DUINSTREEK Katwijk en Noordwijk voor seizoen weer wat men noemt ttde ouden ZELFS DE MUZIEKTENT ZAL DE OUDE PLAATS INNEMEN Franse protocollen gematigd Sovjet-aanbod aanvaard Achttien jaar I voor Hamid Premier Mayer naar de V.S. Pieck herstelt zich HOE wordt het weer? WOENSDAG 25 MAART 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Patiënten knappen aardig op Wie bij dit milde voorjaarsweer deze opdracht uit te voeren, kreeg over de Boulevard van Katwijk of Noordwijk wandelt en de weggeëbde zee zo kinderlijk rustig boort kabbe* len in de verte, kan zich nauwelijks voorstellen, dat anderhalve maand ge leden een woeste watermassa uit deze bedding opsprong en zich als in een waanzinnige woedeuitbarsting op on ze kust wierp. Maar het is niet alleen deze rustige zee,- die het moeilijk maakt de Zondag van de le Februari in de herinnering te roepen. Ook de eindphase, waarin de herstelwerk zaamheden langs de kust reeds zijn getreden, vagen de beelden weg van ravages en puin, die we nog zo kort geleden overal zagen opdoemen, in welke richting we ook keken. Op de Noordwijlcse Boulevard is men reeds bezig de bestrating van de trottoirs aan de zeekant in orde te maken. Over een week kan men nau welijks meer zien, dat hier iets ge beurd is. Maar toch Op het bureau van gemeentewer ken heeft men de cijfers bij de hand. Over een lengte van 2]/$ kilometer zijn de duinen ter breedte van 10 tot 30 meter weggeslagen. Ongeveer 250.000 m2. zand heeft de zee in en kele uren verzwolgen. De rasterwer ken aan de duinvoet, de afritten naar het strand, een tegelpad van 1600 m2. en een gedeelte van de rijweg bleken op Zondag 1 Februari verdwenen te zijn. Eerste werk. Het eerste werk in Noordwijk was rommel opruimen en nog te gebrui ken materialen bergen. Het gemeen te-personeel, dat was aangewezen om assistentie van een vijftigtal DUW- arbeiders. Een week had men nodig eer de slierten helm op ordentelijke hopen lagen en de tegels en andere materialen er onder uit waren ge vist „Wij hebben het makkelijker dan de mensen ip de door ons geadopteer de gemeente Burg" zegt de directeur van gemeentewerken. „In Burg ma ken ze 's morgens hun huis schoon en 's avonds staat er weer 30 centi meter water in de kamers en gan gen". „Wij hebben de boel slechts één keer op te ruimen en daarna kon direct met het herstel van de taluds worden begonnen. Grote hoeveelhe den zand moesten er verplaatst wor den, maar ja, het seizoen is onderweg en in Noordwijk wonen veel mensen, die in drie maanden moeten verdie nen, waar een ander een jaar over kan doen. Als we niet klaar gekomen zouden zyxn, waren er lelijke stroppen geleden. Maar we zijn zo goed als klaar en onze badgasten zullen niet veel bemerken van de schade, die hier werd aangericht". Andere opvatting. In Noordwijk huldigt men kenne lijk een ander opvatting dan in Kat wijk. Men laat er de kust meer in de natuurlijke staat. Waar zand lag, ligt nu weer zand. Geen bastions in zee en geen versterking met klei. Tegenover Seinpost trilt de pneu matische boor het beton in- van een laatste stukje Oranjebad. Dit bad, dat volkomen werd weggeslagen, zal in oude glorie herrijzen. De Mij. Zee- bad heeft reeds opdracht gegeven voor de herbouw, wat inhoudt, dat er ook een vergunning is. Voor de war me zomerse dagen zal men hier de badhokjes weer aantreffen. De schade heeft in Noordwijk ruim ƒ200.000 bedragen De helft hiervan betreft gemeente-eigendommen, rest particulier bezit. Met Pasen laten we hopen dat het goed weer is zullen de duizen den bezoekers achter hun kleintje koffie kunnen genieten van ,,Noord- wijk zoals men het altijd heeft ge kend" en niemand zal zich behoeven