peisioen 1940-'45 gaat tergend langzaam en spreker hoopte dat het ontwerp spoedig zal worden .ngediend. De heer WIJFFELS (K.V.P.) be pleitte grotere steun aan instellingen voor geestelijke volksgezondheid. Hij vroeg of de minister al mededelin gen kon doen over de suppletoire begroting met betrekking tot de wa tersnood. Voorts vroeg hij belang-- stelling voor het maatschappelijk werk op het platteland en aandacht voor de maatschappelijke verwording waaraan de jeugd bloot staat. Mevrouw PLOEGPLOEG (P. v. d. A.) vroeg belangstelling voor het vraagstuk der a-socialen. De positie der gezinsverzorgsters behoorde vol gens haar te worden verbeterd. De heer RITMEESTER (V.V.D.) van was van mening, dat alle maat schappelijke zorg onder één departe ment behoort te komen. Hij be pleitte voorts stimulering van het maatschappelijk werk ten plattelan- de, aandacht voor de zorg voor be jaarden. krachtige bevordering der gezinszorg en behartiging van de be langen van minder-validen. De moeilijkheden van de gerepa- trieerden werden ook door de heer DE GRAAFF (K.V.P.) behandeld. Voor de terugkeer had een selectie moeten worden toegepast. Waarom was het nodig dat er een commissie naar Indonesië ging om studie te ma ken van een probleem dat toch ook de aandacht van het Hoge Commis sariaat moest hebben? Kan de gehele Kinderbijslag zelfstandigen Verlenging van Noodwet? Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verlenging van de Noodwet-Kinderbijslag kleine zelfstandigen. Deze noodwet vervalt op 1 Juli 1953. Op die datum zal echter de definitieve kinderbijslag voor zelfstandigen niet gereed zijn. Aangezien het advies van de sociaal economische raad langer op zich zal laten wachten dan aanvankelijk ver wacht werd, zal er zelfs grote voort varendheid betracht moeten worden aldus de staatssecretaris van So ciale Zaken om deze definitieve regeling vóór 1 Juli 1954 in het staatsblad te krijgen. Daarom wordt nu voorgesteld de noodwet met een jaar te verlengen. Geschenk voor Beatrix EEN TON MET VELE TONNETJES Het rebus-comité van het Eerefonds voor oud-verpleegsters heeft onlangs j aan Prinses Beatrix en haar vrien dinnen een grote ton aangeboden, ge vuld met veertien kleine sierton- netjes, als symbool van het totale be drag, dat de koninklijke rebus-prijs vraag, die ontworpen werd door Prinses Beatrix en haar klasgenoten, heeft opgebracht. In ieder siertonnetje was een le peltje geborgen dat men had ge kleed in de uniform van een ver pleegster. Deze siertonnetjes kunnen dienen als speciaal doosje voor de toilettafel. Zoals men weet. heeft de rebus- prijsvraag voor het erefonds voor oud-verpleegsters ruim 100.000 op gebracht. Na beëindiging van het accountantsonoerzoek zal dit bedrag aan het erefonds worden overge maakt. De Ziekenfondsraad, waaronder in Nederland 7mill, verzekerden resorteren, heeft in de P. C. Hooft- straat 162166 te Amsterdam een nieuw gebouw betrokken. De min. van Volksgez. en Soc. Zaken J. G. Suurhof heeft hedenmorgen het nieu we gebouw officieel geopend. De heer KIKKERT (C.H.) juichte het toe dat aandacht werd geschonken aan de bij de industrialisatie van het platteland naar voren komende pro blemen. De vergadering werd daarop ver daagd tot -nmiddag. V.S. VERBIEDEN INVOER VAN MELKPOEDER. Het Amerikaanse departement van Landbouw heeft van 1 April af de invoer van melkpoeder, poeder van niet-afgeroomde melk en roompoeder verboden. De maatregel is genomen om de binnenlandse producenten te beschermen. De Amerikaanse regering heeft on der haar programma voor het steu nen van de prijzen van agrarische producten tot 17 Maart j.l. in totaal 116 