DUINSTREEK »De Eendracht" kreeg van de leden een monumentale bank GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN MAANDAG 23 MAART 1953 DE '.E1DSE COURANT EERSTE BI.AD - PAGINA 3 Bij 40-jarig jubileum Zaterdagmiddag overgedragen In het jaar 1952 vierde de Leidse woningbouwvereniging „De Een dracht" het 40-jarig bestaan, ter ge legenheid waarvan de feestcommis sie het plan opvatte om namens de leden het bestuur een monument aan te bieden, dat^ie herinnering aan dit feest levend zou houden. De keuze viel op een monumentale bank, waar voor de architect ir Schutte een ont werp maakte. Aanvankelijk lag het in de bedoeling de bank reeds op 29 November te onthullen, maar door het invallen van de vorst moest deze plechtigheid worden uitgesteld. Za terdagmiddag vond zij eindelijk doorgang. Een groot aantal genodigden, waar onder vele bestuursleden van zuster verenigingen kwam v>m drie uur bij een in het clubhuis van de speeltuin vereniging Oosterkwartier", waar zij onder het genot van een kopje tbee werden verw.-lkomd door de voorzit ter van de feestcommissie, de heer G. Eikerbout. Daarna begaf men zich naar het plantsoentje in de Van der Driftstraat, waar reeds vele belang stellende buurtbewoners zich rondom het monument verzameld hadden. Weer voerde de heer Eikerbout het woord. Hij wees op het belangrijke werk, dat de woningbouwverenigin gen verrichten, er, op de geringe waar dering, die de bestuursleden over het algemeen ontvangen Juist daarom hadden de leden er behoefte aan een blijvend geschenk aan te bieden. Deze bank zou blijven herinneren aan de dank, die de leden van „De Eendracht" hun bestuur'bij het ju bileum hebben gebracht. Nadat ook de voorzitter van „De Eendracht" de heer H. van Weizen. gespreken had gaf wethouder A. J. Jongeleen gevolg aan het tot hem ge richte verzoek de bank te onthullen, hetgeen hij deed door tweg grote vlaggen te verwij ^eren Nadat men het geschenk bewonderd had, voer den nog enige sprekers het woord, o.a. de heer A Oostveen namens de Federatie van Woningbouwverenigin gen. Tenslotte werden de genodigden Leidse Universiteit Geslaagd voor het doet. ex. Indolo gie de heer C- M. Bosch Den Haag. voor het doet. ex. geneeskunde mej. M. Zwagerman Leiden, idem de h£- ren C. v. d. Berg Naaldwijk, A. P. Bos' Middelburg, M. Rodenburg Hel mond en L. Ph d. Vries Voorburg. Voor het senvi-arts examen de da mes C. G. Berkelbach v. d. Sprenkel Haarlem, H. J. Boks Hilversum, idem de heren H v. d. Bosch Oegstgeest, Chr. L. v. d. Broek Leden. Voor het arts examen de heren D. G. Bliek. Leiden, C. P. v. Erpecum Leiden, R. Kooper Den Haag. GEVEILDE PERCELEN Ten overstaan van Notaris B. H. Stumpel te Leiden, Huis. Bloemstraat 10, inbod 2600 koper de heer B. Huurman q.q. te Leiden voor 3.100. Thans reeds 1.300 B.B.-vrijwilligers Nadat Zaterdag de aamneldings- bureaux gesloten waren, bleek dat zich in de A-kring Leiden (Leiden en Oegstgeest) 1.300 vrijwilligers gemeld hadden voor de organisatie Bescherming Bevolking. De wervingsbureaux in de wijken zijn thans definitief gesloten; aanmelding blijft ech ter mogelijk op het stadhuis dagelijks van 9 tot 12 uur). Hedenavond om 7 uur wordt op de Oude Beestenmarkt 'u rij dende B.B.