Geldomzet in detaihandel in Januari hoger dan in 1952 „Gelukkige jeugd is van grote betekenis voor latere leven" De vrede tussen bakkers en gezellen is getekend Op vijf Mei geen bevrijdingsfeest De aardschokken in Turkije Hoe men in Australië de watersnood vernam Om het gedoopte Joodse kind MAANDAG 23 MAART 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 De geldomzeltcn in de detailhandel zijn gediurenae Januari in het klein en middenbedrijf groter geweest dan in dezelfde maand van 1952. Voor een nelangrijk deel moet dit worden toegeschreven aan het feit dat de maand dit iaar een Zaterdag meer telde. In de voedings- en genotsmiddelenbranche hebben de sedert Januari 1952 opgetreden prijsstijgingen tevens een factor uitgemaakt, zo zegt het Economisch Instituut voor de Middenstand. De omzetvermeerdering bereikte ling genoteerd. Zulks is evenwel ver- de grootste omvang in het slagers- en in het bakkersbedrijf en wel van resp. 19 pet. en 13 pet. Juist in deze branches vonden evenwel prijsstij gingen plaats van betekenis. Het staat wel vast, dat de hoeveelheidsomzet- ten in aanzienlijk geringere mate zijn toegenomen. De geldomzetten in het kruidendersbedrijf en in de detail handel in zuivelproducten vertoon den een stijging met 8 pet. en die in de detailhandel in aardappelen, groenten en fruit en vis met resp. 5 pet. en 4 pet. In een aantal zaken in duurzame consumptiegoederen werden in Ja nuari j.l. opruimingsverkopen geor ganiseerd. De geldomzetten in de de tailhandel in meubelen en aanver wante artikelen, alsmede in die in schoeisel bereikten echter ndet de om vang van die in Januari 1952. In deze branche /erd namelijk een terug gang genoteerd van resp. 5 pet. en 3 pet. Ook in de boekhandel en in de kantoorboekhandel konden de om zetten zich niet handhaven op het peil van Januari 1952. Een aanzienlijk gunstiger beeld gaf de omzetontwikkeling te zien in het rywielbedrijf en in de detailhandel in sportartikelen, in welke branches sprake is geweest van een stijging van de geldomzet van resp. 27 pet. en 22 pet. De korte vorstperiode in Ja nuari j.l. stimuleerde de verkoop van schaatsen in de sportwinkels. In» de detailhandel in glas, aardewerk, por selein en huishoudelijke artikelen en in die in textiel waren de Januari- omzetten in 1953 resp. 5 pet. en 3 pet. hoger dan die in 1952, terwijl in de handel in ijzerwaren en gereed schappen een toeneming van' de geld omzet werd genoteerd van 5 pet. Genotmiddelen. Wat betreft het omzetverloop in ge notmiddelen valt vooral de daling van 7 pet. op in het cbocolateriebedrijf. In de overige branches werden ho gere geldomzetten behaald dan in Januari 1952. Voor de detailhandel in alcoholhoudende en alcoholvrije dranken en voor het banketbakkers bedrijf bedroeg de omzetvermeerde ring resp. 9 pet. en 7 pet. Van gerin gere omvang was de omzetstijging in de detailhandel in parfumerieën cos metische en toiletartikelen en die in tabaksfabrikaten t.w. resp. 2 pet. en 1 pet. In het kappers- en in het drogis- tenbedrijf vertoonden de geldomzet ten t.o.v. Januari 1952 een stijging met resp. 10 pet. en 8 pet. De omzet ten in het opticiensbedrijf en in de detailhandel in bloemen en planten gaven een toeneming te zien met 6 pet. Ten opzichte van December 1952 werd in Januari j.l. in vrijwel alle branches in voedings- en genotmid delen een vrij aanzienlijke omzetda- 39e lijst slachtoffers watersnood Nieuwerkerk. Bom, Jan G., geb. 7.1.50. Oude Tonge. de' Boet, Johannes Anthonius, geb. 19.9.24; Fes, Cornelia Johanna, geb. 12.2 02; Fes, Petrus Cornelis, geb. 29.9.03; Fluitvan Gurp. Maatje Sietje, geb. 21.8.30; Hameete Aïie Cornelis, geb. 17 6 