3)e ftridóeGoii/fca/nt Koningin Mary van Engeland gisterenavond overleden Zij bereikte een leeftijd van bijna 86 jaren Koningin van top tot teen Huiszoeking bij rode vakbeweging De Tsjechen, die de vrijheid zochten WOENSDAG 25 MAART 1953 44ste JAARGANG No. 12847 Engeland rouwt om een vorstin Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w- f 2p. mnd., f 6p. kwart. Franco p. p. f 6.80. Advert.: 15 ct. p. mm. releto*»ntjes 1 1.50 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE BELASTING- FACILITEITEN PEN algemene vermindering van de belastingdruk is nog niet op komst, doch voor het bedrijfsleven zal nu wat worden gedaan. Bij ken nisneming van de door de Regering aangekondigde maatregelen valt het dadelijk op, dat de fiscale verlich- ting zodanig is uitgedacht, dat vooral I de investeringen daardoor wel moe ten worden gestimuleerd. Dit past ook in de te voeren" regeringspolitiek, want om de jaarlijkse toeneming van ruim veertig duizend nieuwe ar beidskrachten aan blijvende arbeid te helpen dient het nationale pro ductie-apparaat jen nog grotere uit breiding te ondergaan. Dat de parti culiere werkgevers nu door middel van de aangekondigde maatregelen de voorrang boven de Staat genie ten is verheugend. De werkgelegen heid zal daardoor van een meer blij vend karakter zij., en de werking zal zodanig zijn, dat zij de algemene wel vaart wel moet bevorderen. Hoe de verschillende verlagingen, welke veelal per 1 Januari 1954 zul len ingaan, uiteindelijk in bedrijfs economisch opzicht gaan doorwerken, is echter nog niet in zijn geheel te beoordelen. Zolang de aangekondigde loonsverhoging in verband met de huurstijging, niet bekend is, kan *«lfs nog niet gezegd worden of de ondernemer er zelf veel profijt van zal trekken. In verband met het systeem van de belastingheffing zul len de belastingfaciliteiten groten deels pas in de loop van 1955 en la ter financieel merkbaar kunnen wor den. ^/OOR nieuw op te richten bedrij- ven en voor bedrijven die tot vernieuwing of uitbreiding van het productie-apparaat overgaan, zijn drie bepalingen van groot belang. In de eerste plaats noemen we dan de verlenging van de mogelijkheid van vervroegde afschrijving op de aanschafkosten van bedrijfsmidde len, die tot en met 1957 aangeschaft worden. Dit betekent dat op gebou wen, kantoorinventaris, machines en andere bedrijfsmiddelen, auto's, goodwill licenties en octrooien ge kocht vóór 1958 een derde van de kosten van aanschaffing versneld mag worden afgeschreven. Per jaar kan van dit gedeelte echter niet meer dan tien procent ten laste van de afschrijvingsrekening gebracht worden. De gemaakte kosten wor den dus gesplitst in twee gedeelten en wel een gedeelte, groot twee der de dat normaal afgeschreven wordt en een gedeelte van een derde dat sneller (mag ook normaal) kan worden afgeschreven. Bijvoorbeeld: aanschaffingskosten machines met een levensduur van tien jaar ƒ60.000. Gewoon af te schrijven 40.000; ver vroegd /20.000. Afschiijving per jaar dan: vervroegd tien pet. van 60.000 is 6000 plus normaal 4000 is totaal 10.000. Na drie jaar is de halve kostprijs van de machines dan reeds ten laste van de bedrijfswinst gebracht, namelijk: vervroegd afge schreven 18000 plus normale afschrij ving ad 12000 is ƒ30.000. In het vierde jaar kan dan nog boven de ge wone afschrijving het restant van het derde deel ad ƒ2000 als een ver vroegde afschrijving verdwijnen. I^EZE methode van vervroegd af- schrijven mag ook nog willekeu rig geschieden, zodat :e bij fluctueren de bedrijfsresultaten door verschui ving over verschillende jaren winst- nivellerend en .'us progressief-ver minderend werkt. Maar