Het Oranje-elftal faalde in alle linies tegen Zwitserland: 1-2 Na 2 minuten had Zwitserland leiding door verdedigingsfout Dank werd zij de schodoosheid der gasten het geen veel grotere nederlaag MAANDAG 23 MAART 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 DE GRENDEL BLEEF GESLOTEN (Van onze sportredacteur a.i.). HET HOPELOZE GEBAAR waarmede aanvoerder Lenstra te kennen gaf, dat de Zwitsers hem voor de zoveelste maal op niet al te sportieve vijze gevloerd hadden, was tekenend voor de hele wedstrijd: hopeloos. Een ar.der woord is er niet voor te vinden. Want er is gisteren letterlijk niets geweest, dat ons enige hoop gegeven heeft op betere vooruitzichten voor het Nederlands elftal. Nimmer zagen we na de oorlog zó'n trieste wedstrijd, zonder enig élan, zonder enthousiasme, zonder een alles overwinnende wil om te winnen. Er was slechts machteloosheid in het krampachtige spel van de Nederlanders, die het louter en alleen aan de schotloosheid van de Zwit sers te danken hadden, dat zij niet met een dikke nederlaag naar de kleed kamers werden gezonden. Het publiek, dat zich over het algemeen bij inter land wedstrijden luidruchtig pleegt te roeren, had er zeifs geen behoefte aan het Oranje-elftal aan te moedigen. Wanneer een enkele supporter het toch in zijn malle hoofd haalde „Abe, Abe" te roepen keken zijn huurlieden hem meewarig aan, alsof zij zeggen wilden: „Man, maak je toch niet zo druk voor zo'n hopeloze zaak". En als er dan werkelijk eens een behoorlijke Oranje-aanval was, die niet direct doodliep op de hechte Zwitserse grendel, dan stierven de aanmoedigende kreten tenslotte toch weer weg in een zucht van teleurstelling. Neen, voor dit armzalige, doodse en saaie voetbal was geen enthousiasme op te brengen; voor deze beschamende wedstrijd was geen ander woord te vinden dan: hopeloos. schot was. Weliswaar gaven de gas ten aardige en vooral ook snelle com binaties te zien, maar de afwerking liet veel te wensen over. Herhaalde lijk hield het Nederlandse legioen zijn hart vast, wanneer de verdedi ging weer eens volkomen uit elkaar gespeeld was en de Zwitsers alleen voor Landman stonden. Maar tot een behoorlijk schot kwamen de gasten practisch niet. Abe had geen steun Het is is vooral de achterhoede geweest, die gefaald heeft. Tebak liet aanvoerder Fatton herhaaldelijk vrij en Boskamp speelde over het alge meen veel te traag. Waar anders in benauwde ogenblikken de stoere rots Rienus Terlouw stond weliswaar niet snel, maar meestal effectief in het afbreken stond nu een weife lende Hendriks raar te schutteren. De beide kanthalfs besteedden te weinig aandacht aan de verdediging en zo kon het gebeuren, dat de Zwit sers herhaaldelijk voor Landiman kwamen te staan. De Spartaanse doelman had niet zijn beste dag, maar was toch voldoende. Het eerste doel punt kon hij beslist niet voorkomen; het tweede mogelijk wel. Maar in< bei de gevallen waren het dekkingsfou- ten van de achterhoede. Het Zwitserse grendelsysteem wet tigde de verwachting, dat Oranje het middenveld zou beheersen, maar veel is daar niet van terecht gekomen. De enige, die hier nog iets presteerde was Klaassens, maar brillant kon ook zijn spel niet genoemd worden. Ook de voorhoede is bitter tegen gevallen. Werd het geringe succes tegen Denemarken geweten aan pech, na deze wedstrijd weten we beter, weten we dat er met deze voorhoede niets te beginnen is. Aanvoerder Len stra was de beste man, maar hij werd door de Zwitserse grendel-wachters zó angstvallig bewaakt, dat hij nau welijks iets doen kon. Bovendien wachtte Abe tevergeefs op steun' van zijn voorhoede. Toer die uitbleef, liet de Fries het hoofd hangen. Clavan heeft op de midvoorplaats heel weinig uitgericht, een bewijs dat ook