3)e&2id^(BotVtant Pres* Churchill herdenkt koningin Mary Hoe de bandieten op Java huishielden Plichtsgetrouwe ambtenaar Sultan Hamid verdedigt zich Bewegelijker dan verleden jaar; uitgerust met nieuwste snufjes Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PONDERDAG 26 MAART 1953 44ste JAARGANG No. 12848 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p, w.,-f 2.p. mnd., f 6*p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Dinsdag bijzetting te Windsor Castle „Zij had een koninklijk uiterlijk, en zij trad op alc een koningin. Haar dood laat een leegte achter in onze harten". Met deïe woorden kondigde Churchill Woensdag in het Lagerhuis de formele boodschap aan, welke door de par lementsleden aan koningin Elizabeth werd gezonden om haai te condoleren met het heengaan van Engelands koningin-grootmoeder Mary, die volgende week Dinsdag in de St. George Kapel van Windsor Castle wordt bijgezet. BOODSCHAP VAN ROUWBEKLAG Beide Huizen van het parlement waren bijeengekomen om de bood schap van rouwbeklag, welke door Churchill werd voorgelezen aan te horen. Hierin bracht de premier hulde w «an de standvastigheid, welke de Vorig jaar liet hij zich bij de ter ontslapen vorstin aan de dag legde aardebestelling van koning George BOUDEWUN NAAR BEGRAFENIS. Koning Boudewijn heeft het Brit se Hof doen weten, dat hij voorne mens is, de begrafenis van koningin Mary bij te wonen. Dit zal zijn eer ste officiële bezoek aan het buiten land zjjn sinds zijn troonsbestijging. alle tijdperken van haar leven: „Zowel in de dagen van de koetsjes als ten tijde van de atoombom". Zij ondervond veel tegenslagen en verdriet, vooral door de plotselinge dood van drie van haar vijf zoons, doch met een onblusbare energie wijdde zij zich aan haar plichten. Churchill beëindigde zijn toe spraak met het verzoek, niet alleen koningin Elizabeth II met het over lijden van koningin-grootmoeder Mary te condoleren, maar „ook de nog levende kinderen van de ontsla pene, de hertog van Windsor, de her tog van Gloucester, de Princess Royal en de andere leden van het konink lijk huis". Het trok zeer de aandacht, dat in dit geval dus ook de naam van de hertog van Windsor (die in 1936 van de troon afzag om te huwen met mrs Simpson) in het parlement werd ge noëmd. Bijzetting Dinsdag. Gisteravond werd meegedeeld, dat het stoffelijk overschot van Queen Mary Dinsdag a.s. zal worden bijge zet in de Sint George Kapel van Windsor Castle. Zondagmiddag zal de baar op plechtige wijze naar Londens West- minster Hall worden over6ebrach waar een rouw-ceremonie zal plaai vinden. Dinsdagochtend zal het stof felijk overschot in stilte naar Wind sor Castle wordenvervoerd. Koningin Elizabeth heeft Woens dag besloten, dat de hofrouw voor haar overleden grootmoeder een maand, tot 25 April, zal duren. Het is nu zeker, dat de kroning van ko ningin Elizabeth op de vastgestelde datum 2 Juni zal geschieden. Van gezaghebbende zijde is' beves tigd, dat er geen verandering zal ko men in de voorbereidingen voor de kroning. De Hertog van Windsor na het be zoek, dat hij aan Marlborough House bracht, even nadat zijn moeder was overleden. Verzekering tegen zetelverlies Ijverige en na-ijverige verze keringsagenten verdringen el kaar op het ogenblik in de wan delgangen van het West-Duitse parlementsgebouw te Bonn om de leden van de Bondsdag over te halen een „Mandatsverlust- versicherung" af te sluiten. Dit is een verzekering tegen het verlies van de parlementszetel bij de aanstaande verkiezingen. Bondsdagieden, die hun posi tie niet al te sterk vinden, kun nen zich op die manier vrijwa ren voor de financiële gevolgen van het niet herkozen worden en zich voor de overgangstijd naar een positie in de gewone maatschappij van een rente voorzien. VI vertegenwoordigen door zijn 18 jarige broer, prins Albert. Dit wekte indertijd enige ontstemming in Brit se kringen, waar de socialistische op positie in België nogal wat ophef van maakte. Premier Van Houtte verklaarde toen echter dat de jonge koning Boudewijn