nog afgezien daarvan wordt, door de verschuiving van de belastingschuld over de extra afschrijving naar later, de financie ring van de investeringen gemakke lijker gemaakt. Bovendien betekent dit ook nog rentevoordeel dat vooral belangrijk kan zijn bij bedrijfsmid delen met een lange levensduur. J7EN tweede bepaling die dezelfde strekking heeft, is de vier pet. aftrek van de aanschaffingskosten van de investeringen in 1954 en vol gende jaren. In het jaar van de aan schaffing van de bedrijfsmiddelen en de vier daarop volgende jaren kan telkens vier percent van de totale aanschaffingen boven 15.000 ten laste van het bedrijfsresultaat ge bracht worden. Om deze gunstige be paling ogenblikkelijk effect te gé ven, is de aftrek ook reeds mogelijk voor investeringen, waarvan de be stelling of aanbesteding in het tijd vak van 1 April tot en met 31 De cember heeft plaats gehad. In deze regeling is dus geen sprake van uit stel naar later van niet-belaste winst, zoals zulks wel het geval is bij de voorgaande bepaling. Immers, de vier-percent aftrek wordt zon der meer van de winst afgeboekt en kan daardoor nimmer belast worden. In totaal kan op deze wijze twintig percent naar het kapitaal overgaan. Deze vrijgevigheid is wel een unicum in onze belastingwetgeving. Ze ii louter bedoeld als een zekere belo ning op het extra geïnvesteerde risico-dragend kapitaal. Als een verdere tegemoetkoming worden de bepalingen omtrent de verliezen-compensatie uitgebreid. In een volgende artikel hopen we hier nog nader op in te gaan. Paus Pius XII sprak 150.000 mensen toe Kroningsplechtigheid wordt niet uitgesteld Premier Churchill heeft vannacht om twaalf minuten over twaalf (Ne derlandse tijd) in het Lagerhuis medegedeeld, dat koningin Mary twintig minuten over elf (Nederlandse tijd) was overleden. In het officiële bulletin wordt gezegd, dat de koningin vreedzaam slapend is heengegaan. Zij was bijna 86 jaar oud. De koningin zal in Windsor Castle bijgezet worden, naast haar echtgenoot, George V en George VI, de zoon, die zij overleefde. Naar verluidt, zal de kroningsplechtigheid van de jonge koningin in pik geval doorgaan. wapen werden door het publiek al- 1 tijd met veel interesse gevolgd. In de laatste jaren vóór de dood yan koning George V, die toch nog' in 1935 zijn zilveren regeringsjubi- j leum kon vieren, had koningin Mary i veel zorgen om de gezondheid van I j haar echtgenoot en het volk betoon de in deze jaren haar een hartelijk medeleven. Maar ook toen de dood j toesloeg, bleef koningin Mary zich bewust van de waardigheid van het koningschap. Haar eerste daad na dat George V de geest had gegeven, was te buigen voor haar zoon Ed- j ward, troonopvolger r n nieuw hoofd van de familie, en zijn hand te kus sen. De troonsafstand Binnen een jaar trof haar nieuw groot leed, toen Edward afstand deed Vdn 'de troon nog voordat hij ge kroond was. Als koningin-moeder yerwierp zij deze daad doch als moe der bleef zij haar zoon genegen, en 2}ij wist deze tegenstrijdige gevoe lens tot harmonie te brengen in haar uiterlijke optreden. Na de tweede wereldoorlog keerde yjij terug naar Marlborough house in Londen. Inmiddels was haar de jongst overgebleven zoon, de hertog van Kent. ook ontvallen. Hij vond in 1942 de dood bij een vliegtuigon geluk. Het laatste grote verlies leed zij in 1952, toon koning George VI na herhaalde ziekte kwam te overlijden. Haar dokters raadden haar aan. de begrafenis niet bij te wonen, doch zij was aanwezig in Westminster Hall, toen het stoffelijk overschot daar werd opgebaard, en zij liet niets van zwakte blijken. Achter een raam staande in haar palcis sloeg zij het