43; Hartman, Maria geb. 17.8.93; Knoopevan Wijk, Adriana Wulhelmina, geb. 24.5.09; Knops, Pieter Dirk, geb. 4.5 78; Koert, Machiel, geb. 24.5 40: Koerte-Kamer- ling, Jannetje, geb. 28.1 15; Koole, Cornelis, geb. 12.6.08; de Laat, Corne lia, geb. 6.12.49; Les—Munters, Geer- truij, geb. 9.8 07; Maliepaard, Jan G., geb. 1.10.45; Van Otzel, Cornelia Wil- lemina, geb. 11 2.40- Vervloet, Jelier, geb. 16.9.77; De Vos, Elizabeth, geb. 17.2.16. De Vos, Lieven, geb. 10.11.13; Van Wijk, Ad-riana Gerarda, geb. 5.3.46: Van Wijk, Adrianus Wulhel- mus geb. 4.1.52; Var Wijk, Petrus Ge rard as Maria, geb 7 3.43 KLundert. Aanvulling op 3e verlieslijst, d.d. 6.2.53, Thans geborgen: Van Wensen, Leendert, geb 14.1 12 te Chaam. klaarbaar, aangezien de omzetten in December gunstig werden beïnvloed door de in deze maand vallende feest dagen. Ook in tal van winkels in duurzame consumptiegoederen waren de omzetten lager dan die in Decem ber 1952. In de detailhandel in tex tiel en in meubelen op aanverwante artikelen werd tengevolge van de gehouden opruimingen omzetstijging behaald. DROOMLAND Workum kan een van de meest bevoorrechte plaatsen van Ne derland gencemd worden, want blijkens berichten uit dit plaatsje, heerst daar momentel geen wo ningnood meer. Workum is een dorpje, waar het inwonersaantal geen bar grote verschurungen ondergaat en daar er kortgeleden een paar woningen zijn bijgebouwd, zit men daar momenteel met een „overschot". Toen enige tijd geleden een van de Friesch-Hollandse Hypo theekbank zijn huis, dat het der de gedeelte van een groot per ceel was, verliet, meldde zich geen nieuwe inwoners. Museum van en voor padvinders Zaterdagmiddag is in het hoofd- kige jeugd is van de grootste beteke- kwartier van de vereniging „De Ne- nis voor het latere leven. Dit leven krijgt vooral betekenis op het „bui- tenspoor" en daarom is het goed als ook de stadsjongen in aanraking met ■het platteland komt. Dit museum kan daartoe een bijdrage leveren, omdat juist Baden Pov/ell er steeds op heeft gewezen lat het buitenleven •Lr, karaktervormend voor de jeugd is. De voortschrijding der techniek brengt steeds meer vrije tijd en daar mede het orobleem van de vrijetijds besteding. Bij een karaktervormen- de besteding van de vrije tijd heeft ook dit museum een belangrijke taak. derlandse Padvinders" te 's-Graven- hage officieel een padvindersmu seum geopend. De opening werd verricht door de hoofdcommissaris der Nederlandse Padvinders, mr. J. M. Ravesloot, in aanwezigheid van talrijke genodig den, waaronder o.m. generaal H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, hoofd- comra. van de Katholieke Jeugdbe weging, tevens voorzitter van de Nationale Padvinders raad. Al reeds lang leefde de gedachte de groei van de padvindersbeweging uitdrukking te brengen in een serie tentoonstellingen en toen daar bij tevens de wens naar voren kwam de curiosa uit het verleden te verza melen, was de grondslag voor het museum gelego. Het materiaal groeide met de dag zodat tenslotte werd besloten de inrichting van het museum steeds te wijzigen, opdat' al le expositiemiddeler ook bezichtigd zouden kunnen worden. Het sprak vanzelf dat de eerste expositie aan de «dichter van de pad vindersbeweging zou v/orden ge wijd: Lord BadeD Powell. Mr. Ravesloot noemde het een eer ste eis dat de jongens eer geluk kige jeugd kennen, want een geluk- Medische faculteit R.K. Universiteit Voltooiing in versneld tempo Als gevolg van een gunstige be schikking van de regering tot een bouw in versneld tempo van een deel van de klinische afdeling, waarmede onmiddellijk zal worden begonnen, en door de medewerking van het St. Canisiusziekennuis te Nijmegen