-tentoonsteIling ge opend. die tot en met a-s. Vrijda* dagelijks van 's middags 12 tot 's avonds 9 uur te bezichtigen is. Naast de tentoonstelling wordt in de openlucht een film vertoond. Foto; „De Leidse Courant". weer bijeen in het clubhuis, nog op een verversing onthaald Het monument besUat uit een twee meter hoge muur in de vorm var, een kwart-cirkel, waarin bogen zijn uitgespaard. Aan de straatzijde wordt de muur afgesloten door een lager muurtje, waarachtsi zich een grote houten bank bevindt en een kleine bronzen lantaarn. De andere zijde is opengehouden en biedt uitzicht op het plantsoentje. Meerdere sprekers drongen er bij de buurtbewoners op aan hun kinde ren te weerhouden var. vernieling van dit monument Het werd bovendien aan het toezicht van de politie aan bevolen, waarbij commissaris R. J. Meyer toestemmend knikte. Het on derhoud van de bank werd in han den gelegd /an de Plantsoendienst, waarvan de chef. de heer A. Galjaard, eveneens aanwezig was. Burgerlijke Stand Geboren Johannes Jozef, z. v. H Pijnaker en M. S. M. van Pomeren; Adriana, d. v. H. van der Zeeuw en A. M. Leemans; Catharina Hendrika Paulina, d. v. F. Redcl en A. M- de Jong; Petrus' Franciscus Jeroen, z. v. J. A. van den Berg en Th. H. Chris- tiaanse. Overleden: G. Nooteboom, man, 80 jaar; J. M. J. Bekkcr, huisvr. van Meergart, 71 jaar; M. Selier, wed. van De Cler, 94 jaar; C. Bakker, huisvr. van Huigsloot, 73 jaar; A. C. Putker, huisvr. van Schouten, 79 jr. Dr. G. Brouwer teraardebesteld Zaterdagmiddag vond onder zeer grote belangstelling op de begraaf plaats „Duinrust" a. d. Parklaan te Katwijk aan zee de ter aardebestel- ling plaats van dr. G. Brouwer, oud directeur van het districtconsultatie bureau voor tuberculose bestrijding aan de Middelweg te Leiden. Onder de aanwezigen bevonden zich ds D. J. VosSers, voorz. van de N. Herv. Kerkraad, dr. N. G. Geelkerken, W. J. Batist en J. C. Elsgeest als dage lijks bestuur der Ned. Herv,. Diaco nie, dr. A. J. Sneep uit Leiden, dr. A in 't Veld uit Den Haag Geneeskun dig Inspecteur v. cL Volksgezondheid, Vele vrienden en kennissen van de overledene, personeelsleden van het Consultatiebur. en dr. J. E. Zweers uit Leiden, opvolger van dr. Brou wer. Toen de kist in de groeve was neergelaten sprak een broer van de overledene een woord van afscheid. Nadat nog enige vertegenwoordigers gesproken hadden, las ds W. A. B. Hagen, Ned. Herv. Pred. te Katwijk aan Zee, enkele gedeelten voor uit Ps 103, waarna spr. in 't gebed voor ging. Vele kransendekten de kist. De zoon van de overledene dankte namens de familie voor de belang stelling. NIEUW BESTUUR V.V.S.L. Het bestuur van de Ver. van Vrou welijke Studenten te Leiden is' voor het komende jaar als volgt samenge steld; mej. A. Bovens. praeses, mej. H. Cleveringa, ab-actis, mej. J. E. E. M. Mathou, quaetrix, mej. J. Scha berg, assessor I, mej. J. G. ter Kuille assessor II. Gebruikt de weg met overleg! Verbond voor Veilig Verkeer Gevestigd In dc weck van 16 tot en i met 21 Maart. G. J. A. d'Arnaud I Gerkens, Aloëlaan 39; J. C. Bleijervelcl, j Pietersk. Cboorsteeg 32a; H. M. Boer. monteuse, Bilderdijkstr. 