millioen pounds boter, 53 millioen pounds cheddarkaas en 168 millioen pounds magere-melkpoeder moeten kopen. De regering had de invoer van melkpoeder voor het eerste kwartaal van dit jaar reeds drastisch beperkt, namelijk tot 6.500.000 pounds volle melkpoeder, 2.150.000 pounds poeder van niet-afgeroomde melk en 35.000 pounds roompoeder. Deze invoercon tingenten zijn slechts geldig tot einde Maart a.s., ook wanneer zij niet ge heel zijn gebruikt. Het invoerverbod treft voorname lijk Nederland, Zweden. Denemar ken en Nieuw-Zeeland, die de voor naamste leveranciers van melkpoeder aan de V.S. zijn. OPLICHTER GEARRESTEERD. Een 45-jarige Amsterdamse kan toorbediende heeft kans gezien in 4 maanden tijds verschillende firma's voor duizenden gulden te benadelen. De man huurde schrijf- en naaima chines en bracht deze onmiddellijk door naar banken van leningen en opkopers. De man is gearresteerd en de verduisterde machines zijn alle achterhaald. Minister De Bruyn Minister De Bruyn antwoordde gistermorgen de leden die deelgenomen hadden aan de beschouwingen over de begroting van Economische Zaken, voor zover rakende het beleid van de minister van P. B O Spreker betoogde, dat z. i. wat de P. B. O. betreft het klimaat ten aan zien van de bedrijfsgenoten zich in gunstige richting ontwikkelt Marktor- aenende maatregelen in verticaal verband zullen worden genomen waarbij men spelregels van de concurrentie kan vaststellen. Absolute minima zullen niet mogen worden voorgeschreven. Ten aanzien van de lonen en an dere arbeidsvoorwaarden zal zijns inziens met voorzichtigheid moeten worden geopereerd. Wat de productie betreft krijgen noch de productschappen, noch de bedrijfschappen bevoegdheden. Een bedrijfschap kan zich dus b.v. niet bezighouden met wat er in een on derneming gebeurt. In de industrie zag hij taken voor colleges van overleg ten aanzien van de sociale en economische aangele genheden in de bedrijfstakken. Spr. zeide oriënterende besprekingen met vertegenwoordigers van verschillen de organisaties te zijn begonnen. De eerste indrukken van dit over leg noemde hij bemoedigend en aan het eind van dit jaar zal een voor lopige balans kunnen worden opge maakt. In dit verband roemde hij het werk van het verbond van Ned. werkgevers. Nu men kennis krijgt van de realistische wijze waarop de P B.O wordt aangepakt kan men een kentering bespeuren in die on- dernemerskringen, die aanvankelijk aarzelend tegenover de P.B.O. ston den. Het algemeen beeld met betrek king tot de P.B.O. noemde spr. op dit ogenblik bemoedigend. Wat betreft de opmerking van de heer Molenaar, dat een minister voor de P.B.O. niet nodig is, zeide spr., dat de kroon een minister voor van de minister voor P.B.O. Spr. had het juister geoordeeld, dat deze opmerking gemaakt was bij ae algemene politieke beschouwin gen. Dan zou het kabinet zich tijdig hebben kunnen beraden. Nu kan de minister slechts toezeggen de aan dacht van het kabinet op dit staats rechtelijke probleem te zullen ves tigen. De begroting van Economische Zaken werd ten slotte z.h.s. en met de aantekening, dat de C.P.N. tegen was, aangenomen. Overzeese Rijksdelen In de middagvergadering van de Eerste Kamer werd de behandeling van de begroting van het departe ment van overzeese rijksdelen voort gezet. flap. ACaeff e*e6uxg.e*e& aan tDaxdt In een bijzondere zitting van de Dordtse gemeenteraad is mevrouw A. van RhijnNaeff de bekende schrijfster Top Naeff Dinsdagmiddag tot ereburgeres van deze stad benoemd. De plechtige raadszitting werd bijge woond door een vertegenwoordiger van de Minister van Onderwijs. Kun sten en Wetenschappen, mr. H. L. Scholvinck, de