te beklagen over het feit, dat hij te gen puin en wrakhout zit aan te kij ken". Kijkje in Katwijk Een oorverdovend geraas van pneumatische boren, plotseling stilte. Iedereen zoekt een goed heenkomen. Op een veilige afstand staat een man. Hij draait met een krachtige bewe ging aan een kruk. Een explosie, een stofwolk en een ogenblik later maakt het oorverdovende lawaai van< de bo ren weer ieder commentaar van de enkele toeschouwers onmogelijk. Er is en wordt nog steeds hard gewerkt in Katwijk. Stukje voor beetje brokkelen de bunkers en be tonnen muren, tiie een gevaar voor de duinen vormen, af. Nog een ruk je en ook dat karwei is over Het was nodig ook, want zoals de mannen van de gemeentewerken verzekerden, de gemiddelde afslag van de duin rand bij Katwijk was 20 meter. Op sommige plaatsen was het zelfs meer dan 30 meter. Eerst breken, dan boawen. Toen het water zich na de storm vloed terugtrok, liet het van de Kat- wijkse boulevard slechts de ruïne achter. Restaurant Nieuw Britten burg was weggesiagen. Zoals toen ligt het nu nog. De deuren staan uit nodigend open, maar „binnen" ziet men slechts de grijze lucht en de mist, die de zee verbergt. Het wordt niet meer opgebouwd. Het wandelpad was weggeslagen, bunkers en muren waren losgespoeld en de uitwatering was totaal gevuld met zand. Dit laatste was een geluk hy een ongeluk want door het dicht- spoelen van de uitwatering werd de toestand van de waterkering minder critiek. Later echter bleek het een grote moeilijkheid, daar de afwate ring van het Rijnland er ernstig door werd belemmerd. Met de herstelwerkzaamheden werd haast onmiddellijk e^n aanvang gemaakt Het eerste werk was het verzamelen van nog bruikbare mate rialen en het opruimen van ingestorte muren en ondermijnde bunkers. Laat ze maar komen. Dat is nu het algemene gevoelen ir. Katwijk. Dc gasten zijn welkom en de stormvloeden worden niet lan ger gevreesd. De duinrand is verstrekt met een kleilaag. Hiertoe werd ze eerst recht getrokken. Daarna werd vóór deze helling in het strand een sleuf gegra ven met behulp van draglines, ver volgens werd in deze sleuf en tegen de duinenrand een kleilaag gestort, die tenslotte door bulldozers werd bedekt met zand dat van het strand werd opgeschoven. Voor dit werk moesten 200.000 ku bieke meters zand en 6.000 kubieke meters klei worden verplaatst. Bovendien moesten 1700 kubieke meters gewapend beon worden opge- rhïmd. Het ligt r.iet in de bedoeling het wandelpad, dat geheel verdwe nen was, weer te herstellen. In de plaats daarvan wordt nu het trottoir op de boulevard verbreed tot 7 meter. De uitwatering is verleden week reeds opengekomen. De Noord-boule vard moet nog opnieuw worden be straat. Toch zal, naar ons van gemeente wege werd verzekerd, alles voor de officiële opening van het badseizoen, dat is voor 14 Mei, gereed zijn. Zelfs de muziektent, het baken en de ver zamelplaatsen van de badgasten, die door de vloed geheel werd vernield, zal er weer staan, ofschoon niet in permanente uitvoering. De kosten van al dit herstelwerk werden voornamelijk betaald uit een gemeentelijk crediet van ƒ200.000. Al met al ziet Katwijk met ver trouwen het komende badseizoen te gemoet. Wat zal het Franse parlement doen? De beruchte Franse protocollen, die de vorming van een Europees le ger dreigden te verhinderen, zijn ge matigd. Dit is het resultaat van een reeks moeizame onderhandelingen In de interim-commissie te Parijs waar bij de Westduise commissaris voor de veiligheid, Theo Blank, en de Fran se ambassadeur Alphand, de toon aangaven De protocollen zijn nu ge goten in de meer aanvaardbare vorm van een aantal instructies, die de raad van ministers moet geven aan het toekomstig commissariaat voor de verdediging In deze instructies wordt verklaard, dat het commissa riaat met .de belangen van Frankrijk in zijn overzeese gebiedsdelen reke- kening moet houden. Is het Europees leger nu voorgoed uit de maalstroom der tegenstellingen gered? Het is nog geenszins zeker, dat de zes regeringen de huidige for mulering der Fransen wensen zullen goedkeuren. Bovendien zijn de voor uitzichten op een ratificatie van het E.D.G.