2; G. C. P. van Bommel, serg.-maj. kok, Morsstraat 62-64; A. J. Broekaart. korporaal kok, Morsstr. 62-64; J, C. Broekhuizen, huis- houdster, Leeuwerlkstr. 14; W. IJrug- man. constr werker, v. Lennepstr. 7a; H. van Buren en fam., adj. rech. rijks politie, Zaanstr. 40; C. L. Cirekens en fam.. Galgewater 9; J. Damen, Mau ri tsstraat 33; E. van Dijk, Groeneveld- slichting 2; A. D. van Enter, Rapen burg 103; P. F. Eijpe en fam., winkel chef, Apoth.dijk 1; M. J. A. Fuhri Sr.ethlage, W. Singel 71; J. C. A. Geus- sens, med. ass., Mezenstr. 2; H. J. Graa- man, sergt. KL. Morsstr. 62-64; P. M. van Graas, kraamverzorgster, Hooigrt 15; J. Guyt, verpleegster, Warrnonder- weg 49; D. E. Hooft van Kuijsduijnen. religieuse, Hogewoerd 57; H. van den Hoogenbrand, Rapenburg 122; F. A. Hoogstra, lerares MO, lich. oef.. Rijns- burgerweg 42; R. Hoorens van Heynin- gen, Breestr. 33a; J. P. Inen. militair, Groenhazengracht 12; M. J. Jansen, korp. KM, Noordeinde 2a; W. L. H. Janssens, wever, Socmbastr 63; A. J. de Jong, verpleeghulp, Plantsoen 73; A. V. W. Breedveld—Joosten en fam., Zaanstr. 15; J. Op den Kamp, Pavil joenshof 26; K. Kwestro en fam., techn. employé, Aalmarkt 3; W. Langeveld, koopman in vis, Haarl.str. 274a; J. J. v. Leeuwen, Rijnsb.weg 191; T. M. van Leijden, Wed. van Meijer, Nieuwstr. 7; II van Egten—Van der Linde, Veiling kade 17; P. J. G. van KooperenVan der Linden, Willemshof 4; G. Mulder en fam., ass. universiteit, Plantage 1; P. J. M. Paardekoopcr, vlieger, Oranjestr. 35; Jonkvr. T. Roëll, W. Rozenstr. 66; J. H. van Rooij en fam., typograaf. Timorstr. 27; J. Schoneveld, Plantsoen 37a; H. Schraa, adsp. agent v. pol., Borneostr. 39; H. J. Schmidt Weymans, militair, Groenhazengracht 12; L. J. Smith, mili tair, Groenhazengracht 12; F. P. Stie- felhagen en fam., monteur PTT, St. Buysingstr. 39; A. Vogelaars, fabr.arb., Beschuitsteeg 1; R. D. D. Volz, Pieters kerkhof 38; G. Wijnands en fam., ver tegenwoordiger, Haarl.straat 8. Vertrokken In de week van 16 tot en met 21 Maart J. van Aken, De L. de Kanterstr. 39, Rotterdam, Bergweg 264a; P. W. A. van Baest en fam., Morsweg 38, 's Gravenhage, G. Deynoot- weg 124a; J. M. Th. van den Berg, Hooigracht 13-27, Breda, M. v. Coc- hoornstraat 1J. H. B. Boom, Oude He- lengracht 4, Den Helder. Buitenhavens; G van den Brink, G. Brandtstraat 12, Katwijk, Wassenaarseweg 51; A. G. Brum sen, Cobetstr. 8. Rotterdam, Ro- rienrijselaan 15b; M. C. de Bruijn en fnra., Rijnsb.slngel lb, Hazerswoude, I Rhynenburcherlaan 10; J. Folkerts, Bil- j derdiikstraat 16, Schiedam, Kersenlaan 17; W. Fijnvandraat. Rijnsb.singel 10' Vlaardingen. Hofsingel; W. J. Geertse- ma, Zoeterw.singei 6b, Warffum. Ha- j venstraat 1; F. Th. J. Goddijn, Ooster straat 40, 's Gravenhage. Loosduinse- j weg 1075; L. J. L. Gordijn en fam., H. Rijndijk 140a. België; N. de Graaf, W. Rozenstr. 27e, Hilversum, Susanna- park 2; R. Hazelhoff. Lorentzkadc 56, Brits Afrika; H. F. Hecrkens Thijssen, Vcrdamstr. 30. Bloemendaal. Heuvel- weg 11; J. J. M. Hermans, Boerhaave- laan 23, Delft. Voorstr. 