Burgemeester mr+ J* P+ de Herder met zeer groot enthousiasme ontvangen MAANDAG 23 MAART 1953 DE LE1DSE COURANT 1WEEDE BLAD - PAGP9A 4 Koudekerk is geen wees meer Vele sprekers voerden het woord Zaterdagmiddag verkeerde Koude kerk in feeststemming. Op de eer ste lentedag haalde deze gemeente aan de Rijn haar nieuwe burge meester in. Vele vlaggen wapperden vrolijk in een frisse Noordenwind. Zelden waren zoveel mensen op straat als deze middag. Heel Koude kerk was uitgelopen om de burger vader te verwelkomen. Om 2 uur arriveerde mr. De Her der met zijn echtgenote en 3 kinde ren aan de grens van Koudekerk bij Alphen. Zij werden ontvangen door het comité van ontvangst, gevormd door de beide wethouders Molema en v. Vegten, ds. Haspers, ds. Poort en de heer C. J. Zuijdwijk. Namens de burgerij sprak ds, Haspers, em. predikant, Spr. achtte het een groot voorrecht, dat hij de burgemeester aan de grens der gemeente mocht verwelkomen op deze voor Koude kerk zo blijde dag, waarop een har- tewens in vervulling is gegaan. Hij hac! de beste verwachtingen en hoop te dat God de burgervader moge sie ren met de gaven van wijsheid en vastberadenheid en dat hij met vaste hand de gemeente moge regeren in deze zo ernstige tijd. Met een drie werf hoera sloot spreker. Hierna bood de 9-jarige Henni van Vegten mevr. De Herder bloemen aan. Na een woord van dank van de burge meester ging men per rijtuig in d« richting van het dorp. In optocht. Bij garage Molema stonden ver schillende deputaties opgesteld, om de burgemeester te ontvangen. Na een korte begroeting ging het in op tocht naar het Raadhuis. De optocht werd gevormd door het muziekkorps „Kunst na Arbeid", de landelijke rij- vereniging „De Rijnruiters", de Na tionale Reserve van Koudekerk, de gymnastiekvereniging „Aspasia", de Voetbalvereniging Koudekerk, de E. H.B.O. en de Brandweex-, volledig uitgerust. Om kwart voor drie arriveerde de stoet bij het Raadhuis. Nadat de bur gemeester en zijn familieleden wa ren uitgestapt jiam hij het défilé af van bovengenoemde deputaties. Tus sen een haag, gevormd door de Rijn- ruiters, begaf het gevolg zich naar het Raadhuis. Toen de burgemeester na enkele minuten op het bordes verscheen werd hij toegezongen door de schpoljeugd. O.l.v. de heer C. Stroo zong de jeugd achtereenvol De 9-jarige Heiwie van Vegten bood mevr. De Herder bloemen aan. Foto N. v. d. Horst. In een open rijtuig reed burgemees ter mr. De Herder zijn gemeente bin nen. Hij was vergezeld van zijn vrouw en drie kinderen. Foto N. v. d. Horst. gens: „Welkom burgemeester" en „Gelukkig is het land". Twee kleine peuters, t.w. Tiny Dorrepaal en Ans- je de Wit Gd., boden hierna wat ver- 1 legen mevr. de Herder bloemen aan. De muziekvereniging „Kunst na Ar beid" speelde 2 strophen van het Wilhelmus. Hiermede was het bui tengedeelte van de ontvangst afgelo pen en begaf men zich naar de bo venzaal van café de Bruin waar de installatie van de nieuw-benoemde burgemeester plaats had. In deze stampvolle zaal merkten we o.m. op: mr. Dinger, chef van het kabinet van de Commissaris van de Koningin, burgemeesters van de aan grenzende gemeenten, de burge meester van Voorschoten, burg. Ver heul en zijn echtgenote, pastoor C. Koene, ds. Poort, notaris H. Bakker, dr. H. A. Blaauwendraad, majoor Warmoltz en adj. Kronenburg van de Rijkspolitie, het gemeente