S)e C^idteSoii/fccmt Praag voelt zich ondermijnd Franse premier naar Washington Het Balkanpact geratificeerd Faroek ongewenst" in Italië Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 24 MAART 1953 44ste JAARGANG No. 12846 ROME WIL FAROEK KWIJT Papengracht 32» Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826» Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., 6 6.p. kwart. Franco p. p. 1 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 LENTELUCHT? LIET IS GEEN WONDER, dat het Westen na Stalins dood scherp let op elke verandering van de wind ach ter het IJzeren Gordijn. Nu zit er in derdaad iets in de lucht, dat zou kunnen wijzen op een nieuwe lente en een nieuw geluid. Of is het slechts de voorjaarsverwachting, welke de volken er toe drijft, een nieuwe wind op te snuiven? Wij weten nog niet, wat het te be duiden heeft, maar er zijn de laatste dagen dingen gebeurd, welke op zichzelf wel niet .zo buitengewoon zijn, maar die wij niet meer ver wachtten uit het Oosten. Moskou wordt waarlijk beleefd en menselijk! Zo zijn we getroffen, door het feit, dat generaal Tsjoeikof in zijn 0 nota over het neerschieten van het Britse vliegtuig zijn spijt betuigd heeft over de dood van de Britse piloten. In het diplomatie ke verkeer in het Westen is dat heel gewoon, maar voor een Rus is dat een opzienoarena geluid. Dat ae generaal daaraan een voorstel verbond tot het houden van een conferentie om zul ke incidenten voortaan te vermijden, doet ook al prettig aan. Vervolgens heelt Molotof er in toegestemd om bij de Noord-Ko- reaanse regering stappen te doen tot vrijlating van enige Britten, die sinds 19oU tc beoei gevangen zitten, zon der enige andere misdaad beèaan te hebben dan dat zij Engelsen waren en net in Seoel vertoefden toen de Noord-Koreanen er kwamen binnen vallen. Een toezegging van simpele menselijkheid, maar wij zijn van Mo lotof niet veel gewend. Ten derde is er de uiting van Malenkof, die geen reden ziet waarom de kapitalistische en de communistische werelden niet in vrede naast elkander zouden kun nen leven. Dat is weliswaar geen nieuw geluid, want dat zei Stalin ook, maar deze keer wordt er in de Russiche radio en in de Russische pers meer nadruk op gelegd dan vroeger ooit gebeurd is. Tegelijk met deze (overigens nogal bescheiden) serie vriendelijkheden wordt een andere koers zichtbaar in de groepering aar de top. Het is sterk opgevallen, dat Malenkof de leiding van de communistische partij heeft afgestaan aan een ander en slechts het premierschap heeft overgehou den. Tot nu toe was het secretariaat- generaal van de partij „de" grote sleutelpositie tot alle macht. Wat was de reden? Had Malenkof moeten ca pituleren of zat er wat anders ach ter? Werd bijv. met opzet de invloed van de partij naar achteren gescho ven? Wie zal het zeggen? Maar het verloop van zaken in Praag schijnt te wijzen op een zekere systematiek, want ook daar werd na Gottwalds dood de leiding van de par tij gescheiden van de leiding der re gering en naar men mag aanne men onder de welwillende supervi sie van de Russische gasten, die juist te Praag waren om kameraad Gott- wald de laatste eer te bewijzen. Zij hebben trouwens tot hun grote vol doening kunnen zien, dat zelfs een be grafenis te Praag net zo geregeld wordt als in Moskou zelf. Of het één met het ander verband houdt, kunnen wij thans nog niet on derscheiden; evenmin of het gunstig dan wel ongunstig zal blyken te zijn voor de terugkeer van een werkelijke vrede in de wereld. Maar er is enige verandering te be speuren in de lucht en in het we reldje der Verenigde Naties heeft men er de kop reeds vol van. Daar heerst een gespannen lente-verwach