-verdrag door de Franse Na tionale Vergadering er niet beter op geworden, nu de Franse protocollen zijn verzwakt. Maar Mayer kon ten minste het tastbaar bewijs van Euro pa's goede wil in zijn reiskoffer mee nemen, toen hij vannacht per vlieg tuig naar president Eisenhower ver trokken is. En dat is diplomatieke winst. Intussen blijkt, dat een nieuw Eu ropees plan, dat verleden week door de West-Duitse socialistenleider 01- lenhauer in de Bondsdag werd ver dedigd, in West-Duitsland grote in druk heeft gemaakt. De Westduitse Premier Churchill heeft meege deeld, dat Groot-Brittannië het aan bod van generaal Tsjoeikov, het hoofd van de Russische controlecom missie in Duitsland, om besprekingen te voeren ter vermijding van lucht vaartincidenten boven ait land, zal aanvaarden. De besprekingen zullen uitsluitend tussen Engeland en de Sowjet-Unie worden gehouden, maar Engeland zal in nauw contact blijven met de Amerikaanse en Franse autoriteiten in Duitsland, aldus deelde het Brit se ministerie van buitenlandse zaken later mede. Aan de Britse Hoge Commissaris in Duitsland, sir Ivone Kirkpatrick, is opgedragen het aanbod „in begin sel" te aanvaarden. De plaats van sa menkomst enz. moet nog worden ge regeld. Het Indonesische openbaar minis terie Djakarta heeft achttien jaar gev.v nisstraf geëist tegen sultan Hamid IL socialisten willen, in afwijking van het oordeel van hun overleden lei der Schumacher, een Europa op een zo breed mogelijke basis, dat wil zeg gen: met deelneming van Engeland en de Scandinavische landen. Aan het hoofd van dit Europa zou een ministerraad moeten staan, die be voegdheden heeft op politiek, econo misch en militair gebied. Premier Mayer van Frankrijk is hedenochtend vroeg met drie van zijn belangrijkste ministers per vliegtuig naar de V.S. vertrokken voor be sprekingen met de Amerikaanse re gering. In het gezelschap van de premier bevinden zich minister van buiten landse zaken Bidault, minister van financiën Bourges-Maunoury en de minister voor de verbonden Indo- Chinese staten, Letourneau. Minister Bidault, die nog lijdende is aan griep en ingewandsstoornissen, v.-ordt vergezeld door zijn echtgenote en zijn particuliere arts. Het heeft maar een haar gescheeld of de reiziers hadden hun reisje kunnen afzeggen. De regering-Mayer was n.l. op het laatste nippertje bij na gestruikeld over een lening, wel ke zy wilde aangaan bij de Bank van Frankrijk, doch welke niet de goedkeuring wegdroeg van de finan ciële commissie der Nat. Vergade ring. Gisteravond heeft de Nat Verga dering de lening echter goedgekeurd met 260 tegen 221 stemmen. Even la ter hechtte ook de senaat zijn goed keuring er aan, zodat premier Mayer toen met een gerust hart in het vlieg tuig kon stappen. Tweede atoomproef in Nevada Op de proef terreinen bij Las Vegas in dc Amerikaanse staat Nevada heeft gisteren inderdaad weer een atoomontploffing plaats gehad. Aan de proef namen 53 vliegtuigen waaronder 12 bommenwerpers van het typs B 36 deel. Het was dc eerste maal dat een dergelijk groot aantal vliegtuigen bij een atoom- proef was betrokken. De ontploffing geschiedde op een 100 meter hoge toren. De explosie scheen feller dan