personeel en vele anderen. Bij de aanvang van de vergadering werden de burge meester en zijn echtgenote ingehaald door het comité van ontvangst, be staande uit de raadsleden Heemskerk en Geerlof. De installatie. Na de opening van de vergadering sprak loco-burgemeester T. Molema een kort welkomstwood. Hij heette de burgemeester en zijn echtgenote hartelijk welkom in deze bijzondere raadsvergadering. Vervolgens las de heer Corts, loco-secretaris, het Kon. Besluit voor, waarbij mr. J. P. de Herder werd benoemd tot burge meester van Koudekerk a, d. Rijn. Hierna hernam wethouder T. Mo lema het woord, waarbij hij zich eerst tot de burgemeester richtte. Hij sprak de wens uit, dat de blik van de burgemeester zich tot buiten de grenzen van de gemeente Koudekerk moge uitstrekken. Deze bredere blik is nodig daar de gemeentegrenzen te eng zijn. Er moet gewerkt worden in streek- c.q, provinciaal verband omdat we alle.n verbonden leven. Hij namens de E.H.B.O. afd. Koudekerk; vergeleek Koudekerk levend met de de heer W. de Herder, de jongste andere gemeenten als diverse gezin- J broer van de burgemeester namens nen in één woning, waar een goede j de familie; J. v. d. Heyden. namens samenwerking ook absoluut noodza- de Chr. Middenstand; G. Rijsdam, kelijk is. Vervolgens richtte hij zich oud-directeur van het Verpleeghuis; tot mevr. de Herder. Hij wees haar T. Molema, voorz. A.R. Kiesver. op het artikel van het Burgerlijk Tot slot bracht burg. De Herder Wetboek, waarin staat dat de vrouw dank aan alle sprekers en spreek - de man volgt. Vrolijk gelach volgde sters. op zijn mededeling, dat thans het Van de receptie voor de burgerij omgekeerde het geval was, daar de werd een zeer druk gebruik gemaakt, burgemeester zijn echtgenote eerst een dag later naar Koudekerk volgde. Tot slot richtte hij zich met hartelij ke gelukwensen tot de moeder van de burgemeester. Daarna volgde het ceremonieel van het omhangen van de ambtsketen waarbij het voorzit terschap van de raadsvergadering lamp voor de voeten en een licht op zijn pad. Vervolgens verkreeg het raadslid van Veen het woord. In gloedvolle bewoordingen zette hij de hartewens van alle raadsleden uiteen: een aan gename samenwerking, waarbij hij vooral de aandacht van de burge- i meester vroeg voor de woningbouw en de scholen. Wij hopen op een evenwichtig en sober financiëel be leid en een aanwakkering van de burgerzin. Namens het gemeente-personeel richtte de heer Corts zich tot de bur gemeester. Hierna sloot wethouder T. Molema op orginele wijze de vergadering. Vele sprekers. Na enig verpozen werd de burge meester toegesproken door vele au toriteiten en vertegenwoordigers van de in Koudekerk bestaande vereni gingen: o.a. oud-burgemeester G. Ver heul; burg. Witschey van Alphen a. d. Rijn; Ds. Poort namens de N.H. Kerk; de heer P. Boer namens de Geref. Kerk; adj. Kronenburg na mens de groep Leiderdorp van de Rijkspolitie; de heer W. A. v. d. Dool, namens de openbare school, het Groene Kruis, de Nutsspaarbank; H. van Leeuwen, voor het Oranje-comi té; H. van Driel, namens het Koude kerk Gemengd Koor; N. van Ginho- ven, namens Kunst na Arbeid; Burg. v. d. Hoeven van Voorschoten als vroegere werkgever; J. J. Jansen, namens C.-H. Kiesver, kring Amster dam; C. Stroo namens C.