zal het mogelijk :ijn de studie in de me dicijnen aan de Katholieke Universi teit te Nijmegen gqheel te voltooien. Binnen zeer korte tijd zullen ver schillende professoren en docenten voor de faculteit aan het Hoogwaar dig Episcopaat ter benoeming wor den voorgedragen. De bouwplannen voor het Prae- klinisch Instituut, zoals die drie maanden geleden bekend zijn ge maakt, naderen de voltooiing. Zo spoedig hierop de laatste goedkeuring is verkregen, zullen de gebouwen worden aanbesteed. Deze zullen in September 1954 in gebruik worden genomen. 28 Maart rijdt de trein weer over de Moerdijk Met ingang van 28 Maart a.s. zal •het traject DordrechtLage Zwa- luwe hersteld zijj en zullen de trei nen de Moerdijk weer kunnen passe ren. Hiermede zijn dus de diensten DordrechtRoosendaal en Dordrecht BredaEindhoven hersteld. In het slagersbedrijf vlot het nog niet erg Uit de redevoering, die de voorzit ter van de Katholieke Bond van ar beiders in de vocd'ngs- en genotmid- delenbedrijven hield, bij de opening van de algemene vergadering van deze bond te Breda, bleek duidelijk, dat de moeilijkheden tussen werkge ver en werknemer in het broodbak kersbedrijf, voor een groot gedeelte opgelost zijn. Geruime tijd heeft de wrijving tus- n deze twee partijen geduurd maar de vertegenwoordigende organisaties werken momenteel in hecht verband s&men en uit deze samenwerking zijn reeds positieve resultaten ont staan. Minder was de voorzitter te spre ken over de toestanden in de slage rij en in de suikerverwerkende indu strie. De patroons klagen hier over te hoge looneisen en de werknemers Militaire luchtmacht viert jubileum Soest en Soesterberg eren gen. Snijders Deze zomer zal te Soesterberg op het vliegveld een bronzen borstbeeld onthuld worden, dat de pionier van de Ned. Luchtmacht, general Snij ders, beoogt te eren. Het borstbeeld is aangeboden door een comité uit de inwoners van Soest en Soesterberg, die de 40-jarige ontwikkeling an dt militaire lucht macht zo van nabij hebben meege maakt Dat 40-jarig jubileum zal met vliegfeesten op het vliegveld her dacht worden. KONINKLIJKE BOERDERIJ IN ANDERE HANDEN. Naar wij van de intendant van het paleis „Het Loo" vernemen ligt het in de bedoeling, dat de exploitatie van de boerderij van hot Koninklijk Paleis in andere handen zal overgaan. Op de vraag f ook de bloemisterij en het fruitteeltWrij.. zullen worden 'Mgr."Van Lierdê]"die^secktVriren opgeheven, antwoordde hij, dat hier-de chauffeur bleven, wonder boven van officieel nog niets bekend is. j wonder, ongedeerd. De regering, de Ver. Expoge en de Stichting van de Arbeid voeren mo menteel overleg om te komen tot een verschuiving van feestdagen, zodat de Nat. Feestdag van 5 Mei samen zal vallen met Koninginnedag op 30 April. Wanneer dit overleg succes heeft, wil het niet zeggen, dat men dan op 5 Mei geen feestelijkheden meer zal kunnen organiseren, doch noch de ambtenaren, noch de arbeiders zullen dan in den vervolge op die dag vrij kriigen. Ter compensatie wil men nu pogen om alle werknemers op 30 April een volledige vrije dag te geven. Omtrent de scholen is nog niets bekend. Een eventuele opheffing van de 5e Mei als feestdag, zou de nationale rouwdag op 4 Mei natuurlijk onaan getast laten. MGR. P. C. VAN LIERDE HAD AUTO-ONGELUK. Mgr. P. V, Van Lierde O.E.S.A., vi caris generaal van Vatie^^tad. en sacrista van de Paus. heeft Zaterdag avond te Nijmegen voor een uitge lezen publiek, onder wie minister over te lange werktijden, terwijl tot nu toe iedere poging om tot een Collectieve Arbeids Overeenkomst te komen, door de werkgevers werden afgewezen. Voor de banketbakkerij geldt dan nog de speciale