hy de man niet is om deze plaats te bezetten. Ook Van der Kuil bleef ver beneden hetgeen we eerder van hem gezien hebben. Op de andere vleugel werkten Luiten en Van der Bogert wel hard, maar zonder tot grote daden te komen. Stuber, de beste Zwitser. Aldus had de Zwitserse verdediging het niet al te moeilijk om de Neder landers op afstand te houden. De grendel sloot voortreffelijk en als Lenstra er al eens in slagen mocht door te breken, stond er nog een keeper Stuber in doel om doelpunten te voorkomen. Hij mag zeker de beste man van het Zwitserse elftal ge noemd worden. Nu was het plotseling wegvallen van Vonlanthen, wegens ziekte, een grote handicap. Door spil Mauron op de linksbinnenplaats te zetten, kon den de Zwitsers toch niet de stoot kracht opbrengen, die van him voor hoede verwacht werd. Ook het uit vallen van Bader, al vërving Balla- rnah hem verdienstelijk, werkte niet Geen grote veldmeerderheid. De cijfers 12 geven de verhou ding vrij goed weer. De Zwitsers hebben verdiend gewonnen, maar daar is dan ook alles mee gezegd. Van een grote veldmeerderheid was geen sprake, al. demonstreerden de gasten een betere techniek en eëp aanmerkelijk beter samenspel. Zeer terecht ginj er. de Zwitsers, het offensieve karakter var de Oran je-ploeg (Hendriks, Van Schijndel) in acht nemend, direct tot de aan val over, maar het was alsof het tra ge spel van de Nederlarders op hen een verlammende invloed uitoefende. Les voor de toekomst. Alles bijeen genomen is het een wedstrijd om gauw te vergeten en we zouden dat graag willen doen, ware het niet, dat deze wedstrijd ons een les geweest is voor de toekomst. Wanneer er voor het Nederlands elf tal tenminste nog een toekomst is. Want het is duidelijk geworden, dat het zó niet langer kan. Wanneer we aannemen, dat de keuze-commissie inderdaad het sterkste elftal op de been gebracht heeft, dan kunnen we slechts constateren, dat het Neder landse voetbal geen basis meer biedt voor internationale ontmoetingen. Het is een harde conclusie en het zou onverantwoordelijk zijn deze al leen uit de wedstrijd van gisteren te trekken. Maar alles wat we de laat ste jaren van het Nederlands elftal Rechts: In de tweede helft wisten de gaster de stand op Z—l te brengen door een schitterend gespeelde bal van linksbinnen Mauron, die ook het eerste doelpunt maakte. Van links naar rechts: Antenon '7). Huegi (met armen in de hoogte) Fatton, Van Schijndel, Hendriks Tebak, Mauron, Landman en Klaassens Links: Nadat reeds in de eerste mi nuten de Zwitsers eer: 10 voor sprong hadden genomen, wist aan voerder nog voor de rust de stand op 1—1 te brengen, welk moment hier wordt weergegeven Van links naar rechts: Neukom (staande), Kohier en doelman ^uber (op de grond lig gende), vervolgens Abe Lenstra, die zijn vreugde over het doelpunt on- miskenbar uit. en geheel rechts Luiten. te zien gehad hebben, rechtvaardigt deze conclusie. Als wij straks tegen België zo'n elftal in het veld moeten brengen, of een ander van gelijke sterkte, dan is het resultaat van te voren met zekerheid vast te stellen. Hadden we ons twee weken gele den, tegen Denemarken, vastge klampt aan de hoop, dat de nieuwe keuze-commissie het Nederlands elf tal tot betere resultaten zou leiden (een hoop, die ondanks de 21 ne derlaag niet geheel verdween) na de wedstrijd van gisteren is er slechts een gevoel van onmacht overgeble ven. We kunnen niet. meer. Toen verleden week de opstelling bekend gemaakt werd, waarbij bleek, dat men had teruggegrepen op twee oudere spelers (Hendriks en Van Schijndel), lag de conclusie voor de hand, dat er onder het jongere spe lersmateriaal niets te vinden was. Nu het met deze ploeg evenmin iets ge worden is, wordt het wel uitermate moeilijk een