ting naar de terugkeer van Wisjinski, de permanente vertegenwoordiger van Moskou bij de Ver. Naties. Hij wordt Donderdag as. terug verwacht en men is nieuwsgierig naar zijn nieuwe instructies. Er lopen reeds al lerlei gedienstige afgevaardigden rond met de vinger op de lippen, die iedereen bezweren om elk onder werp, dat de ontluikende verzoenings gezindheid zou kimnen schaden, voor het ogenblik onbesproken te laten. Laat het zonnetje schijnen en ieder een glimlachen van louter mensen- min als Wisjinski binnenkomt; hij mocht anders weer eens bevriezen. Wij geloven, dat als Wisjinski's in structies, zó luiden, hij al bevroren is, en als ze anders luiden, hij zelfs aan de Noordpool zou smelten van voor komendheid. Moskou verzet de bakens niet als het daartoe geen gegronde redenen heeft, voor vriendelijke glimlachjes is het niet vatbaar. Door de Stem van Amerika Vaclac David, de Tsjechoslo waakse afgevaardigde in de politieke com missie der Verenigde Naties te New York, heeft in de zitting van gisteren beweerd, dat de Amerikaanse straal jager, die 10 Maart neergeschoten door straaljagers van de Tsjechoslo- waakse luchtmacht, het luchtruim bo ven Tsjechoslowakije had geschon den door veertig kilometer over de grens te vliegen. De Amerikaanse pi loot had een sein) tot landen gekre gen, maar hij had daar geen acht op De Tsjechoslowaakse afgevaardig de verzekerde, dat zijn land alle po gingen tot inmenging van buitenaf tegenging en zette zijn rede voort met te zeggen, dat de Stem van Amerika en Radio Vrij Europa werden ge bruikt voor vijandelijke doeleinden, terwijl er in die uitzendingen werd opgehitst tot moord op figuren in het Tsjechoslowaakse openbare leven. Bovendien gaf de Amerikaanse ge heime dienst via die radiostations be richten in code aan Amerikaanse agenten op Tsjechoslowaakse bodem. De Amerikaanse afgevaardigde Henry Cabbot Lodge ontkende, dat zijn land ondermijnende acties in Tsjechoslowakije voerde en noemde de communistische staatsgreep van 1948 „het meest schreeuwende voor- Oostenrijks kabinetscrisis De Oostenrijkse president Körner heeft de Volkspartij (R.K.) gisteren een nieuwe kans gegeven om een nieuw kabinet te vormen. Hij ver leende een formatie-opdracht aan de voorzitter van de partij, Julius Raab, in plaats van de aftredende kanselier Figl, die de opdracht heeft moeten teruggeven. In politieke kringen leidt men uit Figl's falen af, dat de gematigde ele menten in de Volkspartij, die de sa menwerking met de socialisten wil len voortzetten, het pleit verloren hebben. Een Katholieke regering on- 61-jarige Raab zou slechts beeld van ondermijning". In 1951 had de Amerikaanse regering een som van honderd millioen dollar uitge trokken, waarvan vijf-en-negentig millioen was gebruikt om vrije lan den te helpen vrij te blijven. Met de rest had men politieke vluchtelingen uit de landen van het Russische blok geholpen. Het debat in de politieke commis sie ging over de beschuldiging van Tsjechoslowakije, dat Amerika zich in zijn interne aangelegenheden mengde. L. N. Palar, de Indonesische afgevaardigde, had zijn voorstel in getrokken om de agenda te verande ren en voorrang te verlenen aan de Poolse resolutie, welke bespreking wenst van „maatregelen ter vermij ding van een nieuwe wereldoorlog" Prins Bernhard in de V.S. Prins Bernhard heeft Maandag ochtend een bezoek aan de kantoren van „Holland Flood Relief Ine" (de Amerikaanse hulporganisatie voor de overstromingsslachtoffers) gebracht. Tezamen met elders in de Verenigde Staten binnengekomen gelden bij plaatselijke comité's heeft het totale bedrag thans de som van een mil lioen dollar overschreden. De offi ciële mededeling van