moeilijkheid, dat dit bedrijf meestal in handen, is van kleine zelfstandigen, die enorm' veel concurrentie ondervinden van fabrie ken en zgn. gemengd bedrijf. Hier door is het aantal economisch zwak kere bedrijven in deze tak aanzien lijk, hetgeen de sociale positie in de ze bedrijven ook weer niet ten goedt komt. De bond overweegt echter de mogelijkheid om met enige goedwil lende vertegenwoordigers van suikerverwerkende bedrijven tot een arbeidsovereenkomst te geraken en deze dan aan de regering voor te 30.000 pelgrims liepen de derde Stille Omgang De derde en laatste Stille Omgang, die in de nacht van Zaterdag op Zon dag j.l. te Amsterdam is gehouden, is de drukst bezochte geweest. Ruim 30.000 mannen hebben in die nacht de aloude bidweg gelopen, waaron der de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, die om 6 uur de bede tocht begon en om 8 uur in de Be gijnhofkapel de H. Mis opdroeg, en 800 katholieke militairen van de Na tionale Reserve. Uit alle delen van Nederland was men per trein en bus naar Amster dam getogen en de politie van Am sterdam reed m vele gevallen- de autobuscolonnes buiten de stad tege moet om hen naar hun standplaatsen te voeren wat veei gezoek- en opont houd voorkwam. Ned. Bond spastische kinderen vergaderde Nederland telt ongeveer 10.000 kin deren, die lijden aan hersenverlam ming, welke berust op beschadiging van verschillende delen van de her senen door bloeding, ontsteking en ook wel als gevolg van beschadiging voor of tijdens de geboorte. Het lijden, dat uit deze gebreken voortkomt, bestaat in stoornis van de bewegingsfuncties, zoals stijfheid, gebrek aan- coördinatie en vaak on willekeurige meebewegingen. Beel en de rector magnificus prof. I Voor de ouders van deze kinderen, Bij de begroeting namens Katholiek Nijmegen vertelde de deken van Nij megen, drs. E. van Dijck, dat mgr. bijna het slachtoffer is geworden van een auto-ongeluk. Op weg van Brus sel naar Gelderland was de auto van mgr. nabij Breda geslipt. De wagen reeds in volle vaart tegen de zijmuur van een huis en werd geheel vernield. DE HUIDIGE SITUATIE IN DE OVERSTROOMDE GEBIEDEN 0c 7nog over. f—gebleven stroom- gaten noodgebied.waar eb en vloed vrij spel hebben nog onderwater die spastische kinderen worden ge noemd, is een jaar geleden een bond opgericht, welke op 31 Dec, j.L 602 leden en donateurs telde. Als gemiddelde geldt, dat van elke zes spastische kinderen, die de leef tijd van 8 jaar bereiken, er twee zwakzinnig of dom zijn, de overige vier hebben- een verstand als andere kinderen. In een kliniek te Wasse naar worden thans 50 patiëntjes door bemiddeling van de opgerichte bond behandeld. Verder heeft de bond ge zorgd, dat verscheidene patiënten aan passend werk werden geholpen. Bij de discussies kwam tot uiting, dat de staatssecretaris van volksge zondheid dr. P. Muntendam, geïnte resseerd is voor deze patiëntjes. Er worden nu pogingen in het werk ge steld te bereiken, dat de therapie voor deze kwaal „erkend" wordt, waardoor de ziekenfondsen ingescha keld kunnen worden voor de behan deling, omdat de kosten van behan deling van spastische patiënten hoog zijn. Verder werden de mogelijkhe den besproken, om ook het padvin ders werk voor de patiëntjes in te schakelen. Met vuur spelende kinderen, of schoon reeds gewaarschuwd door een passerende brandweerman, heb ben Zondagmorgen brand gesticht in een auto Voordat de brandweerman de beschikking had over blusmate- riaal, was de auto uitgebrand. De auto was verzekerd. De Zaandamse politiestelt een onderzoek in naar de identiteit der jonge brandstichters. Radio-Ankara heeft Zondagavond gemeld, dat zich in het gebied der Dardanellen