antwoord te geven op de vraag: wat nu? Want zoals de kaarten thans liggen, kan het ant woord slechts een schouder-ophalen zijn. Er is geen uitzicht meer. Intensiever training. Valt het te verwonderen, dat er vergelijkingen gemaakt worden met het elftal van de Nederlandse profs, die verleden week in Parijs zo'n prachtige overwinning boekten? We wezen er in onze voorbeschouwing van Zaterdag reeds op, dat deze ver gelijking oneerlijk was, maar toch dringt zij zich onweerstaanbaar op bij de duizenden Nederlanders, die ver leden week in Parijs eindelijk weer eens van harte konden juichen en die gisteren stil zaten te kleumen op kille tribunes. Wanneer er gisteren één ding nog eens ten overvloede volmaakt duide lijk geworden is, dan is het de bit tere noodzaak van een veel intensie ver training. De Nederlandse profs hebben getoond wat er met training te bereiken is. En al is het niet no dig, dat deze Franse training even intensief in Nederland wordt toege past, er zal toch iets gedaan moeten worden. Het is thans aan de K.N.V.B. maat regelen te nemen. Mogelijk is er in voering van een hoofdklasse voor nodig om een betere training in Ne derland te bereiken. Dc consequentie hiervan kon echter wel eens zijn, dat de amateur-bepalingen minder strak moeten worden- aangehaald. En daar wil de K.N.V.B. niet van weten, dat is genoegzaam bekend. In het laatste geval zou ons wel eens niets andors over kunnen blij ven dan op te houden met internatio nale wedstrijden te spelen. We mo gen het ons land en onze spelers niet aandoen keer op keer tegenstanders té vragen, die beslist sterker moeten zijn, want het bevordert ons prestige in het buitenland niet en op de duur moet het voor de uitverkoren spelers deprimerend zijn steeds maar weer te verliezen. Het is bij elkaar geen opwekkend vooruitzicht, maar wc kunnen het niet anders zien. Mogelijk,en dat, wanneer de herinnering aan gister middag iets vervaagd is, er weer een vleugje optimisme naar boven komt, dat wc straks misschien zelfs bereid zijn tc geloven, dat het Nederlands elftal gisteren toevallig (voor de hoe veelste keer overigens?) een slechte dag had en dat er met een andere op stelling toch nog wel iets te bereiken valt. Maar voordat wc zóver komen, moet er toch eerst een heel vervelen de nasmaak worden weggespoeld! EEN SLECHT BEGIN IS DE HALVE NEDERLAAG Lenstra maakte 't enige tegenpunt QE BLUNDER WAARMEDE DE NEDERLANDSE DEFENSIE de wedstrijd begon, had ons al direct dc often moeten openen, had ons al direct moe ten vertellen, dat er een Oranje-verdediging in het veld stond, die fout op fout zou maken. Maar zó graag wilden we er het beste van hopen, dat we d'e eerste blunder nog door de vingers zagen. Tenslotte kan iedereen zich v el eens vergissen. Ook rechtsback Tebak, die niet Ingreep toen de Zwit serse spil Frosio onmiddellijk na de aftrap van Clavan de bal via Bader doorgaf aan Mauron, de aanvankelijk als spil opgestelde linksbinnen. Mau ron overzag met één blik zijn kans en voordat Landman hel dreigende ge vaar kon onderkennen, flitste de bal als een schicht tussen de doelpalen. De koene duik van onze Sparta-doelman was slechts een go d bedoelde poging, om de schijn op te houden. Een-nul voor Zwitserland. Na twee minuten was de basis voor onze nederlaag gelegd Zwitserse voorhoede niet erg op schot De Oranje-aanhang keek er wel even van op; dat had men niet ver wacht. Enfin, de wedstrijd duurde nog lang; er kon nog van alles ge- Landman door Mauron kansloos geslagen Reeds enige minuten na de aanvang van de wedstrijd maakte de Zwitserse linksbinnen Mauron gebruik van een weifeling in de Nederlandse verdediging en schot de bal op beheerste wijze langs doelverdediger Land man. Van links naar rechts: Van