16a; T. Jonkheer, Rijnsb.weg 10, Rerseke, Damstr. 11; J. Grabowsky—Klein, Druivenstr. 45, Rijs wijk ZH, Kerklaan 250; T. Ch. Kraak, Maredjjk 87, Amsterdam, Vrolikstraat 243II; J. Leef lang. Kalvermarkt 9. 's Gravenhage, Teniersstr 2a; E. D. H. van Leeuwen en fam., H. de Grootstr. 14. Australië; A. Lepelaar, Haven 34. Amsterdam. Volkerakstr. 48II; W. C. L van Macsakker, Rijnsb.weg 138, Oegstgeest, Schoutenburgstr. 2; W. E.J Maris, Zoeterw.singei 99. Molenaars graaf, Dorpsstr. 83; J. E. Marijt, Mei- doornstraat 47, Zwitserland: H. L. Ma thot. Roodenb.str. 53. Eindhoven. Mus- senbroekstraat 17; J. K. G. Meijnen, Lange Mare 71a, Harderwijk, Brugge- straat 35; G. Th. Orth, Oude Rijn 79a, Den Helder, Buitenhaven 5; Wed. C. H. Korstink—Otterloo. Zeemanlaan 35, Haarlem, Marnixstr. 40; J Passchier, Noordeinde 2a, Den Helder, Buiten haven 5; M. A. J. GoddfjnPrinsen, H. Morsweg 98, 's Gravenhage, Loosduin- seweg 1075; W. D. Robertson. Witte Singel 89, 's Gravenhage, v. Stolkweg2; G. Th. Roodakker en fam., De Sitter- laan 56, Vlaardingen, v. d. Spieghelstr. 32b; A. J. Schalkwijk, M. Treublaan 29, Oegstgeest, De Kempenaerstr. 4; H. Smit, Morsweg 92b, 's Gravenhage, v. Zaeckstraat 77; M. van den Haak— Smits, Maredijk 19a, Noordwijk, Hoofd straat 47; J. van Steenbergen en fam., Ververstr. 49, Rijswijk ZH, Leeuwen- tiaallaan 109; H. J. Th. v. d. Meer— Steffens, J. v. Houtkade 34a, Alkemade. Plantage 22; H. Stouten, Timorstra 28, 's Gravenhage, Parallelweg 187; T. G. Tan, Oude Vest 35, Amsterdam, Mar- nixstraat 284; C. G. W. Themen, Rijns- burgerweg 10, Oegstgeest, Pr. Bern- hardlaan 29; E. van der Tuuk, Nieuwe Rijn 46a, Ede Gld., Stationsweg 123; M. E van Velzen, Valkensteeg 2a, Alke made, Vecnder-Lijkerpolder 2; M. Ver sluis, H. Rijndijk 35, Ter Aar, Lange- raarseweg 248; A. J. Visser 't Hooft, Oude Vest 105, Italië; T. A. van Leeu wenDe Waard, Herenstr. 80, Austra lië; M. C. van der Heidev. Weer en, Valdezstr. 4, Canada. HAARLEMMERMEER Drie mensen kropen ongedeerd uit wrak Drie personen kwamen Zaterdag als door een wonder ongedeerd te voorschijn uit de wrakstukken van een kleine personenwagen, die op de Rijksweg AmsterdamLeiden let terlijk werd opgevouwen onder een zware melkwagen. Een echtpaar met kind, afkomstig uit Amsterdam, lie pen slechts zeer onbeduidende wondjes op. Het ongeluk gebeurde op de Rijks weg van de Haarlemmermeer, bij het viaduct over de Lisserweg, op de scheiding van Abbenes en Nieuw- Vennep. De bestuurder van een klei ne Renault week even onverwacht ais onvoorzichtig naar links uit en zijn wagen, een huurauto, werd ge grepen door een melkwagen. Wat tot stilstand kwam tussen de melkwagen en de viaduct-leuning was een ruïne, waarvan de motorloze voorzijde met chassis en al in elkan der was gedrukt. De bestuurder en zijn vrouw werden naar achteren geslingerd, hun kind, dat op de ach terbank zat, raakte klem tussen ach terbank en de leuning van de voor bank. Het duurde enige tijd voordat het drietal uit het autowrak was be vrijd. OEGSTGEEST Geboren: Henricus Joseph Chris- toffel z. van A. L. J. Akerbom en H. A Bosman. Pauius Josephus Antho- nius z. van G. J. M. de Wolf en