aardschokken blijven voordoen. Duizenden daklozen bren gen de ijskoude nachten in tenten en in snel in elkander gezette hutten door. President Bajar heeft de getroffen gebieden Zondag bezocht. In Jenice, aan de Zee van Marmora, één der door het Turkse staatshoofd bezochte plaatsen, zijn 188 lijken geborgen. Geheel Turkije doet mede aan de hulpverlening aan de geteisterde ge bieden. Rumoerige senatoren Zaterdag heeft de Italiaanse Se naat een rumoerige vergadering ge had. Communistische senators en medestanders trappelden een uur lang met hun voeten en sloegen op de tafels, omdat zy wilden voorko men, dat gestemd werd over de nieuwe wet op de Italiaanse verkie zingen. De communisten hopen de goedkeuring van de wet zo te ver dragen. dat zij te laat komt voor de 'gemene verkiezingen. Het rumoer sloeg over in een luid tplaus, toen de voorzitter de verga dering verdaagde. Vooral emigranten geschokt (Van onze correspondent in Australië). De vijftig duizend Nederlanders aan deze zijde van de aardbol, heb ben de laatste dagen merkwaardige ervaringen opgedaan; men heeft zich hier veelal hulpeloos gevoeld. Niet dat zij zelf hulp nodig had den, doch zo gaarne had men willen helpen bij de grote ramp, welke ons moederland trof. Doch er kon niets worden gedaan, lijdelijk werd kennis genomen van het wel zeer spaarzame nieuws dat de Australische bladen over de ramp gaven. Het hart van alle Nederlandse emi granten was in dat kleine land, waar tegen de machtige vijand, het water, werd gestreden. De eerste schok over de ramp in het vaderland, was niet de ergste. Het is moeilijk om hier vandaan de feitelijke gebeurtenissen in Neder land te toetsen, doch aanvankelijk waren de nieuwsberichten over de ramp in Nederland zeer summier. De „headlines" in de bladen waren over de overstroming in Engeland en het vergaan van de Ierse ferry. Een enkele regel vertelde dat ook in Nederland de cycloon zich had la ten gelden en overstromingen plaats vonden. Na dit nieuws in de ochtendbladen van Maandag, vermeldden de avond bladen van die dag een aantal van plm. 300 slachtoffers. Dinsdagmorgen waren het er 750 en daarna volgdeu de cijfers, welke ook op de Australiërs diepe indruk maakten. Toen was er de grote schok; niet het minst onder de Nederlandse emi granten. Donderdag, na een enkele regel in de dagbladen omtrent mogelijkheid tot verlenen van hulp in natura, wer den consulaten en de ambassade in Australië van vele zyden verrast met blijken van medeleven door de Aus traliërs. Een firma in Sydney bood honderd herencostuums en vijftig overhemden aan; behalve de bijna vijf honderd duizend gulden van het Australische Gouvernement en vier duizend gul den van het Roode Kruis, kwamen vele toezeggingen in van giften. Er werd my verteld, dat op een fabriek waar een Nederlander werk te, de arbeiders mei een lijst rond gin-gen tot inzameVn van geld voor de landgenoten van hun collega. Uit Nederlandse kringen stamde het plan om een dag loon af te staan. In alle Nederlandse kerkdiensten werd Zondag speciaal de nood en el lende in het Moeder1 and herdacht. Het Roode Kruis en Consulaten werden overstelpt met vragen om trent namen van slachtoffers door emigranten, die familie hadden wo nen in Zeeland in het by zonder. Zeer moeilijk was het aanvankelijk na te gaan, welk gebied nu eigenlijk het meest was geteisterd, al werden dan in de berichten namen als Schouwen en Duiveland, Zierikzee, Hoek van' Holland en Vlissingen ge noemd. Vaak echter ontmoette men namen, die zelfs voor de Nederlan ders een puzzle vormden om vast te stellen, welke plaats werd bedoeld. „Vlissingen" b.v. werd vermeld als „Flusinghen". Merkwaardig is, dat