-H. Kiesver. Koudekerk en Kon. Wilhelminafonds; Dr. Jansonius, vriend van burg. De Herder; Mevr. v. d. Dool voor Bond van Plattelandsvrouwen; G. S. den Hollander voor Comité Chr. Vereni gingsgebouw; R. C. Schellingerhout ALPHEN AAN DEN RIJN Historische Vereniging. Mej. H. Bottema, wetenschappelijk mede werkster aan het Ned Openluchtmu seum te Arnhem, sprak Zat?rdagmid- - dag in de trouwzaa1 van het raadhuis overgihg naar burgemeester De Her- j voor de Historische Vereniging over: der. „Volkskunst in Nederland en daar buiten". Dankwoord. Nadat de voorzde heer A. J. Dek ker, de spreekster had ingeleid, ver klaarde zij in de haar eigen prettige vertel-trant, wat ."olkskunst is en wat ze betekent voor een volk. Ze gaf de oorzaken aan, vaardoor de volks kunst, in vroeger eeuwen algemeen beoefend, thans door de ontwikxe- ling van het mechanisme en de per- fectionnering van de vervoermidde len, in vele opzichten is' terugge drongen. Met lichtbeelden werd deze causerie toegelicht. In zijn installatie-rede bracht bur gemeester De Herder dank aan H.M. de Koningin voor het in hem gestel de vertrouwen. Hij zegde wethouder Molema dank voor de waarneming van het ambt in de interim-periode, alsmede wethouder v. Vegten, die hierin ook zijn aandeel heeft gehad. Hij maakte melding vqn de welwil lendheid, waarmede de raad hem en zijn echtgenote waren tegemoet ge treden bij de eerste kennismaking. Spr. had al gehoord, dat in de raad een grote harmonie heerste, die naar hij hoopte zou blijven bestaan. Hij zegde de ingezetenen toe, dat hij hen met raad en daad zal bijstaan. Hij verklaarde, dat de politie zijn grote aandacht heeft, terwijl hij zich bo vendien geen tegenstander verklaar de van het Rijkspolitie-systeem. Van de Organisatie Bescherming Burger bevolking is hij een warm voorstan der. De ontplooiing van het kerkelijk leven zal hij zoveel mogelijk bevor deren. Spr. hoopte op een goede ver standhouding met het personeel. Vervolgens bracht spr. burgemees ter G. Verheul, thans burgemeester van Rhoon, dank voor zijn komst, alsmede de burgemeester van Voor schoten, bij wie hij enige tijd ter se cretarie werkte. Hij vroeg de colle ga's van de omringende gemeenten hem met raad en daad bij te staan met de door hen reeds opgedane er varingen. Hij sloot met de bede tot God. dat deze Hem moge zijn een Geb.: Annemarie, d. v. J. Verkerk en Anna M. Klohs: Willem, z. v. C. van den Hoek en Jannetje van Eg- dom; Cornelis D„ z. v J. J. den Her tog en A. C. Munnik; Arie J., z. v. J. Griffioen en A. Sipkema; Gerar- dus D. J. M., z. v. J. G. Verhoef en M. C. Poelhakke; Frans, z. v. A. Houtman en C. B. Russchenberg; Geertruida, d. v. G. van Mourik en M. Corsel; Joseph L. M., z. v. H. J. van den Heuvel en J J. H. Winkel; Antonius, z. v. A. van Zundert en J. Bloos. Gerrit J. W., z. v. J. W. Bergs- hoeff en J. van Capelle. Pieter, z. v. W. W. A. Rijswijk en A. W. Burg graaf. Huwelijksaang.: Jan van Dam, 21 jaar en Pieternella de Jong, 18 jaar. Huw.: Zeeger van Hemsbergen, 28 jaa-r en Barbara Zuidam, 21 jaar; Jacob C. Wisse, 29 jaar en Johanna W. van Leeuwen, 22 'aar. Overl.: Jan G. de Rooy, 76 jaar; Johanna G. Blom, 28 jaar, echtg. van C. van den Berg. BODEGRAVEN Ernstige aanrijding Vrijdagmiddag was de 65-jarige H. Langhout, woonachtig te Hazerswou- de, op een bromfiets uit Gouda op weg naar een jarig familielid in Lan ge Rui ge weide Toen hij bij de weg splitsing naar het