zich om protocol laire redenen nog niet naar Engeland j Terwijl belangstellenden het laatste nieuws lezen over de begrafenis van had kunnen begeven. koningin Mary, wordt de wacht voor Marlborough House afgelost. DE BALANS VAN EEN HALF JAAR Bandietenbenden in West-Java hebben in de afgelopen zes maanden naav schatting twee duizend mensen vermoord, en door verwoesting en plunde ring een schade aangericht van 100 millioen roepia's, dit is ongeveer 33 mil- l-.cen gulden. Eerste minister Wilopo van Indonesië deelde gisteren deze schokkende cijfers mede in een besloten zitting van het parlement, waarop het onrustbarende bandieten wezen een punt van ernstige bespreking uit maakte. Volgens de regering is de fanatieke Daroei Islam-beweging een van de voornaamste haarden van de onrust. DAROEL ISLAM HOOFDSCHULDIGE. Leger- en politie-eenheden hebben tegen de bandieten een gezamenlijke actie ingezet. Gisteren werden twee ringleiders van een Daroei Islam- bende tijdens een vuurgevecht ten Zuiden van Bogor op West-Java ge dood. In Zuid-Celebes, tussen Mali- no en Mandai, doodde een militaire patrouille tien leden van een gewa pende bende en nam er acht gevan gen. Reeds lang woedt in de binnen landen van "ndonesië de strijd van leger en politie tegen de bandieten. Nu en dan doken er berichten op over plaatselijke successen, maar meer nog over ioof en moord. Eer~t thans blijkt, welke schrikbarende omvang de gewelddaden hebben aangenomen. Deze komen, zoals of ficieel werd oevestigd voor het me rendeel op rekening van de Darorl Islam, een theocratische beweging, die het oude heidendom wil uit roeien. De regering heeft getracht de Daroei Islam de wind uit de zeilen te nemen door cle beginselen van de beweging gedeeltelijk tot de hare te maken. Millioenen werden van rege ringswege uitgegeven om de Koran op de scholen in te voeren en de leer van Mohammed te verbreiden. Maar de balans van de misdaad over de afgelopen zes maanden be wijst, dat deze politiek haar doei niet heeft bereikt. De Daroei Islam is niet tevreden gesteld. Intussen werd uit Makassar een nieuwe overval gemeld. Zeven ban dieten zijn Maandagavond een huis binnengedrongen aan de Djalan Sa- wah Lorong. Een ambtenaar van het Nederlands commissariaat, de heer F. Verdoorn, die m het huis toevallig op bezoek was slaagde er in, de ban dieten na een 'ïevig gevecht op de vlucht te jagen. Hij werd enige ma len met steekwapens gewond en be vindt zich thans in een militair zie kenhuis. Bij een incident in Tanjoeng Me- rawa, 30 kilometer ten Zuiden van Medan, zijn Maandag zes personen gedood en minstens 40 g jwond in een botsing met de politie. Dit zijn op Sumatra de eerste ernstige ongere geldheden sinds de regering is be gonnen met een groot programme tot herverkaveling van land, waarbij on geveer 250 duizend illegaal gevestig- den onder wie vele Chinese immi granten, zijn betrekken. Ben ambtenaar van het be stuur van Kaapstad heeft een kiezer in Vasco (Kaapprovincie), die een jaar geleden is overle- uen, de volgende kennisgeving toegezonden: „Ik moet u meedelen, dat wij uw naam hebben moeten schrap pen van de kieslijsten ingevol ge uw overlijden. Indien u wilt reclameren of enig recht wilt doen gelden, kunt u zich ver voegen op het stembureau of wel iemand machtigen, die u kan vertegenwoordigen. U zult te rechter tijd worden verwit tigd van het resultaat van uw stappen". Uitspraak 8 April De Indonesische openbare aankla ger Soeprato beeft zoals gemeld 18 jaar gevangenisstraf geëist met af trek van voorarrest tegen de voor malige minister van Staat, Hamid H, die sedert 25 Februari in Djakar ta terechtstaat. Hij wordt beschul digd de initiatiefnemer geweest te zijn van een poging tot gewelddadi ge omverwerping van de staat. Hamid II heeft een maand geleden erklaard niet schuldig te zijn (bij de mooie woorden en beloften van de leiders niet ingelost werden. Hij zeide, dat hij werd verwenst, terwijl andere ministers, die wel de grondwet schonden, wel werden ge duld cn niet voor de rechter werden