het totale be drag zal vandaag in Washington worden gedaan in een door Prins Bernhard bij te wonen plechtigheid, die de hulpactie voor Nederland in de Ver Staten zal besluiten. Vanmiddag vertrekt Z.K.H. per Amerikaans militair vliegtuig naar Prutsenaan een straalvliegtuig Noch Polen noch Amerika voelde I Washington, waar hij vier dagen zal voor die agendawijziging. blijven. Overleg over E. D. G. De Franse premier Mayer vertrekt vandaag met 'n delegatie naar Wash ington om met de nieuwe Ameri kaanse regering besprekingen te voe ren, terwijl de Franse ratificatie van het verdrag voor het Europese leger nog steeds in de lucht hangt. Frank rijk aarzelt door te tasten, omdat het de zeggenschap over zijn strijdkrach ten zou moeten afstaan aan een in ternationaal orgaan en omdat de Franse Vergadering nog niet uitge maakt heeft of de voorgestelde aan- schap zal vrijwel zeker onderwerp van de driedaage beprekingen uitma ken. Verder zal ook de oorlog in In dochina tegen de communistische Vietminh-rebellen aan de orde ko men. De jongste bezoeken van maar schalk Juin, de Franse opperbevel hebber van de geallieerde landstrijd krachten in Midden-Europa, en van generaal Mark Clark, de Amerikaan se opperbevelhebber der Verenigde Naties in Korea, hebben de grond slag gelegd voor een strategische sa menwerking in het Verre Oosten. In de afgelopen maanden is het Amerikaanse begrip voor de Franse vullende protocollen in haar ogen moeilijkheden in Indo-China aan voldoe-nde waarborgen geven voor de zienlijk toegenomen. De Noord-At- Franse belangen. De Europese Defensie Gemeen- Op zoek naar een candidaat De vijf permanente leden van de Veiligheidsraad, die gisteren verga- derd hadden over de naam van een de Vietnam tot stand moet komen, lantische Verdragsorganisatie heeft de oorlog in Indo-China erkend als een onderdeel van de Westerse wor steling tegen de communistische agressie. De Franse regering dringt aan op meer Amerikaanse financiële hulp voor deze strijd, die voor de Franse begroting een tekort van on geveer 3 milliard gulden oplevert. De beide regbringen schijnen het er over eens te zijn, dat er zo spoe dig mogelijk een nationaal leger van geringe meerderheid in de nieuwe secretaris-generaal der Ver- j maar de Fransen wensen de - - I nni/T^/\ Mnline i i i (nAn nnrrn^n trtn VOfïOpncnll an 4 n \Tlir Nationale Raad (Tweede Kamer) be schikken en er zouden binnen een paar maanden nieuwe verkiezingen nodig zijn. De Volkspartij heeft bij de verkiezingen op 22 Febr 74 zetels gekregen, de socialisten 73, de uiterst rechtse bond van onafhankelijken 13 en de communisten 4. Raab stond in de jaren dertig aan het hoofd van de anti-Marxistische Heimwehr-militie. Hij staat bekend als een fel tegenstander van de so cialisten en men verwacht dan ook niet dat hij met hen tot een vergelijk zal kunnen komen, zoals president Körner wenst, WERVELSTORM IN AUSTRAUe. De kleine Australische havenplaats Onslow, 1.200 km. ten Noorden van Perth, is Zondagvond door een wer velstorm geteisterd. Volgens de laat ste berichten zijn alle huizen in Onslow door de storm, die een snel heid had van 180 km. per uur, be- Hoge golven hebben de pier ge deeltelijk verwoest. Van slachtoffers is geen melding gemaakt. enigde Naties, zijn uiteengegaan, zon der het eens te worden over een can didaat. Een hooggeplaatste woordvoerder heeft verklaard, -lat het zeer wel mo gelijk is, dat men de pogingen, om een nieuwe secretaris-generaal te vin den, voorlopig zal opgeven, als de veiligheidsraad er ook vandaag niet in slaagt, een man te vinden die voor het Oosten en het Westen aanvaard baar is. In dat geval zou de Algemene Vergadering Trygve Lie