viadiuct op de Nieu we Weg was gekomen, sloeg hij rechtsaf, kijkend in de richting Gou. da. Maar daardoor zag hij niet de auto komend uit de richting Bodegraven, die hem in de flank greep en tegen het plaveisel sloeg. Deze slag kwam hard aan. Mej Hoonhout en de heer Van Waveren van het Roode Kruis waren spoedig ter plaatse en ver leenden de eerste hulp De man bleek een hersenschudding te hebben en een totaal verbrijzeld been. Het slacht offer werd naar het Goudse zieken huis vervoerd, waar onmiddellijk operatief werd ingegrepen. Uiteraard had de politie nog al een en ander te doen om het ongeval te reconstrue ren en op te schrijven, waardoor het vegkeer geruime tijd gestremd was. De bestuurder van de betreffende auto treft geen schuld. Groslijststemming. De uitslag van de groslijststemming luidt: 1. A. R. v. d. Heijden, 2. G van Veldhuizen 3. C. van Doorn. 4 A. de Jong, 5. A. Verhoef, 6. W van Zoest, 7. H. Keu kens, 8. H. Kuipers, 9. Th. Bunnik. Aantal uitgebrachte stemmen 259, waarvan 29 ongeldig. KVP in de Meije. De KVP afd. Zegveld hield in Café Mechelse haar jaarvergadering. De penn. had een batig saldo van 26.De candidaat- stelling voor de aanstaande gemeen teraadsverkiezingen was het voor naamste punt van de agenda. Na eni ge moeite kwam de volgende candi- dater lijst uil de bus: nl de heren No- teboóm N. Groenendijk, en I. van Wijk Gewezen werd ook op het le dental, dat nog wel voor opvoering vatbaar was. Door middel van huis bezoek zal men trachten nieuwe leden er bij te krijgen. Dammen. De laatste ronde van de bedrijfs- en verenigingswedstrij den is gespeeld. De wisselbeker kwam in handen van de voetballers, die 9 punten wisten te halen uit 5 wedstrij den en evenals de kappers ongesla gen bleven. Eveneens kregen de win naars de wisselbeker voor de grootste overwinning. Bij beide bekers hoorde nog een zilveren medaille. De eind stand z'et er zo uit: V. B. 5 410 9 33—17 Kappers 5 140 6 28—22 Hero de Groot 5 212 5 24—26 Turkenburg I 5 212 5 20—30 Oud-leden 5 203 4 22—28 Rijkspolitie 5 113 3 23—27 Schaken. Het tweede tiental van de Schaakver. „Bodegraven" speelde met 9 man tegen A S. C. II uit Al phen. Begonnen met een achterstand ,van 10, werd het tenslotte toch nog 55. De winnaars waren de heren: B Batelaan, N Veerman, W Koning en J. Fladderijn, terwijl de heren J. Boef en H. Venema remise haalden. Geboren- Alida M„ M„ d. van W. V. d. Maa„Stolwijk: Elisabeth d. van J. Crolesde Grand; Carl. B., z. van B. VerboomHummel. Ondertrouwd: G. M Ramp, 35 jaar en Bouwina Zagsma 32 jaar. Getrouwd: J Jongeneel 27 jaar en G. W. Zaal 27 jaar. BOSKOOP Gemeenteraad. Do eerstvolgende vergadering van de gemeenteraad is vastgesteld op Donderdag 26 Maart a.s. des voormiddags te 11.30 uur ten gemeentehuize. Resultaat Bevolkingsonderzoek op t. b. c. Blijkens thans van de stich ting „Goutudo" ontvangen officiële gegevens werd door 88,6 der be volking deelgenomen aan de door lichting. Van de 7955 door middel van schermbeeldfotografie onder zochte inwoners werden 338 voor na der onderzoek opgeroepen. Gevonden werden 6 gevallen van actieve long- tuberculose, terwijl 5C andere long afwijkingen werden geconsteerd. Geboren: Carola Theresia Maria dr van H. J. van Jaarsveld en P. C. Stra- ver; Petronela dr van G. Th. Verbeij en G. Kruit. Ondertrouwd: Johannes Hendrikus van der Born 25 jr en