commissaris van de Ko ningin in de provincie Zuid-IIolland, mr. L. A. Kexpcr en door een aantal bekende letterkundigen. Na zijn toespraak overhandigt de burgemeester van Dordrecht, mr. J. A. H. J. van der Dussen, mevrouw A van RhijnNaeff de oorkonde en de gouden eremedaille van de stad Een fietsendief uit Utrecht, die zich gisteren voor de rechtbank aJ- daar moest verantwoorden, wilde een van zijn helpers redden en daarom begon hij zijn verdediging voor de rechter met de opzienbarende mede deling, dat hij voor de politie 'n valse verklaring had afgelegd en dat de 39 jarige schipper, die hij toen beschul digd had van hulp bij de diefstal, in deze zaak volkomen onschuldig was. De rechter vond de verklaring nu niet direct geloofwaardig en nadat de officier tegen deze verdachte 1 jaar met aftrek geëist had. werd de schipper naar het beklaagdenbankje geleid en moest de vorige verdachte in de getuigenbank plaatsnemen. Eerst wendde de officier zich tot de laatste en vertelde hem, dat op een meinedige verklaring een maxi mum gevangenisstraf van 6 jaar staat. Nu, daar schrok de tot getuige ge promoveerde verdachte wel 'n beetje van en hij trok vlug zijn opzienba rende verklaring in. De schipper had wel een aandeel in de diefstal gehad :en de verklaring, die hij vroeger bij politie afgelegd had, was wel :juist. De schipper in 't beklaagdenbankje kon zich maar matig met de gang van zaken verenigen en verklaarde bij hoog en bij laag, dat hij onschul dig was. De officier laakte echter zijn op treden ten zeerste; voor zijn eigen veiligheid had hij 'n ander tot mein eed aangezet. E>e officier zag geen reden tot clenventie en eiste 1 jaar zonder aftrek zodat de schipper er slechter afkwam, dan de eerste ver dachte. die 1 jaar met aftrek tegen zich had horen eisen. De uitspraak is bepaald op 8 April, Wij spraken met de heer H. Uilgers die een bezoek had gebracht aan de Opelfabrieken te Rüsselsheim die per dag 180 wagens afleveren van het nieuwe type RECORD. De Record heeft een geheel Ameri kaans model gekregen en is uitgerust met de befaamde Olympia motor. De prijs is 6250. Verdere inlichtingen verstrekken gaarne de importeurs GEBR. VAN ULDEN Verdamstraat 6, telf. 23041. (Advertentie). Alleen ot> verlaten schip Na een avontuurlijke nacht te heb ben doorgebracht op het zwaargeha- vende en zinkende m.s. Spaarne stroom, dat door de rest van de be manning na de botsing met een t, 1 Duits schip in het Nauw van Calais, /li ree?s was verlaten, is de olieman C. r,wor"ro on j van 1 v „4 i reeas was veriaien, is ae oiiem daarbu te overwegen dat ook in het j Schuurmaa door de „stentor' vorig kabinet een minister was be last met de zorg voor de P.B.O. Het.bezwaar van de heer Molenaar dat de minister van P.B.O. uit ar beiderskringen voortkomt kan spr. r.iet zwaar laten wegen, omdat die opmerking nu geuit wordt en niet een jaar geleden. Met het oog op internationale en nationale verhoudingen is er haast bij de bepleite maatschappelijke re constructie. Het regelen van de arbeidsvoor waarden in de bedrijfschappen bij verordening achtte hij gewenst. In antwoord op het bptoog van de heer Brandenburg C.P.N.)zeide spr. dat de communisten, wat hun bijdrage in het maatschappelijk be stel betreft, met lege handen staan. Zij wensen geen ontproletarisering van het volk, want een „ontnroleta- riseerd" volk is voor de communis ten verloren. Zij hebben een armoe- devolk nodig om hun sentiment op te kunnen loslaten. In antwoord op een opmerking van de heer Regout zei spr., dat de S.E.R. in April het advies tot instel ling van een bedrijfschap voor de K.N.S.M. uit zijn