voorbijtrekken van de begrafenisstoet naar Pad- dington Station gade. en zij wuifde even met de hand ten laatste, af- scheid. STANDAARD GING NEER. "oen het allerlaatste bulletin bij y.t rlborough House werd uitgehan- ;en, werd de persoonlijke standaavd van koningin Marv neergehaald. De mannen onder de menigte, die zich voor het paleis had verzameld, ont blootten het hoofd, vele vrouwen weenden. De B.B.C. enderbrak het program- ia en maakte het overlijden bekend. Daarna zweeg de zender Dinsdag hebben koningin Elizabeth en andere leden vin de koninklijke familie een kort bezoek aan koningin Mary gebracht. Ieder bleef enkele minuten aan het ziekbed der oude ko ningin. De „princess royal" de enige dochter van koningin Mary bleef de gehele avond in Marlborough House. De hertog van Windsor bracht Dins dag in het geheel drie bezoeken aan Marlborough House. Het testament van de overledene zal geheim blijven Het zal waar schijnlijk na de begrafenis in de kring van de koninklijke familie worden voorgelezen Koningin Mary bezat een tamelijk aanzienlijk vermo gen, waarvan de hertog van Windsor de eerste erfgenaam is. 150.000 mensen luisterden naar Paus Pius XII en ontvingen van hem de zogen, toen hij op het balkon van de St. Pieter te Rome verscheen, voor de eerste maal na zijn ziekte. Te Parijs en omgeving Gisteren zijn te Parijs en in de voorsteden op grote schaal huiszoe kingen verricht in alle communisti sche vakverenigingsgebouwen. Tevens zijn vier arrestatiebevelen uitgevaardigd tegen de voornaamste leiders van rode vakccnlralcn, onder I wie Frachon, secretaris van de C.G. Naar men verwacht, zal de rouw- i T. Twee van hen, Molino en Tollet tijd. waaromtrent nog nadere mede- 1 zijn gearresteerd, beide anderen had- delingen zullen «worden gedaan, den lucht gekregen van de razzia's veertig dagen duren. Waarschijnlijk en hadden hun woning bijtijds ver zal het stoffelijk overschot van ko- j laten. Tevens werd André Stil, ningin Marv vóór de begrafenis hoofdredacteur van de (communis- korte tijd te Londen opgebaard i tische) „Humanité" en winnaar van worden. een Stalinprijs, in arrest gesteld. Waarschijnlijk zal de uitvaart- j dienst niet worden gehouden in De operatic, die om zes uur gister- Westminster Abbey, daar hier reeds j morgen begon, werd de gehele mor- voorbereidingen voor cle kroning j gen voortgezet en geschiedde op in- aan de gang zijn, doch in de St. structies van de militaire autoriteiten. Pauls kathedraal. De huiszoekingen toch zijn gemo- Ze vroegen asyl LEED BLEEF HAAR NIET GESPAARD Koningin Alary is door het Britse volk altijd oeschouwd als het sym bool en de verpersoonlijking van het koningschap. Zij dwong ontzag af aoor haar statige lichaamshouding en toegenegenheid door het medeleven en de warme belangstelling, welke men achter haar uiterlijke gestreng heid wist. „Mijn moeder is er in opgevoed de plicht, in de stoicijns-Victoriaan- se zin, vóór ai het andere te stellen", ldus staat geschreven in de memoi res van koningin Mary's oudste zoon. cle huidige hertog van Windsor, wiens afstand van de troon in 1936 om wille van een vrouw één van de grootste zorgen van haar leven is geweest. „Voor mijn moeder was de monarchie iets heiligs en de souve- rein een aparte persoon", aldus de hertog. Koningin Mary'« invloed op het britse koningschao zal zich blijven handhaven In zoverre zij de hand heeft gehad in de opvoeding van haar thans regerende kleindochter. Koningin Mary is gedurende 26 jaar de koningin-gemalin geweest van koning George V en na diens dood zestien jaar lang de koningin moeder. Na het overlijden van ko ning George VI op 6 Februari 1952 werd zij de koningin