waarschijn lijk verzoeken zijn verzoek om ont slag in te trekken. België begint met televisie De fabriek van Pye te Cambridge heeft een order ter waarde van 70.000 pond sterling ontvangen voor de uit rusting van twee volledige televisie studio's voor de Belgische televisie. Deze order werd in Engeland ge plaatst ondanks scherpe concurrentie uit Nederland, Frankrijk, Duitsland en de Verenigde Staten. uitein delijke zeggenschap te verkrijgen over elke vorm van Amerikaanse hulp aan Indo-China. Hoevele mannen zouden het werkje van de/c grondmechaniciens niet graag overnemen, om zelf eens wat te kunnen „prutsen" aan deze T-33 een straal vliegtuig, dat vooral voor proefvliegen wordt gebruikt. „Kop" en „staart" van het vliegtuig kunneu zoals U ziet worden gescheiden, wat de werkzaamheden aan het vliegtuig zeer ten goede komt, en vergemakkelijkt. Dit toestel is gestatlonncerd op Okinawa. Door Belgrado en Athene De Joegoslavische Nationale Ver gadering heeft gisteren met algemene stemmen het verdrag voor vriend schap en militaire samenwerking met Griekenland en Turkije geratificeerd. Zodra alle drie landen het pact, dat op 28 Februari werd gesloten, be krachtigd zullen hebben, wordt het van kracht. Joegoslavië zal de over eenkomst laten inschrijven op het se cretariaat-generaal der Verenigde Naties. Vice-president Kardeij verdedigde het accoord als plaatsvervanger van Tito, die met de „Galeb" onder En- Moet hij eruit? De Egyptische regering heeft ge protesteerd tegenn het verblijf van ex-koning Faroek in Italië, zo heeft een hooggeplaatste zegsman van het Egyptische ministerie van Buiten landse Zaken meegedeeld. Volgens zijn zeggen zou de Italiaanse regering dit protest ook hebben aanvaard en Faroek te kennen hebben gegeven, dat een verder verblijf in Italië niet meer gewenst is. De zegsman deelde mee, dat Fa roek in Italië een vlugschrift heeft gepubliceerd, dat tegen premier Na- guib en het Egyptische volk is ge- H.M. de Koningin weer in het rampgebied Bisschop stierf in gevangenis Naar in Vaticaanstad vernomen wordt, is de Poolse bisschop van Katowice, mgr. Stanislas Adamski, in gevangenschap overleden. De 78-ja- rige bisschop was vorig jaar gearres teerd. In December van het vorige jaar verklaarden Vaticaanse kringen, dat b»j een nieuwe golf van arrestaties van hoge Katholieke geestelijken in Pojen o.a. mgr. Adamski en de bis schop van Krakau, mgr. Baziak, wa ren aangehouden. Maandag heeft H. M. de Koningin weer getroffen gebieden in Zeeland bezocht. Zij begaf zich o.a. naar Rilland Bath, Kruiningen en Oostdijk, waar zij zich onderhield met nabestaanden van de slachtoffers. Velen vertelden H. M. over hun zorgen en het verdriet, dat zij na de ramp te dragen kregen. H. M. en een Zeeuwse vrouw op de dijk bij Oostdijk. richt. Indertijd heeft Egypte aan ex- koning Victor Emanuel van Italië toestemming verleend, zich in Egyp te te vestigen, op voorwaarde echter, dat hij zich op geen enkele wijze met de politiek zou inlaten. De publicatie van Faroek's bulle tin en zijn andere acties worden ech ter door de Egyptische regering als politieke activiteiten beschouwd, al dus de zegsman, en als zodanig ver oordeeld. De Egyptische ambassade te Rome was overigens evenmin als de pers dienst van het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken van het pro test op de hoogte. De Britten kunnen weer reizen De Britse regering heeft gisteren bekendgemaakt, dat dc toewijzingen van reisdeviezen voor Britse toeristen in het buitenland van 25 tot 40 pond per jaar opgevoerd zullen worden. Ook zal de controle op particuliere importen uit het buitenland, voorna melijk uit Westeuropese landen, iets minder streng