die van de vorige week Dinsdag, de eer ste van de reeks van tien in dit voorjaar. De wolk, die opsteeg, split ste zich. De commissie heeft niet bekend gemaakt, hoe krachtig de ontplof fing was en gaf evenmin een be schrijving van het soort atoomwa pen, dat tot ontploffing werd ge bracht. Het geluid van de explosie was echter niet zo sterk als de vo rige week. Aan de proef namen 1300 man soldaten deel die in schuilg3ten za ten op ongeveer 4 kilometer afstand van ae toren. Dieren, o.m. varkens en konijnen, waren aan de ontplof fing blootgesteld ter bestudering van de bio-medische gevolgen. OM PRINS FAROEK! Een officiële Egyptische woord voerder heeft een nadrukelijke te genspraak geleverd van berichten, dat de Egyptische regering by Ita lië geprotesteerd zou hebben tegen het verblijf van prins Faroek al daar. IN GEVANGENSCHAP OVERLEDEN. Volgens radio-Vaticana is mgr. Fratisek Hala een van de meest vooraanstaande leden van de Tsje- eho-Slowaakse Volkspartij vóór de communisten in 194fc de macht over- nomene, in gevangenschap overle den. Mgr. Hala maakte deel uit van de Tsjecho-Slowaakse regering in bal lingschap in Londen. Na de oorlog keerde hii met president Benesj naar zijn land terug, waar hij in 1948 werd gearresteerd. Wilhelm Pieck, de president van de volksrepubliek Oost-Duitsland, over wie allerlei geruchten de ronde hebben gedaan, is inderdaad ernstig ziek geweest. Hy herstelt nu van een zware aanval van longontsteking en pleuritis, zo heeft Otto Nuschke, de vice-premier, gisteren gezegd. Het was voor het eerst dat er een officiële mededeling werd gedaan over Pieck. Geruchten dat hij zwaar ziek zou zijn of zelfs stervende, be- J gonnen de ronde te doen na de be grafenis van maarschalk Stalin. Het I zal nog verschieden weken duren voor de president zijn werk zal kun nen hervatten. COMITé LODIS DE BOURBON HILLEGOM Voor liet Rampenfonds. De Hil- legomse Harmoniekapel, uitgenodigd door de muziekvereniging „La Lyre Amicale de Poissy", zal half Mei eni ge concerten in de stad geven ten bate van het Rampenfonds. Vermoedelijk geschiedt hetzelfde ook elders. Jaarvergadering K.A.B-O. De kath. Bond van Overheidspersoneel hield Maandagavond haar jaarverga dering in de K.A.B.-gebouw. Aan de orde kwamen verschillen de problemen, die in de jaren na de oorlog herhaaldelijk werden bespro ken, maar niet verder kwamen. Nu zyn ze aan de orde gesteld. De ziek tekostenregeling is in vergevorderd stadium om tot oplossing te komen. De actie der Middengroepen heeft velen wakker gemaakt en doen be grijpen dat er aan de loonregelingen iets hapert. Spr. herdacht nog het heengaan van mgr. van Leeuwen en de heer Loerakker. Tot bestuurslid werd gekozen de heer N. J. Beelen. Geboren: z. van L. C. van Steen- wijk en A. Silvis; d. van W. Smits en J. M. van Rooyen; d. van A. van Trigt en H. M. Jonkheer; z. van M. van Rijswijk en C. C. v. d. Hoek; d. van H. van Eist en C. Menthen. Ondertrouwd: A. Naber en J. Seij- sener; N. J. van der Voort en M. M. Meskers; J. Romein en C. v. d. Ton- nekreek. Getrouwd: G. 't Hort en E. M. v. d. Linden. Overleden: T. van Duijn, wed. P. Hoek vr. 66 j.; J. van Maris m. 84 j.; T. Overbeek m. 42 j. DE ZILK KVP. De afd. Zilk hield een slechts matig bezochte vergadering. Met verwondering was men vervuld door de indiening als candidaat van de heer G. v. d. Rotten uit Noord- v/ijkerhout. Waar de indiening re- i glementair is geschied, moet deze candidatuur worden aanvaard. Eén lichtpunt is, dat de heer v. d. Rotten schriftelijk heeft verklaard, geen raadszetel te aanvaarden als dit zou komen ten nadele van een Zilker- zetel. Drie leden voor de Zilk blij ven gegarandeerd. De