Neeltje Maria van Elswijk 22 jr; Cornelis Librordus Heemskerk 23 jr en Elisabeth Chris tina Heemelaar 21 jr. Getrouwd: W. J. Merkestijn 28 jr en A. M. Vuur ens 26 jr. A. Gabrielse 24 jr en W. H. v. Gelderen 21 jr. LEIMUIDEN Veilig Verkeer. „Veilig Ver keer" kwam in jaarvergadering bij een. De voorz., de heer D. Broere, opende de vergadering met een woord van welkom tot de aanwezigen, spe ciaal tot burgemeester Bakhuizen. De heer C. Versluys liet in zijn jaar verslag uitkomen, dat de afdeling momenteel ruim 150 leden telt. Twee maal werd een verkeersfilm ver toond, terwijl ook een verkeersexa- men aan de schooljeugd werd afge nomen. Spr. deelde mede, dat een moderne verlceersmaquette vöor het onderwijs op de scholen door de af deling zal worden aangeschaft. Uit het verslag van de penn., de heer E. R. Behrend, bleek, dat de inkomsten ƒ681.39 en de uitgaven ƒ439.84 heb ben bedraeen. Er is dus een batig saldo van ƒ241,55. De heer A. J. Jansen werd tot lid van het bestuur benoemd in de va cature H. Rottink. Tot leden van de kascommissie 1953 werden benoemd de heren P Horree, H. J. A. Bouw man en A. Los. De secretaris deelde mede, dat het practisch gedeelte van het verkeersexamen 1953 zal gehou den worden op Vrijdag 27 Maart a.s. Rijdt niet „met de drank in". Verbond voor Veilig Verkeer NIEUWVEEN DTS—Altior 20. Gistermid dag half twee vond op 't Boysveld het treffen plaats tussen de kam- pioenscandidaten OTS en Altior. Voor deze uitermate belangrijke wedstrijd bestond grote belangstel ling, zowel uit Nieuwveen als uit Langeraar. De Nieuwveense dames wisten na zeer spannende strijd deze wedstrijd met 20 te winnen. Als de prima leidende Lebesque om even half twee laat beginnen, is 't talrijke publiek van 't begin tot het einde getuige van een zeer snel le, doch zenuwachtige wedstrijd. Na een aanvankelijk Altior-overwicht, weet DTS na 10 minuten het spel te verplaatsen en krijgen we mooie aanvallen over en weer, maar beide verdedigingen zijn in goede vorm en weten tot de rust stand te hou den. Als er 5 min. na de rust gespeeld is, komt de bal. na een mooie aanval over de rechtervleugel, bij Wijna Lenting en met een prachtig hoog schot weet zij DTS de leiding te ge ven. Altior zet nu alles op de aanval en de verdediging krijgt 't zwaar te verantwoorden, maar weet zich staande te houden. Bij een onver wachte uitval weet Clara Lenting met een goed schot de overwinning op veilig te zetten, en hoe Altior ook zwoegt, moet ze toch in DTS haar meerdere erkennen, en met 1 handen terug naar Langeraar. Raadscandidaten. Bij de onlangs gehouden vergadering is de lijst van de „Gemeente Belang"-candidaten als volgt vastgesteld: 1. T. Baas, 2. C. J. Bos, 3. L. Verkerk, 4. S. Voge laar, 5. J. H. C. Kater, 6. J. v. d. Breggen. Voor 't Rampenfonds. De kleu ters van de kleuterschool o.l.v. juf frouw Vossepoel hebben spaarpot ten gemaakt en daarmee rondgaande een bedrag van 20,bijeen ge bracht voor het Rampenfonds- De leerlingen der hoogste klassen van de R.K. school brachten voor hetzelfde doel 50,— bijeen. RIJP WETERING Gunning. Architectenbur. Leen Tol te Lisse heeft namens de heer J. Jonkman te Sasscnheim het bou wen van een villa bij ondershandse aanbesteding gegund aan de laagste inschrijver H. J. Strijk Aannemers bedrijf te Rijp wetering voor de som van 32.000. ZWAMMERDAM Geboren: Anna C„ d. van A. J. Vernooy en A C. van Diemen; Jose- phina H. F., d van S J. de Rijk en J. Boere; Grietje, d. van K. L. Kroon en G. Blouw; Pieter A., z. van A. P. Overvliet en J Versteeg. Ondertrouwd: J. A Caspeïs 30 jr. en F A. M. Piket 27 jaar. Gehuwd: J. Ende 30 jaar te Bar- woutswaarder ep A. van Halen 26 j. TER AAR Geboren. Maria J., d. van J. Ba der en M. J. Hölscher; Gijsberta C. A., d. van- G. Otto en Th. KL M. Ver hoef; Louisa Fr. A., d. van M. C. v. Kempen en Th. P. A. Sassen; Adria- na C. J., d. van N. C. Groen in 't Woud en C. J. Vis; Petrus G. Th. M., z. van P. J. v. d. Vlugt en A. M. Eg berts; Leonardus P. J„ z. van L. A. Akerboom en A. R. E. Heins; Petrus J., z. van P. Sanders en A. C. v. d. Hoorn; Martinus A., z. van J. B. Kleijn en C. S. Markwat; Neeltje, d. v. E. Kalshoven en H. de Graaf. Ondertrouwd: G. v. d. Hoorn 28 j. en A. W. v. Emmerik 21 j. Getrouwd: G. B. J. Angevaare 25 j. en C. Th. v. Tol 24 j.; Th. den Hor der 21 j. en W. Hoogenes 21 j. Overleden: A. Wolvers 75 j.; B. C. van Steijn 74 j. Bescherming Bevolking is: Helpen elkaar In oorlog en vrede, bij ramp of gevaar. B.B.-Raad voor de A-kring Leiden. Koningin was in het getroffen Zeeland Vanmorgen te ongeveer 9.50 uur is H. M. de Koningin per trein aange komen bij de wachtpost nr 20 te Ril land Bath. Daar werd zij verwel komd door de commissaris der ko ningin, in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot, die o. a vergezeld was van ir. Heyblom van de rijkswa terstaat en de griffier van de Staten van Zeeland. Het gemeente- en pol derbestuur van Rilland Bath, alsme de ir. Kraayenhof van de rijkswater staat te Rilland Bath werden aan de Koningin voorgesteld. Vervolgens begaf Hare Majesteit zich naar het begin van de Nooddijk over de Vierde Weg. Daar heeft zij de werkzaamheden beziohtigd en zich op de hoogte laten stellen over het herstel. Te samen met de commissaris der koningin en de waarnemende burge meester van Rilland Bath, de heer D. Eutijn begaf hare majesteit zich naar de moeder van de bij de ramp om het leven gekomen burgemeester, J. A. de Goffau. Met haar heeft de Ko ningin zich enige tijd onderhouden. Daarna vertrok het gezelschap per auto in de richting Kruiningen, Natuurvrienden vergaderden Henriette Rolland Holst vermaakte landgoed Omstreeks duizend leden van de Vereniging Behoud van Natuurmo numenten in Nederland zijn Zaterdag in Krasnapolsky te Amsterdam voor hun jaarlijkse vergadering bijeen geweest. Volgens het jaarverslag, telde de vereniging op 1 Januari jl. 19889 le den. Met de dood van jhr. mr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal, mr. F. I. J. Janssen en Henriëtte Roland Holst heeft de vereniging enige be langrijke leden verloren. Laatstge noemde heeft het landgoed de Oude Buissche Heide, groot 194 ha, in de gemeente Zundert, aan de vereniging vermaakt. Sinds de vorige jaarvergadering, aldus het verslag, is weer een aan tal bedragen uit legaten in de kas der vereniging gevloeid, o.a. één groot ƒ37.017.93. Met medewerking van de provincie Utrecht en de ge meente Doorn heeft de vereniging besloten de Kaapsche Bosschen on der Doorn (192 ha.) aan te kopen. De Kaapsche Bosschen zijn een be langrijke schakel in de Utrechtse heuvelrug. Voor andere aankopen •heeft de vereniging een bedrag van 63.000 beschikbaar gesteld, o.a. voor twee percelen gras- en