worden. Deze maatre gelen weerspiegelen de verbetering in de Britse financiële positie. Thorneycroft, de Britse minister van Handel, verklaarde in het La gerhuis, dat Groot-Brittannië door deze maatregelen) ongeveer per jaar 40 millioen pond meer aan toerisme c-n import zal uitgever* HU voegde daaraan toe dat Engeland hoopte dit geld terug te verdienen door meer orders in West-Europa te kunnen plaatsen. Richard Butler, de Engelse minister van Financiën, heeft op de ministers- vergadering van de Raad voor Euro pese Samenwerking te Parijs nader medegedeeld, dat Engeland het vaste land niet in het ongewisse zal laten als het pond sterling omwisselbaar wordt gesteld. Engeland zal deze stap zeer waarschijnlijk niet binnen twaalf maanden kunnen ondernemen. De zelfde tijd zal Engeland lid blijven van de Europese Betalingsunie (EB U) waarbij het nog een tekort h^eft staan van 300 million De verrui ming van de Engelse importen zal het percentage van de niet-officiële in voer uit West-Europa, die niet gebon den is aan kwantitatieve beperkin gen, doen toenemen van 44 tot 58. Ook West-Duitsland heeft het per centage der vrij verhandelbare goe deren verhoogd en wel van 84.4 tot 90. gels escorte op dc thuisreis is van zijn bezoek aan Londen Hij verklaarde gaarne te zullen zien, dat Italië zich bü het verdrag zou aansluiten. Het pact en maarschalk Tito's bezoek aan Engeland hebben aangetoond dat dc internationale positie van, Joegoslavië sterker is dan ooit te voren, zo ver klaarde Kardeij onder donderend ap plaus. Wladimir Dedeijcr, de biograaf van Tito, die voorzitter is van de commis sie voor het buitenlandse beleid van de Nationale Vergadering zcide, dat ook andere Balkanlenden tot het pact kunnen toetreden. De Joegoslavische regering zou zich zeer verheugen als Albanië, dat thans een Sowjct-satel- liet is, zijn vrijheid en onafhankelijk heid zou herwinnen. Joegoslavië kon niet tot de NAVO toetreden, omdat zijn leger niet onder buitenlands op perbevel kan staan, aldus Dcdeijer. Generaal Otmar Kreacic zeidc, dat Roemcndë, Hongarije en Bulgarije thans bijna een millioen man onder de wapenen hebben, afgezien van de Sowjetstrijdkrachten, die in deze sa tellietstaten staan. De landen van het nieuwe Balkanpact beschikken over 60 a 70 divises. Het Parijse blad „Lc Monde" ver neemt, dat de drie genoemde satellie ten een communistisch Balkanpact gesloten hebben, dat als tegenhanger van het andere pact, te Boekarest ge tekend, zou zijn voornamelijk een militaire strekking zou hebben. Het Griekse parlement heeft het Balkanpact gisteravond eveneens ge ratificeerd. Vandaag nieuwe atoomproef? Een woordvoerder van de commis sie voor atoomenergie heeft in de nacht van Maandag op Dinsdag ge zegd, dat nog een groep Amerikaanse nuntairen een atoomproef krijgt te doorstaan. De woordvoerder zeide, dat de weersvooruitzichten gunstig lijken voor een atoomproef op Dinsdagoch tend. Het is echter mogelijk, dat een wind uit de richting van de kust van de Stille Oceaan uitstel nood zakelijk maakt. Ongeveer 1.300 militairen wachten op hun beurt om in loopgraven na bij het proefterrein bij Las Vegas een atoomontploffing tc ondergaan. Een onbemand jachtvliegtuig, dat door een moedervlicgtuig zal worden bestuurd, zal dot_r het centrum van de ontploffing vliegen. Bij de ontploffing van vorige week werd deze proef afgelast. 84.6 millioen gulden De stand van het nationaal rampenfonds was Maandag avond 84.600.000. Dit is ten opzichte van de stand van Zaterdagavond een vermeer dering van 400.000. JCavcettje Ervaring opdoen is rijk worden door te verliezen. Ernst von Wildenbrück.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1