J. L. Diekman. Pieter z. van P. Vlettre en BEGRIP VOOR MILITAIRE OORLOGSSLACHTOFFERS GROEIT. Contactavond in Leiden. De Bond van Nederlandse Militai re Oorlogsslachtoffers kan zich in een toenemend begrip, zowel van de zijde der regering, als van het Ne derlandse volk, verheugen. Aldus deelde de voorzitter van de afdeling Zuid-Holland-Noord, de heer H. de Jager, in zijn openingswoord op de jaarlijkse contactavona van de Leid se afdeling mede. Hij richtte zich hierbij tot een talrijk publiek dat Zaterdag naar het gebouw „Predi ker" was gekomen, om deze con tactavond, waaraan werd meege werkt door het Leidse Ambtenaren - cabaret van Jan Tielenburg, bij te wonen. In het afgelopen' jaar heeft de Bond, in het belang van oorlogsinva liden weduwen en wezen, goede re sultaten bereikt; een belangrijk feit was de toetreding tot de Wereldfede ratie van Oud-Strijders, die 16 mil- lioen leden in 19 landen telt. De heer Dc Jager wees erop, dat het Neder landse volk naast begrip voor het werk ter ondersteuning van hen, die door de oorlog een lichamelijk of geestelijk offer brachten, ook ver antwoordelijkheid tegenover de oor logsslachtoffers moet gevoelen: deze verantwoordelijkheid kan niet door de regering alleen worden gedragen. Nadat enige ogenblikken stilte in acht waren genomen, werd het of ficiële gedeelte van de avond beslo ten met het zingen van het Wilhel mus. Het ambtenarencabaret bracht de zaal hierna in een opgewekte stem ming met een programma dat zeer in de ^smaak vieL Jan Tielenburg zong enkele liedjes, de accordeonist speelde een potpourri van populaire wijsjes, er werden enkele schetsjes uitgevoerd, de tenor Chr. van Woer- kom toonde in enkele operette-aria's zijn vocaal talent en de goochelaar An Verdi bewees de knepen van het vak uitstekend te beheersen door kaarten, balletjes en brandende si garetten uit het niets te voorschijn te halen en er weer in te laten ver dwijnen. K .M. de Vreugd. Boude wijn Marinus z. van B. J. Finson en A M. Boven. Johannes Jacobus van W. F. van Biemen en P. Nieboer. Ondertrouwd: L. Oostenburg 31 j. tc Leiden en N. M. Grondsma 22 j. II P. Blok, 25 j. en J. J. A. Veerman 21. E. J. Bakker 28 j. te Pottrs Bar in Engeland, en H. van Ham 27 j. A. G Hoogduin 25 j en M. C. van Ees 20 j. J. M. Smidt 30 j. en C. J. de Goede 25 j. Getrouwd: J. Boender en A. C. Ouwersloot. J. C. Spaargaren en D. van den Ende. Overleden; W. Ph. e. v. L. de Vries 48 j. WASSENAAR BESCHERMING BEVOLKING. In de loop van deze week zullen op twee plaatsen in Wassenaar grote propaganda-filmavonden worden ge organiseerd in het kader van dc wer vingsactie voor de organisatie van de Bescherming Bevolking, n.l. op Don derdagavond 26 Maart te 8 uur in gebouw „Zuiderhout" aan de v. d. Oudermeulenlaan 3 en op Vrijdag avond 27 Maart te 20 uur in het Go- bouw van Christelijke Belangen in de Schoolstraat 6. Op beide avonden zal gesproken worden door de burgemeester van Wassenaar en door een spreker van de Stichting Bevordering Bescher ming Bevolking. Ook zuilen enkele interessante propaganda-films wor den vertoond over de B.B. De eerste tientallen vrijwilligers /oor de B.B. hebben zich