groslijst is samengesteld als volgt: L. Bakker (Midd.); A. van Berkel (LTB); C. J. Clemens (Midd.); A. Kleverlaan (KAB); Jac. Out (id.); F. W. v. d. Ploeg (id.); W. Prins (Midd.); G. v. d. Rotten (Noordw.hout); C. J. Ruigrok (LTB); W. v. Saase (id.); H. Warmerdam Sr. (id.); C. de Win ter (KAB); J. de Winter (LTB). De stemming op de groslijst heeft plaats op 12 April in 't Parochiehuis. De lijst wordt gecombineerd met die van Noordwijkerhout; de nummers 2, 6, 8 en 13, 15, 17 zijn als candidaten en reserves voor de Zilk. De gezondheidstoestand van de romancier en dichter Louis de Bour-1 bon laat in de laatste tijd veel te wensen over. Zijn artsen achten een I rustkuur van een jaar noodzakelijk, bij voorkeur in het Zwitserse berg land door te brengen. Zoals men weet is mr. Louis de Bourbon afstammeling van de Naun- dorff-familie, die pretcendeert wetti ge erfgenaam van de Franse Kroon te zijn. Om hem in staat te stellen tot rust te komen en zijn roman te voltooien hebben enige vooraanstaande kunst broeders van De Bourbon zitting ge nomen in het „Comité Louis de Bourbon", d3t zich voorneemt de nodige fondsen voor de rustkuur in te zamelen. ZOMERTIJD VOOR AMBTENAREN Met ingang van 1 April a.s. gaat voor de diensturen der rijksambte naren de zomerregeling in. De werk tijd wordt dan van half negen tot half een en van half twee tot vijf uur; Zaterdags van half negen tot half een. Op Goede Vrijdag en de daar op volgende Zaterdag zullen de depar tementen gesloten zijn; de werkuren op deze Zaterdagmorgen zullen in de volgende weken worden inge haald. KATWIJK Middagsluiting winkels. Aan belanghebbenden wordt medege deeld, dat het ingevolge raadsbesluit, van 26 Februari 1953, afgekondigd op 4 Maart d.a.v. verboden is win kels, .met uitzondering van groenten- en fruitwinkels, in de oeriode 1 Sept. tot en met 30 Juni dus thans) op Dinsdag na 13 uur voor het publiek geopend te hebben. Geb.: Willy, d. v. W. v. Dijk en J. Zwanenburg; Arie B., z. v. B. Zwaan en S. M. Schoneveld; Leentje, d. v. A. v. d. Bent en M. M. Krijgs man; Geertruida E., d. v. D. van Duyvenbode en C. J. Klaassen. Ondertr.: C. Bosman en M. Ouwe hand; A. Plomp en M. J. Mieras. Getr.: H. J. Planje en M. v. Eg- mond; C. Bezemer en N. Parlevliet; C. Vliegenthart en A. v. d. Perk; L. C. v. d. Plas en E. A. v. Beelen. Overl.: M. v. Duyn 82 j.; M. v. Duyn 57 j.; C. A. v. Dongen 53 j.; G. Brou wer 69 jaar. NOORDWIJK PASSIE-AVOND KATH. MIDDENSTANDERS. Gisteravond kwam de Kath. Mid denstandsvereniging in café v. Schie bijeen voor een Passie-herdenking. Het viel te betreuren, dat voor deze mooie avond slechts 25 belang stellenden waren opgekomen. Mevr SteygerAsperslagh gaf een treffen de uiteenzetting over „De lijkwade van Turijn". Na een mededeling over het Eco nomisch Instituut voor de Midden stand en over de kinderbijslag voor zelfstandigen, werd in de bestuurs- vacature H. Caspers gekozen de heer C. v. Hage. In de rondvraag werd nog een commissie samengesteld om gegevens te verzamelen voor het eventueel samenstellen van een zwarte lijst. NOORDWIJKERHOUT TWEE RIETSCHELVEN IN BRAND Maandagavond werd de brandweer gealarmeerd voor een brand aan de Leeweg, waar twee rietschelven van de heer J. v. d. Slot in vlammen wa ren geraakt. De brandweer was spoe dig ter plaatse en de schelven wer den uit elkaar gegooid. Daar in de nabijheid geen water was, moest dit over een afstand van zeker 250 me ter uit een sloot worden aangevoerd Na een uur was men de brand mees ter. De oorzaak is onbekend. OEGSTGEEST OP 5 MEI WEER EEN BRADERIE. Onder voorzitterschap van de heer J. Nouwem, kwamen de middenstan ders in liet Witte H.us bijeen ter be