terwijl aan de ramp in Engeland door de kranten hele pagina's werden gewijd, de ge beurtenissen ini Holland slechts kort werd vermeld. Vele emigranten, althans indien zy over een daartoe geschikt toestel be zitten, luisteren vaak naar de Korte Golf-uitzendingen vanuit Nederland. Berichten over de ramp konden ech ter in die periode niet of zeer moei lijk, worden opgevangen. Dit alles maakte, dat men zich had neer te leggen bij een zeer onge wisse situatie, welke bijzonder voor emigranten met verwanten in de ge teisterde gebieden, angstig was. En te duidelijker heeft men dezer dagen gevoeld de enorme afstand welke de Nederlanders hier scheidt van hen die zij achter lieten. Merkwaardig was de reactie van de meeste Australiërs; zij zijn geschokt derland met vaste hand het water weet te keren. Toen het vorig jaar men zozeer met overstromingen had te kampen in Australië, gingen vele stemmen op om de Nederlanders het bescher- mingswerk tegen het water te laten uitvoeren. „Als jullie het water niet kunnen keren, wie kan het dan wel", zei de zer dagen een Australiër tegen mij. Want, zodra men in de laatste week als Nederlander in aanraking kwam met een Australiër, dan sprak hij over de waterramp in ons vaderland. En in het algemeen bemoeit de de Australiër niet spoedig zich met iets dat buiten zijn eigen land zich afspeelt. Dat hij zulks thans wél doet is een bewijs, dat het gebeurde ook hem heeft geschokt. Maar de onzekerheid voor talrijke emigranten zal nog weken voortdu ren; berichten omtrent doden en le venden, omtrent have en goed van de verwanten in Nederland, zullen soms na lange tijd pas hier arriveren. En intussen verwijlen de vijftigdui zend hier met hun gedachten bij de genen in Nederland, die in nood en ellende verkeren. Al voelt men hier niet de winterse kou en kan men soms zelfs moeilijk meer de koude van het water zich realiseren; men beseft beter dan enig ander hier hetgeen zich in Nederland heeft voltrokken. Er is bij de Nederlanders in Austra lië een diep leed en medegevoel met al degenen, die slachtoffer zijn int deze ramp. Meer nog dan anders, verwijlen F' verband met „onthullingen" om trent Anneke Beekman, dochtertje van tijdens de oorlog omgekomen Joodse ouders, sindsdien katholiek opgevoed en gedoopt, welke meisje overeenkomstig de hoogste gerechte lijke uitspraak aan de Joodse voogdij moest worden toevertrouwd maar thans verdwenen is, poogt Het Pa rool een staat van opwinding te be reiken zoals in de soortgelijke Fran se zaak Finaly. Op ondergeschikte punten tracht het blad ons vorig be toog aan te tasten. De bewering, dat de ouders Beekman zelf hun kind af gaven, wordt onjuist genoemd; maar feit is, dat een illega"al werker tus senpersoon is geweest. Als verder wordt geïnsinueerd, dat het de katho lieke pleegouders wel eens zou kun nen gaan om een eventuele erfenis voor Anneke, kan met hetzelfde recht worden verondersteld, dat de wette lijke voogden hier op uit zijn». Maar dan zouden ook wij ons schuldig ma ken aan insinuatie, hetgeen nimmer de bedoeling mag zijn. Overigens is het zeker niet onze taak, af te dalen in particuliere ge dragingen van opvoeders. Want de zaak is tot voor de Hoge Raad be recht, dus zo publiek mogelijk. Iets anders is, of wij kunnen juichen we gens hun handelwijze' door fanatieke ontvoering van het kind. Maar dat mag ons niet laten verleiden tot een conclusie, als thans in „Vrij Neder land" wordt gesteld, namelijk dat de pleegouders die zeggen zozeer aan Anneke verknocht te zijn, alles had den moeten doen om het meisje op te sporen, wijl zij toch volhouden, dat het zonder hun weten is ontvlucht. Nochtans waren zij niet in geweten