intussen ge meld. Nadat met zorg een plaatselijke Overheidsorganisatie voor de B.B. was opgebouwd, gaat thans de orga nisatie van 'de z.g. zelfbescherming beginnen. Wassenaar is in twee wij ken verdeeld, Toord en Zuid. De grens loopt over de Paauwlaan en het verlengde var» deze laan. Wijk Noord is verdeeld in 16 blokken, Wijk Zuid in 12 blokken. In belde wijken zijn de blokhoofden geïnstal leerd. Ook de plaatsvervangende blokhoofden zijn, op enkele vacatu res na, compleet. Vorige week is een cursus voor instructrices op het ge bied van de Zelfbescherming begon nen. Andere cursussen voor instruc teurs lopen reeds geruime tijd. Gelegenheid tot het zich aanmelden als vrijwilliger is er iedere werkdag van 912 en van 1*17 uur op het Hoofdbureau van Politie, van Zuy- len van Nijeveltstraat 206, tel. 3333, afdeling B.B. en bovendien Woens dag- en Vrijdagavond van half acht tot 10 uur. Ten gemeentehuize kan men zich iedere werkdag melden 's morgens tussen 9 en 12 uur. Het aantal vrijwilligers, dat in Was senaar voor de B.B.-organisatie no dig is, bedraagt omstreeks 600. HOE wordt het weer? (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgem. te 10 u.) OPNIEUW MIST. In de nacht en ochtend op vele plaatsen mist of laaghangende bewolking maar later op de dag hoofdzakelijk in het Zuiden van het land kans op enkele opkla ringen. Weinig wind maar langs de Waddenkust later matige Westelijke wind. Dezelfde tem peraturen als vandaag of iets hoger. 24 Maart: zon op 6.34 onder 19. maan op 12.32 en onder 4.28 uur. Het weer in Europa De wcerrapporten van hedenmor gen 7 uur lulden; weer temp. HELSINKI regen 0 C. OSLO nevel 1 STOCKHOLM geheel bew. 3 KOPENHAGEN mist 1 LONDEN mist 3 AMSTERDAM nevel 3 BRUSSEL mist 1 PARIJS nevel 1 BORDEAUX mist 1 NICE onbewolkt 8 WARSCHAU half bew. 4 BERLIJN nevel 5 FRANKFORT nevel 0 MUNCHEN onbewolkt 0 ZURICH mist —2 WENEN onbewolkt —2 Laatste Berichten NARRIMAN WEER GEWOON BURGERES. Volgens verscheidene Egyptische bladen heeft Narrimans moeder ver klaard, dat gaar dochter met een Egyptenaar zal trouwen als zij ge scheiden is. Faroek zou in een schei ding hebben toegestemd op voorwaar de, dat hij ii.it zoontje mag houden. Beweerd wordt verder, dat Narri mans moeder haar dochter heeft aangeraden aaarop in te gaan, „Ten- eindt voor altijd van Faroek af te zijn." De bladen melden voorts, dat de Egyptische autoriteiten Narriman hebben toegestaan naar Egypte terug te keren, mits zij het leven van een normale burgeres wil leiden, zonder bijzondere voorrechten. DE AARDBEVING IN TURKIJE. Voor zover vandaag bekend, zijn bij de aardbeving in Turkije 240 per sonen om het leven gekomen; 193 zijn zwaar en 295 licht gewond. Het is mo gelijk, dat het aantal slachtoffers nog iets groter zal blijken tc zijn. Door sneeuwval en koude is de om standigheid, waarin ongeveer tien duizend daklozen verkeren, zeer moeilijk. De aanvoer van tenten, de kens en voedingsmiddelen ondervindt ernstige vertraging door de sneeuw. Maandag 23 Maart. Bijna iedere Zaterdag valt er op de markt wel een o* andere sensa tie te beleven. Zc was het ook Za terdagmiddag, toen er in een aan hangwagen