gedaagd. Hamid vroeg zich naar aanleiding van de eis tot 18 jaar gevangenis straf af of zijn schuld groter was dan die van de aanstichters van de gebeurtenissen op 3 Juli 1946 te Djokja die gericht waren op de om verwerping van de Republiek Indo nesia, die op dat ogenblik nog voor de opening van het proces), maar gaf j haar vrijheid streed. „Ik ben er van één van de vier andere beschuldi- J~i 1 At gingen toe, n.l. opdracht te hebben gegeven aan de voormalige leger- kapitein Westerling om een aanval De Fransen protesteerden niet De pogingen van Franse commu nistische zijde om protestdemonstra ties te houden tegen de jongste re geringsmaatregelen tegen de com munisten zijn Woensdag vrijwel op niets uitgelopen. Slechts in de haven van Bordeaux werd drie uur gestaakt in antwoord op een oproep van het (communis tische) algemene vakverbond (C.G. T.) De politie is er inmiddels nog niet in geslaagd om de verdwenen vak bondsleider Frachon aan te houden, i doen op het parlementsgebouw en alle ministers te arresteren en de drie hoogste defensie-autoriteiten ter plaatse neer te schieten. Ham id's verdediger, Soerjadi, heeft verzocht de beschuldigingen van het opperste hof tegen zijn cliënt te la ten vallen wegens gebrek aan be wijs. Het hof zal 8 April uitspraak doen. Sultan Hamid voerde zelf het po litieke deel van het pleidooi. Of schoon hij zich strafrechtelijk niet schuldig gevoelt, voelt hij zich mo reel verantwoordelijk voor zijn da den. ,,Mijn leven lang zal ik wroeging hebben, dat ik drie medemensen had willen laten vermoorden", zeide hij- Ten aanzien van Westerling zei Hamid: „Wat kon ik doen als mi nister van staat, die slechts belast was met het inrichten van het par lement en ambtswoningen van mi nisters en het ontwerpen van een symbool voor de staat"? Hij verklaarde dat de voorlopige grondwet geschonden werd en dat VEREN. VAN NEDERLANDSE GEMEENTEN, AFD. ZUID HOLLAND. On der voorzitterschap van de bur gemeester van Gorinchem mr. L. R. J. Ridder van Rappard, heeft de Afd. Zuid-Holland van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten gistermid dag in het Groothandelsgebouw te Rotterdam vergaderd, met als bijzon der punt op de agenda de bespreking van het rapport ziektekostenverzeke ring van het gemeentepersoneel. De vragen, of de gemeenten hier een taak hebben en zo ja, of men de voorkeur geeft aan een gemeentelijke regeling, werden met beduidende meerderheid met ja beantwoord. Het )lg hiervan zal zijn, dat de ge meentebesturen in deze provincie nu een aantal stukken toegezonden krij gen met het verzoek te overwegen, of zij tot een gemeenschappelijke re geling zullen willen toetreden. EEN NIEUWE BLAUWBAARD TE LONDEN Zo'n rustig mannetje Te Londen betrok Dinsdag j.l. een zekere heer Beresford Brown uit Ja maica een huurhuis, een aardig flatje, en hij begon het welgemoed in te richten naar zijn smaak. Een alcoof, welke was afgesloten met een be hang, wilde hij veranderen en daar toe begon hij het behang eraf te ha len. Tot zijn grote ontsteltenis vond hij er het lijk van een vrouw achter. De politie werd gewaarschuwd en deze vond bij een nader onderzoek nog twee lijken van vrouwen. Men begon achterdochtig te worden en brak de volgende morgen zelfs de vloeren op en werkelijk werd onder de vloer het lijk van een vierde vrouw gevonden. Daarmee schijnt het voorlopig op te houden, want een onderzoek achter de muren cn in de tuin leverde niets op. Het lag voor de hand, dat de poli tie allereerst dacht aan de vorige be woner, die de 55-jarige Christie bleek te zijn. Hij bewoonde de flat tot voor ongeveer een maand. Men neemt aan, dat één van de lij ken de vrouw van Christie is. Een ander lijk is reeds geïdentifi ceerd als het stoffelijk overschot van de zes en twintigjarige Schotse Hec- torina Mactennan, die zeven jaar ge leden naar Londen is gekomen, om aldaar werk te zoeken. Het stoffelijk overschot is herkend door een broeder van de verslagene, die ongeveer een maand geleden aan gifte van vermissing van zijn zuster heeft