benarde situatie gered. Thans is hij weer thuis bij zijn vrouw en kinderen in Amsterdam, na een allergelukkigst weerzien. Toen kort na de aanvaring in de mist bleek dat het schip onhoudbaar was werd de sloep gestreken. De heer Schuurman, die om 6 uur wacht had gehad, verscheen niet op het appèl en werd als vermist op gegeven. Het was laat in de avond of mis schien al nacht toen hij in zjjn hut wakker werd door het geruis en ge klots van water en tot de ontdekking Bakkerspensioen geregeld Staatssecretaris reikte eerste pensioenbrief uit In de gistermiddag in hotel Cen- traal in Den Haag gehouden vergade ring van het per 1 Januari 1953 in werking getreden rijkspensioenfonds voor het bakkersbedrijf heeft staals- Landbouw en vier andere bedrijf- J secretaris mr. dr. A. A. van Rhijn de schappen zal behandelen. j eerste pensioenbrief uitgereikt. In de- Eigen huis ze vergadering werd de inwerkingtre- In samenwerking met het depar-,^et bedrijfspensioenfonds teraent van Wederopbouw en Volks-ofJcieel bekrachtigd, huisvesting is een onderzoek gaande De voorziter van het bednjfspen- naar de mogelijkheid tot het bezit-1 sioenfonds gaf een overzicht van de ten van eigen huizen door de arbei-voorbereidende werkzaamheden, dersklasse. Staatssecretaris Van Rhijn ging in Een verbetering van de menselij-1 cen uitvoerige rede in op de verschil- ke verhoudingen in de ondernemin- j lande sociale wetten, die in de laatste gen kan volgens de minister ten veertig jareii tot stand zijn gekomen. zeerste bijdragen tot verhoging der productiviteit. Ten slotte beantwoordde de mi nister de vraag van de heer Gerret- son over de constitutionele positie Volgens minister Kernkamj) be staat er goede hoop, dat er een op lossing is gevonden voor de moeilijk heden met Suriname en de Ned. An tillen over het zelfbeschikkingsrecht. Naar de minister van Overzeese Rijksdelen gistermiddag in de Tweede Kamer meedeelde, heeft een uit de ministers prof. dr. L. J. M. Beel (Binnenl. Zaken), mr. L. A. Donker (Just.) en prof. dr. W. J. A. Kern kamp (Overz. Rijksd.) bestaande commissie een oplossing gevonden, die zowel voor de West als voor Ne derland aanvaardbaar wordt geacht. De heer Ulrich, die sprak namens de gezamenlijke werkgeversorganisa tie, hoopte dat deze nieuwe sociale maatregel voor het jonge geslacht een stimulans moge zijn om in ster kere mate dan thans het geval is zijn toekomst te zoeken in het bakkers bedrijf. Twee meisjes van 5 en 6 jaar, die gistermiddag midden op de Waalsdorper weg te Den Haag aarzel den en daarna terugliepen naar het trottoir, werden door een personen auto gegrepen. Het 6-jarig meisje werd gewond en overleed kort daar op, haar vriendinnetje kreeg slechts lichte verwondingen. kwam, dat het schip verlaten was. H(j had rustig door de schok en de daarop volgende drukte heengesla- pen. Urenlang heeft Schuurman daarna op het half gezonken en door mist omhulde schip in eenzaamheid zitten wachten, totdat eindelijk de Stentor uit de grijze nevel opdaagde en hem overnam. Geen sloepenrol gehouden? Volgens de olieman zou hij na de aanvaring niet zijn gewekt. Hij kan zich niet voorstellen dat de sloepen- rol gehouden is, daar hij dan bij het eerste alarm direct wakker zou zijn geworden. De vraag of deze sloepenrol inder daad gehouden is zal waarschijnlijk bij de behandeling van de aanvaring door de Raad van de Scheepvaart na der worden onderzocht. Volgens de andere bemanningsle den werd echter ieder na de aanva ring met kracht gewekt. Maar toen Schuurman niet kwam opdagen is men, gedwongen door de snelheid waarmee het schip zonk zonder hem van boord gegaan. Men trachtte