tot afstand verplicht. van deze pijnlijke zaak. In het algemeen heeft men begrip getoond voor het standpunt van de katholieke geestelijkheid, die na de gerechtelij ke uitspraak heeft verklaard, dat de pleegouders verder van de verant woording over Anneke waren onthe ven. Een standpunt, dat door het Aartsbisdom werd bevestigd. Overigens is die geestelijkheid niet de instantie, die moet zorgen voor ten uitvoerlegging van enig vonnis. Het Parool oordeelt daar blijkbaar anders over; want de vraag wordt gesteld, wat de kerkelijke autoriteit zou heb ben gedaan als een jong katholiek meisje was verstopt door Joodse da mes om het kind een Joodse opvoe ding te geven. Maar dat is een woe de-argument teneinde de positie te verwisselen. Dat in het geval van An neke Beekman de Joodse voogdij ac tief werd, is een normale zaak; zou het minder normaal zijn als in het tegenovergestelde geval de katholie ke geestelijkheid actief optrad? An ders gesteld: kan men verlangen, dat die geestelijkheid de rol van de te genpartij vervult, of dat de rabbijn in het vuur zal treden voor een door katholieken gezocht kind, dat in Joodse sfeer wordt opgevoed? Dat Anneke Beekman katholiek werd gedoopt en als noodzakelijk ge volg daarvan katholiek moest worden opgevoed, mag in andersdenkende kring niet leiden tot verkeerde ge volgtrekking. Want tegenover dit be ginsel staat het andere, dat de Kerk erkent, dat de zorg voor kleine kin deren door de natuur zelf en dus door God aan de ouders is toever trouwd of aan hen, die wettig hun plaats innemen. In het geval van Anneke Beekman kunnen we ons voorstellen, dat bei de beginselen met c-lkaar in conflict zijn gekomen: het kind is nu eenmaal katholiek gedoopt en de wettelijke voogden weigeren de consequentie van een katholieke opvoeding te aan vaarden. In- rechtstermen vervat kan men zeggen, dat het kind volgens het geloof valt onder rechtsmacht van de Kerk en volgens de natuurlijke or de onder rechtsmacht van de voog den. Toevallig troffen we in een be- beschouwing van prof. C. F. Pauwels O.P. deze actuele kwestie uitvoerig behandeld. Aan hetgeen hier voor werd gesteld voegt de schrijver een derde beginsel toe namelijk, dat wij in een democratische staat ook haar normen en vorm van rechtspraak aanvaarden en ons er bij moeten neerleggen, dat het hogere recht van de Kerk in die maatschappij niet af dwingbaar is. En hier keren we terug tot ons punt van uitgang: als de wettelijke rechtspraak het kind aan Joodse voogdij toewijst, moeien we ons daar bij neerleggen, hoezeer tragisch dat kan zijni voor de katholieke opvoe ders, die risico's hebben genomen. hun overtuiging, dat men in Ne- I onze gedachten bij het vaderland. OP JAARBEURS VERONGELUKT. Een 33-jarige technisch opzichter uit Utrecht die een op de jaarbeurs opgestelde cementmolen van dichtbij wilde bezichtigen, werd dusdanig door de in werking bijde machine ge troffen, dat hij aan de opgelopen ver wondingen is overleden. Het toezichthoudend personeel van de jaarbeurs treft geen schuld, daar het ongeval geheel aan de onvoor zichtigheid van de man te wijten is. MIST MISLEIDDE TWEE PAARDEN. Op de onbewaakte overweg nabij wachtpost 29 ondei Beugen is Vrij dag een voor een voertuig gespannen paard door een passerende trein ge grepen en op slag gedood. De voer man, een 15-jarige jongen werd van de bok geslingerd, maar kreeg geen letsel. Er heerste op dat moment een dikke mist. In de nacht van Donderdag op Vrijdag is onder Hol thees een los lo pend paard ever eens door een trein vermorzeld. Volgens vermoeden van de politie behoorde het toe aan een woonwagenbewoner.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2