gedaan. De lijkschouwing heeft aangetoond dat de dood eveneens cir ca voor een maand is ingetreden. Christie, een schrijver bij een trans portbedrijf, was in 1949 de voornaam ste getuige in een proces tegen een jonge vrachtautochauffeur, die zijn vrouw en dochtertje heeft geworgd en die in hetzelfde flatgebouw woon de. Men denkt niet dat er enig ver band tussen de moord van drie jaar geleden en de nieuwe tragedie is. Een buurman zei, dat de Christie's rustige lieden waren die steeds be leefd waren gweest en gegroet had- overtuigd, dat hun misdaden ernsti ger waren, doch zij kregen slechts vier jaar". „Ik ben blij, dat ik als zoon vanbrand Indonesië heb meegewerkt in de dend kaf was evenwel toen nog niet Brand in Apeldoorn Donderdagochtend vroeg is brand uitgebroken in de verenigde pharmd- ceutische fabrieken aan de Vlijtse weg te Apeldoorn. De brand woedde in twee onder ling verbonden opslagplaatsen, met een gezamenlijk oppervlak van on geveer twee duizend vierkante me ter, waarin kaf van gedroogd maan zaad, een der belangrijkste grond stoffen van dit bedrijf, was opgesla gen. Daar het niet mogelijk was de vuurhaard rechtstreeks te bereiken, bespoot de spoedig ter plaatse zijnde brandweer de brand met twaalf stra len via het brandende dale der op slagplaatsen. Hierbij werd gebruik gemaakt van het water van een na burig kanaal. Ook de fabrieksbrandweer heeft aan het blussingswerk deelgenomen. Na twee uur van ingespannen ar beid was het gevaar voor uitbrei ding van de band geheel geweken. De in de compacte massa bran den. Zij hadden echter nooit een praatje gemaakt. De politie heeft later medegedeeld, dat nog twee lijken zijn geïdentifi ceerd, namelijk dat van mevrouw Christie en de ongeveer 20-jarige Kathleen Maloney. Laatstgenoemde kon worden geïdentificeerd door mid del van vingerafdrukken. Zij bezocht een kostschool in Plymouth. strijd voor de vrijheid", besloot sul tan Hamid. Hij voegde hieraan toe, dat wat het vonnis ook zou zijn hij toch zijn krachten aan het land ter beschikking blijft stellen. bedwongen. De oorzaak van de brand is onbe kend. In de vooravond heeft fa- briekspersoneel een sterke broeilucht opgemerkt. Madurodam opent I April zijn poorten Televisie en radar in miniatuur De miniatuurstad „Madurodam", die verleden jaar duizenden bezoe kers uit binnen- en buitenland heeft getrokken, zal op 1 April a.s. haar poorten te 's Gravenhagc weer voor het publiek openen. Gedurende de winter is er met man en macht gewerkl om het stadje, waarvan de opbrengst zoals men- weet ten bate komt van het Nederlands Studentensanatoiium, de nodige uit breiding te doen ondergaan. Evenals een echte stad breidt n.l. ook Madu rodam zich steeds uit en zo zullen de „touristen" er dit jaar weer veel meer kunnen zien dan verleden jaar. Vooral zal er aangezien de erva ring heeft geleer 1, dat dit één der grootste aantrekl.eh'khpden vormt veel meer beweging te zien zijn. La gen er het vorige jaar slechts enkele schepen in de haven van het stadje, thans zal een aantal schepen het ka naal op en neer varen, terwijl op het haventerrein enige kranen in actie zullen zijn. Het wagenpark van de spoorwegen zal aanmerkelijk worden uitgebreid, er zullen trams lopen en op de autosnelweg zullen de auto's af een aan rijden. huizen, een gebouw van de Westindi- sche Compagnie en de oude Schut tersdoelen vormen een deel van de aanwinst. Behalve van historische gebouwen is het miniatuurstadje ech ter ook van de moderne snufjes voorzien. Men behoeft dus zelfs niet verbaasd te zijn, als men er echte televisie ziet. Het telecommunicatie bedrijf van Philips is er n.l. in ge slaagd, camera's, telcvisiewagens, zendmasten, een studio en wat er verder nodig is op de vereiste ver kleinde schaal te bouwen, en in een der gebouwtjes staat een scherm op gesteld, waarop men kan zien wat de camera's opnemen. Hetzelfde bedrijf zorgde ook voor radar in de haven en voor een tele fooncentrale. Het Koninklijke jacht de „Piet Hein", dat in de loop van dit seizoen in de Madurodamse