in de buurt van het zinkende schip te blijven om hem alsnog op te pikken maar in de mist verloor men de „Spaarnestroom" uit het gezicht. Ook andere schepen van de maat schappij hebben laten getracht het schip te vinden, maar zonder suc ces. De Stentor passeerde 24 uur la ter toevalligerwijs het wrak. Vrachtwagen vloog op rijdende trein Twee personen levensgevaarlijk' een licht gewond Gistermorgen reed op de overweg Berkenlaantje te Soestduinen een vrachtwagen, waarin zich 4 personen bevonden, in volle vaart tegen een trein van de dienst Amersfoort Utrecht. De gevolgen waren zeer ern stig. Twee van de inzittenden werden levensgevaarlijk gewond en een vrij ernstig; de chauffeur kwam er met lichte verwondingen af. Alhoewel het zicht op dit punt zeer goed is, verklaarde de bestuurder, dat hij door de mist en de lage zonnestra. len de naderende trein niet gezien had. De auto werd volkomen vernield en de trein had ongeveer een kwar- tier vertraging. ECONOMISCHE POLITIERECHTER Vriendendienst. Twee tuinders uit Oegstgeest stonden terecht voor de Haagse Economische Politierech ter. De eerste omdat hij te Rijnsburg meer bloembollen had geteeld dan waarvoor hij vergunning had, de laatste omdat hij bloembollen op zijn naam had laten opmeten en registre ren, terwijl de bollen in feite voor rekening waren van de eerste. Het ging over een oppervlakte van 243 m2. Dergelijke vriendendiensten komen toch uit", zei de rechter. „Men doet wat men kan om het U aan Uw ver stand te brengen, maar men wil het niet leren. Met koeien van letters staat op de vergunning, dat men deze niet mag overdragen". De officier van Justitie eiste tegen de eerste verdachte 250.of 50 dagen en tegen de tweede ƒ50.of 25 dagen. „Valsheid in geschrifte kost geld", zei de rechter en hij veroor deelde de verdachten conform de eis. LANDGOED WORDT „MARSHALL- HOTEL". Burgemeester C G. Alatser van Arnhem zal op 31 Maart officieel het hotel „Landgoed 's Konings Jaght" te Schaarsberger. openen. Het be treft de vroegere buitenplaats „Hei- depol" aan de Koningsweg, die is aan gekocht door de heer Scheffel. Met 100.000 Marsh.'ll-hulp, voor dit doel geschonken, gaa' hij nu het zich op dit terrein bevindende herenhuis met dienstwoning exploiteren als ho tel-restaurant. Het terrein heeft een grootte van 17 ha. met tennisbaan, twee grote weiden cn bossen met wandelpaden. Het hotel heeft 17 uit stekend ingerichte logeerkamers en twee eetzalen. 43ste lijst slachtoffers watersnood De 43ste lijst van geborgen en ge- identificeerde slachtoffers „waters nood" luidt als volgt: HERKINGEN. de Jong, Johannes, geb. 27.12.02; de JongVolaart, Paulina, gcb. 3.3.05, echtgenote van Johannes de Jong. NIEUWE TONGE. van Erkel, Johannes Cornelis, geb. 21.12.37; van Erkel, Wülem Jacob, geb. 20.4.45; van Erkel—van Putten, Lijntje Adriana, geb. 21.6.19, echtge note van Jacob van Erkel; Hobbel, Alexander, geb. 1.3.04; Hoogstraate, Grietjes, geb. 10.12.45; Hoogstraate, Johannes, geb. 30.6.14; van Balen van Weenen, Tannetje Pieternella, geb. 11.1.07, echtgenote van Jan van Balen; van Erkel Frans, geb. .3.7.14; Meijer, Adriaantje, geb. 22.3.42. OUDE TONGE. Kreeft, Jacob, geb. 1.10.50. OUWERKERK. van de Stolpe, Maatje Johanna, geb. 2.12.42. Profijt getrokken uit de watersnood 10 maanden geist Tien maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest heeft de offi cier van justitie bij de Leeuwarder rechtbank gisteren geëist tegen de 27-jarige landarbeider P. T. uit Trie- men, die ten eigen bate profijt had getrokken van de goedgeefsheid der Nederlanders in de eerste dagen na de watersnoodramp. Verdachte had vanuit een café