douairière. Bij alle veranderingen, welke het aanschijn van onze eeuw op tech nisch en anaer gebied onderging, bleef zij zienzelf gelijk, aldus zegt men van haar Doch ouderwets wilde men haar niet noemen, of alleen in die zin, waarin een statige middel eeuwse kathedraal „ouderwets" ge noemd kan worden Koningin Mary was een echte Lon- dense. Zij werd op 26 Mei 1867 gebo ren in het Kensington-paleis als dochter van de hertog van Teek en prinses Mary van Cambridge. Haar vaders titel was Duits doch de her tog verkreeg de Britse nationaliteit. STATIGE WAARDIGHEID. Veel droefheid neeft zij in haar leven ondergaan, doch door alles heen behield zij haar statige waardigheid. In 1891 verloofde zij zich met Ed ward, hertog van Clarence. Deze stierf enkele maaiden later aan de griep en prinses Mary trok zich te rug naar Zuid-Frankrijk, waar zij bijna twee jaar bleef In 1893 verloofde zij zich niet de jongere broer van de overledene, prins George en zij huwden op 6 Juli van hetzelfde jaar in de koninklijke kapel van het St. James paleis. Een jaar later werd het eerste kind, Ed ward, geboren, die prins van Wales en troonopvolger zou worden, doch afstand moest doen van de troon. In de elf jaren daarna schonk zij nog het leven aan een dochter, de „prin cess royal", en nog vier zonen, na melijk de latere koning George VI, de hertog van Gloucester, de hertog Kent en prins John De laatste stierf reeds op veertienjarige leef tijd in 1919. In haar jeugd werd koningin Mary als zwak van gezondheid beschouwd en dit maakt haar in hèt latere le ven immer getoonde energie en on vermoeibaarheid des te merkwaar diger. Zij maakte met haar echtgenoot twee grote reizen door het impe rium, namelijk in 1901 naar Austra lië en vier jaar later, toen haar echtgenoot prins van Wales gewor den was. naar India. Als koningin Haar grote rol begon zij te spelen, toen zij in 1910 koningin-gemalin werd bij de troonsbestijging van haar echtgenoot als koning George V. Haar plichten als koningin-gemalin, echtgenote en moeder vatte zij op sis een en hetzelfde. Zij voedde haar kinderen op in een geest, welke hen geschikt moesten maken om hun la tere openbare plichten te vervullen. En wat men zozeer in haar waar deerde was, dat zij bij al haar waar digheid toch eenvoudig bleef. Zij hield veel van toneel en me nigmaal werd een klein theater met haar bezoek vereerd, wanneer er iets goeds te zien was. Op tentoonstel lingen kon zij uren lang rondwande len en diepgaande belangstelling to nen, als dat zo uitkwam in hoeken en gaten porrend met de paraplui of parasol welke zij immer bij zich had. De bewegingen van dit hand- Omtrent het Tsjechische vliegtuig, dat gisteren met vluchtelingen op het vliegveld van Frankfort is ge land, wordt vernomen, dat de gezag voerder met behulp van drie pas sagiers, o.w. een vrouw, tijdens de vlucht de verdere leden van de be manning wist te overmeesteren en daarna koers zette naar Frankfort. De piloot en zijn drie „medeplich tigen" vroegen onmiddellijk om asyl, terwijl twee andere passagiers ten slotte ook maar besloten niet meer naar hun vaderland terug te keren. Een technicus van dc Skodafabrie- ken te Pilsen, die tijdens de oorlog bij dc Britse luchtmacht had ge diend, had reeds twee jaar geleden met zijn echtgenote het plan opge vat naax- het Westen uit te wijken Ten slotte vonden zij een piloot van dc Tsjechische luchtvaartmaatschap pij, de 24-jarige Miroslav Slovak be reid hen te helpen, terwijl zich la ter ook nog een vierde man, een in genieur van de televisie, zich bij de groep voegde. Slechts deze vier mensen wisten wat er ging gebeu ren. toen zij uit Praag vertrokken. Halverwege