rietland (ruim 3 yK ha.) in Botshol bij Abcou de. In een voorlopig beheersadvies gegeven ten aanzien van „Het Hol" bij Kortenhoef heeft als richtlijn ge golden dat de wetenschappelijke be tekenis van dit moerasgebied voor alsnog gediend is met een zo gering mogelijk ingrijpen in het verlan- dingsproces. Bescherming van dier soorten en verzorging van gronden hebben ook het afgelopen jaar weer in de aandacht der vereniging ge staan, hetgeen in allerlei onderzoek, acties en onderhandelingen tot uiting is gekomen. „PASJASJE" VOORKOMT PASSEN. De Amersföorter F. J. Veltman, firmant van een kledingmagazijn, heeft een serie pasjasjes ontwor pen voor alle bestaande maten. Vol- gens de heer Veltman zou er maar eenmaal behoeven te worden gepast en zou het tussentijdse passen over bodig zijn, tengevolge waarvan men bij het vervaardigen van een cos- tuum een tijdsbesparing van acht a tien uur zou verkrijgen. Alleen het afpassen dient nog te geschieden. Op de pasjasjes worden bij het pas sen de tekorten genoteerd en op te kening overgebracht. Hetzelfde pas jasje kan steeds worden gebruikt. De afwerking van het costuum geschiedt in de confectiefabriek. Nu nog maar 'n scheut of 'n steek... Maar straks weet D zich geen raad meer van de slopende Rheumatischo pijnen. Begin daarom vandaag de beproefde Kruschen kuur. De zes minerale zou ten van Kruschen geven Uw bloed zuiverende organen nieuwe kracht en energie. Onzuiverheden in Uw bloed worden verdreven en daarme de de oorzaak van die ondragelijke rheumatiek. (Advertentie) FELLE BRAND TE GRONINKEN. Een felle, uitslaande brand heeft Zaterdagmiddag gewoed in een wo ning aan de Ganzevoortsingel te Groningen. De brand ontstond op het moment, dat de vrouw des huizes be neden met de buren een praatje maakte. Uit het voorlopig onderzoek is gebleken, dat zij op een kachel een pan met vlees en vet had laten staan. Waarschijnlijk heeft het vet vlam gevat. De politie heeft de zaak even wel in onderzoek. De woning brandde geheel uit. De brandweer rukte uit met een nevelspuit en een ladderwagen en be streed het vuur met drie stralen. Snelle ploeg met grote dieptegang Ploegt 1 ha. per dag op diepte van 1.55 m Bij grondverbeteringswerkzaamhe den in de Wieringermeer wordt thans gebruik gemaakt van een ploeg, die voren trekt ter diepte van 1.55 M. Deze ploeg is ontworpen door de heer M. van Damme, die daarop oc trooi heeft aangevraagd. De ploeg is gemonteerd ter zijde van een tractor op rupsbanden. Zij heeft twee voor elkaar liggende scha ren. Met een tweede tractor ge zamenlijke capaciteit 140 pk. ge trokken, scheurt de ploeg met een snelheid van ruim 5 km. per uur door de grond en brengt op de plaats waar zij nu wordt gebruikt de zandlaag onder en de vette klei naar de oppervlakte. Per dag wordt circa een ha. land op deze wijze be werkt. Aan het Transvaalplein te Tilburg is Vrijdag brand ontstaan in een loods, waarin chemicaliën waren op geborgen van de drogisterij Simons. Het driejarig zoontje van de eige naar kon door een knecht uit de brandende opslagplaats worden ge haald. Het ventje liep evenwel ern stige brandwonden op en moest naar het ziekenhuis worden vervoerd, waar het in de nacht van Vrijdqg op Zaterdag is overleden. De oorzaak van de brand meet waarschijnlijk ge zocht worH^n in hot snp.len met lu cifers

Leidse Courant | 1953 | | pagina 8