Schijndel, Boskamp, Landman, Mauron en Hendriks. beuren. Maar tien minuten later dachten we er anders over, want toen hadden Tebak en Boskamp al meer dekkingsfouten gemaakt dan in een hele wedstrijd mogen voorkomen. Zij ondervonden tc weinig steun van stopperspil Hendriks, die in midvoor Huegi zijn meerdere moest erkennen, en trokken te veel achter de aan vallend spelende kanthalfs aan, zo dat er herhaaldelijk grote gaten in onze verdediging ontstonden. Kniespier gescheurd. Aan de andere kant zagen we een aardige Nederlandse aanval, waarbij Gevaarlijk terugspelen. Toen waren de Zwitsers weer aan beurt. Onze spil Hendriks gaf hen een prachtige kans door zó fors op Landman terug te spelen, dat onze doelverdediger slechts met een kat achtige sprong de bal tot corner stom pen kon-. Een prachtig schot van Fat- Ion, die dank zij een vriendelijke geste van Tebak weer eens helemaal vrij stond, joeg Landman eveneens naar de bovenhoek. Hij klemde beter dan drie minuten later, toen hij de bal in het veld terugstompte, geluk kig niet voor een Zwitserse voet. Zo duurde het Zwitserse offensief voort, nu en dan onderbroken door een Nederlandse aanval. Tweemaal probeerde Van- der Bogert het, maar steeds te langzaam en te doorzichtig, zodat de Zwitserse verdediging zon der veel moeite alle gevaar kon ke ren. Ook Luiten waagde een kans; hij haalde dc bal van het middenveld en passeerde in z'n eentje drie ver dedigers, maar tenslotte was zijn schot niet scherp genoeg om de bal voor de doelmond te kunnen bren gen. Iets meer op dreef. De laatste twintig minuten van de de back Kohier niets anders kon dan eerste helft was de Nederlandse aan hard corner trappen. Een mooie voor zet van Van der Kuil en een hard schot van Klaassens hadden een beter lot verdiend, maar keeper Stuber was op zijn post. Plotseling moest het spel even on derbroken worden, toen rechtsbinnen Bader in elkaar zakte, zonder dat hij in het spel betrokken was. Het Roode val wel iets meer op dreef. Luiten bracht een voorzet van Van der Kuil om zeep en loste even later een hard schot, dat keeper Stuber echter niet kon verrassen Ondertussen werd Landman- nog eens aan de tand ge voeld; uit een scrimmage schoten de Zwitsers tenslotte van dichtbij naast het doel. Zo golfde het spel op en neer. De Sombere perspectieven voor ons nationale voetbalteam Kruis kwam reeds met een brancard naar het veld, maar de ongelukkige Zwitser, die een kniespier gescheurd bleek tc hebben, kon nog op eigen benen het veld verlaten. Ballaman nam zijn plaats in. Deze pech deprimeerde de Zwit sers even, van welke gelegenheid de Nederlanders gebruik maakten enige aanvallen te lanceren. We noteerden een dribbel van Abe langs de lijn, besloten met een voorzet, die een cor ner zonder resultaat opleverde. Even later kopte Abe de bal precies op de schoen van Luiten, die een laag schot inzond; de bal kwam echter naast het doel terecht. Ook Van der Kuil pro beerde het met een ver schot, even eens zonder succes. Nederlandse voorhoede kreeg echter te weinig steun van dc beslist zwak ke middenlinie om tot serieuze aan- aanvallen te kunnen komen. Vooral Van Schijndel faalde in dit opzicht. Het werk van Klaassens was welis waar iets beter maar toch niet door tastend genoeg om de voorhoede aan het werk te houden Toen de wedstrijd zo een half uur oud was, werd Abe het moe. Ergens op het middenveld haalde hij de bal op en ging er alleen van door. De Zwitserse grendel schoof open en bij het passeren van dc Iaatvte back schoof Abe de bal naar Van der Bo gert, die een tikje teruggaf. Kohier ving de bal op en speelde terug op zijn keeper, maar rekende er niet op, (Vervolg pagina 2, tweede blad).

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5