haven zal verschijnen, wordt uitgerust met een zendt en ontvanginStallatie. Zoals reeds gezegd, Madurodam ge lijkt in alles op een echte stad. Er zal zelfs dit jaar een nieuwe gemeen teraad optreden ,al zijn de „verkie zingen" hiervoor reeds eerder ge weest dan in de rest van Nederland. Op 1 April, de openingsdag, zal deze raad worden geïnstalleerd door de loco-burgemeester van Den Haag. De burgemeester van Madurodam, prinses Beatrix, zal de installatie en de opening niet kunnen bijwonen, De oude stadskern heeft de afge- maar zij zal in» het komende seizoen lopen winter eveneens een uitbrei- ongetwijfeld nog wel eens een kijkje ding ondergaan. Een vijftal oude pak- in haar gemeente komen nemen. Kon* Paar in Mei naar Scandinavië Koningin Juliana cn prins Bern- hard zullen In Mei officiële bezoeken aan de Scandinavische landen bren gen, aldus vernam A.P. in Deense hofkringen. De Koningin en Z.K.H. zullen de gasten zijn van koning Frederik en koningin Ingrid van Denemarken, koning Gustaaf Adolf en koningin Louise van Zweden en van koning Haakon van Noorwegen. Tijdens de bezoeken zal koningin Juliana vermoedelijk uiting geven aan haar dankbaarheid voor de hulp, die de Scandinavische landen aan de slachtoffers van de watersnoodramp geboden hebben. Over het tijdstip van de bezoeken is nog geen definitief besluit geno men, maar volgens de plannen zullen H.M. en Z.K.H. op 18 Mei voor een tweedaags bezoek in Kopenhagen ar riveren. Het zal het eerste bezoek zijn, dat koningin Juliana sinds haar inhuldi ging aan de Scandinavische landen brengt. De prins te Washington Prins Bernhard werden hedenmor gen te Washington ontvangen door de Amerikaanse minister van buiten landse zakon Foster Dulles. Vervol gens lunchte hij op de Belgische am bassade en bracht 's middag een be zoek aan het hoofdkwartier van het Amerikaanse Rode Kruis om nog eens speciaal aan deze organisatie zijn dank voor de hulpverlening aan het Nederlandse voile over te Dron gen. Tenslotte zat dc prins 's avonds als eregast aan aan het jaarlijks Wil lem de Zwijger-banket ter uitreiking van de journalistieke prijs voor het beste artikel over Nederland in de Amerikaanse pers in 1952. Het bezoek 'an prins Bernhard aan president Eisenhower op het Witte Huis is uitgesteld tot Vrijdagmiddag half één. Vermoedelijk houdt deze wijziging verband met hot zwaar be zette programma voor Donderdag van zowel president Eisenhower als prins Bernhard, De mogelijkheid bestaat, dat prins Bernhard de terugreis naar Neder land zal moeten vervroegen, name lijk ingeval het in de bedoeling ligt, dat hij Dinsdag aanstaande de begra fenis van koningin Mary bijwoont. Over deze mogelijkheid wordt thans door de Nederlandse ambassade overleg gepleegd met Den Haag. Vol gens het huidige programma zou prins Bernhard Dinsdag naar Neder land terugvliegen. Geen plaats in de tweede klas De Kamer van Koophandel te Gro ningen heeft naar aanleiding van een brief van de Groningse hoogleraar prof. dr. A. Polman, waarin» hij klaagt over onvoldoende zitplaatsen in de tweede klas der Nederlandse Spoor- wegen, een enquête ingesteld waar- uitbleek, dat de klachten van prof. Polman gegrond zijn. Vastgesteld werd, dat in de treinen, die in de na middag uit Den Haag of Amsterdam naar het Noorden vertrekken, spe ciaal op Donderdag en Vrijdag, een ongunstige verhouding bestaat tus sen het aantal tweede en derde klas zitplaatsen. Het is prof. Polman reeds viermaal overkomen, dat hij, mot dc trein van 16.51 uit Den Haag ver trekkend, bij het overstappen in Amersfoort geen plaatsen kon krij gen in de tweede klas. De K.v.K. vraagt de spoorwegen met deze fei ten rekening te willen1 houden bij de vaststelling van het aantal tweede klaszitplaatsen. 85*6 millioen gulden De stand van het Nationaal Rampenfonds was tot Woens dagavond 85.6 millioen. Sinds Dinsdagavond is er een HALF MILLIOEN GULDEN bijgekomen. Jloxxettje Een mens wil vaak zijn, wat hij niet is en niet zijn, wat hij wél is.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1