van de Rotterdamse tex tielkoopman Van Vaan en brand uit brak, veroorzaakt door een petro leumstel, waarop een potje thee stond te trekken. Het zeil vatte vlam en di rect stond de hele zaak in lichter laaie Gelukkig stond de aanhangwa gen dicht bij het water, zodat de marktkooplieden met emmers water het vuur snel konden blussen. De textiel-inhoud liep waterschade op. Dit is binnen korte tijd de tweede schadepost voor deze koopman, want enige maanden geleden gleed zijn aanhangwagen in het water van de Nieuwe Rijn. De afdeling Leiden van de Chris telijke Metaalbewerkersbond heeft Zaterdagmiddag met een receptie- in het gebouw voor Chr. Sociale Belan gen het 50-jarig bestaan gevierd. Er waren vele bloemen en geschenken. Bovendien was cr veel belangstelling, oa. van wethouder sd. Menken, die dc gelukwensen van het gemeentebe stuur overoracht, en van de heer J. de Groot, voorzitter van de Ned. Kath. Metaalbewerkersbond „St. Eloy", afd. Leiden, die de zuster-af- delirig kwam gelukwensen. Om nog even bij „St. Eloy", afd. Leiden, te blijven, dc ieden, die dc excursie naar 3russel willen meema ken, moeten voor een goede gang van zaken vóór 2 April a.s. alles vol daan hebben. De geiden kunnen ge stort worden bij de excursie-penning meester, de heer J. v. d. Mey, Papen gracht 25A. Bij secretaris Prins zijn enige exemplaren verkrijgbaar van de vak- en functie-lijst. Wie het eerst komt, wie het eerst maalt Dc heren-leden van dc R.K. Gym.- ver. „Groen Wit" worden herinnerd aan de belangrijke bespreking, die morgenavond in Nieuw Minerva wordt gehouden. Sportieve heren, die lid willen worden, zijn op deze vergadering eveneens hartelijk wel kom. A.s. Donderdag- en Vrijdagavond, telkens van nalf acht tot half tien, wordt er in de school Paul Kruger- straat een tentoonstelling gehouden van werkstukken der leerlingen van de Avondtekenschool van de Ned. R.K. Volksbond, afd. Leiden. STADSKOK. LEIDSE BRIDGECLUB „D-D.S." In de vierde ronde van de paren competitie van „D.D.S." waren de uitslagen: Groep Zwart: 1. heer en mevr. Been 41 p. (5), 2; Zandvliet—v. Dooren 39 (1); 3. V-n Berge Henegouwen Dieben 36% p. (3): 4. heer en mevr. Zandv.liet 30 p. (6); 5. en 6. dames ScheffcrsVan Zijp (4) en Kuilman Baggen (7), elk 27p., 7. Gebrs. Van der Zanden 26 p. (2), 8. Lauten bachBrouwer 24 p. (8). Groep Groen: 1 Van Ommen Schövink 70 p. (7); 2. heer en mevr. Eichhorn 67 p. (3); 3. PlouvieiLan- gencier 65% p. (6); 4. AntinkRee kers 65 p. (10); 5. en 6. heer en mevr. De la Court (8) en mevr. Leen- houtsParmentiei (9), elk 61% p.; 7. heer en mevr. Van TIeusden 59% p (5); 8. dames Van Ingen Schenau Rijnbende 58 p. (2); 9. Verboog --Van Delft 57% p. (1); 10. Waas dorpPlouvier 54 p (4); 11. 