te Leeuwarden een bekend veefokker aldaar opgebeld, bij wie hij zich voor deed als een zoon van een eveneens bekende veehandelaar te Akkerwou- de. Hij vertelde voorts, dat hij met een auto naar het watersnoodgebied wilde vertrekken, maar dat een van de banden vernieuwd moest worden. Hij had niet voldoende geld op zak en vroeg daarom 150te leen. Spontaan voldeed de veefokker aan dat verzoek, maar toen verdachte des middags nogmaals vroeg om een geldsbedrag, werd de man wantrou wend. Hij wilde nu eerst wel eens het rijbewijs, zien. Dot kan", gaf verdachte ten antwoord, „het ligt in de wagen. Ik zal het wel even halen". Maar de veefokker zag de verdachte niet terug, want deze nam de fiets en verdween. Zowel de officier van justitie als de president van de recht bank, laakten het ten zeerste in ver dachte de nood voor eigen pleizier te hebben misbruikt. Het aldus ver kregen bedrag werd in één dag ver brast. De eis luidde 10 maanden ge vangenisstraf met aftrek van preven tief. VERDRONKEN POLDER WEER INGEZAAID. Hoewel de polder Duivenwaard en Oudeland van Middelharnis slechts 14 dagen droog staat is door ver schillende boeren reeds een begin ge maakt met de inzaai van gerst. Over enkele weken zal het grootste ge deelte zaaiklaar zijn De polder beslaat cen oppervlakte van 2700 ha. Eind April weer per trein Bergen op Zoom—Goes De Nederlandse Spoorwegen hopen in het tijdvak tussen 20 en 30 April a.s. de uurdienst op do Zeeuwse lijn Bergen op ZoomGoes te kunnen herstellen. Er zullen bij deze dienst bussen worden ingeschakeld, die zullen rij den van Krabbendijke naar Goes vice versa en die in deze plaatsen aan sluiting zullen geven op de treinen, die van Goes naar Vlissingen en van Krabbendijke naar Bergen op Zoom zullen rijden. De busdiensten via Breskens en Antwerpen r.aar Bergen op Zoom zul len dan komen te vervallen. Dat de juiste datum voor het her stel nog niet kon worden genoemd ligt aan de omstandigheden, dat er nog verscheidene voorzieningen aan de wegen cn dijken nodig zijn", alvo rens deze door de bussen kunnen worden bereden. Krijgsraad laakte zijn optreden Daar er voortdurend diefstallen gemeld werden in de kazerne te Utrecht, waar de technische school gevestigd is, had de Militaire Politie u'tdrukkelijk opdracht ontvangen op onregelmatige tijden controle bij de poort van deze kazerne uit te oefe nen. Toen op 29 Januari j.l. een 42-ja- rige reserve-kapitein 't kazerne ter rein verliet, stond er ook een MP-er bij de uitgang, die hen? verzocht de inhoud van zijn acte-tas te mogen controleren. e kapitein huldigde blijkbaar niet het principe, dat slechts hij een goed leider is, die gehoorzamen kan, want hij weigerde de visitatie toe te staan. Daar de militaire politie ech ter uitdrukkelijke orders had, bleef u, sba\ 2^oao3 joq uo uoSïuupuec ftg vrij onverkwikkelijk onderhoud, waardoor de reserve-kapitein giste ren voor de krijgsraad terecht stond. De kapitein meende zich te kun nen verdedigen door te verklaren, dat hij het onjuist vond, dat een of ficier door een „mindere" gecontro leerd zou worden en dat hij daarom een principe-uitspraak had willen uitlokken, doch de auditeur-militair verklaarde, dat beklaagde niet alleen een verkeerd voorbeeld gegeven had. doch zich ook hoogst onbehoorlijk gedragen had. Tijdens de rechtszitting bleek, dat er meerdere klachten van de mare chaussee te Utrecht waren binnenge komen over de houding van de offi cieren van bovengenoemde school. De auditeur militair eiste veertien dagen militaire detentie en de krijgj-lraad besloot op 1 April uit spraak te doen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5