spreking van de hcuden Braderie. Er was veel belangstelling. De heer Nouwens herinnerce aan het succes van het vorige jaar. Nadat verschillende aspecten van het programma waren besproken, werd met alg. stemmen besloten de braderie te houden op 5 Mei (Nat feestdag) vanaf elf vui des morgens tot des avonds 12 uur. Er gingen verder nog stemmen op deze bra dene twee dagen te hou den. doch dit ax tte de meerderheid niet gewmst Een officiële opening heeft niet plaats, doch les -iidi ags zullen B. en W een rijtoer maken langs de stands. Op zeerdere plaatsen zal mu ziek worden gemaakt. VOORSCHOTEN Humaniesme en de Kath. Jongeren. Gisteravond heeft pater W. de Graaf Redemptorist, is het R. K. Verenigingsgebouw een lezing gehou den voor de Kath Jongeren over het Humanisme. Kapelaan P J. L. van Reisen kon zijn welkomstwoord voor een flink gezelschap spreken en was verheugd, dat na eei. tijd stagnatie weer eens een dergelijke avond gege ven kon worden. Pater de Graaf gaf een uiteenzet ting wat onder het "huidige Humanis me verstaan wordt cn wees op de positieve instelling van het Humanis tisch Verbond dat echter in wezen atheïstisch is, de doeleinden zijn dan ook volkomen onobristelijk. Het wel cf niet samenwerken met de Huma nisten op politiek en sociaal gebied is voor velen nog een vraagpunt. Sa menwerking zal echttr noodzakelijk tot botsingen leiden aangezien de uit gangspunten van het Humanisme en Katholicisme volkomen tegenoverge steld aan elkaar zijn ar in wezen on verzoenlijk. De actuele kwesties over het toelaten van Humanistische ver zorgers in kampen, kazernes en ge- I angenissen werden toegelicht, ook de redenen waarom daartegen ver zet wordt gepleegd en de onzekerhe den, die daarover bestaan in eigen kamp. De vraag were1 gesteld of de Kath. Kerk liet in gebreke blijft ten opzichte van onkerkelijken waarvan slechts een zeer klein gedeelte huma- •ust is. Aan het accepteren van het Humanisme «onder meer kleven ech ter grete gevaren, die nader werden aangegeven. Na de pauze werd van de gelegenheid tot discussie druk ge bruik gemaakt. ZOETERMEER GEMEENTERAAD. Gisteravond om half acht kwam de raad van Zoetermeer onder voorzit terschap van burgemeester Vernède, voor de tweede maal in tien dagen in vergadering bijeen Deze verga dering droeg wel een zeer bijzonder karakter. Punt zes van de agenda vermeldde n.i de herdenking van het feit, dat wethoodei Groenewegen 40 jaar geleden werd benoemd tot lid van de raad. De eerste vijf punten gingen onder ce hamer door Wij vermelden daar van, dat aan mej M J Koppenel op haar verzoek eervol ontslag werd verleend als onderwijzeres aan de penbare lagere school Na het zakelijke gedeelte werd de vergadering een ogenblik geschorst. De burgemeester nodigde de twee jongste raadsleden, de heren Kloot wijk en Van Leeuwen uit wethouder Groenewegen, die inmiddels met zijn echtgenote ten raadhuize was gearri veerd binnen te leiden. De burge meester heropend® dc vergadering en heette zowel mevrouw Groenewe gen als de wethouder namens de op de heer Noordanus na voltallige raad, an harte welkom De burgemeester schetste in een rede de ambtsperiode van de heer Groenewegen. Op 28-ja- Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgem. te 10 uur). MEER WIND Droog weer met aanvankelijk weinig en later toenemende be wolking. Aanvankelijk zwakke, later matige en langs de Wad- denkust mogelijk tot krachtig toenemende wind tussen Zuid en West Vannacht slechts hier en daar lichte nachtvorst. Mor gen overdag iets minder zacht dan vandaag. 