12. da mes GuldemondAalbersbcrg (11) cn mevr. BeckerRijnbende (12), elk 50 p. Groep Rood: 1 en 2. Heer en mevr. Kanbier (1) en dames Landzaatv. Berge Henegouwen (4), elk 23 p.; 3. dames Reekers- -Bredero 21 p. (6); 4. mevr. Seisvan Berge Henegou wen 19 p. (8); 5. dames Brouwer— Lantenbach 17% pa (7); 6. heer en mevr. van Alphen 16% p. (3). Vaccin tegen de hooikoorts Niet gevaarlijk maar lastig Hooikoorts is een lijden, dat voor namelijk in de vroege zomermaan den slachtoffers maakt. Toch vraagt deze ziekte reeds thans onze aan dacht, omdat de inenting daartegen nu al moet plaats hebben. Begint men pas later met zulk een behandeling, die verscheidene weken in beslag neemt, dan zijn dc resul taten niet geheel bevredigend. Dc pharmaceutische industrie is reeds met de verzending van het zg. pollen-vaccin begonnen. De hooikoorts verschijnselen berus ten op een overgevoeligheid ten op zichte van stuifmeel. In verreweg de meeste gevallen zijn het grassoorten, wier stuifmeel bij bepaalde personen de wel zeer hinderlijke verschijnse len veroorzaken. Slechts bij uitzon dering wordt hooikoorts door het bloeien van andere planten veroor zaakt. De zeer lichte stuifmeelkorrels zweven door de lucht. Komen zij te recht op de slijmvliezen van perso nen, die er overgevoelig voor zijn, dan kunnen de heftigste reacties op treden. Bij de meeste hooikoortslijders openbaart zich de ziekte door rode en gezwollen oogleden, terwijl er tegelijkertijd een overmatige afschei ding Van de traanklieren is. Ook het slijmvlies van de neus rea geert op overeenkomstige wijze. De hooikoortspatiënt heeft steeds schone zakdoeken nodig en terwijl dc zon hoog en stralend aan dc hemel staat, loopt hij te niezen en te proesten. Als ook de bovenste luchtwegen zijn aangedaan, is er ook daar veel vochtafscheiding. Er kunnen daar door niet alleen onplezierige hoest buien, maar zelfs ernstige aanvallen van benauwdheid optreden. Hooikoorts is nu niet direct een gevaarlijke ziekte, maar deze ver schijnselen zijn voor de lijder bij zonder lastig. Maar al te vaak is iemand, d'e door de hooikoorts ge plaagd wordt, niet in staat zijn werk zaamheden naar behoren te ver richten. Het is dan ook geen overbodige luxe om zulk een bestaande overge voeligheid te doen verkeren in een ongevoeligheid door een serie onder huidse inspuitingen met stijgende doses van het stuifmeclextract waar tegen de overgevoeligheid bestaat. Het in Nederland vervaardigde vaccin is een gemengd extract van pollen stuifmeelkorrels) van die gramineeënsoorten (graansoorten cn weidegrassen), welke in het Hol landse klimaat in aanmerking komen als oorzaak van hooikoorts bij voor pollen overgevoelige personen. Over het algemeen laten de om standigheden niet toe het zeestrand of het hooggebergte op te zoeken in de tijd dat de grassen bloeien. Als de werkkring dat al toe zou laten, dan zullen de geldmiddelen daartoe meestentijds ontbreken. Daarom is dit vaccin voor menige hooikoorts lijder een uitkomst. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 23 Maart. Vee. Aanvoer 1730 stuks waarvan 1047 vette koeien en 683 varkens. Prijzen: vette koeien f 2 84- 2 92, i 2 70—2,80, f 2,20—2,35 en varkens f 1 88, 1,86 en 1,84 pei kg. levend gewicht, ^ette koeien aanvoel ruimer, handel kalm, prijzen als vorige week Dins dag, prima's boven notering; var kens aanvoer 'ets groter, hanael kalm niet geheel prijshoudend. Elk zinnig mens valt in de termen Om zich en and'rcn te beschermen. B.B.-Raad voor dc A-krlng Leiden.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3