de route zwenkte de gezagvoerder langzaam naar het Westen, en toen het toestel ten oos ten van München boven de Duits- Tsjechische grens was gekomen, be gaven twee van dc vier „samen zweerdera" zich naar de cockpit en sloegen de marconist neer, terwijl zij de tweede piloot dwongen op zijn plaats tc blijven. De technicus riep daarna het vlieg veld van Frankfort op en vx-oeg om de verzekering dat zijn groep poli tiek asyl zou krijgen. Ongeveer een half uur nadat het gesprek was be gonnen, kreeg deze voormalige mar conist van do R.A.F. toestemming op het militaire gedeelte van hot vlieg veld te Frankfort te landen. Hoewel het derde lid van het com plot in dc cabine was gebleven om dc andere passagiers in de gaten te houden, schijnt geen van hen tc hebben bemerkt, wat cr aan de hand was, voordat dc Dakota in Frank fort was geland. Dc twee andere passagiers, een Engelse leraar, die een jaar geleden was ontslagen, en oen ax-chitect vroegen toen ook poli tiek asyl aan. De 23 pasagiers, die naar Tsjecho- slowakije terug willen gaan, worden op het vliegveld vastgehouden. De op het vliegveld van Frankfort gelande Tsjechen zijn blijkbaar blij met hun vrijheid tiveerd door de zaak, die op 't ogen blik bij een Parijse rechtbank aan hangig is, en waarin gesproken is „van een aanval op het moreel van het leger cn van het land". Als ge volg hiervan waren reeds enkele ar restaties verricht, terwijl tevens toe stemming was gevraagd vervolging in tc stellen tegen vijf communisti sche parlementsleden, onder wie Du- clos en Marty (welke laatste inmid dels uit dc partij is gestoten). Een eerste reeks huiszoekingen in Parijs cn vele proviciestcdon had reeds plaats gehad op 8 October, ter wijl de resultaten van voorgaande razzia's in Mei cn Juni 1952 in Parijs cn Toulon, hadden bewezen, dat het ministerie van Defensie direct bij dc activiteit van de communisten geïn teresseerd was. Tot nu toe is nog geen melding ge maakt van demonstraties, maar wel heeft het C.G.T. een oproep gedaan aan dc wex'kcnde klasse om „machti ge betogingen" te houden, Joc Noramann en Marcel Willard, twee van dc voornaamste advocaten van de communistische leiders, ver klaarden, dat dc operatie thans was uitgevoerd omdat zij moest samen vallen met het vertrek van Rcné Mayer naar Amerika. „Maycr wil in Washington aankomen met do hoof den van communisten in zijn koffer", zeiden zij. Prins dankt voor hulp Prins Bernhard heeft Dinsdag bij een plechtigheid in de Nederlandse ambassade te Washington ter afslui ting van de hulpactie in de V.S. ten bate van de slachtoffers van de wa tersnood in Nederland bekend ge maakt, dat in het geheel 2.253.287 dollar bijeen is gebracht. Op het hoofdkantoor van „Holland Flood Relief Inc." to New York werd eon bedrag van 765.401 dollar ont vangen, terwijl plaatselijke comité's ciders in het ïand 1.055.689 dollar in zamelden. Daarex.boven maakten an-- dere organisatie- in dc V.S. een be drag van 432.196 dollar over. De bijeenkomst werd bijgewoond door vertegenwoordigers der instel lingen en org. .nisaties, dio tot het welslagen der actie hebben bijgedra gen. In een rede, die werd uitgezon den via radio en televisie, zcidc de Prins, dat dc hulp van het Ameri kaanse volk een „inspirerend betoon van edelmocdigheic en menselijke saamhorigheid" is die nooit door het Ned ex-lam.se volk zal worden verge- 85.1 millioen gulden De stand van het Nationaal Rampenfonds is tot Dinsdag avond 85.100.000.hetgeen ten opzichte van Maandag avond een stijging is van 500.000.—. JCatxeÜje Wie het zoete wil hebben, moet het vaak eerst zuur verdienen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1