26 Maart: zon op 6.30, onder 19.03; maan op 14.56 en onder 5.06 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI zwaar bew. 1 C. OSLO zwaar bew. 8 STOCKHOLM zwaar bew. 5 KOPENHAGEN zwaar bew. 6 LONDEN mist —2 AMSTERDAM onbewolkt 1 BRUSSEL nevel 8 PARIJS onbewolkt 3 BORDEAUX mist 4 NICE half bew. 8 WARSCHAU zwaar bew. 7 BERLIJN licht bew. 8 FRANKFORT nevel 2 MüNCHEN onbewolkt —1 ZÜRICH nevel —2 WENEN nevel 3 Zacht weer Het K.N.MJ. deelt mede: Na een somber en koud week einde slaagde de zon zr gisteren in, de mist en de laaghangende bewol king bijna overal in het land op tc lossen, zodat de temperaturen in de voormiddag snel konden oplopen en op tal van plaatsen tot meer dan 15 graden stegen. Hiermede kwam een eind aan de merkwaardige toestand, waarbij het weer in ons land on danks de hoge barometerstanden koud en somber was, terwijl in Duitsland, Frankrijk en Engeland zonnig weer voorkwam met maxi mumtemperaturen van 19 tot 23 graden. Vandaag staat dan ook ge heel Midden-. Zuid- en West-Euro pa in het teken van de lente. Dit ge hele gebied wordt bedekt door een enorm gebied van hoge luchtdruk, dat nog maar weinig tekenen van verzwakking vertoont. In schrille tegenstelling hiermee staat het weer in Noord-Scandinavië, waar nog vol op winter heerst. Hier vriest het bij krachtige Noordenwinden meer dan lö graden en valt herhaaldelijk sneeuw. Nog veel kouder is het bo ven Groenland en Noord-Rusland, waar plaatselijk meer dan 30 graden vorst voorkomt. De grenc tusren winter en lente, waarlangs de strijd tussen de koude Iuchtmassa's uit het Noorden en de warme lucht uit het Zuiden, wordt uitgevochten, liep vanmorgen van Zuid-IJriand via midden-Scandinavië naar West-Rus land. Talrijke depressies kwamen de laatste dagen in dit grensgebied tot ontwikkeling en trokken vergezeld van storm, regen of sneeuw naar Rusland. Het ziet er naar uit, dat de laatste deoressie van deze reeks, die nu voor de Noorse kust tot ontwik keling komt, zijn invloed wat ver der naar het Zuiden zal uitstrekken dan zijn voorgangers, zodat ver wacht mag worden, dat de wind morgen uit Westelijke richtingen iets zal aanwakkeren. De neerslag kansen zijn echter nog zeer gering, terwijl de temperaturen ook mor gen hoog zullen blijven voor de tijd van het jaar. rige leeftijd deed de heer Groenewe gen op 19 Maart 1913 zijn intrede in de raad van de voormalige kleine ge meente Zoetermeer Het aantal in woners van deze gemeente in die tijd t-edroeg slechts ruim 1400 Aan de hand van de begrotingscijfers werd een vergelijking getroffen tussen de jaren 1913 en 1953 Het bleek, dat er wel heel veel veranderd was sedert die rijd. De heer Groenewegen was van 19211935 wethouder van de oude gemeente Zeeterm eet- en keerde na de samenvoeging van de gemeen ten Zegwaart en Zoetermeer in 1946, na de verkiezingen weer als wethou der van de verenigde gemeenten te rug. 40 jaar heeft de jubilaris het R. K volksdeel vertegenwoordigd. De burgemeester besloot zijn rede met dank te brengen namens de gemeen te, de raad, het college van B. en W. en de burgemeester voor het vele werk dat de jubilaris in de afgelo- '•en periode heeft verricht. Hy bood hem een keurige fauteuil aan en sprak de hoop uit, dat het hem gege ven mag zijn nog geruime tijd van dit cadeau te genieten De burgemees ter richtte norf waarderende woorden tot mevrouw Groenewegen In een korte van humor doorspekte rede dankte de heer Groenewegen de voor zitter en de raad vooi het gesprokene sn het gebod°ne Om kwart voor ne gen sloot de voorzitter de vergade ring, waarna de raad nog enige tijd bijeen bleef. MARKTBERICHTEN WOERDEN, 25 Maart. Kaas.. Aangevoerd 5 pavxyen. Prijzen 1ste soort 2,202,22, 2de soort 2,12 2,19 per kg. Handel kalm.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2